אינגולשטאט - עיירה קטנה במרכז בוואריה

העיירה אינגולשטאט במרכז בוואריה משלבת בין ישן וחדש. יש בה עיר עתיקה מוקפת חומה ובניינים מהמאה ה- 13, אך בנוסף, יש בה גם אאוטלט מפואר המציע את מיטב המותגים הבינלאומיים ובה שוכן מטה חברת המכוניות היוקרתית "אאודי".
עמית פלד - מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: אינגולשטאט - עיירה קטנה במרכז בוואריה
© Depositphoto/Bloodua

מסלול טיול בעיר העתיקה של אינגולשטאט

לאורך השנים, מילאה העיירה אינגולשטאט (Ingolstadt) תפקיד חשוב בהסטוריה של בוואריה, הן בשל מיקומה האסטרטגי על גדות נהר הדנובה, הן בשל החומות שהקיפו אותו ושימשו מחסום בפני פולשים והן בשל היותה מרכז למידה. העיירה הוקמה במאה ה- 13 והטירה הישנה, שימשה כארמון של הדוכסים ששלטו בה. במהלך המאה ה-14 היתה אינגולשטאט בירתה של דוכסות בוואריה המחולקת ובמאה ה- 15 הוקמה בה האוניברסיטה הראשונה בבוואריה. אוניברסיטה זו עברה בשנת 1800 למינכן, ושמה כיום הוא אוניברסיטת לודוויג מקסימיליאן. כיום, העיר ידועה בבתיה המשוחזרים, בשערי הכניסה שלה ובשרידי החומה ובמגדלים, המקיפים אותה. סיור של כשעתיים בעיר העתיקה של אינגולשטאט חושף את הטירות, הכנסיות והבתים נמוכי הקומה של העיר ואת האווירה השלווה האופפת אותה. אינגולשטאט היא מקום מושבו של "פורום אאודי", מטה החברה, הכולל את מוזיאון אאודי המפורסם ואת בנייני האדמיניסטרציה ויש בה אאוטלט, המציע הנחות על מיטב דגמי המעצבים. אנקדוטה מעניינת היא שהדמות הספרותית "דוקטור פרנקנשטיין" היא מהעיירה הזו. הסופרת מרי שלי מעולם לא ביקרה כאן, אך בחרה בעיירה כמקום הולדתו של גיבור ספרה המפורסם.

 נקודת ההתחלה של הסיור היא בניין העירייה הישן של העיירה (Altes Rathaus), שנמצא ממש במרכזה. הבניין הנוכחי שופץ בשנת 1882 בסגנון הנאו רנסאנס ובסמוך לו שוכן בניין העירייה החדש. צמוד אליו נמצא השוק המרכזי (Viktualienmarkt), במקום זה פעל בעבר מנזר אך הוא נהרס בהפצצות מהאוויר בשנת 1945. בימים שני ושבת מתקיים באזור השוק, שמשתרע עד בניין התיאטרון, שוק מקומי, בו מציעים סוחרי האזור את תוצרתם. בחודש דצמבר מתקיים כאן שוק חג מולד מואר וססגוני. צעדו על הרחבה המובילה אל התיאטרון, בהמשכה היא מגיעה על גדת נהר הדנובה. מעברו השני של הנהר תוכלו לראות את הביצורים המרשימים שנבנו בסגנון קלאסי. פנו שמאלה וצעדו על הטיילת עד שתגיעו לגשר המוביל לעבר הקלנץ פארק (Klenze Park). זהו למעשה מוזיאון פתוח, המציג שרידים של ביצורים הסטוריים. במוזיאון Tilly Redoubt בפארק, מוצגת תערוכה מטעם מוזיאון הצבא הבווארי, המוקדשת למלחמת העולם הראשונה. אחרי הסיור הקצר בפארק, שובו על עקבותיכם וחצו את הנהר באותה דרך בה הגעתם. צעדו מימין לחניית התיאטרון אליה הגעתם ותגיעו אל הטירה החדשה (Neues Schloss). טירה זו נבנתה על ידי הדוכס המכונה "לודוויג המזוקן" במחצית הראשונה של המאה ה- 15. כיום, זהו משכנו של מוזיאון הצבא הבווארי, ומוצגים בו כלי נשק ותחמושת עתיקים ומוצגים נוספים הקשורים להסטוריה הצבאית של האזור. חלפו על פני תותחי האבן המעוטרים המונחים בחצר הטירה (פתוחה עד השעה 17:00) ותגיעו אל מגדל השעון הבארוקי, אשר ב- Parade Platz. בכיכר זה ניצב פסלו של לודוויג הבווארי וממנה מתחיל המדרחוב LudwigStrase, שלאורכו נמצאים בתי כלבו וחנויות.

 כאשר תגיעו לרחוב Hallestrase, פנו שמאלה וצעדו בצידו הימני, עד שתגיעו אל הטירה הישנה, בה התגוררו דוכסים החל מהמאה ה- 13. זהו הבניין החילוני העתיק ביותר באינגולשטאט וכיום פועלת בו הספריה הציבורית של העיירה. הכיכר הסמוכה לטירה היא כיכר Carrara, הקרוייה על שם העיר האיטלקית התאומה. אם תצעדו על Reitschulgasse, בקצה השני של הכיכר ותפנו שמאלה, תגיעו אל Ickstatt House ברחוב Ludwig 5. זהו אחד המבנים המרשימים בעיירה, וחזית הבניין הבארוקית שלו היא הגבוהה ביותר בדרום גרמניה. בבניין זה התגורר הפרופסור והרפורמיסט יוהאן אדם בארון פון איקשטאט. ב- Schiffelmarkt שנמצא מעבר לכביש פנו ימינה לרחוב Am Stein אשר מוביל אל רחוב Harder. בצידו הימני של הרחוב ניצבת בזיליקה פרנסיסקנית מהמאה ה- 13 ובצידו השמאלי מנזר סנט ג'ון וכנסיית "עמק החסד". ברחוב Johanne פנו שמאלה ובצומת הבא תוכלו לראות את בית טילי, אשר ברחוב Neubau 2, בו חי הרוזן פון טילי (Von Tilly), ראש הליגה הקתולית במאה ה- 17. כנסיית מריה דה ויקטוריה (Asam Church pf Maria de Victoria) ניצבת בצורה אלכסונית ובאותו רחוב ובתוכה אפשר להתרשם מפרסקו מרשים שצוייר על תקרתה ואשר חושף פרטים שונים כאשר מביטים בו מזוויות שונות.

כנסיית "גבירתנו היקרה והיפה" היא אחת מהכנסיות הגדולות ביותר בבוואריה, שנבנו בסגנון גותי מאוחר. המבנה המרשים כולל גג מאסיבי, שני מגדלים מוטים בזווית, מזבח מוגבה, קאפלות יוצאות דופן וציורים ומומלץ לבקר בו. אם תחלפו על פני הכנסייה ותמשיכו לצעוד על רחוב Kreuz, תבחינו בשער Cross, שהוא סימן ההיכר של אינגולשטאט. שמו של השער ניתן לו בשל בית המצורעים שפעל מחוצה לו והקאפלה שלו, שנקראה "סנט קרוס". פנייה ימינה אחרי חציית השער וצעידה של כמאתיים מטרים תוביל אתכם אל מוזיאון העיר, שנמצא במצודת האבירים וכולל גם מוזיאון צעצועים ואת מוזיאון הדנובה. פנייה שמאלה אחר חציית השער וצעידה על רחוב Jahn תוביל אתכם לבניין הפקולטה לאנטומיה לשעבר, בו פועל כיום המוזיאון הגרמני להסטוריה של הרפואה, שמעניק סקירה מקיפה על התפתחות הרפואה מימי קדם ועד ימינו. בגן הבוטני שבחזית המוזיאון צומחים צמחי מרפא.

המוזיאון להסטוריה של הרפואה, אינגולשטאט צילום: עמית פלדהמוזיאון להסטוריה של הרפואה, אינגולשטאט צילום: עמית פלד


 בהמשך הסיור צאו אל מחוץ לחומות העיר העתיקה וצעדו עד למגדל Taschenturm, ששימש בעבר כאחד משערי הכניסה בחומת העיירה. חצו את השער וצעדו לכיוון מרכז העיר. אחרי כמאה וחמישים מטרים פנו שמאלה ותחלפו על פני מבנה, ששימש בעבר כאוניברסיטה הראשונה בבוואריה שהיתה לאחת האוניברסיטאות הנחשבות ביותר באירופה. אוניברסיטה זו הועברה למינכן ב- 1800 ופועלת בה עד עצם היום הזה. חלפו על פני בית הגנזך של האוניברסיטה ומוזיאון הפולקלור Niemes Prachatitz ותגיעו אל רחוב Doll, שלאורכו מסעדות רבות ובתי קפה. את הסיור בעיר העתיקה של אינגולשטאט תסיימו סמוך לכנסייה העתיקה ביותר בעיירה, כנסיית סנט מוריץ (St Moritz Church), לצידה ניצב "מגדל השריקות", שנבנה בסגנון גותי ואשר שימש בעבר כמגדל התצפית של העיירה. לא הרחק מכאן נמצא בניין העירייה הישן, בו התחיל הסיור.

לתחילת הכתבה

קניות באינגולשטאט

Ingolstadt Vilage הוא אאוטלט, שנמצא במרחק נסיעה קצרה מהעיירה אינגולשטאט ובו פועלות למעלה מ- 100 חנויות של מיטב המותגים, שמציעות קולקציות עונות שעברו בהנחות שבין 30 ל- 60 אחוז, במשך כל השנה. האאוטלט מעוצב כשדרת חנויות רחבה ונעימה, ומלבד חנויות יש בו גם בתי קפה בהם אפשר לתת מנוחה לרגליים ממסע הקניות. בין יתר החנויות שנמצאות באאוטלט, אפשר לציין את אסקדה, ליוויס, קלווין קליין, טריומף, בירקנשטוק, מנדרינה דאק, קלארקס, גאנט ורבות אחרות. החנויות פתוחות כל יום בין השעות 10:00-20:00 ובהחלט אפשר לצאת משם עם שלל מכובד ומשתלם.

  • הגעה לאאוטלט:  אוטובוס קו 20 יוצא מהתחנה המרכזית של אינגולשטאט או האוטובוס Ingolstadter Airport Express שיוצא משדה התעופה במינכן. שאטל יוצא בכל יום חמישי ושבת ממינכן אל האאוטלט ובחזרה תמורת 15 יורו. ברכב יש לנסוע על הכביש A9 בין מינכן לנירנברג ולרדת ביציאה 61, Ingolstadt Ost.
  • אתר האינטרנט: www.ingolstadtvillage.com
האאוטלט באינגולשטאט צילום: עמית פלדהאאוטלט באינגולשטאט

לתחילת הכתבה

באדיבות ingolstadt-tourismus.de

הכותבת היתה אורחת לשכת התיירות של גרמניה.

רוצים לקרוא עוד על טיול בגרמניה? הכתבות הבאות עשויות לעניין אתכם:

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על בוואריה