בריכת הנופרים

בין רשת כבישים סבוכה ותחומה בפסי רכבת, לא הרחק מהגן הלאומי `אפק` שליד פתח תקווה, נמצאת שכיית חמדה של ממש- שלוש בריכות של מים צלולים, עליהם מתנדנדים פרחי הנופר. שבילי כורכר נסללו בין האגמונים, שבילים נסתרים נפרצו בין הקירות הירוקים של צמחי הקנה הסבוכים ומים צלולים ונקיים זורמים. המלצה לחמד של טיול עם אפשרות לקפיצה גם למבצר אנטיפטרוס.
דובי זכאי
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: בריכת הנופרים
Depositphotos/Empty Vectorist

אל הבריכות

הרוח הרעידה קלות את המים, תמונה הנוף הירוק שהשתקפה במים, נרעדה בגלים הרכים, גזעו של העץ המשתקף התפתל כרקדן וצמחיית הקנים הצפופה אחריו השתקפה כלהקה ליווי הנעה ברכות עם תנועת הרוח. הרוח העלתה גלים קטנים שזחלו מתחת לעלי הנופר הרחבים העלו והורידו אותם ברכות. השפיריות נקרעו מאיי השלווה על עלי הנופר והתרוממו מופתעות מהמולה, עמדו באוויר כהליקופטר כממתינות לרגיעה. פרחי הנופר, שלהי הפריחה נדו בכובד ראשן הצהוב.

עתה, שכל נתינה נעים לפקודתה הילכה הרוח כשליטה באגמון היפה, צמחי הקנה הרכינו לה את ראשם וגומא הירקון טלטל בזעף את בלוריתו הארוכה. אילנית רכה, עמדה על עלה הנופר המתנדנד, בוהה בעיניה הבולטות על הרוח הפתאומית, שחשה בסכנה זינקה בקריאות `קווה קווה` למים. תמונה של רגע, במקורות הירקון.

הנופר, נקרא גם `חבצלת הבריכות`, צמח רב שנתי בעלי קני שורש עבים. שורשיו זוחלים מתחת למים ומעלים לפני המים, 6-3 עלים גדולים, ירוקים. בתקופת הפריחה, אפריל עד אוגוסט עולה פרח צהוב. מינים רבים של נופרים גדלו בארץ, זיהום הנחלים חיסל לצמיתות חלק מהם. פעם היה הירקון נחל חי, 25,000 קוב לשעה נבעו מהמעיינות הירקון שבראש העין, מי בדולח צלולים גלשו במורד הנחל וטחנות קמח פעלו לכל אורכו. שנות החמישים הצמאות כלאו מי המעיינות בצינורות ענק שהזרימו אותם לנגב. הירקון מתפתל כנחש עייף לאורך 27.5 ק"מ מראש העין ועד לים התיכון, שמו הערבי `ואדי אל עוג`ה` שפירושו: ה`נחל המתפתל`. לפני כמה שנים הוחלט להפריש חלק קטן ממי המעיינות לטבע, זאת, כדי להחיות את ערוץ הנחל. התוצאות נראות בשטח, החיים בראשיתו של הנחל החלו להתעורר, וצמחי הנופר, שזקוקים למים נקיים, החלו למלא את מקורות הירקון.

 כיום יצרו פינת חמד, הכלואה בין רשת כבישים סבוכה ותחומה בפסי רכבת. שלוש בריכות של מים צלולים, עליהם מתנדנדים הנופרים. שבילי כורכר נסללו בין האגמונים, שבילים נסתרים נפרצו בין הקירות הירוקים של צמחי הקנה הסבוכים. המים צלולים ונקיים זורמים היישר מקידוחי `מקורות`. בריכה ראשונה נמצאת סמוך למגרש החניה, הנופרים ממלאים את רובה של הבריכה, בהמשך בריכה נוספת ואליה אפשר להגיע גם דרך שביל בין צמחי המים. ליד פסי הרכבת פינה נסתרת, מקום לאוהבים, בו תעלת מים, כמה נופרים ושביל המוביל לגשר ברזל קטן. האגמון הגדול נמצא במרכז, לצידו עץ אקליפטוס ענק, ובין שורשיו הענקיים אפשר לשבת ולהתבונן במשחקי הרוח עם הנוף המשתקף במים.

לתחילת הכתבה

איך מגיעים

נוסעים על כביש 5 ממחלף מורשה מזרחה, במחלף ירקון יורדים דרומה, לכביש 40 לכיוון פתח תקווה. בצומת גנים פונים שמאלה (מזרחה) לכביש 483, עד צומת אפק ופנים לפי השילוט לגן לאומי `אפק`. חולפים על פניו בדרך כורכר טובה עד לשלט בריכת הנופרים.

בסביבה 1 - גן לאומי תל אפק ומבצר אנטיפטרוס, אגם גדול והמבצר, הורדוס בנה כאן את העיר אפק. (הכניסה לגן הלאומי בתשלום).
בסביבה 2 - הקטע הקצר יחסית (7.5 ק"מ) של הנחל הנקי משלב בתוכו מסלול הליכה, או נסיעה על אופניים. לחרוצים במיוחד אפשר להמשיך בדרך יפה לאורך הירקון עד לים.

 ובקשה שיפה לכל טיול, אנא, קחו עמכם את הפסולת.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על אסיה

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם