הקתדרלה של קלן

הקתדרלה של העיר, ה- Dom, היא אחד מהמבנים הגותיים המרשימים ביותר שנבנו אי פעם. הקתדרלה נבנתה על פי מידות שאמורות לשקף את כוחה, בהיותה מקום מושבו של הארכיבישוף, שהיה אחד משבעת האלקטורים של האימפריה הרומית.
צוות למטייל ברשת
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: הקתדרלה של קלן
© איתמר ברק

הקתדרלה של העיר, ה-Dom, היא אחד מהמבנים הגותיים המרשימים ביותר שנבנו אי פעם. הקתדרלה נבנתה על פי מידות שאמורות לשקף את כוחה, בהיותה מקום מושבו של הארכיבישוף, שהיה אחד משבעת האלקטורים של האימפריה הרומית. מאוחר יותר נשארה הקתדרלה לשמש כמקום מושבו של הארכיבישוף של גרמניה.

הדחיפה הראשונה לבנייתה של הקתדרלה ניתנה עם הגעתם של שרידי האמגושים אל העיר. כאשר התחילו בבניה המטרה שעמדה בפני המתכננים הייתה לבנות מבנה שישקף את הפאר והגדולה של המקום, ועל כן הם בחרו להשתמש בסגנון הגותי החדש יחסית מאשר בסגנון הרומני המאוחר שהיה עדיין בשימוש באזור הריין.

חלקה המזרחי של הכנסיה הושלם ב-1322, אך אז החלו להיווצר סיבוכים עקב היומרנות של התכניות המקוריות כך שבשת 1560 ננטש הפרויקט עד למאה ה-19, כך שהקתדרלה העומדת בפנינו היום היא למעשה תוצאה של מחווה של דור, לדור שקדם לו. כשהם נעזרים בשרטוטים מקוריים שהתוו את התכנית המקורית לבניית הקתדרלה, המשיכו הבנאים את הבנייה כשהם מחקים את הטכניקות בהם השתמשו קודמיהם.

צריחי הכנסיה, היו בתחילה המבנה הגבוה ביותר בעולם, אך תוך זמן קצר בוטל יתרון זה וכיום אפילו בעיר עצמה ניתן למצוא מבנים גבוהים יותר. עם זאת, העלייה לראש המגדל עדיין כרוכה במאמץ - אך היא שווה בזכות הנוף המדהים של העיר ושל חבל הריין שנחשף ממנו.
 העלייה לצריח הדרומי אפשרית מדי יום בין השעות 09:00 עד 16:00/18:00. הכניסה כרוכה בתשלום.

בתוך המבנה עצמו נמצא המקדש המוזהב לאמגושים שנבנה ב-1181. זהו אחד משלושת יצירות המופת של הקתדרלה. השתיים האחרות נמצאות בקפלות שבסמוך לכניסה לאמבולטוריה. בצד הצפוני נמצא ה- Gero crucifix מהמאה ה-19, אחד הפסלים החשובים ביותר של אותה התקופה, כשבקפלה המקבילה ניתן למצוא את ה- Adoration of the Magi- הערצת המאגים ,של Stefan Lochner, ההישג המרשים ביותר של בית הספר לציור של קלן מהמאה ה-15.

כמו בכל קתדרלה גותית, גם כאן חלונות הויטראז`ים הם מרכיב עיקרי במבנה, כשהסט הותיק ביותר, מ-1260, נמצא בקפלה הרחוקה ביותר של האמבולטוריה. טלפון: 022192584730. זמני פתיחה: כל יום החל מהשעה 07:00 עד 19:00, סיורים באנגלית בימי שני עד שבת בשעות 10:30 ו-14:30, ביום ראשון בשעה 14:30.

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על קלן