ככה כן מתנהגים: מטיילים בעולם ושומרים על הסביבה

בערים רבות בעולם קיימת מודעות הולכת וגוברת לצורך בשמירה על הסביבה ומשאביה: טיפול יעיל בפסולת, הפחתת נפח התחבורה הפרטית וייעולה, והגברת השימוש בתוצרת המקומית. בואו להכיר מקרוב כמה ממנהגי התרבות הירוקים, שיעזרו לכם לשמור על הסביבה ועל כדור הארץ, גם במהלך טיול או חופשה
פרופ' יואב יאיר
|
תמונה ראשית עבור: ככה כן מתנהגים: מטיילים בעולם ושומרים על הסביבה
© shutterstock

בעיית הפסולת בעולם

תרבות הצריכה היא תרבות בזבזנית. כמויות המים הנקיים בהם נעשה שימוש חד פעמי במקלחות, הדחת כלים או כביסה, שימוש רב באריזות, בשקיות ניילון ובמוצרים חד פעמיים, וכמויות גדולות של שאריות מזון אשר נזרקות לפח. שלא לדבר על מוצרים כמו בגדים ומכשירים אלקטרוניים המושלכים כלאחר יד, בכל פעם שמגיע "הדבר החדש" הבא.

במהלך חופשה או טיול בעולם, קיים סיכוי הולך וגובר שתגיעו לערים ולמדינות שפועלות לניצול יעיל של משאבי הטבע, והתמודדות עם פסולת שאינה מתכלה. כיום, תושבי ערים שלמות בעולם מתגייסים למטרה העליונה של יצירת פחות פסולת, והטמעת ערכי מיחזור ומדיניות סביבתית. אז גם אם אתם רק אורחים לרגע, חשוב שתלמדו להכיר את המדיניות המקומית, ותסייעו לה גם.

מיחזור בסן פרנסיסקו הירוקה

חזרתי השבוע מכנס האיגוד הגיאופיסיקלי האמריקני שנערך בסן פרנסיסקו. כ-24 אלף מדענים מכל תחומי מדעי כדור-הארץ נפגשו להציג את תוצאות מחקריהם החדשים. לא לחינם נערך הכנס בעיר זו: סן פרנסיסקו היא אחת הערים המובילות בעולם בנושאים סביבתיים, ובהם הטיפול בפסולת.

כשתגיעו לסן פרנסיסקו, תגלו כי הפחים הרגילים ברחובות ובפארקים הוחלפו בפחים בשלושה צבעים: פסולת אורגנית (פחים ירוקים), פסולת למיחזור (פחים כחולים) ופסולת אחרת, המיועדת להטמנה (פחים שחורים). חשוב שתדעו כיצד להשליך פסולת בצורה נכונה בעת שהותכם בעיר. במידה ואתם לא בטוחים, ניתן גם להיכנס לעמוד הרשמי של עיריית סן פרנסיסקו, שמפרט איזו פסולת הולכת לאיזה פח. כיום היעד של ראשי העיר למחזור הוא 100% הפרדה (או 0% פסולת – Zero waste) עד לשנת 2020.

אם אתם יוצאים לקניות בסופרמרקט כדאי שתיקחו אתכם תיק גב או שקית בד רב פעמית, מאחר ונאסר השימוש בשקיות ניילון בעיר. ניתן לרכוש שקיות נייר מתכלות בקופה או לרכוש תיקי בד, אך חבל שתהיו מופתעים רק בקופה.

הטיפול בשלושת סוגי הפסולת הם שונים: את הפסולת האורגנית הופכים לקומפוסט (דשן), את הפסולת המיועדת למיחזור (פלסטיק, נייר, מתכת) מפרידים וממחזרים ואילו את הפסולת המגיעה מהפחים השחורים קוברים, תוך כדי חשיבה על דרכים כיצד להקטין עוד יותר את כמותה, בין היתר על ידי דחיסה והקטנת הנפח.

זכרו, גם בבתי המלון וגם בבתים פרטיים יש למיין את האשפה בשיטה הנ”ל. פחי האשפה הציבוריים המפוזרים ברחבי העיר מחולקים לקטגוריות המדוברות, והאכיפה בעניין מוגברת.

מיחזור והפרדה. צילום: Shutterstock.com

בקבוקים כבר אספתם?

אחת הדרכים היצירתיות לעידוד אנשים להפרדת פסולת למיחזור, היא על ידי מתן עידוד כספי ליצירת הפרדה זו. העיר קוריטיבה בברזיל הפכה מפרבר עוני עירוני לאחת הערים המתקדמות ביותר בעולם עם 70% מיחזור. עידוד התושבים נעשה באמצעות קניית פסולת מופרדת מהשכבות העניות בתמורה לכרטיסי נסיעה בתחבורה הציבורית. בדרך זו הוקטנו כמויות הפסולת המיוצרת, נוצרו מקומות עבודה חדשים במפעלי המיחזור שקמו סביב לעיר, והשטחים הציבוריים והירוקים בעיר נהנים מהקומפוסט שנוצר. אם אתם מטיילים בקוריטיבה, תוכלו ליהנות גם ממערכת תחבורה ציבורית מהטובות בעולם, שמקשרת בין מקומות המסחר לאזורי המגורים השקטים.

זכרו שהנופים והנוחות שאתם נהנים מהם במהלך הטיול, נשענים על המעבר של העיר להפרדה בין פסולת ומיחזור, אז דאגו גם אתם להסתכל היטב באיזה פח אתם משתמשים. למידע נוסף על העיר היפה קוריטיבה ב"עפתי!", אתר התרמילאים שלנו »

בייג'ין לעומת קוריטיבה היא אחת הערים המזוהמות בעולם, סין ממוקמת במקום ה-115 מתוך 178 מדינות שנבדקו על ידי מרכז הסביבה של אוניברסיטת ייל בשיתוף CIESIN באוניברסיטת קולומביה. בשהותכם בעיר כדאי שתדעו כי יש סיכוי ממשי להשבתה של מערכות התחבורה בעיר בשל זיהום אוויר כבד, ובמהלך חודש דצמבר 2015, הדבר קרה פעמיים.

באשר לפסולת הנמצאת במרחב העירוני שמכיל יותר מ-20 מיליון איש, הוקם קמפיין לעידוד הפרדת הפסולת על ידי התושבים. לשם כך, הוקמו מכונות מיוחדות בתחנות הרכבת התחתית, המקבלות בקבוקי פלסטיק כתשלום עבור נסיעות. עבור נסיעה עירונית, לדוגמה, ניתן לשלם שני יואן, או להזין את המכונה בעשרים בקבוקי פלסטיק. מי שמחליט לבקר בבייג'ין, אולי לא ימצא את עצמו עם 20 בקבוקים לפני כל נסיעה, אך כשאתם מסיימים לשתות זכרו לזרוק אותם לפחים המתאימים.

צילום: Shutterstock

עלו על אופניים

אם כבר מדברים על נסיעות, דרך נוספת החוסכת במשאבי טבע מתכלים ומקטינה משמעותית את זיהום האוויר העירוני היא המעבר מנסיעה במכוניות פרטיות לתחבורה ציבורית יעילה ונסיעה על אופניים. בערים רבות בהולנד למעלה אופניים תופסות למעלה מ-30% מנפח התחבורה העירוני. אוטוסטרדות מיוחדות נבנו עבור אופניים בהולנד, דנמרק, אנגליה וגרמניה. לאחרונה צרפת הודיעה על כוונתה להפוך את מרכז העיר ההיסטורית בפריז למדרחוב למחצה, בו עיקר התנועה יעשה ברגל על גבי אופניים. בדרום קוריאה אף הגדילו לעשות ויצרו אוטוסטרדת אופניים בין עירונית מקורה בין הערים סג'ונג ודאז'און. הגג מורכב מלוחות סולאריים ולמעשה משמש חוות אנרגיה סולארית, ובכך מקנה יתרון נוסף לאוטוסטרדה מלבד הגנה מפני קרני השמש והגשם לרוכבים.

עליכם לזכור, כי באותן ערים בחו"ל האכיפה מוגברת ומסוכן לחצות אוטוסטרדת אופניים, לא פחות מאשר לחצות כל כביש סואן אחר. באותן המדינות אשר משקיעות באופניים, ובתשתיות לתחבורה ירוקה, יש גם מודעות מאוד גבוהה למיחזור ולשמירה על הסביבה. לדוגמה, תושבי העיר אמסטרדם מתבקשים למחזר אפילו שמן בישול משומש לשימוש כביו-דלק, ואם סיימתם זה עתה ללעוס מסטיק ברחובות הולנד, רצוי שתדעו שאסור להשליך את המסטיקים לפחי אשפה רגילים, אלא רק למאפרות ייעודיות.

ברחובות אמסטרדם. צילום: יעל כפיר

שמירה על הסביבה ברחבי העולם

יש לא מעט מדינות ששומרות על איכות הסביבה והניקיון העירוני, וכשאתם מטיילים, כדאי שתדעו כיצד עליכם להתנהג.

  • מי שמתכנן לבקר בסינגפור, צריך לדעת שיש ענישה חמורה על השלכת אשפה ברחוב, ומצד שני העיר דלה בפחי אשפה ציבוריים, אז דאגו להסתובב עם שקית אשפה קטנה וזרקו אותה כשתגיעו ליעדכם.
  • אם אתם מעשנים והגעתם לניו יורק, דעו שלא כדאי לכם להדליק סיגריה ברחוב או בפארק ציבורי.
  • באנגליה, ברוב החנויות בהן תעשו קניות, יחייבו אתכם בחמישה פני על כל שקית ניילון.
  • ברואנדה יש איסור מוחלט על שימוש בשקיות פלסטיק, ואתם עלולים להיעצר אם תסתובבו עם שקית פלסטיק ברחוב.
  • בברלין יש רשת סופרמרקטים בהם הקונים מביאים איתם אריזות וצנצנות מהבית, על מנת לחסוך באריזות פלסטיק וקרטון, ואף נהוג להגיע לפיצריות עם אריזות אישיות, על מנת שלא להשתמש בקופסאות הקרטון המיותרות.

הכתבה נכתבה על ידי פרופ' יואב יאיר, דיקן בית הספר לקיימות במרכז הבינתחומי הרצליה, המציע לימודי סביבה וקיימות.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

סגור
×