בניין הרייכסטאג (Reichstag), אשר משמש כמקום מושבו של הפרלמנט הגרמני, הבונדסטאג, הוא המבנה בעל החשיבות הפוליטית הגדולה ביותר בגרמניה.
 הוא נחשב לאחת האטרקציות החשובות ביותר בברלין, אם לא לסמלה של ברלין. ניתן לבקר ברייכסטאג בזמני ביקור קבועים, והכניסה אליו היא חינם. אך ישנה פרוצדורה אותה צריך לעבור בדרך אל תוך אל הבניין החשוב הזה.

מעט היסטוריה

בעוד גרמניה היא פדרציה המחולקת ל-16 מדינות, לכל מדינה הפרלמנט שלה. הרייכסטאג הוא המרכז הפוליטי החשוב ביותר בגרמניה כולה, והוא מסמל יותר מכל את אחדותה. לרייכסטאג ישנה גם חשיבות היסטורית עצומה, והוא הבניין אותו הגדירו הסובייטים עם כיבוש ברלין – כסמלה של גרמניה. הנפת הדגל האדום על גגו נחשבה לאקט אשר סימל את יותר מכל את סופה של מלחמת העולם השניה. תחילתו עם איחודה של גרמניה בשנת 1871 על-ידי אוטו פון-ביסמארק, כאשר נקבע בו מושבו של מרכז השלטון הגרמני בברלין. ברלין הייתה אז בירת הנסיכות הפרוסית (אשר ניצחה על איחודה של גרמניה והפיכתה למדינת לאום).

בניין הרייכסטאג החל לשמש כמקום מושבו של הפרלמנט הגרמני בשנת 1894 וזאת עד לשנת 1933, שנת עלייתו של היטלר לשלטון ותחילתו של הרייך השלישי. לאחר בחירתו, הורה היטלר על שריפתו של הרייכסטאג. זאת על מנת לגרום לתוהו ובוהו פוליטי, אשר הקל עליו להעביר חוקים אנטי-דמוקרטיים ולבסס את שלטונו הדיקטטורי. המבנה נשאר על כנו בתקופת הרייך השלישי, אך הוא לא תפקד כלל.
 בתקופת המלחמה הקרה היה הרייכסטאג בשטח מזרח ברלין, אשר נשלט על-ידי שלטונות מזרח גרמניה. בשל כך, לא נעשתה בו כל פעילות פוליטית עד לנפילת חומת ברלין והתמוטטות מזרח גרמניהבשנת 1989.

עיצוב הרייכסטאג

לאחר איחוד גרמניה ב-1991, הוחלט להעביר את הבירה הגרמנית מהעיר בון במערב גרמניה בחזרה לברלין. האדריכל הבריטי נורמן פוסטר נבחר לשפץ את הבניין, אשר נפגע גם בהפגזות בעלות הברית על ברלין ונשאר במצבו הרעוע כ-60 שנה. במסגרת שיפוצו, נהרס פנים המבנה והושארו רק ארבע החזיתות החיצוניות שלו, אשר שופצו ושוחזרו למראם המקורי שלפני שריפת המבנה ב-1933. חללי הפנים נבנו מחדש באופן מודרני על מנת שיתאימו לצרכים הפונקציונאליים של הפרלמנט הגרמני המאוחד.

במהלך התכנון ושיפוצו של הרייכסטאג, הוצעו עשרות הצעות שונות עד שנבחרה לבסוף כיפת הזכוכית העתידנית והמפורסמת. והיא, ניתן לומר, הסיבה המרכזית לביקור בבניין. כיפת הזכוכית של הרייכסטאג היא שילוב מרשים של חדשנות הבנויה על שרידים היסטוריים. הכיפה מעוצבת על ידי מראה בצורת קונוס, אשר יוצרת אפקט אור ייחודי, אשר מסמל את השקיפות של התהליך הדמוקרטי. הכיפה המוארת מסמלת את העם, אשר משקיף אל האולמות בהן נערכים הדיונים הפוליטיים. הכיפה כוללת מעברים היקפיים הפתוחים לציבור, מהם יכול קהל המבקרים לצפות על ברלין מצד אחד ואל תוך אולם המליאה כלפי מטה מהצד השני.

איך לבקר ברייכסטאג בברלין?

הסיורים בכיפת הזכוכית מתקיימים בקבוצות מדי יום בשעות 09:00, 10:30, 13:30,12:00ו-15:00.
 יש להירשם לסיור מבעוד מועד ע”י (כחודש לפני הביקור) על-ידי שליחת מייל באתר הרייכסטאג שבקישור הזה.
 יש להצטייד בדרכונים לבידוק הבטחוני בכניסה.

German Bundestag Platz der Republik 1

www.bundestag.de