מסלול עד שבוע בסנט מוריץ ”אפשרויות טיול מאזור אנגדין“

העיירה סקואול (scoul) חביבה מאוד ויפה. היא סמוכה לעיירה טראספ, שבה מלונות מרפא רבים וגם מפוארים. יש בה טירה נחמדה . האיזור נמצא בקצה אנגדין, פחות מרכזי מבחינת הגישה, אבל קרוב לאוסטריה ומאפשר גיחות לשם. ליביניו באיטליה הוא מקום לגיחה נוספת מאיזור אנגדין. זו עיירה ללא מכס עם מחירים זולים, אנחנו פחות מתלהבים ממנה. אין בה מה לעשות שם באמת, למעט שיטוט בין החנויות השונות ברחוב ארוך ארוך, אבל ידידים שנוסעים כמונו לאיזור, נוהגים תמיד, לפחות פעם אחת, בשהות באיזור לנסוע לשם. עם זאת, הדרך לשם יפה.

הפארק הלאומי של שוויץ הוא מקום נפלא ומומלץ. הטבע בכל שוויץ יפה, אבל המיוחד בפארק הוא ששם עוזבים אותו במנוחה (את הטבע), כך למשל עצים שנופלים, אינם מפונים. יש שם מסלולים רבים להליכה - זה למעשה מה שיש לעשות שם (לרוב, לא כל כך קלים) וניתן להתחיל את המסלולים מכל מיני נקודות באיזור (שמסומנות במפה של טיולים בפארק ואם זכור לי נכון ממוספרות, והמספר מופיע בשטח בחניון בצד הדרך). מרכזו העיקרי של הפארק הוא, אם זכור לי נכון, בעיירה צרנץ (zernez). יש שם ביתן של מידע, שהוא גם תחנת טבע קטנה עם תצוגות והמחשות של החי והצומח באיזור. מדובר באיזור לטיולים רגליים ואולי גם לסיורים מודרכים, אבל אין למיטב ידיעתי ``אטרקציות`` נוספות במקום. הנוף כאמור פראי, בלתי מעובד ומאוד יפה ויש הרבה איסורים על מנת לשמור על הטבע. יש המסלולים, כאמור, יפים ולא קלים וחוץ מאחד או שניים גם אינם מעגליים, כך שצריך לחשוב על הדרך חזרה. אם עושים גיחות לאיטליה, הרי שהעיירה פוסקיאבו מקסימה, והדרך אליה מדהימה. כדאי לעשות אותה ברכבת, גם אם יש מכונית. 

מלבד מקומות אלו, ואם תתמקמו יותר קרוב לסנט מוריץ כדאי לבקר בפסגות ההרים שבאיזור - דיאבולצה, פיץ נר (ובעוד ``פיצים``). כדאי לנסוע ברכבת אדומה, עם גג פתוח באלפ-גרים, לנסוע בכרכרה עם סוסים סוסים מפונטרסינה או מסילס מריה (שם נמצא ביתו של ניטשה) לקרחונים, במלויה (שנמצאת ליד מעבר הרים יפה) יש פארק חבלים נחמד לילדים, לטייל בסנט מוריץ (אך לא לגור בה!), לשכור אופניים, לעלות על ההר מואטס מוריי ברכבת פוניקולר ועוד ועוד. מבחינת מזג האויר - אוגוסט עצמו היה כבר די קריר וגשום שם וככל שהתאריכים מתקרבים לחורף, זה כמובן יותר בעייתי. בגשם אין כל כך הרבה מה לעשות שם (אכן, קניות בליביניו...), כי העיקר זה הטיולים בחוץ, בטבע. יחד עם זאת, "מומחים" לאיזור אמרו לי, להפתעתי, שדווקא תקופת ספטמבר אוקטובר היא הכי יפה ויציבה באנגדין. אז הנה תקווה...אבל בלי אחריות... 

לגבי לינה - אין ספק שלינה בסקואול עדיפה על לינה בליביניו. ליביניו היא עיירת קניות (ואולי גם סקי בחורף) ובתקופת הקיץ היא ממש לא חיננית. אנחנו בדרך כלל שוהים באיזור הסמוך יותר לסנט מוריץ. יש שם כפרים יפים- פונטרסינה, סלרינה וצואוץ (ששווה ביקור בפני עצמו בשל הכיכר החביבה במרכז והבתים היפים), סילס מריה ועוד. 

לכל המידע על סנט מוריץ שוויץ
הטיפ עזר לך?
שמור לעצמי

תגובות ושאלות