לונדון המתינה לנו, הייתה זאת המתנה ארוכה במיוחד, בתוך ערפל סמיך שיכול אולי להתחרות רק עם ערפל לונדוני.
בסוף טיול אלזס, בדצמבר 2012,התבקשתי ע' החברה לבדוק מתי איזי ג'ט תפתח מכירה ללונדון. בא לה מאוד על לונדון, אנו חייבות לונדון, אמרה.
ברגע שהופיע בפורום "יש", מיד רכשתי להם כרטיסים. אנו בגידול הורים.
התאריכים נבחרו עבורם, כך שב31.12 יהיו בבית.
 ידעו מראש שיכולה להיות בעיה ב24-25.12. כמה ימים אחרי, לאחר לחץ מתון מצדה "אתם באים אתנו, את מכינה לי את הטיול, תבואו...בבקשה" מי יכול היה לעמוד בזה, קנינו גם.
כמעט שיניתי תאריכים, כמעט ביטלתי לחלוטין. היה זה טיול הכי לא מאורגן, תחילה. יצאתי ידי חובה והתחלתי קצת מפה וקצת משם. כמה זה עשה טוב כאשר החבר'ה בפורום התגייסו ועזרו כל כך. כל אחד בדרכו, ופתאום...זהו לא יצאים. החברים הבינו, אנו יחד כבר 40 שנה, בערך מהגנון.
אחותי הפעילה לחץ, תצאו, יהיה בסדר, תתאווררי. קיבלתי הסבר מאלונה כמו לילדה בכיתה אלף. איך מדפיסים את ה1+1 לאטרקציות
http://www.daysoutguide.co.uk/
 אתר של קופוני הנחה לאטרקציות השונות בלונדון
http://www.smartsave.com/uk/london-days-out

 איפה קונים כרטיס נסיעה, לא לשכוח תמונות פספורט, איך מזמינים מיניקב.
http://www.minicabsinlondon.com/
לונדון מחכה לנו.
יומיים לפני ,כמעט התקף לב ,שלי, אבא נופל מהמיטה. טלפון לחברים, כנראה לא נצא, אני מארגנת את התיקייה עבורם, יהיה בסדר.
אבא בסדר, תודה לאל. אפילו שמח שנוסעים ללונדון ומודע "לונדון, זה באנגליה" בלי לנשום כמעט, ציפינו ליום ההמראה, תוך הנחיות לכל הסובבים. גם כשהיינו כבר על הטיסה, עדיין לא האמנתי שיהיה טיול.
רכבת ישראל, למרות הקו ש"טבע", דואגת להביא אותנו באוטובוס לנתב"ג. יצאנו מראש מוקדם, מספיקים את רותי ואת טרקלין דן בכייף.
אנו קנינו מקום ישיבה ,החברים לא. בסוף הם ישבו בשורה מספר 3.
מסרנו טרול אחד, כל זוג, ללא בעיה. ראינו לא מעט נוסעים שנאלצו לשלם על טרולים שמנים מידי, גלגלים בולטים מידי שלא אפשרו להכניס אותו למדידה. חבל. שוב מגיע תודה לפורום היקר על המלצת סידור בגדים בשקיות ווקום שלמדתי מכם למלא, לשאוב ,להכין טרולי דוגמן.
הטיסה עברה בנעימים, יצא בזמן, נחתה בזמן.
נהג מיניקב
 המתין איפה שנאמר, ע' בית קפה COSTA.רק הליכה ארוכה מאוד בגשם קל ורוח חזקה עד החניה.
פחות משעה ואנו במלון . כמה התלבטתי לגבי מיקום המלון.
היו לי 5 מלונות מוזמנים בבוקינג עם אפשרות ביטול. לא יכולנו לקחת דירה שהייתה אפילו במחיר זול יותר מ2 יחידות מלון בגלל חוסר אפשרות ביטול עד הרגע אחרון. ידעתי כבר שב25.12 אין תחבורה ציבורית. המלון חייב להיות יותר מרכזי או במקום שאפשר יהיה לטייל ברגל. חפרתי לכולם, היכן עדיף? מה נראה לכם יותר?
עד שברגע אחרון, נבחר מלון גיליס על תחנת טטונהם קורט.
 למרות שהתחלתי לחבב מאוד את גרנד בלומס, שלא רחוק ממנו.
הזמנתי חדרים דה לוקס, ראיתי תגובות על חדרים סטנדרטיים הקטנים מידי.
היה מבצע , איך עדיין הוא היה הכי יקר בין כולם. החדר...בסדר, בנוי כאילו מ2 יחידות. פינת שינה-עם מעבר בקושי מהקיר עד מיטה, ו חדר נוסף עם פינת ישיבה, ספה נפתחת, ארונית, שולחן, ביקשתי בהזמנה מיניבר-קיבלנו.2 טלוויזיות.
מקלחת נקיה אבל קטנה. עם כיור מוזר .2 ברזים. אחד חם מאוד רותח, השני קר מאוד, המים לא נפגשים. צריך לבחור איזה זרם מעדיפים...
אבל המיקום-מעולה. אז כך:
 מחלון שלנו ראו את הסופר. מחלון של חברה את פרימרק.
http://www.primark.com/whats-new
ידענו בדיוק מתי פותחים, מתי השומר סוגר ונותן להיכנס. קוי אוטובוסים שונים מול המלון, בהמשך של כמה מטרים, תחנת טטונהם ואוקספורד ההומה, המקושטת והעמוסה.
בבוקר, מבינה את מיקום המלון, מתרגלת עליו ונהנית ממנו.
מחיר ארוחת בוקר דרך בוקינג או ישירות מהמלון-אותו מחיר, 11 יורו.לכן לא היה צורך להחליט מראש. לאחר קפה, דייסת שיבולת בפינת בית קפה, הוחלט לא לאכול סתם חביתות, ונקניקים מטוגנים.
מול המלון ממש סופר גדול. עגבניות שרי, גבינות טובות, לחם טרי, אפילו אוכל מבושל יום יומית. עלות של 17-20 פאונד הספיקה ליומיים בוקר +.
אגב, מחירי מלון, ראיתי פרסום של המלון על מבצע. פניתי עליהם במייל אכן יצא זול יותר מבוקינג. ביקשתי להזמין, חדרי דה לוקס(עדיין כ30 פאונד זול יותר) רק מה?? בסופ"ש הפקידה שטיפלה בהזמנה לא עבדה ולא אישרה.
ביום ראשון הודעתי שמבטלת את ההזמנה כי כבר אי אפשר לבטל דרך בוקינג. קיבלתי מייל, אחרי יומיים, "מצטערת לא עבדתי"!
בקבלה היו כל הזמן 4-5 פקידי קבלה ו2-3 אנשי צוות לעזרה בתכנון והצעות.. בקרבת המלון ממש, מסעדות, בתי קפה, סופרים, חנויות שונות כך שרעבים לא נשארנו לרגע.
 המלון סנט,גיליס
IMG_7103 [Desktop Resolution].JPG
 ממש בפינת הרחוב,כמה צעדים מהמלון

IMG_7102 [Desktop Resolution].JPG
24.12
לאחר הקפה ובירור במודיעין המלון, הולכים ברגל לתחנת הרכבת London Charing Crossלרכוש טרוולכארט. לפי הפקיד 10 דקות הליכה. היכרות ראשונה עם העיר, אנשים נחמדים מאוד, עונים ומסבירים היכן ולאן ללכת. בפועל הדרך לוקחת הרבה יותר מ10 דקות. תמונות פספורט מלפני שנות דור. אנו צעירים כל כך.. ביום האחרון הדפסתי שוברים כפולים לכל מה שנראה לי, חלק כמובן לא היה סיכוי שנספיק. שיהיה. לאחר רכישת הכרטיסים נוסעים מיד למאדאם טוסו, להספיק את הכניסה עד 14.00.
IMG_7111 [Desktop Resolution].JPG
 מנעימים את העמידה בתור

אפשר היה כמובן לרכוש כרטיס מראש, אבל לא רכשתי כלום מראש הרי...אז נעמדים בתור שמתחיל היכן שהוא בחוץ. ועומדים, עומדים. מתקדמים ועומדים. בערך ב14.00 הבנתי שלא סוגרים כי לא זרקו אותנו החוצה.
IMG_7122.JPG
 האמת? האם היה שווה? שעות המתנה הזאת??החברים לא היו, אנו היינו באמסטרדם לפני כמה שנים. היה נחמד, עמוס ביותר, הנסיעה במכוניות והסרט נחמדים. העמידה במקום הזאת, הרגה לי את הרגליים להמשך הטיול.
יוצאים מטוסו וממשיכים לקמדן. החלטנו לראות את העיר, ולעלות על אוטובוס. הדוכנים לקראת סגירה, יש מבצעים על האוכל, כולם רוצים לסיים כבר. נחמד מאוד, אוכלים בדוכנים, מטיילים, נכנסים למבנה הסגור...חמוד מאוד המקום, למרות שחלק כבר לקראת סגירה.
IMG_7161 [Desktop Resolution].JPG
 אוכלים עם הפנים לתעלה
IMG_7167 [Desktop Resolution].JPG
 החנויות והדוכנים
IMG_7171.JPG
 השוק המקורה
עוד שעה ומתחילה לא להרגיש את הרגליים, חוזרים למלון, מסתובבים עוד שעה+ באוקספורד עד רג'ינט ונופלת ללא תחושה בכפות הרגליים.
IMG_7179 [Desktop Resolution].JPG
 רחוב רג'נט המקושט
IMG_7181 [Desktop Resolution].JPG
חלון הראווה

 בלילה חשבתי על מיקום המלון, האם הוא נוח? אז היה יום שהייתי ככה ככה, לא מי ודע מה אבל אחרי יומיים, כאשר קו 14 לקח אותנו כמעט למדרגות גיליס, וקווי 10,24,23,55,7,73 היו כמעט בפתח...
http://www.seecity.co.il/קבצים/מפות/לונדון/קווי_אוטובוס_מאתר הרכבת.pdf

http://www.seecity.co.il/קבצים/מפות/לונדון/לונדון_TUBE_מאתר הרכבת.pdf

 אתר על סידורי תחבורה ציבורית בעיר בתקופת כריסמס
http://www.timeout.com/london/things-to-do/transport-in-london-over-christmas-and-new-years-eve

עם מוזיאון בריטי ממש בגב המלון, וביום האחרון טיילנו ברחוב "שלנו" עם חנויות אלקטרוניקה, אוכל, מקס&ספנסר פוד ...
 אין ....המיקום שלו מעולה. והחדר היה בהחלט בסדר. עם מקלחת צרה מסתדרים. היה גם פן נוח. לילה אחד היה קריר והביאו לנו עוד רדיאטור. זה שע' המיטה לא היה פעיל, וזה דווקא לטובה ,אחרת אפשר היה להיחנק. יש גם מזיווג.
 שתי מסעדות אחת בשרית והשנייה בשרית וגם איטלקית פתוחות משעות מוקדמות עם א. בוקר טובות. ו...פרימרק מול חלון,(ועוד)
we will rock you בפינה, מקדונלדס ושוב קפה Starbucks coffee
http://www.starbucks.co.uk/store/2564/gb/new-oxford-street-wc1/112-116-new-oxford-street-london-eng-wc1a-1hh

25.12
 אין תחבורה ציבורית בעיר כאמור, הוחלט ע' הרוב, לטייל לבד, לחסוך את הכסף של טיול אישי(לצערי הרב). לפני היציאה לדרך קיבלנו עצות והדרכה ע' צוות המלון. אגב,במלון צוות מיוחד לשם כך, פקידי קבלה מתעסקים רק בשלהם ו " צוות הבידור" קראתי להם בהדרכה, מפות, הזמנות. היו כמה ג'נטלמנים. חלק מהם בחיים לא היה בחלק מהמקומות ששאלתי אליהם, על כך בהמשך הימים, ולחלק כנראה עבר ספורטיבי. כל מסלול שלהם היה כ10 דקות מכאן. הבנו ש10 דקות זה ממש לא אבל אופציה אחרת לא הייתה.
כך הגענו ל LeicesterSquareהיפה.
IMG_7182 [Desktop Resolution].JPG
 חלון ראווה עברי,החנות סגורה כמובן
IMG_7183 [Desktop Resolution].JPG
בדרך היו מטיילים רבים, שאלנו כמה פעמים על כיוון, תמיד נענינו יפה גם ע' התיירים וגם מקומיים. בכניסה לכיכר, קופה גדולה מאוד לממכר כרטיסים להצגות, פתוחה. בדרך ראינו מסעדות פתוחות, סימנו לנו כמה לארוחת צהרים. בקופה, החברה שאלה על כרטיסים למלך האריות. הבן שלה ממש עמד על זה שילכו לראות את ההצגה. ביררה אך לא קנתה כי לא הייתה בטוחה לאיזה יום.

הכיכר יפה, מקושטת מאוד, מתקני לונה פארק שונים פזורים ואנשים מטיילים.
 כמובן חנות סגורה שלM&ַM
IMG_7200 [Desktop Resolution].JPG

ממשיכים לטייל ,אין כמו בורגרנץ, מקדולדס לשירותים , ללא צורך בבקשות מיוחדות.
מסעדות שונות פתוחות ואני מסמנת לי עוד סניף של ANGUS סטייק לצהרים.
IMG_7195 [Desktop Resolution].JPG

IMG_7207 [Desktop Resolution].JPG
 אחת הכניסות לצ'ינה טאון
עדיין מוקדם אז עוברים לצ'נה טאון הסמוך. נחמד, מסתובבים די הרבה אנשים, רובם סינים או דומים להם. בחלונות של המסעדות נחשו מה תלוי? ברווז תלוי כזה, שחום, שקורה לנו "באו, באו" כמה עופות ,נתחי בשר כל שהו ועוד משהו בלתי מזוהה. להיכנס מוקדם עוד ואני בעד הסטייק, לילי רוצה ברווז, כאן ועכשיו.
IMG_7209 [Desktop Resolution].JPG
בוורז,עוף,בשר לבן ועוד משהו בלתטי מזוהה
 אבל היא לא רעבה, מוכנה לקנות אותו למלון, לאכול בחדר. בקושי הצלחתי לשכנע שקודם נטייל(ללא הברווז בשקית) בטראלפגר, אולי עוד משהו ובחזור ניכנס לאכול כמו בני אדם. הלך על הסטייק שלי. אני באמת משתדלת ללמוד מטעויות העבר, אבל מה לעשות, כנראה תלמידה פחות מוצלחת. המשכנו לטייל לכיוון כיכר טראפלגר, חברה סיפרה שזאת כיכר מאוד יפה ומיוחדת עם מזרקות ובה ממקמים את העץ הגבוה ביותר והמקושט, מתנת אוסלו ללונדון על עזרה במלחמת העולם השנייה.
 בקטע הזה הייתי תלמדה טובה יותר.
הגענו לכיכר, וכאן נזכרתי בכל המשפטים על לונדון. "היא אפורה, קודרת, רשמית מידי" . למרות המזרקות, פסלי אדם צבעוניים, והעץ-הכיכר עדיין הייתה אפורה מידי, וקודרת. יש כתם צבע משעשע בדמות פסל תרנגול כחול. סליחה, אבל לא בדיוק הבנתי את המשמעות שלו, למרות שעמדתי לקרוא את עמוד הפסל. שיהיה... העץ-אולי העץ הטבעי וכך אוהבים אותו. היה זה העץ הכי אומלל שראיתי בחיי, גבוה- כן,אבל דל, ריק, עם כמה שורות מנורות לאורך שכמובן לא דלקו עדיין. הפסלים האחרים, הבניינים מסביב...שום דבר לא מקושט, לא מואר, לא מיוחד.
IMG_7231 [Desktop Resolution].JPG
 קצת צבע בכיכר
IMG_7234 [Desktop Resolution].JPGIMG_7232 [Desktop Resolution].JPG

IMG_7233 [Desktop Resolution].JPG
"אני רוצה לאלזס" יצא לי קול חלש. לילי חזרה אחרי "כן, אגדה זה לא".
כולנו זוכרים איך היא דקלמה לאחר התמונות הראשונות שלי מאלזס.. "קחי אותי לאגדת כריסטמס הזאת"? מזל שאלזס הייתה שנה לפני..
כדי שלא תחשבו, אבל כשחושך יורד מאירים אותו, והאנגלים חוסכים לא כמו הצרפתיים הבזבזניים האלה.. צילמתי אותו גם בהחשיכה וגם מהיסוד, אפילו קופסאות מתנות לא שמו חתחתיו.
 לונדון היא לונדון!
הגברים היו נכונים להמשיך לטייל עד הביג בן, זה נראה להם קרוב(האמת באמת לא רחוק)אבל כבר שעת אוכל והברווז ממתין לו שם ללילי. אז חוזרים דרך צ'ינה לארוחת צהרים מאוחרת.
מה אני משתדלת ללמוד? אם בא לך, אם את רוצה משהו בטיול-תעשי זאת בזה הרגע. לא לדחות. מי יודע אם תעברי שם שוב, מה יהיה בעוד שעתיים??
IMG_7237 [Desktop Resolution].JPG
 לא היה סיכוי להיכנס למסעדות.מליון איש בתור,מזל שלקחת לא היה תור כמעט.
איזה מזל שביקשנו את הרוטב המתלווה לברווז בנפרד.לטעמי הוא היה בלתי אכיל. הברווז היה טעים מאוד, חיממנו אותו קצת על רדיאטור, דבר שהזכיר את הצבא למישהו.. היה לו ניחוח קינמון, נעים. הבשר היה פחות טעים אבל כמובן נאכל גם. בערב, אכלנו במלון את ארוחת החג. היה טעים אבל לא ייחודי. נגמר לו היום. נגמר? אם נרדמים אז נגמר, אבל לא הצלחתי .חלמתי על נעלי ספורט שלי, על נעלי נוחות, מי אמר שקר בלונדון? ו מה אני עושה מחר עם הרגליים.
ארוחה חגיגית ב25.12 אכלנו במלון, הזמנתי מראש .בגלל הפחד שיהיה הכול סגור. ארוחה טובה טעימה, איך המקום ללא אופי מיוחד.
בארוחת ערב נפגשנו עם חבר לעבודה של החברים, הלכו על המלון כי דיברו על זה בעבודה, ההוא בדק נראה לו, עשיתי לו חצי עבודה הם אכלו כל הארוחות הבוקר במלון וסיפרו שהיא הייתה מספקת וטובה. מגוונת ולא רק סגנון האנגלי.

26.12 בוקסינג דיי.
http://www.streetsensation.co.uk/theguide/theguide.htm

http://oxfordstreet.co.uk/
 קניות ושווקים בלונדון
http://www.seecity.co.il/לונדון/קניות/

הרוב אמרו להתרחק מהחנויות.
אבל לנו יש פריווילגיה של פרימרק מול הבית וחלון לתצפית מתי פותחים.
בערב לפני ,לילי מודיעה לי "אני אתקשר אליך מתי לצאת, נתחיל משם נתקדם לחנויות שברשימה שלי".
אשקר אם אגיד שלא תכננתי קצת קניות. לא לעצמי, לבן, לבת קצת.
בעלי אהב מאוד את חולצות הכותנה שרכש בברלין אז גם הן הוכנסו לרשימה...
אולי נעליים של ECCO. דווקא על הבוקר מוקדם בסניף "שלנו" היה סביר.
 לאחר כשעתיים+ מחזירים שקיות לחדר ויוצאים להמשך.
המשך של מה ואיפה?? יש כתובת מדויקת של חנויות אקו, קלארק אבל מי מסוגל ללכת ברגל?
IMG_7245 [Desktop Resolution].JPG
 האם לצאת מהאוטובוס??
IMG_7246.JPG
אוקספורד לכל אורכו נראה כך!
בחוץ, המדרכות נראות כמו בזמן תפילה במכה. גם הצפיפות וגם האוכלוסייה.
נחשול ענק כזה של אנשים בשתי המדרכות לא ראיתי בחיי.
בהתחלה היה איזה סדר, הולכי רגל לכיוון הייד פארק הלכו בצד ימין המדרכה, החוזרים בצד שמאל. בשלב מסוים זה נראה כמערבולת אחת גדולה.
מיד עלינו על קו 10 ,עלינו לקומה השנייה והיינו בהלם ממראות.
מה חשבתם שלא ירדנו לנסות? ירדנו. נכנסנו לחנות הנעליים, העפתי מבט, לילי ראתה כנראה את המבט שלי ו...החלטנו להתפצל. היא להמשך קניות, אנחנו להייד פארק.
כמובן שהיה צורך לפלס את דרכינו בתוך המון הצועדים במדרכות.
 אנשים חצו כביש בין המכוניות, בין האוטובוסים. והפלא הגדול היה שאף אחד לא צפר, לא צעק ,לרגע דמיינתי מה היה קורה ברחובות ארצנו במצב דומה ....
אחרי שנפרדנו מהחברים. הם להמשך קניות ואנו להייד פארק לאטרקציות הכריסטמס. למה לא קניתי נעל ספורט על הבוקר? לא יודעת. בפרימרק לא היה משהו שנראה לי כטוב. בחנויות אחרות לא היה סיכוי להיכנס או לשבת למדוד. הייתה המלצה בפורום באיזה תחנה לרדת כדי להגיע ישירות לדוכנים בהייד פארק מבלי לעבור את המתקנים, אבל הלכנו ברגל מסוף רחוב אוקספורד הרי...
IMG_7284 [Desktop Resolution].JPG

אז נכנסנו בהתחלה לא היה עמוס מידי והמתקנים כבר היו מוארים יפה.
 כמה מתקנים נחמדים, רכבת הרים, מגדל נפילה, קרוסלות, דוכנים שונים עם כל מיני...ממתנות ועד אוכל, יין חם כמובן.

IMG_7251 [Desktop Resolution].JPG

IMG_7253 [Desktop Resolution].JPG

IMG_7260.JPG

IMG_7262 [Desktop Resolution].JPG
יין חם לדוגמא בין 4.5-6 פאונד. אפילו שלג היה, ממכונה כמובן...
 הסתובבנו המון, נהנינו דווקא, ישבנו על הספסלים. פתאום ראיתי דוכן עם קיורטש, הריח היה עוד מעבר לפינה, נעמדתי בתור כמובן. דקה אחרי ראיתי בפינה השנייה של אותו הדוכן את לנגוש, מיד עברתי תור.
בעלי קצת התבלבל כשראה אותי עם צלחת גדולה של משהו בלטי מזוהה מריח שום ,אבל טעים. "איפה ואיך תוכלי זאת בעמידה"? למה עמידה? על הספסל והסנאי יעזור לי לסיים. אל תבקש אפילו ביס.
IMG_7274 [Desktop Resolution].JPG
IMG_7278 [Desktop Resolution].JPG

IMG_7281 [Desktop Resolution].JPG

במתחם האוכל היו פינות גרמניות עליזות עם נקניקים, בירות ויין חם,
 כמובן עצים מקושטים יפים. אהבנו את המקום מאוד.
IMG_7290 [Desktop Resolution].JPG
IMG_7287 [Desktop Resolution].JPG
IMG_7283.JPG
אפשר היה לצאת מצדו השני של הפארק ישירות לטיוב, אבל חזרנו שוב דרך כל המתקנים וצעדנו את הדרך הארוכה החוצה. בסיום עלינו על קו 10 למלון.
בדרך עוברים את פרימרק ,הסניף הגדול יותר. אולי אולי נשארו להם מעילים לאחת שכרגע סיימה לנגוש עם מליין קלוריות...יורדים במהירות וחוצים כביש. יש כמה כניסות, אבל סגרו אותם רק ליציאה .עוברים לכניסה הראשית, שם מיליון אנשים עומדים בתור להיכנס .לא היה סיכוי שאעמוד גם אם הייתי יודעת שיש .
 שוב חוצים וממתינים לאוטובוס. זה זמן טוב להתבונן באנשים. היו לא מעט דוברי פולנית, צ'כית, היו כמה שדיברו רומנית, במעילי פרווה אמתית, אחת הנשים הייתה במעיל כמו שהיה פעם לאימא שלי, שקעתי בהרהורים.
חזרנו למלון, וכדי לא לשקוע עוד יותר בעבר החלטנו לצאת שוב. לאן? אומנם חשוך אבל עדיין מוקדם. יצאנו לקובנט גרדן.
https://p10.secure.hostingprod.com/@spyblog.org.uk/ssl/london_cyberpunk_tourist_guide/2007/08/covent-garden-neals-yard.html
" צוות בידור " במלון נתן הנחייה מדויקת איך להגיע. שוב זה רק 10 דקות...באמת הוא אמר לי.
 יוצאים מהמלון, פונים ימינה עד הסוף, למוזיאון הבריטי ומשם ישר לקובנט גרדן ונילס. אכן כך. רחוב נילס ביום וודאי צבעוני הרבה יותר, למרות שהיה מואר יפה ואנשים רבים הסתובבו בו. קובנט גרדן, כמעט היה סגור, נחמד, נעים. כדאי לבקר באור יום, בשעות הבוקר.
IMG_7293 [Desktop Resolution].JPG

IMG_7298 [Desktop Resolution].JPG
IMG_7296 [Desktop Resolution].JPG

IMG_7299 [Desktop Resolution].JPG
זהו נגמרו לנו ימים סגורים של אטרקציות ממחר יש כמה אתרים...
חוזרים את ה10 דקות שמתארכות לשעה+ למלון, למנוחה.
בארון היו כריות רבות, מצאתי להם שימוש נכון...מתחת לרגלים.
בכל הימים היה מזג האוויר מעולה.
 קיבלנו כמה טלפונים בהולים..."איך אתם? מצליחים לצאת החוצה...יש לכם שיטפונות"? טוב אז לנו היה מעולה, אבל בטלוויזיה ראינו אזורים שלמים מוצפים ועיירות שלמות ללא חשמל. ממש לא נעים לא בקור ובמיוחד לא בחג.
27.12
בבוקר הספקנו לראות חצי סרט עם מיסטר בין על גניבת כתר מלכותי מטאור הלונדוני. כך שהמשך הביקור בטאור היה המשך לסרט כדי לוודא שהכתר שב למקומו.
http://www.hrp.org.uk/TowerOfLondon/
הבוקר התחיל עם גשם קל עדין. מטריה שכחנו בחדר, אבל לא נורא כובע המעיל הספיק. הדפסתי וואוצ'רים 1+1 כמובן. עומדים בתור לרכישת כרטיסים.
יש הרבה קופות לכן התור זורם יפה. ואז שוב תור להיכנס.
 בינתיים קצת הסתובבנו מסביב,

IMG_7300 [Desktop Resolution].JPG
IMG_7303 [Desktop Resolution].JPG
IMG_7312 [Desktop Resolution].JPG
IMG_7315 [Desktop Resolution].JPG
לביקור בטאור הגשם לא מפריע,
רוב הביקור בפנים. לקחנו אוזניות עם הדרכה ברוסית והסתובבנו..
במזג האוויר נוח יותר אפשר היה ליהנות מהחצרות היפות.
בתצוגת הכתרים יש סרט נע שעומדים עליו ועוברים מול המצגות. חבל שלא המשיכו עם זה גם לדברי זהב הנוספים. אנשים פשוט נעמדו מול וסירבו לזוז. בחנו כל פסיק. כמה חדרים עברנו...מזל שבחלק אפשר היה קצת לשבת.
 באחד החדרים הייתה נגינה נעימה אמתית.
IMG_7325 [Desktop Resolution].JPG
IMG_7328 [Desktop Resolution].JPG
IMG_7327 [Desktop Resolution].JPG
 ראינו ניצבים בתלבושות, שמעתי על סיורים מודרכים אבל לא ראינו..
משם המשכנו לביג בן, ממנו חתכנו לחדרי מלחמה של צ'רצ'יל. הסיור היה מעניין. הדרכה באוזניות בעברית, היה מוזר כי שאלנו ישר על רוסית-אין.
החלטנו שאנגלים לא רצו לריב עם הרוסים איך ומה היה, נתון למחלוקת כנראה... היום קצר, הגענו לחצר מסדר הסוסים, לפארק סנט. ג'מס. לרגע בלבד לצערי. שוב לביג בן, וסטמיניסט ובניני הפרלמנט. רק מבחוץ. כי נכנס מחר. מה מחר? היום אתם כאן היכנסו. לא לומדים שוב...
IMG_7334 [Desktop Resolution].JPG
IMG_7347 [Desktop Resolution].JPG
IMG_7348 [Desktop Resolution].JPG

IMG_7339 [Desktop Resolution].JPG

הערב יורד מהר, מחשיך מוקדם. עייפים מאוד אבל מחליטים אם כבר כאן קרוב, נגיע גם לארמון .אז מה אם ערב, חשוך וכבר מובן שאין החלפת משמר כבוד??
לא רצינו ללכת ברגל, ניסינו לברר איזה קו מגיע? ניסינו את התוכנה של התחבורה...כלום. עלינו על איזה קו שמגיע קרוב.. מה קרוב?
 עשה סיבוב וירדנו בצד השני עדיין ללכת ברגל המון. במקום לעלות חזרה.. לא.. ממשיכים בהליכה כדי לראות ארמון חשוך. אומנם המוני אנשים, כמונו עומדים ומצטלמים בחושך. אפילו זוג צעיר אחד .
IMG_7350 [Desktop Resolution].JPG
בתמונות מאותו היום אנו נראים כל כך עייפים שאפילו תמונה לאלבום אין לי להכניס...
איך יודעים שאני לא הייתי בפוקוס בטיול הזה? זיוה סיפרה על קולומביה רואד, על שוק הפרחים. מיד נכנסתי לגוגל, חיפשתי, מצאתי, התלהבתי אפילו. חייבת לבעלי אחד כזה עוד מברלין הרי.. היה לי בקובץ שלי עליו הכול.
קו אוטובוס 55 ממש ברחוב לפני המלון, כ25 דקות ובאיזה יום, יום ראשון הכול פתוח ויש מהכול. בשער הימים החנויות פתוחות. אפילו סיפרתי עליו לחברה לעבודה שטסה 10 יום לפנינו וביקרה בו, אהבה...
ואני? חזרנו למלון ואני שואלת את "צוות הבידור "שלנו לגבי ה קולומביה...אחד לא ידע בכלל, קרא לחבר וההוא אמר שעדיף יום שבת. יופי אמרתי, נוסעים מחר.
בערב הכנתי לחברים את הוואוצ'רים שהדפסתי, הסברתי על הקתדרלה, הוסמיניסטר, הפרלמנט, נתתי ספר ברוסית .
בבוקר הם לקניות וקצת קולטורה אנו לשוק פרחים, שוק בורו ועוד מה נספיק...
 28.12
בבוקר יוצאים לקו 55 ,שואלת את הנהג, אכן מגיע לקולומביה רואד מרקט,
http://www.columbiaroad.info/
 25 דקות נסיעה רגוע .יוצאים, לא לפני שאני שואלת אותו שוב, לאיזה צד פונים? והוא ברוגע עונה לי "בעצם היום הכול סגור. השוק ביום ראשון" לא יכולת להגיד לי כשעלינו????? טוב, יוצאים ובכל זאת הולכים, לפחות נראה משהו. המשהו הזה הוא כמה בניינים נחמדים, הרבה אשפה בצידי בנינים, חנות אחת פתוחה וכל היתר-יום כיפור.
IMG_7356 [Desktop Resolution].JPG
IMG_7357 [Desktop Resolution].JPG
אחורה פנה לקו 55 וחוזרים, מרוב ייאוש לא בדקתי איזה קו ולאן הולך לחסוך נסיעה אולי...ובקובץ, באמת רשום שחור על גבי לבן ,ביום ראשון!
בתחנת מטרו של טוטנהם איש נחמד כבר מכיר אותנו, ומיד עונה איך להגיע לשוק בורו.
http://www.londonmarkets.co.uk/
כך זכינו להשתמש בקו אפור יפה שנראה חדיש מאוד.
שוק הבורו גדול, מגוון מאוד כמובן עמוס ביותר. הסתובבנו בו זמן רב.
עצרתי לפיש אנד צ'יפס כאן ועכשיו למגינת ליבו של בעלי "איך נעמוד כאן לאכול? כמו כולם! "אני לא מסוגל". אז רק אני אוכלת! היה מקום עם ישיבה כמובן, מלא אבל אפשר היה להמתין כמה דקות. לי נראה שכל הטעם הוא לאכול כמו הרוב. עמדתי בתור לדג שלי, אכלנו כמובן יחד ואחר כך ביציאה ראינו מקומות ישיבה רבים. השוק מאוד נעים, לא זול... בא לי קובה ממולא, נראה לי הקובה הכי יקר שאכלתי, לקחתי אחד ובעלי שאל ומה איתי? לא רצית, יקר. בקיצור חוויות.
אוכמניות אדומות טריות נקנו כמובן ליוגורט בערב. וכמעט קניתי שום מעושן, בחיים עוד לא ראיתי כזה. ראשי שום יבשים עם לחיים חומים וריח מעושן.
"את מצלמם עגבניות"? את השום כבר לא צילמתי באחד מפינות השוק הייתה מאפיית לחמים שהזכירה מאוד את הלחמים הענקיים בריבווילה.
 בדיוק הוציאה לחם ארוך(קצת פחות) כזה מהתנור. החלון לא היה נקי ביותר ולא צלמתי.
IMG_7360 [Desktop Resolution].JPG
IMG_7366 [Desktop Resolution].JPGIMG_7367 [Desktop Resolution].JPG
IMG_7362 [Desktop Resolution].JPG
borough-market-fish-and-chips[1].jpg
IMG_7365.JPG
משם תכננתי לווטרלו, אולי לשוק הגרמני אבל בעלי החליט להוביל. לראות את העיר, לספוג אותה. כך הלכנו ברגל לכיוון טאוור, דרך רחובות מעניינים שלא היו רשומים לי. שייט, אמרתי, יש לי וואוצ'ר צריך לעשות שייט.
קנינו כרטיס עד וסט מיניסטר, מסלול ארוך יותר לוקח בין חמישים דקות לשלוש שעות. נעמדנו בתור להמתין ,היו 2 תורים חשבתי שהם מקבילים.
הגיעה ספינה אחת התור שלנו התקדם והבנתי שמשהו לא נראה לי, התור הארוך הראשון ממשיך לעמוד, למה? מסתבר שהתקדמנו לא לספינה שלנו.
הפקח מסביר משהו ומכניס אותנו בתחילת התור הראשון. שאני אתווכח אתו? חסך לנו תור ענק. הספינה מגיעה וכולם נכנסים די בזריזות .
 מתיישבים בסיפון העליון כמובן, כובע, כפפות ולקראת סוף המסלול האצבעות נושרות כמעט.
IMG_7394 [Desktop Resolution].JPG
IMG_7371 [Desktop Resolution].JPG
לאחר השייט, עד שממשיכים בספיגת העיר, כמובן מפספסים את הכניסה לבית הפרלמנט ולגם לווסט מיניסטר. קצת מאוכזבת, מנסה אולי להספיק את הקתדרלות סנט. פאולוס. הייתי צריכה להבין שלא יהיה סיכוי לקתדרלה מבפנים.
 מגיעים לאזור די מהר. במקום קניון גדול, מקושט, מלא חנויות והוא כמעט ריק ז"א פתוח אבל אין אנשים. נכנסנו רק להציץ ,הוא נראה חדיש מאוד.
IMG_7401 [Desktop Resolution].JPG
הקניון המקושט
 אולי מעיל? בזריזות עברתי 2 חנויות, חבל על הזמן שלי...קתדרלה כבר כמובן סגורה. בחוץ יפה, נכנסתי לכנסיה שבצידה השני לרגע, תמונה ואולי מחר..
IMG_7402 [Desktop Resolution].JPG
IMG_7404 [Desktop Resolution].JPG
המודעין מול הקטדרלה
בדרך חזרה הייתה הצעה אולי לחזור לצ'נה לאכול פירות ים.
 אני לא אוהבת בכלל אבל מוכנה שהוא יאכל. ממש מול הקתדרלה מודיעין גדול ונעים, נכנסתי לשאול איך מגיעים ואמרו לרדת בפיקדילי משם קרוב מאוד.10 דקות. זוכרים את 10 הדקות? בשלב מסוים נהייה כבר לא מצחיק איתם.
דווקא שמחתי, נצוד 2 ציפורים. את הפיקדילי בערב ופירות ים.
ירדנו בפיקדילי, אומרים כיכר יפיפייה. מגובה מסוים באמת ראינו אותה מוארת ועם שלטי ענק. נגיד מגובה 1.60.מתחת ראינו רק את האנשים הרבים שטיילו, הסתובבו בה.
זוכרים איך פעם היו הולכים ילדים מהגן? מחזיקים לא בידיים אלא אחד את החולצה של השני? בדיוק כך הלכנו בכיכר.
לונדון -דצמבר 2013 100.jpg
הגענו לצ'ינה טאון, מצאתי את המסעדה שב25.12 הייתה סגורה, זאת עם פירות ים.. בכולן היו כמובן, המון אנשים, לכולן היה תור יפה. והוא??
"אני מאוד מצטער, לא מסוגל כך לשבת זה נראה גרוע יותר ממחנה שמונים בשבת בצהרים" .הבנתי. אולי משהו אחר? ננסה את הסטייק של אנגוס.
בחיי חיפשתי את הכיכר ההיא המוארת עם מתקני לונה פארק עם חנות Mַ&M .
לא מבינה איך לא מצאתי.
Leicester Square את פיקדילי, את צ'יינה בערב לא היה סיכוי לצלם. יד אחת אחזה במעיל שלו, היד השנייה בתיק.
 לא נלך לישון רעבים הרי, החלפנו בגדים ונכנסנו למסעדה צרפתית ,הקרובה מאוד למלון .היה נחמד. היא פתוחה משעות הבוקר המוקדמות לארוחות בוקר מגוונות. צמוד לה מסעדת בשר. בקיצור מראש היינו צריכים לחזור הביתה למלון, ברוגע וליהנות.
בערב,על כוס קפה בחדר שלנו, החלפנו חוויות עם החברים. הם דווקא הספיקו יותר. גם קניות, בזריזות. גם וסט מיניסטר ואת קתדרלה מבפנים כמובן, ויתרו על שייט ואכלו בצ'נה מרק אטריות ועוף צלוי.
טוב אני סתם מקטרת, נהנינו מאוד מיום זה זהו, נשאר עוד יום טיול אחד.
29.12
 חברה ציידה אותי בכמה ספרים על לונדון, בכמה מקומות ה"חייבים" ואיך אחזור ללא ביקור במוזיאון אחד לפחות ובארמון אחד לפחות? אז ביום האחרון-יום תרבות. בוקר נפלא, שמש נעימה לא קר בכלל. התחלנו את היום מגני קנסיגטון.
http://www.royalparks.org.uk/parks/kensington-gardens/map-of-kensington-gardens
 זאת אומרת כך תוכנן. הגענו לארמון קנסיגטון. הארמון של נסיכה דיאנה.
IMG_7419 [Desktop Resolution].JPG
IMG_7422 [Desktop Resolution].JPGIMG_7425 [Desktop Resolution].JPG
 לא היה לי וואוצ'ר מודפס, אבל הקופאית הסכימה לתת לנו כרטיס אחד חינם עם הצגת כרטיסי נסיעה. ניסתה לשלוח אותנו לתחנת הטיוב הקרובה לקבל חוברת, אולי היה לה מידע ששם היא ישנה. העסק הזה של הדפסה די מטופש. אני הבנתי, מבינה שצריך איזה אסמכתא ,אך מצד השני אי אפשר להדפיס את הכול או הרוב או לדעת מה בדיוק יהיה צורך/זמן לראות...כמו הכרטיס של היער השחור או ברלין כארד גם כאן היה צורך של חשיבה איך לבצע נכון יותר.
IMG_7427 [Desktop Resolution].JPGIMG_7440 [Desktop Resolution].JPG
IMG_7451 [Desktop Resolution].JPG
חוץ מקומת תצוגת השמלות (הגברים קצת קיטרו) נהינו מהארמון השקט.
יש בו הפעלה לילדים ובקומת הכניסה היה מעניין מאוד.
 אפשר היה לחבר משפט כל שהו המתאר את האורח, להחזיק את השלט, לשבת על כיסא המלכות והכרוז קרא את השלט והודיע מי על הכיסא. משעשע.
מראה הגנים מחלונות הארמון מקסים. אם לא הרצון לבקר במוזיאון ויקטוריה אלברט, אפשר היה לטייל בגנים עוד ועוד..
אני לא בדיוק הבנתי את המיצג באחד מחדרי הארמון. לי הוא הרגיש "ציפור בכלוב זהב/זכוכית" דומה לדיאנה ואולי תחושתה.
IMG_7463 [Desktop Resolution].JPG
אחרי הארמון, במקום לטייל בגנים, מיהרנו למוזיאון ויקטוריה אלברט. שוב אמרו לנו 10 דקות מכאן.
שום 10 דקות...שילמתי כרטיס שבועי לתחבורה-אני נוסעת.
האוטובוס שעלינו עליו היה לא מתאים, התקדמנו אתו אבל לא ממש.
האזור יפה מאוד, מבנים מדהימים. חלקם בלבן חלקם מאבן אדומה.
 שדרה רחבה מאוד. נכנסנו לא מהכניסה הראשית אבל לא משנה. הכניסה חינם, "טיפ יתקבל בברכה" ורשום על זה בכניסה.
IMG_7468 [Desktop Resolution].JPG
תערוכת פנינים בתשלום ואפשר להדפיס אליה 1+1.
המוזיאון גדול, ענק, מעניין מאוד. ו.. היו בו ספסלים וכסאות שניתן היה לשבת.
 בעלי אמר שהיה צריך להגיע עליו כל יום לקומה אחת. לראות את כולו לא פשוט. עכשיו אתה אומר לי? חמישה ימים אני מנסה להגיע עליו, למוזיאון הבריטי שממש מאחורי המלון, ללא הצלחה. IMG_7489 [Desktop Resolution].JPGIMG_7488.JPG
העץ המקושט בכניסה אדום והמנורות מדהימות תלויות מהתקרה.
 עבודות אומן הזכוכית צ'הולי.
IMG_7479 [Desktop Resolution].JPGIMG_7481 [Desktop Resolution].JPG
IMG_7478 [Desktop Resolution].JPG
בשלב מסוים, הרגשנו קצת מחנק, יצאנו לגינה הקטנה עם בריכה מלאכותית מוארת ובית קפה. יש כמובן בית קפה וחנות מוזיאון בפנים. אבל לא קר במיוחד ונעים כל כך לשבת בחוץ. קפה לו, שוקו חם לי ומנוחה לרגליים.
יצאנו לרחוב המקביל, אני רציתי לראות את אלברט הול, בניין עגול ויפה. לא ידעתי מה בו, כן היה לי ספר ואפילו כמה, אך מי קרה...ואם קרא, זכר?
אז הבניין הוא אולם קונצרטים, נכנסנו ומייד רצו למכור לנו כרטיס מוזל לקונצרט שעמד להתחיל. קונצרט לא היה בתכנון כלל, אז יצאנו החוצה לראות את הקולג' למוזיקה, קולג' טכני כל שהו ,בניין אלקסנדרה, ועוד בניין מוזיקה.
IMG_7496 [Desktop Resolution].JPGIMG_7499 [Desktop Resolution].JPGIMG_7502 [Desktop Resolution] - Copy.JPG
האזור יפה כל כך, בעלי נהנה עד מאוד. לרגע שקל את מוזיאון המדע...אבל הוחלט שלא, אם כבר לחזור לעוד קצת ויקטוריה אלברט.
משם קו 14 על הרחוב מהכניסה הראשית להייד פארק.
שוב סיבוב קצר והביתה. מסתבר שקו 14 מגיע ישירות, ממש מול הכניסה למלון. עוד הספקנו לסופר ,לקניית גבינות צ'דר לבן. פרימרק, איך לא, לעוד כמה מתנות לבנות במשרד וזהו... מה זהו?
בכלל לא ראינו את המשך הרחוב שלנו, זה שמתחיל מפניה ימינה. אז אי אפשר בלי. מתלבשים שוב ויוצאים לגלות רחוב מעניין, שפע חנויות כל מיני, מקומות אוכל, בתי קפה, פאב, מקס אנד ספנסר פוד, חנויות מחשבים, עיצוב לבית ומה לא...אפילו עצים מקושטים אז זהו, כשחזרנו למלון התכנון היה לצאת לגני קיו, כי היה שם משהו לכריסטמס משעה 16.00 ועד 22.00.באתי לשאול את "צוות הבידור" שקצת עיקם את האף. "מאדם, להזמין לך מונית? זה יקר "? למה מונית, יש תחבורה לא?
כן יש...אבל ביום ראשון בערב לא." תלכו להייד פארק, יפה שם" היינו. רוצה קיו. אחראי הבידור אומר תגיעי במאי, עד מחצית יוני-יהיה מקסים בקיו גרדן.
 לא הלכנו לבדוק לתחנה, כך הימרנו את ביקור בקיו לביקור ברחוב המקביל .
IMG_7517 [Desktop Resolution].JPGIMG_7514 [Desktop Resolution].JPGWinterWonderland 2013 02[1].jpg
סגול שולט,קרוב לבית(מלון)
לא הזמנו מזוודה נוספת לחזור. הקניות היו מצומצמות. כמה סריגים לבן, קצת מתנות. דברים קטנים, גבינות. שקלנו והיה בסדר. נעלי חורף כבדות של בעלי, מטריה ישנה, חצי מגף לוחצת הושארו במלון, להפחתת משקל.
חבל שלא נתתי אותם ישירות לחדרנית, לא בטוחה שמותר להם לקחת לבד... הזמנו לילה קודם מזוודה לחברים, התהליך נוח ופשוט. 30.12 בשעה 7.00 בבוקר המתין לנו נהג מונית מהאתר מיניקב, ויצאנו לדרך.
מזג אויר טוב, נסיעה מהירה, הגענו מוקדם. החברים הלכו לטקס פרי למלא טפסים. . עמדנו בתור לדלפק, לא היו מוכנים לקחת טרולים ,אמרו שאם יש עודף, בשער ייקחו. התקרבנו לביקורת ובדיקות הפשטה. אנחנו עברנו להמשך, החברים לא. משום מה לא קיבלו כרטיס עליה למטוס. הראו את את הצ'ק אין באייפוד, לא עזר. חזרו לדלפקים לשעה קלה. אני רוצה לציין שבתור שלנו, אחרינו היו שתי בנות עם פלאפון ואייפוד שעשו בדיוק אותו דבר, הראו את הצ'ק אין והוכנסו ללא בעיה. החברים עמדו במקביל, בתור שני. בכלל השדה לא ידידותי. נכון יותר העובדים. דבר חשוב שלא הזכרתי נדמה לי: בטיסה בהלוך הדיילים חילקו דפים למילוי לבעלי דרכון זר לא אירופאי. לשורות שלנו לא הגיעו. שאלתי אם אנו לא צריכים? נעניתי שלדעתם לא. הייתי רגוע כי מילאתי את הטפסים שהגיעו במייל מאיזי ג'ט. מספר דרכון, לאיזה מטרה, מי אנחנו ובכלל... יוצאים לאחר קבלת מזוודות, ביקורת דרכונים. צעקות בקל רם "למלא טפסים" ראיתי שחלק אנשים כבר התחילו.. מתחילים גם. מה לעשות האנגלית שלנו בכתיבה לא משהו.. ניגשים לדלפק-חסר שורה כאן, חסר מטרת ההגעה...חוזרים להמשך מילוי. שוב ניגשים. לא בסדר, קפצת שורה, תתחילי מהתחלה. כאן כבר עברו את הגבול! באנגלית שבורה, ורוסית תקנית צועקת חזרה שאני תיירת ולא חייבת לדעת אנגלית. מצידי ממלאה את הטופס בשפת אם שלי! לא באתי לעשות עליה ולחיות חלילה באנגליה. בעלי פחד שתיכף יעצרו אותי זה עזר! הבודקת לקחה את הדף ומלאה את החסר לבד. השוטרות מעבר הגבול היו מוסלמיות, אחת נוספת שרצה בין השורות של זרים ואירופאיים, לא ניסתה לעזור אפילו. אף אחד מהתור הישראלי גם לא ניסה לשאול אם צריכים עזרה...
לא יודעת האם הרוסית עזרה או החוצפה הישראלית. אולי השילוב. בכל מקרה שימו לב:
בנוסף למילוי טפסים של איזי ג'ט שנשלחים למייל, צריך למלא טופס, רצוי למלא בישיבה בנוח בטיסה, אם הדיילים לא מגיעים, לבקש.
יש עמדת מילוי טפסים אבל כולם רצים לתור ביקורות...
נגמר לו הטיול. ההכנות התנהלו שונה מכל טיול אחר שלנו.
 אתרים,בהם נעזרתי לתכנון וארגון הטיול:
http://www.daysoutguide.co.uk/default

http://www.goldentours.com/affiliate/wbsstudiotour/aboutus.aspx

http://www.mouse.co.il/world/CM.city,1146,,,.aspx

http://www.myfamilyclub.co.uk/travel/days-out/days-out-in-london-the-best-discounts-deals-and-offers-14571#londoneye?clickid=w-cWVIUjiV4v2A3wmn0qEQLuUkTyyz0VST2r3c0

http://www.londonmarkets.co.uk/

http://www.walks.com/

http://www.tripomatic.com/United-Kingdom/London/


 היו רגעים שחלמתי על לונדון וחיפשתי עוד דברים. היו רגעים שאמרתי בשביל מה אני חייבת אותה עכשיו. כמעט, שיניתי, כמעט ביטלתי. לא היה לי את הכוחות לתכנון. לא יכולתי לפתוח קובץ, ספר. לא קניתי ספר בעברית, דבר שתמיד עושה. נתתי לזה לזרום ויהיה מה שיהיה. בניתי מפה, הדפסתי קובץ משלי והמתנתי כל יום לתאריך המתקרב. היה טיול יפה, מזג אויר מקסים. לונדון חיכתה לנו. לא הספקנו הכול, לא נכנסנו לאטרקציות רבות, זה לא משנה. וכמו לאחר ברלין, לוקח זמן להפנים את הטיול. רוצה לסיים בהמון תודה לכל דיירי הפורום. רבים כל כך עזרו. מי באשכולות, מי במסרונים, במיילים האישיים. אם אתחיל למנות עלולה לא לזכור את כולם, אז לא להיעלב בקשה, כולכם פשוט נפלאים. אני לומדת כל כך הרבה מכולכם. לא רק על טיולים. על החיים!