מדריך לעיר קלן

קלן, Cologne או Koln, אחת הערים הגדולות ביותר בגרמניה, היא בעלת ייחוד ואותנטיות משלה, הבאה לידי ביטוי בדיאלקט מקומי ובפסטיבל השנתי, הנערך בה בתחילת האביב ומהווה את אחת החגיגות הגדולות ביותר באירופה. הקתדרלה הגותית של העיר היא המונומנט הכי מתויר בגרמניה, הבניינים מתקופת ימי הביניים שבעיר מהממים ביופיים והמוזיאונים הם מהטובים במדינה אחרי ברלין, מינכן ודרזדן - כל אלה הופכים אותה לאחת מהפנינים של גרמניה שאין להחמיצן.
מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: מדריך לעיר קלן
© איתמר ברק

כנסיות

מאחורי העיר עומדות 2,000 שנות היסטוריה. היא נוסדה בשנת 33 לפני הספירה כשהיא חייבת את התפתחותה וצמיחה למוסד הכנסייה. כהונת בישופות נוסדה במקום במאה ה-4 לספירה והקדושים המעונים Severin, Gereon ו- Ursula מצאו פה את מותם. במאה ה-12 רכשה קלן את השרידים של שלושת האמגושים (שלושת החכמים שבאו לירושלים להשתחוות לישו הילד - על פי הברית החדשה) ממילאנו, ועל ידי כך מיקמה את עצמה כאחד ממוקדי העלייה לרגל החשובים ביותר בצפון אירופה. קלן של ימי הביניים, בהיותה ממוקמת על הריין ועל מספר נתיבי מסחר מרכזיים, הפכה לעיר הגדולה ביותר בגרמניה ולאחת העשירות שבהן. את חותמה על העולם השאירה העיר בהמצאת מי-הקולון eau de Cologne שנוצרו כאן בתחילה כאפרודיזיאק.

אזור העיר העתיקה של קלן סבל קשות מהפגזות מלחמת העולם השנייה, והמצב הכללי הרעוע הוביל לכך שבניינים מודרניים חסרי ייחוד קמו במהרה בכדי למלא את החללים. עם זאת, במקומות בהם לא היה דרישה דחופה לשיקום, כמו הכנסיות בעיר, התחילו יוזמות שונות לשיקום, שחלקן עדיין נמשך. תוצאות השיקום הזה יצאו כה מרשימות, עד כי הביקור העיר העתיקה יכול להתפרש על פני מספר ימים.

במשך למעלה מ-600 שנה, המגדל של כנסיית Gross St Martin, המוקף בארבעה צריחים, חלש על קו הרקיע של העיר, כששאר מבנה הכנסייה מחוויר לעומתו. במרחק קצר מכאן נמצאת כיכר ה-Alter Markt, אחת משלוש כיכרות גדולות, הממוקמות בלב העיר. מכאן ניתן לראות את המגדל המתומן של בית העירייה - הבנוי מתערובת של כמה סגנונות - כשגולת הכותרת שלו הוא אכסדרת הרנסאנס היפהפייה. דלת הממוקמת מול הכניסה לבית העירייה מובילה אל תוך המקווה (Mikwe), השריד היחידי לגטו היהודי, שהוחרב מיד לאחר צו הגירוש של 1424. אתרים תת קרקעיים נוספים נמצאים בקרבת Kleine Budengasse, דוגמת ה-Praetorium - היסודות של ארמון המושל הרומי ותעלות הביוב הרומיות, מעברים אלגנטיים קמורים. שעות פתיחה: שלישי עד שישי מ-10:00 עד 16:00, שבת וראשון מ-11:00 עד 16:00. הכניסה כרוכה בתשלום.

דרומה משם נמצאים Alt St Alban, שהושארה כמצבת זיכרון לחללי המלחמה והמגדל, שהינו השריד היחידי שנותר מכנסיית Klein St Martin. מאחור נמצאת כנסיית St Maria im Kapitol הבנויה בסגנון הארכיטקטורה של המאה ה-11, המעוצבת להפליא מבפנים. אחת האחוזות היפות ביותר בעיר, ה-Overstolzenhaus נמצאת ברחוב Rheingasse, כשבמרחק קצר ממנה נמצאת כנסיית St Maria in Lyskirchen, שכיפותיה מכוסות בציורי קיר מהמאה ה-13.

כנסייה נוספת שכדאי לראות היא כנסיית St Georg מהמאה ה-11, שהחלל המרווח שלה עומד בניגוד מוחלט לחלקה החיצוני. הכנסייה הדרומית ביותר בעיר היא St Severin, אשר עברה שינויים רבים במהלך התקופה הגותית. צפונית-מערבית לה נמצאת כנסיית St Pantaleon, הכנסייה הוותיקה ביותר בעיר. צפונית לשם נמצאת כנסיית St Peter הגותית, בה ניתן למצוא חלונות ויטראז`ים מבריקים וציור מקסים של רובנס, Crucifixion of St Peter, שבילה את שנות ילדותו בעיר. בבית הסמוך, מארחת כיום כנסיית St Cacelien את מוזיאון Schnutgen, שבו אוסף של אומנות דתית מאזור חבל הריין. במקום ניתן למצוא מספר חפצי שנהב, ופסל חזה של אישה מרהיב ביופיו. שעות פתיחה: שלישי, חמישי ושישי מ-10:00 עד 17:00, רביעי מ-10:00 עד 20:00, שבת וראשון מ-11:00 עד 17:00. הכניסה כרוכה בתשלום.

הכנסייה הגותית הקטנה Antoniterkirche מכילה את אחד הפסלים המפורסמים ביותר של המאה ה-20, ה-Memorial Angel של Barlach. מסביב לכנסייה נמצא מרכז הקניות העיקרי של העיר, כשהרחובות מונחים למעשה על פי התוואי של קודמיהם הרומים, אם כי הבתים עצמם כבר מודרניים כולם. כיכר ה-Neumarkt נמצאת מערבה משם, כשהיא נשלטת על ידי האכסדרה המקושטת של כנסיית SS. Aposteln. צפונית לכאן נמצאת כנסיית St Gereon, כנסייה שאין לה מקבילה בארכיטקטורה האירופאית. במרכז הכנסייה עומדת למעשה קפלה מהמאה ה-4, שלאחר תוספות רבות הפכה במאה ה-13 לבסיס לדקגון (מצולע בעל עשר צלעות) בעל ארבע קומות.

במאה ה-13 נוסף לכנסייה גם בית הטבילה המקושט כולו בציורי קיר. מכאן אפשר להמשיך לכיוון ה-Dom, קתדרלת העיר, כשבדרך עוברים על פני שריד מן החומה הרומית והנשקייה ומגיעים אל הכנסייה המפוארת St Andreas, ששווה הצצה בשביל ציורי הקיר ומקדש ה-Maccabees שבה. כנסיית St Ursula נמצאת בקרבת מקום, שם כדאי לבקש מן השמש שייקח אתכם אל ה-Goldene Kammer, חדרון מקושט באופן בוטה למדי עם שלל עתיקות. שעות פתיחה: שני, חמישי עד שבת מ-09:00 עד 12:00 ומ-13:00 עד 17:00. הכניסה כרוכה בתשלום. ה-Eigelsteintor הוא שריד מרשים של ביצורי ימי הביניים אליו מוביל רחוב הנושא את אותו השם. מכאן ניתן להמשיך דרך רחוב Dagobertstrasse אל כנסיית St Kunibert, המבנה האחרון בעיר בסגנון הרומי, שנבנה בתחילת המאה ה-13 והושלם רק כאשר התחילה העבודה על הקתדרלה. בתוך הכנסייה כדאי לשים לב לחלונות הויטראז`ים.

לתחילת הכתבה

הקתדרלה ומוזיאונים

הקתדרלה של העיר, ה-Dom, היא אחד מהמבנים הגותיים המרשימים ביותר שנבנו אי פעם. הקתדרלה נבנתה על פי מידות שאמורות לשקף את כוחה, בהיותה מקום מושבו של הארכיבישוף, שהיה אחד משבעת האלקטורים של האימפריה הרומית. מאוחר יותר נשארה הקתדרלה לשמש כמקום מושבו של הארכיבישוף של גרמניה. הדחיפה הראשונה לבנייתה של הקתדרלה ניתנה עם הגעתם של שרידי האמגושים אל העיר. כאשר התחילו בבניה, המטרה שעמדה בפני המתכננים הייתה לבנות מבנה שישקף את הפאר והגדולה של המקום ועל כן הם בחרו להשתמש בסגנון הגותי החדש יחסית ולא בסגנון הרומי המאוחר, שהיה עדיין בשימוש באזור הריין. חלקה המזרחי של הכנסייה הושלם ב-1322, אך אז החלו להיווצר סיבוכים עקב היומרנות של התכניות המקוריות, כך שבשנת 1560 ננטש הפרויקט עד למאה ה-19. הקתדרלה העומדת בפנינו היום היא למעשה תוצאה של מחווה של דור לדור שקדם לו - בעודם נעזרים בשרטוטים מקוריים שהתוו את התכנית המקורית לבניית הקתדרלה, המשיכו הבנאים את הבנייה כשהם מחקים את הטכניקות בהם השתמשו קודמיהם. צריחי הכנסייה, היו בתחילה המבנה הגבוה ביותר בעולם, אך תוך זמן קצר בוטל יתרון זה וכיום אפילו בעיר עצמה ניתן למצוא מבנים גבוהים יותר. עם זאת, העלייה לראש המגדל עדיין כרוכה במאמץ - אך היא שווה בזכות הנוף המדהים של העיר ושל חבל הריין שנחשף ממנו. העלייה לצריח הדרומי אפשרית מדי יום בין השעות 09:00 עד 16:00/18:00. הכניסה כרוכה בתשלום.

בתוך המבנה עצמו נמצא המקדש המוזהב לאמגושים שנבנה ב-1181. זוהי אחת משלוש יצירות המופת של הקתדרלה. השתיים האחרות נמצאות בקפלות שבסמוך לכניסה לאמבולטורי. בצד הצפוני נמצא ה-Gero crucifix שמהמאה ה-19, אחד הפסלים החשובים ביותר של אותה התקופה, כשבקפלה המקבילה ניתן למצוא את ה-Adoration of the Magi של Stefan Lochner, ההישג המרשים ביותר של בית הספר לציור של קלן מהמאה ה-15. כמו בכל קתדרלה גותית, גם כאן חלונות הויטראז`ים הם מרכיב עיקרי במבנה, כשהסט הותיק ביותר, מ-1260, נמצא בקפלה הרחוקה ביותר של האמבולטורי.

כדאי לבקר גם ב-Diocesan Museum שנמצא מחוץ לקתדרלה ב-Roncalliplatz, שם ניתן למצוא עבודה נוספת של Lochner בשם Madonna of the Violets. שעות פתיחה: מדי יום בין 10:00 עד 17:00, סגור בימי חמישי. הכניסה חופשית.

מיד בסמוך לקתדרלה ניתן למצוא את מוזיאון Wallraf-Richartz/Ludwig המתחלק לשלושה אגפים נפרדים. בקומה הראשונה נמצא אוסף Wallraf-Richartz המתמקד בעבודות בית הספר של קלן מהמאה ה-15 ובו עבודות של אומנים כמו Stefan Lochner. שני הפריטים היפים ביותר בתצוגה הם טריפטיכונים מאת ה- Master of St Bartholomew. ליד אומנים מקומיים אלו ניתן למצוא עבודות של ציירים גרמניים נוספים, הכוללות מבחר ציורים של דירר ושל Cranach. כמו כן יש במקום גם מבחר עבודות פלמיות, ועבודות הולנדיות מהמאה ה-17 שביניהן אחד הדיוקנאות העצמיים האחרונים של רמברנדט.

מוזיאון Ludwig תופס את שאר חלקי הגלריה כשהוא עוסק באומנות המאה העשרים. אנדי וורהול תופס חלק מרכזי באגף הפופ-ארט עם קופסאות הברילו שלו וקופסאות השימורים של קמפבל. בין האומנים הגרמנים ניתן למצוא קבוצת עבודות של קירשנר, ביקמן ודיקס. שני חדרים שלמים מוקדשים כולם לפיקאסו והם כוללים פסלים קרמיקות ציורים מרוב התקופות השונות בקריירה של האמן. האוסף השלישי בגלריה, ה-Agfa-Foto-Historama מציג ציוד צילום ישן ומבחר הדפסים מהאוסף הרחב של החברה. שעות פתיחה: שלישי מ-10:00 עד 20:00, רביעי עד שישי מ-10:00 מ-18:00, שבת וראשון 11:00 עד 18:00. הכניסה כרוכה בתשלום.

מוזיאון Romisch-Germanisches הסמוך הוא אחד מהמוזיאונים הארכיאולוגיים החשובים ביותר בגרמניה. המוזיאון כולו נבנה במיוחד סביב פריט התצוגה העיקרי שלו, הפסיפס של דיוניסוס. זוהי עבודה הטובה ביותר מסוגה בכל צפון אירופה, שנוצרה עבור חדר אוכל בוילה של אריסטוקרט מקומי, בסביבות שנת 200 לספירה, כשהיא מכסה שטח של כ-70 מטרים רבועים. פריט מרכזי נוסף הוא הקבר של Poblicius המתוארך לשנת 40 אחרי הספירה, ומגיע לגובה של 15 מטר. אוסף הזכוכית של המוזיאון נחשבת לאחד הטובים בעולם, אם כי אוסף התכשיטים שבמקום, שמקורם בעיקר מתקופת ימי הביניים, מושך הרבה יותר. שעות פתיחה: שלישי ורביעי עד שישי בין 10:00 עד 17:00, חמישי מ-10:00 עד 20:00, שבת וראשון מ-11:00 עד 17:00. הכניסה כרוכה בתשלום.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על קלן