אהבות ותשוקות בפירנצה ורומא: המלצות רומנטיות לערים הכי יפות באיטליה

לא סתם רומא ופירנצה נחשבות לערים רומנטיות, שסיפורי אהבה נקשרים בשמות שלהן. איך אפשר לשלב טיול בעיר וגם לגלות את המקומות, בהן התשוקה שזורה לא מעט שנים? ליאור אביב, מדריך טיולים, תרבות ואמנות, מציע כמה מקומות, שגם היום כדאי להכיר
ליאור אביב
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: אהבות ותשוקות בפירנצה ורומא: המלצות רומנטיות לערים הכי יפות באיטליה
Depositphotos/Juripozzi ©

רבים וטובים זיהו את הרומנטיקה שברומא (Rome) ובפירנצה (Florence). סיפורי אהבה שונים תוארו, הומצאו והתרחשו בהן. את ההליכה בין הסימטאות והרחובות, מבית קפה לארמון מפואר ומשם לגינה נסתרת וכיכר רחבת ידיים, אפשר לקנח בהצעת נישואין או במחווה רומנטית אחרת. רגע לפני, קבלו השראה מסיפורי אהבה ותשוקות, שנקשרות ברומא ובפירנצה.

להתאהב בפירנצה

אהבה מיתולוגית

אורפיאוס הנגן והזמר המיתולוגי התאהב באאורידיקה. בטרם הספיקו להינשא ולממש את אהבתם, הכיש אותה נחש והיא ירדה לשאול. אורפיאוס ירד אחריה לבקש ממלכי השאול את אהבתו חזרה. למרות סירובם, נגינתו ושירתו המיסה את לבבות האבן שלהם והם נאותו למסור לו אותה בתנאי - “אסור לך להביט בה עד אשר תצאו את השאול”. רגע לפני שיצאו משם היה משוכנע כי כבר אינה לצידו, ואז הביט בה בפעם האחרונה והיא נעלמה לנצח בשאול. בתקופת הרנסנס שינו את הסוף העצוב והחליטו, שאורפיאוס הצליח להחזיר אותה.

קרוב מאוד לדואומו של פירנצה מתנוסס פאלאצו מדיצ'י (Palazzo Medici Riccardi). בבית זה התגוררו במאה החמש עשרה בני משפחת מדיצ'י, שליטי פירנצה ללא כתר באותה עת. כאן גם התגורר כשלוש שנים מיכלאנג'לו כנער. בחצר המבנה ניצב פסל בו נראה אורפיאוס המביא איתו את הרוגע והשלווה, כפי שמשפחת מדיצ'י ביקשה להציג את עצמה. הכלב שצמוד לרגלו בעל שלושה ראשים (ומי שנזכר בהארי פוטר ... צודק), זהו אותו קרברוס, שקיבל בכשכוש זנב את הבאים בשערי השאול, אך נעץ את שיניו החדות במי שביקש לצאת משם.

  • כתובת: Via Camillo Cavour, 3, 50129 Firenze

אם תמשיכו הלאה לצידו האחורי של המבנה, בפניה שמאלה וימינה נפתחת בפניכם כיכר סן לורנצו. בהמשך הרחוב נמצא השוק הפתוח בו מוכרים בגדים, תיקים ועוד. בהמשך פנימה תגיעו גם לשוק האוכל (Mercato Centrale), המתפרס על קומת הקרקע והקומה העליונה, בו גם המקומיים עורכים קניות. שימו לב לשעות הפתיחה השונות. שימו לב כי דוכני המסעדות בקומה העליונה פתוחים בכל ימות השבוע, אולם שוק האוכל והירקות בקומת הקרקע, סגור בימי ראשון. מומלץ לבדוק מראש באתר האינטרנט.

  • כתובת: Piazza del Mercato Centrale, Via dell'Ariento, 50123 Firenze
  • אתר אינטרנט: www.mercatocentrale.com

קבלו טעימה משוק האוכל:

אהבה עזה כמוות

בהליכה מכאן לעבר הארנו תגיעו בשלב מסויים לכיכר הסיניוריה (Piazza della Signoria) בה העתק פסל “דוד” ופסלים מעניינים נוספים. הכיכר משובצת בתי קפה ומסעדות, דרכן אפשר להתבונן ביופי של הכיכר. חוץ מאלה תוכלו לראות בכיכר חנויות של שמות מותגים מוכרים וגדולים לרבות מוזיאון גוצ'י.

בין אם עצרתם למנוחה או תוך כדי הליכה, אתם מוזמנים להתבונן גם בפסלים הנוספים שבמבנה בעל הקשתות הענקיות, הלוג'יה דיי לנצי (Loggia dei Lanzi). הפסל שנמצא לשמאלכם מתאר קטע פחות מוכר בדרך כלל מהסיפור של מלחמת טרויה (ומי שראה את הסרט “טרויה” בוודאי זוכר את דמותו של אכילס בגילומו של בראד פיט). במלחמה זו היוונים עולים על העיר טרויה כדי להחזיר לידם את הלנה היפה, אותה חטף הנסיך הטרויאני פאריס.

לאחר מות אכילס בקרב, רוחו חזרה וביקשה מהיוונים החוגגים, קורבן. לפי אחת הגרסאות, אכילס היה מאוהב בנסיכה הטרויאנית פוליסנה, והוא דרש אותה כקורבן. מעורר צמרמורת מבט האימה והיאוש בפני האם, שמתחננת על בתה. לא פחות מכך קשה להאמין שאצבעות בן אכילס הננעצות בגוף פוליסנה עשויות שיש ולא בשר ודם.

להתהלך ברקיע השביעי

דנטה אליגיירי (אינו קשור ב”אל דנטה”), היה משורר בפירנצה של סוף ימי הביניים. הוא פגש את באטריצ'ה לראשונה כאשר היה בן תשע והיא צעירה ממנו אך במעט והתאהב בה עד כלות. מספר שנים לאחר מכן פגש בה שוב בפירנצה ואילו בפעם השלישית המפגש היה במקום שכולו טוב. בספרו “הקומדיה האלוהית”, דנטה מתהלך בשלושת האגפים של אחרי המוות בנצרות: גיהנום, פורגטוריום (קור המצרף) וגן-עדן. מי שמלווה אותו בגן העדן היא לא פחות מאשר אהבתו הבלתי ממומשת באטריצ'ה.

באטריצ'ה מתה בגיל עשרים וחמש ממגיפה. לפי המסורת היא קבורה בכנסיית סנטה מרגריטה דיי צ'רקי (Santa Margherita dei Cerchi), שבפירנצה, בה נפגשו לראשונה. ליד קברה נמצא סל בו יש מכתבים, שכותבים עד היום לבאטריצ'ה, כנראה בעיניינים הנוגעים לה ולשניהם.

  • כתובת: Via Santa Margherita, 50122 Firenze

הכנסייה ממוקמת ליד ויה דל קורסו (Via del Corso), אותו רחוב, כמו ברומא, הידוע בחנויות הרבות והמעניינות שבו. אם תמשיכו ללכת ברחוב לצידו המזרחי השם יתחלף לבורגו דליי אלביצי (Borgo degli Albizzi), אבל האופי שלו לא משתנה. גם כאן תמצאו בתי קפה, מסעדות, חנויות מיוחדות ועוד. הרחוב ממשיך ומשנה את שמו מבלי לשנות את אופיו עוד כמה פעמים עד שתגיעו לקצהו בכיכר בקאריה (Piazza Beccaria).

תראו איזה יופי של רחוב:

להתאהב ברומא

אהבה מלכותית

אדריאנוס קיסר נקשר בהיסטוריה היהודית עם מרד בר-כוכבא, ולזכותו נזקפת בניית הפנתיאון ברומא, ששרד עד ימינו. הוא לקח את אנטינואוס, נער צעיר, כמאהב וצירף אותו לאחד ממסעותיו באימפריה. במהלך שיט בנילוס אנטינואוס מצא את מותו. מה קרה שם בדיוק לא ברור – האם זו הייתה התאבדות, הקרבה או נפילה מקרית.

אדריאנוס בכה ארוכות על האובדן, הורה להנציח את אהבתו הגדולה בהפצת דיוקן הנער בכל רחבי האימפריה. עד היום ניתן לראות פסלים רבים המראים את דיוקן הפנים הנאים של אנטינואוס המופיע לעיתים כאל ולעיתים כבן תמותה. אחד מהם נמצא במוזיאון דלה טרמה (Museo delle Terme) ברומא, שנמצא בסמוך לכיכר הרפובליקה. מכיכר הרפובליקה תוכלו ללכת לאחר מכן במורד ויה נציונאלה (Via Nazionale), שמעוטר משני צדדיו, כמעט לכל אורכו, בחלונות ראווה מעניינים.

  • כתובת: Viale Enrico de Nicola, 78, 00185 Roma
  • אתר אינטרנט: www.coopculture.it

רפאל ובת האופה

רפאל (או “רפאלו”), הצעיר מבין שלושת גאוני הרנסנס הגבוה לצד לאונרדו ומיכלאנג'לו, היה ידוע כאדם חביב, נאה ואהוב על הבריות. המאפיינים האלה מקבלים ביטוי גם בדמויות נשים וילדים בציוריו.

קרדינל ברומא החליט להשיא את אחייניתו לרפאל והשניים התארסו. זה לא מנע מרפאל להמשיך לאהוב את בת האופה, שהיתה לו למאהבת ושימשה כמודל לחלק מציוריו.

הוא היה ידוע גם כמי שאהב את “החיים הטובים” ואת תענוגות הבשרים. באחד הימים שב לביתו לאחר מעשה וחש ברע. לאחר שגסס מספר ימים, הלך לעולמו והוא בן שלושים ושבע בלבד, אך לא לפני ששילח את המאהבת שלו לחיים חופשיים משלה. היא מצידה נכנסה מספר חודשים לאחר מכן למנזר.

רפאל ביקש להקבר בפנתיאון ובקשתו כובדה. חברו הטוב כתב כתובת מרגשת ועוצמתית על קברו, אותה תוכלו לקרוא בלטינית או בתרגום שנמצא בצידה באנגלית. ביציאה מהפנתיאון, תראו לימינכם את בית הקפה המפורסם טצה ד'ורו (Tazza d'oro) בו תוכלו להתענג על קפה.

רכושנות או אהבה

ז'אן-לורנצו ברניני, מאמני הבארוק הגדולים ביותר, זכה לחיים ארוכים יחסית לתקופתו. מעבר לתשוקתו לפיסול בשיש הקר, האהבה שלו לנשים בשר ודם היתה עזה לא פחות. לאחד משוליותיו היתה אישה – קוסטנצה בונארלי והוא חשק בה. בין השניים התנהל רומן, שבמהלכו פיסל את דמותה המוצגת כיום במוזיאון הלאומי ברג'לו (Museo Nazionale del Bargello) בפירנצה. אתר האינטרנט :www.bargellomusei.beniculturali.it

בשלב מסויים הבין ברניני, שקוסטנצה חולקת את אהבתה לא רק עם בעלה ואיתו, אלא עם אדם נוסף. לתדהמתו הסתבר כי מדובר בלואיג'י ברניני, אחיו. ז'אן-לורנצו פעל באגרסיביות, רדף אחריו ושבר לו מספר צלעות. הוא לא הסתפק בכך ושלח את משרתו לשסף את לחי קוסטנצה.

האפיפיור, שהיה מחבריו הטובים ביותר של ז'אן-לורנצו, החליט למרות המעשה הנורא, לשדך לברניני אישה, במטרה “להכניס אותו לתלם”.

את תשוקתו הרבה של ברניני לשיש ולגוף האדם כאחד, אפשר לראות ביצירותיו המדהימות, שנמצאות גם בגלריה בורגזה (Borghese Gallery) ברומא, אליה יש להזמין מקום מראש. מי שמעדיף אחרי הביקור בגלריה להמשיך רגלית, יכול לרדת במורד השביל, שיוצא מחזית הווילה (Viale del Museo Borghese), עד לשער החומה - פורטה פינצ'יאנה (Porta Pinciana).

תראו איזה עושר של אמנות בגלריה בורגזה:

משם יורדים בוויה ויטוריו ונטו (Via Vittorio Veneto) המעוקל והיפה, שבסופו מגיעים לפיאצה ברבריני. אם אינכם ממהרים, רדו במורד הרחוב, ויה דל טריטונה (Via del Tritone), בו כבר תראו את השילוט לעבר פונטנה די טרווי (Fontana di Trevi) היפהפיה.

אהבה שמיימית נוסח ברניני

באותה תשוקה ולהט ברניני מתאר אהבה אחרת שנים לאחר מכן. תרזה, הקדושה לנוצרים, חיה בספרד של המאה ה–16, שם חוותה חזיונות. באחד מהם התגלה אליה מלאך צעיר ויפה תואר, שבידו חץ ובקצהו להבה. הוא נעץ אותו בקרביה שוב ושוב ולדבריה הכאב היה כל כך נפלא ונהדר, עד שלא רצתה שיפסיק.

בכנסיית סנטה מריה דלה ויטוריה (Santa Maria della Vittoria), שברומא, בסמוך לכיכר הרפובליקה, ברניני מתאר את החיזיון באופן שעורר תגובות וסימני שאלה כבר בזמנו. אנונימי מהמאה ה–18 צוטט כאומר: "אם זאת אהבה שמיימית, אני כבר יודע הכל אודותיה".

הכותב, ליאור אביב, מדריך תרבות ואמנות בפירנצה ורומא ומרצה לתולדות האמנות, מתגורר בפירנצה זה למעלה מחמש עשרה שנה. הוא מציע הדרכות פרטיות, אותן הוא בונה ומתאים לתחומי העניין והרצונות של המשתתפים. פרטים נוספים באתר שלו »

לתחילת הכתבה

עשינו לכם חשק לטייל באיטליה? מצאנו עוד כמה כתבות שיכולות לעניין אתכם:

יעדי הכתבה

נקודות עניין שהוזכרו בכתבה

הזמנת חופשה לאיטליה

כתבות מומלצות עבורך על איטליה

קצת השראה לטיול הבא

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם