אקדים ואומר שנכון להיום אין מניעה חוקית לטייל עצמאית באבונה יוסף. ווידאתי את זה מול מנהל משרד התיירות המקומי. מאידך, התיירים המקומיים לא רואים את התופעה בעין יפה בגלל שזה פוגע להם בפרנסה.

יש וודאי יתרונות ליציאה עם מדריך - נוחות, בטיחות וכד'. אני העדפתי לחסוך (בערך 2000 ביר חיסכון) ורציתי עצמאות וחוויה אותנטית. מאמין שכל אחד יעשה את הבחירה הנכונה מבחינתו.

מה להביא למסלול?

מים - מספיק כמות ליום אחד, אפשר למלא בדרך מים מהמקומיים (לבקש!) ולטהר אותם עם כדורי כלור.

אוכל - 2/3 ארוחות, ונשנושים. שאר הארוחות יהיו אינג'רה אצל המקומיים בדרך. חוויה!

בגדים - בגדי טיול+ בגדים חמים ללילה (לא צריך להגזים, ישנים בבקתה עם שמיכות)

כסף - כדאי להביא הרבה שטרות של 5/10 ביר. למקומיים אין אופציה להחזיר עודף משטר של 100 ביר! ניתן לפרוט שטרות בבנקים אתיופיים.

מומלץ שק"ש. אפשר להביא כדורי גובה, קרם שיזוף, לרגישים. אין צורך בציוד רחצה, כילות וכד'. ישנים בבקתות בוץ, לא במלון 4 כוכבים!

המסלול עצמו-

המסלול מתחיל מלליבלה, מאזור "מרכז העיר". צריך לשאול אנשים מה הכיוון לאבונה יוסף /koyita/ ashaton miraim.

את הקילומטרים הראשונים של המסלול, שהינם בשביל עפר, עשיתי בבז'אז'. הבז'אז' נסע לכנסיית ashatom miriam וירדתי באחד הפיתולים בדרך - איפה שהנהג אמר לי שהמסלול מתחיל. בשלב זה מתחילה עלייה מפרכת בשביל להולכי רגל - בערך 10 ק"מ, עד שמגיעים לאזור מישורי יותר, שם ההליכה יותר קלה. מומלץ לדעתי לישון באזור הכפר zigit, סה"כ 20 ק"מ הליכה ביום הראשון.

ביום השני יש עוד כ-7 ק"מ מהכפר הזה עד האבונה יוסף. בהתחלה עדיין במישור ובסוף בעלייה שלפעמים יכולה לאתגר. מהפסגה מומלץ לחזור לישון באזור אותו הכפר. הטיול יחסית קצר ביום זה אבל גם יש נופים מרהיבים אז אפשר לקחת את הזמן בנחת.

ביום השלישי תפסתי באזור 9:00 בבוקר טרמפ על משאית מהכפר בו ישנתי לליבלה - שעתיים נסיעה.

נקודות חשובות -

איך מנווטים? מאד קל לנווט. לאורך כמעט כל הדרך יש רק שביל אחד. בנוסף יש הרבה מקומיים לשאול מה הכיוון. כמו כן רואים את הפסגה של האבונה יוסף מרגע שמגיעים לאזור המישורי וקשה לטעות! בכל זאת מומלץ להיעזר באפליקציות ניווט מתאימות.

איך אוכלים בדרך? המקומיים יעוטו עליכם בהצעות לחלב/ קפה/ אינג'רה לאורך כל הדרך. במידת הצורך, תמיד ניתן ליזום ולשאול.

איך מוצאים מקום לינה? מומלץ להגיע שעתיים/ שלוש לפני השקיעה למקום בו רוצים לישון. פשוט להיכנס למרכז הכפר, לחכות שהילדים יתאספו ולברר מי יודע אנגלית. לשאול אם הוא מכיר מקום לישון בו. כדאי לתת לתהליך זמן ולא להיתקע בחושך כדי שלא יעשקו אתכם במחיר.

האם הכניסה עולה כסף? לפי משרד התיירות המקומי עולה 300 ביר להיכנס לפסגת האבונה. בפועל, אין להם גיבוי חוקי לזה, אז זה תלוי כמה אתם עקשנים.

האם האוכל כשר? לדעתי כן, מדובר במאכל עניים ככה שאין איסור בישולי גויים. המאכלים עצמם כשרים ונעשים בדרך כלל בכלים מיוחדים ככה שאין טעם איסור בכלים. אמנם, תמיד אפשר לוודא ולשאול אם המאכל הוא טבעוני (tzom megeb)

איך מתקשרים עם המקומיים? רובם המוחלט לא יודע אנגלית, מעבר לכמה מילים. בפועל או שבוחרים לתקשר עם אלו שכן יודעים אנגלית, או שמכירים כמה מילים בסיסיות באמהרית ואז מסתדרים איך שהוא. בסוף כדי להזמין קפה לא צריך להיות דוקטור לאמהרית. ללינה כן מומלץ לחפש מישהו שדובר אנגלית בסיסית.

מה עושים עם הילדים? לכל אורך המסלול ישנה תופעה של ילדים (בעיקר) שמבקשים כסף. לפעמים הם גם ממש מלווים אותך בדרך. ניסיתי כמה טקטיקות לטיפול בעניין, החל מהתעלמות, דרך הבהרה חד משמעית שאין לי כסף ושיפסיקו, ועד הרמת אבן קטנה וזריקה לכיוונם. מומלץ להתאים את התגובה לסיטואציה, כלומר ככל שהחפירה יותר משמעותית לנקוט באמצעי יותר חריף.

עלויות משוערות -

הקפצה בבז'אז' בתחילת מסלול- 50 עד 100 ביר

הקפצה ברכב בסוף מסלול - 200 ביר

לינה - 200 ביר ללילה

מים - 5 ביר לליטר

קפה/ תה / כוס חלב- 5/10 ביר

אינג'רה - 10 עד 25 ביר

דברים שחשוב לדעת-

לפני שנה וחצי נסלל כביש עפר משובח שמגיע מלליבלה עד לפסגת האבונה יוסף (הכביש מתחבר למסלול הליכה באזור הכפר zigit). יש תחבורה של משאיות וכד' על הכביש בין הכפרים המקומיים, וניתן לדעתי גם לשכור רכב שייקח אתכם מלליבלה לפסגה ולחסוך את ההליכה עצמה.

לודג' מסודר - קרוב לתחילת המסלול ועל פסגת האבונה יוסף יש לודג' מסודרים. לא בדקתי מחירים, אבל לדעתי יצא יקר משמעותית אבל גם נוח משמעותית.

לסיום אומר שלדעתי מי שלא היה בטרק הזה לא ביקר באתיופיה. אין תחליף למפגש אותנטי כזה עם האתיופי הממוצע - החקלאי שחי בבקתת בוץ ואוכל אינג'רה. הנופים פחות יפים מהרי סימיין, אבל הערך הנוסף של הלינה והאכילה בבית המקומיים - ייחודי לאבונה יוסף.

מילים בסיסיות באמהרית שכדאי לדעת:

מים, קפה, תה, חלב.

איפה, כמה זה עולה?, מספרים עד אלף, לכיוון, אפשר, מספיק!, לך!

כן, לא, יש, אין, שלום, להתראות, תודה, מה נשמע, מה השם שלך?, מה הגיל שלך?,

שינה, אוכל, שתייה

בהצלחה!