האגמים המאזוריים הם איזור מדהים ביופיו , שייחודו הוא בכך שבשטח יחסית קטן (בערך פי 2 מישראל ) , מצטופפים להם 2000 אגמים שרובם מחוברים אחד לשני בעזרת תעלות (צרות יחסית).
הטיול שאנחנו (אני וזוגתי שתחיה) עשינו הוא טיול לא כל כך פופולרי (לפחות לא מצאנו על סוג של טיול כזה מידע בעברית) , אבל מצד שני הוא מאד מומלץ.
הרעיון הוא לשלב טיול רכוב (על אופניים) ביחד עם שייט.
הגענו לגיזצ'קו (העיר המרכזית באגמים המאזוריים) ביום חמישי בבוקר , וכבר בדרך ניסינו לחפש לעצמינו סירה.
בעיקרון בפולין כולה וגם באיזור האגמים אין בעיה של של קליטה סלולרית או קליטת אינטרנט (אפשר להסתמך על waze , פועל מעולה) ולכן אפשרי לחפש סירה מהדרך , אבל מאד מאד לא מומלץ, מכיוון שרוב הסירות מושכרות כבר שבועות או חודשים מראש, אז אם תחפשו לקחת סירה לכמה ימים באותו יום (או אפילו מיום למחרת) רוב הסיכויים שאו שלא יישאר , או שזה יעלה לכם פי כמה מאשר שהיה עולה אם הייתם מזמינים כמה שבועות או חודשים מראש.
איזה סירה כדאי לקחת? פה העסק מתחלק לשתי קבוצות עיקריות:
*סירות מירוץ.
*האוס בואט (house-boat).

האוס-בואט , כשמו כן הן הוא - בית צף.
היתרון הוא שהוא מאפשר לכם לעלות על הסירה ולשוט "בראש שקט" , בלי להתעסק עם מקומות לינה, מקומות אחסון של האופניים וכדומה , כי אפשר לישון בסירה עצמה ולאחסן עליה הכל.
יתרון נוסף של האוס בואט הוא שכמעט שום דגם לא דורש רשיון.

לעומת זאת - לסירת מירוץ יש יתרונות אחרים: היא זולה יותר , מהירה יותר , וגמישה יותר (בגלל שהיא נמוכה יותר , היא יכולה לעבור מתחת לכל הגשרים).

אנחנו בסוף בחרנו סירת מירוץ.
חשוב לדעת , חלק מדגמי סירות המירוץ דורש רשיון שייט , שכמובן לא היה לנו.
לגבי השאלה איזה דגמים דורשים רשיון ואיזה לא, זאת (כמו שאוהבים להגיד המדענים) "שאלה פתוחה".
בניירות רשמיים (או שלפחות נראים ככה) שקיבלנו באחד מבתי המלון, צויין שכל סירת מירוץ מעל 10 כוחות סוס מחייבת רשיון, אבל לא מעט חברות הציעו לנו סירות ב15 כ"ס, ובסוף מצאנו איזה חאפר שהשכיר לנו לכמה ימים סירה עם 25 כוחות סוס!!!!! שמגיעה ל 30 קמ"ש! זה לא נשמע הרבה, אבל על המים באגם, זה מרגיש כמו טיל.
אחרי ששכרנו את הסירה , הפלגנו ועגנו באחד החופים , ליד חנות שמשכירה אופניים , ושכרנו 2 זוגות למשך כל ההפלגה , ופשוט שמנו אותם על הסירה.
מהרגע שהתארגנו על סירה ואופניים , למעשה יש חופש אינסופי:
אפשר לעגון עם הספינה בכל אחד מהחופים ולאכול ארוחה (אפשר לבשל , ואפשר לאכול בכל אחת מהמסעדות המעולות שעל גדות האגמים) , אפשר לעגון ולעשות טיול אופניים קצר , אפשר לעגון באי בודד (יש המון כאלה) , אפשר לעגון ולרכב לאחת האטרקציות (החל מהבונקר של היטלר , פסטיבלים כפריים , ועד תצפיות יפות על ציפורים ועוד) , ואפשר לעבור כאמור מאגם לאגם , כי כמו שנאמר בהתחלה , כולם מחוברים.
אפילו באגמים עצמם יש אינטרנט מהיר , ואפשר בקלות למצוא לינה ללילה באתרים כמו booking.com , בהתאם לאיזור אליו תגיעו עם הסירה.
סוג טיול כזה מאפשר לחוות את חוויות החופש המדהים של האגמים (אם יש יום חם , אפשר כמובן גם לקפוץ למים ולהתרענן) , ואני ממליץ לכל מי שחושב לנסוע לצפון פולין (או לאיזור) , לשלב מסלול כזה.
 עבור פרטים נוספים , שאלות והתעייצויות , מוזמנים לפנות אליי בפייסבוק asaf corem , או ב אי מייל asaelcorem@yahoo.com