וילנה 12.19

כבר בקיץ עברתי עם טיסות וויז אייר לוילנה. בקיץ המחירים היו גבוהים מאוד.. מאוד זה לא מילה.

מתי בשנים האחרונות שילמתי מעל 3000 שקל לכרטיס טיסה ועוד לפני כבודה? וילנה תמתין לי..

לקראת דצמבר, שזה בערך ספטמבר, התחלתי לבדוק אפשרויות לחושה קצרה בדצמבר.

בשנים אחרונות כבר לא בדיוק חשוב לי לאן.. העיקר שיהיה מקושט, חגיגי ולא יקר.

טיסות לוילנה של וויז אייר עלו 198 שקל לפני כבודה. עם תיק קטן 10 ק"ג עוד לא למדתי לטיייל,תמיד אפשר להוסיף פריורטי או מזוודה.

ויקטוריה, חברה שכבר טסתי אתה לא פעם, מייד הרימה כפפה. וילנה? ברור שוילנה. יהיה קר?? טוב אז נחפש עוד יעד. בודפשט? תמיד כשאין לי יעד, בודפשט עולה על הפרק. הייתי בה כ5 פעמים אבל מוכנה לעוד..

לאחר בדיקת אתר מזג האוויר והבנה ש20 - זה נדיר ביותר בדצמבר, הזמנו טיסות.

מזוודות הוחלט לקחת פריורטי אחד שזה 10 קילו ומזוודה קטנה של 10.אם יהיו קניות אפשר יהיה להוסיף למזוודה עוד משקל עד 20/32.תיק קטן במידות 40*30*20 חינמי וגם בו ניתן לדחוס 10 ק"ג ולמדתי לעשות זאת כבר.

המראה הייתה קצת באיחור. במטוס די גדול 3 שהיה כמעט מלא עד הסוף התחילה מהומת כיסאות.

"אפשר להחליף מקום" וכולם התחילו לזוז. הדיילים התייחסו לזה בשלוות נפש ולא העירו כלום.ניסו אפילו לעזור. את הצ'ק אין לא הצלחתי לעשות על הבוקר לכן קיבלנו כסאות שונים בשורות שונות.

להוסיף 200 שקל על כיסאות, לא באופי שלנו. בסוף, לאחר שנטשו אותי שותפים לשורה, ויקוש עברה מקום אלי. אגב, בחזור הייתה אותה הצגה ויצא שישבנו 2 על שורת ה3.

שאלתי שאלות, התייעצתי בפייסבוק לגבי מלון ,מוניות, סיורים..

הוזמנו 3 בתי מלון, אך לאחר כמה ימים נשארתי עם אחד.ARTIS מלון 4* עם ספא, ממוקם מאוד נוח ,מרכזי מאוד. כמה דקות מכיכר קתדרלה ושווקי כריסמס.

תמיד כראי לקרוא תגובות על המלון, לראות כמה הן מתאימות לכם לתקופה, מצב.

לנו המלון היה נהדר. ארוחות בוקר יותר מידי טעימות, מסוכן.

ספא נעים עם סאונה יבשה, רטובה, בריכה וג'קוזי בחלק מהבריכה. אפשר היה להזמין עיסויים .

צוות המלון ברצון דיבר רוסית ,היו מאוד נעימים ועוזרים .

אפליקציית BOLET עבדה מצויין. כל הנהגים דיברו רוסית בכייף.

נחתנו, השדה בוילנה קצת מוזר. יורדים ועוברים הרבה עד לקבלת מזוודות. לא ראיתי מזוודה שלי, מסתבר שנשארה אחרונה ועמדה בצד. שאלנו במודיעין הצמוד ברוסית וענו ,עזרו לנו למצוא אותה.

בשדה יש ווי פיי, הזמנתי מונית בולט,6 יורו. קצת לא הבנו איפה הוא עומד, במקרה ויק ראתה שלט בולט. עמדו 2 מכוניות, אחת עבורנו. הנהג בדרך הסביר ל2 דודות איך לבדוק, איזה רכב מגיע לאסוף ועוד, סיפר על העיר ,איזה רחובות חובה לטייל, איפה הצעירים מסתובבים ביום ראשון. המליץ איפה לאכול, להגיע לטראקאי לאכול קיבינאי...בקיצור היה לנו סיור קצר מודרך על העיר.

נכנסנו לחדר, השארנו תיקים ומייד החוצה..

היה קצת קר, יבש איפה שהו בין 2-3 מעלות מעל ה0.לבושות היטב, עם מגפיים פרווה, מעיל, כובע עם צמר פנים, צעיפים היינו מוכנות ליין חם, חטיפי החג.

המשכנו ברחוב היפה Pilies, חנויות מזכרות מקסימות, בתי קפה מיוחדים, מדרחוב עם אבנים קטנות. כך המשכנו והגענו לבית העיריה והעץ השני. מול בית העיריה היו ביתנים בצורת איגלו, חנויות מזכרות, כובעים וכו'.ממול היו ביתנים שכבר היו לקראת סגירה.

ממול ראינו ETNO DVARAS מסעדה עם אוכל ליטאי מקומי, המתנו כמה דקות לפינוי שולחן ונכנסנו.

למחרת היום שמענו מפי המדריכה כמה שהרשת הזאת טובה ויש לה עוד סניפים בעיר.

מה אכלנו? מרק פטריות בלחם, מרק סצי עם בשר-זה מרק ירקות אדמדם עם ירקות שונים כרוב ובשר. לא לבלבל עם בורשט. לביבות תפוחי אדמה עם שמנת, קרפלך עם בשר ושקוורקס (בצל מטוגן קצוץ עם פיסות בשר חזיר) שתינו קוואס עם צימוקים(חדש עבורי) ומשקה אלכוהולי לויק.

האמת שרעבות לא היינו.. לאחר הסנדוויצ'ים שאכלנו בטיסה.

בבוקר, תכננו לקום מוקדם, ללכת לבריכה ארוחת בוקר. אבל אנחנו בחופש, לא קמנו מוקדם.

ויק נצלה 20 דקות ברכה אני המשכתי לנוח.

ארוחת בוקר נהדרת. הלחם טעים מאוד. המלון לא מלא, אנשים נעימים בחדר אוכל, תיירים או מקומיים עם עניבות. לא כולם.

קריאה מהירה בדפים הקובץ והחלטה לקחת סיור ב15.15 בשפה הרוסית מקטדראלה.

15.15 זאת חברה שעושה סיורים ברוב ערי בירה בעולם בשפה רוסית. העלות זהה 15 יורו לאדם.

שני מסלולים.. איך שהו הבנתו שהיום מסלול לאושפיץ, לכן טיילנו בעיר העתיקה, רובע יהודי.

את הביקור לשוק מקומי(כך סתם) וטראקאי תכננו ליום מחרת. החלטנו שביום ראשון השוק וודאי לסגור. בעיר עליז מאוד ביום ראשון ,לכן לטראקאי ניסע בשני. ביררנו אפשרויות הגעה.. ויצאנו לטייל בעיר.

ידענו שיש פניקולור למגדל גדמינה, צעדנו לכיוון המגדל ,לצערנו הפניקולור היה תקול, הקופאי קיווה שלמחרת היום לקראת צהרים יתוקן. בינתיים הוא שמח לספר לנו ברוסית, איפה לטייל בעיר, כששמע שאנו מישראל ,סיפר איפה רחובות יהודיים, הפסל לרופא הידוע ,ציורי קיר, בתי כנסת..

העיר העתיקה יפיפייה ממש. רחובות צרים, ריבועי אבן, חנויות מזכרות יפייפות, בכל פינה מוכרים תכשיטי ענבר. תכננו מוזיאון ענבר ,אף מרוב ענבר בעיר ויתרנו על מוזיאון. איך אפשר בלי לרכוש כמה דברים קטנים? קנינו טבעות יפייפות עם האבן החומה וירוקה, צמיד, צמיד לאימא של ויק..

חתול קרמיקה קטן, בכלל רציתי את כל החנות אם היו מעבירים אותה לארץ..

הגענו מבלי לשים לב לרובע יהודי, ציורי קיר, בית קפה לאב סטורי וכמה מסעדות שהיו רשומות לי בקובץ. הכול קרוב מאוד אחד לשני. הסתובבנו קרצת עד שהתפנה מקום בבית הקפה הנעים. הפסקה קטנה לתה מיוחד לי, משקה טוב לויק ועוגות.. קטנות אך טעימות מיוחדות מאוד. התה כל כך היה לי טעים, שמשחזרת אותו עכשיו בבית.

יום ראשון, זה הזמן להיכנס לקתדרלה, כנסיה-לשמוע, לראות. הופתענו מאוד כמה משפחות צעירות עם ילדים היו במקום. איך הכמרים יצאו וניגשו ושוחחו ברכו לשלום ונראה שהכירו את המקומיים.

כמה דקות לפני 15.15 יצאנו החוצה להמתין למדריכה. אתנו היה עוז זוג אחד מסנט פטרסבורג. זאת כל הקבוצה.. המדריכה שלנו הייתה לודמילה, אישה נעימה מאוד.

משפט הראשון שלה היה "אני רוצה לגרום לכם להתאהב בעיר שלי ,לחזור אליה שוב"

כמובן שטענו במסלול ,והיה צריך להיות מסלול העיר העתיקה ,לודמילה הציעה עם הזוג השני מוכן, נטייל באושפיץ, למרות שלדעתה בשעה זאת, מחשיך מוקדם, העיר העתיקה יפה יותר ומעניינת הרבה יותר .אושפיץ, עיר בתוך עיר, כדאי לבקר באביב וקייץ. כשהכול פורח, להיכנס בחצרות היפים, פארק פורח, נהר קטן.. יצאנו שוב לעיר העתיקה הפעם עם הסברים ועצירות במקומות מעניינים האצת.

פסל דמות דר דוליטל האגדי ד”ר צמח שבת,רופא יהודי

נכנסנו לחצרות היפות,שמענו סיפורים על בית קפה לאב סטורי שבילינו בו קודם, על הרחובות יהודיים.. על התושבים שחיו והיו הרוב בעיר, ונעלמו. הנצחה של יהודי העיר, ביקור נהנייהו בעיר ורכישת כל חדרי מלון אסטוריה..על ביקור בוש הבן.בניין נשיא המדינה ,גן קטן בתוך החצר שכל איד יכול להיכנס, לטייל בו. חדר מתנות למדינה ששוב כל אחד יכול להיכנס לראות אותם. בניין האוניברסיטה, על בתי ספר בעיר, בכמה שפות לומדים ומדברים בעיר. על כנסיות ואיזה כדאי לבקר. השוק המקומי כמובן ביום שני יהיה סגור, וסתם כך להגיע עליו אין טעם. לטראקאי ,גם הארמון סגור, אבל כן כדאי להגיע.. לבד. לודמילה הסבירה איך להגיע בתחבורה ציבורית זולה ולא הסעות לתיירים, או מוניות בולט. מה לאכול שם.. איפה לטייל. הזכירה את מטבחי העיר ,ממקומי ליטאי ועד כל מטבח אפשרי. הזכירה את מסעדת קוזינה ליטאית בה אכלנו אתמול. ציינה שבעיר ברחוב Pilies יש להם סניף מאוד יפה אך תמיד מלא, כדאי להזמין מקום מראש. המקום בנוי במרתפים מאבן.

חצרות הקטנים

הודנו ללודמילה והמשכנו לטייל עוד, נכנסנו לכנסיה Aušros Vartų Švč. Mergelės Marijos, Gailestingumo Motinos, koplyčia עם מתנות לבבות למריה. נהוג שאדם המודה על משהו או מבקש עזרה מביא למריה לב עשוי כסף, פליז, מתכות יקרות.. את כל הלבבות מצרפים יחד לתמונות ענק ממוסגרות.

תוצאת תמונה עבור ‪Vilniaus Aušros Vartų Švč. Mergelės Marijos, Gailestingumo Motinos, koplyčia‬‏

נכנסנו לבית קפהdziugas house שכולו מגבינה מיושנת מקומית. כל התפריט בנוי מרכיבי גבינה שלהם, אפילו גלידות. כמובן עוגות. היה להם מבצע מעולה קילו גבינה 12 חודשים רק 7.89 יורו..

כמובן קנינו ועוד גבינה 18/24 חודש. לקקנו גלידות ,היה טעים ומעניין מאוד.

מאוחר מאוד חזרנו למלון, עצרנו במסעדת הבית הירוק . מקום יפה מאוד, מיוחד .היה שייך לסופרת מקומית, בנוי כבית נוח וחם .תמונות עם גדולי העולם מכל תחום.

לאוכל, המתנו הרבה זמן. המקום לא היה מלא, מלצרים היו דווקא הרבה. גילינו שיש לו קומה תחתונה ועלינו, חדרים פרטיים. נחמד מאוד. האוכל? רעבות ממש לא היינו.. לקחנו מנות שונות, לטעימה משותפת. צפיליני מקומיים מטוגנים ,קציצה מיוחדת ,סלט ויין חם מתובל. המנות קטנות יחסית. ביציאה החלטנו לטייל עוד קצת ,להוריד את האכול בהליכה על שדרות גדמינה, שפעם הייתה לנינה, איך לא? השדרה מוארת יפה מאוד, צעירים עדיין מטיילים, גילינו כמה חנויות נעלים, בתי אופנה גדולים.

הכול כבר היה סגור כמובן. ואז פתאום ראינו בית קפה חתולים. החלטנו למחרת היום לעשות שם הפסקה עם קפה וחתולים .שתינו אוהבות חתולים. לויק חתולה פרסים ולי. .אין ספור.

הטיול שלנו קצר, מחר יום אחרון. מחליטות לנסוע בכל זאת לטראקאי, לראות אולי פניקולור יעבוד ולעלות למגדל, לבקר בכנסיה אנה הקדושה, לעבור באושפיץ, אולי קניון אחד.

שוב קמות מאוחר, אני מוותרת על בריכה אבל שולחת את ויק.

ארוחת בוקר טעימה וקשה לקום מהשולחן. מזמינות שרות בולט לתחנת אוטובוס (4 יורו) אוטובוס לטראקאי מגיע כמעט מידית (2 יורו לאדם) הנהג כמובן דובר רוסית והדרך עוברת בנעימים תוך שיחה ערה אתו ועוד נוסעת. האוטובוס הוא בעצם מיניבוס מחומם, כמה תיירים וכמה מקומיים לעיירה הקרובה. מתחנה לארמון הליכה של 2 ק"מ בדרך ישרה או להזמין בולט.. או הנהג אומר שיש רכבת קטנה תיירים שממתינה לאוטובוסים מוילנה. בחזור נברר האם יש אותה ואם לא אז ברגל. יום יפה לא קר ,7 מעלות ואין גשם.

יוצאות ממיניבוס ורואות את הרכבת הקטנה. נסיעה פרטית , רק שתינו. בחזור לא תהייה רכבת כי אין לו טעם. הוא מוזמן לכיתה ילדים ואחריה כבר לא כדאי לבוא שוב. עלות 2 יורו לאדם.

טיילנו מסביב, רכשנו מזכרות, צילמנו. אפשר היה לעשות שייט, 2 סירות גדולות עמדו והזמינו להיכנס..5 יורו עלות לאדם. אבל.. קר וקצת רוח .אולי טעינו והיינו צריכות לעשות שייט, הם עוברים כמה אגמים. בקייץ זה נהדר, עכשיו קר.

שאלנו איפה קיבינאי הכי טעים ונשלחנו למסעדה בהמשך הרחוב. ארוחת הבוקר עדיין לא ירדנה לנו, אבל קיבינאי אכלנו ב Kybynlar. עם קוואס טעים ומשקה אלכוהולי לחימום .המלצרית סיפרה על בני קריים שהובאו ע' המלך לוילנה ,על החיים שלהם ומטבח שעדיין שומרים עליו .בקיץ המקום שוקק חיים. ביום שהארמון סגור יש פחות אנשים כמובן.

הלכנו את 2 הק"מ ומיד בהגעה כבר המתין לנו מיניבוס לעיר. במודיעין הסבירו באיזה חשמלית להגיע למגדל.. חשמלית 2.כמה תחנות העיר הרגילה ,שכונות פשוטות ואנו במרכז היפה. הפניקולור עדיין לא עובד. ברגל מאוד קשה לעלות ואנו מוותרות.

ממשיכות לכנסיית אנה הקדושה, מקום מאוד יפה, מיוחד אבנים אדומות. מצלמות אותו מכל כיוון וממשיכות דרך אושפיז, הפארק ועיר עתיקה. כך יצא שראינו גם קצת אושפיז.

שוב חנויות מוכרות, חצרות היפות ומלא בסניף קוזינה. עדיין יש זמן לכן החלטנו כן לבקר בקניון הגדול מכולם. הפסקה חמה עם חתולים אמרנו אז כמובן הלכנו ללטף ולשתות משהו חם.

CAT CAFE

הכניסה למקום לאחר שנועלים שקיות ניילון ורוחצים ידיים. המקום מאוד נעים וחמים. כמו בית אנגלי כזה. החתולים נראית שלוים מידי ורובם נחים להם. רק כמה יושבים על ברכי המבקרים. אסור להרים את החתולים ממקום ישבתם בכוח. כל החתולים נלקחו מבית החתול, חתולים עזובים. אהבנו את המקום. גם העוגות היו טובות. האחריות בכייף דיברו ושיתפו מידי, הכול ברוסית. כמובן שכולם מדברים אנגלית, לנו קל יותר ברוסית. הזמנו מונית בולט, היה פקק ולקח זמן מה עד שהנהג מצא אותנו. המחיר היה רשום 4 יורו, משום מה הנהג עשה לנו סיור בעיר ,אולי בגלל פקקים .דיבר אתנו וסיפר את כל חייב, צעיר מאוקראינה שכבר כמה שנים חי בגרמניה, פולין ווילנה, עברנו כמה גשרים אפילו.. המחיר יצא 7 יורו.

קניון אקרופוליס  מאוד גדול, מותגים רבים מאוד, חם מאוד בפנים ואנו עם מעילים כובעים צעיפים. הסתובבנו ,נכנסנו לכמה חנויות, לא מצאנו משהו מיוחד. המחירים גם עם הנחה עדיין לא זולים. בכל מקרה זול יותר מהארץ. להוסיף 10 ק"ג עבור משהו שלא בדיוק חייבות או צריכות לא היה טעם. נכנסנו לסופר הענק סתם לראות ולקנות גבינה ונקניקים הביתה.

כמובן הצטלמנו

בשמחה הזמנו מונית ולמלון. הפעם הנסיעה הייתה קצרה מאוד וזולה 3.5 יורו.

חוזרות עייפות מאוד ,לארוז, לשלם על המלון.. המחיר ההתחלתי היה 904 שקל, כמה ימים לפני ראיתי ירידה במחיר ל740,בכייף עשיתי שינוי הזמנה. כך יצא לנו מלון ספא 4* עם ארוחת בוקר 740 שקל לשתינו.

לילה טוב לעיר היפה

הזמנו השקמה, ארוחת בוקר לקחת ,שמנו פלאפונים ל03.00,קצת מנוחה.

03.40 הזמנו בולט ותוך 2 דקות כבר המתין לנו בחוץ. נסיעה שקטנה נעימה ו4 יורו.

השדה קטן, אבל רק 2 פקידי וויז אייר. בשלב מסוים מבינים שכך הטיסה לא תצא ומתיישב בחור נוסף. הגייט לתל אביב כמובן אחרון, איפה שהו בשדה.

במטוס, הצגת שינויים מקומות ישיבה חוזרת על עצמה, ללא מילה מצד הדיילים.

הטיסה עוברת לה ברוגע. טיסה ארוכה יחסית של 4 שעות.

אנו מסכמות שהצלחנו להתאהב בעיר וחבל ש4 שעות טיסה וכרטיסים יקרים בקיץ.

לאזור הבלטיות אני עוד אחזור. .ובינתיים אפשר יהיה לחשוב על יד דצמבר הבא.