מסלול חד יומי בזרמאט ”Gornergrat - מהנופים היפים בעולם“

קשה למצוא מספיק סופרלטיבים שיתארו את הנוף שנשקף מעמדת התצפית שעל ה-Gornergrat, מעל העיירה Zermatt. צריך פשוט להיות שם. קשה להאמין שבמדינה קטנה ונגישה כמו שווייץ אפשר למצוא את עצמכם בלב טבע כל כך אדיר, פראי ומרשים, מהסוג שמצפים לראות במקומות כמו נפאל או פטגוניה. ביום יפה ובהיר [וכדאי לבדוק את מצלמות מזג האוויר לפני שעולים], התצפית מציעה מראות בלתי נשכחים.

גם הדרך לגורנרגראט ראוייה לציון: אל הפסגה, בגובה של כ-3100 מטרים, מטפסים ברכבת הרים אדומה - הגבוהה ביותר באירופה - עם עוד ועוד הרים, מפלים ופסגות מושלגות שנחשפים ככל שהדרך מתמשכת, עד לתחנה הסופית, שממנה אפשר לטפס ברגל או לעלות למעלית אל עמדת התצפית. זו כוללת גם מלון, מסעדה, ואפילו קניון קטן. אבל גולת הכותרת היא כמובן התצפית של 360 מעלות על כל הפסגות והקרחונים של הסביבה, כשבמוקד נמצא המטרהורן היפהפה. בכל מקום יש המון שלג, גם בימים החמים ביותר של הקיץ. כמובן שבחורף יש גם כל מיני אפשרויות סקי.

מהפסגה אפשר לרדת ברגל עד לצרמאט או עד לאחת מתחנות הרכבת שלאורך הדרך, שמהן אפשר לתפוס את הרכבת שחוזרת לעיירה [מומלץ מאוד להציץ בגנים של מלון Riffelalp המקסים, עם רכבת הילדים המתוקה שעוברת בהם]. הירידה ברגל, עם נוף מרהיב של ההרים לכל אורכה, עוברת בין אגמים, קרחונים, מידרונים, כרי דשא ומפלים. היא קצת תלולה, אבל לא מסובכת מאוד, גם עם תינוק במנשא. באופן כללי, מכיוון שהעלייה ברכבת היא מתונה יחסית והדרגתית, ולא פתאומית ותלולה כמו ברכבל, שינוי הגובה הוא נסבל יותר עבור ילדים קטנים. עם התינוקת שלנו, בת שנה אז, לא נתקלנו בשום בעייה. אבל כדאי מאוד לקחת בגדים חמים כי הטמפרטורה בפסגה נמוכה בכמה מעלות מזו שבעיירה. לא לשכוח להצטייד בנעלי הליכה טובות עם אחיזה יציבה, ורצוי מאוד לקחת גם מקלות הליכה.

לכל המידע על צרמאט שוויץ
הטיפ עזר לך?
שמור לעצמי

תגובות ושאלות