הדרך למסטיה בירת חבל סוונטי, 7 שעות נסיעה מטביליסי, עוברת לאורך קניון נהר מולחרה (ואל תצחקו על השם). נוף פראי של מפלים, אגמים בצבע טורקיז, צוקים נישאים, ופסגות הרים מושלגים עוטפים את הכביש. במקומות רבים לאורך הכביש יש מפולות בוץ ודרדרת סלעים. יכולנו כמובן לעקוף את כל זה ולהגיע בטיסה משדה התעופה במצחטה (ליד טביליסי) לש”ת על שם המלך תמרה במסטיה, אבל אז היינו מפספסים 3 טרמפיסטים שהגיעו לחגיגות השנה לסילוק הפולש הפרסי, שאספנו בדרך חזרה, איתם אנחנו ממשיכים לשמור על קשר.

רחובות העירה מסטיה מכוסים שלג וקרח, התמרון ברכב בין הולכי הרגל והבהמות שחולקים את הדרך בעייתי מאוד. רחובות העירה בדרך לאזור הצימרים, צרים ותלולים והנסיעה בהם קשה עד בלתי אפשרית, אבל אסור לפספס את התצפית ממגדל השמירה שהפך למוזיאון (Margiani's House Museum) . במרכז העיירה תוכלו למצוא אל כל מה שדרוש לטיולים בסביבה כולל מרכז מידע, כלי רכב 4X4 ומדריכים לטיולים רכובים או לטרקים, ציוד סקי ועוד. בעיר ישנם מספר מוזיאונים המתארים יפה את ההיסטוריה של האזור, כולל את חלקם של היהודים המובא כאן בהבלטה וזכור לטוב. ליד המוזיאון להיסטוריה ואתנוגרפיה, על גדת הנחל נמצא מעין מים מינרלים מוגזים עשירים מאוד בברזל.

2 אתרי סקי פעילים באזור מסטיה: חצוואלי וטטנולדי, האחרון הוקם על ידי חברה צרפתית, נפתח רק השנה ויהיה פתוח לסקי גם בימי הקיץ. גולשי סקי מנוסים משוויץ ואוסטריה העידו שאתר זה עולה באיכות השרות ומסלולי הגלישה על רוב האתרים באירופה. הנוף הפנורמי מפסגת הרכבל העליון, עוצר נשימה ולא רק בגלל הגובה של 3039 מטר.

ממסטיה אפשר לקחת טיול יומי לכפר אושגולי, אתר מורשת עולמית של אונסקו, הכפר הגבוהה ביותר באירופה. הקדמה לא הגיע לכפר זה, תושביו כולם עוסקים בחקלאות בשיטות מסורתיות. סוסים ושוורים מניעים את המזחלות והכלים החקלאיים. הבתים בני 1-3 קומות בנויים אבן. קומת הקרקע משמשת לרוב לגידול צאן ובקר. זבל הבקר יקר הערך, מובל ע”י מזחלת רתומה לשוורים למכירה לבעלי השדות.

בדרך לאושגולי, על שפת הנהר, נמצא “מגדל האהבה”. מגדל זה שינה את ייעודו והפך מקלט לזוג אוהבים, בני אותה משפחה, שנישאו למרות האיסור החמור על נישואים בתוך המשפחה. הם הורחקו מהכפר ונאלצו לקבוע את משכנם במגדל זה.

מגדלי אבן גבוהים הפזורים בכל הכפרים שימשו להגנה בפני פולשים צ'צ'נים ואוסטים. בראש המגדל חדר גדול עם חלונות הפונים כלפי מטה באופן המאפשר תצפית טובה על הסביבה ועל מרגלות המגדל. גג המגדל עשוי עץ וסולמות עץ פנימיים מובילים בין קומות המגדל לחדר העליון.

אזור סוונטי פפולארי מאוד למטיילים בטרקים של 3-12 ימים בקייץ. האזור טרם נחשף לחובבי ספורט החורף כך שהמחירים בעונה זו עדיין אטרקטיביים ביותר.