סיכום טיול לנורבגיה 24יולי- 10 אוגוסט 2019

לפני תאור המסלול כמה תובנות :

ראשית נודה לדוד קליר שהבלוג המצויין שלו באתר למטייל שימש כבסיס לטיול המוצלח, בנוסף נעזרנו בטיפים וכתבות של מטיילים נוספים שתרמו ליצירת תכנית מסגרת והכנת פרטי הטיול.

הטיסות הוזמנו כ-9 חודשים מראש וכן הלינות באמצעות אתר בוקינג.

נורווגיה מדינה עתירת נופים , שופעת מים בפיורדים, בים, בנהרות, באגמים ובמפלים בכמויות שלא ניתן שלא להתפעל מהן.

הנורווגים עם נחמד ביותר, אנשים אדיבים, מסבירי פנים, סובלניים, מושיטים עזרה כשנדרש, נדיבים ויפי מראה. הכל מתנהל בסדר מופתי ובדרכי נועם. גם הילדים מתנהגים ברוגע ובאופן שאיננו רגילים במקומותנו. אוכלים ומדברים בשקט ולא מחוללים רעש ומהומות. ניכר שהאזרחים שומרים על הרכוש הציבורי ולא ראינו סימני השחתה או ונדליזם. הניקיון שורר בכל מקום, האוכל מוגש נקי ואסתטי, השרותים הציבוריים לרוב בחינם ותמיד בוהקים.

כסף:ניתן לשלם כל סכום בכרטיס אשראי, זה אמצעי התשלום הרצוי והמקובל ביותר במדינה. הבאנו 4000 קרונות במזומן שאותם נאלצנו לכלות במהלך הטיול כדי לא לשוב עמם לארץ.

התשתיות מצויינות, הכל מתוכנן בקפידה התחבורה הצבורית מצויינת ומדוייקת, הכבישים מצויינים אם כי לעיתים צרים מדי. אך מאחר וישנה סובלנות רבה בכבישים כשנוסעים שני רכבים זה מול זה אחד נסוג או ממתין לשני ומסתדרים. בדרכים מנהרות רבות רובן מוארות היטב חלקן חשוכות במקצת, צריך להתרגל. עברנו בדרכנו ב-8 מעבורות שיוצאות בדיוק בזמן, שתיים מהן בשייט תיירותי בפיורד הצר ובגיירנגר והשאר כאמצעי תחבורה עם המכונית מקצה לקצה של הפיורד. הנוסעים רוכשים את כרטיסי הנסיעה ברכבת/באוטובוס בטרם עלו ולא נתקלנו במפקח פרט לפעם אחת ברכבת לשדה"ת. ניצול האנרגיה מירבי, המים משמשים לתעשיית החשמל וישנם קולטי שמש רבים.

אין ספק ששאר המערכות מנוהלות למופת, הילדים שראינו מתנהלים בקבוצות של 8-10 ילדים עם 2 מלווים מבוגרים, בשקט בסבלנות ללא הפרעות והרמת קול. המרחב הכללי שופע אסתיטיקה וניקיון, ברחוב ובפארקים שלל פסלים והאזרח נחשף לאמנות בצאתו מפתח ביתו. גנים ציבוריים מטופחים ופרחוניים ופינות משחק לילדים מטופלות.

יום ד' 24.7 Oslo

טיסה מנתב"ג לאוסלו עם חניית ביניים בת 4 שעות בציריך. במתחם תחנת הרכבת בציריך צמוד לשדה"ת קניון נחמד בו בילינו מספר שעות עד לטיסת ההמשך. נחתנו באוסלו באחור של חצי שעה בשל עיכובים קלים. לקחנו את הרכבת לתחנת הרכבת המרכזית אוסלו S והלכנו רגלית למלוננו הסמוך לתחנה, מאחר והשעה היתה שעת ערב והיינו עייפים מהדרך, השארנו את המזוודות בחדר ויצאנו אל בניין האופרה הסמוך. עלינו על הגג המשופע ממנו ניתן להשקיף על העיר היפה. טיילנו בככר הסמוכה ואכלנו משהו קל ושבנו למלון.

לינה: מלון Thon hotel Opera מלון 5 כוכ' מצויין נבחר בשל קרבתו לתחנת הרכבת. שהינו בו גם בשלושת הימים האחרונים באוסלו.

יום ה' 25.7 Oslo - Eidfjord

לאחר ארוחת הבקר המצויינת במלון נסענו לתחנת ההשכרה באוטובוס ולקחנו את הרכב השכור יונדאי יוניק היברידי נוח ומרווח. היעד הראשון מוזיאון Kistefos בעיירה Jevanker. עיקר המוצגים הינם פסלים המוצגים בגן רחב ידיים . המוזיאון הינו נקודת עצירה והתאוורות בדרך הארוכה מאוסלו. בילינו שם כשעה. משם המשכנו על כביש 7 כשהיעד הבא הוא מפלי Honefoss בעיר בעלת אותו שם. גם כאן המטרה היתה חילוץ אברים מהדרך. המפלים נמצאים על אם הדרך ומהווים עצירה נחמדה. היעד הבא העיירה Gol שם עצרנו מול כנסיית העץ וצפינו בה מבחוץ. נסענו דרך העיירה Geilo שמשמשת בעיקר לסקי חורף ונראית תיירותית, יעדנו מפלי Voringsfossen הנופלים מגובה 182 מ', הדרך למפלים הינה דרך תיירותית ואורכה 60 ק" מ ונקראת Netional Tourist Harangervidda ובה נופים יפים ומקומות עצירה ותצפיות.

הגענו אל המפל יחד עם תיירים רבים. הוקמה שם טיילת המאפשרת תצפית אל המפל לאורכה מזוויות שונות, התפעלנו מעצמת הזרם ומיופיו של המפל. בעבר צריך היה לצפות אליו ממלון פוסילי הסמוך, עכשיו אין צורך להכנס אליו.

יעדנו האחרון להיום העיירה Eidfjord אליה הגענו לעת ערב. המלון שלנו נמצא על צוק המשקיף אל הפיורד. אכלנו ארוחת ערב טיילנו קצת מחוץ למלון והתארגנו לשנת לילה. כאן המקום לציין שהשקיעה כאן בסביבות 23.30 והזריחה לא ברור מתי, אי שם באמצע הלילה משום שקמים לאור מלא.

לינה:Eidfjord Fjell&Fjord hotel מלונית ובה חדרי ארוח טובים , ארוחות טובות משקיפה אל העיירה איידפיורד.

יום ו 26.7 Eidfjord - Utne

התחלנו בסיור בטיילת איידפיורד ליד הנמל ולאחר ביקור בלשכת התיירות נסענו לחוות Kjeasen הסמוכה, העלייה אליה בכביש צר שבו ניתן לכלות רו לרדת במרווחים של חצאי שעות לסרוגין. בזמן ההמתנה טיילנו בחורש הסמוך. עלינו בכביש דרך מנהרה חשוכה שארכה 2.5 ק"מ, צפינו על איידפיורד וחזרנו אל העיירה.

יעדנו הבא הגשר הארוך בעולם 1310 מ' בשולי העיירה Kinsarvik. נסענו עליו הלוך וחזור ועצרנו בנקודת תצפית וממנה הלכנו רגלית עד סמוך לגשר. המשכנו בדרכנו לעבר Kinsarvik על כביש 13 לאורך הפיורד.

נסענו ממרכז העיירה אל עבר Hasdallen או hus שממנה יוצא הטרק שנקרא 4 המפלים. התקרבנו עם הרכב עד היכן שהתאפשר והלכנו כ 1.5 ק"מ לעבר המפל Nyastolfossen הזורם בעצמה לצד תחנת השאיבה. ויתרנו על שאר המפלים משום שהדרך קשה יותר והחום העיק. לאחר עוד 35 ק" מ הגענו אל העיר Tyssedal (כ-2.5 ק"מ לפני שמגיעים, יש מנהרה ובצידה מפרץ חניה ושביל אופניים, עליו ניתן ללכת ולצפות במפלים מרהיבים על גדת הפיורד ממול) וממנה אל העיר Odda,

מטרתנו כביש המפלים ב Oddadallen מתחיל במפגש בין כביש 13 ל E134 לאורך 16 ק"מ רצף של מפלים , לא ליד כולם ניתן לעצור משום שאין מפרצי עצירה מול כל מפל ולכן צפינו בהם תוך כדי נסיעה. ליד המפלים שניתן לעצור כמובן שעצרנו וצילמנו. המפל המשמעותי בדרך הינו Latefossen המורכב משתי זרועות והנתזים שלו מתפזרים לכל עבר.

מפל נוסף הנמצא מעבר לדרך עוד כ 15 ק"מ על כביש 13 הינו מפל Langfoss אשר לו מפרץ עצירה מכובד והנוכחות שלו משמעותית על הדרך .

משם נסענו לעבר Utne השוכנת בעברו השני של הפיורד ובקצה. המלון שהזמנו שוכן בבית עץ עתיק משנת 1772 וכל תכולתו עתיקה ויפה עד מאד. העיירה עצמה שוכנת על שפת הפיורד והנוף בה משגע. השקט והשלווה שהמקום השרה עלינו בתוספת לארוח הנעים וארוחת הערב המיוחדת במקום היו סיום מוצלח ליום זה.

לינה: Utne hotel מלון מצויין השוכן בבית עתיק ותכולתו מיוחדת, ארוחות מצויינות. חסרון:וילונות ההחשכה היו בהירים מדי ואור הבקר חדר לחדר עם הזריחה.

יום ש' 27.7 Utne – Bergen

קמנו בבקר והחלטנו לטייל על שפת הפיורד, הבקר כה שליו כאן רק אנחנו והשחפים הקוראים את קריאותיהם והמים הכחולים והשמש העולה ומחממת את נורווגיה כפי שלא ציפינו. טיול הבקר היה כה נעים ומהנה, צילמנו ונשמנו אויר צח וחזרנו למלון לארוחת הבקר.

אחר כך ארזנו את חפצנו ונסענו אל התור למעבורת שהמצאת מול המלון והפלגנו לעבר Kvanndal יחד עם המכונית ועוד כ 20 מכוניות על נוסעיהן. הפלגה בת כ 20 דקות אל הגדה שממול ממנה התחלנו את הנסיעה להיום.

היעד הראשון הוא אגם Goldfishvatnet ליד העיירה Oystese. נסענו בכביש 7 לאורך הפיורד, עצרנו מספר עצירות נחמדות לתצפיות על חופי הפיורד ולאחר שהגענו לגשר הגדול פנינו לדרך צרה בת מספר ק"מ המובילה אל האגם. בדיעבד ניתן היה לוותר על האגם הקטן שאמנם שחו בו ברווזים ואף ראינו מספר דגי זהב בו, אך הנסיעה בדרך הצרה והחשש שיגיע רכב ממול שיאלץ אחד מאיתנו ונסוע לאחור וזה אכן קרה, לא מצדיק את הנסיעה לדעתנו.

לאחר מכן חזרנו לכביש 7 לעבר מפל Steindalsfossen סמוך לעיר Norheimsund. מפל זה אינו גבוה כקודמיו אך הוא עוצמתי בזרימתו והמיוחד בו שניתן ללכת מאחוריו. לאחר שצילמנו אותו מהחזית ומכל צד, עלינו בשביל המוביל אל אחורי המפל. נחמד ומיוחד. מתחת למפל חניה גדולה וכמובן קפיטריה וחנויות מזכרות ושרותים לרשות המבקרים.

בהמשך הדרך עצרנו ליד מפל נוסף שהופיע במפה . מולו מפרץ חניה אבל הנוסעים לברגן לא יראו אותו אלא אם יעצרו ויחנו מאחר והוא נמצא בגב הדרך. יפה שופע ומקנה רעננות נוספת לדרך. המשכנו לעבר ברגן כשהתכנון להתחיל מהרכבל להר Olrik הנמצא כ 5 ק"מ מהעיר. עלינו בקרונית לפסגה כשלמרגלותיה פרוסה העיר ברגן וההרים, המצוקים והאגמים שסביבה. הלכנו מסלול הליכה קל שתאם את יכולותנו, אחרים העפילו לפסגות ולתצפיות שלבטח סיפקו מראות מדהימים, אנחנו ראינו את הנוף מן הזויות אליהן הגענו ונהננו מאד מכך.

לאחר שירדנו בקרונית אל המכונית נסענו למלוננו במרכז ברגן. לאחר הצ'ק אין יצאנו לסיבוב ראשון בעיר היפה. ביקרנו בשוק הנחמד הצמוד לשוק הדגים. נכנסנו ללשכת התיירות לקבלת מידע על ברגן ועל הקרחונים, והמשכנו בסיור במרכז העיר עד שעייפנו וחזרנו למלוננו לארוחת הערב.

לינה: Thon hotel Orion מלון מרכזי וטוב ארוחת בקר מצויינת ארוחת ערב בסיסית כלולה במחיר למזמינים בבוקינג. חניה בחניון במרחק מה בתשלום. שהינו במלון 2 לילות.

יום א' 28.9 Bergen

התעוררנו בבקר וקיבלנו החלטה לצאת אל המצודה הסמוכה למלוננו לפני ארוחת הבקר מאחר ואחר כך נעשה חם מאד ופחות נעים לטייל. היינו לבדנו בשטח המצודה שמסביבה פארק רחב ידיים והיא צופה אל העיר והנמל. חדרי המצודה היו עדיין סגורים אבל צילמנו את המבנים הצריחים והביצורים. מול הנמל ניצבים תותחים זכר לימים שקטים פחות שברגן ידעה. לאחר סיור של כ 40 דקות שבנו למלון ולאחר ארוחת הבקר יצאנו לסיבוב בעיר המתעוררת. הפעם הלכנו לאזור בו מרוכזים מספר מוזיאונים ובו שדרה יפה ומטופחת ובה מזרקות פסלים ומנומנטים לתפארת העיר ברגן. הניקיון והטיפוח והגינון המוקפד נראים ומורגשים בכל תחום. נכנסנו למוזיאון אמנות שהציג מיצירותיו של מונק ועוד מספר אמנים ולאחר מכן נסענו עם הרכב לעבר Troldhaugeven מרחק של כ 20 דקות ממרכז ברגן, שם נמצא ביתו של המלחין הנודע אדוורד גריג, הבית מוקף גנים יפים ומטופחים על שפת הים וניתן לסייר בו ובמוזיאון המנציח את פועלו. באולם קונצרטים במתחם נערך רסיטל לפסנתר מדי יום ב 13.00. מאחר והגענו בסופ"ש נערכו יותר מופעים להנאת קהל המבקרים.

לאחר מכן נסענו לארמון המלך לשעבר הניצב על גבעה וצופה אל הים. גם כאן מדשאות רחבות ידיים וגינון מושקע והמקומיים ניצלו את היום החם והגיעו מצויידים לשחיה ושיזוף ולפיקניקים של סופ"ש. בעבר זה היה מעונו של ראש ממשלת נורווגיה הראשון כריסטיאן מישלמן ואשתו הקבורים במתחם. העומס כאן היה רב וקשה היה למצוא חניה. הארמון היה סגור בעת שהגענו ולאחר סיור בגנים חזרנו לעיר. טיילנו קצת בסמטאות העיר ההומה ושבנו למלון. לפני השקיעה עלינו בפניקולר להר פלויבנן המשקיף על העיר וצפינו בשמש השוקעת .

יום ב' 29.7 Bergen - Aurland

עזבנו את ברגן לכוון העיר Voss כשהתחנה הראשונה שלנו היא קניון Bordalsgjelet Gorge. ליד הישוב Gjernes זהו נקיק מרהיב שמים זורמים לצידו וההליכה בו אורכת כ 20 דקות של חילוץ עצמות ויופי מרהיב.

המשכנו לעבר מפל Tvindefossen העוצמתי שבמגרש החניה שלו התאספו אנשים רבים לצפות ביופיו.

בהמשך הדרך הגענו למלון Stalheim הנמצא בישוב באותו שם. עצרנו בחניה המיועדת למבקרים שאינם אורחי המלון, ונכנסנו לתוכו לתצפית מהמרפסת האחורית לעבר כביש המפלים. המראה מהמרפסת מרהיב!חזרנו לרכב והחלנו בירידה לכביש כשמימיננו מפל Stalheimskleiva. בעצירה הראשונה לא ראינו היטב את המפל והתקדמנו בירידות בכביש. משמאלנו מפל Sivlefossen הגבוה יותר. עצרנו כשהתאפשר לתצפיות נוספות ובקצה הדרך יצאנו למסלול הליכה קליל בצד הנהר למרגלות המפל הראשון.

המשכנו לכוון Gudvangen ולראשונה פגשנו את ה Naeroyfjord . צפינו אליו והמשכנו בדרך לעבר כפר העיזים Undreal הלכנו על החוף כמה דקות והבטנו לעבר חופי הפיורד, לא ראינו לנכון להתעכב שם יתר על המידה והמשכנו לכוון Flam, היתה לנו הפלגה שהזמנו מראש בפיורד הצר. מעבורת גדולה הובילה את הנוסעים במשך שעתיים מפלאם לגודבנגן כשהנופים הנראים לעין משגעים.

לאחר מכן חזרנו באוטובוס לפלאם ונסענו לכוון הלינה בAurland. סיירנו בערב בחוף הפיורד והלכנו לישון שמחים ומרוצים.
 לינה: Vangsgaarden Gjerstgiveri אורחן נחמד באורלנד בקצה דרך השלגים, קבלנו חדר משודרג וארוחת בקר טובה. במקום מסעדה קצת יקרה.

יום ג' 30.7 Aurland - Skei

נסענו מאורלנד בכביש השלג 243 שאורכו 48 ק"מ של נופים מרהיבים. אמנם ברובו לא ראינו שלגים אלא מדי פעם שלוגיות שלא נמסו בחום הכבד, אבל הנוף המרהיב פיצה על כך. לאורך הדרך עדרי כבשים הרובצות בנחת ושבעות רצון מחייהן. ההרים הירוקים נישאים סביב והצמחיה הפראית בשילוב האגמונים שבדרך נתנו תמונות נוף משגעות.

עצרנו בתצפית Stegastein אליה הגענו גם בערב הקודם עפ"י עצתה של המארחת שלנו מחשש שמא ירד גשם למחרת. לבסוף הבקר היה בהיר והראות היתה מצויינת.

בסוף הדרך הגענו לLaerdal- וכאן החל לרדת גשם. הגענו ללשכת התיירות שממוקמת בחנות מכולת במרכז וקיוונו להסתייע בה למידע בנוגע להמשך הדרך, אבל העובדת שם לא ממש יכלה לסייע למרות שהיתה אדיבה ושרותית. נסענו לכוון Fondes ועלינו עם הרכב למעבר ל Mannheller. הפלגה של כ 20 דקות ואנחנו בדרך ל Kaupanger וממנה לעיר Sogndal. מכאן המשכנו לFjaerland עיירת הספרים. נסענו עד קצה, ראינו את דוכני הספרים המשומשים, טיילנו לשפת האגם וכאן נכנסנו ללשכת התיירות וקבלנו מידע מועיל איך מגיעים לקרחונים.

נסענו לעבר הקרחון Supphelbreen שאליו פונים ימינה מהדרך הראשית ולאחר כ 5 ק"מ מגיעים למרגלותיו.

צילמנו והתפעלנו מיופיו והמשכנו לקרחון השני Boyabreen. הגענו אליו כשגשם החל שוב לרדת ויצאנו אליו בהפוגה בה צילמנו מספר תמונות.

עשינו אתנחתא בבית הקפה הצופה אל הקרחון והמשכנו ליעד הבא , העיר Forde. לאחר שעברנו את מרבית הדרך מסביב לאגם בגשם מתגבר, פתאום נחסמה הדרך ע"י המשטרה המקומית לשני הכיוונים מאחר והגשם שירד גרם כנראה לנזקים שאילצו לבצע חסימות. לבסוף המתנו 3.5 שעות במכונית עד שהדרך נפתחה ונסענו למלוננו בSkei-.

לינה:Thon hotel Josler מלון מעט מיושן אבל סביר, ארוחת בקר טובה אכלנו בו גם ארוחת ערב מאוחרת בשל העיכוב בכביש.

יום ד' 31.7 Skei - Sandane

נסענו לעבר Loen לקרחון Kjenndal. הדרך היתה מקסימה ומלווה במפלים שוצפים מכל עבר. עצרנו מספר פעמים והתצפית העקרית והיפה נקראת Karistova על ה Nordfjord. העמק כולו מרהיב והבתים נראים כנקודות חיננית על המרבדים הירוקים. גשם לווה אתנו בדרכנו אבל לא קלקל את עוצמת ההנאה. הגענו אל הקרחון בכביש צר המקיף את אגם Lovtan אשר בעמק Lodal. גם כאן מפלים מכל עבר וצבע האגם ירוק בוהק כתוצאה מגרגרי טיט שנטחנו ע"י הקרחונים. לאחר שהגענו לחניה הלכנו רגלית למרגלות הקרחון.

שבנו לכוון העיירה Olden שנראתה עמוסת תיירים וממוסחרת כשיעדנו קרחון Briksdal הגדול בקרחוני דרום נורווגיה. הדרך אורכת 21 ק"מ בעמק Oldendalen הארוך וצבעו הכחול המיוחד. גם כאן הדרך מרהיבה והבתים ואתרי הקמפינג משתלבים בנוף. נסענו עד לחניה ומשם עלנו רגלית לחניית רכבי הריינג'ר שמובילים אל הקרחון. נסענו במעלה הדרך והגענו למפל עוצמתי ושוצף שמתיז נתזי מים על העוברים לצידו ומתחתיו. כק"מ לפני הקרחון הריינג'ר הוריד אותנו והלכנו עד למרגלות הקרחון. בדיעבד ניתן היה לוותר על קרחון זה בשל העומס הרב של המבקרים והמיסחור שלו ולהסתפק בנסיעה בעמק.

עשינו את דרכנו חזרה ללינה ועצרנו במפל Eidsfossen הנמצא כשני ק"מ מ Sandane ראינו שלט קטן על הכביש שהפנה לחורשה נחמדה ולאחר כקילומטר הגענו למפל עצום בגדלו שממנו יוצאות כמויות אדירות של מים שאותם הנורווגים מתעלים לטובת הפקת החשמל. ירדנו אל ממול למפל ונהננו מעצמתו.

הגענו ללינה שבעי רצוו מהיום המהנה.

לינה:Gloppen hotel Sandane מרשת Classic Norway , גם כאן בית עתיק מאובזר ברהיטי וחפצי וינטג' החדר היה נעים ביותר ארוחת הבקר טובה, אכלנו במקום גם ארוחת ערב שהוכנה ע"י שפית, הארוחה היתה בינונית ברמתה ויקרה יחסית לתמורה.

יום ה' 1.8 Sandane - Alesund

בבקר ירדנו לצפות אל האגם שמול המלון ולאחר ארוחת הבקר נסענו לעבר Lote . כ 100 מ' לפני המנהרה ישנה לשונית עצירה מצד ימין, עצרנו וחצינו את הכביש אל מעקה ההפרדה שבנתיב הנגדי. משם צופים אל מפגש 4 הפיורדים, מראה מרהיב ביותר (התצפית אינה מסודרת, וקל לפספס אותה).

קצת אחרי המעבר במנהרה התקדמנו אל המעבורת והמשכנו בדרך לכוון Grodas ומשם לVolda. הדרך יפה לאורך הפיורד כביש E39 מספק מראות יפים מאד. המשכנו לעבר Festoya כאן חצינו במעבורת נוספת אל Solavagen. יעדנו להיום העיר Alesund וכעבור 20 ק"מ הגענו אליה.

הפקדנו את חפצנו במלון ויצאנו אל לשכת התיירות לקבלת הסברים. טיילנו לאורך המרינה עמוסת התיירים ונסענו לתצפית Aksla. הגבעה הצופה אל העיר במרחק נסיעה של כרבע שעה ממרכז העיר. הדרך פתלתלה ויפה וחושפת בהדרגה את בתי העיר החופים והאיים הסמוכים. הגענו לנקודה העליונה וצפינו במראות הנהדרים. הלכנו קצת בפסגה ונקודות תצפית נוספות וירדנו חזרה אל העיר.

שוטטנו ברחובות הקסומים וצפינו במבנים המיוחדים שבה בסגנון הארט נובו. ביקרנו במוזיאון שמספר את סיפורה של והשריפה הגדולה שכילתה את כולה. ואת סיפור שיקומה ובנייתה מחדש. הלכנו אל הנמל ונהננו מיופיה של העיר.סיימנו את היום במלוננו.

לינה: מלון Brossundet מרכזי ויפה, ארוחת בקר מצויינת חדר נוח ומעוצב, גם החללים הציבוריים מיוחדים. חניה בחניון ציבורי בסמוך למלון.

יום ו' 2.8 Alesund - Geiranger

נפרדנו מאלסונד היפה כשפנינו אל העיירה Hellesylt. חצינו בדרך את הפיורד עם עוד מעבורת והגענו אל העיירה לרציף המעבורת שתיקח אותנו לGeiranger שאמורה להיות פסגת הטיול.

הדרך כמובן יפה מאד ובעיר היילסלט מפל מים שוצף שאותו צילמנו עד שהגיעה השעה לעלות לרציף.

הפיורד גיררנגר הוא היפה והמבוקש בנורווגיה ואלפי תיירים מגיעים לחזות בו מידי יום. ההפלגה מאד נעימה ולאחר כשעה ורבע של נופים מדהימים מפלים ידועים כמפל 7 האחיות ומולו מפל פיירן שצורתו בקבוק והשתקפויות במי הפיורד שאין לתאר במילים.

ירדנו בעיירה גירנגר והלכנו ללשכת התיירות לקבלת מידע. המלון שלנו נמצא על צוק המשקיף אל הפיורד שגם מי שאינו לו בו חדר עוצר לתצפת מהחזית שלו. עשינו צ'ק אין וחיש קל יצאנו לדרך.

עצרנו ליד גשר Knuten להתרשמות קלה ואז לתצפית Flydalsjuvet המרשימה.

התפתלנו במעלה הכביש כשבדרך עצירות במפרצי נוף עד שהגענו לתצפית Dalsnibba. זהו כביש אגרה שמוביל לפסגה הצופה אל הקרחון. עצרנו בדרך למספר תצפיות והתפעלנו מהקרחון שנשקף אלינו ממול בגובה העיניים.

למרגלות התצפית ישנו אגם Djupvatnet הנראה בשלל צבעי הירוק והכחול. המשכנו בדרך אל כביש 258 שנקראת Gamle Strynefjellsveg. זוהי דרך משובשת אך מקסימה ביופיה. שפע מפלים זורמים מכל עבר ואגמים מקשטים אותה משני צידיה. כשמסביב פסגות מושלגות של ההרים. יופי מרהיב. בקצה הדרך, בצומת עם כביש 15 מפל נאה.

החזרה דרך כביש 15 עם מנהרות. חזרנו למלון שמחים ומרוצים לעת ערב.

לינה:Ustikten hotel ממוקם על צוק מול הפיורד והעיירה, נוף מרהיב. מלון עתיק שהתארח בו קיסר סיאם ועוד אישים רמי מעלה, ארוחת בקר טובה מאד, אכלנו גם ארוחת ערב טובה. חסרון:אין מעלית נאלצנו לגרור את המזוודות 3 קומות. בחור ישראלי נחמד שהגיע להתארח יחד איתנו סייע.

יום ש' 3.8 Geiranger בדרך הנשרים ל-Valldal

עוד בקר בגיירנגר כשהפעם יעדנו חוות Vesteras הסמוכה למלון, מתוך קריאה מוקדמת החלטנו לעשות רק את המסלול למפל Storseterfossen שאורכו 2 ק"מ . יחודו של המפל שניתן ללכת אל מאחוריו. העליה היתה לא קלה אבל צלחנו אותה ונהננו מיופיו של המפל.

בדרך חזרה התיישבנו בבית קפה שבתחילת המסלול וצופה אל הנוף המשגע והחלטנו ללכת חלק מהדרך לתצפית Losta, ככל שיעמדו לנו כוחותנו. תחילת הדרך בשביל רחב ונוח, אולם בהמשכה, לכשנוחכנו שהדרך תלולה מדי, שבנו על עקבותנו. בדרך ראינו עיזים אלפקות וכבשים החיים בשלווה בנוף המשגע הזה. ונסענו בדרך ליעד הבא העיירה Valldal. הדרך עוברת בכביש 63 הנקרא כביש הנשרים. הדרך תלולה ביותר ובחלקה הראשון צופה אל הפיורד. עצרנו במספר תצפיות כשהגדולה בהן תצפית Ornesvingen תצפית הנשרים. כל רכב שעובר בכביש עוצר כאן וכל יושביו מסתכלים אל עבר הנוף בהתפעלות.

המשכנו בדרך אל המעבורת מEidsal ל Linge. זהו קו קצר שהביא אותנו 4.4 ק"מ מוואלדאל. התקדמנו לעבר לשכת התיירות ובעקבות המלצה של העובדת נסענו 5 ק"מ למסעדה שבה מיוצרות עוגות התות הטובות בעולם. ואלדאל הינה עיירה שמתמחה בגידול תותים והם נמכרים על אם הדרך. העוגה היתה טעימה מאד ומרשימה והמסעדה יושבת על כביש 63.

המשכנו בדרכנו לכוון Tafjord הנמצאת בקצה הפיורד. הדרך מאד יפה , עלינו לתצפית מעל הישוב Selboskar הצופה אל הפיורד והמשכנו אל עבר הסכר Zakaria. הלכנו על הסכר ועשינו דרכנו חזרה לואלדאל.

בעז נכנס לטבול במי הפיורד הקרים טבילה קצרה וחזר אל החוף.

לינה:Fjordhotel Valldal מרשת Classic N. מלון מצויין וחדיש על שפת הפיורד חדר נהדר, מרפסת פרטית הצופה אל הפיורד, מבנים חד קומתיים. אכלנו במלון גם ארוחת ערב טובה.

יום א' 4.8 Valldal בדרך הטרולים ל- Eidsøra

יצאנו לדרך הטרולים כביש 63. הדרך מתפתלת במעלה ההר ובה נקודות תצפית מפעימות. עצרנו בנקודה Higgen ליד גשר Hols וירדנו אל מתחתיו לטיול קטן ונחמד לצד המפל.

העצירה הבאה בגשר Gudbrandsjuvent שבו קניון צר ועמוק ובתוכו מפלוני מים.

ממשיכים לטפס את מרכז המבקרים העמוס, התצפית אל מעלה הטרולים.

(יש מנתח פלסטי בקהל? קבל תמונה של אחרי.)

הלכנו בדרך המסומנת אל מעלה הדרך כשהתצפית התלויה על התהום מספקת תמונת נוף מדהימה.

אחרי התצפית מתחילות הירידות החדות בכביש כשבדרך מספר עצירות מפל Stigfossen ואז הירידה לתחתית הדרך. נסענו לעבר העיר Andalsnes בה הצטיידנו במצרכים לארוחת הערב ולבקר שלמחרת מאחר ובלינה הבאה לא צפויות להיות ארוחות. הדרך נמשכה לצד הפיורד Langfjord. וממנו ל Eresfjord הדרך יפה והנוף משגע. עצרנו למנוחה ואכילת דובדבנים לצידו של אגם Eikesdalsvatnet ליד Eikesdal והמשכנו בדרך למפל Mardalsfossen שהגישה אליו בכביש אגרה והתשלום בכרטיס אשראי. זהו המפל הגבוה בנורווגיה והרביעי בעולם כולו גובהו 655 מ' בשתי מדרגות. המים נופלים בו רק חודשיים בשנה ובשאר הימים משמשים לתעשיית החשמל המקומית. מבקרים רבים מגיעים למקום ונהנים מעצמתו ויופיו.

סיימנו את היום בעיירה Eidsora בצימר לחוף הפיורד.

לינה:Sunndalasfjord Cottuges Fredsvik בקתת נופש מעץ על שפת הפיורד. לבקתה שני חדרי שינה סלון מטבח ומקלחת והיא מצויידת בכלי אוכל ובמכשירי חשמל וריהוט ככל הנדרש. הכנו ארוחות עצמאית, פחות התחברנו לקונספט, הבקתה הוזמנה בשל מיעוט אפשרויות באזור. איתור המיקום היה בעייתי.

יום ב' 5.8 Eidsøra -Bøverdalen

היעד הראשון להיוח קניון Amotan, הקדמנו להגיע וטיילנו לבדנו במקום. הסתפקנו בהליכה אל המפלים Reppfallet ו Svoufallet. הלכנו אל מול המפלים אך לא ירדנו למרגלותיהם בשל חשש שהמסלול יהיה קשה מדי עבורנו. גם כאן הכניסה בתשלום. המשכנו בדרך לעבר Oppdal ו Dombas בה עצינו עצירה קלה במרכז גדול להתרעננות . המשכנו לעיירה Lom בה עשינו טיולון קטן, נכנסנו לכנסיית לוחות העץ העתיקה והמשכנו בדרך על כביש 55.

העצירה הבאה ההר Gladhopiggen שגובהו 2469 מ' והוא הגבוה בהרי נורווגיה (ישנם שני שלטנ הכוונה, הדרך הנכונה היא זו הקרובה יותר לעמוד Elvester) . הדרך יפה והתצפיות נהדרות. הגענו לפסגה וגשם החל לרדת, למעלה תצפית אל 3 הקרחונים ומטפסים רבים מגיעים לכאן לערוך טיפוסים. אנחנו הלכנו בשביל למרגלות הקרחון ולצד האגם Juvvatnet בצבעי הירוק קרחוני שלו וצפינו לכל הכיוונים, העננים והשמים האפורים סיפקו תפאורה דרמטית למראות המפעימים ולאחר כשעה ששהינו בפסגה ירדנו למטה תוך כדי צפיה בנופים.

בהמשך עצרנו בעמוד Elvester שגובהו 33 מ' ועליו חריטות המספרות את ההסטוריה של נורווגיה.

בסמוך אליו גשר מעל הנהר Bovre ומשם ללינה בחוות Boverdallen הנמצאת במיקום מדהים ומהווה ציון דרך על הכביש.

לינה: Jotunheim Fjellstue בית ארוח מעץ המכיל כמה דירות ארוח, נעים ונוח. ארוחת בקר טובה מאד אכלנו במקום ארוחת ערב שהוכנה ע"י שף במקום והורכבה מ-3 מנות. השף קבל את פני הסועדים אישית והציג את המנות והסביר בנוגע למרכיבים שהובאו מהאזור. יקר ונחמד מאד. היינו צריכים לשריין מקום לארוחה זו יום מראש. אין בעיית מקום, אולם השף מכין מנות לפי מספר המזמינים.

יום ג' 6.8 Lom דרך Peer Gynt ל- Tretten

בבקר לפני עזיבת מקום הלינה סיירנו סביבה. החווה Jotundheim Fjelstue בה העברנו את הערב עד הבקר בנעימים היא גם ציון דרך על כביש 55 שבו טיילנו בחלק האחרון של היום הקודם והתחלנו את היום הנוכחי. עלינו אל התצפית שבחצר והלכנו אל מאחורי המלונית אל שפת האגם החביב. בחצר נדנדת עץ זוגית הצופה אל הנוף. המשכנו בדרך אל הנקודה הגבוהה ביותר בדרך היא Fantestein גובהה 1434 מ' והיא צופה אל אגמונים, מפלונים וקרח. במקום שבילי הליכה רבים למעוניינים בכך ואכן מבקרים רבים מטיילים לאורך הכביש ועוצרים בנקודות העצירה. בהמשך בקתת מטיילים שבה עשינו אתנחתא קלה וממנה יצאנו לסיור קצר ותצפית על האזור המרהיב.

המשכנו בדרך כשעכשיו הכיוון כלפי מטה לעבר הישוב Skjolden. עצרנו במספר תצפיות אל מפלים ואגמונים בדרך. וכשהגענו לישוב הצטלמנו ליד האגם היפה ושבנו על עקבותנו חזרה בכביש. גשם החל ללוות אותנו כשאנו משלימים עוד מספר עצירות עד העיירה לום. כאן עצרנו ליד המאפיה המפורסמת שליד הנהר לארוחה קלה והמשכנו בדרך אל העיר Otta כישעדנו הוא דרך פר גינט, לשכת התיירות היתה כבר סגורה ולכן נסענו אל עבר העיירה Gala ומשם החלנו את הנסיעה בכביש האגרה 254 Peer Gynt. המחסום מתרומם לאחר התשלום בכרטיס האשראי והתחלנו בדרך הלא סלולה הנמשכת 60 ק"מ. הדרך נעימה ונופית, בתים ציוריים מפוזרים לאורכה ואגמים לצידיה. אך לומר את האמת ראינו דרכים מרשימות ויפות ממנה. בסיומה נסענו לעבר הלינה האחרונה שלנו לפני אוסלו בעיר Tretten.

לינה: Glomstad Gjestehus אורחן בקצה העיר טרטן על פסגת ההר. נוף נשקף מהחצר ושקט ושלווה. החדר שקבלנו עם מקלחת ושרותים צמודים פשוט למדי, ארוחת הבקר בסיסית אך סבירה. אכלנו במקום גם ארוחת ערב פשוטה ביותר. גם כאן המקום הוזמן עקב מיעוט אלטרנטיבות באזור.

יום ד' 7.8 Tretten - Oslo

היום מסתיים הסיבוב הגדול שעשינו בדרום נורווגיה ופנינ מועדות לאוסלו. הדרך היתה משובשת חלקית בשל עבודות שיפוצים אבל לבסוף הגענו שוב למלון בו לנו בלילה בו הגענו לעיר טון הוטל אופרה המצויין וצפויים לנו כאן שני לילות. החזרנו את הרכב השכור לתחנת ההשכרה ויצאנו לטייל באזור הנמל באקר בריגה היפה והתוססת.

טיילנו לאורך הנמל ובין החנויות והמסעדות הרבות, ורכשנו אוסלו- פס ל 48 שעות. הלכנו לעבר המצודה וסיירנו בין הביצורים והחדרים בו שכן ונקבר מלך נורווגיה קארל.

לאחר מכן הלכנו לבית העיריה ונכנסנו לסיור מודרך חינמי בבית המיוחד ומעורר ההתפעלות הזה. ציורי הקיר ועבודות האמנות המקשטים את הקירות מבפנים ומבחוץ אינם יכולים להשאיר איש ללא התפעלות. כאן מחולקים מדי שנה פרסי נובל.

לאחר מכן יצאנו למדרחוב קארל יוהאן לשיטוט וארוחה וסיימנו את היום במלון הנעים.

יום ה' 8.8 Oslo

בתחילת היום נסענו לאי המוזאונים ביגדוי, בקרנו במוזיאון Fram ובמוזיאון הספינות הויקינגיות במוזיאון Maritime והתרשמנו מאוירה היקרתית באי.

לאחר מכן נסענו לפארק הפסלים Vigeland רחב הידיים ומלא פסלים העוסקים בשרשרת חיי האדם.

אח" כ לפי עצת פקיד הקבלה במלון נסענו לשכונת גרונר הצעירה והתוססת, בקרנו שם בשוק אוכל נחמד ורכשנו לנו ולמשפחה גבינה חומה מסורתית.

שבנו למכז אוסלו ווסיימנו את הערב באקר בריגה, הנמל הצבעוני והשוקק.

יום ו' 9.8 Oslo

היום האחרון באוסלו. התחלנו את הבקר בגן הבוטני ולאחר סיור חביב מאחר וחלק מהביתנים והחממות היו סגורים, הלכנו למוזיאון מונק הסמוך. אח"כ שוטטנו קצת בממרכז וצפינו בטקס חילופי המשמר בשעה 13.30.

לאחר התרשמות מגני הארמון נכנסנו לסיור מודרך שהזמנו מראש בארמון. מדריכה חביבה הובילה אותנו בין החדרים המרוהטים המכילים חפצים ריהוט ושמלות ששמשו את בני משפחת המלוכה וסיפרה את תולדותיה. זהו,הטיול הגיע לסיומו נסענו למלון לקחת את חפצנו והישר לתחנת הרכבת אל שדה התעופה. בשל עיכוב בהמראה אחרנו לטיסת ההמשך ונשארנו לילה נוסף בציריך. סוויס דאגה לנו למלון בלילה כולל הסעה אליו וארוחת לילה ובקר וקבלנו שני כרטיסים לטראם בבקר אל שדה התעופה. המראנו ארצה לאחר עיכובים נוספים ב-12:00.יום שבת 10.8.

לינה:Kameha Grand Zurich מלון 5 כוכ' מפואר ומשוכלל מדי לטעמנו, עיצוב מנוכר וכבד מדי אך נוח ללילה. ארוחת בקר מצויינת .