הדקו חגורות: 6 מוזיאוני רכב לכל המשפחה בגרמניה

מה אומרים לכם השמות פורשה ומרצדס? רוצים לראות מקרוב את הדגמים הכי חדישים של מכוניות המירוץ והיוקרה? גם אם אתם לא פריקים של מכוניות, ביקור במוזיאוני הרכב בגרמניה יבטיח לכם חוויה עתידנית מרתקת. אז הדקו חגורות וצאו לדרך
עמית פלד - מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: הדקו חגורות: 6 מוזיאוני רכב לכל המשפחה בגרמניה
© עמית פלד

מוזיאון ומפעל BMW במינכן

עולם ה- BMW, ה- BMW Welt, הוא קומפלקס ענק, שנמצא סמוך לכפר האולימפי בעיר מינכן. הקומפלקס, שנפתח בשנת 2007, מכיל מספר מבנים, הכוללים את מוזיאון BMW, את מפעל הייצור של החברה ואת מבני האדמיניסטרציה שלה. ביקור בקומפלקס המרהיב מאפשר היכרות מקרוב עם ההסטוריה של החברה, משחר הקמתה ועד המילניום החדש, הטרנדים הנוכחיים ודגמי העתיד הנבנים תוך שימוש בטכנולוגיה המתקדמת ביותר.

מקום זה הוא גם נקודת רכישת הרכבים והלקוחות מקבלים אותם ברוב הוד והדר, במתחם עליו ניתן לצפות בקנאה ממסעדת הגורמה שבמתחם.

מוזיאון BMW נפתח לראשונה ב- 1973, אך בשנת 2008 נפתח במתכונתו הנוכחית, אחרי שעבר שיפוצים מקיפים וכעת הוא ניצב בבניין מודרני ורב רושם, המורכב מבניין המוזיאון הישן, המכונה “הקערה” על שום צורתו הקעורה וממבנה חדיש בן קומה אחת. זהו אחד ממוזיאוני הרכב הוותיקים בגרמניה, והוא מהווה נדבך חשוב בהסטוריה של חברת BMW.

במוזיאון מוצגים 120 דגמי מכוניות עתיקות, אופנועים, מכוניות מירוץ ומכוניות יוקרה ב- 25 חדרי תצוגה שונים, הסוקרים את 90 שנות קיומה של החברה. בנוסף לדגמי הרכבים השונים המוצגים כאן, נמצאים כאן מנועים למטוסים אותם ייצרה החברה בתחילת דרכה.

גולת הכותרת בקומפלקס של BMW היא, ללא ספק, ביקור במפעל הייצור של מכוניות היוקרה. מפעל זה הוא אחד מחמישה מפעלים הקיימים ברחבי גרמניה ועובדים בו כ-9,000 איש. הביקור במפעל חושף כמה משלבי הייצור של הרכב, בהם השלב הראשון בו 600 טונות של גושי מתכת ענקיים הופכים לחלקי הרכב השונים. בחלל נוסף נמצאים רובוטים, המרכיבים את חלקו הפנימי של הרכב. המראה של עשרות רובוטים מניפים בזרועותיהם את חלקי המתכת בזוויות מוזרות הוא מדהים והאווירה היא עתידנית לחלוטין.

98% מתהליך הייצור של המכוניות מבוצע על ידי רובוטים וגם בהמשך הסיור ניתן לראות אותם בשלבי הייצור השונים, מדביקים את החלקים השונים בעזרת אורות לייזר, שמבטיחים דיוק מירבי. מדי יום מיוצרות כאן כאלף מכוניות, כל אחת מיוצרת לפי הזמנה אישית של הלקוח, מה שמבטיח שכל מכונית BMW אינה זהה לרעותה.

כך, למשל, קיימים למעלה ממאה סוגי מושבים ו-28 צבעי מכוניות, אותם ניתן לבחור. מרגע קבלת דרישת הלקוח ועד הרגע בו הוא יכול לגשת ולקבל את המפתח עוברות 40 שעות. חשוב לדעת, שהסיורים במפעל הם סיורים מודרכים ויש להזמין בהם מקום לפחות חצי שנה מראש! הגיל המינימלי לסיור הוא 7 וגודלה של קבוצה הוא מקסימום 30 איש.

 • כתובת: Am Olympiapark 1 Munich
 • שעות פעילות שלישי-ראשון 10:00-18:00, שני סגור.
 • עלות: מבוגר – 10 אירו, גמלאים/סטודנטים - 7 אירו, משפחה (2 מבוגרים ושלושה ילדים מתחת לגיל 18) - 24 אירו.
 • אתר אינטרנט: www.bmw-welt.com

מוזיאון התחבורה במינכן

מוזיאון התחבורה במינכן (Deutsches Museum Verkehrszentrum) הוא אחד ממוזיאוני התחבורה הוותיקים והחשובים של גרמניה. המוזיאון, המציג 4,500 כלי רכב, סוקר את ההסטוריה של התפתחות התחבורה בשלושה אולמות, שכל אחד מהם עוסק בנושע אחר: “תחבורה אורבנית”, “כלי רכב הקשורים למסעות” ו”טכנולוגיה ומוביליות”.

בכל אחד מהם מתקיים מסע בזמן ומוצגים כלי רכב שונים ומשונים, ששימשו את הציבור מראשית ההסטוריה של התחבורה ועד ימינו. בין היתר, מוצגים כאן כלי רכב שהיו פורצי דרך בכל הנוגע לתחום התחבורה, כמו המכונית הראשונה שנוצרה על ידי קרל בנץ (ממייסדי מרצדס - בנץ) והיא למעשה כרכרה המונעת בדלק או קטר, הפועל על מנוע אדים, שהיווה בזמנו מהפיכה בעולם התחבורה. עוד ניתן למצוא כאן דגמי מכוניות שונים, אופניים, אופנועים, אוטובוסים, כרכרות ואפילו קטרים ארוכים של רכבות. מלבד התערוכה הקבועה, מוצגות כאן תערוכות מתחלפות. בשנת 2010, לדוגמא, מוצגת כאן תערוכה העוסקת בנושא העלייה לרגל ומציגה את המנהג הזה בשלוש הדתות הגדולות ובבודהיזם.

 • כתובת: Am Bavariapark 5, 80339 München
 • שעות פעילות: מדי יום, בין השעות 09:00 - 17:00
 • עלות: מבוגר – 14 אירו, כרטיס משפחתי 29 אירו.
 • אתר אינטרנט: www.deutsches-museum.de

מוזיאון אאודי באינגלשטאט

מוזיאון אאודי באינגלשטאט נפתח לציבור הרחב בשנת 2000 והוא חלק מקומפלקס גדול, הנקרא “אאודי פורום”, הכולל גם את מרכז שירות הלקוחות של החברה, מחלקת השיווק והמרכז למסירת הרכבים ללקוחות. המוזיאון שוכן בבניין עגול ומוקף זכוכית, המסמלת שקיפות ומוביליות, ובו נמצאים כל הדגמים שלהם חלק חשוב בהסטוריה של תעשיית הרכב הגרמנית. 130 מוצגים, הכוללים אופנועים ומכוניות מוצגים בשלוש קומות המוזיאון. 14 ממכוניות מונחות על מעלית ענקית, המעלה ומורידה אותן בצורה אנכית בין הקומות.

המוזיאון סוקר את ההיסטוריה המורכבת של חברת אאודי, שהוקמה על ידי הורש (Horch - השם “אאודי” הוא תרגום של המילה הורש ללטינית). התערוכה הקבועה במוזיאון מוצגת בשתיים משלוש הקומות של הבניין, מתחילה בקומתו העליונה ומחולקת לשנים שלפני המלחמה ולשנים שאחרי המלחמה.

המוצג הראשון הוא המכונית הראשונה שייצר הורש בשנת 1903 ואשר נראית כמו כרכרה. במוזיאון מוצגות מכוניות של חברות נוספות - DKW, Wonderer ו- Horch, כולן חברות רכב מסקסוניה שבשנת 1929 נכנסו יחד עם אאודי תחת כנפיה של חברת Auto Union. בתקופת המלחמה, גוייסה אוטו יוניון למאמץ המלחמתי, כמו שאר חברות הרכב בגרמניה, וייצרה עבור הצבא קומנדקרים ואופנועים, המוצגים אף הם במוזיאון. בשנת 1945 נפתח מפעל אוטו יוניון באינגלשטאט וב- 1965 חברת פולקסווגן השתלטה עליה ושבה להשתמש בשם “אאודי”. המפעל ממשיך לפעול באינגלשטאט, עד היום.

בקומה השנייה מוצגים כלי רכב מהתקופה שאחרי המלחמה - מכוניות מירוץ, אופנועים ודגמים מוכרים יותר, שנראו גם על כבישי ארצנו. המוזיאון מארח גם תערוכות מתחלפות בנושאי עיצוב, מוביליות והיסטוריה של הרכב. ניתן להצטרף לסיור מאורגן במוזיאון ולשמוע על ההיסטוריה המרתקת שהביאה את חברת “אאודי” למתכונתה הנוכחית וכמו כן לבקר במפעל המכוניות. יש להזמין מקום בסיור במפעל כשלושה חודשים לפני המועד הרצוי וניתן להזמין סיורים המותאמים במיוחד לילדים.

 • כתובת: D-85045 Ingolstadt, Bavaria, Germany
 • שעות פעילות: מדי יום, בין השעות 09:00-18:00
 • אתר אינטרנט: www.audi.de

המוזיאון הטכני בסינסהיים

בשני אולמות ענק פזורים כ- 3,000 מוצגים מרהיבים - מגוון רחב ומסחרר של מכוניות מירוץ, אופנועים, מכוניות יוקרה, מטוסים, מסוקים, אופניים וכרכרות, המתעדים את התפתחות אמצעי התחבורה לאורך ההיסטוריה. כך, מוצגת פה המכונית הראשונה, שיוצרה בסוף המאה ה- 19, לצד דגמי היוקרה החדישים ביותר.

במוזיאון, שנפתח בשנת 1981, מבקרים מדי שנה כמיליון איש, שמגיעים על מנת להתרשם מאמצעי התחבורה השונים והמשונים המוצגים פה, ולזכות בהזדמנות יוצאת דופן לבקר בתוך תא הנוסעים של הקונקורד והטופולב, להתרשם מאוספים מרשימים של דגמי פרארי, מרצדס, רולס רוייס ובנטלי, להתרגש מאוסף מכוניות המירוץ של פורמולה 1 הגדולה באירופה ולראות מקרוב את המכוניות הממוגנות, ששימשו את ראשי המשטר הנאצי.

תערוכת המטוסים של המוזיאון מוצגת על גג אולם מספר 2 וביניהם נמצאים מטוסי הקונקורד והטופולב, המטוסים המהירים בעולם. מטוס הטופולב, המוצג כאן, הוא המטוס היחיד מסוגו, המוצג במוזיאון במדינה מערבית. המטוסים מוצבים בזווית המרָאה ומומלץ להכנס אל פנים תא הנוסעים ולהתרשם ממנו. אחד מכלי הרכב יוצאי הדופן במוזיאון הוא ה-”Blue Flame” - שילוב מוזר בין טיל לרכב, שהיה לכלי התחבורה המהיר ביותר בעולם ושבר שיא של 1,000 קילומטר לשעה בתחרות שהתקיימה ב- 1970.

שמו של הרכב ניתן לו בשל העשן הכחול שהיתמר ממנו, תוצאה של תערובת חומרי הבעירה והגז שהזינו אותו. באולם 1 מוצגים כלי רכב אמריקנים וכלי רכב צבאיים. בין היתר, מוצגות כאן המכוניות ששימשו את להקת ה- Beatles, את אלביס פרסלי ומכונית נוספת, שהשמועות מספרות ששימשה את אוויטה פרון בזמן שהותה בארה”ב.

פעמיים - שלוש בשנה מתקיימות במוזיאון תערוכות מתחלפות. כך, למשל, קיימה חברת רולס רויס במוזיאון תערוכה מיוחדת, במלאת 100 שנה להקמתה. במוזיאון פועל קולנוע IMAX, המקרין מדי שעה סרטי מדע וטבע בגרמנית, ביניהם הסרט המתעד את נחיתת מטוס הקונקורד המוצג במקום בשדה התעופה בבאדן. כמו כן, פועלים במקום מזנון, המגיש ארוחות חמות וחנות מזכרות.

 • כתובת: : Eberhard-Layher-Straße 1, 74889 Sinsheim
 • טלפון: 92990​ 7261 49+ 
 • שעות פעילות: שני-שישי 09:00-18:00, שבת וראשון 09:00-19:00
 • עלותמבוגר 21 אירו, ילד מגיל 6 עד 14 – 17 אירו, ילדים מתחת לגיל חמש – חינם.
 • אתר אינטרנט: www.sinsheim.technik-museum.de

מוזיאון פורשה בשטוטגארט

מוזיאון חדש ומרהיב, שפתח את שעריו בינואר 2009 ושוכן בבניין, שהוא יצירה ארכיטקטונית בפני עצמו. 80 מכוניות מוצגות בשטח המוזיאון, חלקן נשלחות לתערוכות רכב שונות בעולם והאוסף המוצג כאן מתחלף ומתעדכן. התערוכה נפתחת בסקירה היסטורית של החברה, המתעדת את תחילת דרכה.

מייסד החברה פרדיננד פורשה החל את דרכו בחברת המכוניות פולקסווגן, והוא אחראי על ייצורו של דגם החיפושית המפורסם, שהיה המכונית הראשונה של החברה. מכונית הספורט הראשונה של פורשה (356) נבנתה על ידי בנו פֵרי והיתה המכונית הראשונה אחרי המלחמה שהתאימה לשימוש אישי.

חברת פורשה מפורסמת בעיקר בזכות מכוניות המירוץ שלה, ובמוזיאון יש נקודת תצוגה, בה מדגימים כיצד פועלת מכונית כזו. מדי פעם מציגים כאן דגם שונה, מתניעים ומקשיבים לרעש החזק של המנוע הכבד. אוסף מכוניות המירוץ של שנות ה-70, המוצג במוזיאון, נחשב בעיני רבים לגולת הכותרת שלו. מכוניות אלה היו בלתי מובסות באותה תקופה וניצחו בכל תחרות. אחת מהן קרוייה “החזיר” בשל צורתה, היא צבועה בוורוד ושמות חלקיו השונים של החזיר רשומים עליה.

עוד מכונית מרשימה המוצגת כאן היא הפורשה Speyder, מכונית הספורט המהירה ביותר, שמגיעה למהירות של למעלה מ- 400 קמ”ש. גם מכוניות הטורבו בדגם 911, הדגם הפופלארי והאופייני ביותר של פורשה, זוכות כאן לייצוג באוסף מיוחד. כל המכוניות המוצגות במוזיאון עדיין מתאימות לנהיגה ובחלק מהן עדיין עושים שימוש במירוצים שונים. בקומה התחתונה של המוזיאון נמצא “המוסך”, שדואג לתחזוק שגרתי של המכוניות. מוצג נוסף בתערוכה מאפשר מבט מקרוב על הֵרכב המכוניות - זוהי מכונית, הפרושה לשלושה חלקים - חלקה החיצוני, המנוע ותא הנוסעים.

חברת פורשה מייצרת מנועים גם עבור חברת האופנועים “הארלי דייוידסון” ועבור מטוסי ססנה וגם אלה זוכים כאן לייצוג. הפיתוח האחרון מבית פורשה המוצג במוזיאון הוא מכונית משפחתית, שייצורה החל רק בשנת 2009 והיא נמכרת בעיקר במדינות אסיה. מדי שנה מתקיימות במוזיאון כארבע תערוכות מתחלפות, בהן למשל תערוכת עיצוב, במסגרתה עיצבו אמנים שונים ועיטרו את חלקם החיצוני של דגמים שונים. במוזיאון אין כמעט מוצגים אינטראקטיביים ולא דגמי מכוניות שניתן לבדוק מקרוב, לגעת ולהרגיש.

 • כתובת: Porscheplatz 1, 70435 Stuttgart
 • טלפון: 91120911 711 49+
 • שעות פתיחה: שלישי-ראשון 09:00-18:00, שני סגור.
 • מחיר: מבוגר 8 אירו, סטודנט/פנסיונר 4 אירו, ילדים מתחת לגיל 14 – חינם.
 • אתר אינטרנט: www.porsche.com/museum/en

מוזיאון מרצדס בנץ בשטוטגארט

ביקור במוזיאון מרצדס בנץ בשטוטגארט שופך אור על 120 שנות ההיסטוריה של חברת רכבי היוקרה, בתצוגה של 160 כלי רכב. עיצובו העתידני של המוזיאון הושפע ממקטעי DNA אשר נושאים את הגנום האנושי. עיצוב זה ממחיש את הפילוסופיה של חברת מרצדס - לקדם ללא הפסקה את התפתחות תחום המוביליות האנושית. צבעו הכסוף של הבניין מסמל את האלומיניום ממנו מורכבות המכוניות ואת הצבע האופייני של מרצדס.

הסיור מתחיל בקומה העליונה של המוזיאון, שחוגג השנה יום הולדת 10, בה מוצגים כלי הרכב הראשונים שיוצרו על ידי האנשים, שעמדו מאחורי החברה ובראשם גוטליב דיימלר, אשר המציא את מנוע הדלק ב- 1883 ויצר כרכרה ממונעת. מוצגות כאן גם סירת המנוע הראשונה, ששימשה את ביסמרך והמכונית הראשונה שיוצרה עם ארבעה גלגלים ב- 1886. השם מרצדס הוא שמה של בתו של יהודי-צרפתי, אשר קיבל את הזכויות הבלעדיות על השוק הצרפתי בחברת דיימלר. בשלב מסויים שינתה חברה זו את שמה למרצדס ובעת המיזוג עם חברתו של קרל בנץ הוחלט על השם “מרצדס-בנץ”.

במוזיאון מוצג אוסף של מכוניות עתיקות, בהן גם מכונית המרצדס הראשונה משנת 1902, אוסף נוסף הוא של מכוניות מרצדס שהיו ברשותם של מפורסמים כמו מכוניתה של הנסיכה דיאנה וה”פופ מובּיל” הממוגן, ששימש את האפיפיור. תצוגה נוספת היא של מכוניות ומשאיות מירוץ, שהשתתפו בתחרויות פורמולה 1 ולפני סיום מוצגות מכוניות העתיד של מרצדס, מכוניות עתידניות שלא ברור מתי והאם יצאו לשוק.

בכרטיס המוזיאון כלול גם מדריך אודיו, ובו הסברים על חלקי המוזיאון השונים. המבקרים במוזיאון יכולים להצטרף לסיור מודרך במפעל לייצור מרצדס, הכניסה היא מגיל 16 ומעלה ומחיר הכרטיס הוא 4 אירו, זאת בנוסף לעלות הכניסה למוזיאון. הסיורים מתקיימים בגרמנית בחודשים מאי עד ספטמבר בימים שלישי-ראשון, ובחודשים אוקטובר עד דצמבר בימים שלישי-חמישי בשעה 11:50.

 • כתובת: Mercedesstraße 100, 70372 Stuttgart
 • טלפון: 1730000 711 49+
 • שעות פעילות: שלישי-ראשון 09:00-18:00, שני סגור.
 • עלות: מבוגר 10 אירו, ילדים בגילאים 15-17 5 אירו, ילדים מתחת לגיל 15 – חינם.
 • אתר אינטרנט: www.mercedes-benz.com/en


לתחילת הכתבה


הכותבת היתה אורחת לשכת התיירות הגרמנית

יעדי הכתבה

נקודות עניין שהוזכרו בכתבה

כתבות מומלצות עבורך על גרמניה