למה משפחות לסין - כי יש כיום מבחר טיסות גדול ומחירים לא גבוהים. גם המחייה והשינה בסין לא יקרה. הסינים משקיעים מיליארדים בתעשיית התיירות (הקמת אתרים, שיפוץ ושחזור מבנים עתיקים ומרכז ערים עתיקות) בעיקר לצריכה פנימית אבל גם אנחנו נהנים.

וכמובן סין עצמה שהיא ארץ ענקית (גדולה מארצות הברית) מלאה בתרבות מצד אחד, טבע מצד שני ואנשים מכל מיני גוונים מצד שלישי.

למה בפסח (כלומר באביב) – כי אז מזג האוויר יחסית נעים ובעיקר הסיכוי לימים בהירים גדול יותר. בקיץ (באזורים שנדבר עליהם) יהיה חם יותר וגם איכות האוויר צפויה להיות פחות טובה.

באביב גם הפריחה יפה יותר וכמובן יש לנו את חופש פסח לעומת זו בסין זו עדיין לא תקופת השיא וצפוי להיות פחות צפוף בכל האתרים (אבל עדיין זה סין...).

בכל המקומות המוצעים כאן הייתי ובניתי המסלול מניסיון של כעשרים שנה טיולים עם משפחתי.

המשפחות שאני מכוון אליהם הם ילדים מגיל עשר ומעלה, יכולת הליכה סבירה וסקרנות. האזור בסין שבו הטיול הזה מתרכז הוא ב"לב האימפריה" הערים שבהם נבנתה הקיסרות המודרנית של סין מהמאות המוקדמות (שיאן ולויאנג) ועד הבירה בשבע מאות שנה האחרונות

יום 1:

טיסה מישראל לבייגין. בדרך כלל הטיסות האלו נוחתות בבוקר או צהרים בעיר ולכן אפשר מיד להתחיל בסיור בעיר. בגלל הזמן הקצר , המרחקים ומחסום השפה ממליץ לקחת מדריך ונהג שיפגוש אתכם בשדה התעופה וישר לטיול.

איך לבחור מדריך?

הכי טוב להיעזר ב TRIPADVISOR , ללכת על אחד מהמקומות הראשונים ולקרוא את הביקורות. (שימו לב שרצוי בעיקר להתייחס לביקורות של אנשים שכתבו יותר מביקורת אחת או שתיים). אחר כך תכנסו לאתר של המדריך/כה תתרשמו ותתחילו תקשורת (מציע עם לפחות שני מועמדים). תתרשמו ממהירות התגובה, הבהירות של ההצעה ומה כוללת.

אני עשיתי את הסיור עם Skye ונהנתי.

https://www.tripadvisor.com/Attraction_Review-g294212-d2369360-Reviews-Beijing_Private_Guide_Skye-Beijing.html

נראה שבביג'ין יש מבחר ממש גדול ולא קשה למצוא.

מה לעשות בחצי יום הראשון בבירה: העיר האסורה והסתובבות השכונות העתיקות (ה"חואטונים") שעוד נשארו.

יום 2:

סיור בבייג'ין – נסיעה לחומה הגדולה. ממליץ על אתר Mutianyu. עולים עם רכבל ואז הליכה על החומה וירידה במגלשה.

נראה לי שמשלב כיף נוחות והיסטוריה ביחד.

עוד להתרשמות ב:

https://www.topchinatravel.com/great-wall-of-china/cable-car-toboggan-or-slide-rail-in-mutianyu-great-wall.htm

בהמשך אפשר לחזור לעיר וללכת לארמון הקיץ ולהמשיך לכפר האולימפי ולהתרשם מהאצטדיון המרכזי המיוחד שנבנה שם

יום 3:

נסיעת בוקר לעיר לְווֹיַאנְג Luoyang

אפשר ורצוי לקחת רכבת מהירה בבוקר (יש בערך אחת כל שעה ולוקח כארבע שעות) יש בסין מערכת רכבות מהירות (באיזור הזה עד 300 ק"מ בשעה) מצוינת ולא יקרה וכדאי להשתמש בה. כרטיסים אפשר לקנות במקום או באפלקציות כמו trip.com . אגב גם אם כבר יש לכם כרטיסים אפשר להחליף בתחנה לרכבת לשעה אחרת באם צריך.

מה לעשות בעיר (שוב ממליץ לפחות עם נהג) בחצי יום הראשון.

שחזור של אולם קבלת הפנים של הקיסר ופגודה צמודה לו. באותו מקום יש תצוגה משוכללת עם דגמים יפים של איך נראתה העיר באזור המאה השביעית . אפשר לקחת מדריכה צמודה במקום (רק בסינית תמורת 100 יואן (ב 2019)) כדי שתבהיר את ההיסטוריה. יש גם מופע קצר מדי כמה שעות של קבלת אורחים על ידי הקיסרית.

בגוגל מפות המקום נקרא Jiuzhou Plaza 九洲广场

מהשבוע האחרון של מרץ ועד השבוע הראשון של מאי פורח בגנים הרבים אשר בעיר פרח ה Peony ממשפחת האדמונית וזה פסטיבל שלם אשר מביא אלפי תיירים לשם. כמובן שביקור בתקופה הזו חייב לכלול לפחות שני גנים לראות את התופעה. לכן תבחרו גן קרוב ותלכו לבקר בו. כדאי ללכת לפחות לשני פארקים כי הפריחה והזנים משתנים בין כל פארק וככה תהיה לכן אפשרות לראות פריחה מגוונת.

יום 4:

המשך הביקור ב לְווֹיַאנְג Luoyang

אתרים מרכזיים להיום :

White Horse Temple, Shenzhou Peony Garden 神州牡丹园, Longmen Grottoes

מקדש הסוס הלבן הוא המקדש הבודהיסטי הראשון בסין ולכן מאד פעיל. בגלל שחשיבותו הוכרה על ידי מדינות נוספות הם בנו שם גם מקדשים בסגנון תאילנדי, בורמזי והודי ולכן מקום אחד שאפשר לראות בו את הסגנונות השונים.

במרחק הליכה מהמקדש יש פארק Peony יפה המוזכר למעלה

המקדשים החצובים בסלע לאורך גדת הנהר (אתרים כאלו יש כארבע /חמישה בכל סין). כדי לחסוך את ההליכה אפשר ורצוי לחזור מנקודת הסיום בסירה (או קלאבקאר).

בסוף היום ניקח רכבת מהירה (כשעה וחצי) לעיר שיאן.

אם יש לכם זמן מציע גם ללכת למקדש אל המלחמה הסיני Guanlin Temple. אל המלחמה היה דמות אמתית של גנרל מוצלח (שגם קבור שם). שונה ממקדשים הרגילים.

יום 5:

יום סיור בשיאן – חיילי הטרקוטה, הרובע המוסלמי עם המסגד הראשי (שנראה כמו מנזר סיני) שאולי כדאי להתחיל אתו בבוקר שעוד שקט לפני המוני התיירים, עליה לחומה וסיור לילה כאשר הכול מואר.

העיר מאד מתויירת ולכן תצפו הרבה אנשים בכל אתר. אני פחות מרחיב כי האתרים כאן ידועים

אנחנו טיילו (מדריכה ונהג) עם :

http://www.lilyxianprivatetours.com/

סוכנות מקצועית ומומלצת

יום 6:

רכבת בוקר (שעתיים וחצי ) לעיירה העתיקה פינגיאו Pingyao . העיר העתיקה שלה נחשבת למשומרת ביותר בסין וכן החומה למקורית (ולא בנויה מחדש כמו ברוב שאר הערים).

סיבוב באתרים השונים בה (הבנק הראשון בסין, סוכנות שומרי הראש) וסיום בשבע בערב במופע שמתאר את העיר דרך סיפור מסוים על מעשה שקרה שם.

המופע, שאורך 90 דקות, מחולק לשני חלקים. בחלק הראשון הקהל עובר בין כמה מקומות שחלקם משחזרים מקומות שונים בעיר ורואה (בעמידה) כל מיני סצנות מהסיפור. בחלק השני שאורך חצי שעה מגיעים לאולם גדול ושם יש המשך המופע וסגירת המעגל לימינו. הכול כמובן בסינית שוטפת ולכן מציע שתקבלו הסבר על סיפור המעשה להבנה או שהמדריך ייכנס אתכם ויתרגם (הם בדרך כלל יכולים להיכנס חמש דקות לפני התחלת המופע).

אפשר לקרוא על המופע ב:

https://www.tripadvisor.com/Attraction_Review-g325575-d6894196-Reviews-Youjian_Pingyao-Pingyao_County_Shanxi.html

המדריך שבחרנו בו באיזור הזה נקרא Jonathan (כמובן שיש לו גם שם סיני אבל כמו כל העוסקים בתיירות עם זרים הם מוסיפים גם שם מערבי). מצאתי את שמו בטריפאדוויזור ובאמת מאד מומלץ עם אנגלית, ידע וגם גמישות לשינויים ומצד שני יוזמה להציע מקומות נוספים.

האתר שלו:

http://www.youpingyao.com/en/h-index.html

יום 7:

שמורת טבע מאי שאן

כדי לשבור קצת את רצף הערים נקדיש את היום הזה לסיור ב Mianshan Scenic Area 绵山风景区

שזה יותר קניון גדול שלאורכו יש מקדשים שונים ומסלולי הליכה. הנסיעה לאורך הקניון זה באוטובוסים מיוחדים שעוצרים בנקודות שונות. בגלל שיש הרבה אפשרויות אפרט מה כדאי:

במפה, שרצוי לקנות בכניסה, סימנתי את ארבע הנקודות שבהם מומלץ לעצור ולעשות מסלולים

נקודה 1 – סיבוב בין מקדשים מעל גובה הכביש. נקודת ההתחלה המומלצת (ואז כל הדרך תהיה בירידה). היא לרדת מהאוטובוס תחנה לאחר שרואים בית מלון גדול עם מבנה מעליות מרשים. אפשר גם להראות לנהג. בנקודה יש מעלית בתוך ההר (כאשר מבחוץ בכלל לא ניתן להבין את זה כי הכול בסינית) שמעלה אתכם כ 180 מטר. שם אפשר לפנות ימינה ללכת מעט ולהגיע למקדש קטן (שבו יש דמויות שבתוכם יש העצמות של אותם ראשי מנזרים) וגם פגודה יפה.

משם חוזרים לכיוון המעלית וממשיכים בשביל עד לירידה לכביש ומנזרים נוספים במורד של שביל הדבוק למצוק.

הסיור הזה לקח לי בערך שעתיים ואין בו הרבה קבוצות מטיילים.

נקודה הבאה הייתה עליה בנקיק צר ועמוק. כמו שאפשר לראות:

לאורכה אפשר ללכת על מין סולמות עץ או, קצת יותר אתגרי על יתדות תלויות. בכל מקרה נראה מתאים כמעט לכול גיל וגם תמיד אפשר לחזור. בסוף המסלול יוצאים להליכה של כמה מאות מטרים עד מבנה ששוב מוסתרת בו מעלית שמורידה אתכם למטה לכביש. נכון שגם כאן אפשר לעלות במעלית ואז הכול בירידה אבל מומלץ כאן לעשות את הדרך בעליה (כמו שכולם עושים ובאם תתקלו בקבוצות זה יהיה לא נוח). נקודה זו לקחה כשעה.

נקודה השלישית היא התחנה האחרונה של האוטובוס במעלה הקניון. שם גם אפשר לעצור ולאכול אפשר לעשות את המסלול לאורך הנחל עם כל מיני תוספות של הסינים שלא תמיד אפשר להבין האם זה טבעי או ידי אדם (שזה הרוב). ההליכה היא לכיוון אחד וצריך לחזור את אותה דרך.

אנחנו הלכנו עד הנקודה שסימנתי על המפה למטה שזה בערך 4 קילומטר כולל הלוך ושוב (העלייה מתונה):

נחמד אבל לא הרבה יותר מזה. מאמין שבקיץ כאשר יש יותר מים וירוק יותר יפה.

נקודה רביעית, חזרנו לתחנה הראשונה שבכניסה לקניון כדי להשקיף גם למישור המערבי וגם לעלות ברכבל לשרשרת המבצרים (משוחזרים) ששמרה על הכניסה.

משם יש שביל עם נוף יפה שיורד בחזרה דרך סדרת תצפיות ומבצרים (כ 50 דקות).

בס"ה בילינו באתר מבערך 9:30 ועד 17:00. אם מזג האוויר יפה אז באם אתם רוצים לקצר או שהטיול מתארך אפשר לוותר על מסלול 3. אם הראות ממש לא טובה אז אפשר לוותר על 4.

אתר נוסף מאד קרוב (שמאד כדאי לעשות. השקיעה באביב היא באזור שבע בערב) זה הכפר המבוצר Zhangbi.

הייחודיות שלו זו מערכת המנהרות שנועדו להגנת הכפר (חמישה ק"מ שמתוכם קילומטר אחד פתוח לקהל).

גם הסיור במערכת ההגנה יפה (וקרירה) וגם הכפר שמר על הבתים הישנים. צריך לשים לב , כמו שקורה הרבה בסין, שהכפר כבר לא פעיל. כל התושבים הועברו ליישוב חדש ליד והמקום כולו הופך לאתר תיירות. הביקור אורך בערך שעה.

חזרה בעיר אחרי יום ארוך אפשר להתפנק ב foot massage ממש כמו בתאילנד (וגם באותן מחירים)

יום 8:

חזרה לבייג'ין: עדיף לקחת טיסה משדה התעופה של Taiyuan (שעה וחצי מפינגאו). בדרך כדאי לעצור באחוזה הענקית של משפחת צ'אנג The Mansion of the Changs.

יום 9: טיסת בוקר לישראל או עוד יום מנוחה בעיר עם השלמת קניות וכד