מסלול טיול בהרי אילת

אזור הרי אילת, האזור הדרומי ביותר במדינת ישראל, וגם בין המעניינים ביותר בארץ, הוא פשוט גן עדן לחובבי גיאולוגיה. מאות מיליוני שנות היסטוריה של סלעי מגמה, גרניט וגיר נפרשים מתחת לרגליים ומופיעים בצורות שונות ומשונות, מה שכמובן יוצר מסלולי טיול מן המדהימים והמאתגרים בישראל.
גלעד סולטר
|
תמונה ראשית עבור: מסלול טיול בהרי אילת
Depositphotos/Empty Vectorist

מקניון שחורת

אזור הרי אילת, האזור הדרומי ביותר במדינת ישראל, וגם בין המעניינים ביותר בארץ, הוא פשוט גן עדן לחובבי גיאולוגיה.
מאות מיליוני שנות היסטוריה של סלעי מגמה, גרניט וגיר נפרשים מתחת לרגליים ומופיעים בצורות שונות ומשונות, מה שכמובן יוצר מסלולי טיול מן המדהימים והמאתגרים בישראל.
 במהלך הטיול נוכל לראות צמחיה אופיינית לאזור זה כגון: אשל, רותם, שיטה וכו`...

תקופה מומלצת: חורף, כשאין גשמים והטמפרטורות נוחות.
מספר ימים: יומיים, כשבלילה ישנים בשטח בחניון לילה עם גישה לרכב, אבל בלי שירותים מסודרים וברזי מים.
התחלת המסלול: המסלול מתחיל בחניון לילה (כק"מ מזרחית לקניון שחורת, ליד ציר ירוק מספר: 20441, אמנם מסומן במפות שאין גישה לרכב לחניון, אבל אין בעיה להגיע כמאה מטרים מהחניון גם ברכב רגיל).
 אם אתם ישנים באילת בלילה, כדאי לקום מוקדם ולהגיע לתחילת המסלול כבר אחרי הזריחה, או שהאופציה היותר מומלצת היא לישון בערב הטיול בחניון.

היום הראשון

את המסלול מתחילים על הציר הירוק (מסומן במפה כדרך לכל רכב), בהליכה לכיוון דרום מערב, לקניון שחורת, עד שמגיעים למפגש של הציר הירוק עם שביל ישראל (כתום-כחול-לבן בשטח, כאדום עבה במפות), ובעצם מעכשיו עד סוף הטיול נמשיך על שביל זה.
נמשיך על השביל בתוך הקניון, נצפה בסלעי הגרניט המתנשאים משני צידי הדרך (למתעניינים, הר שחורת לא נקרא ככה משום שהוא שחור, למעשה, צבעו האמיתי הוא צהבהב-חום, ו"קניון שחורת" הוא רק שלוחה שלו).
ביציאה מהקניון נטפס בעליה גדולה עד שנגיע למצפה על האזור.

לאחר הירידה נרד מהשביל קצת ונלך על הציר השחור (מסומן כשביל להולכי רגל), עד שנגיע ל"גיא האבוד"- במשך השנים המים יצרו גיא קטן, הנסתר מהשביל, כל הגיא הוא בערך 10 מטרים לעומק ההר.נחזור לשביל ישראל ונלך איתו עד שנגיע לעין נטפים.

לאחר ההפסקה ממשיכים עם השביל עד שמגיעים לעין נטפים. עין נטפים: המקום משולט ומסומן במפות, והוא המעיין היחיד באיזור שכל הזמן, לא משנה מה מזג האוויר, תמיד יהיו בו מים. בעין נטפים אסור בשום אופן לגעת במים, משום שהם מקור המים היחיד של בעלי החיים בהרי אילת, וגם לא ממש כדאי לגעת בהם, אלא אם כן בא לכם "לבלות" כמה ימים בבי"ח באילת...העלייה מעין נטפים היא על השביל האדום שמתחבר בסוף העלייה לציר שחור. אנו נמשיך עם הציר השחור דרומה (שמאלה), עד שנגיע לחניון לילה שנמצא על כביש 12, בין הר יהורם והר יואש.[אופציה אחרת, למי שרוצה- מ"עין נטפים" אפשר להמשיך עם שביל ישראל ולעלות בסדק שנוצר במצוק (במקום מותקנים ברזלים וסולמות לעלייה -; נחמד ביותר) עד לחניון נטפים, וללכת בציר השחור עד שמגיעים לחניון].

 כשמגיעים לחניון, אם אתם מגיעים לפני החושך, מומלץ בחום להמשיך על הציר השחור, עד שמגיעים למצפה על הר יהורם (360 מעלות,נ"ג 628). המראה מהמצפה ממש מדהים, והוא צופה על כל האזור של הרי אילת, העיר עקבה, וקצת מההרים בירדן. במקום יש מפה המראה את האזור. המצפה הוקם לזכר שני מטכ"ליסטים שבשל עומס חום כבד התייבשו ונהרגו במהלך אימון שהיה על ההר. חוזרים לחניון באותה דרך, על הציר השחור. בלילה לא מאוד קר, ומספיק שק"ש טוב ושתי שכבות כדי לישון טוב בלילה (אנחנו היינו במקום בחודש דצמבר).

לתחילת הכתבה

ממצפה הר יואש

את היום השני אפשר להתחיל בכיף, לקום קצת יותר מאוחר (כמה שאפשר עם השמש בפרצוף), משום שביום השני המסלול עובר מהר אבל בכיף (אנחנו התחלנו לטייל ב-07:00 וסיימנו ב-13:30, אז קחו ת`זמן, ותתאימו אותו ללו"ז שלכם...אז ככה, את היום השני נתחיל על מצפה בהר יואש. מהחניון למצפה אפשר להגיע בכמה דרכים:

1. על הכבישים- הדרך ארוכה יותר אך הקלה ביותר.
2. לחתוך "דוח" על הגבעות ישירות להר יואש., העלייה קצת קשה, אבל אם תתפסו את השביל הקטן והכמעט בלתינראה שעולה על ההר קצת מעל הכביש, העלייה תהיה יחסית פשוטה.

על המצפה תוכלו לראות את האזור המדהים והנרחב של הרי סיני- שווה לעצור שם לארוחת בוקר., במקום יש מפה המראה את ההרים באזור.קצת צפונית מהמצפה יש שלוחה שיורדת יחסית במדרון מתון, נרד אליה, עד שנתחבר חזרה לשביל ישראל, ונמשיך עליו עד סוף המסלול.השביל עובר בתוך נחל גשרון, נחל יפיפה ומלא במצוקים מדהימים, ירידות תלולות, וקניונים נסתרים.

בתוך הנחל ובירידה אליו, מותקנים כמה סולמות וברזלים (לא משהו מסובך, די נחמד דווקא) מומלץ בחום לעקוב בדייקנות אחר הסימון...במפות סימון השבילים מסומן באמצע הדרך בערך קניון היוצא מהנחל וממשיך מערבה ואז שוב חוזר לכיוון צפון מזרח, למרות שמספרים שזה קניון ממש מדהים, ויש בו סוג של פריחה מיוחדת, ממש לא מומלץ להיכנס אליו, משום שמאוד קל לעבור את הגבול הישראלי-מצרי בתוכו, ולא כדאי לכם לבלות את הסופ"ש בקלבוש המצרי...

אחרי הקניון מסומן במפות סימון של ציורי קיר, מאוד מאוד (מאוד) קל לפספס את המקום משום שהציורים מוסתרים ע"י ציורים אחרים (לתמימים שביניכם, מדובר על חריטות של מטיילים) אבל כדאי להתקרב ולנסות לראות את הציורים. הציורים עצמם חרוטים באבן ומצוייר בהם, כארבעה יעלים, שני גמלים וצייד, וסיפרו לנו שגם אוניה אבל אותה לא מצאנו. המקום נמצא במקום שהנחל יורד ימינה במגלשה קטנה, הציורים נמצאים על הקיר שלפני המגלשה מאחורי סלע גדול, אבל לא ממש מוסתרים מהשביל- שווה לעצור ולהסתכל.

 נמשיך עם השביל עד שנגיע למעלה גשרון, המקום משולט ומסומן במפות. בסוף העלייה ישנו מצפה (לא מסודר) שניתן לעצור בו אחרי העלייה הקשה.אחרי מעלה גשרון עד סוף המסלול אין עוד עליה רצינית (יש עליה קטנה, אבל היא יחסית מתונה ולא נוראית שמסומנת במפה כ"מעלה בולבוסים"), שאר המסלול הוא מישורי. אנחנו טיילנו על שביל ישראל עד המפגש שלו עם ציר ירוק (20566 שפונה ב-V לכיוון צפון-מזרח) שם המשכנו על הציר הירוק עד לחניון לילה במפגש עם הציר האדום (הציר האדום מסומן כדרך 4X4 אבל אין בעיה להגיע אליה בכל רכב. אנחנו נסענו משם באוטובוסים- לפחות לכיוון הכביש שפונה לאילת).

 במקום לפנות בציר הירוק, אפשר להמשיך עם שביל ישראל עד הר צפחות, וממנו לרדת בציר כחול עד מפגש עם הכביש).

לתחילת הכתבה

טיפים למסלול

*מומלץ מאד לסיים את המסלולים בים באילת.
*למי שמגיע באוטובוס ישנם שני קווים של אגד שיוצאים כל שעה וחצי משני הכיוונים: אילת-ת"א\חיפה\ירושלים\באר-שבע.
כדאי להזמין כרטיסים מראש במודיעין אגד: 036948888 והם יחכו אצל הנהג.
*אין צורך בציוד מיוחד למסלולים, פרט למפת סימון שבילים
(50.000) של אזור הרי אילת (מפה מספר 20), כדאי גם לקחת מצפן.
בנוגע ללינה-ממש חובה להביא מזרון שטח, ושק"ש של מינוס מעלות.
אם אתם רוצים אפשר להביא עוד שכבה-שתיים ללילה.
*כל המסלול עובר בדרך להולכי רגל בלבד, בכלל בלי גישה לרכב (מלבד בחניונים וכמה מקומות מסוימים עם גישה ל-4X4).
*המספר של בי"ס שדה אילת הוא: 6372021-08, 6371127-08.
*רמת הקושי במסלולים היא בינונית-קשה, יש רק כמה עליות גדולות, וחוץ מזה, הרוב המכריע של הדרך יורדת בתוך נחלים וואדיות, כך שיוצא שהרוב במישור.
*המסלולים לא מיועדים לכל הגילאים, אלא לאנשים שיכולים ללכת הרבה, ולסחוב ציוד על הגב.
*אורך כל הטיול: כ 20-25 ק"מ.
 *למרות הקרבה לגבול ישראל מצרים, אין צורך באישורים ביטחוניים, כל האתרים מוכרים ומטויילים.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

אטרקציות באסיה

מלונות ומקומות לינה באסיה

מדריכים ונותני שירות באסיה

נהגים באסיה

דילים לחופשה המושלמת

כתבות מומלצות עבורך על אסיה

כתבות ומדריכים לחופשת סקי

חדשות התיירות והתעופה

המיוחדים שלנו

קצת השראה לטיול הבא

מתארגנים לטיול: ציוד, ביגוד, המלצות וטיפים לדרך

ביטוח נסיעות לחו"ל: כל מה שצריך כדי לטוס בראש שקט

מגזין החיים הטובים: לייפסטייל והשראה לחופשה

פסח 2024 -לאן לטוס לחופשה הבאה?

ספארי צלילה: המדריך לצולל המתחיל

תמונות מהטיול: היעדים שהכי כיף לצלם

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע