הקיץ בעלי לא יכול היה לטוס בשל סיבות אישיות, וע"מ שהקטן (שהוא כבר לא באמת קטן – בן 14) יחווה חופשה הוחלט שאטוס איתו ליעד זול יחסית. על הדרך הצעתי לאמי להצטרף והוחלט שנטוס לורשה.

אמי ואני היינו בורשה לפני כשנתיים במשך כחצי יום במסגרת סיומו של טיול שורשים, כאשר ורשה היתה יעד ההמראה והנחיתה וסה"כ היא השאירה בנו טעם של עוד.

לא אלאה אתכם באירוע הדרכונים שנעלמו, אבל עד שהפנמנו שאין לי דרכון, הזמנת דרכון חדש וקבלתו מחירי הטיסות עלו והנסיעה לא היתה זולה כפי שחשבנו תחילה.

בסופו של דבר הוזמנו שלושה כרטיסי טיסה עם וויזאייר. הלוך במוצ"ש 17.8.19 וחזור בשישי ה- 23.8.19 בשעות הצהריים – סה"כ חמישה ימים מלאים.

תחילה הזמנתי מלון עם חדש לשלושה ולאחר מספר ימים שיניתי למלון דירות EXCLUSIVE Aparthotel - Warsaw, וזאת ע"מ לאפשר יותר מרחב מחיה לכולנו. מה שהנחה אותי בין היתר בהזמנה הינו קבלה מאויישת 24 שעות, שכן ההגעה היתה צפויה לשעות הלילה המאוחרות.

הדירה במרכז העיר בסמיכות לארמון התרבות והמדע, מאובזרת, נקיה ובמיקום מצויין.

17.8.19 יום שבת

יום שבת הגיע והנסיבות בשלן בעלי לא יכול היה לטוס החריפו. האמת שהתלבטתי עד לרגע האחרון האם לטוס אם לאו, וכל יום במהלך הטיול שאלתי את עצמי האם אצטרך להקדים את החזרה. בסופו של דבר הדברים הסתדרו, אולם לאורך כל הטיול ליוותה אותי תחושת מועקה.

הטיסה יצאה באיחור של כשעה ולכן גם נחתנו באיחור.

הזמנתי מונית מהשדה למלון מבעוד מועד באמצעות מארגן טיולים בעברית דרכו גם הזמנתי טיול לאחד הימים.

נשלח אלי וואוצ'ר בווטסאפ אותו הייתי צריכה להציג במונית. עצרתי את החברה הנכונה אולם הנהג לא זיהה את הוואוצ'ר. החלטנו להמשיך ולנסוע איתו, ומאוחר יותר ביקשתי וקיבלתי זיכוי על עלות הנסיעה מהחברה.

הגענו למלון בסביבות 2:00 בלילה. בשניות הראשונות לא מצאנו את הקבלה אולם, לאחר שאיתרנו אותה קיבלנו את הדירה במהירות ונפלנו למיטות.

18.8.19 יום ראשון

החלטנו להקדיש את היום לעיר העתיקה.

בימי ראשון החנויות בורשה סגורות. לכן, ראשית ירדנו לקבלה וביקשנו הנחיה לחנות פתוחה בה בכ"ז נוכל לקנות SIM מקומי. בנוסף קיבלנו הנחיות לגבי הגעה ברגל לעיר העתיקה, שלדברי הפקידה בקבלה קרובה למדי למלון.

מצאנו את החנות לרכישת ה- SIM אולם היא היתה סגורה. חזרנו והתחלנו לצעוד בהתאם להנחיות לכיוון העיר העתיקה. קצת הסתבכנו, מה שאולי היה נמנע לו היה לנו גוגל מפות. היום היה חם מאד מעל ל- 30 מעלות.

בסופו של דבר בסמיכות לעיר העתיקה התיישבנו בבית קפה לארוחת בקר.

לאחר מיכן סיירנו עצמאית בעיר, ראינו את עמוד המלך זיגמונט, נכנסנו לקתדרלת יוחנן הקדוש, ראינו משפחה בסיומה של הטבלה, עברנו בכיכר העיר העתיקה וראינו את פסל בת הים, סמלה של ורשה ואת הבניינים המשוחזרים, ועברנו בברביקן.

נכנסנו למוזיאון מארי קירי, שהיתה פולניה. קשה לקרוא למקום מוזיאון אלו שלושה חדרים עם מידע על המדענית וחפצים שונים שלה ושל משפחתה.

בשעות הצהריים חזרנו לעמוד המלך זיגמונט והצטרפנו לסיור חינמי של "המטריות הצהובות" בעיר העתיקה.

במסגרת הסיור למדנו מידע נוסף על העיר העתיקה. עברנו בטירה המלכותית ושמענו את סיפורה, עמדנו ליד פעמון המשאלות, צפינו על הויסלה, עברנו שוב בכיכר העיר העתיקה ושמענו את האגדה על היווצרותה של ורשה והסיבה לבת הים כסמל העיר, חצינו שוב את הברביקן ויצאנו לשולי העיר העתיקה.

הסיור אורך כשעתיים והתשלום הינו טיפים למדריכה. אני ואמי נהנינו הקטן ממש לא נהנה בהתחלה ובהמשך קצת פחות סבל.

בכל יום השתדלנו לגוון ולעשות דברים שנוגעים לכל אחד מהמשתתפים בטיול.

לפיכך, נכנסנו למוזיאון האשליות שנמצא בכיכר העיר העתיקה. המוזיאון קטן וכולל סוגים שונים של אשליות שראינו בעבר במקומות אחרים, החל מציורים שנותנים תחושת תלת מימד, תמונות של אשר, מראות מעוותות, תמונות של אילוזיות תפיסתיות וכדומה. שלושתנו התחברנו למקום ושהינו בו קצת מעל לשעה. אתנחתא לאחר הסיור ההיסטורי.

בתום הסיור התיישבנו בבית קפה בכיכר העיר. אמי והקטן הזמינו גלידה וקיבלו כוסות גלידה ענקיות במחיר מצחיק. אני הזמנתי אפרול שפריץ.

לאחר מיכן החלטנו ללכת למזרקות המולטימדיה. המופע האורקולי במזרקות הינו בלילות שישי ושבת, לילות בהם לא היינו בורשה, ולכן החלטנו לראות את המזרקות באור יום. האמת פארק חביב ולא מעבר לכך.

חצינו לויסלה והלכנו לאורך הנהר. מזג האוויר שהיה לוהט לאורך כל היום התחיל להתקרר והשמים האפירו.

בשלב מסויים היינו מול הגנים האחוריים של הטירה המלכותית. בהמלצת המדריכה נכנסנו לגנים וסיירנו בהם.

העייפות הכריעה אותנו והתחלנו ללכת לאורך המדרחוב לכיוון הדירה.

בסביבות הדירה היו מספר בתי קפה שראינו בבוקר. החלטנו לשבת באחד מהם לארוחת ערב.

התברר ששמו "לחם ויין" בכיתוב בעברית ממש תזכורת לבית.

זהו תם היום העמוס הראשון.

19.8.19 יום שני

שוב יום לוהט.

להיום תוכנן סיור יהודי בעברית. נקודת המפגש לסיור הינה במלון מריוט שהיה מרוחק כרבע שעה מהדירה ולכן החלטנו ללכת ברגל.

הפסקה הראשונה היתה קניית SIM במחיר מצחיק לי ולקטן (לאמי היתה חבילת גלישה פעילה מטיול קודם).

זהו הרגשנו מחוברים ונגישים.

עצרנו לארוחת בוקר בסטארבקס והמשכנו למלון מריוט. בדרך עברנו ליד ארמון התרבות והמדע וליד קניון זלוטי. עוד נחזור לשניהם.

את מרבית הנקודות בסיור היהודי ראינו אמי ואני לפני כשנתיים, עת ביקרנו בורשה.

ממלון מריוט יצאנו במיניבוס לכיכר של המוזיאון ליהדות פולין. גם אליו עוד נחזור.

ראינו את שדרת אירנה סנדלר, חסידת אומות עולם שסייעה בהצלת ילדים יהודים. צפינו באנדרטת השואה והגבורה שעיצב האומן נתן רפפורט שזהה לה יש ביד ושם. 

עצרנו ליד אבן הזיכרון לשמואל זיגלבוים, שהינה חלק מנתיב הגבורה. 

נתיב הגבורה, נתיב הליכה בורשה המתחיל באנדרטת מרד גטו ורשה, ברחוב זמנהוףZamenhofa דרך רחוב דובואה ועד לרחוב סטבקי 10 Stawki בה מוצבת אנדרטת כיכר השילוחים. 

המסלול כולל 16 אבני זיכרון מגרניט שהוצבו בשנת 1988, אבנים שעוצבו בצורה אחידה בידי האמן גסיור, על כול אבן זיכרון המייצגת דמות או רעיון באמצעות שמו של אדם או אישה יהודיים בולטים, בדרך כלל אנשי רוח, מחתרות, לוחמים, סופרים ועוד, שחיו בתקופת השלטון הנאצי .

מעבר לאבני הזיכרון לדמויות אישיות ברוח הגבורה בגטו, במחבוא או נציגים בולטים מבין המנהיגים שנשלחו למחנות ההשמדה ,על כול אבן זיכרון ,יש כיתוב הסבר והקדשה ,בשפות העברית, האידיש והפולנית, לאורך המסלול קיימות אנדרטאות לזכרם של אירגונים, או מאורעות כמו מרד גטו וורשה או מרד המחתרת הפולנית .

אבן הזיכרון לשמואל (ארתור) זיגלבוים ,ממוקמת בכיכר קטנה שפינת הרחובות לברטובסקייגו ורחוב דובואה Dubois, עד שנת 1940 שימש שמואל כאחד ממנהיגי ארגון הבונד בפולין, בשנה זאת הוברח בידי המחתרת ללונדון שם הצטרף לממשלת פולין בגולה. 

שמואל (ארתור) זיגלבוים, האמין שממרום ישיבתו החדש, בממשלת פולין הגולה, הוא יצליח לעורר תשומת לב לבעיה ולסבל בני עמו המושמדים בפולין, שמואל גם חשב שיוכל להשפיע על מקבלי ההחלטות בעולם בעת המרד היהודי בוורשה שם נותרה משפחתו בעת שברח. 

כאשר הבין כי קשה הדרך לשינוי בהלך הרוח העולמי לבעיה היהודית בפולין ,לאחר דעיכתו וסיום המרד בגטו וורשה, בחודש מאי 1943 החליט שמואל להקריב את חייו בהתאבדות במטרה למשוך את עיני העולם ודעת הקהל ולשנות את גישתם לבעיה, לאחר מותו נתגלע מכתב שכתב לראש ממשלת פולין הגולה שיקורסקי . 

שלטונות פולין תלו טבלת שלט על הבית בכיכר הקטנה ,שעליה כתוב חלק מדבריו במכתבו לראש הממשלה הפולני הגולה בלונדון. 

עברנו למילא 18 שרידי הבונקר של לוחמי מרד גטו ורשה ובראשם מרדכי אנילביץ'. במקום שהתה משלחת תלמידים מהארץ ולכן היכולת שלנו לבקר במקום היה חלקי בלבד.

והמשכנו לכיכר השילוחים אומשלגפלץ.

משם נסענו לבית הקברות היהודי בורשה. הסתובבנו בין המצבות שאני חייבת לציים שחלקן מרשימות ומעניינות וראינו את האנדרטה לזכרו של יאנוש קורצ'ק.

נסענו לאנדרטת הגשר, הנקודה בה עבר גשר העץ בין שני חלקי הגטו וראינו את הבניין ששרד מהמלחמה, ממנו היו יורים הנאצים על החוצים את הגשר.

הנקודה הבאה היתה בית היתומים של יאנוש וקרצ'ק שמשמש היום כפנימייה לילדים ממשפחות מצוקה ולכן צפינו בו רק מבחוץ.

עצרנו בנקודה בה שרידים מחומת הטו.

הנקודה האחרונה היתה בית הכנסת נוז'יק היחיד שנותר שלם לאחר המלחמה.

במהלך הסיור למדנו ממשתתפת נוספת להפעיל את אפליקציית הובר והשתמשנו בה בהמשך הטיול.

ירדנו במלון מריוט ונכנסנו לקניון זלוטי. הסתובבנו בקניון כשעתיים וערכנו מעט קניות. בהמשך היינו גם בקניון ארקדיה ואף חזרנו לזלוטי. יחד עם זאת הסיורים בקניון היו תמיד "על הדרך", כאשר לא ממש הצלחנו להבין את קדחת הקניות של הישראלים בורשה. לא מצאנו את המחירים זולים מהותית מהארץ ולא מצאנו פריטים רבים "שעשו לנו את זה". 

אכלנו צהריים ב KFC וחזרנו ברגל לדירה.

בדירה החלפנו לבגדי ים ע"מ לנסוע לפארק מים קטן שממקום בורשה Park Wodny Warszawiank.

בפעם הראשונה השתמשנו בהובר. הזמנו הסעה שמשום מה לא הגיעה, כנראה שלא דייקנו במיקום שלנו.

הזמנו הסעה נוספת ושילמנו תוספת להסעה שאל ניצלנו ונסענו לפארק המים.

שילמנו על שהות של שלוש שעות.

במקום בריכה אולימפית לשחייה, מספר מגלשות, ג'קוזי, בריכות שונות בחוץ ובפנים. בפנים אין מקומות ישיבה ובחוץ היה קר מכדי לשבת, כך שאת מרבית הזמן עשינו בג'קוזי. אמי שחתה מעט והקטן גלש במגלשות.

מיצינו את שלוש השעות ועזבנו.

מאחר שלא רצינו לחפש מקום לארוחת ערב קנינו מספר פריטים בקיוסק במקום ואכלנו אותם לארוחת ערב בדירה.

יצאנו ממתחם הבריכה, כאשר בחוץ מטפטף הזמנו הובר שהפעם הגיע ולקח אותנו לדירה.

הגענו בסביבות תשע לדירה לאחר יום ארוך מגוון.

20.8.19 יום שלישי

התחלנו את היום בשוק האוכל Koszykowa Hall.השעה היתה עדיין מוקדמת וחלק ניכר מהחנויות היו סגורות. נכנסנו לסופר של מוצרי טבע, לחנות ספרים שהזכירה את סטימצקי ואכלנו ארוחת בוקר במסעדת פנקייקים. המקום דומה מאד לשרונה מרקט.

משם נסענו לארמון וילנוב. המקסים. סיירנו בארמון עצמו וראינו את מגוון פרטי האומנות, המלבושים השונים, התמונות וכדומה. הייתי מגדירה את המקום כאקלקטי. משם פנינו לגנים המקסימים שמקיפים את הארמון. עברנו בין כל נקודות העניין, הלכנו לאורך הנהר, וישבנו ליד האגם. מאד אהבנו את הארמון והגנים שמקיפים אותו. 

לאחר שמיצינו את המקום נסענו לפארק חבלים שממוקם על גדות הויסלה. המדריכה החליפה איתנו מילים בודדות בעברית ואמרה כי ישראלים רבים מגיעים למקום. בכלל שמענו הרבה מאד עברית בורשה.

הקטן עשה את המסלול הבינוני בפארק ונהנה מאד.

משם הלכנו למתחם חוף על הנהר, קנינו ארטיקים ושתייה ונחנו.

להמשך היום תוכנן קניון ארקדיה. כפי שכבר ציינתי ממש לא אהבנו את הקניון. אולי היינו עייפים מידי, והרגליים כאבו לנו משלושה ימי הליכה אינטנסיבית, אבל הקניון הזה הוא בוודאי לא בעדיפות ראשונה אצלנו. שוב אכלנו KFC, פחות בגלל הרעב ויותר בכדי לנוח.

בסביבות 20:30 לקחנו מונית לחדר.

קנינו כריכים מצויינים בלחם ויין, אותם אכלנו בסופו של דבר כארוחת בוקר למחרת והלכנו לנוח.

21.8.19 יום רביעי

קמנו ליום קר, כאשר כל הלילה ירד גשם. חורף ישראלי.

נסענו למוזיאון המדע קופרניקוס ע"מ להזמין כרטיסים. הזמנו כרטיסים לשעות הצהריים והמשכנו לגן הבוטני שעל גג ספריית אוניברסיטת ורשה. הסתובבנו במקום היפה, שאין ספק שהוא יפה אף יותר במזג אוויר שמשי יותר. 

משם הלכנו ברגל לכיוון רחוב Nowy Świat

נכנסנו ל Manufaktura Cukierkחנות הסוכריות וקנינו מגוון של סוגים. ישבנו להפסקת שתיה ומאפה בקוסטה – היה לא ממש מוצלח חשוך ולא נעים.

לא התרשמנו מהרחוב שתיארו אותו כמרשים ביותר.

משם פנינו למדרחוב קטן שהוביל אותנו לכיוון הדירה. נכנסנו למתחם של TK MAX והצלחנו לבזבז לא מעט כסף.

כשיצאנו מהחנות השמש זרחה וכל סימן לבוקר החורפי נעלם.

לקחנו הובר בחזרה למוזיאון קופרניקוס ונכנסנו למתחם. במוזיאון שתי קומות. את מרבית הזמן שלנו במוזיאון עשינו בקומה הראשונה ואני יכולה לומר WOW

בחלק הראשון עברנו בין מגוון תחנות ופעילויות שהסבירו את פעילותו של גוף האדם.

משם עברנו למתחם שהדגים את הפעילות המוחית שלנו, זיכרון, חושים, למידה וכדומה.

היינו בקומה הראשונה מספר שעות ונהנינו מאד. עברנו בכל אחת מתחנות והתנסינו כמעט בכולן.

לאחר מיכן עלינו לקומה השנייה בה הסברים על מגוון תופעות פיסקליות. כנראה שהיינו עייפים ולכן עברנו ע"פ חלק מהתחנות ועזבנו.

כמובן שעברנו בחנות המוזיאון ובזבזנו קצת כסף על מזכרות.

המוזיאון מומלץ ביותר לילדים סקרנים. הוא עמוס במידה היות ומווסתים את שעות הכניסה אליו הוא מאפשר התנסות ולמידה תוך כדי חוויה.

אנחנו לקראת סיום הטיול ועדיין לא התנסינו בפרוגי או כמו שאומרים אלצנו בבית קרפלך.

נסענו לעיר העתיקה לסניף של Zapiecek מסעדה שמתמחה בכיסונים לסוגיהם. הזמנו מרקים ושלושה סוגים של כיסונים ממולאים בתפוחי אדמה – מבושלים, מטוגנים וכדומה.

התפוצצנו מכמויות האוכל ועוד לקחנו איתנו חלק מהמנות לחדר.

22.8.19 יום חמישי

יום שמשי ונעים

התחלנו קרוב לבית. ירדנו וצעדנו לכיוון ארמון התרבות והמדע. עצרנו לארוחת בוקר במעין מסעדת פועלים שהמגישה תפריט קבוע של ארוחות בוקר במחיר מצחיק. אני ממש לא אהבתי אמא שלי והקטן הסתדרו קצת יותר.

משם פנינו לתצפית בארמון התרבות והמדע. המקום נפתח בעשר. אנו הגענו מעט אחרי והתור היה ארוך למדי. לאחר המתנה קנינו כרטיסים ועלינו לתצפית. ורשה אינה עיר יפה. היא אפורה למדי עם עבר קומוניסטי וכך גם התצפית עליה. יש נקודות עניין כמו התצפית על העיר העתיקה אולם הייתי בתצפיות מוצלחות יותר.

בארמון התרבות והמדע מגוון מוזיאונים קטנים ותערוכות. בסמיכות לכניסה לתצפית היתה תערוכה של פסלים שנבנו מחלקי פלדה. קראתי על התערוכה עוד קודם לכן חוות דעת טובות ולכן החלטנו להיכנס.

התערוכה קטנה אבל מהנה ביותר. במקום דגמי מכוניות מחלקי פלדה, בובות ודמויות מסרטים ותוכניות טלויזיה כמו גיבורי על, רובוטריקים או טלטאביז. בכל ניתן לגעת וניתן לשבת במכוניות. 

מהתערוכה נסענו למוזיאון לתולדות יהדות פולין. ביום חמישי הכניסה חינם וחששנו מעומס אולם לא כך היה. לקחנו מכשירי אודיו עם הסברים בעברית. אלו היו שלושת מכשירי האודיו האחרונים וההמלצה שלי היא לסייר במוזיאון רק עם מכשירים שכאלו. קשה לי לראות כיצד מבינים את המקום בלי ההסברים המפורטים.

במוזיאון שמונה תערוכות קבועות שמתארות את תולדות יהדות פולין באלף השנים האחרונות. 

יער – אגף המספר על בריחת היהודים מהרדיפות במערב אירופה ובואם לפולין. בעקבות זאת הפכה פולין באלף השנים הבאות לבית האירופי הגדול ביותר עבור הקהילה היהודית. 

מפגשים ראשונים (ימי הביניים) - אגף המוקדש למתיישבים היהודים הראשונים בפולין. מוצג בו דמותו של אברהם בן יעקב, נוסע, סופר ודיפלומט יהודי מקורדובה בן המאה ה-10, שעבודתו ידועה כתיאור האמין הראשון של המדינה הפולנית תחת מיישקו הראשון השליט ההיסטורי הראשון של פולין. באגף מוצגים גם הפסוקים הראשונים שנכתבו ביידיש בספר תפילה משנת 1272

תור הזהב (המאות ה-15וה-16 –(באגף זה מתואר כיצד התארגנה הקהילה היהודית במאות ה-15 וה-16 ומה התפקיד שמלאו היהודים בכלכלת המדינה. אחד האלמנטים החשובים ביותר הוא מודל אינטראקטיבי של קרקוב ויהודי קז'ימייז', הציג את התרבות העשירה של הקהילה היהודית המקומית. על פי המתואר, סובלנות דתית הפכה את המקום ל"גן עדן יהודי". תור הזהב של הקהילה היהודית בפולין הסתיים בפוגרומים שהתרחשו במהלך מרד חמלניצקי, אירועים המונצחים בלהבת אש סמלית. 

לקראת המדינה) המאות ה-17וה-18) -באגף זה מוצגת ההיסטוריה של יהודי פולין עד תקופת החלוקה. היא מציגה דוגמה של עיר ספר טיפוסית שבה יהודים היוו חלק משמעותי מכלל האוכלוסייה. החלק החשוב ביותר של התערוכה הוא שחזור של גג התקרה מעץ של בית הכנסת בעיר גבוז'דיאץ (Gwoździec), שהיתה בעבר בדרום פולין והיום נמצאת באוקראינה

מפגשים עם המודרנה (המאה ה-19- (אגף זה תוצג תקופת החלוקה, כאשר היהודים היו שותפים לגורלה של החברה הפולנית שהתחלקה בין אוסטריהפרוסיהורוסיה. התערוכה כוללת את התפקיד שמלאו יזמים יהודים במהפכה התעשייתית בפולין, כיצד השתנה אורח החיים היהודי-מסורתי ותחומי החיים האחרים, והתפתחותם של תנועות חברתיות חדשות, דתיות ופוליטיות בקרב היהודים. תקופה זו כוללת גם את הופעתה של האנטישמיות המודרנית, שעמה יהודי פולין נאלצו להתמודד. 

הרחוב -בין שתי מלחמות העולם - האגף מוקדש לתקופת הרפובליקה הפולנית השנייה, שנראית - חרף האתגרים שהמדינה הצעירה נאלצה להתמודד עמם - כתור זהב שני בהיסטוריה של יהודי פולין. האגף מציג את האירועים הפוליטיים החשובים ביותר של התקופה בין שתי מלחמות העולם, ומדגיש את התרבות היהודית בפולין: קולנוע יהודי, תיאטרון וספרות. 

שואה – אגף זה מציג את זוועות השואה, שהביאה למותם של כ-90% מ-3.3 מיליון היהודים הפולנים, במוצגים שונים כגון תיאור החיים בגטו ורשה, כולל ארכיון "עונג שבת של עמנואל רינגלבלום. התערוכה גם מציגה תגובות שונות של פולנים לנוכח השמדת היהודים. 

לאחר המלחמה - האגף האחרון מציג את התקופה שלאחר 1945, כאשר רוב ניצולי השואה היגרו מפולין, בעיקר בגלל ההשתלטות הסובייטית לאחר המלחמה והמסע האנטישמי בחסות המדינה בשנת 1968, שנערך על ידי השלטונות הקומוניסטיים. סיומה של השליטה הסובייטית בשנת 1989 מוצגת כמועד תחייתה של קהילה יהודית קטנה אך דינמית בפולין. 

זה אינו מוזיאון שואה אם כי יש בו פרק על השואה. הוא מציג את התפתחות יהדות פולין באופן אינטראקטיבי ומעניין.

מרגש היה לראות במוזיאון מבקרים רבים שאינם ישראלים.

באמצע הסיור במוזיאון הקטן הרגיש לא טוב. עשינו הפסקת צהריים במסעדת המוזיאון ושוב אכלנו כיסונים מצויינים. לאחר הארוחה חזרנו לתערוכה והשלמנו אותה.

הזמן המומלץ לסיור במוזיאון הוא שעתיים. אנו היינו בו זמן רב יותר.

המקום האחרון בו רצינו להיות הוא פארק לזינסקי. שוב הזמנו הובר ונתנו נקודת הגעה. ייתכן והנקודה שנתתי היתה שגוייה ויתכן וחלק מהפארק היה חסום לגישה בשל משחק כדורגל שהתקיים במקום. בכל מקרה לא הצלחנו למצוא את פסל שופן או הארמון הצף. די התברברנו והסתובבנו כאשר גם גוגל מפות לא מכוון אותנו לנקודה קונקרטית. כבר חשבנו לוותר ולחזור לדירה. בסופו של דבר הזמנו הובר נוסף לפסל שופן. הגענו למקום ומשם המשכנו עוד כ- 600 מטרים לתוככי הפארק לארמון הצף המקסים. 

טוב שלא ויתרנו. הארמון הצף היווה נקודת סיום מצויינת לטיול מוצלח.

יצאנו לאיטנו מהפארק לכיוון הדירה.

בביקור הראשון בקניון זלוטי ראיתי זוג נעליים שרציתי ונראה לי יקר מידי. ראיתי את אותו הזוג בחנות אחרת של הרשת בהמשך ושוב רציתי אותו, אולם המידה שלי לא היתה. החלטנו לחזור לקניון זלוטי ולקנות את הנעל אם עדיין תהיה. הנעל היתה ולכן כמובן שקניתי אותה. מה שנועד להיות שלי נועד להיות שלי.

ישבנו לארוחת ערב מסכמת באחד מבתי הקפה בקניון ואכלנו סלטים מצויינים.

משם דידינו לדירה.

23.8.19 יום שישי

באמצע הלילה התעוררתי עם גרד מטורף בקרקפת. משום מה היה לי ברור כי מדובר בהתקף אלרגי, אם כי מעולם לא חוויתי התקף שכזה.

בבוקר קמתי עם פריחה אדומה ונפיחות בפנים ובאוזניים.

ארזנו את המזוודות ויצאנו לאכול ארוחת בוקר בבית קפה נחמד בקרבת הדירה. קינחנו בגלידה וחזרנו לדירה.

ביצענו צ'ק אאוט כאשר לקראת 11:00 חיכתה לנו מונית לשדה.

השדה קרוב מאד לעיר ומעט לאחר 11:00 הגענו למקום. בעמדת הבידוק נאמר לנו כי הצ'ק איו יתחיל שעתיים לפני הטיסה. ישבנו בצד וכשעתיים לפני הטיסה הגענו לבידוק. התור היה ארוך ביותר והבידוק איטי מאד. קראתי על אנשים לא הועלו לטיסות של וויזאייר בשל הגעה לבורדינג באיחור של דקות בודדות ובמקום היו נוסעים שסיפרו שכך קרה להם ולכן נאלצו להישאר בורשה ימים נוספים ולקנות כרטיסי טיסה חדשים.

בסופו של דבר עברנו את הצ'ק אין וביצענו את כל תהליך הבידוק הנוסף וביקורת הדרכונים במהירות.

עלינו לטיסה בזמן, אולם היא התעכבה במעל לשעה בשל הורדת מזוודות של משפחות שלא הגיעו בזמן לבורדינג. להעלות אותם לטיסה לא העלו, אבל לעכב את ההמראה ע"מ להוריד את המזוודות עיכבו. ישבתי בסמיכות לחלון וראיתי את תהליך חיפוש המזוודות הלא יעיל.

במהלך הטיסה התקף האלרגיה שלי הלך והחמיר והתפשט למקומות נוספים בגוף. סבלתי מגרד מטורף.

שעתיים לאחר הנחיתה קיבלתי במוקד זריקה נגד אלרגיה.

סיום מעניין לטיול מוצלח אבל בנסיבות לא שגרתיות.