טרק מסטיה אושגולי - עפתי! - המלצות על טיולי תרמילאים

טרק מסטיה-אושגולי, המפורסם ביותר בגיאורגיה, הוא גם אחד היפים ביותר שבו. בדרך תעברו בין עמקים ירוקים, נחלים זורמים וכפרים קטנטנים ובהם מגדלי סוונטי המפורסמים, מתחת לקרחונים בוהקים. כל מה שצריל לדעת על טרק מסטיה-אושגולי ממש כאן
עומר זיו - מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: טרק מסטיה אושגולי - עפתי! - המלצות על טיולי תרמילאים
© אביטל ישראל

מבוא

הרי הקווקז מוזכרים עוד במיתולוגיה היוונית, וכך גם גיאורגיה, ארץ גיזת הזהב המפורסמת. הרכס המפורסם משתרע על פני יותר מאלף קילומטרים ומהווה את הגבול בין אירופה לאסיה. בקצותיו נמצא הים השחור ממערב והים הכספי ממזרח. בחלקה הדרומי של המדינה נמצא גם רכס קווקז הנמוך, קרוב לגבול עם טורקיה. חבל סוונטי (Svaneti) שוכן למעשה למרגלות הרכס, והביקור בו מחזיר את המטיילים אחורה בזמן, לימים שבהם השתמשו בשוורים לנשיאת ציוד ובמגל לקצירת התבואה.

הטרק, ממסטייה, בירת המחוז, לאושגולי (שזכתה למעמד של אתר מורשת עולמית), כבר הפך לאחד מהטרקים המפורסמים שיש בגיאורגיה ולמעין "טרק חובה" בקרב המטיילים במדינה. הטרק הוא קווי ונמשך ארבעה ימים. רוב התרמילאים מטיילים בו ממערב למזרח ומסיימים את המסלול באושגולי, למרגלות הר שחארה (5,201 מטרים), ההר הגבוה בגיאורגיה. המפגש הבלתי אמצעי עם המקומיים, התרבות, האווירה וכמובן הנוף והמגדלים המפורסמים של סוונטי יוצרים טרק לתפארת.

אופי המסלול

רמת הקושי של הטרק היא בדרגת בינוני-קשה. במהלך שלושה לילות וארבעה ימים, תעברו מעמק לעמק, כאשר בכל יום הליכה, פרט לאחרון, תחצו מעבר הרים (פס). ההליכה כוללת שלוחות וערוצים, מעבר נהר והפרשי גבהים של 400-800 מטרים ברמת תלילות משתנה. ראשיתו של הטרק בעיירה מסטייה, הנמצאת בגובה של 1,500 מטרים מעל פני הים, וסופו בגובה של 2,410 מטרים מעל פני הים, באושגולי.

תוואי ההליכה לאורך הטרק נע בין דרך עפר (לג'יפים) לבין שבילים צרים המשמשים פרות, סוסים ובני אדם. הסימון הוא אדום לבן או כתום לבן, והוא אינו רציף (יש חלקים שלמים שבהם הוא לא מופיע). לא נראה שיש חוקיות מסוימת בדרך הסימון, ולעתים תפגשו גם ברוגמים (רוג'ומים), המסמנים את הדרך או המקום שבו צריך לחצות נהר או פלג מים מסוים.

מתוך ארבעת ימי ההליכה, השני והשלישי יהיו האותנטיים ביותר. בימים אלו תעברו בין הכפרים המקומיים ותוכלו ליהנות מכך שמספר הרכבים והקבוצות המאורגנות יהיה דל ביותר. בחלק מהכפרים גרות לא יותר מ-15 משפחות, זאת בשונה ממסטייה ואושגולי, הנחשבות ליותר תיירותיות ונמצאות על ציר טיולי הג'יפים.

הכנות לטרק

מטיילים לא מנוסים יצטרכו להיות זהירים בכל הנוגע להתמצאות בשטח. אף על פי כן, הרכסים, המעברים והעמקים די ברורים, וכך גם הכיוון הכללי. למעוניינים, ניתן לקחת שירותי מדריך מקומי (במסטייה). להלן מספר דגשים חשובים:

רשימת ציוד חובה: מפה, מצפן, עזרה ראשונה בסיסית, טלפון מקומי (יש כיסוי טוב יחסית), מזומנים, ביגוד חם ללילה, ביגוד להליכה, נעלי טיולים, מעיל גשם, שק שינה ואוהל (למעוניינים בלינת שטח).

רשימת ציוד מלאה לטרק תוכלו למצוא כאן » 

קיים כמובן ציוד נוסף שניתן להביא לטרק, אך יש לקחת בחשבון את עניין נשיאת המשקל, לדוגמא: סנדלים. זה כבר נתון לשיקולכם, ניסיונכם ויכולתכם הפיזית. בנוסף, אל תסמכו על כך שתוכלו למצוא ציוד טיולים בחנויות בגיאורגיה, הביאו הכל אתכם ומקסימום תשאירו במסטייה חלק מהציוד.

מפות – אם מטיילים ללא מדריך, חובה לקחת מפות לטרק. ב-Tourist Information שבמרכז מסטייה תוכלו לקבל ארבע מפות מסדרת GeoLand, שמחולקות על פי ארבעת ימי הטרק. אלה מפות מצוינות להתמצאות בקנה מידה של 1:50,000.

אוכל – ראשית, צריך להחליט אם מתבססים על ארוחות ערב ובוקר בכפרים או שמבשלים הכל לבד. גם אם אתם מתכוונים לישון באוהל, מומלץ להתבסס על ארוחות בכפרים כדי לחסוך במשקל ועל הדרך, לטעום מהמטבח המקומי. בדרך כלל, התשלום על לינה בכפרים יכלול גם ארוחת ערב חמה ובה מרק מצוין, מנת בשר, שתייה חמה ותוספות, וארוחת בוקר הכוללת חצ'פורי, גבינה, ירקות ותה. עם זאת, לטבעונים מומלץ להביא דברי מאכל מהארץ כי קשה למצוא מנות מתאימות.

הגיאורגים אוהבים מאוד כוסברה ואל תופתעו אם בארוחת הבוקר תקבלו גם צ'יפס. אפשר לבקש קצת לחם וגבינה לארוחת הצהריים בטרק. אם בכל זאת החלטתם לבשל בעצמכם, כדאי לדעת שלא ממש ניתן להשיג בלוני גז בגיאורגיה, ולכן כנראה שתצטרכו לעשות זאת על מדורה (ניתן לנסות להעביר בלוני גז מהארץ, אך לא כל חברות התעופה מאפשרות זאת). מבחינת הצטיידות באוכל, בסוונטי תוכלו למצוא בעיקר לחם, והצמחונים יחגגו, שכן ביצים, תפוחי אדמה, לחם וגבינות (וחצ'פורי, כמובן) יש שם בשפע.

לינה – כפי שכבר ציינו, ניתן לישון בשטח עם אוהל ושק שינה או בבתי הכפר. אם בחרתם באופציה השנייה ואתם מטיילים בשיא העונה, כדאי לנסות לסגור הכל כבר במסטייה (שם לא ישנים בחוץ), ולבקש מהמארחים שלכם טלפונים ושמות של משפחות שהם מציעים להתארח אצלן בכפרים, לאורך הטרק (אפשרות אחרת היא לבדוק בטיפים לגבי מקומות לינה בסוונטי). גם אם לא סגרתם מקומות לינה מראש זה לא נורא – תוכלו ללכת בעקבות שלטים מאולתרים שעליהם כתוב Guesthouse או לשאול בנימוס ובעזרת תנועות ידיים אם אפשר לישון במקום. ברוב המקרים, גם אם לא יהיה מקום, יפנו אתכם לשכן אחר בכפר, שיוכל לארח אתכם.

מסלול הטרק

הטרק אורך שלושה לילות וארבעה ימים וכולל עוד יום של מנוחה באושגולי (מומלץ). בסיום יש לקחת רכב 4X4, שיחזיר אתכם בחזרה למסטייה, כשלוש שעות נסיעה. להלן פירוט הימים:

יום 1 – מסטייה-זאבשי: מכיוון שמדובר ביום ההליכה הראשון, ייתכן שתמצאו אותו מעט קשה. משכו כתשע שעות הליכה, ואורכו כ-16 קילומטרים. ביום זה תעלו למעשה מהעמק שבו מסטייה שוכנת לעבר עמק מולאחי, לכיוון זאבשי. תחילתו של השביל מדרום למסטייה. חלקו הראשון הוא במגמת עלייה מתונה עד למעבר הרים, הנמשכת עד שלוש שעות, ומשם במגמת ירידה נוחה והליכה במקביל לנהר עד לקצה העמק (חמש-שש שעות).

מומלץ לעצור לצהריים בפס רגע לפני שמתחילים לרדת. ביום הזה, תלווה אתכם פסגתו של הר אושבה המרשימה, הנמצאת צפונית למסטייה. כאשר תיחשפו לעמק שאליו אתם יורדים, זכרו כי זאבשי נמצאת בקצה שלו, ממש אחרונה. טיפ: לפחות בהתחלה, היעזרו במקומיים ובקשו מהם שיכווינו אתכם לשביל ההליכה שמוליך לזאבשי. אם תבחינו במאפייה מקומית, אל תוותרו על איזו פיתה גיאורגית טרייה וחמה.

יום 2 – זאבשי-אדישי: זהו יום מאתגר במיוחד, שמתחיל בעלייה מתונה, שהופכת לתלולה וארוכה (שעתיים). זהו החלק הקשה ביותר ביום, שאחריו שוב מתגלגלים בין שלוחות לעבר העמק של אדישי (כ-13 קילומטרים). ההליכה אורכת כשמונה שעות וביום הזה תוכלו לשלב טבילה במים (קרים!). כאשר אתם מתחילים לעלות, עשו זאת באופן איטי ובטוח מכמה סיבות:

ראשית, המסלול בוצי לעתים. שנית, המסלול לא מסומן טוב לאורך העלייה, ויש לעקוב אחר העקבות שעל העשבייה המעוכה. בהתחלה תכתתו רגליכם באזור פתוח, לקראת האמצע תלכו בתוך חורש סבוך למחצה, ולקראת הסוף כבר תבחינו בשביל נוח יותר, המתחבר לדרך עפר חדשה ומשופצת יחסית. אחת הנקודות היפות ביום זה הוא סיום העלייה והמפגש עם רכס ההרים באופק. טיפ: בעלייה מזאבשי, חפשו אחר חבית מתכת שאליה מחובר ברז המוציא מים מבעבעים (סודה עם נגיעות של חלודה). תטעמו, המקומיים חולים על זה. לקראת אחר הצהריים תגיעו לחלק שבו חוצים כמה פלגי מים, חפשו אחר המקום הקסום ביותר להתרחץ בו ולהתרענן.

יום 3 – אדישי-איפרלי: אדישי הוא הכפר הכי מבודד באזור, וזה הקסם שלו. מומלץ לשאול האם ניתן לבקר בכנסייה של הכפר, המשמרת פרסקאות של גיאורגיוס הקדוש ותמר המלכה. הכנסייה עצמה היא ככל הנראה מהמאות 10-12. יום ההליכה הזה כולל בתוכו תצפית מדהימה, חציית נהר וכן את מראה הר טטנולדי (4,958 מטרים) שילווה אתכם.

שימו לב, שחציית הנהר מאתגרת. יש מטיילים שיכולים לעשות זאת לבד ולהתמודד עם הזרם, עם מקל והמון כוח, אך לרוב, ניתן לשכור סוס, שילך אתכם ויעביר אתכם את הנהר. מדובר בשעתיים הליכה מהכפר ועד נקודת החצייה, שאחריה מתחילים לעלות.

זהו יום הליכה ארוך, ואורכו כ-18 קילומטרים. אחרי שחוצים את הנהר, מתחילים לעלות כשעה וחצי עד למעבר הרים מרשים. בתחילת העלייה ישנם מספר פלגים שאפשר למלא בהם מים. בדרך ילווה אתכם הקרחון המפורסם של הטרק – Adishi Glacier. אם תקשיבו טוב, תוכלו מדי פעם לשמוע את שבירות הקרחון. העלייה גם כאן היא בתוך עשבייה, כך שחשוב לשים לב למסלול (אין סימון). למתקשים מאוד, בתוספת חמישים לארי נוספים תוכלו לבקש שהסוס יעלה אתכם ויעזור לכם בסחיבת הציוד או עצמכם למעלה.

ברגע שהגעתם לפס, עצרו. אם מזג האוויר טוב, זוהי בהחלט הנקודה היפה ביותר בטיול. העמק שממנו באתם יהיה פרוש לפניכם במלוא הדרו. זוהי גם הנקודה הגבוהה ביותר בטרק (2,700 מטרים לערך). במרחק של 10-15 דקות הליכה צפון מזרחה על גבי הפס שעליו אתם נמצאים, תוכלו להגיע לנקודת תצפית יפהפייה על שני הקרחונים משני צדי הרכס.

החלק הבא כולל ירידה של שעה וחצי בדרך מתפתלת עד לקבוצת בתי עץ ועמוד חשמל נפול, שם עולים על דרך עפר, שתוליך אתכם דרום מערבית במשך כשעתיים עד לאיפרלי. בדרך תעברו מספר כפרים נטושים (שרידים למאבק הסוונים בפלישה רוסית).

יום 4 – איפרלי-אושגולי: אפשר לראות את היום הזה כיום שחרור. ההליכה ברובה במקביל ובמעלה נהר האינגורי, על דרך הג'יפים, שאותה אי אפשר לפספס. קיימת אופציה נוספת של טיול בשביל חבוי יחסית, הנמצא על הרכס מצפון ובשני שליש מגובה המסלול הראשון. על דרך הג'יפים אין בעיה להתמצא, אולם אם אתם מעוניינים בדרך פחות מונוטונית, תוכלו לחפש מדריך מקומי שייקח אתכם בשביל השני. אם לא מצאתם מדריך, אל תסתבכו ונצלו את היום לשחרור. בדרך תעברו ליד מגדל סווני, שאליו ניתן להיכנס ולהתרשם ממראהו הפנימי (הכניסה עולה שני לארי, אך לעתים המקום סגור). בדרך המון שכיות חמדה שאפשר לשבת בצילן ולהתחרדן. משך ההליכה הוא כחמש-שש שעות (כ-10 קילומטרים), שבסופם תגיעו לאושגולי היפהפייה.

טרקים נוספים

אם עדיין כוחכם במותניכם, גם בעיירה מסטייה, שבה התחלתם, יש מספר מסלולי טיול נחמדים, שבהם תוכלו לטייל ולהפוך למומחי טיולים בסוונטי. תוכלו להתחיל איתם, "להתחמם" ואז לצאת לטרק המדובר. האטרקציה המרשימה הקרובה למסטייה היא הר אושבה (Ushba). טיול בן תשע-עשר שעות (חצי יום) יוביל אתכם למרגלותיו של קרחון הר אושבה (Ushba Glaciar), דרך הכפר Mazeri, הנמצא במרחק של 20 קילומטרים ממסטייה. לחלופין, תוכלו לצעוד אל עבר קרחון שחארה מאושגולי, וכאמור, יש עוד שלל מסלולים שמתפצלים מהדרך הראשית ומובילים לקרחונים אחרים.

למידע נוסף על העיירה מסטייה ועל טיולים נוספים באיזור היכנסו לעמוד מסטייה ומחוז סוונטי ב"עפתי!" » 

שירותים לאורך המסלול

ברמת השירותים, הטרק הוא די בתולי. הלינה, אם היא מתבצעת בכפרים, לעיתים תכלול שירותים ומקלחת ולפעמים לא. אם זה חשוב לכם, כדאי לברר זאת לפני (במיוחד באדישי). במידה וקצת הלכתם לאיבוד, אל תתביישו לבקש עזרה מהמקומיים. סביר להניח שאנגלית הם לא יבינו, אבל תנועות ידיים, קצת תושייה וכסף, יעזרו לכם לתפוס טרמפ, להשיג מדריך מקומי שיראה לכם את הדרך וכדומה.

החלק היחיד שיש לשים עליו דגש הוא דרך החזרה מאושגולי למסטייה. מדובר בדרך ג'יפים של שלוש שעות, ונסיעה כזאת עשויה להיות יקרה (200 לארי לרכב). אם אתם יודעים בדיוק מתי תחזרו, רצוי לנסות לסגור את הנסיעה מראש, עוד במסטייה. נסו להשיג מספר טלפון של נהג או אפילו לפגוש אותו כבר במסטייה ולהגיד לו מתי אתם מתכוונים ורוצים לצאת מאושגולי. מאחר ומחיר הנסיעה גבוה, ניתן גם לנסות להשיג טרמפ בגשר אושגולי (בתשלום, אך נמוך יותר) או להתאחד עם מטיילים נוספים לרכב אחד ולהתחלק במחיר.

איך להגיע

רוב המטיילים נוחתים בטביליסי ומשם הנסיעה למסטייה אורכת כ-9-10 שעות. אופציה נוספת, אך פחות מומלצת, היא להגיע לבטומי (הנמצאת על חוף הים השחור) וממנה לעלות למסטייה. הדרך אמנם קצרה יותר מבטומי, אך אין מרשוטקות ישירות ממנה למסטייה, כך שתצטרכו להחליף בזוגדידי או לקחת שאטל של תיירים לשם. לכל דרכי ההגעה למסטייה » 

מזג אוויר

העונה המומלצת מבחינת מזג אוויר היא מיוני עד ספטמבר (לכל היותר עד לתחילת אוקטובר). בין יוני ליולי תיהנו משיא הפריחה, שמביאה איתה צבעוניות מדהימה, שפשוט תשתגעו מהיופי. בכל מקרה, בגלל המיקום הגיאוגרפי ההררי והאקלים הקר, יש להצטייד בביגוד חם ונגד גשם (אוהל ומעיל). גם בימים חמים תוכלו למצוא את עצמכם במבול מטורף. אך אל תשכחו בגדים קצרים, שאיתם תוכלו להסתובב בימים החמים כל עוד לא התחיל המבול.

המלצת זהב

אושגולי היא מקבץ של ארבעה כפרים. בכניסה תוכלו לזהות על השלוחה מדרום את השרידים של ארמון תמר. מכיוון שמדובר בכפר שאף טיול ג'יפים לא פוסח עליו, המקום קל להתמצאות ולא תהיה לכם בעיה למצוא מקום לינה. את הלילה, סביר להניח, תבלו באיזה פאב ותביטו לעבר הר שחארה המרשים.

ביום למחרת, וזוהי ההמלצה, אל תמהרו לחזור למסטייה והקדישו לפחות את החצי הראשון של היום לטיול בכפר. באפשרותכם לעשות טיול סוסים לעבר קרחון שחארה, לעלות לארמון תמר ולבקר בכנסיית אל מריה העתיקה. כמובן, שלא לוותר על טעימה של צ'ה-צ'ה, המשקה המקומי.

נותני שירותים

לשכת התיירות – נמצאת בכניסה למסטיה, בסמוך לגן ציבורי וכיכר הבילוי מרכזית. שעות הפתיחה הן בין 10:00-18:00.

בתי חולים – טיפול רפואי ראשוני בלבד תוכלו למצוא אך ורק במסטיה בכתובת 13 Zugdidi Jvari Mestia Lasdili. במידה ויש צורך בפינוי, בית החולים בטביליסי הוא הכתובת אליה צריכים להתפנות.

מדריכים מקומיים – במסטייה מספר מועט של מדריכים מקומיים. בגלל הכפריות של המקום, תוכלו בקלות, על-ידי בירור בגסטהאוס שבו אתם מתארחים, לברר ולשכור את שירותיו של מדריך מקומי באם צריך (80-100 לארי ליום).

כסף – מומלץ, לפני ההגעה לסוונטי, להצטייד במזומנים כיוון שהתשלום כולו מתבצע במזומן. אין במחוז הזה, פרט למסטיה, כספומטים. בכפרים שבהם תתארחו לאורך הטרק, התשלום מתבצע עם עזיבתכם. בדרך למסטיה (החל מטביליסי דרך זוגדידי) תוכלו לעצור ולחפש אחר החלפנים (Change), לרוב תזהו אותם לפי השילוט ולפי אשנב קטן שיש להם. במסטיה יש גם בנק, אבל מומלץ לא לבנות עליו.

לכל נותני השירותים במסטייה  » 

הכי לא כדאי

אל תתעסקו עם הכלבים הקווקזים ואל תנסו לתפוס חזיר. ייתכן ותראו לא מעט כאלה בדרך. הכלבים בדרך כלל קשורים, או צמודים לבעלים שלהם, תראו שאתם לא מתלהבים יתר על המידה. ולא פחות חשוב, חזירים הם חלק מהנוף הכפרי והעירוני בגיאורגיה. כאשר אתם מטיילים בהרים, חזרזירונים קטנים הם הדבר הכי חמוד שתראו, אל תנסו לתפוס אותם לאיזו תמונה, המקומיים לא אוהבים את זה בכלל (אלא אם כן זה באישורם).

בטיחות ואזהרות

כאמור, ציינו כבר בהתחלה שאין לצאת לטרק ללא מפה מתאימה או מדריך. אל תהססו לבקש את עזרת המקומיים בהכוונה ומציאת השביל המתאים, אם צריך, תשלמו להם קצת, זה נהוג ובסדר לעשות זאת. החלק שהכי צריך לשים לב אליו הוא בעיקר בין אדישי לאיפרלי (היום השלישי). בחלק זה, אם קורה משהו, היציאה לעבר אושגולי או מסטייה מסובכת יותר. מדובר ביום שבו חוצים את הנהר. קורה, שמטיילים מנסים לחצות בעצמם והזרם (שבעונה חמה יכול להיות מעל המותן) מפיל אותם וגורם לפציעה רצינית. לכן, לשקול בחיוב לקחת סוס וסייס מהכפר אדישי.

הקפידו לצאת עם ביטוח נסיעות. הקפידו להחזיק טלפון עם רשת מקומית וטלפון של הגסטהאוס שבו התארחתם במסטייה ואפילו תיידעו אותם שבכוונתכם לחזור אליהם עם סיום הטרק. ודבר אחרון, הקפידו להתחיל הליכה לא מאוחר מ-9:00 בבוקר, על מנת שתגיעו באור יום לכל כפר.

עומר זיו הוא מדריך טיולים וטרקים בגיאורגיה.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

הזמנת חופשה לחבל סוונטי

כתבות מומלצות עבורך על חבל סוונטי

קצת השראה לטיול הבא

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם