הטיול לצפון ומזרח אתיופיה שונה לחלוטין באופיו ,מטיול לדרום אתיופיה. בדרום הדגש הוא על שבטים ומיעוטים אתניים,החיים באזור מרוחק ,מבודד וצחיח בעיקרו. זאת בנוסף לשמורות טבע,הכוללות בעלי חיים ובעלי כנף מעניינים. הצפון הוא נוצרי ברובו , מיושב יותר, מודרני יותר ,אם כי גם בו יש שמורת טבע מעניינת בה ביקרנו. בצפון ישנו גם פן דתי נוצרי מעניין. טיולנו זה נמשך 11 ימים ו 11 לילות.

בחודש ספטמבר 2013,ערכנו טיול בצפון ומזרח אתיופיה. בטיול זה השתתפו שני זוגות חברים שהצטרפו אל אשתי ואלי. סה"כ היינו שישה. זהו טיולנו השני בארץ מרתקת זו. טיולנו הראשון בוצע ב 2004 לדרום אתיופיה. פרטים עליו במאמר נפרד בבלוג זה.

את שרותי הקרקע לטיול זה,לרבות טיסות פנים,ארגנה עבורינו סוכנות תיירות מצוינת בשם גרנט Grant Express Travel , הפועלת מאדיס אבבה. קיבלנו מדריך ונהג אחרים לכל אזור אליו הגענו.היו לנו שש טיסות פנים,שעברו תקין וללא הפתעות. את הטיול הזמנתי עם כלכלה מלאה,קרי שלוש ארוחות ביום.

הנה מידע מפורט ומסלול טיול :

יום 1, 18 ספט', יום ד' - הגעה לאדיס אבבה

הגעה לאדיס אבבה בשעה 2000 בערב, בטיסה ישירה מטנזניה (קלימנג'רו),בתום טיול שבועיים בטנזניה.

לינה וארוחת ערב במלון מצוין באדיס ,הקרוי Addis Ababa Jupiter International Hotel.

יום 2, 19 ספט',יום ה' – הראר Harar

עזיבה מוקדמת של המלון ויציאה בטיסת פנים מאדיס לדיר דאווא Dir Dawa ב 0800 בבוקר. הטיסה נמשכה כשעה. אנו לא מתעכבים בדיר דאווה ויוצאים ברכב עם מדריך ונהג, אל יעדנו העיקרי - העיר המוסלמית הראר Harar, המרוחקת 50 ק"מ מכאן. אנו נמצאים בצפון מזרח אתיופיה,מרחק כ 180 ק"מ מגבול סומליה.

הראר מונה כמאתיים אלף נפש. היא בירת המחוז. בעבר שימשה כמרכז סחר בו עברו שיירות מסומליה וג'יבוטי אל תוך אפריקה.

בדרכינו אל הראר ,עברנו בעיר אוודאי Awaday וביקרנו בשוק של עלי גאת Awaday Khat Market . זהו שוק צבעוני , עמוס בפעילות אנושית,צפוף ומעניין. באזור זה צמח הגת מאוד פופולרי. גברים ונשים לועסים אותו בכל זמן ובכל הזדמנות. לצמח זה השפעה נרקוטית ממסטלת משהו ( לא שניסיתי).

בשעת צהריים הגענו אל הראר. העיר העתיקה של הראר היא מוקפת חומה ולה שערים. זהו מקום ציורי ומאוד מעניין, שהוכרז כאתר מורשת עולמית ע"י אונסקו.

בשעות אחר הצהריים,ביקרנו בשוק הפתוח של הראר , במוזיאון הקרוי Rimbaud Museum,בבית ילדותו של הקיסר היילה סלאסי, וטיילנו בסימטאות העיר העתיקה.בתי העיר העתיקה מסוידים לבן,דבר המוסיף יופי למקום ולהם עיצוב ארכיטקטוני מיוחד. המראות בשוק ובסימטאות העיר העתיקה יפים וצבעוניים גם הם, על רקע הלבן הכללי. ביקרנו גם במספר בתים ובקברי שייח'. הרחובות בהראר העתיקה בחלקם מרוצפים אבנים קטנות ובחלקם הם קרקע חשופה.

רוב אוכלוסיית הראר הוא כאמור מוסלמי. הנשים בהראר לבושות בבגדים צבעוניים ,עליהן הן עוטות בד צבעוני ארוך ורחב ,העוטף את ראשן וגופן. כשרואים קבוצה של נשים זו חגיגה של צבעים. הגברים , חלקם בכיסוי ראש וחלקם לא. השיער והזקן של חלקם צבוע בצבע כתום

בשעת ערב,יצאנו לחזות בפעילות ייחודית להראר, שהתבצעה בשטח פתוח,מחוץ לעיר. מדובר בהאכלה של צבוע . כידוע צבוע זו חיית טרף ,הניזונה מבשר חי או מת, לרבות מפגרים ונבלות. בשעת חשיכה הגענו למקום בו התנהלה פעילות ההאכלה. בחור צעיר כרע על הקרקע . צבוע התקרב אליו והבחור הגיש לצבוע בשר חי שהיה תפוס בקצה מקל. כך חתיכה ועוד חתיכה. יחד איתנו,צפו במחזה עוד שניים שלושה תיירים.

בשלב מסוים, הבחור המאכיל,שאל אם יש מישהו המעוניין להאכיל את הצבוע. לא היו מתנדבים. למעט,אדם אחד-אשתי. היא ניגשה אל הבחור, החליפה אותו במקום, לקחה מקל עם בשר והחלה להאכיל הצבוע. הצבוע היה רחוק ממנה כ 40 ס"מ, כאורכו של המקל שהחזיקה בידה. איני יודע מהיכן היה לה אומץ לעשות מעשה כזה. הוא נעשה ותועד. כשחזרה אלינו,נשמנו לרווחה. פעילות האכלת הצבוע נועדה לתיירים והיא מהווה מקור פרנסה לבחור שביצע פעילות זו. למרות זאת, זו היתה חוויה מיוחדת לצפות בה.

חזרנו להראר העיר ולאחר ארוחת ערב,לינה.

לינה במלון Harar Winta Hote, בהראר.

יום 3, 20 ספט', יום ו' - אדיס אבבה

בשעה 1230 בצהריים נטוס היום מדיר דאווא חזרה לאדיס אבבה. בשעת בוקר עזבנו את הראר . בדרכינו אל שדה התעופה בדיר דאווא. ביצענו מספר עמירות בדרך.

הביקור בהראר היה חוויתי. לחובבי צילום,אין להחמיץ ביקור כאן.

הערה- ידוע לי,עתה,מה שלא ידעתי קודם לטיול, כי לא הרחק מהראר,בעיירה Babile , מתקיים שוק גמלים מעניין, בשטח פתוח, פעמיים בשבוע , בימים שני וחמישי. אילו הייתי יודע זאת,הייתי מנסה לכלול זאת במסלול הטיול.

הגענו לאדיס אבבה ב 1330. לאחר ארוחת צהריים במסעדה מערבית בעיר, יצאנו לטייל באדיס.ביקרנו בכנסיית טריניטי ,במוזיאון האתנולוגי Ethnological Museum הממוקם במבנה ששימש בעבר כארמון של הקיסר היילה סילאסי. כמו כן ביקרנו בנקודת תצפית גבוהה על העיר הנקראת Mount Entono. ביקרנו גם במספר חנויות אומנות. הפעם,בניגוד לביקור קודם ב 2004,לא מצאנו בהן דברים שעניינו אותנו. הולך ופוחת הדור.

לינה וארוחת ערב באדיס, במלון Addis Ababa Jupiter International Hotel.

יום 4, 21 ספט' ,שבת – בחאר דאר Bahar Dar, Blue Nile Falls, Lake Tana

עזבנו את המלון באדיס מוקדם ובשעה 0720 בבוקר המראנו במטוס אתיופן איירליינס מאדיס אל בחאר דאר Bahar Dar . נחתנו לאחר שעה ויצאנו ברכב שהמתין לנו עם מדריך ונהג אל מפלי הנילוס הכחול ,הנמצאים כ 25 ק"מ דרומית מזרחית לבחאר דאר. כדי להגיע אל המפלים,יש מסלול הליכה קצר ומעניין. מראה המפלים מרשים. הם נחשבים מהיפים באפריקה. מדובר באתר המזכיר את מפלי הניאגרה בארה"ב/קנדה, בקנה מידה קטן יותר. אבל,עדיין מרשים וראוי לביקור.

כשיצאנו משביל ההליכה אל המפלים חזרה אל הכביש הראשי, הבחנו בשוק שבועי יפהפה וגדול יחסית, בכפר Tissisat . השוק נחלק לשניים- לשוק כללי ולשוק בעלי חיים. מראה השוק וההתרחשות בו יפים, מעניינים ומצטלמים היטב.

יעדנו הבא היא בהאר דאר , זו הממוקמת על גדת אגם טאנה Tana. ביקרנו בשוק הפתוח של העיר, אליו מגיעים אנשים מכל האזור.

בשעות אחר הצהריים ביצענו שייט שליו באגם טאנה. הגענו עם הסירה אל חצי אי הקרוי Zeghie , הנכנס אל תוך האגם. ירדנו מהסירה אל גדת חצי האי. ביקרנו בכנסיה "עתיקה" מעניינת הנמצאת כאן Ura Kidane Mehret Church. בכנסיה ציורי קיר מעניינים. מתברר שבאגם זה, המהווה את מקור המים של הנילוס הכחול, יש איים לא מעטים ובהם כנסיות. בעת השייט ראינו שקנאים וקורמורנים. בשעה שהאגם היה צבוע בורוד כתום של דמדומים, הפלגנו חזרה עם הסירה , אל המקום בו השארנו רכבנו ,בגדת האגם.

בשעת ערב הגענו אל מקום הלינה שלנו ,שנקרא Bahar Dar Kuriftu Resort & Spa. זהו אתר נופש מומלץ בבחאר דאר, הנמצא על שפת אגם טאנה . נחשב למלון הטוב בעיר, נכון למועד קיום הטיול שלנו.

יום 5, 22 ספט', יום א' – גונדאר Gondar

לאחר ארוחת הבוקר יצאנו ברכב אל עבר העיר גונדאר,מרחק 185 ק"מ. הדרך לגונדאר עוברת בנוף הררי ומדי פעם אנו מבצעים עצירות בכפר לאורך הדרך. חווים את ההתרחשות האנושית בכפר ובדרך בין הכפרים.

הגענו לגונדר בשעת צהריים, לאחר עצירה לארוחת צהריים בדרך. גונדאר היא עיר שמנתה 195 אלף נפש ב 2005. משנת 1637 שימשה כבירת הקיסרות של אתיופיה. כיום היא מרכז אזורי,מסחרי ותיירותי.

בכפרים שבסביבת גונדאר גרה יהדות אתיופיה ,שעלתה ארצה. ביטויים לנוכחות היהודית, שהיתה בחלק מכפרים אלה, ניתן לראות גם היום. המקומיים מודעים לעניין של ישראלים ויהודים בקורות היהודים שחיו פה והם משמרים בית כנסת פה,בתי מגורים שם,עם כתובות המעידות על נוכחות עבר יהודית. מחוץ לגונדאר,באזור הקרוי וולקה Walaka או Wolleka ישנו כפר , בו חיו בעבר יהודים (קרויים Felasha ע"י המקומיים) . על הבתים יש ציורי מגן דוד, ניתן לראות מבנה ששימש בית כנסת ואפילו אתר של בית קברות יהודי. מקומיים נוצרים חיים היום בכפר זה והם משמרים אותו כפי שהיה,כשהיהודים חיו בו. בצדי הכפר מקומיים עם דוכנים מוכרים מזכרות ועבודות מלאכת יד בחימר ועוד,שהיהודים נהגו לעשות.

בנוסף ביקרנו במספר אתרים תיירותיים. בהם: המתחם הקיסרי The Royal Enclosure , הקרוי Fasil Ghebbi, ששימש כקריה השלטונית מ 1636 ועד סוף המאה ה 19 ( כמאתיים חמישים שנה). הוא כולל שרידי טירות ומבצרים. אחד המרשימים שבהם, הוא טירת הקיסרית מנטוואב Mentewab's Castle הקרוי גם Kuskuam . המתחם משתרע על שטח גדול יחסית,מטופח ומוריק . מקומיים נוהגים להגיע לכאן ולציין שמחות משםחתיות כגון,חתונה וכו'. נתמזל מזלנו ונכחנו בארוע של חתונה במתחם. אורחי החתונה היו לבושים בבגדי חג מערביים מהודרים . רקדו ושרו בתהלוכה. יצרו אוירה שמחה. כל זאת על רקע מבני המתחם הקיסרי והרחבה הגדולה שבו.

ביקרנו גם באתר מעניין, בו נמצאת כנסיה הקרויה Debre Berhane Selassie Church , או כנסיית אור השילוש הקדוש Light of Trinity church .הכנסיה נבנתה במאה ה17 ובה ציורי קיר יפים המתארים סיפורי תנ"ך ובתקרה שלה פנים של מאות מלאכים. יצוין כי בשנת 1988 פלשו לגונדאר כוחות סודניים ,אשר הרסו את כל הכנסיות בעיר,חוץ מכנסיה זו.

כמו כן ביקרנו במתחם של בריכת רחצה פאסילאדיס Fasildese's Bathing Pool.זו בריכה מלבנית גדולה, אשר כנראה היה לה שימוש לרחצה וגם שימוש דתי,ע"י המשפחה המלכותית . כיום,הבריכה ריקה ממים בכל ימות השנה ,אולם לרגל חג טימקאט Timkat, ממלאים אותה במים והמונים באים לכאן לחגוג. לאחר שהבישוף מברך את המים ,המונים קופצים לבריכה ומשתכשכים בה.

לינה : Gondar Florida Hotel, גונדאר.

יום 6, 23 ספט', יום ב' – שמורת סימיין Simien National Park

הבוקר יצאנו מגונדאר אל שמורת הטבע סימיין, הנמצאת במרחק 125 ק"מ,צפונה מגונדאר. השמורה נמצאת בהרי סימיין, שגובהם מגיע עד 4620 מ' בפסגה. המקום גבוה וקר. קר מאוד.

קודם שהגענו לסימיין, עצרנו בעיר דבארק Debark. לסימיין הגענו בשעת צהריים. לאחר התארגנות ושתיית תה חם בלודג' בו לנו,יצאנו עם הרכב לנקודה,ממנה התחלנו ללכת רגלית. מסלול ההליכה נמשך כשלוש שעות ואולי מעט יותר.

הנוף מרהיב. הולכים בטבע,בשטח הררי. עולים ויורדים. מסביב הרים ירוקים,יערות ועצים בצורות שונות. לפתע מגיחה אלינו קבוצת ילדים ,המתגוררים בכפר סמוך,ומציעים לנו לקנות כובעים מסורתיים, שהוכנו ע"י אנשי המקום , או פריטים אחרים מעניינים. הכל בחיוך וברוח טובה. האינטראקציה איתם יפה. במקום שכל ילד יפנה לכל אחד מאיתנו . המדריך הושיב את כל הילדים על הקרקע ,ביקש מהם להניח מרכולתם על הקרקע. הם ישבו בשקט. אנו בחרנו וקנינו. וכולם היו מרוצים.

מעבר לנוף ההררי היפהפה והחוויה להיות במקום מבודד ומרוחק , בתנאי קור ורוח , יש כאן גם בעלי חיים. בשמורה זו ,שהוכרזה כפארק לאומי, מצויים קופים מסוג מיוחד הנקראים ג'לדה Baboon Gelada. אלה קופים גדולים יחסית בצבע חום אדמדם,עם שיער ארוך יחסית בגופם. המראה החיצוני שלהם יפהפה. הם נעים בשמורה בלהקות. המדריך שעימנו יודע היכן למצוא אותם. וכך היה. הגענו למקום בו היו מספר עשרות של קופים. זכרים ונקבות. לנקבה יש בחזה מעין סינר לבן . האינראקציה בין הקופים לבין עצמם, והאופן שבו הם נעים בשטח ומחפשים מזון מהצומח בקרקע ,מרתקים.

חזרנו ללודג' לפנות ערב , שמחים ומאושרים מהמראות שראינו. כדאי מאוד להגיע ,למרות הקור.

לינה- Simien Park Lodge, שמורת סימיין.

יום 7, 24 ספט', יום ג' – השלמות סימיין ונסיעה חזרה לגונדאר

בשעות הבוקר ביצענו הליכה נוספת בשמורה למשך כשעה ויצאנו דרומה בנסיעה חזרה לעבר גונדאר (125 ק"מ, כשלוש שעות נסיעה).

הגענו לגונדאר בשעת אחר הצהריים. יצאנו לסייר בעיר עצמה עד הערב. היה מאוד מעניין. ביקרנו בשוק המקומי וברחובות הסמוכים לו .הלכנו ברחובות ציוריים, בהם היו מראות אנושיים ופיזיים מעניינים וצבעוניים.

לינה : Gondar Florida Hotel, גונדאר.

יום 8, 25 ספט',יום ד' – אקסום Axum

בשעה 0840 בבוקר ,יצאנו בטיסת פנים,מגונדאר צפונה אל אקסום Axum. הטיסה בד"כ נמשכת 45 דקות, או שעתיים (תלוי אם המטוס מגיע לגונדאר מאדיס מדרום או מלליבלה ממזרח). הטיסה שלנו נמשכה שעתיים, מאחר ולא היתה ישירה . באקסום חיכה לנו מדריך נחמד,חייכני,יפה תואר,נלהב ומתלהב,האוהב את עיסוקו ומאמין בדת הנוצרית ובחשיבותה הדתית של אקסום. לצערנו הוא יהיה עימנו רק כיממה,מאחר ומחר לפני הצהריים אנו עוזבים בטיסה אל יעדנו הבא.

אקסום היא העיר הקדושה ביותר לנוצרים באתיופיה. לפי הכנסיה האורתודוכסית באתיופיה , ארון הברית עם לוחות הברית המקוריים,שניתנו למשה במעמד הר סיני, הובאו לכן והם נמצאים במבנה סגור בכנסיית גבירתנו מרים מציון St Mary of Zion (Tsion Mariam Church) . עפ"י האמונה המקומית את לוחות הברית וארון הברית הביא מלניק ,בנו של המלך שלמה.

אקסום היתה מרכז של ממלכת אקסום, במשך 1500 שנה, בין השנים 400 לפני ספירת הנוצרים ועד המאה העשירית לאחר הספירה. מלך אקסום קיבל עליו את הנצרות במאה הרביעית . לפי האגדה, אקסום שימשה גם כבירתה של המלכה שבא, אלף שנה לפני הספירה. המדריך שלנו היה בטוח בכך ואף הראה לנו סימנים בשטח.

לאור ההיסטוריה שלה,הוכרה אקסום כאתר מורשת עולמי ע"י אונסק"ו בשנת 1980. בשנת 2005 מנתה העיר מנתה כ 47 אלף נפש . זו עיר קטנה , הבנויה מסביב לגבעה המתנשאת לגובה של כ 2200 מ'.

משדה התעופה יצאנו לבקר באתרים המעניינים של אקסום. ביקרנו בכנסיית מרים הקדושה, הנחשבת לחשובה ולקדושה ביותר באתיופיה. הכנסיה החדשה נבנתה ע"י הקיסר היילה סילאסי ,בשנות הששים של המאה העשרים. היא נבנתה לצד כנסייה עתיקה שהוקמה במאה ה 17 . בעת הביקור באקסום,המדריך הצביע על מבנה,המצוי בין הכנסיה החדשה לעתיקה, בו נמצאים לוחות הברית וארון הקודש המקוריים. אין גישה למבנה משום קדושתו.

ביקרנו גם בשדה אסטלות Stelae Field, בו הוצבו מעל 120 עמודי אבן גבוהים (אסטלות), דמויי אובליסק , בגבהים שונים של עד כ 30 מטרים. משקל העמודים הוא מספר טונות ואף עשרות טון. חלק גדול מהעמודים נפלו ונותרו שכובים על הקרקע. מקובל לחשוב שהעמודים הללו נועדו להנצחת המתים ולמנהגי קבורה. בשדה האסטלות מצויים קברים, שנשדדו ברובם. העמוד הבולט והמפורסם ביותר נקרא האובליסק של אקסום The Obelisk of Axum. גובהו כ 25 מטר,רוחבו 2.30 מ' ומשקלו 170 טון. הוא נגנב מכאן ע"י הצבא האיטלקי ב 1937 והוחזר לאקסום ב 2005 ,כשהוא שבור לחתיכות.

בקרבת שדה האסטלות, נמצאו אתר הקרוי מרחצאות מלכת שבא Queen of Sheba's Bath , שככל הנראה היה מאגר מים באורך 67 מטר ועומק 5 מט', שהיה מי שייחס אותו למלכת שבא. המאגר הוקם כאלף שנה לאחר תקופת מלכת שבא ושימש מקור מים לממלכת אקסום.

אתר ארכיאולוגי נוסף בו ביקרנו באקסום נקרא ארמון דנגור Dungur Palace , או ארמון מלכת שבא. זהו מתחם שהארכאולוגים חלוקים לגביו. מעט חוקרים מייחסים אותו למלכת שבא , בעוד שרוב החוקרים טוענים ששימש כוילה של אדם מכובד, מהמאה השישית אחרי הספירה (תקופה מאוחרת ). במקום נעשו חפירות ושיחזור.

לינה: Axum Sabean International Hotel, אקסום.

יום 9, 26 ספט', יום ה' – לליבלה Lalibelaבשעה 1100 בבוקר יצאנו בטיסת פנים שנמשכה 45 דקות, מאקסום אל לליבלה. היום ומחר יערכו חגיגיות וטקסים של חג המסקל Meskel בלליבלה.תכנון הטיול נבנה כך,שבמועד חגיגות המסקל,נהיה בלליבלה.

לליבלה נמצאת דרומית מזרחית לגונדאר. היא נמצאת בגובה של כ 2500 מ' והוכרזה כאתר מורשת עולמי ע"י אונסקו ב 1978. תושביה נוצרים אורתודוכסים. מבחינה דתית היא שניה בחשיבותה באתיופיה,אחרי אקסום. היא קרויה גם "ירושלים החדשה" . נכון ל 2007,עת התקיים כאן מפקד אוכלוסין,מספר תושבי העיירה היה כ 17 אלף נפש. לליבלה מפורסמת בכנסיות החצובות בסלע ההרים שבה.

בשעות אחר הצהריים ביקרנו במספר כנסיות גדולות החצובות בסלע, בתוך האדמה. מבנה הכנסיות מרשים בגודלו ובגובהו. המראה ייחודי לכאן ובהחלט חוויתי. לא הסתפקנו בתצפית מפני הקרקע,אל הכנסיה שבבטן האדמה,אלא גם ירדנו אליהן וביקרנו בתוכן. בפינות שונות של הכנסיה ,אנשי דת נוצרים ,קוראים בספר ומתפללים. בד"כ בלבוש לבן. יפה לראות.

כמו כן, באנו לרחבה בה יתקיים הטקס המרכזי של חגיגות המסקל וחזינו בהכנות לקראת חגיגות אלה. סיירנו גם ברחוב הראשי של העיירה .

לינה: Lalibela Mountain View Hotel, לליבלה.

יום 10, 27 ספט', יום ו' - לליבלה Lalibela חגיגות המסקל התקיימו בשעות הבוקר, בהשתתפות אנשי דת רבים , ברחבה מרכזית של העיר לליבלה. בשולי הרחבה היו מקומיים רבים ותיירים שצפו מהצד. הטקס היה מפואר משהו. תהלוכה של אנשי דת,לבושים לבן,מקושטים באדום ובמטריות צבעוניות. מקיפים וסובבים את הרחבה בתהלוכה ואח"כ מסתדרים במרכזה לקראת ,נאומים,ברכות ותפילות. במרכז הרחבה צעירים מכינים ערימה גבוהה של עצים, לקראת שריפתם במדורה בעיתוי מאוחר יותר של החגיגות.

התיישבנו על הקרקע בשולי רחבת הטקס וצפינו במתרחש. בעוד אני יושב ומצלם את ההתרחשות, נכנס לשדה הצילום שלי, גילי חסקין, המדריך הידוע, שהוביל קבוצת מטיילים ישראלית לכאן. מדריכת טיולים ידועה נוספת ,אתי דיין,ישבה לידינו עם קבוצה ישראלית אחרת.

אחר הצהריים הלכנו לבקר בשכונות של לליבלה ובעוד מספר כנסיות.

לינה: Lalibela Mountain View Hotel, לליבלה.

יום 11, 28 ספט', יום שבת – לליבלה ואדיס אבבה Lalibela, Addis Ababaבשעת בוקר מוקדמת יצאנו אל רחבת הטקסים של לליבלה וחזינו במופע המדורה. המדורה המרכזית שהוכנה אתמול,הועלתה באש בסביבות השעה 0600 בבוקר. מדורה ענקית ובגובה של מספר מטרים.

בסביבות שעה 1000 בבוקר יצאנו בטיסה מלליבלה אל אדיס אבבה. הטיסה נמשכה שעה.

באדיס אבבה ביקרנו בשוק המקומי, במוזיאון הלאומי ובאתרים נוספים.

בערב,סוכנות התיירות שלנו לקחה אותנו לארוחת ערב פולקלורסטית לפרידה. הארוחה היתה במסעדה מסורתית שהציגה מופע של מוסיקה ומחול המבטא קבוצות אתניות שונות באתיופיה. סיום נאה לטיול מקסים.

קיבלנו חדרים למנוחה במלון Adot Tina Hotel וקרוב לחצות נלקחנו בהסעה לשדה התעופה.

יום 12, 29 ספט', יום ראשון טיסה חזרה ארצה בסביבות שעה 0200 לפנות בוקר יצאנו בטיסה מאדיס חזרה לישראל,דרך איסטנבול.

סיכום הטיול היה מאוד מהנה. המקומות שהרשימו במיוחד היו הראר, גונדאר,סימיין ולליבלה.

אתיופיה עברה שינוי לטובה ויש בה היום תשתית תיירות טובה,המקלה על המבקר בה.

כאמור,הטיול בוצע בשנת 2013. המסלול ותוכן הדברים לעיל,רלבנטיים ,לטעמי, גם היום.

מאמר ובו מידע רב הנחוץ לתכנון הטיול באתיופיה, נמצא בבלוג זה והוא קרוי " אתיופיה-מידע מקיף למטייל". בו גם מידע על סוכנויות תיירות מומלצות ברדיס אבבה. הנה קישור למאמר:

https://www.lametayel.co.il/%D7%90%D7%AA%D7%99%D7%95%D7%A4%D7%99%D7%94+%E2%80%93+%D7%9E%D7%99%D7%93%D7%A2+%D7%9E%D7%A7%D7%99%D7%A3+%D7%9C%D7%98%D7%99%D7%95%D7%9C

מידע נוסף למטייל באתיופיה

מאמרים נוספים של עמיקם שוב-עמי, בהם מידע רב למטייל באתיופיה, ניתן למצוא בקישורים הבא:

אתיופיה ל-50 פלוס: כל מה שצריך לדעת לטיול מדויק ומושלם

https://www.lametayel.co.il/%D7%90%D7%AA%D7%99%D7%95%D7%A4%D7%99%D7%94+%D7%9C50+%D7%A4%D7%9C%D7%95%D7%A1

אתיופיה – טיול 11 יום בצפון ובמזרח Journey to North and East Ethiopia

https://www.lametayel.co.il/%D7%90%D7%AA%D7%99%D7%95%D7%A4%D7%99%D7%94+%E2%80%93+%D7%98%D7%99%D7%95%D7%9C+11+%D7%99%D7%95%D7%9D+%D7%91%D7%A6%D7%A4%D7%95%D7%9F+%D7%95%D7%91%D7%9E%D7%96%D7%A8%D7%97+++journey+to+north+and+east+ethiopia+0

אתיופיה–יומן מסע בעמק האומו, 12 יום בדרום אתיופיה Ethiopia – Omo Valley

https://www.lametayel.co.il/%D7%90%D7%AA%D7%99%D7%95%D7%A4%D7%99%D7%94%E2%80%93%D7%99%D7%95%D7%9E%D7%9F+%D7%9E%D7%A1%D7%A2+%D7%91%D7%A2%D7%9E%D7%A7+%D7%94%D7%90%D7%95%D7%9E%D7%95+12+%D7%99%D7%95%D7%9D+%D7%91%D7%93%D7%A8%D7%95%D7%9D+%D7%90%D7%AA%D7%99%D7%95%D7%A4%D7%99%D7%94+++ethiopia+%E2%80%93+omo+valley%C2%A0

שווקים באתיופיה Markets in Ethiopia

https://www.lametayel.co.il/%D7%90%D7%AA%D7%99%D7%95%D7%A4%D7%99%D7%94+%E2%80%93+%D7%98%D7%99%D7%95%D7%9C+11+%D7%99%D7%95%D7%9D+%D7%91%D7%A6%D7%A4%D7%95%D7%9F+%D7%95%D7%91%D7%9E%D7%96%D7%A8%D7%97+++journey+to+north+and+east+ethiopia