טסנו לצפון יוון (סלוניקי)  בסוף יוני, עם שלושה ילדים בגילאי 5 וחצי, 7,9.  חיפשנו יעד קרוב, לא יקר, ומתאים בעיקר לטיולים בטבע. צפון יוון התגלתה כבחירה מצויינת.   מגוונת מאוד. הרבה מים, מזג האויר היה טוב, אנשים נחמדים ומסבירי פנים, כפרים ציוריים מנומנמים עם דולב גדול בכיכר המרכזית, הרבה נחלים ומעיינות טורקיז צלולים וכמובן – ים... חזרנו עם טעם של עוד... יון גדולה ומגוונת ויש בה עוד הרבה אזורים שונים שאנחנו יכולים להמשיך לחקור בחופשות הבאות...

 בתכנון הטיול נעזרנו בעצות מקבוצות הפייסבוק כמו "צפון יוון למטיילים", "יוון והאיים", בלוגים בלמטייל ובעיקר הרבה בספר (המומלץ) "המשפחה המטיילת" – בו גם יש קישורים לגוגל מפס לנקודות העניין ותחילת המסלולים.  לנו מאוד עזר "לנעוץ" בגוגל מפס מראש את כל נקודות העניין והמסלולים שחשבנו להגיע אליהם – ולתכנן את הימים בעזרת זה.

הימים פה ארוכים מאוד, השקיעה סביב 21:00, מה שאיפשר לנו לקחת את הבוקר רגוע, ולהתחיל את היום בנחת בלי לחץ "להספיק לפני שיחשיך..." ובכלל, ממליצה לשחרר את הצורך להספיק, כדי להנות בנחת מהדרכים, מעצירות ספונטניות בדרך ולהעביר ימים שלמים במעיינות תורכיז מקסימים.

רכב - השכרנו רכב מחברת drive, דרך רנטלקאר. היינו מרוצים מאוד מהרכב (opel grandland)  והשירות. החסרון היחיד שלהם (ולנו זה לא ממש הפריע) זה שהסוכנות לא בשדה התעופה – מחכה שם נציג שלוקח אותך לסוכנות – נסיעה של כמה דקות, וכך גם בהחזרת הרכב (גם ב5 לפנות בוקר..).

אוכל – אז קודם כל ביוון יש אוכל מעולה:) ,  אנחנו הצטיידנו בסופרים מקומיים – ארוחות בוקר הכנו בדירות שישנו, צהריים – בדר"כ לקחנו על הגב בציידנית קטנה לפיקניקים בדרך, וארוחות ערב- בטברנות ומסעדות.  בהרבה מהכפרים אין סופרמרקט – במידה ואתם מתכוונים לאכול גם בדירה ממליצה לבדוק עם המארחים איפה הסופר הקרוב כדי להצטייד בדרך.

כסף –  הפעם הגענו עם רוב הכסף במזומן, לנו זה היה נוח מאוד. בהרבה מהכפרים יש מקומות גם למשוך כסף, וגם מקבלים אשראי.

סים – השתמשנו בגלובל סים של פלאפון – נוח מאוד כי יש לך אינטרנט מיד מהנחיתה, והקליטה ברוב המקומות היתה טובה.

נסיעות – שמענו הרבה לפני הטיסה על הנסיעות המאתגרות בצפון יוון... בפועל, לפחות לדעתנו, השד לא כזה נורא... כן, הנסיעות דורשות יותר עירנות, וכן, הן הרבה יותר איטיות, פשוט לקחת את זה בחשבון בתכנון ולנסות להנות מהנופים בדרך...  מה שעזר לנו בימי הנסיעות הארוכים יותר היו פלייליסט שירים שהילדים הכינו, ופודקסטים של סיפורים ובעיקר הפודקסט המעולה של כאן – הסטוריה לילדים – חזרנו הרבה יותר חכמים :).

לינה – הזמנו דירות דרך בוקינג. החלפנו הפעם די הרבה דירות, דבר שעם הילדים אנחנו משתדלים בדר"כ להמנע ממנו, אך כדי לקצר את ימי הנסיעות הארוכים זה היה בלתי נמנע, ובפועל היה ממש לא נורא, הילדים (ואנחנו) שמחו להכיר מקומות נוספים ודירות חדשות. אהבנו בעיקר את הדירות בכפרים בהם יש מארחים ולא מלונות , חיכו לנו, הסבירו על הסביבה, המליצו על מקומות לאכול ולטייל.

מזג אויר – מסתבר שזו תקופה עם מזג אויר לא יציב.  לשמחתנו היה נעים במשך היום ובזגוריה וצומרקה בערבים אפילו קריר.  בשבוע הראשון כמעט כל יום ירד גשם אחה"צ, אבל איכשהו יצא לנו טוב ורק פעם אחת הוא "תפס" אותנו באמצע מסלול..

חלוקת הימים– מסלוניקי נסענו ישר לזגוריה ל3 לילות, 3 לילות בצומרקה, לילה אחד בכפר ליד מטאורה, 3 לילות בפיליון (חוף מזרחי), לילה בליטוחורו – באולימפוס, ולילה אחרון לפני הטיסה בסלוניקי.    לנו החלוקה היתה טובה.  אהבנו מאוד את זגוריה וצומרקה ובדיעבד היינו מוסיפים שם אפילו עוד יום יומיים...

פירוט המסלול שלנו

זגוריה – (3 לילות)

נחתנו בסלוניקי בצהריים, התלבטנו עם לנסוע מיד עד זגוריה או לעשות לילה נוסף בדרך. החלטנו על זגוריה – וזו התבררה כהחלטה מוצלחת.  יש אור עד 21:00 לפחות, כך שאין בעיה להגיע גם בערב. וככה הרווחנו את היום למחרת כיום שלם לטייל באזור.

לינה בזגוריה – כדאי לבדוק, בהתאם למקומות אליהם רוצים להגיע על כפר יחסית מרכזי. אריסטי נמצא במקום טוב לכך, לא ישנו שם (כי לא היו מקומות כשחיפשנו) אך ראינו שיש שם לא מעט מקומות לינה ומסעדות. אנחנו ישנו בכפר מונודנדרי –- כפר שקט ומקסים, בבית אבן אותנטי בכפר, אצל אנתוניס - מארח לבבי ומומלץ מאוד –  ליד הכיכר המרכזית עם הדולב הגדול, בכפר יש לא מעט מסעדות (ואין מכולת) (https://www.booking.com/Share-wYw8ox

מהכפר יש שביל קצר למנזר קטן עם תצפית יפה על האזור.  ומספר מסלולי הליכה לכפרים באזור

תצפית אוקסיה – קרובה למונודנדרי, תצפית יפה על קניון ויקוס, הליכה של 5 דקות מהחניה.

יער האבנים – ליד הכביש בין מונודנדרי לתצפית אוקסיה. זו לא נקודה ספציפית לטייל בה, אבל שווה לעצור לצד הכביש לראות ולהסתובב בין הסלעים.

בריכות רגובו – מומלץ מאוד! נמצאות קרוב לכביש בין הכפרים פפיגו ומיקרו פפיגו.  הליכה קצרה וקלה בערוץ צר בין בריכות מים טבעית.  הרבה מקומות לעצור בדרך, ואפשר להכנס למים לאורך כל המסלול.  העברנו שם כמה שעות טובות.

הכפרים פפיגו ומיקרו פפיגו – כפרים ישנים, "ציוריים" שכיף גם סתם להסתובב בהם ולאכול במסעדות המקומיות.  קיבלנו הרבה המלצות לישון בפפיגו, אך החלטנו שלא כדי לחסוך את הנסיעה המאתגרת למעלה ולמטה כל יום... ובאמת הספיקה לנו פעם אחת...

יום 3 - מסלול עידן הקרח – מסלול נחמד ופשוט לאורך נהר הוידאומטיס (מי שעושה שם את הרפטינג - זה אותו מסלול), עם הרבה מקומות עצירה לרחצה, פיקניק וכו'..אנחנו לא עשינו את כל המסלול (הוא לא מעגלי.) התחלנו ליד גשר קלידוניה (כשמגיעים מהחניה, לפני שחוצים אותו, השביל מתחיל מצד שמאל), הלכנו בערך 2 ק"מ וחזרנו באותה הדרך (יש אפשרות גם ללכת צד אחד עד הסוף ולחזור ברפטינג) ליד הגשר עצמו, מצידו השני, יש מקום נחמד, מעיין "חוף" לשבת לאכול ולהכנס למים (הקפואים).

*לא רחוק מהגשר יש גם טיולי סוסים של חברת ויה נטורה, הלכנו לשם לברר על טיול, אך בגלל שלא תיאמנו מראש לא היו להם סוסים פנויים  (לתיאום - 306957505645+)

גשרי האבן ליד הכפר קיפי –  ליד הכפר יש מס' גשרי אבן יפים – גשר קוקורו, גשר פלאקידה בעל שלושת הקשתות, גשר לזרידי קונטודימוס. נחמד לעצור ולרדת אליהם, אפשר גם לטפס עליהם ולעבור לצד השני.

יום 4 - מעיינות וידיאומטיס – מסלול שיוצא מהכפר ויקוס.  אפשר להשאיר את הרכב בכפר. ביציאה מהכפר, מצד שמאל יש שילוט והתחלה של המסלול. הירידה למטה לקחה עם הילדים סביב 40 דקות. רוב ההליכה בשמש.  אנחנו הגענו למעינות למטה, עשינו פיקניק, התרחצנו, אבל הרגשנו ש"זה לא זה", לא על זה מדברים...  בדרך חזרה למעלה, ראינו שיש פיצול בשביל שפספסנו באמצע הדרך שיורד למטה, לכיוון כנסיה ישנה,  לפי המפה ראינו שיש גם שם בריכות והחלטנו לבדוק אותן – וואו!! אלו בריכות הטרוקיז שרואים לאורך הירידה, מקום מקסים ומומלץ – לדעתנו אפשר לוותר גם על הבריכות השניות, אלו היו הרבה יותר מרשימות.( והיינו בהן כמעט לבד..( - לשים לב בירידה למטה, מתי  יש פיצול בשביל שיורד משמאל למטה – ולקחת אותו.   העלייה לא פשוטה אבל הילדים היו גיבורים..  המסלול אפשרי עם שורש, אבל אנחנו ממליצים על נעליים...

יואנינה – עצרנו בדרך מזגוריה לצומרקה, כדי להצטייד בסופר, וכי הבטחנו לילדים לראות על מה מדברים בג'מבו....    תיכננו להגיע גם לאזור הטיילת והאגם אבל ירד גשם וזה לא היה רלוונטי.

צומרקה –(3 לילות)

לינה בצומרקה -  שוב, גם בצומרקה, ממליצה לסגור את מקום הלינה בהתאם למיקום המקומות שמתכננים להיות בהם.  גם כאן לקחנו בית בכפר קצת מרוחק - מה שהוסיף לנו לנסיעות כל יום.. (אבל גם גילינו אזור נוסף ומקסים).       הכפר פרמנטה נחמד מאוד ונמצא במקום נוח להרבה מהמסלולים בצפון זגוריה ונראה שכדאי לחפש בו או בסביבותו.

אנחנו ישנו בבית בכפר קוסטטי כפר קטן ושקט -  kostitsi,במעיין מתחם חדש  של 4 דירות, נוחות, נקיות ומאובזרות, והבעלים ואסילי– והבן שלו היו זמינים לנו ועזרו בכל מה שהיינו צריכים.    בכפר יש מסעדה ביתית קטנה, בסיסית מאוד אבל טעימה, ובקצה  הכפר יש כנסייה עם נוף מקסים.

https://www.booking.com/Share-xKpXVY

לא הגענו הפעם לאזור דרום צומרקה אבל נשמע שגם לשם שווה להגיע –(בפעם הבאה..)

יום 5 –   בבוקר נסענו בהמלצת המארח שלנו לתצפית יפה ממרפסת של מנזר בכפר סמוך לכפר שלנו

מערת הנטיפים אנמוטריפה–  הילדים שמעו על המקום וביקשו שניסע (קיוו שנראה עטלפים..). המערה נמצאת לא רחוק מפרמנטה. המערה עצמה לא גדולה, אבל עשירה בנטיפים. יש שם הדרכה באנגלית ( 3 יורו לאדם).    אנחנו הגענו לשם בטעות בכביש לא מומלץ ומלא עיקולים, אין סיבה לנסוע בו – כדאי לנסוע דרך הכביש לפרמנטה שעובר בגשר הפלאקה.

גשר פלאקה- גשר אבן גבוה ומרשים מאוד מעל נהר האראכטוס, אפשר להגיע ולטפס. היו שיפוצים שם באזור אז קצת הסתבכנו עם ההגעה, אבל בעיקרון אפשר להגיע די קרוב עם הרכב, מרחק הליכה של 5 ד'.  בעונה פועל ידו בית קפה קטן עם גן משחקים

יום 6 - רפטינג על נהר אראכטוס-  מומלץ! עשינו עם חברת Via Natura. תיאמנו איתם מראש כמה ימים לפני שהגענו.  המסלול מקסים, עוברים דרך קניון צר,  ורואים נופים שאי אפשר לראות בדרך אחרת. הנהר לא מאוד סוער, אבל גם לא "משעמם" מדי, ומתאים לילדים גם בגילאים שלנו. (הקטן ישב חלק מהזמן במרכז הקאייק, וחלק חתר יחד איתנו).  המדריך - ניקוס  היה מקסים ומקצועי מאוד, סיפר הרבה סיפורים על האזור, צילם אותנו עם מצלמה למים.   בדרך עצרנו והוא לקח אותנו למפל מקסים ונסתר שלא רואים מהנהר.  (לתיאום - 306957505645+) מומלץ מאוד.

כפר פרמנטה-    עצרנו רק לארוחת צהריים (מצויינת!, במסעדת - boutzas). הכפר נמצא באזור מרכזי בצפון צומרקה, יש בו הרבה מקומות לינה ומסעדות ונראה כמקום טוב לישון בו כשמטיילים באזור.

מעיינות קויאסה –  מסלול קצר ופשוט לבריכת מים מקסימה.  הליכה בתוך יער של 15 דק' עד למפל יפה (בעונה פועל שם גם בית קפה ממש לידו). מאחורי בית הקפה עולות מדרגות לשביל ואחרי הליכה של כמה ד' מגיעים למעיינות – בריכות טורקיז מקסימות.

כפר קאלאריטס–  כפר מקסים,מסורתי, שקט (שלא לומר רדום?), נעים להסתובב בו, ולעצור לקפה מתחת לדולב הגדול בכיכר המרכזית...

בדרך אפשר לעצור וללכת לראות את מנזר קיפינה החצוב בסלע, ממש ליד הכביש. כשעברנו שם ירד גשם שוטף אז ויתרנו והסתפקנו במבט מהכביש

יום 7 – יום של נסיעות – מצומרקה למטאורה.

מצובו– חיפשנו מקום לעצור בדרך בין צומרקה למטאורה, ומצובו התגלה כהרבה יותר מזה, כפר שקט ויפה שנעים להסתובב בו, יחסית תיירותי למה שראינו בשבוע האחרון...ובעיקר – שם מצאנו סוף סוף, גירו – ככה שהעצירה השתלמה.

מטאורה  -לילה 1

אנחנו ישנו בכפר קטן ליד מטאורה –diava , נראה שהוא נחשב חלק של קאלאבקה,

https://www.booking.com/Share-VbgNy2I דירה ענקית, נקיה ומאובזרת. אין בה "נוף של מטאורה מהחלון", אבל מבחינתנו היא בהחלט מומלצת.

הגענו אחה"צ ועלינו לסיבוב עם הרכב בכביש שעובר בין כל המנזרים (פשוט שמנו בוויז שם של המנזר הראשון ומשם המשכנו עם הכביש) , עם עצירות תצפית מהממות בדרך על המנזרים. גילינו רק שם ששעות הביקור ברוב המנזרים מסתיימות סביב 16:00, אז לא הספקנו להכנס והסתפקנו בתצפיות מבחוץ.... 

כשהתחיל הגשם ירדנו לאכול בכפר קאלאבקה הצמוד ובשקיעה עלינו שוב למנזרים לראות את הכל בצבעים אחרים....  בבוקר התלבטנו עם לעלות שוב, כדי להכנס למנזר או שניים, והחלטנו לוותר ולצאת לדרך לכיוון פיליון.

פיליון –(3 לילות)

יום 8 - הגענו אחה"צ ישר לדירה שלנו בכפר מורסי – דירה מקסימה, ואירוח חם ע"י מאקיס ודורה. בדירה אין מטבח, אך הם מספקים ארוחת בוקר שווה ומפנקת שהם מכינים בעצמם מדברים שהם מגדלים, ואת שאר הארוחות כבר אכלנו בחוץ..  https://www.booking.com/Share-gfFqPi 

אחה"צ נסענו לחוף מילופוטאמוס. חוף מקסים, ששמענו שבתקופה העמוסה קשה למצוא שם מקום חניה בכל האזור, או מקום לשבת בחוף.... כנראה בגלל שאנחנו קצת לפני העונה, ואולי בגלל שהגענו כבר בסביבות 17:00 – היינו שם כמעט לבד.  בחוף יש מעיין סלע גדול שמחלק את החוף לשניים ויש מעבר דרך הסלע לחלק השני – שם כבר היינו לגמרי לבד....   בדרך חזרה למעלה מהחוף יש מס' מסעדות נחמדות.

יום 9 - למחרת החלטנו לרדת ברגל לחוף דמוחארי (המפורסם מהסרט מאמה מיה) – השארנו את הרכב בכפר צאגראדה וירדנו בשביל הליכה מסומן המיועד לכך ואורכו 3 ק"מ, חלק ממנו די תלול.  הליכה נחמדה ובעיקר נחמד לראות את הנוף מלמעלה כשמגיעים לחוף – אבל ממש לא הכרחית.  בדרך למעלה לקחנו מונית, שתיאמנו מראש בעזרת מאקיס. (טל' נהג מונית – 306944506063+)

החוף עצמו נחמד. אין צל בחוף עצמו אך יש מעיין חורשה קטנה לאורך החוף שאפשר לשבת בה. בתוך המים, בחלק הדרומי של החוף יש מעיין סלע גדול, כשמתקרבים רואים שיש בו מערה קטנה – אנחנו ישבנו בתוכה במקום על החוף עצמו,עשינו בה פיקניק והתרחצנו במים לידה.

עלינו במונית חזרה לצאגרדה – יש שם עץ דולב מרשים וענק בן 1000 שנה, אם עוברים שם – שווה להציץ.

ארוחת ערב- באחת המסעדות לאורך הטיילת הנחמדה בחוף פאפה נרו – נחמד להסתובב שם בערב, הרבה אנשים, חנויות מזכרות ומסעדות.

יום 10 -  נסענו לחוף המערבי – לקאלה נרה – שם פגשנו את צורי, בחור ישראלי שעבר לגור שם, ומשכיר סירות מנוע קטנות – שכרנו ממנו סירה, ואחרי הסברים שלו איך לתפעל אותה, יצאנו ליום שלם לבד בים... שטים לאן שרוצים (צורי שלח קישור עם המלצות לחופים יפים ומבודדים) עוצרים איפה שרוצים – מורידים עוגן ויורדים למים . שווה ומומלץ.

·         מומלץ לקחת סנדלים או נעליים למים כי בחלק מהחופים שעצרנו בהם היו סלעים או קיפודי ים...    צורי – 054-5242805.

אולימפוס –לילה 1

 יום 11 – יום של נסיעה – מפיליון לאולימפוס

אנחנו ישנו לילה אחד בכפר ליטוחורו למרגלות האולימפוס. כשהגענו הכפר נראה לנו שקט מנומנם כמו הכפרים שהכרנו עד עכשיו, אך בערב מרכז הכפר התעורר לחיים, משפחות וילדים באזור הרחוב המרכזי, מסעדות וחנויות ו"לונה פארק" מקומי נחמד.

אחה"צ  עלינו עם הרכב לאולימפוס (לכיוון הכפר -פריאוניה) לאורך הדרך נקודות תצפית יפות.

יום 12 - מפלי אורליאס, ומפל נוסף צמוד מתחתיו - orpheus בריכות טורקיז,צלולות ומקסימות. הבריכות קרובות מאוד לחניה, בגלל נוחות ההגעה מגיעים לשם די הרבה אנשים יחסית למה שראינו רוב הטיול, אבל העברנו שם חצי יום במים וזה כמעט לא הורגש. חונים לאורך הכביש, הולכים עם השביל עד למפל אורליאס בדרך חזרה יש פניה קטנה שמאלה, יורדים איתה ומגיעים למפל השני. שם, בבריכות התחתונות אפשר לרדת עוד טיפה עם הנחל ולגלות עוד ועוד בריכות ולמצוא מקום יחסית מבודד ושקט.   (מנקודת היציאה ליד איפה שחונים יוצא מסלול נוסף למפלים רחוקים יותר שקיבלנו עליו המלצות אך וויתרנו עליו בגלל החום..ותכל'ס לא היה חסר לנו כלום)

המפלים היו סיום מושלם לחופשה שלנו.   משם נסענו ללילה אחרון בסלוניקי, לקחנו דירה בעיר (דירה נחמדה, היות וידענו שזה רק ללינה לא חיפשנו יותר מידי, רק מקום נוח ועם חניה צמודה..)  https://www.booking.com/Share-AfMpiA

 יום 13 – טיסה הביתה על הבוקר.