טיול בסיקים (sikkim).

קל מאד להתבלבל בין הדת הסיקית לבין מדינת הסיקים, אבל אין שום קשר בין הדת שהוקמה במאה ה-16 בפנג'אב, לבין אחת ממדינות הודו שפירוש שמה הוא: ארמון חדש. המטייל בסיקים יגלה גן עדן עלי אדמות - מדינה הררית, ירוקה ומלאת מים. הרחובות נקיים, ופרות אפשר לראות רק כתמונה על קרטוני חלב. התנועה זורמת לאיטה בכבישים ההרריים - ללא רעש וצפירות. אין אנשים מסכנים שישנים בתחנה המרכזית ואין מוכרים שצועקים לך כשאתה הולך ברחוב. אפשר לרגע לדמיין שאתה באירופה, בעיקר כשאתה הולך בטיילת היפה באמצע גנגטוק (gangtok). עם כחצי מיליון אנשים שמכסים שטח של שליש ממדינת ישראל, אנשים נחמדים ואדיבים ודוברי אנגלית, קשה שלא להגיע לאזור ולהתאהב - ולו כדי לחוות חופשה בתוך החופשה.

החסרונות הנלווים למקום הם: יקר יחסית (מהמדינות המוצלחות- ולכן היקרות- בהודו), ומרוחק יחסית (נסיעת לילה ברכבת מווראנסי כדי להגיע לפאתי סיקים). אך מי שיתגבר על כך, מובטחת לו חוויה טובה כמבקר וכמטייל.

מה מיוחד בסיקים: מלבד האזור הההרי הקסום והשקט, שמתאים לטרקים או אפילו לנופש, אפשר למצוא באזור קטן יחסית שפע של תרבויות ועמים, דתות ושפות. עד 1975 היה האזור ממלכה בודהיסטית עצמאית, נשלטת על ידי מונרכיה מקומית - מלך שהיה גם המושל, גם השופט הראשי (עד תחילת המאה ה-20) וגם הכהן הגדול. במקום ניתן למצוא (לדברי מקומי) בין 600 ל-700 מנזרים בודהיסטיים פעילים. חוץ מזה, רבים מבני המקום נוצרים או הינדואיסטים, ויש גם אוכלוסייה מוסלמית קטנה. השפה הנפוצה היא נפאלית, אם כי יש אוכלוסיות שמדברות בשפות אחרות - 4 או 5 שפות אחרות. בני המקום נראים כסינים או טיבטים ולעיתים כהודים, והשפעות שילוב המטבחים ניכרים במקום. אזור צפון סיקים מכיל שרידים לתרבות השבטית ששלטה במקום עד הקמת הממלכה הבודהיסטית - חקלאים שעוד מסתמכים על מעיינות כמקורות מים, שותים חלב יאק ואף מקיימים אספות זקני השבט כערכאה שיפוטית מקומית.

במקום כמו הסיקים, לשאול אדם לשפתו, לדתו ולתרבותו תמיד מנפק תשובות מפתיעות ומעניינות.

המנזרים במקום מעניינים משום שאינם משמשים רק כמוזיאונים - נמצאים בהם נזירים שמקדישים את חייהם לרוחניות. בכל מנזר שאליו הגעתי חתרתי לשיחות ארוכות עם הנזירים והמקומיים, להבין מהם כמה שיותר על אופי חייהם ועל איך הם תופסים את הקיום האנושי.

מה יש לעשות: אני הגעתי בשלהי עונת המונסון (בספטמבר. עונת התיירות מתחילה רשמית באוקטובר, מסתיימת בחורף, ומתחילה שוב באביב עד לתחילת המונסון), כך שטרקים לא באו כל כך בחשבון.

התחלתי בגנגטוק, עיר שלדעתי מצדיקה שהות של יומיים או שלושה.

התארחתי בגסט האוס בשם gohills orchid, שם קיבלתי חדר פרטי (ואופציה לבשל ולעשות כביסה כחלק מהמחיר) בקצת פחות מ-400 רופי.

ביום הראשון הלכתי למנזר בשם enchey monastry. ביום טוב אפשר לראות ממנו את הפסגה השלישית בגובהה בעולם - khangchengyao (הסיבה לבניית המנזר במקום זה היא בגלל הנוף - הסיקים מאמינים שכל הר משמעותי, אגם וכו' הם גם אלים (!)).

המנזר עצמו נראה כמו כל מנזר אחר, אך לידו יש בית ספר לנזירים. נהניתי מאד לדבר עם הילדים שם (שיודעים אחלה אנגלית) ולשמוע איך זה להיות בן עשר ו.. נזיר לעתיד.

בדרך למנזר עצרתי בתצוגת הפרחים (flower exhibation) - נחמד, והיה על הדרך למנזר...

ביום השני הלכתי למוזיאון namgyal instiute of tibetologey (אפשר להגיע כמעט עד אליו עם המונית המשותפת של גנגטוק, פרטים בהמשך התיאור). במקום יש חפצי קודש טיבטיים שונים וכן הסברים על הדת הבודהיסטית. מרתק ונותן זווית אחרת.

ליד המקום יש את do drul chorten ובו מנזר לכמאה נזירים, תצפית ומבנה טיבטי בצורת יד. הפקידים בקבלה - נזירים מבהוטן במקור - מאד נחמדים ואוהבי שיח.

מקומות נוספים ששווים ביקור: גן החיות ההימלאיי זיאולוגי (himalayan zological park), ובו דובי פנדה, מפלי בקזנג (bakthang) יפים וצמודים לכביש, מוזיאון לתולדות הממשל והמשפט (sikkim high courts musiam) שמתאר את המעבר משלטון שבטי, למלוכני ולבסוף לדמוקרטיה ההודית והטיילת היפה במרכז העיר.

מגנגטוק המשכתי לפלינג (pelling), שגם מצדיקה שהות של יומיים/ שלושה.

התארחתי בהום סטיי של paksam, אשה חכמה ונעימת שיח תמורת 500 רופי ללילה (מחירי תחילת עונה).

ביום הראשון הלכתי למנזר בשם pemayangtse שנחשב בעבר למנזר הכי חשוב בסיקים. במנזר עצמו יש אומנות קירות מרשימה ופוטנציאל לשמוע את הנזירים המקומיים מנגנים בכלי מוזיקה מקומית. במקום יש בית ספר לילדים- נזירים, אך הם לא כל כך יודעים אנגלית. ניהלתי שם שיחה מעניינת מאד עם אחד הנזירים - אדם חכם ומעניין שרוצה להביא קבוצה של 60 נזירים לירושלים, להתפלל על השלום..

לא רחוק משם נמצאים שרידי ארמון המלך הסיקי - rabdentse palace ruins. השרידים מאכזבים ישראלים למודי אתרי ארכיאולוגיה, אך הדרך לאתר עוברת ביער קסום, ובתחילתה מעין תצוגת ציפורים ענקית (היה סגור בשל המונסון..).

רק אציין שבדרך בין פלינג למנזר יש מאפייה שהלחמים שבה מעולים ויש אופציה לקנות בה תה שחור מקומי - שאין ספק שהוא התה טוב ביותר שטעמתי מעודי!

ביום השני הלכתי לאגם קצ'פורי (kecheoparli). ההגעה לשם הייתה קצת מסובכת - בטרמפים- כדאי לצאת מוקדם כדי לא להיתקע! בדרך עברתי ליד מפלים מדהימים ובין כפרים קטנים ונהרות והרים. האגם עצמו יפה ומלכותי (וכמובן, מקודש כאל בתרבות המקומית). כדאי לטפס למעלה לתצפית כדי לראות את כולו במבט הציפור.

מפלינג המשכתי לרבנגלה (ravangla). המקום יפה ומספק נופים מדהימים ומצדיק שהייה של יום או יומיים.

התארחתי אצל משפחה מקסימה שרק עכשיו משפצת הום סטיי בביתה. הם אמרו לי לשלם כפי הרגשתי וסירבו לקחת תוספת תשלום על כך שהשתמשתי במטבח. האב הציע לקחת אותי לסיור במכונית שלו ולאכול איתם ארוחות כפי שארצה. קלפנה

+91 96478 85123

במקום יש את פארק בודהא, פסל בודהא ענק בגובה עשרות מטרים שלידו פארק.

מהמקום יצאתי לטיול יום בשמורת טבע שמתחילה בצמוד לפארק בודהא. טיפסתי 1000 מטר ביער, רק כדי להגיע לתצפיות נוף יפות ולחזור חזרה. אורך הטיול - כ15 ק"מ, עדיף לצאת מוקדם בבוקר כי ההליכה יחסית מאתגרת. כל המסלול מופיע באפליקציה של maps me/ view ranger.

איך מגיעים לסיקים: אני הגעתי ברכבת לילה מווראנסי (בווראנסי אפשר להזמין כרטיס מיוחד ששומר מקום לתיירים ברכבת) שהגיעה לעיר בשם סיליגורי (ליתר דיוק - תחנת New Jalpaiguri Jn). משם יש מוניות משותפות לגנגטוק, עיר הבירה של מדינת סיקים. הנסיעה אורכת כארבע שעות ועולה 300 רופי. למיטב הבנתי יש גם שדה תעופה לטיסות פנימיות בסמוך לסיליגורי.

איך מתניידים בסיקים: מוניות משותפות די נפוצות להתניידות בסיקים, כדי להגיע מעיר לעיר ומכפר לכפר. זה לא נוח במיוחד להצטופף, אבל זו הדרך הכי מהירה (ודי זולה) להגיע ממקום למקום בכבישים ההרריים של הסיקים. בגנגטוק יש תחנה מרכזית ממנה יוצאים אוטובוסים לסיליגורי ולעוד כמה יעדים בסיקים - לדעתי, הרבה יותר נוח להתנייד באוטובוסים האלה מאשר במוניות המשותפות (וגם יותר זול) - אם כי התדירות שלהם נדירה יותר.

בגנגטוק עצמה יש קו של מוניות משותפות שנוסע על הציר הראשי של העיר ושל הפרברים במחירים מגוחכים - כדאי להתנייד באמצעות מוניות אלו מאתר לאתר בעיר. טוקטוקים וריקשות וכאלה - לא תמצאו בסיקים בכלל. כדי להגיע למקומות קצת יותר נידחים שאין אליהם שירות מוניות משותפות - אני ממליץ על טרמפים. אנשים נחמדים שם, ואם עצרתם בקצה העיר ועמדתם בצד הנכון של הכביש - סיכוי טוב שיעצרו לכם, ועל הדרך תלמדו עוד קצת על המקום.

מה אוכלים: שילוב של אוכל סיני (סוגים שונים של נודלס, צ'או מין) ושל אוכל הודי. קשה למצוא צ'פאטי אם כי מומו ואורז יש בשפע. חלק מהמסעדות "זורקות" ומכינות מאגי Maggie שזה סוג של מנה חמה של נודלס - בתור מנה במסעדה. נדיר למצוא דוכני רחוב. מבחינת הצמחונים - רוב המסעדות שם מוכרות בשר בסוגים מסוגים שונים.

למבשלים עצמאית: פירות וירקות נדיר יותר למצוא, והם יקרים יותר מאשר במישורים של הודו ולפעמים במצב מזעזע (הגזר שם נראה כאילו עבר התעללות). אני בישלתי שם הרבה ביצים ותפוחי אדמה שמשום מה היו יחסית זולים. אורז וכאלה יש, אך לצערי לא כל כך הצלחתי למצוא לאסי של אמול..

עלויות: כאמור טיפה יותר יקר מאשר בשאר הודו. התחבורה דווקא במחירים סבירים, האוכל טיפה יותר יקר (יכולים לקחת 7 רופי על ביצה במקום 5 בדרך כלל), והמלונות/ גסט האוסים יכולים להיות ההוצאה העיקרית. אני הגעתי בתחילת עונה והום סטיי ממוצע לקח ממני 500 רופי ללילה ואמר שהמחירים יעלו בקרוב ממש.

פרמיט/ אשרות: נושא מסובך שמרתיע הרבה תיירים לבוא, הרי מי רוצה להסתבך עם בירוקרטיה?

אתחיל בזה שיש 3 סוגים של פרמיט לסיקים - פרמיט כניסה חינמי, פרמיט גישה לאזורי גבול עם סין ופרמיט לטרקים, ואפרט:

פרמיט כניסה חינמי (inner line permit) דרוש לשם כניסה ושהייה בתחומי סיקים. זה פרמיט שמאד קל להשיג אותו - למעשה, האקט הבירוקרטי הכי קל שעשיתי בחיים. כל מה שצריך זה לבקש מנהג המונית לעצור בדרך שבין סיליגורי לסיקים בעיירת גבול בשם רנגפו (rangpo) או מאלי (melli). אל דאגה, הנהג כנראה מכיר את הנוהל ויחכה לכם בזמן שבו תעשו את הפרמיט. פשוט נכנסים למשרד לתיירים, מבקשים פרמיט לחודש (המקסימום המותר), מקבלים טופס וחתימה בדרכון וממשיכים הלאה. שימו לב - צריך להביא להם צילום של הדרכון ושל הוויזה. שימו לב 2: גם ביציאה מהסיקים צריך להחתים דרכון ואת הטופס.

פרמיט גישה לאזורי גבול (protected area permit)- הפרמיט החינמי נותן גישה לרוב סיקים, אך לרוע המזל- לא לכל המדינה. סיקים מחולקת לארבעה מחוזות- דרום צפון מזרח ומערב. הפרמיט החינמי מאפשר גישה לכל הדרום והמערב, אך לחלק מהמזרח ולרוב הצפון (האזורים הסמוכים לגבול הסיני, מצפון לכפר mangan) - אין גישה אוטומטית. צריך לטייל בקבוצה של 2 ומעלה ו.. לפנות לסוכנות תיירים שתאפשר לכם את זה ותלווה אתכם לאורך השהייה באזורים אלו. אתם הרי אולי מרגלים סיניים.. מבאס, אך לפי הבנתי כדאי לבקר בצפון לפי שהתקציב מאפשר לו- לפי מה ששמעתי, הגובה שם גבוה משמעותית והנוף שונה משאר הסיקים, והתרבות שם בתולית ומיוחדת.

פרמיט לטרקים (trekking permit)- הפרמיט הכי לא ברור מבין השלושה. האם מטרתו לוודא שאנשים לא מסכנים את עצמם בגבהים או שהוא חלק מסיבות בטחוניות -בדומה לפרמיט השני?

למעשה, לפי מה שמופיע על הפרמיט החינמי, מטייל בקבוצה של 2 ומעלה שעבר בדיקת כשירות על ידי רופא יכול לקבל פרמיט זה בחינם. אמנם, במשרד המידע לתיירים בגנגטוק (נמצא בתחילת הטיילת במרכז העיר) אמרו לי שלא ניתן להשיג פרמיט זה אלא רק בתנאים של הפרמיט מהסוג השני (סוכנות תיירים שמלווה אותך בזמן הטרק..).

אמנם, יש פרצה משמעותית בפרמיט, שמאפשרת (לפי משרד התיירים הנ"ל) לטייל טרקים רגילים ללא צורך בפרמיט. בפועל, כשיצאתי לטיול יום עד גובה 3000 מטר בשמורת טבע - פקיד היערות לא דרש ממני שום פרמיט, למרות שטיילתי לבד. ברגע שמטיילים בגובה יותר משמעותי ובטרקים המופרסמים (כמו מהכפר yuksom לכיוון gochela) - אני מאמין שכבר ידרשו פרמיט. במקרה הזה לא ברור לי האם ניתן לטייל עצמאית בקבוצה של 2..

לסיכום: אם חשקה נפשכם לחוות קצת אירופה באמצע הודו, ולפגוש באנשים שדוברים שיאים חדשים של נחמדות (ואתם מוכנים לשלם קצת יותר ולהיסחב למקום יחסית מרוחק) - זה המקום המושלם בשבילכם.