טיול לנורמנדי וברטאן – צרפת אוקטובר 2017

אנחנו זוג מטיילים ותיקים בגילאי 60± ,מטיילים בעיקר בארה”ב ובמזרח והחלטנו לנצל את חופשת סוכות הקצרה באוקטובר 2017 לטיול בצרפת.טיילנו בעבר בפריז וסביבותיה ,בעמק הלואר , בפרובאנס ,באלזס והפעם הוחלט להקדיש את הטיול לנורמנדי עם “נגיעות” מברטאן.הטיסה הוזמנה שנה מראש כששמעתי על כניסת חברת התעופה הצרפתית XL לארץ במחיר היכרות.

יום 1 רביעי 4.10.2017 -ג'יברני ורואן

טיסת חברת התעופה הצרפתית xl יוצאת באיחור קל. השירות טוב אבל הצפיפות רבה כנהוג היום ברוב חברות התעופה. הגענו לפריז בזמן בעשר וחצי בבוקר.

שכרנו רכב אוקטביה ויצאנו מיד לג'יברני לביתו של קלוד מונה. המקום יפהפה והגנים מקסימים לא מעט תיירים מגיעים אף שהזמן הוא כבר מעבר לעונת התיירות .ראינו , טיילנו והצטלמו בבריכת הליליות המפורסמת וסיירנו בביתו של מונה.

ההמשך הוא לרואן. התמקמנו במלון מרקור במרכז העיר ליד הקתדרלה .מומלץ ביותר חנייה וארוחת בוקר מצוינת כלולים.

ברואן טיילנו לפנות ערב לקתדרלה המפורסמת והמקסימה. משם למדרחוב הישן ששמו השעון הישן עד לכיכר העיר הישנה בה נשרפה ז'אן ד'ארק.

אחר כך טיילנו קצת בחנויות ושוב במדרחובים למלון ולשנת לילה מתוקה.

יום 2 חמישי. 5.10.2017 -רואן ,צוקי אטרטה ,הנפלר

היום הוא יום גשום בסגנון זרזוף קל דקיק , אותו זרזוף קל ילווה אותנו עוד כמה פעמים בטיולנו.

פתחנו את היום בביקור במוזאון האמנויות היפות ברואן.מוזיאון חביב ,יש בו ציורים של אמנים שרובם אינם מפורסמים אבל גם כמה אימפרסיוניסטים ובהם מונה,סיסלי, דלקרואה ואחרים .הכניסה חינם.

המשך היום לקראת צהריים ואנו שמים פעמינו לסיבוב נוסף במדרחובים של רואן וביקור נוסף בקתדרלה ובכיכר השוק הינה בה נשרפה ז'אן ד'ארק.

בצהרים אנו עוזבים לאטרטה לביקור בעיירה ובצוקיה המפורסמים. הדרך גשומה וכשמגיעים לטיילת ליד הצוקים הגשם פוסף ומאפשר טיול שהופך ליום נהדר של טיול מקסים. אנחנו מטפסים לצוקים וצופים למרחקים ככל שניתן ביום חצי מעונן כזה.

כשממצים מטיילים ברחובות המקסימים של העיירה. ומשם עולים לתצפית נוספת בצד השני של העיירה מכנסיית נוטרה דאם דה לה גרדה שבראש הגבעה ליד הים. בדרך אנחנו מגלים את גני אטרטה המקסימים ,זהו מקום מאד מיוחד שמדמה יער קסום עם יצירות אמנות מיוחדות שמפוזרות ביער.

לקראת חמש ממשיכים להנפלר .הדרך עוברת בגשר נורמנדי המפורסם שהוא למעשה מערכת של שלושה גשרים ענקיים מלה- הבר לאנפלר.

הנפלר עירה יפהפיה אבל מורגש שעונת התיירות תמה והעיירה לקראת סגירה בסביבות 7 בערב. האתר המרכזי הוא הנמל העתיק והבתים היפים סביבו ולא הרבה מעבר לזה.

יום 3 שישי6.10.2017 -טרוביל ,דוביל ,קאן

הבוקר הוקדש לביקור בעיירות הנופש היפות טרוביל ודוביל. גם הן כבר לאחר העונה התיירים לא רבים אבל זה לא גורע מיופין. לקראת צהריים פונים לקאן.

חובבי הקניות ימצאו את סיפוקם במרכז קניות ענק בפאתי קאן ושמו מונדויל על שם העיירה בה הוא שוכן. במרכז חנויות ענק של קארפור ,דקאטלון ועוד חנויות הלבשה רבות מאד חנויות ספורט ועוד ועוד.

קאן עיר תוססת הרבה סטודנטים במדרחובים .פאבים ,מסעדות ובתי קפה לרוב .

ביקרנו במדרחוב סן פייר שהוא הרחוב הראשי ורחוב סטרסבורג, בשאטו בראש הגבעה,בקתדרלה ובמנזר הגברים המרשים.

יום 4 שבת 7.10.2017 -חופי הנחיתה ,באייה ,קאן

היום הוקדש לביקור באתרי נחיתת בנות הברית בנורמנדי ביוני 1944.עברנו את רוב אתרי הנחיתה ממזרח למערב מגזרת חוף סורד של הבריטים דרך חוף ג'ונו של הקנדים גולד של הבריטים וחוף אומהה בו נחתו האמריקאים והסתבכו קשות עם אלפי חיילים הרוגים על החוף.תוך כדי ביקרנו בגשר פגסוס המפורסם ,בעמדת הבונקר הגרמני , בפסל מונטגומרי, בעמדת התותחים הגרמנית, בנמל הצף בארומנש שם גם ראינו סרט 360 מעלות על הפלישה, בבית הקברות המרשים האמריקאי, בפונט דה הוק ובאומהה ביץ'. עקב קוצר הזמן ויתרנו על חוף יוטה בכדי להספיק לבאייה.

בבאייה ביקרנו במוזאון השטיח המתאר את עלילות ויליאם הכובש שנת 1066 .השטיח אורכו שבעים מטר ,רוחבו חצי מטר ומתאר עלילות וקרבות שהביאו להמלכת וויליאם על אנגליה.

עוד ביקרנו בקתדרלה המדהימה של באייה וחזרנו לקאן לבילוי לילה נוסף במדרחוב.

יום 5 ראשון 8.10.2017 -מוזאון השלום ,מונט סן מישל ,סט.מאלו

בבוקר ביקרנו במוזאון השלום שבפאתי קאן. המוזאון מפואר ומתאר את הסיבות לפרוץ מלחמת העולם השנייה ואת מהלך המלחמה. לדעתי זה יותר מוזאון המלחמה מאשר מוזאון השלום אבל אולי על דרך השלילה של המלחמה נגיע לשלום ונבין את חשיבותו .להערכתי חשיבותו בחינוך הנוער שלא מכיר את שאירע באירופה לפני שבעים שנה ובכך שממחיש לנוער את זוועות המלחמה וגם את מה שאירע לעם היהודי ולעמים אחרים.

משם נסענו לביקור במונט סן מישל. למי שלא מכיר - זהו אי קטן שעליו מנזר מבוצר וכפר קטן ,שכיום מלא חנויות תיירים ומסעדות .האי הייה בעבר מחובר ומנותק מהיבשה בעת הגאות והשפל המיוחדים למקום, כיום ניתן להגיע בכל שעה על כביש סלול בגובה מתאים .זהו אתר ייחודי בקנה מידה עולמי שגרם לנו להנאה מרובה.

משם נסיעה של קרוב לשעה לעיירת החוף סט.מאלו. העיר העתיקה שלה יפהפייה ולמרבה ההפתעה גם שוקקת חיים יחסית לאתרים אחרים בעונה זו. שוטטנו בסמטאות ועל החומה סביב העיר העתיקה שלדעתי היא בקנה מידה עולמי.

יום 6 שני 9.10.2017 -סט. מאלו אנז'ר 

הבוקר הוא בוקר מעט חורפי עם זרזוף של גשם דקיק. המתנו להתבהרות ופנינו שוב לעיר העתיקה של סט. מאלו לשיטוט נעים בסמטאות והקפת העיר על החומה -ניתן לטייל סיבוב שלם סביב בעיר העתיקה על החומה.

משם נסענו לדינאר לביקור קצרצר שהופרע על ידי הזרזוף של הגשם .מסיבה זו דילגנו גם על דינאן ונסענו ישירות לאנז׳ר ,זוהי עיר מקסימה השוכנת על נהר לה מאן.העיר נעימה ביותר אלגנטית ואנשיה חביבים ומאירי פנים. טיילנו בכיכרות בסמטאות ובמזרחובים ובכלל זה הכיכר המרכזית הרלנמו ,בקתדרלה, בטירה השאטו המדהימה ובגני מוזאון לאומנויות.

יום 7 10.10.2017 -אנז'ר שארטר

גם היום אנז'ר כפית ,נעימה ומסבירה פנים .שוטטנו בסימטאות העיר העתיקה וחזרנו לשאטו המצודה ששולטת על העיר והנהר. ביקרנו בה ובגנים והתרשמנו מעוצמתה ומהשחזור המקורי.חוויה יוצאת דופן הייה הביקור בשטיח שבטירה. זו עבודה יוצאת דופן באולם שנמשך לאורך כ 170 מטר ובועל הקיר שטיח מקורי מהמאות 14. , 15 המתאר את מלחמת האפוקליפסה של יום הדין בין הטוב לרע ובין השטן לאלוהי הטוב. בשטיח עשרות שטיחי משנה כל אחד בגובה מטר על שלוש שתלויים אחד מעל השני וכולם מתארים את מאבקים בצבעים וחוטים עדינים.

מהשאטו המשכנו לביקור חינמי במוזאון האמנויות ולעת צהריים יצאנו לשארטר לביקור בקתדרלה האדירה המפורסמת שהיא הגדולה ביותר בצרפת.

לאחר הביקור בקתדרלה שוטטנו בסמטאות הי פות של העיר ומשם חזרנו לפריז ללינת לילה לפני הטיסה חזרה לארץ.