אוסטריה היא ארץ מאוד מגוונת – ערים עתיקות, הרים, אגמים שלווים, מערות קרח, טירות, ארמונות... ובטיול כוכב ניתן לשלב הרבה מאלה. זהו סיכום של מסלול שעשיתי עם משפחתי בחבל זלצבורגר לאנד, עם מידע שיכול לעזור לכם לתכנן את הטיול באוסטריה.

טיסה לאוסטריה וממנה

ראו מידע שימושי -> טיסות.

מסלול ל-7 ימים

היום הראשון: האלשטאט ומערת הקרח ברכס דאכשטיין

במרחק של כשעה נסיעה מזלצבורג (לכיוון דרום-מזרח), נמצאת העיירה הציורית האלשטאט (Hallstatt), הממוקמת לגדת אגם, והוכרזה כאתר מורשת עולמית של אונסק”ו. העיירה הייתה במשך שנים רבות מרכז חשוב לכריית מלח, והמלח אף מוזכר בשם העיר: המילה “האל” מציינת “מלח” בקלטית. במאות ה-6 עד ה-8 לפנה”ס התפתחה בהאלשטאט תרבות מעניינת, שמכונה “תרבות האלשטאט”, והתפרשה על פני רוב מרכז אירופה. שרידים מעניינים רבים שנמצאו כאן מוצגים במוזיאון האלשטאט (Hallstatt Museum) המעניין. הסחר במלח התפתח בהאלשטאט עד כדי כך, שבימי הביניים צינור הבנוי מכ-10,000 גזעי עצים חלולים הוביל מי מלח לאבנזה שבאזור הזלאקצקאמרגוט, מרחק של כ-40 ק”מ משם.

מכיוון שבעבר היה חוסר חמור במקום בעיירה (התנועה נעשתה כמעט אך ורק על ידי סירות) שרידי המתים הוצאו מקבריהם אחת לכמה שנים והועברו לבית העצמות (Beinhaus).

האלשטאט

במרחק של כ-10 דקות נסיעה מהאלשטאט, נמצאת מערת הקרח דאכשטיין (Dachstein Rieseneishle). אל מערת הקרח עולה רכבל, ומשם יש מסלול הליכה של כ-20 דקות עד למערה עצמה (ההליכה לא קשה במיוחד), ובו ניתן לראות את רכס דאכשטיין הסמוך ומגוון פרחים אלפיניים. סיור מודרך (באנגלית ובגרמנית) נמשך כשעה, ומסלולו מוביל את המבקרים בשבילים שמהם ניתן לראות תצורות יפהפיות מקרח.

באוגוסט מתקיימים במערה קונצרטים על פסנתר עשוי זכוכית.

נטיפים במערת הקרח של האלשטאט

היום השני: אגמי גוזאוזן

אגמי גוזאוזן (Gosauseen) שני אגמים הרריים יפים שנמצאים כמעט בתוך רכס ההרים דאכשטיין (Dachstein) נמצאים כ-20 דקות נסיעה מהאלשטאט (כשעה מזלצבורג, לכיוון דרום-מזרח). הגוזאו הקדמי (Vorderer Gosausee) הוא הקרוב ביותר להאלשטאט, וסביבו ניתן לעשות מסלול הליכה יפה של כשעתיים ביער. ניתן גם להמשיך אל הגוזאו האחורי (Hinterer Gosausee) הקטן, וניתן לעשות גם מסלול סביבו. מעל המסלול חולש רכס דאכשטיין, וניתן לראות גם בקיץ את קרחון האלשטאט המרשים בהרים מעל האגמים.

הגוזאו הקדמי וקרחון דאכשטיין

הימים השלישי-רביעי: העיר זלצבורג

משמעות שמה של העיר הוא “מבצר המלח”, בגלל תעשיית המלח הענפה שהייתה בסביבותיה. היא נוסדה במאה ה-8 על ידי קדוש נוצרי, ונוהלה במשך מאות רבות של שנים על ידי שושלת נסיכים-ארכיבישופים כחלק מהאימפריה הרומית הקדושה. בעיר ישנם הרבה אתרים מעניינים, ורובם מפוזרים ברובע העתיק שלה, שהוכרז כאתר מורשת עולמית של אונסק”ו. העיר ידועה בעיקר בשל היותה מקום הולדתו של מוצרט ומקום התרחשותו של הסרט “צלילי המוזיקה”. מומלץ לפרוש את הסיור בעיר לאורך כמה ימים.

בית הולדתו של מוצרט (Mozart Geburtshhouse; ממוקם ברחוב Getreidegasse 9) הוא אתר שחובה לבקר בו, אם כבר עוברים בעיר. הוא כולל תצוגות מעניינות על מוצרט, משפחתו והתקופה שבה הוא חי.

מקום מעניין נוסף שממוקם בפרברי זלצבורג הוא ארמון הלברון (Hellbrunn) שהיווה למעשה את וילת הקיץ של הנסיך-ארכיבישוף מרקוס סיטיקוס. כדאי לסייר בארמון ובגנים, שכוללים בריכות, מזרקות ואף תיאטרון בובות שמונע על ידי מים. הארכיבישוף אהב להתלוצץ על חשבון אורחיו, וטמן להם הרבה הפתעות, כדוגמת מים שפורצים ממזרקות מוסתרות.

ארמון הרזידנץ (Salzburger Residenz; ממוקם בכיכר הרזידנץ, Residenzplatz) היווה את מקום משכנו הקבוע של הארכיבישוף. הארמון, שתועד לראשונה במסמך משנת 1232, כולל מספר חדרים רב ומאפשר להתרשם מהפאר, בו חיו הנסיכים. מוזיאון הארמון משולב עם קתדרלת זלצבורג (Dom) המרשימה, בה הוטבל לנצרות מוצרט ועם גלריה, בה מוצגות יצירות אומנות נוצרית מרחבי העולם.

על העיר חולשת מצודת זלצבורג (Hohensalzburg). בנייתה התחילה בסוף המאה ה-11. בתחילה היוותה המצודה עמדת משמר קטנה מעל העיר, שכבר אז הייתה מאחז אסטרטגי חשוב; היא הורחבה בעקבות הסכסוך בין קיסר האימפריה הרומית הקדושה, היינריך הרביעי, לבין האפיפיור גרגוריוס השביעי. רכבל מוביל את המבקרים עד לטירה. ניתן לבקר במוזיאון הטירה ובחדריו של הארכיבישוף, כולל בקפלת התפילה שלו. מהמבצר יש תצפית מרשימה על זלצבורג.

ארמון מיראבל (Mirabellplatz) הוא מקום נוסף שקשור לארכיבישוף, ונבנה במאה ה-17 עבור פילגשו; כיום זהו משכנה של עיריית זלצבורג ואחד האתרים המתוירים ביותר בעיר. הגן שמקיף אל הארמון יפה מאוד ומומלץ לטייל בו. בניין הארמון עצמו סגור למבקרים.

הרובע העתיק של זלצבורג

בפרברי זלצבורג שוכן המוזיאון הפתוח של זלצבורגר לאנד (Salzburg Freilichtmuseum), בו רוכזו כ-100 מבנים מסורתיים משוחזרים ממחוזות שונים בחבל זלצבורג, ביניהם בתי מגורים, אסמים, בתי ספר, קפלות, מבשלה ועוד. ניתן להיכנס אל הבתים, להתרשם מהאדריכלות האוסטרית המסורתית ולסייר במרחבי המוזיאון ברכבת תיירים. במקום יש הסברים מפורטים על אורח החיים הייחודי של תושבי האזור.

בית משוחזר במוזיאון הפתוח של זלצבורג

היום החמישי: ערוץ ליכטנשטיינקלאם וטירת הוהנוורפן

נתחיל את היום בנסיעה אל טירת הוהנוורפן (Hohenwerfen), שנמצאת כ-40 דקות נסיעה מזלצבורג דרומה. הטירה המרשימה נבנתה בתקופת בנייתה של טירת זלצבורג (סוף המאה ה-11) ולאותה מטרה: על מנת להגן על שטחי הארכיבישוף מהקיסר היינריך הרביעי. אל הטירה מוביל רכבל, ומשם מומלץ לקחת סיור מודרך של כשעה (באנגלית ובגרמנית), שעובר בחלקים המעניינים ביותר שלה: מגדל הפעמון, הנשקייה, הקפלה וגם מטבח קטן, בו הכינו שמן רותח כדי לשפוך על האויבים המתקרבים למצודה.

חדר במצודת הוהנוורפן

במרחק של כ-20 דקות נסיעה מהטירה (דרומה), נמצא נקיק ליכטנשטיינקלאם (Liechtensteinklamm) – אחד מהנקיקים הארוכים ביותר והעמוקים ביותר בהרי האלפים. המים זורמים בשצף קצף ומפלסים את דרכם בין הסלעים המרשימים. ההליכה מתבצעת על גשרי עץ, מהם ניתן להשקיף על הנקיק. בסוף המסלול נמצאים מספר מפלים גדולים וקטנים.

נקיק ליכטנשטיינקלאם

היום השישי: הפארק הלאומי הוהה טאורן והכביש האלפיני הגבוה

במרחק של כשעתיים נסיעה מזלצבורג שוכן הפארק הלאומי הוהה טאורן (Hohe Tauern), המהווה את אחד מאתרי הטבע היפים ביותר באוסטריה. הפארק כולל בתוכו את רכס ההרים הגבוה ביותר במדינה. בפארק עובר כביש נופי ומפותל בשם גרוסגלוקנר הוכאלפנשטראסה (Grossglockner Hochalpenstrasse, מילולית: הדרך האלפינית הגבוהה של גרוסגלוקנר), שמוביל אל אתרי התיירות המרכזיים. הנופים הנשקפים מהרכב עוצרי נשימה. בחלקים הגבוהים של הכביש ניתן לראות את השלג גם בשיא הקיץ ולעצור כדי ליהנות ממנו.
 זהו כביש אגרה, שהנסיעה בו עולה 34 יורו למכונית פרטית ליום. הכביש פתוח בקיץ בלבד. חשוב מאוד להגיע למקום במזג אוויר טוב.

נוף לאלפים בנקודת התצפית פושר טורל

ישנן הרבה נקודות עצירה בכביש, והמעניינות שבהן מובאות כאן לפי סדר הנסיעה בו.

במוזיאון הטבע האלפיני (Haus Alpine Naturschau) הקטן יש תצוגות קבע מעניינות על בעלי החיים, הצמחים והקריסטלים של האלפים האוסטריים. אל פסגת אדלווייסשפיצה ((Edelweisspitze ניתן להגיע בפנייה מהכביש הראשי; זוהי הנקודה הגבוהה ביותר בכביש, ויש בה מגדל תצפית שממנו ניתן להשקיף על נוף הפסגות המושלגות שמסביב. בפושר טורל (Fuscher Torl) יש נקודת תצפית מרהיבה נוספת.

הכביש מתפצל באזור העיירה הייליגנבלוט (Heiligenblut; “הדם הקדוש”), שידועה בשל הקפלה שלה; על פי המסורת, נשמר בה קצת מדמו של ישו. נפנה ימינה, ונמשיך קצת עד למרכז המבקרים פרנץ יוספס הוהה (Franz Josefs Hohe), שממנו נשקף נוף מרהיב אל קרחון פסטרצה, הקרחון הארוך ביותר באלפים המזרחיים. ניתן לקחת פוניקולר ממרכז המבקרים אל הקרחון עצמו, ולעשות בו טיול רגלי.

ממרכז המבקרים ניתן גם לעלות אל מגדל התצפית סווארובסקי, בו ניתן להשקיף בטלסקופים אל הפסגות שמסביב. במזג אוויר טוב, כשהערפל מתפזר, ניתן לראות את פסגתו המושלגת של גרוסגלוקנר, ההר הגבוה ביותר באלפים האוסטריים.

מרחבת התצפית של מרכז המבקרים ניתן לצפות באחד מבעלי החיים האלפיניים הידועים ביותר – המרמיטה האלפינית, שמותאמת באופן מושלם לחיים באקלים הקר. היא חופרת מעולה ומצליחה לחפור בקרקע שקשה לחדור אותה אפילו בעזרת מכוש.

נוף ממרכז המבקרים פרנץ-יוזפס הוהה אל קרחון פסטרצה וגרוסגלוקנר – ההר הגבוה ביותר באוסטריה

היום השביעי: רכס הדאכשטיין התחתון

הטיול ביום זה מתחיל בפילצמוס (Filzmoos), עיירת נופש שנמצאת במרחק של כשעה נסיעה מזלצבורג, וחולש עליה הר מצנפת הבישוף – בישופסמוצה. מעיירה זו יוצאים מסלולי הליכה רבים: פילצוויז (Filzwiese, הליכה בינונית), מוזאלם (Moosalm, הליכה בינונית) וואנדרלהרפאד הופאלם (Wanderlehrpfad Hofalm, הליכה קלה). מפילצמוס גם עולה רכבל להרים הסמוכים, בהם ניתן לעשות מסלול מותאם אישית.

המסלול להופאלם הוא חד-כיווני. אורכו כ-7.5 ק”מ, והוא יוצא מהעיירה צפונה לכיוון אגם אלמזה (Almsee). המסלול עובר דרך יערות ירוקים וכרי דשא, ובימים שבהם יש מעט ערפל ניתן לראות את פסגתו המושלגת של הר מצנפת הבישוף ואת הרי רכס הדאכשטיין. הוא מסתיים באגם אלמזה הממוקם בלב יער – פנינת טבע בתולית.

ניתן לקחת את אוטובוס הוואנדרבוס (Wanderbus) בחזרה אל פילצמוס מתחנת אוברהופאלם (Ober Hofalm).

מפלי מים קטנים ליד אגם אלמזה (Almsee).

מידע שימושי

טיסות

נמל התעופה הבינלאומי וינה-שוואכט הוא נמל התעופה היחיד באוסטריה, אליו יש טיסות ישירות מישראל, שמופעלות ע”י החברות הבאות: אל על, ניקי ואוסטריין אירליינס. אל על מקיימת 1 עד 2 טיסות יומיות לוינה וממנה. ניקי מקיימת 3 טיסות שבועיות, ואוסטריין איירליינס מקיימת 3 טיסות יומיות בנתיב.

לנמלי התעופה המשניים, בזלצבורג, לינץ, קלנגפורט, אינסברוק וגראץ ניתן להגיע עם עצירת ביניים בוינה או בפרנקפורט. הטיסות מתבצעות על ידי החברות הבאות: אוסטריין אירליינס, ניקי ולופטהנזה.

סופרמרקטים

רשתות הסופרמרקטים המרכזיות באוסטריה הן ספאר (Spar), בילה (Billa), לידל (Lidl) והופר (Hofer). שתי האחרונות הינן רשתות זולות במיוחד. בחבלי זלצבורגר לאנד וטירול ישנם גם סניפים של הרשת אם-פראיס (MPreis). קיימת רשימה של מוצרים כשרים שפורסמה על ידי איחוד הרבנים האירופי.

הסופרמרקטים באוסטריה נקיים מאוד, והסניפים הגדולים ביותר נמצאים בדרך כלל בכניסות לערים המרכזיות.

רכבות

אמנם הרכבות של רשת הרכבות האוסטרית אינן מגיעות לאתרי תיירות שמחוץ לערים, אך הן שימושיות למטיילים בערים גדולות, וניתן להשתמש בהן גם בהגעה ליעדים משניים יותר באוסטריה (זלצבורג, לינץ וכו') כתחליף לטיסת קונקשן. תחנת הרכבות המרכזית נמצאת בוינה, ורכבות מגיעות משם לרוב הערים המרכזיות באוסטריה.