מקבץ טיפים למטייל עצמאי בניו זילנד – האי הדרומי - נובמבר 2019 – זוג מבוגר בקרוואן

למטיילים בנובמבר צפויים ימי גשם מרובים בעיקר בחוף המערבי. שינויי מזג אוויר פתאומיים וכבישים סגורים בגלל מפולות סלעים. קחו בחשבון יומיים שלושה נוספים לתכנון הטיול בגלל כבישים סגורים ושינויים בתוכניות. היו גמישים.

ממליצה על כלים חד פעמיים וכוסות לשתייה חמה לימים שבהם לנים במקומות בהם אין חשמל או לא נוח לשטוף כלים במים קרים. בעיקר בחניוני doc של המדינה.

קחו איתכם מהארץ שקיות פלסטיק מהסופר עם או בלי ידיות לאיסוף זבל יומיומי. שקיוות זבל גדולות לאיסוף בגדים לכביסה. שקיות עם סוגר, שקיות סנדוויצים, מגבוני ניקוי למיניהם. מאד נוח ונחוץ בקרוואן. בקרוואן יש דלי גדול שמשמש לנשיאת כלים מלוכלכים לשטיפה במטבח המרכזי בחניון הקרוואנים.

ממליצה להצטייד בדלק גם כשיש חצי טנק מלא. לפעמים אין תחנות במרחקים גדולים. ובמזון ומים ליומיים .

למטיילים בקרוואן – עליכם להחזיר מיכל גז מלא. אין בנמצא כמעט מיכלי גז של 3-4 ליטר, בקרוואנים ישנים. יש רק 9 ליטר להחלפה בתחנות דלק. יש בעיירות גדולות מקומות למילוי חוזר של המיכל שלכם וצריך לברר היכן יש(לפעמים בתנות של תחנת דלק יכוונו אתכם ) כי אחרת תשלמו קנס של 150 דולר מקומי. מילוי מיכל קטו יעלה 5-10 דולר.

רשת top 10 פארקים לחניית לילה עם כל הציוד והנוחות שנמצאים ברוב אזורי האטרקציות – מומלצת בחום. מפה של כל החניונים שלהם עם טלפונים וכתובות תקבלו חינם בחניון הראשון בהם תלונו. בנובמבר אין צורך להזמין מקום מראש. מדצמבר – המחירים עולים והצפיפות רבה. מחירים ממוצעים לקרוואן בין 46 ל-50 דולר ניו זילנדי. יש שם גם ביתנים, חדרים, דירות, חניון עם או בלי חיבור לחשמל ודשא לאוהלים. יש מקלחות מטבח מאובזר חדר כביסה (בתשלום) נקיון ומידע לתיירים כולל הזמנת מקום באטרקציות מקומיות. אפשר לטייל ברכב פרטי וללון בחדרים באותם חניוני טופ טן.

Lake tekapu - אגם טקאפו – תצפית – אחרי שנהנים מצבע הטורקיז של מי האגם יוצאים להמשך הנסיעה בכביש ומימין לדרך יש פנייה ימינה להר ג'והן mt. john- הכביש מטפס לנקודת תצפית על האגם ובית קפה נעים. עוגת גזר טעימה. במחסום כרטיס כניסה 8 $ למכונית כי ההר פרטי.

Mount kook - הר קוק – ההר הגבוה ביותר בניו זילנד ע"ש מגלה עולם קפטן קוק. נוסעים לאורך אגם עם מי טורקיז בשם: פוקאקי לכיוון העיירה mt.kook מטרים ספורים לפניה מצד ימין פונים לחניון בשם ווייט-הורס. יש שלט חום קטן. זהו חניון doc של הממשלה ובו שירותים ומטבח עם כיורים ושולחנות. יש לשלם בעמדה : ממלאים טופס שחציו מעטפה אותה משלשלים לתיבה עם 15 $ לאדם וחציו קבלה אותה מצמידים לחלון הקדמי ברכב. פקח מטעמם בודק את הרכבים והתשלומים!! מהחניון יש שילוט ברור ליציאה לשלושה טרקים. הטרק hooker vally בו הלכנו – שביל הליכה נוח ומסודר. 3 שעות לכל צד. חוזרים באותו שביל.לאורכו גשרים תלויים על נהר שוצף. הלכנו עד הגשר השני 45 דקות לכל צד ולנו זה הספיק. במרכז הכפר יש מוטלים ובתי הארחה. במרכזו נקודת מידע לתייר i שנסגרת בשעה 17:00.

Oamaru – עיירה על כביש 1 בין קרייסצ'רצ' לדוניידין - בה ניתן לצפות בפינגווינין קטנים במשקל 1 ק"ג שאומרים שעל בטנם צבע כחול. ישבנו שעתיים וציפינו שיעלו מן הים בשקיעה....יש שתי טריבונות לצפייה. שלמו את היקרה יותר בה עוברים הפינגווינים מתחת לרגליכם בדרכם למחסה שבנו להם בשמורה. בטריבונה הזולה מרוחקת ולא רואים ממנה כלום. מאכזב המספר המועט שעלו מן הים . המחיר גבוה: 50 $ ניו זילנדי לאדם. הנחייה איך להגיע למקום תקבלו בטופ טן top 10 החניון לקרוואנים במרכז היישוב. העזרו בוויז.

סלעי הבולדרים – כחצי שעה בין oamaru לדוניידין – על החוף מונחים סלעים עגולים גדולים , כדוריים, מדהים. אתר חובה!

Te – anau טה- אנאו סיור למערת התולעים הזוהרות – חובה. הרחוב המרכזי עם חנויות ומסעדות יורד על האגם ובקצהו משרד לרכישת הכרטיסים לסיור. הסיור מתחיל בשייט באגם ואחר כך עוברים לסירה שנכנסת לבטן ההר ובדרך מפלים ומתחתיכם נהר שוצף. מעליכם נקודות זוהרות. ההסברים וביחוד הסרט בסיום על התולעים – מעניינים מאד. אורך המנהרה 6ץ7 ק"מ ורק 200 מטר מתוכה חשופים לקהל. המחיר: 105 $ לאדם. יקר אבל שווה.

הכביש בין טה – אנאו למילפורד סאונד – דרך מתפתלת וכביש נוח. שירותים לאורך הדרך אך מלאו בדלק את המיכל. משמאל לכביש עצרו ב lake miror אם היום בהיר. יש השתקפות יפה באגם.

טרק קיי – סמיט. יוצא מחניון בthe divide הליכה נוחה טיפוס לא קשה בתוך יער מקסים. כל הסיבוב 3 שעות ואפשר כמובן פחות ולחזור.

שייט בפיורד במילפורד – העיירה היא בעצם מגורים של צוותי האוניה והתחזוקה במקום. אין ממש יישוב שם. מגיעים לניון לקניית כרטיסים. החנייה יקרה מאד ולכן משלמים רק על שעה 10 $. קונים כרטיס לאונייה הקרובה (יש לעיתים קרובות) ולבחור אם רוצים גם ארוחה קלה בנוסף או לרדת ממנה לאקווריום תת ימי. האקווריום עלוב לעומת מה שיש לנו באילת והארוחה כריך מושקע פרי וחטיפים. תחליטו מה מתאים. עוזבים עם הכרטיסים את החניון וחוזרים בכביש בו הגעתם. עוברים שדה תעופה קטן ומייד אחריו נכנסים לחניון חינמי. אוטובוס שאטל מחכה שם ויסיע אתכם חינם לרציף האוניות וגם יחזיר אתכם לאותו חניון חינמי בסוף השיט. כשמגיעים לרציף האוניות חפשו את החלון של חברת הספנות שלכם (כתוב על הכרטיס ) וקבלו מהם את כרטיס העלייה לספינה והארוחה אם הזמנתם. הנוף יפה השייט קסום ומהנה. יש מפלים בדרך והרים מושלגים סביב.

קווינסטאון – חוויה נפלאה לצפות עליה מלמעלה. עלו ב"גונדולה" שזו רכבל וקנו כרטיס משולב. בסוף תחנת הרכבל עולים עוד יותר גבוה בכסאות פתוחים עד למבנה הסופי בו יש מסעדה חנות מזכרות שירותים וביחוד מרפסת עם נוף מדהים. יורדים משם במזחלות סלאלום . ושוב ברכבל עד למטה. חוויה נהדרת גם למבוגרים מאד. בעיר עצמה באזור האגם עם סמטאות של חנויות ומסעדות וטיילת על המים. ממש יפה.

קווינסטאון – וואנאקה – דרך קרומוול( Cromwell)- הדרך ארוכה יותר אך ביציאה מקווינסטאון עוברים

גשר ממנו קופצים באנג'י. Kawarau bridg. אם לא תקפצו לפחות תסתכלו איך אחרים קופצים.

הכביש מוביל לעיירה וואנאקה אך לפני העיר יש 2 אטרקציות מרכזיות שלה: קודם תפגשו משמאל לדרך את עולם הפאזליםpuzzling world מיקבץ של החדרים עם הולוגרמות, מבוך, תעתועי ראייה – נחמד. מחיר 18 $ ואפשר לקנות שם משחקי הרכבה מתוחכמים לילדים. הכניסה מקושטת בבתים צבעוניים נוטים על צידם. יותר מתאים לילדים מאשר למבוגרים.

בהמשך הכביש 300 מטר מימין יש חניון. ממנו מטפסים על הר איירון mt. iron הטיפוס לא קל ונמשך כשעה. הנוף מלמעלה מהמם. המון ארנבות באזור. זו מכת המדינה .

וואנאקה – עיירה שתמציתה רחוב אחד לאורך האגם ובו ברים מסעדות חנויות ומוסיקה. האגם מוקף הרים מושלגים והמקום יפהפה. חניון הקרוואנים ממש על הכביש הראשי שחוצה את העיירה Wanaka lakeview holiday park ומחירו 42$ לשני אנשים וקרוואן עם חיבור לחשמל.

3

הקרחונים פוקס ופרנץ יוזף – מזמן נסוגו ונמסו מאזור העיירות. התמונות היפות שרואים בהן אנשים פוסעים על הקרח מצולמות ממרומי הקרחונים אליהם מגיעים במסוק עם נחיתה למעלה והליכה שם. 500 $ ניוזילנדי לאדם כ 1200 שקלים. לשיקולכם. ההליכה ברגל לכיוון הקרחונים ארוכה ומאכזבת כי בפוקס נקודת בתצפית במרחק 2.5 ק"מ מקצה הקרחון ובפרנץ יוזף – 750 מטר "בלבד". אפשר לוותר. המרחק בין בישובים קצר ולינה אפשרית בטופ 10 מחוץ לפרנץ יוזף על הכביש הראשי. חניון מוצלח. 2 דקות נסיעה צפונה משם על הכביש משמאל אגם mapoutika בבוקר ביום בהיר השתקפות יפה.

Hokitika – על כביש 6 בחוף המערבי לפני העיר greymauth – בעיירה יוצרים תכשיטים מאבן ג'ייד ירוקה . עיירה נעימה וברחוב הראשי מגדל שעון. משמאל חניית רכב לאורך הכביש בחינם וחנות מפעל ותכשיטי ג'ייד בה רואים תהליך יצירת התכשיטים מניסור האבן הגולמית חיתוך שיוף מעצבים מסלע כהה לתכשיט אבן ירוק. בקפה הפינתי יש ארוחות קלות ועוגות. הקפה בניו זילנד טעים במיוחד ותמיד שואלים אותך אם תרצה קקאו למעלה או קינמון.

מפלי מארוייה maruia falls – - על כביש 65 בין צומת ספרינגס למורצינסון (קרוב יותר למורצינסון – זהו כביש שמוביל לנלסון). המפלים נמוכים ורחבים. הם שבר בתוך נהר שוצף. מאד מרשימים. שביל הליכה ביער קצרצר דקותיים מהחניון .

פארק לאומי אבל טסמן abel tasman - לנו במקום 3 ימים. אזור קסום ומתאים למטיבי לכת , לסיורים קצרים, לשייט. לינה בmotueka בטופ 10 ואצלם להרשם ולשלם לשייט לאורך חוף הים . היציאה לשייט מ- kai teriteri – קאי-טרי-טרי ולשם מגיעים בטרנזיט חינמי שלוקח אתכם הישר מטופ 10. השיט לאורך המפרצים המדהימים של השמורה. הוא במסלול הלוך ושוב. תחנה אחרונה ב totaranui ושם מסתובבת הספינה בחזרה. לכל אורך השייט אפשר לרדת ממנה במפרץ כזה או אחר ולעלות שוב לפי לוח השעות שנותנים לכם. אנחנו חזרנו וירדנו בawaroa הלכנו בשביל נוח בהרים ירדנו איתו לחוף ושוב עלינו בהר ביער עד התחנה הבאה tonga quarry . ניתן לצעוד גם 8 שעות או 3 ימים. אתם קובעים. יש סירות טקסי קטנות שיוצאות מקאי טרי טרי לכל המפרצים להשתזף לצעוד. כולן אוספות אתכם מהמפרצים בשעות מסודרות. כרטיסים במעגן במשרדים בקאיטריטרי.

אבל טסמן – pohara – יום נוסף ישנו בפוהרה. יש שם טופ 10 על החוף ממש. לטייל על החוף ולאסוף צדפים ענקיים..מפרץ מרינה ומצוקים. הדרך לפוהרה על כביש 60 מפותלת מאד אך כביש טוב. מאד יפה. takaka – עיירה יפה וצבעונית . במזלג כבישים במרכזה פונים שמאלה ומהכביש הראשי שלו אחרי בית הספר - קיים אגם pupu pupu springs. שאסור להחמיץ!!אסור לגעת במים שלו מחשש שיזדהמו. מימיו צלולים ושקופים והמראה מרהיב. שביל יפהפה 25 דקות מסלול מעגלי. שימו לב למפה: אחרי הישוב טאקקה מופיע הישוה מוטו –פיפי. צירוף מקרים?

מצפון לפוהרה על הכביש מימין – מפלי wainui. 350 מטר הליכה בשביל נוח ביער. 50 דקות טיול. המפל שופע מים ועומדים ממש ךצידו. יש גשרונים בדרך ונהר שוצף.

משמאל לכביש מונומנט לזכר אבל טסמן. טיפוס קצר ונוח למרפסת נוף יפהפה למפרצים.

Rotoiti lake - - דרך העיירה st. arnaud שעל חופו – האגם עם ברווזים וצלופחים מתחת למזח. הרים מיוערים סביבו ושביל הליכה ביער. יש בו שירותים אך אסור ללינת לילה ויש פיקוח. נכנסים בדרך למרכז המבקרים וקונים כרטיס לינה לחניון לילה במפרץ הבא. ללא חשמל. Doc ממשלתי. 15 $ לאדם.הגעה: על כביש 63 בין Westport ל Blenheim אחד מאגמי נלסון.

כ-10 ק"מ צפונית לקייקורה (החוף המזרחי) על כביש 1 בנו טיילת חדשה וחנייה לאורכה עם מעקה והמוני כלבי ים נמצאים שם ממש למרגלותיכם. עצרו בדרך .

Kaikaura – כשעתיים צפונית לקריסצ'רצ' על החוף המזרחי – עיירה שכולה כביש אחד תיירותי עם חנויות. ממנה יוצאים לשייט שאולי תזכו לראות בו זנב ליוויתן. אם לא תראו – והקברניטה של הספינה ממש משתדלת לאתרו עם סונר... – תקבלנו אם רוב כספכם בחזרה.

קייאקים לצפות בכלבי ים – לא תמיד יש כלבי ים אבל השייט בקיאקים ביחוד אלו עם הפדאלים ולא חתירה – מרגיע ויפה ונעים אם מי המפרץ שקטים. יציאה ב18 בערב זוכים לראות גם שקיעה יפה. טופ 10 במרחק 500 מטר מהמרכז. דקות מהמשרד של הקיאקים באתו צד של הכביש.

חצי האי בנקס banks peninsula - מדרום מזרח צמוד לכריסטצ'רצ'. חובה לנסוע. סעו בכביש הפסגות .במפה מסומן בצבע לבן. מפותל הררי ונופים מדהימים . summit road באמצע הדרך פתאום מבנה אבן גדול וחנייה : קפה מסעדה hill top עם מרפסת נוף קפה ומאפה.

akroa- העיירה הצרפתית המדהימה בסוף חצי האי בנקס. קסם של ישוב. הדרך מקרייסצרצ מתפתלת והנופים לקראת אקרואה והמפרץ יפהפיים. Top 10 לפני העיירה על גבעה משמאל. רחוק להליכה וקשה לטיפוס בחזרה. אין חניון קרוואנים אחר באזור. רכב פרטי יכול לרדת בקלות מהגבעה ולחנות בעיירה. לקרוואנים אסור לחנות בה במרכז. יש בה מוטלים ולודג'ים לרוב. שטנו בה לצפות בדולפינים מהמזח המרכזי. ראינו להקות דולפינים קטנים שליוו את הספינה.

כריסטצ'רצ' – ניסינו להתחמק מלטייל בה אבל הופתענו. חצי יום שווה. מככר הקתדרלה שעדיין בשיקום אחרי רעש האדמה לקחנו רכבת תיירים אדומה ואיטית שסובבת את כל האטרקציות בעיר. 25 $ לאדם.

Tram city tour יורדים ועולים בתחנות מתי שתרצו. הנהג מסביר על האתרים ואם לא יורדים ממנה הסבב אורך 50 דקות. יש מדרחוב חמוד משוחזר ב new regent st. ואזורי קניות מודרניים ושוק מסעדות מקורה

river side market . כייף להסתובב באזור של "שער הנצחון" שלהם . זה מונומנט ענק לזכר הנופלים במלחמת העולם הראשונה ושם האזור המודרני לקניות וטיול לאורך הנחל שחוצה את העיר.חניונים בתשלום סביב כיכר הקתדרלה. בחניון אין פתק לשים על החלון כי מקלידים את מס' הרכב. מפקחים בודקים. טופ 10 של קרייסצרצ בשולי העיר בחלקה הצפוני. רחוק מהמרכז. ואם תרצו להתפנק ערב לפני הטיסה הביתה – באזור שדה התעופה מלון comodor ברמה גבוהה. גם במחיר.

אוכלוסיית ניו זילנד פחות מ-4 מיליון. כבשים – מליונים. תיירים – 8 מליון בשנה. ארנבות – מכת המדינה כי אין מי שיטרוף אותן. אין חיות או עופות טרף. השילוט בכבישים מושלם וכן איכות הכבישים. שירותים ציבוריים נוצצים מנקיון בכל פינה במרכזי הערים הכפרים ובדרכים. והתושבים מרבים לחייך . תהנו .