רומניה היא יעד מעולה לטיולי משפחות. מלבד מבצרים, טירות מכושפות ופארקי חבלים יש בה שמורות טבע מגוונות המאפשרות שלל טיולים מדליקים ברמות קושי שונות. בטיול זה התמקדנו בשמורות הטבע וחיפשנו מסלולי הליכה המתאימים למשפחות, הרבה ירוק וטבע פראי. פוסט זה יתאר את חלקו הראשון של המסע הרומני שלנו (זוג + 3 שובבים נמרצים בגילאי 11, 9, 9) ויתמקד בטיולים בשמורת הרי הבוצ'ג'י ובאזור בראשוב.

חלקו השני של המסע יתמקד בטרנספגשן, סיביו ושמורת אפוסוני, קישור לפוסט:

https://www.lametayel.co.il/גן+עדן+רומני+חלק+ב+סיביו+והסביבה+ומסלולי+הליכה+בשמורת+אפוסוני

מצאנו שהמידע בעברית על מסלולי ההליכה דל ומועט. פוסט זה מיועד למלא את החסר, ובתקווה יסייע לך לתכנן טיול המשלב מסלולי הליכה בשמורות הטבע.

תודה ענקית למעוז, האיש עם הלב הכי רחב ולקבוצת הפייסבוק הנפלאה “משפחה מטיילת ברומניה”, על התכנים האיכותיים, הייעוץ הענייני וההיענות לסייע תמיד וברוחב לב.

מסלולי הטיולים שלנו בהרי הבוצ'יץ:

מסלול 1: מ-Telecabina Pestera עד (כמעט) Ladies Waterfall

מסלול 2: מערת Peștera Ialomiței וטיול רגלי לאורך הנחל

מסלול 3: מ-Camping Zănoaga לכיוון Lacul Scropoasa

טיול 4: מאגם בולבוצ'י (Bolboci Lake) לכיוון הרכבל (Telegondola Carp Cota 2000)

מסלולי הטיולים שלנו אזור בראשוב:

מסלול טיול בקניון זרנשטי (Zărnești) בשמורת Piatra Craiului:

מסלול טיול בקניון שבעת הסולמות

בוקרשט

המסע הרומני שלנו התחיל בבוקרשט, בה בילינו יומיים. הגענו ישר לחמסין שלא מבייש את אוגוסט בישראל ועל כן את אחר הצהריים הראשון בילינו בטרמה – פארק מים מקורה ומסודר עם בריכות חמימות, ג'קוזי, סאונות וכו'. הילדים נהנו ביותר וגם אנחנו.

למחרת קפצנו לבית הפרלמנט (הילדים השתעממו) ולכן המשכנו משם ללונה פארק בשם Children's Town. לאכזבתם של הנמרצים בדיוק כשהגענו לפארק התחיל גשם כבד כך שוויתרנו. האכזבה הייתה רבה ולכן חזרנו למחרת בבוקר בכדי לגלות לונה פארק שמותאם לילדים צעירים ולא נתן מענה לגילאים שלנו (9,11).

טיפ

 • ההסעה החינמית לתרמה התגלתה כחוויה מפוקפקת. האוטובוס איחר, היה צפוף מאוד, נסענו בעמידה, דחוקים ומזיעים. בדיעבד היה עדיף להזמין מונית.
 • לנסיעה ברחבי בוקרשט נסו את הסאבווי, פשוט ונוח.
 • על קניות מעל 860 ליי ניתן לקבל החזר מע”מ. לא ניתן לפצל קניות ואת הקנייה יש לעשות באותה החנות !!! יש למלא טפסים מתאימים בחנות ולהגיע איתם לשדה התעופה להחתמה. (אנחנו קנינו בדקטלון ואמורים לשלוח להם את המסמכים ולקבל החזר, מעניין אם נצליח).

הרי הבוצ'יץ

רוב המטיילים עולים להרי ההבוצ'ג'י באמצעות הרכבלים שיוצאים מסינייה או מבושטן, אך קיים כביש המוביל ללב השמורה. לאורכו מספר פנסיונים, קבנות (בקתות), בתי מלון ואיזורי קמפינג. הזמנו לינה מראש ליומיים במלון Hotel Pestera הנמצא בלב השמורה.

מפת השמורה:

הנסיעה מבוקרשט למלון בהרי הבוצ'ג'י אורכת כשלוש שעות (לא כולל את העצירה בג'מבו בדרך). יצאנו מבוקרשט לכיוון סינייה, בסינייה פנינו לכביש צר ומאתגר המוביל לשמורה ולמלון. נסענו בכביש שלא נגמר, הכביש יפיפה ועוצר נשימה (תרתי משמע). עובר דרך אגם בולבוצ'י (Bolboci Lake), מתפתל ומטפס למלון בתוך יער. המלון התגלה כמלון ספא מתוק עם בריכה, ג'קוזי, סאונה, ארוחת בוקר מעולה ונוף נפלא מחלון החדר.

הילדים שמחו לקפוץ לבריכה לאחר הנסיעה המתישה

טיפ:

 • כדאי להזמין לינה באיזור מראש, במיוחד בסופי שבוע, היות והאיזור מבוקש מאוד על ידי המקומיים (כאשר הזמנתי מקום כחודש וחצי מראש, לא היו חדרים פנויים בסופ”ש, גם לא במלונות ובקבנות (בקתות אירוח) שבשמורה).
 • ארוחת הערב – זהו מקום מבודד בלי אפשרויות רבות לארוחת ערב. מסעדת המלון מאוד יפה אך לטעמינו המנות היו רק סבירות ודי קטנות ויקרות (במונחי רומניה). ניתן לאכול בפנסיון ממול (המבנה הכתום) ארוחת ערב טעימה במחיר סביר.
 • ליד מנזר Mănăstirea Peștera Ialomiței ישנו פנסיון נחמד. לא ישנו בו אך קיבלנו המלצה מפקידת הקבלה כשחיפשנו מקום ללילה נוסף.
 • קיימת אפליקצית שבילים הנקראת muntii-nostri אותה ניתן להתקין בפלפון. יש בה מסלולי הליכה וניתן לטייל בעזרתה. יש להוריד מראש את המפות הרלוונטיות למקרים שאין קליטה בפלפון. (אנחנו שכחנו ממנה וטיילנו עם מפת שבילים, נעזרנו בה רק בסוף הטיול, במסלול אחד). מצ”ב קישור לאתר:

  https://muntii-nostri.ro/en/routes?field_regions_target_id_selective=264063

טיולים בהרי הבוצ'ג'י

שמורת טבע הרי הבוצ'ג'י היא שמורה ענקית, עם שלל מסלולי הליכה מסומנים היטב. חלק אינם נגישים לרכבים, אם זאת ישנם מסלולי הליכה רבים שבהם הולכים בחלק מהמסלול על הכביש (חוויה מפוקפקת, בעיקר עם ילדים). מצורפים הטיולים שלנו (יש עוד המון שלא עשינו) עם צילומים של החלקים הרלוונטים במפות הטיול, לנוחיותך).

מסלול 1: מ-Telecabina Pestera עד (כמעט) Ladies Waterfall

בבוקר קמנו ונסענו נסיעה קצרה עד Telecabina Pestera (רכבל שעולה לפסגה אך בדרך כלל לא עובד). בשמורה פזורות בקתות של עובדי השמורה, מצאנו כזו ליד והצטיידנו במפת שבילים והמלצה לצאת לכיוון Cabana Babele ולטייל לפסלי ה-Babele, מסלול העולה לפסגת ההר, המסומן בצלב כחול. (סימנתי במפה את תחילתו בקו עם חץ בצבע תכלת).

התחלנו ללכת בטעות במסלול אחר משהתכוונו, מסלול יפה המוביל להר אמו, המסומן בקו אנכי כחול, (סימנתי במפה את תחילתו בקו עם חץ בצבע צהוב) והתחלנו לטפס בעלייה מתונה. בשלב מסויים גילינו את הטעות אך ראינו שניתן עם מסלול זה להגיע למרגלות הר אמו (נקודה 28) ומשם ללכת ל-Cabana Babele (עם השביל המסומן בקו צהוב אנכי), משם לרדת בחזרה. התכנית הייתה מעולה אך תכניות לחוד ומציאות לחוד… הילדים התחילו להתעקם וביקשו לחזור לבריכה במלון כך שהחלטנו לחזור בחזרה.

מסלול 2: מערת Peștera Ialomiței וטיול רגלי לאורך הנחל 

חונים בכביש ליד המנזר (Mănăstirea Peștera Ialomiței) ויורדים ברגל בשביל עפר עד למדרגות המובילות למערה ענקית ומרשימה (לא חייבים להיכנס למערה). המערה בעלת מעברים מסודרים, המון מדרגות ונחל תת קרקעי. הכניסה למערה בתשלום. ברוך ואביב החליטו להישאר במכונית והבנות ואני נכנסנו למערה.

לאחר הביקור במערה התחלנו ללכת לכיוון אגם בולבוצ'י (Bolboci Lake) במסלול המסומן בצלב כחול (סימנתי במפה את תחילתו בקו עם חץ בצבע ורוד). המסלול התגלה כמסלול מסלול מקסים, הליכה נוחה בשביל לצד הנחל למשך כחצי שעה שהובילה אותנו לחורש בסמוך לאיזור קמפינג. ליד איזור הקמפינג גילינו דוכן של על האש, גבינות ונקניקים. על המנגל היו קבבים ומשהו שנראה כמו תפוחי אדמה אפויים מכוסים בנייר כסף. תפוחי האדמה התגלו כהפתעה אמיתית - כדורי ממליגה ממולאים בגבינה צהובה נמסה וצרובים על המנגל, מעדן אמיתי, והקבבים היו נפלאים.

גילינו שמסלול הטיול ממשיך מאתר הקמפינג לכיוון אגם בולבוצ'י על הכביש כך שקראנו לברוך לחילוץ והמשכנו ברכב לכיוון Camping Zănoaga, ממנו יוצא טיול נוסף.

מסלול 3: מ-Camping Zănoaga לכיוון Lacul Scropoasa

חונים ליד אתר הקמפינג, חוצים את הנחל ונכנסים למסלול , המסומן בצלב כחול, (סימנתי במפה את תחילתו בקו עם חץ בצבע ירוק בהיר). המסלול מקסים ומסומן בצורה ברורה. ההליכה בתוך קניון לאורך נחל. אנחנו הלכנו כשעה עד שהגענו לגשר שבור ומשם חזרנו חזרה היות התחיל להיות מאוחר.

את הלילה השלישי בשמורה בילינו בפנסיון Gura De Rai, פנסיון “אין לנו ברירה” בינוני ומטה, זאת לאחר שניסינו ללא הצלחה למצוא חלופות טובות יותר. (בסופי שבוע האזור מבוקש מאוד)

טיול 4: מאגם בולבוצ'י (Bolboci Lake) לכיוון הרכבל (Telegondola Carp Cota 2000)

על מסלול זה קראתי המלצה לכן מאוד רציתי לעשות אותו. שוב התפצלנו (ברוך ואביב החליטו לעשות טיול ברכב) ויצאתי עם יולי ומאיה. את תחילת המסלול היה מעט קשה למצוא, חפשו שביל די רחב שעולה מהכביש לכיוון היער. (סימנתי במפה את תחילתו בקו עם חץ בצבע כתום).המסלול מתחיל מהעיקול באגם ומסומן בצלב צהוב. לא מצאנו את הסימון באיזור כביש אלא רק כשנכנסנו ליער. לאחר כמה פסיעות יולי אמרה שהיא רוצה לחזור, כך שנשארתי עם מאיה.

היה מעט מפחיד להסתובב לבד ביער עם ילדה בת 9, היינו לגמרי לבד ביער וקצת פחדתי מדובים (זה לא איזור שהם מסתובבים בו אבל מי יודע...), כמעט וויתרנו, אך לאחר כעשר דקות פגשנו קבוצת מטיילים שהגיעו מהרכבל, שהצליחו להרגיע אותי כך שהחלטנו להמשיך במסלול. המסלול טיפס ביער לראש ההר ומשם לעוד עלייה. השביל עלה ועלה עד שהסתיימו העצים.

המשכנו ללכת ועברנו מעט בתים, כביש והגענו לעוד הר שבפסגתו ראינו את הרכבל המיוחל בפסגת ההר.

טיפסנו וטיפסנו עד שהגענו לרכבל וגילינו שזהו רכבל לא פעיל. ממנו טיפסנו לרכבל לא פעיל נוסף, שם מצאתי בחור שדיבר קצת אנגלית והסביר היכן הרכבל המיוחל. לאחר עלייה תלולה מצאנו לשמחתינו את הרכבל לסינייה.

הטיול ארך כשלוש וחצי שעות. הנמרצים מבינכם יכולים להמשיך את הטיול ולרדת לקוטה 1400 או לסינייה ברגל. אנחנו בחרנו לחוות את הרכבל ולהספיק להגיע לארמון פלש, רגע לפני הסגירה.

טיפ

 • למרות היום החמים, במהלך הנסיעה ברכבל היה ממש קר.
 • לא להחמיץ את ארמון פלש ואת בית הקפה שלידו (אכלנו את הסברינה הטעימה ביותר ברומניה, היחידה בלי מרגרינה).
 • מי שחשקה נפשה בחולצה רומנית, בשוק שליד לארמון, בדרך למנזר, יש את מבחר החולצות המרשים ביותר במחירים הטובים ביותר שתמצאו.

מסלול טיול בקניון זרנשטי (Zărnești) בשמורת Piatra Craiului:

שמורת Piatra Craiului היא שמורה עם מסלולי טיול רבים, קניון זרנשטי הוא אחד מהם. נוסעים לכיוון הכפר זרנשטי, כפר קטן קרוב לברן ולרשנוב, ממנו ממשיכים לנסוע מספר דקות לכיוון אתר הקמפינג Botorog campground, שם אמורים לחנות (ניתן להיכנס עוד פנימה עם הרכב בדרך העפר). חונים ומתחילים ללכת בשביל עד שנכנסים לקניון מרשים והולכים לאורכו עד שנמאס וחוזרים.

ניתן לעשות גם טיול מעגלי של כחמש שעות

ניתן לרכוש מפה של השמורה במרכז המידע שבכפר זרנשטי.

מסלול טיול בקניון שבעת הסולמות

זהו המסלול המפורסם ביותר באזור ואחד מהיפים שבהם. המסלול מתחיל בחצי שהע של עליה מתונה בשביל עפר, לאורך הנחל, עד שמגיעים לאומגות המיועדות לילדים (עד גבה 140).

משם ממשיך המסלול ומטפס עד לכניסה לקניון שבעת הסולמות (כחצי שעה הליכה). הכניסה לקניון בתשלום (10 ליי למבוגר ו-5 ליי לילד). המסלול בקניון מעגלי, אורך כשעה ומסתיים בקופת הקניון. משם ניתן לחזור חזרה ברגל או באומגות (מגיל 14 ומעלה בלבד).

טיפ

 • טירת דרקולה מאכזבת (לטעמי) אך לחובבי המזכרות שווה לקפוץ לשוק בברן שלמרגלות הטירה. זהו שוק חביב שניתן לרכוש בו מגוון מזכרות שלא יהיו במקומות אחרים באזור (יש לנו ניסיון טוב עם ארנקי העור, קעריות הקרמיקה קצת מהממות אך לעיתים מתקלפות עם הזמן).
 • פארק החבלים אוונטורה שבבראשוב מומלץ ביותר, חוויה מרעננת לכל הגילאים. מומלץ להגיע עם הפתיחה בכדי להימנע במידת האפשר מעמידה מפרכת בתור.
 • מאפיית בייגלה מצויינת (גם המאפים מעולים) בשם Filipici, נמצאת מאחורי הכנסיה השחורה על הכביש הראשי (צריך ללכת טיפונת לאורך הכביש לכיוון המנוגד לכנסייה).

מקומות לינה שאהבנו:

 • Hotel Pestera – בהרי הבוצ'יץ – https://rezervari.pestera.ro/V8Client/Inquiry.aspx
 • Cabana La noi – מקום לינה מאוד מיוחד ליד רשנוב (הזמנו דרך בוקינג).
 • One by One - at Grand Accommodation – הדירה המצויינת שהתארחנו בה בבוקרשט (הזמנו דרך בוקינג).

עד כאן חלק א' של גן העדן הרומני שלנו, מקווה שהמידע הועיל לתכנון הטיול. אשמח לשמוע על המלצות נוספות לטיולי טבע באזור מנסיונך או טיפים נוספים.

בחלק ב': מסלול טיול חביב לאגם העז שבכביש טרנספגרשן, סיביו והסביבה ושמורת אפוסוני הנפלאה.