טיול של שבועיים בקרואטיה ומונטנגרו

קרואטיה ומונטנגרו - כל כך קרובות, כל כך יפות, כל כך שוות ביקור - אין פלא שהן הופכות ליעדים מובילים למטיילים הישראלים. לפניכם מסלול טיול לשבועיים בין שתי המדינות, שעובר בכל האתרים שלא כדאי להחמיץ.
הלל פרג
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: טיול של שבועיים בקרואטיה ומונטנגרו
Depositphotos/Photogearch ©

מידע למטיילים

עונהאנחנו יצאנו באמצע אפריל (10- 23) עקב אילוצים שונים. לתקופה זו יש יתרונות וחסרונות. יתרונות: עדיין לא החלה עונת התיירות, וגם באתרים הכי פופולאריים לא צפוף כלל. מזג האוויר קריר, ולמי שמטייל גם ברגל זה יתרון גדול (בעיקר בעליות). הלינה וחלק מהפעילויות יותר זולים. אין שום בעיה למצוא מקום לינה. חסרונות: עדיין יש לא מעט ימי גשם (עניין של מזל) ולפעמים זה מפריע לטיול. חלק מהפעילויות לא מתקיים לפני תחילת העונה, או עקב מצב העבירות (בהרים הגבוהים עדיין יש שלג, ומסלולי טיול חסומים). קריר ולא כיף להתרחץ בים. עדיין אין טיסות ישירות לקרואטיה וזה גוזל זמן. חלק גדול מהעצים עדיין לא לבלבו, ולישראלים שמחפשים את הצבע הירוק זה יכול להיות קצת מאכזב, למרות שיש פריחות יפות של נשירים ופרחים שונים.

תחבורה: הכבישים בקרואטיה ומונטנגרו היו יותר טובים מהצפוי.

לתחילת הכתבה

מסלוני לפליפטביצה ומורטר

יום 1 - טסנו לזאגרב דרך וינה. בזאגרב לקחנו מכונית ונסענו ישירות לסלוני (Slunj). ברובע רסטוק (Rastoke) מצאנו חדר אצל איבנקה, מול המים הזורמים. היה נחמד מאד אצלה, מומלץ. בקרבת מקום ראינו גם את השלט בעברית "הצימר של מריה". המקום יפהפה, שפע מים ומפלים סמוך לבתים, ושלוה.
יום 2 - נסענו לפליטביצה. היה אפור אבל לא ירד גשם. נכנסנו דרך שער 1 ועשינו את המסלול הארוך C (לא הכי ארוך), שכולל את המפלים התחתונים והעליונים, ובאמצע שיט על האגם. אין טעם להכביר מילים אבל זהו פארק שאסור להחמיץ. חזרנו לרסטוק לצימר של איבנקה ובערב סעדנו במסעדה סמוכה (פיטרו), פורלים שגדלים שם בברכה. אוכל פשוט וטעים.
יום 3 - היה גשום. נסענו דרומה ומערבה, לכיוון זאדאר, ולפני זאדאר פנינו צפונה לאי פאג (Pag), שם נגמר הגשם. אי קצת מוזר, בחלקו נראה כמו הנגב או חופי סיני, צחיח מאד. מגדלים שם כבשים ועושים גבינה קשה מפורסמת (וטעימה). חזרנו דרומה, עברנו את זאדאר והמשכנו עד מורטר ((Murter. התכנית היתה לקחת הפלגת סיור לאיי קורנאטי (Kornati), אבל הסתבר לנו שהגענו קצת מוקדם מדי ועדיין אין הפלגות. טילנו קצת בחוף. יפה שם מאד, איים קטנים מול החוף והעצים מגיעים כמעט עד קו המים.
יום 4 - נסענו לפארק קרקא (Krka). יום יפהפה. הפלגנו מסקארדין ((Skradin במעבורת עד לאזור המפלים. טילנו במפלים ובמסלולים שעל המים, והפלגנו בספינה לאי ויסובאץ`. ההפלגה יפה, האי הקטנטן עם המנזר שעליו יפים בעיקר מרחוק, ובמילא עוצרים שם כחצי שעה וחוזרים. אנחנו נהנינו מהשייט. בדרך חזרה טיילנו בשיבניק (Sibenik), בעיר העתיקה ובמצודה. היה יפה. חזרנו ללילה שני במורטר.

לתחילת הכתבה

דרומה לספליט ודרבניק, כולל האי חוואר ואיזור סטון

יום 5 - נסענו דרומה בכביש החוף. נוף יפהפה, והיה מזג אויר מצוין. הגענו לטרוגיר (Trogir) ושם ביקרנו בעיר העתיקה. היה יפה מאד. המשכנו לספליט, לארמון דיוקלנאוס שליד הנמל. היה שם בלגן גדול עקב הכנות לתערוכת יאכטות במקום, ולכן קיצרנו בביקור זה והמשכנו דרומה. באומיש ((Omis נכנסנו לכביש פנימי לאורך הנהר ודרך ההרים. כביש יפה ונוף מרהיב. ירדנו חזרה לכביש החוף והמשכנו עד דרבניק ((Drevnik, שם לנו.
יום 6 - הפלגנו במעבורת לאי חוואר ((Hvar. שם התחיל גשם קל שליווה אותנו לאורך רוב היום. רצינו לקחת מעבורת משם לאי קורצ`ולה ((Korcula, אבל התברר שבעונה זו יש שתי הפלגות בשבוע, והבוקר יצאה כבר מעבורת. ויתרנו. נסענו לאורך האי עד לעיר חוואר. טיילנו בעיר, עלינו למצודה והשקפנו עליה מלמעלה. חזרנו בחזרה כדי לתפוס מעבורת בחזרה לדרבניק. הכביש באי מפותל מאד וצר, עולה ויורד בהרים שבדרך. הפלגנו בחזרה לדרבניק ונסענו דרומה לכיוון סטון (Ston).מצאנו צימר במאלי סטון למרגלות החומה שהוארה בלילה באור יקרות.
יום 7 -נסענו לאורך חצי האי פליישצ`ק ((Peljesac עד אורביץ` ((Orebic, ומשם לקחנו מעבורת לקורצ`ולה. נסענו על האי עד אמצעיתו בערך למקום שנקרא צ`רה ((Cara, ושם פנינו לכיוון החוף הדרום מערבי. מצאנו מפרץ מבודד עם מים בצבע טורקיז, עצים שמגיעים עד למים, וללא נפש חיה מסביב. השתרענו על הסלעים החמימים, ובילינו שם כמה שעות. המים היו קרים מדי מכדי להיכנס לשחות. חזרנו לעיר קורצ`ולה, טיילנו בעיר העתיקה, וישבנו בבית קפה על שפת הים. לאחר מכן הפלגנו חזרה לאורביץ`, וחזרנו למאלי סטון.
לתחילת הכתבה

הלאה למונטנגרו

יום 8 - מזג האוויר בבוקר היה סגרירי עם רוח חזקה. נסענו לסטון הסמוכה וטיילנו על החומה המרשימה, בהחלט שווה ביקור. משם הדרמנו למונטנגרו. לאחר שחלפנו על פני דוברובניק התחיל לרדת גשם שהלך והתחזק, ונמשך כל היום. הגשם ליווה אותנו לתוך מונטנגרו. מעבר הגבול היה פשוט וקליל ללא שום הפתעות והפרעות. באזור מפרץ קוטור העננים כיסו הכל. ויכולנו רק לדמיין איך נראה המפרץ המדהים הזה במזג אויר שטוף שמש. עצרנו לשעתיים בקוטור כדי להתעדכן באינטרנט ולאכול, והמשכנו דרומה עד לבודווה ((Budva. שם מצאנו מלון דרכים זול והעברנו בו את הלילה.
יום 9 - בבוקר עדיין היה גשום, ולכן ויתרנו על ביקור בעיר העתיקה של בודווה ששמענו שהיא יפה, והמשכנו דרומה. עצרנו בסווטי סטפן ((Sv. Stefan, מרחוק היא נראית יפהפייה, אבל כשניסינו להיכנס מצאנו אותה נעולה, בשיפוצים. פנינו לתוך הארץ בכביש שמוביל מפטרובץ` ((Petrovac

לפודגוריצה (Podgorica). ויתרנו על האלטרנטיבה המהירה יותר כנראה של נסיעה דרך המנהרה החדשה, ונסענו דרך ההרים. לא התאכזבנו מאחר והנוף היה יפהפה, וגם קטעי הערפל רק הוסיפו לאווירה המיוחדת בהרים. מפודגוריצה נסענו צפונה לכיוון קולאשין ((Kolasin לאורך הקניון של נהר מוראצ`ה ((Moraca, דרך יפה מאד, שהכביש לאורכה עובר דרך הרבה מנהרות, רובן קצרות, וחלקן היו בשיפוצים מה שגרם לפקקים מדי פעם. מקולאשין המשכנו למויקובאץ` ((Mojkovac, ומשם לאורך הקניון של נהר טארה ((Tara עד לזבליאק ((Zablijak שבפארק דורמיטור. הגענו אחר הצהרים. 

המשרד של אנה גרבוביץ (המפורסמת באתר למטייל), שנקרא Summit היה סגור, מסתבר שהגענו כשבוע לפני תחילת העונה. מצאנו חדר Sobe)) נחמד מאד במרחק של כ-50 מטר בהמשך הרחוב מהמשרד של אנה, אצל בראלה אוברדוביץ` (טל` 069-635676). למרות שהם לא דוברים אנגלית, אנחנו ממליצים - הם היו מאד נחמדים ואדיבים, היה שם חמים ונעים ומאד נהנינו אצלם. בחוץ עדיין היה שלג על הקרקע, והיה קר בהתאם. התוכנית שלנו היתה לשהות שם שלושה לילות, אבל מאחר והסתבר שהפארק למעשה עדיין סגור בגלל השלג בשבילים, החלטנו לקצר, ובילינו שם שני לילות.
יום 10 - בבוקר היה גשום. טיילנו באזור במכונית, בכבישים הכפריים, עד שהגענו לשלג על הכביש בתוך היער וחזרנו. ענן גדול גלש מההרים וכיסה הכל. אחר הצהרים הגשם פסק והתבהר. יצאנו לטיול רגלי סביב "האגם השחור" (Crno J.). היה מקסים. חלק מהמסלול הלכנו ממש בשלג שבמקומות המוצלים הגיע עד לשפת האגם. נוף ההרים הגבוהים והמושלגים היא נפלא. הסיבוב סביב האגם לקח לנו כשעתיים (עם כמה עצירות למנוחה והתבוננות בפרחים). בערב יצאנו לחגוג את "ליל הסדר" באופן פרטי במסעדה שבמלון MB, מומלצת (במונחים של מונטנגרו).
יום 11 - בבוקר היה מזג אויר נפלא. נסענו עם בראלה המארח שלנו, באוטו הישן שלו, לצפות בקניון טארה המפורסם. בראלה נסע בשלג במקומות שאנחנו חששנו לנסוע. חזרנו ונפרדנו לשלום. יצאנו מזבליאק לכיוון דרום לכיוון סאבניק ((Savnik. הכביש מאד משובש והמהירות הממוצעת שנסענו בו היתה 40 קמ"ש. מסאבניק המשכנו לכיוון ניקשיץ (Niksic) ודרומה. נכנסנו לבקר במנזר אוסטרוג ((Ostrog, ועלינו עד למעלה. היה יום ראשון, והמנזר והכביש אליו היו מפוצצים באנשים. כנראה שיש לו חשיבות דתית ותיירותית שאנחנו לא הצלחנו להבין. המשכנו בנסיעה דרך פודגוריצה לצטינייה ((Cetinje ומשם לנייגושי (Njegusi). מצאנו חדר בנייגושי, במסעדת פורטו שם יש להם מחלבה קטנה והם מייצרים גבינות פרושוטו. (העיירה קטנה מאד). נסענו לצפות על מפרץ קוטור מלמעלה, אבל הראות לא היתה טובה בגלל השמש בעיניים והלחות.

לתחילת הכתבה

חזרה לקרואטיה -; העיר דוברובניק

יום 12 - בבוקר היה מעונן בעננות גבוהה, ורוח דרומית חמימה. יצאנו לכיוון קוטור. שוב הראות לא היתה טובה בגלל מזג האוויר, אבל למרות זאת הנוף של מפרץ קוטור נפלא. נסענו בדרך המתפתלת במורד לכיוון קוטור. למרות כל ההפחדות שקראנו באתר, הדרך טובה ולא קשה כלל לנהיגה. בקוטור טיפסנו למצודה, את כל הדרך עד למעלה. הטיפוס לא קל, אבל שווה את המאמץ. הנוף של העיר והמפרץ ממרומי המצודה יפה מאד. ירדנו לעיר העתיקה, טיילנו קצת ואכלנו פיצה. משם המשכנו בדרך חזרה לקרואטיה. שוב מעבר הגבול היה זריז, ונסענו צפונה עד לזאטון ((Zaton, כ-15 ק"מ צפונית לדוברובניק. שם מצאנו צימר נחמד על שפת המים. בערב נסענו לטייל קצת ולבלות בעיר העתיקה של דוברובניק. היה שווה.
יום 13 - בבוקר ירד מבול. עד שיצאנו נגמר הגשם. נסענו לעיר העתיקה של דוברובניק. חנינו קצת רחוק מהעיר, במקום שהחניה חינם, והלכנו כ-10 דקות עד העיר העתיקה. התחלנו בסיור על החומות, חובה לכל מטייל. החומה הכי מרשימה שראיתי בחיים. מדי פעם טפטף קצת, אבל לא ממש הפריע. למרות שהיינו לפני העונה (סוף אפריל) העיר המתה מהמון אדם (אפשר לתאר מה קורה בשיא העונה). נהנינו מאד מהשוטטות בעיר. בצהרים אכלנו במסעדה איטלקית נחמדה, וכמובן קנינו מתנות. בדרך חזרה עברנו בנמל של דוברובניק, עוגנות שם אוניות מפרש יפהפיות. בחלקן אפשר להפליג לסיורים באיים הקרובים.
יום 14 - בבוקר היה גשום. אחר כך התבהר. נסענו לחוף של צבטאט ((Cavtat, טיילנו קצת ועשינו פיקניק על שפת הים. משם נסענו לשדה התעופה ציליפי ((Cilipi שנמצא קצת דרומית לצבטאט וטסנו חזרה ארצה.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

דילים לחופשה המושלמת

כתבות מומלצות עבורך על אירופה

קצת השראה לטיול הבא

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם