8/8/2018 – 16/8/2018 נסיעה משפחתית לארמניה לשבוע זוג עם 4 ילדים בן 31, בן 27, בן 22, בת 14 . לקראת הנסיעה יצרנו קשר עם ארטק artak בחור ארמני שגר כמה שנים בישראל ויודע לדבר קצת עברית. סיכמנו עם ארטק על ליווי שלנו עם רכב וואן מסוג מרצדס למשך כל ימי הטיול. ארטק גם קישר ביננו לבין מלון FORUM בירארון שם היינו שלושה לילות בתחילת הטיול ולילה נוסף בסוף הטיול.

1ארטק האחד והיחיד

מלון forum כתובת PARONYAN ST 19/3 YEREVAN טלפון : 394+96501740

כמה הערות על ארמניה- המקום הוא מאוד יפה מבחינת טבע ותצפיות, המון מנזרים הממוקמים במקומות גבוהים ומאפשרים תצפיות מדהימות. המים טובים לשתייה בכל מקום. העישון מאוד מקובל וזו חלק מהמנטליות. מעשנים בבתי המלון, במסעדות, במוניות וזה דבר שצריך לקחת בחשבון. אם רוצים לנסוע ממקום למקום עדיף לקחת נהג. מחירי המזון, מוניות ולינה זולים מאוד.

מחירים לדוגמא- מלון היאט פלס ב- ג'רמוק 1176 שח ללילה לשלושה חדרים, 7 אנשים, 2 חדרים לשלוש וחדר נוסף ליחיד, מלון ורין טון בדיליגן 91 דולר ללילה לשני חדרים 6 אנשים. מלון פורום 600 דולר לשני חדרים, 6 נפשות לשלושה לילות- חדר לזוג וסויטה בת שני חדרי שינה ושתי מקלחות עם סלון ענק ל- 4 אנשים.

מזג האויר מצוין ואפילו לעיתים קר, מידי פעם יורד גשם גם כשחם מאוד יבש ולא מזיעים.

8/8/2018 יום רביעי בלילה , טיסה ישירה לירוואן עיר הבירה של ארמניה, חברת ארקיע, כמובן שהייתה דחיה בשעת ההמראה, הגענו בלילה לפגישה עם הנהג/מדריך ארטק ARTAK ולינה בבית מלון FORUM .

9/8/2018 יום חמישי- נסיעה אל מקדש גרני, מקדש פגאני מהמאה הראשונה בנוי בסגנון יווני/רומי. המקדש נהרס ברעידת האדמה של 1679 ושוקם. בדרך עצרנו בתצפית לכיוון הר אררט שילווה אותנו כל הטיול, בתצפית שרו זמרי אופרה קטעי שירה יפים, בדרך נתקלנו בלוליינים שהלכו ונהגו עם אופניים על פני תהום. גרני הוא מקדש פגאני עתיק ובו פגשנו נגן בתוך המקדש, בהמשך המלך שבנה את המקדש קיבל על עצמו את הנצרות והרס את כל המקדשים פרט למקדש בגרני. מגרני לקחנו שני גיפים לכיוון נהר אזאט מסלול קצר עם טבילה במים הקרים. היינו אמורים לנסוע לגהרד אבל הדרך הייתה חסומה ולכן ויתרנו. נסענו ל- צ'אקקדזור TSAKHKADZOR אתר סקי שבקיץ מתפקד גם לצורך גלישה על אומגה ענקית zipline . האומגה היא לשני הכיוונים כאשר צריכים לקחת בחשבון כשמגיעים לצד השני של ההר יש לטפס כדי לחזור לגובה רב ברגל. כמו כן, ניתן לעלות ברכבל לתצפית על ההר- אנחנו לא עלינו.

2אזאט

נסיעה חזרה לירוואן. בערב שלושת הגדולים יצאו להופעה של נגן עוד ופסנתר ומשם יצאה חברות עם הנגן והזמנה להקליט כאשר נחזור לירוואן.

אנחנו יחד עם הקטנה, טיילנו בירוואן במדרגות ה-CASCADE שהם מדרגות משולבות בפסלים אומנותיים, תצפית יפה על ירוואן בלילה, מסעדות. אכלנו במסעדה למרגלות המדרגות נהדרת- לימונדה אמיתית עם פירות טבעיים ופיצה דקה דקה כמו באיטליה.

לינה בירוואן

10/8/2018 יום שישי- בבוקר יצאנו לשוק ורניסאז' שוק של מזכרות ושל חפצים יד שניה, מצאנו קערות מתכת יפות, דודוק- כלי נגינה ועוד, ממשיכים בנסיעה עד למבצר אמבד והליכה רגלית להר ארגטס שהוא ההר הגבוה בארמניה ומגיע לגובה של 4090 מ`. זהו הר געש קדום בעל לוע כבוי ואינו מהווה חלק מאף רכס הרים ולכן מתנשא על כל סביבתו. יש להר ארבע פסגות. אנחנו טיפסנו לכיוון האגם אולם מכיוון שהגענו מאוחר - הצלחנו להגיע רק עד לפיסגה ראשונה. שניים מהבנים המשיכו עוד כדי לבדוק אפשרות להגיע לאגם אולם אנחנו החלטנו לחזור. בחזרה עלינו למבצר מרשים מאוד ועתיק אמברד (Amberd), כמובן שלצידו יש מנזר.

3ארגטס

מי שאוהב הליכה רגלית מאתגרת, יכול להגיע מוקדם ולתכנן מסלול הליכה עד לאגם הראשון וחזרה. צריך לקחת בחשבון שנסיעה בארמניה היא במהירות לא גבוהה ולכן המרחקים בק"מ לא מעידים על משך זמן הנסיעה.

חזרה ללינה בירוואן.

ארוחת ערב במסעדה ליד המלון, כנראה השם שלה הוא - taroni ojax מסעדה ביתית עם גפנים בחצר שמגישה את הקבב הטוב ביותר שאכלנו. מכיוון שמדובר ביום שישי כמובן שרצוי לשתות את הקוניאק המקומי של חברת אררט. אנחנו שתינו קוניאק בן 10 שנים שהיה טעים ביותר.

אחד מהבנים חיפש ומצא בירוואן ספריה שמציגה תערוכת צילומים ומופיעים בה נגנים- מאוד נהנה Miroziyan library בר עם התערוכה והקוקטיילים הטעימים. ובר נוסף נקרא No Name .

11/8/2018 יום שבת- עזבנו את יראוון בנסיעה לכיוון אגם סבאן, אגם הנמצא בגובה של 1898 מטרים מעל פני הים, מוקף הרים. אורך האגם 78 ק"מ, רוחב 56 ק"מ. בחניה מוכרים מאפה ממולא וניל שמפיץ ריח מדהים ומכן במקום מה שגרם לנו להתפתות ולקנות 6 מאפים כאלו שהיו טעימים אך בכמות כזו שלא הצלחנו לסיים. עלינו לתצפית במנזר הצופה אל עבר האגם . הליכה רגלית קצרה בגבעה שמעל לאגם בהם רואים את העננים הנשפכים

4סוואן

אל ההרים. מראה מדהים.

ארטק לקח אותנו לארוחת צהריים במסעדה על שפת האגם, ישבנו במבנה עם חלונות הצופים אל האגם, ירד גשם והמראה היה מלבב. אכלנו דגים על האש וכן מאכל ארמני של דגים מבושלים עם תפוחי אדמה ועגבניות טעים ביותר מומלץ. בסיום הארוחה כיבדנו את השחפים בלחם שנשאר.

המשכנו בנסיעה דרך מנהרה ארוכה שלאחריה ההרגשה היא שאנחנו בארץ אחרת, הנופים משתנים מרמה ללא עצים לנופים מיוערים, מזג אויר קר יותר לכיוון דיליגאן לתצפית במנזר עתיק ששוקם הגרצין HAGHARTSIN מכיוון שירד גשם והיו עננים, היה קשה להתבונן מסביב. המשכנו לכפר מקסים גושוואן GOSHAVANK שם השמים האירו לנו פנים והעננים התפזרו לתצפית מקסימה מסביב. מנזר כמובן של כומר הצדק הארמני, ארטק רכב על סוס ואנחנו התיישבנו באחד הבתים לשתיית תה ירוק עם סוכריות. הילדים עשו טיול קצר בכפר.

לאחר מכן, נסענו לגסטהאוס שנקרא ורין טון VERIN TON בדילג'אן. מקום חמוד ביותר בתוך הטבע של דילג'אן, נקי עם זוג בעלי בית חביבים ביותר. מכיוון שהיינו עייפים הזמנו פיצה למלון שהגיעה אחרי הרבה מאוד זמן אבל הייתה טעימה. בבוקר ראינו שלמלון יש מרפסת נהדרת לנוף עם שולחן פינג פונג, שולחן ביליארד ונוף מקסים. טיילנו בבוקר בכפר הארמני השלו. ארוחת הבוקר הייתה מושקעת מאוד וטעימה.

הצטערנו לעזוב את המקום ואנו ממליצים לתכנן לילה נוסף.

12/8/2018 יום ראשון- עזיבה של דיליגאן ונסיעה לכיוון גרמוק דרך פאס סלים- מעבר חאן השיירות שם עצרנו לתצפית יפה מאוד לעבר שני רכסי ההרים, החאן הוא מבנה עתיק שהשתמר בצורה מדהימה, בדרך נכנסנו לכפר YEGHEGIS לבית קברות יהודי עתיק בן 800 שנה שהתגלה רק בשנים האחרונות ומעיד על קיום התיישבות יהודית באזור. בית הקברות התגלה רק ב-1996, היה מרגש לראות את המצבות עם הכיתוב בעברית עליהן. המשכנו בנסיעה לכיוון העיירה ג'רמוק, למפלים מרשימים הנופלים מגובה של 68 מטרים, המשכנו בהליכה והגענו למקום בו שתי הגבעות מחוברות על ידי מדרגות תלולות שכנראה נועדו לביצוע עבודות אחזקה. הבנים שרצו להיכנס למים התאכזבו כאשר עלה ריח לא נעים מהמים. לאחר מכן הגענו למלון היאט פלאס המפואר והמפנק עם הג'קוזי והבריכה הנהדרת. בערב יצאנו לאכול במסעדה ליד המלון.

בבוקר הלכנו לכיוון המים המרפאים של ג'רמוק – המים יוצאים מתוך ברזיות באבן שעליהן כתוב את טמפרטורת המים, 30 מעלות, 40 מעלות ועוד. כל המבקרים באים עם כוסות ושותים את המים החמימים, שתינו וטיילנו במסלול הכולל פסלי הנצחה של ארמנים שנפלו במלחמות, המסלול נכנס לתוך היער, יפה ומומלץ להליכה, אנחנו סובבנו סביב האגם של העיירה.

13/8/2018 יום שני- עזיבה של ג'רמוק לכיוון גוריס. בדרך עצירה ב- Zorac Karer - אתר סטון הד של ארמניה. אבנים מסודרות בעיגול ונוף יפה. המשכנו לטאטב שם עלינו ברכבל "כנפיים של טאטב" שהוא רכבל מרשים וארוך ומאפשר תצפית על קניון וורוטן. כאשר הגענו למנזר מרשים עשוי לבני טוף אופיניים לארמניה ומאפשר תצפית יפה על כל האזור. במנזר חגגו חתונה ואנחנו חיפשנו מקום לאכול.

5טאטב

הגענו לבית שמתפקד גם כמסעדה וביקשנו לאכול, נאמר לנו שמכינים כעת את מה שנבקש. הזמנו מרק ירקות ומרק עוף, בשר ואורז לבן. לקח הרבה מאוד זמן אבל כאשר האוכל הגיע הוא היה חם וטעים וביתי. במסעדה גם מידע למטיילים ושני הבנים החליטו שהם יוצאים לטרק ויגיעו באופן עצמאי לגוריס. בעזרת מנהלת המסעדה הם הזמינו מונית שתקדם אותם למסלול הליכה (כדי לא להיכנס לחשיכה) החוצה את הקניון לצידו השני וקבעו שכאשר יגיעו לשם יזמינו מונית שתיקח אותם לגוריס. הבת והבעל יצאו בהליכה רגלית במסלול מפותל עד לגשר השטן ואנחנו ירדנו ברכבל ונסענו לגשר השטן , שם ניתן לצפות בתופעה המעניינת של גשר טבעי שמתחתיו יש מעיין מים מינרליים תוססים מעט, עד לחבירת ההולכים ברגל. נסענו לגוריס, שלטענת ארטק היא עיירה יפה אבל אנחנו ראינו מקום די שומם, מבנים עתיקים אבל הרוסים ולא משוקמים עדיין. המלון שהומלץ לנו היה הזוי, עיצוב צבעוני אבל נקי. שני הבנים שיצאו לטרק חברו אלינו למלון ואכלנו במסעדה שממוקמת מתחת למלון, אוכל טעים. מלון זנגזור

14/8/2018 יום שלישי-

בגוריס - עשינו שוק לרכישת מוצרים לארוחת צהריים. ויצאנו לכיוון לחנדורסק, ישוב שעד לפני 100 שנה חיו בו במערות אבן . אל הישוב מגיעים דרך גשר תלוי ארוך ממתכת הליכה מעט מפחידה במיוחד כשיורד גשם בו זמנית, בהמשך ניתן לטייל בישוב המערות ולהגיע גם למנזר וכנסיה.

בתחילת הגשר יש מוזיאון קטן שממחיש את החיים במערות. ממשיכים בנסיעה לכיוון ג'רמוק ובדרך עוצרים ליד נחל לפיקניק צהריים טעים מאוד. ממשיכים בנסיעה על הכביש לכיוון יראוואן ובדרך עצרנו בישוב ארני בו יש יקב כפרי לטעימות של יין ורכישה מוצלחת מאוד. ממשיכים לאתר לתצפית על הר אררט - חור ויראפ xor virap המינזר והתצפית לאררט. במינזר יש כלא בו היה כלוא מייסד הכנסיה הארמנית- ירדנו בסולם התלול בתוך ניקבה שמובילה למקום בו הוא ישב במשך 13 שנים. יצאנו מהמינזר ועלינו לתצפית לכיוון הר אררט והגבול עם תורכיה. מקסים מקסים ומזכיר לנו שאנחנו מתקרבים לסיום הטיול שלנו. ממשיכים לכיוון יראוואן שם ליד המלון הלכנו למסעדה להיפרד מהקבב המעולה של המסעדה.

15/8/2018 יום רביעי-

לקחנו את הבוקר באיזי, ארזנו את החפצים ואיכסנו במלון. יצאנו למוזיאון שואת הארמנים- מוזיאון מסודר ומרשים המספק חוויה ומידע רב על האסון של הארמנים. לאחר מכן המשכנו לתצפית על אמא ארמניה הכולל מוזיאון מלחמתי ומשם לקניות בקניון, שוק הזהב, מנוחה במלון. יציאה בערב לטייל בכיכר הרפובליקה המזרקות, ישבנו בבית קפה נחמד . נפרדנו בדמעות מארטק האיש היקר שעשה הכל כדי להתחבר אלינו, למה שיגרום לנו טוב, למוזיקה, לטיולים ולהכל- היה שווה להכיר אותו והוא מומלץ מאוד. הטיסה כמובן התעכבה כשלוש פעמים, הגענו לשדה והתייבשנו שם עד לשעה 4:30 בבוקר לטיסה חזרה.