טיול בערי קפריסין: עצות והמלצות כלליות  


סדרת הכתבות הסוקרת את המלצות הטיול בערי קפריסין נחלקת למספר חלקים ומתמקדת בערים הפופולריות ביותר בקרב המטיילים הישראלים, אליהן הם נוהגים, לרוב, להגיע ובהן לבקר:
לרנקה, לימסול ופאפוס
חלק  ראשון זה של הסדרה מתמקד בעיר לימסול  ( Limassol) וכולל  בתחילת הכתבה סקירה כללית והמלצות הנוגעות לטיול בכלל ערי קפריסין כמו למשל עצות באשר לבחירת מקום אירוח, כמה זמן כדאי לשהות בעיר זו או אחרת, תחבורה ציבורית בערים ועוד.  
ההחלטה לפתוח בסדרת הכתבות הזו, מבין ערי קפריסין, דווקא בעיר לימסול  נובעת מתוך ההתרשמות שלנו ושל אחרים כי  יש לה, לעיר הממוקמת בין לרנקה לפאפוס, להציע לתייר הישראלי הרבה מעבר לנכסים התיירותיים שיש לאחיותיה האחרות.


השילוב בין ערי קפריסין: לימסול במוקד

מההתרשמות שלנו וגם של מטיילים מנוסים אחרים שבקרו בערי קפריסין השונות, כמו גם של תושבים מקומיים המתגוררים  בערים אלו, עולה כי השהייה בערים כמו לרנקה, פאפוס או ניקוסיה אמנם חביבה, שקטה ונעימה אך לא מעבר לכך ולא ממש מעוררת התפעלות - ויוצאת דופן מכל אלה היא דווקא העיר לימסול השונה מהן לחיוב, באופן ניכר גם בשל ריבוי האטרקציות השונות, החיבור בין חדש לישן, האופי הקצבי של העיר והאוירה המיוחדת והצעירה השוררת בה.

לימסול גם נחשבת, ובצדק, כ"עיר ללא הפסקה" של קפריסין אליה נוהגים מבקרים רבים להגיע, כולל התייר הישראלי, ולא רק בחודשי הקיץ החמים אלא לאורך השנה כולה.
נכון, גם אם הביקור בלימסול אינו  דומה כלל לזה שבעריה הקלאסיות השונות של  אירופה - הרי אם מגיעים אליה ללא כל ציפיות מיוחדות, וכך עדיף, אזי אפשר בהחלט לבלות בה חופשה נעימה בשילוב טיול מהנה  במקום קרוב יחסית ובודאי במחיר מוזל בהרבה בהשוואה לכל טיול אחר בישראל. 

אפשר, כמובן, לשלב מספר יעדים בקפריסין עם העיר לימסול ואם רוצים להקיף, למשל, את הערים לרנקה, לימסול ופאפוס, כמו שעשינו אנו, מספיק בהחלט 4 או 5 לילות. אין צורך בהרבה יותר מכך על מנת להתרשם ולטעום מהן אלא אם כן מבקשים לטייל גם בכפרים הסמוכים לכל עיר אך אנו העדפנו לבקר רק בערים עצמן ללא זליגה לכפרים שבסביבה.

כמה זמן לטייל ולהקדיש לכל אחת מהן

למי שמחליט לכסות בטיול את שלוש הערים, בבחינת " אם  כבר נוסעים אז לראות כמה שיותר ערים באי בביקור אחד"..., עדיין הדגש, לדעתי ולדעת אחרים, כדאי ומומלץ שיהא על לימסול ובה לשהות זמן רב יותר מאשר בכל אחת מהערים האחרות.

 באשר ללימסול, השהות המומלצת בה, לדעתי, הינה בין 2 עד 3 לילות וזאת על מנת לחוות אותה באמת, לטייל ולנפוש בה, להכיר אותה מקרוב וללא ריצה מהירה בין אטרקציה אחת לשניה.  נסו להנות ממנה וממה שיש לה להציע, ככל שאפשר, לאורך כל שעות היום ובודאי בשעות הערב, גם אלו המאוחרות.
 
לעומת לימסול, השהות בלרנקה, בה נוחתות, לרוב, הטיסות מישראל, אמורה להיות, ולא בכדי, קצרה הרבה יותר ושהות של  ללילה אחד בהחלט מספקת.  מי שממש קצר בזמן יכול  גם לוותר ולנסוע הישר משדה התעופה של לרנקה  לעיר לימסול או, על מנת שלא להרגיש נקיפות מצפון שאולי הפסדתם משהו, אפשר גם להמשיך ללימסול (עדיף בשעות האור) רק לאחר  טיול קצר של כמה שעות בלרנקה.

ולגבי פאפוס, שגם אליה אפשר להגיע  בטיסה ישירה מישראל, גם היא עיר נחמדה, שקטה ונקיה כמו שאר אחיותיה באי והים וחופיו הרבים, כפרי הנופש והמלונות לאורך החופים – כל אלה מהווים בה את האטרקציה העיקרית והפופולרית ביותר.
אם מגיעים לעיר לצורך טיול קצר וממצה הרי שהות של לילה אחד או שני לילות, לכל היותר, בהחלט מספיקה אך אם אתם באים מלכתחילה כשהמטרה היא  שמש, חול, ים ובריכה בהחלט תוכלו לשהות שם אפילו מספר ימים ולהנות מסוג כזה של חופשה.
אנחנו העדפנו דווקא את הסוג האחר והשונה של החופשה – הטיול הרגלי בערי קפריסין ואין כמו לימסול כדי לממש הלכה למעשה את היעד הזה.  

טסים לקפריסין: לנחות בלרנקה ולטוס חזרה מפאפוס

ובעניין הטיסות לקפריסין: במידה ואכן מחליטים על ביקור בשלוש הערים לרנקה, לימסול ופאפוס, יש אפשרות ,שתחסוך לכם זמן יקר והוצאה כספית מיותרת, להתחיל ביעד אחד שיהווה את נקודת ההתחלה
( לרנקה או פאפוס ) , לנחות באותו יעד ולהמשיך ממנו לערים האחרות ולחזור לישראל משדה התעופה האחר.  אין צורך ואף מיותר וגם מתיש לעשות שוב את הדרך חזרה לאותו שדה תעופה אליו הגעתם בתחילת הטיול. וכך העדפנו להתחיל את הטיול עם נחיתה בלרנקה, משם ללימסול ואת הטיסה חזרה עשינו מפאפוס. 

אין בעיה, בעיקר בחודשי האביב והקיץ, למצוא טיסות כאלו ועדיף לתכנן כך, אלא אם אין ברירה ולא הצלחתם למצוא את השילוב המתאים לכם של טיסה לעיר אחת וטיסה חזרה מהעיר האחרת, שילוב אותו ניתן למצוא במנועי החיפוש השונים (אפשר גם תחת הכותרת של טיסה לכיוון אחד בהלוך וכיוון אחד בחזור).  אגב, אני מעדיף לחפש במנוע החיפוש Skyscanner אך תוכלו לעשות זאת בכל מנוע חיפוש אליו אתם רגילים או מתחברים.

אופי השהות באי -  לחוות את קפריסין מעבר לחופי הרחצה

אי אפשר מבלי להוסיף בנוגע לאופי השהות או הטיול שאתם מבקשים למצוא בקפריסין – רבים מן התיירים והמבקרים בקפריסין מגיעים אליה בעיקר בשל מאות חופי הרחצה והמפרצים  היפים  הפזורים לכל אורך חופי הים של האי ומהווים אבן שואבת לנופשים המבקשים לרחוץ במי הים ולהיחשף לקרני השמש מעל.
הים וחופי הרחצה הם האטרקציה האולטימטיבית לרוב התיירים הפוקדים את האי בעיקר בעונת הקיץ, עונת הרחצה.
אך יש גם את אלו, המגיעים על מנת לטייל ולחוות מעבר לחופי הרחצה ומבקשים לסייר בערים וגם בכפרים הפזורים ברחבי האי על מנת להיחשף לקפריסין קצת אחרת ולא רק לחופשת בטן גב בים.
בסדרת כתבות  זו, על חלקיה השונים, אתמקד במספר ערים בקפריסין  כמו גם באטרקציות השונות בהן עבור אלו המבקשים לתור אותן ברגל או בתחבורה ציבורית כפי שעשינו אנו במהלך שהותנו באי.


בתי המלון בקפריסין


המבחר של בתי המלון גדול למדי בכל עיר ועיר  - אם אתם בעניין של נופש "בטן גב" ולא ממש מתכוונים לצאת מהמלון אלא לגיחה קצרה, כזו או אחרת, כשהמטרה העיקרית היא לשהות בבריכה ובחוף הסמוך כי אז  כדאי לבחור במלון בהתאם לצורך זה מבחינת מחיר, טיב המלון והאפשרויות השונות שהוא מספק לאורחים.  

אבל, אם אתם מתכוונים לטייל ולהתרשם ממה שיש לעיר להציע (ושוב, עדיף בקפריסין להנמיך ציפיות....) אזי מומלץ מאד לבחור במלון במיקום מרכזי הקרוב לאטרקציות התיירות השונות, מלון טוב, נקי וממש לא חייב להיות בו לובי גדול או קטן אלא אם אתם מגיעים בקבוצה גדולה יחסית (נסו להיזכר אם בכלל עשיתם שימוש בלובי, בעבר, כשמטרת האירוח היתה  טיול זוגי למשל).
בנוסף, למרות הפינוק וההרגשה הטובה  לא חייבים את ארוחת הבופה הגדולה בבוקר (אם יש אז בהחלט היא בונוס נחמד) ויש ארוחות המוגשות לשולחן שהן טובות ומספקות בהחלט (כדאי מאד לקרוא את ההמלצות שכתבו אורחי המלון באתרים השונים גם בעניין ארוחת הבוקר).  ארוחת בופה, אגב,  לא תמיד מעידה על טיב האוכל אלא על הכמות והמבחר, נקודה למחשבה ומנסיון...

ניתן בהחלט, במקרים מסויימים, לוותר על מלונות הפאר היקרים ולהסתפק במלון צנוע או בחדר במלון דירות אך מומלץ מאד במקום מרכזי וגם המחיר, לרוב ,אך לא תמיד, זול מאשר במלונות הנחשבים.  אפשר, במידה ולא מגישים במקום ארוחת בוקר,  לקנות את המצרכים לארוחת הבוקר ו/או הערב בסופרמרקט הקרוב ולהכין לעצמכם את הארוחות (אך רק כמובן במידה וקיימת אפשרות כזו בחדר/מטבחון) ולאכול את האוכל שאתם רגילים ואוהבים.
כך גם לא תהיו תלויים בשעות הארוחות במלון ואם תרצו לגוון תוכלו תמיד לשלב עם ארוחות במסעדות הרבות והמגוונות מחוץ למלון הדירות.


 תחבורה ציבורית

תחבורה ציבורית בינעירונית

לא חייבים לשכור מכונית על מנת להגיע לערים הראשיות בקפריסין והאוטובוסים הבינעירוניים
(חברת Intercity) מספיקים  ונוחים בהחלט אך עדיף לבדוק את לוח הזמנים אותו תוכלו לקבל במלון או לעיין באתר החברה.
אפשר לצאת ישירות משדה התעופה לערים השונות או לעלות על האוטובוסים לערים השונות מהתחנות הממוקמות בעיר עצמה (לרוב לאורך הטיילת או לאורך מסלול בתי המלון הסמוכים לים).
מחירי הנסיעה סבירים למדי - כך למשל (נכון ל- 2023) מחיר הנסיעה בין הערים לרנקה – לימסול או לימסול – פאפוס בין 3 ל-4 יורו לכיוון, ויש גם אפשרות לרכוש כרטיס הלוך ושוב במחיר מופחת אך כדאי,
בכל זאת, לשהות לפחות לילה אחד ביעד ומשם, אם רוצים, להמשיך ליעד האחר.
הנסיעה מלרנקה ללימסול אורכת כשעה ומלימסול לפאפוס קצת יותר בשל הנסיעה המתארכת בתוך שכונות לימסול, הגדולה יחסית, ומספר התחנות הרב בכיוון היציאה מלימסול.

תחבורה ציבורית עירונית

גם התחבורה הציבורית בתוך הערים לא יקרה 1.5 יורו לכיוון (בערב המחיר עולה ל - 2.5 יורו). המחיר זהה גם לנסיעה מהעיר לשדה התעופה בלרנקה או בפאפוס . אגב, ניתן לרכוש כרטיס נסיעה לכל היום ב- 5 יורו. החיסרון בתחבורה הציבורית בתוך הערים –זו לרוב, מוגבלת למדי, ומכאן נובעת ההמלצה  להתארח בבתי מלון הקרובים, ככל האפשר, לאתרי התיירות המרכזיים בערים.   

מוניות :  עלות הנסיעה בתוך הערים כ- 10 יורו (בפאפוס מחיר המינימום המקובל ללא מונה גבוה במקצת -  12 יורו), הגעה לשדה התעופה או ממנה בלרנקה או פאפוס נעה בסביבות 30 יורו (תלוי בשעות הטיסה ובלילה ידרשו מכם מחיר גבוה יותר). 


 רכישת סים לצורך ניווט - אפשר לוותר


מסתבר שאין כל צורך לרכוש סים לצורך ניווט בקפריסין או בכל מקום אחר. אפליקציה מעולה שהשתמשנו בה לכל אורך הטיול היא  maps.me   ואת הרעיון לכך קבלנו באתר  https://gopaphos.co.il
באתר אפשר למצוא גם אפליקציות אחרות לניווט אך אנחנו בחרנו דווקא ב maps.me, אפליקציה שהוכיחה את עצמה ועובדת נהדר וללא שום צורך כלל בחיבור או תלות באינטרנט! 
את אפליקציית הניווט, הנוחה והקלה לשימוש, מורידים עוד בארץ וזהו  - מאותו רגע יכולים בקלות להגיע בכל עת, מכל מקום ולכל מקום באותה מדינה שבה אנחנו נמצאים  כך שמתייתר הצורך לרכוש סים וכך גם אין שום צורך באינטרנט בעת הניווט.
ולגבי גלישה באינטרנט - במידה ומבקשים לעשות זאת  לצורך שיחות או התכתבות בוואטסאפ וכו',  ניתן להתחבר לאינטרנט  בבתי המלון, במסעדות וכו' ובהחלט אפשר להסתדר נהדר ללא רכישת הסים באם אין לכם צורך מיוחד בכך.

 לימסול – "העיר ללא הפסקה" של קפריסין

לימסול, עיר החוף הממוקמת בין לרנקה לבין פאפוס היא העיר השנייה בגודל האוכלוסיה  בקפריסין
(אחרי ניקוסיה) אך היא העיר הגדולה ביותר באי מבחינה גאוגרפית והמטרופולין החשוב ביותר בקפריסין.
לימסול נחשבת כמרכז התעשייתי והימי הגדול ביותר במדינה ומהווה גם מוקד תיירות מרכזי  -
לנמל לימסול  מגיעות, מלבד אוניות המשא גם  אוניות קרוזים עליהם התיירים, וביניהם  גם תיירים רבים מישראל, הפוקדים את העיר לכמה שעות או יותר בדרכם לנמלי המדינות האחרות באגן הים התיכון.
לימסול היא המקבילה של תל אביב  ביחס לערים האחרות בישראל, דהיינו "העיר ללא הפסקה" של קפריסין ויש בה פעילות תרבותית ותיירותית, גם מחוץ לעונת הקיץ העמוסה וזאת בשונה משאר ערי קפריסין.

להגיע ללימסול באוטובוס - מלרנקה או מפאפוס:

כדאי לברר בבית המלון בו אתם מתארחים, בלרנקה, או בפאפוס, או באתר חברת אינטרסיטי (Intercity ) - חברת האוטובוסים הבינעירונית בקפריסין, בנוגע למיקום  תחנות האוטובוס השונות משם יוצאים האוטובוסים ללימסול או ליעדים אחרים באי -  כך בלרנקה, למשל, ניתן לעלות על אוטובוס היוצא ללימסול
משדה התעופה או מהתחנה המרכזית בעיר אך למי ששוהה באיזור הטיילת עדיף לעלות על  האוטובוס הבינעירוני העובר לאורכה (תחנות אחרות פחות רלוונטיות עבור התיירים בשל מיקומן בשכונות העיר השונות)  אך תמיד כדאי לבדוק ביעד בו אתם נמצאים היכן במדוייק ממוקמות תחנות האוטובוס ללימסול.  

האוטובוסים  היוצאים מלרנקה מגיעים  ללימסול לאחר כשעה ועוצרים במספר תחנות בעיר, ביניהן גם תחנות לאורך הטיילת של לימסול עד לתחנה האחרונה בנמל החדש  (New Port) בעוד שהאוטובוסים היוצאים מפאפוס ללימסול, למשל, עוברים במסלול שונה בתוך לימסול מזה של אלו מלרנקה. לכן, מומלץ מאד לברר עם המלון בלימסול, בו אתם אמורים להתארח, באיזו תחנה כדאי  לכם לרדת על מנת להגיע אליו בדרך הקצרה והנוחה ביותר עבורכם. ובכל מקרה תוכלו לעקוב אחר מסלול הנסיעה בנייד באמצעות האפליקציה maps.me כפי שהסברתי לעיל.

  אטרקציות פופולריות בלימסול :

העיר העתיקה - לבה של לימסול

העיר העתיקה היא לבה של העיר לימסול ומהווה את מרכזה ההיסטורי כמו גם התרבותי, הקולינרי ובודאי התיירותי עליו לא ניתן לוותר בביקורנו בעיר.  המתחם  התיירותי, זה האמור לעניין אתכם ביותר. אינו גדול במיוחד ומתרכז בעיקרו בתחום העיר העתיקה – בין ומסביב  טירת לימסול, והנמל ישן ( Old Port )
וכולל גם את החלק של הטיילת הנושקת לים, זה הקרוב יותר לאזור הנמל הישן והמרינה.
אגב, במאה ה – 10, בתקופה בה הוחלף שמה של העיר ללימסול, מרכז העיר, כבר אז, היה ממוקם סביב טירת לימסול והנמל העתיק.

בנוסף, מרכז העיר העתיקה, טירת לימסול והנמל  והנמל, מחוברים ביניהם ע"י  מדרחוב
( Agiou Andreou  ) מה שיקל עליכם את השהות וההתמצאות במתחם התיירותי כולו שניתן, אמנם, לטייל בו, לאורכו ולרוחבו,  במשך מספר שעות אך עדיף, במידה החלטתם לשהות בעיר מספר ימים נוספים, לחזור ולבקר בו פעמים נוספות  על מנת לחוות בנחת וללא לחץ של זמן את מה שיש לכל אטרקציה להציע .

איזור העיר העתיקה הקטן, יחסית, הוא המתחם ההיסטורי והתיירותי, כמו גם הקולינרי, הפופולרי ביותר בקרב התיירים וכך גם אצל המקומיים, בכל שעות היום כמו גם בשעות הערב והלילה.
האיזור העתיק והמתוייר, עתיר סמטאות שוקקות חיים ורחובות צרים וקטנים לרוב המסתעפים מהנמל הישן לכיוונים שונים ומתפרסים, שתי וערב, בין האטרקציות השונות בלב העיר העתיקה המשלבות בין ישן לחדש ובין עתיק למודרני, ומכאן גם נובע קסמה של העיר העתיקה.

טירת לימסול (Limassol Castle)     

בין הטירות העתיקות בקפריסין מימי הביניים שנבנתה במאה ה –13 על חורבותיה של טירה ביזנטית גדולה יותר, נהרסה מאוחר יותר על ידי המושל הוונציאני דאז של קפריסין וכאשר חזרו העות'מאנים וכבשו שוב את קפריסין החלו בשנת  1590 לבנות את הטירה מחדש תוך שימוש בשרידי הטירה שנהרסה.
בתקופה העות'מאנית שימשו המרתפים והקומה הראשונה כבתי כלא ונשארו בשימוש עד שנת 1950.

הטירה הממוקמת במרכז העיר ההיסטורי של לימסול, בלב העיר העתיקה, משמשת כיום
כמוזיאון ימי הביניים  (The Medieval Museum) ואלו מביניכם, חובבי ההיסטוריה בעיקר, יוכלו לצפות  במוזיאון בתצוגות ובאוספים שונים מעברה של קפריסין בתקופות שונות כמו הנצרות הקדומה, התקופה הביזנטית ואחריה ועד הכיבוש הטורקי.
ניתן להיחשף במוזיאון למוצגים כמו תמונות וציורים מימי הביניים, כלי חרס קדומים, גילופי עץ מהמאות ה- 17 ו- 18, שריונות של אבירים, פסלים, רובים, מטבעות ועוד מהתקופות בהן  היתה קפריסין נתונה תחת כיבושים ושליטים מתחלפים.  עלות הכניסה: כ- 5 יורו.

ומסביב לטירה, מומלץ מאד לשוטט בנחת, ולחוות תוך כדי הליכה מתונה את  הרחובות של העיר העתיקה המקיפים מכל עבר את הטירה כמו גם את הסמטאות הציוריות והצרות, על שפע בתי הקפה, המסעדות, והחנויות הממוקמות לצידן.

כיכר סריפולו  (Saripolou Square)  

כיכר שוקקת חיים, בעיקר בתקופת הקיץ ונחשבת לכיכר חיי הלילה של לימסול ובמרחק 5 דקות הליכה מטירת לימסול.  במתחם הכיכר ובסביבתה שפע של מסעדות, בתי קפה וברים והאווירה נעימה וצבעונית כיאה לעיר ללא הפסקה של קפריסין...
ממש בצמידות לכיכר תוכלו להיכנס לאגורה, השוק העירוני של לימסול  וכאמור זה האיזור לשוטט בו לחפש וגם למצוא פינות חבויות וגלויות נעימות המשלבות עבר והווה יחדיו.

Limassol Agora

האגורה של לימסול הוא כעין "השוק העירוני" הצמוד לכיכר סריפולו. המבנה המקורה, שנבנה בשנותיה הראשונות של המאה ועשרים השתמר ושופץ וכיום מהווה אבן שואבת לבילויים וקניות – מסעדות, בארים וחנויות תוך שינוי משוק מסורתי כפי שהיה בעבר למתחם מודרני ששנה פנים עם השנים. 

אגב, לחובבי הקניות ולא רק:  דקות ספורות משם ואתם  כבר באיזור הקניות הפופולרי ביותר בעיר העתיקה,
רחוב Anexartisias לכל אורכו המגיע בקצהו האחד קרוב מאד לפארק מולוס (Molos ) שבטיילת ובצידו האחר, במעלה הרחוב, עד קפה סטארבקס.  הרחוב מוקף משני צדיו ולכל אורכו בשלל  חנויות שונות מהן רשתות מפורסמות ואחרות כמו, חנויות בגדים ואופנה לרוב, קוסמטיקה,  נעליים, מזכרות, חנויות טבע ועוד.

 
Ayia Napa Cathedral  

אתם הרי בכל מקרה כבר באיזור העיר העתיקה ומשכך, כדאי להעיף מבט על המבנה יפה והמיוחד של הכנסיה  אייה נאפה, כן, גם מבפנים. הכנסייה ממוקמת קרוב מאד לפארק מולוס שבטיילת ובמרחק קצר מאד מכיכר סריפולו ומהטירה (200 מ') ממש על המדרחוב Agiou Andreou המוביל מהטירה לנמל. הכנסיה בסגנון אדריכלות יוונית-אורתודוקסית, חדשה למדי, יחסית, נבנתה בסוף המאה ה - 19 ותחילת המאה ה - 20, יפה מבחוץ ומרשימה מאד בשל החזית הדקורטיבית המיוחדת.


סמטאות הגרפיטי של לימסול

עדיין באותו מתחם של הכיכר, במרחק של כדקה או שתיים מכיכר סריפולו  אי אפשר  שלא להתפעל מעשרות רבות של ציורי גרפיטי בגדלים שונים ומעוררי התפעלות, וקשה להסיר את העיניים מהמראות  המדהימים הניבטים מולנו מציורי הקיר המרשימים.
בכל הרחובות הללו שבאזור התקבצו להם ציירי הרחוב המוכשרים כל כך והפליאו בציוריהם על קירות הרחובות הסמוכים לכיכר סריפולו. אכן, תצוגה מרהיבה ומדהימה.  וכך לאורך רחוב Athinon, שמאחורי כיכר סריפולו, רחוב המהווה מקור לא אכזב למקבץ גדול של ציורי גרפיטי אך לא רק שם אלא גם בכל הרחובות הסמוכים לו.

אי אפשר היה שלא להתפעל גם ובמיוחד  מציור מדהים על קיר ענק ולגובה שמדמה חזית בניין עם חלונות דלתות ודיירים במבנה, וכאילו מדובר בבניין אמיתי ובו חיים של ממש ולא ציור על קיר בודד. הציור המיוחד על הקיר ממוקם בקצה מגרש חניה אחורי קטן בפינת הרחובות Kanari   ו-   Kitiou Kyprianou
(מאחורי מסעדת Souvlakia Leivadias , כדקת הליכה מכיכר סריפולו וקרוב מאד למסעדה
"שווארמה ירושלים") לראות, להתפעל, וכמובן, לצלם !!!  


סמטת הזיג-זג (Zik Zak)   

אם נמשיך מספר דקות בודדות מכיכר סריפולו לכיוון הים ולאיזור הנמל הישן נגיע לסימטה קטנה מאד באורכה אך עקלקלה ומכאן כינויה – זיג זג. הסימטה המיוחדת והמפתיעה הזו עמוסה ושופעת בתי קפה ומסעדות הצמודים זה לזה בשעות היום והלילה. לעבור בה ואולי לשבת בה קמעה והעיקר להתרשם.


  Loutron, הרחוב העתיק ביותר בלימסול

אם תמשיכו ללכת פחות מדקה מאותה סימטה  מיוחדת שבקרתם בה זה עתה תגיעו לרחוב Loutron, הרחוב העתיק ביותר בלימסול. רחוב לוטרון מהווה שריד חי  מההיסטוריה של לימסול והבניינים שתראו באותו רחוב מפליא יכולים לספר על המסע של לימסול מאז תחילת קיומה.

רחוב לוטרון, מעין רחוב צר להולכי רגל, מרוצף אבן, ושיטוט בו לוקח אתכם  צעד אחורה בזמן, עת תיתקלו במבנים הבנויים מאבן, המזכירים ימים עברו, הכוללים פתחים מגולפים בצורה מורכבת ומרשימה כמו גם דלתות עץ כבדות המצוידות במנעולי ברזל יצוק. רבים מהמבנים הללו נחשבים כיום למונומנטים עתיקים ויוצרים מעין מוזיאון אדריכלי מעניין.
ברחוב העתיק הזה נמצאים גם המרחצאות העות'מאניים הישנים. אלה נבנו במאה ה-16. המרחצאות ששמשו את תושבי העיר, אלו חסרי המרחצאות בבתיהם, מרשימים במיוחד בשל גגות הכיפות הכוללים פתחים קטנים אטומים בזכוכית ששימשו לכניסת האור לפנים המבנים.

     

חוף הים של לימסול


חוף הים  של לימסול הוא ארוך מאד, קילומטרים רבים של חוף המשופע בעשרות רבות של חופי רחצה מגוונים מסוגים שונים, חלקם נוחים יותר לרחצה ואחרים עם נגישות טובה פחות למי הים,  יש כאלה הקרובים יותר למרכז ויש הרחוקים ואף רחוקים מאד ממנו. ומי שיחשוק בהליכה רגלית ממושכת לאורך שביל החוף היפה, (הליכה של מספר שעות עד לחופים המרוחקים יותר) יגלה לא מעט חופי רחצה, מפרצונים לאורך החוף כמו גם מרינות שונות לעגינת סירות ויאכטות וכמובן הרבה ים כחול וצלול.


אם אתם מבקשים לעצמכם חוף רחצה מבודד דיו, כזה המרוחק במידה ניכרת מהמרכז התיירותי בעיר תוכלו, כמובן, להתאכסן באחד מבתי המלון המרוחקים יותר אך צמודים לחוף רחצה מסודר ורשמי, או יהיה עליכם  להגיע במיוחד לחוף רחצה שכזה בתחבורה ציבורית, ברכב או במונית אך לאלו המבקשים שלא להתרחק ממרכז העיר ישנם מספר חופי רחצה הקרובים יותר לעיר העתיקה ביניהם החוף שממש בצמוד לעיר העתיקה:

Marina Beach  - אם אינכם רוצים כלל להתרחק מלב העיר העתיקה  ומבקשים לשחות, לנוח ולהירגע בחוף רחצה קרוב מאד למרכז  מסתבר שאכן לא צריך להרחיק לכת -  אפשר לרחוץ בחוף יפה, חוף המרינה, חוף רחצה מסודר ונעים, קרוב מאד לעיר העתיקה, ממש מספר דקות ( פחות מ - 5 דקות) מקצה הטיילת והנמל הישן.

 Marina Beach  הוא  חוף רחצה רשמי, מסודר, נקי ומרשים וגם חדש יחסית (הוקם ב-2015) והיתרון המשמעותי -  חוף הרחצה הקרוב ביותר לעיר העתיקה שניתן להגיע אליו  בדרך קצרה ויפה וללא צורך, אפילו, בתחבורה ציבורית במידה ואתם מתאכסנים בקרבת מקום.
המקום מהווה אטרקציה בפני עצמה בשל המפרץ הקטן והיפה בקצה של המרינה, שובר גלים בקצה החוף ואפילו החול בחוף הוא חול בהיר ורך, נעים להליכה ורביצה  ואינו  חוף קשה ואפור, בדומה לחלק מחופי הים האחרים של לימסול. 

Akti Olympion Beach - חוף רחצה נעים, החול בו אפור ויש שירותי חוף מסודרים. ממוקם  במרחק סביר מהעיר העתיקה (קצת יותר מ 2 ק"מ, כחצי שעה הליכה מהנמל הישן)  אך עדיין קרוב יותר לעיר העתיקה מהחופים האחרים הרחוקים יותר (כמו למשל חוף אפרודיטה שבמרחק של למעלה מ - 9 ק"מ  או חופים נוספים המרוחקים אף מרחק רב יותר מהעיר).

הטיילת  של לימסול

מסתבר  שכדי לגלות את יפי מי הים התכולים תוך הליכה רגלית אין צורך  לנסות ולהקיף  את החוף כולו לכל אורכו במשך שעות.  לשם כך גם הליכה שלווה ורגועה לאורך הטיילת היפה והמושקעת מאד (כ - 1.5 ק"מ) , מספיקה לטעמי, ואפילו רק לאורך החלק שלה הקרוב יותר לעיר העתיקה המגיע עד לאיזור הנמל הישן והמרינה.
הליכה רגלית רגועה של כחצי שעה לאורך הטיילת כולה, הכה מרשימה, (אפשר, כאמור, להסתפק גם בפחות מכך) תחשוף בפניכם טיילת נהדרת המסודרת ומאורגנת היטב מבחינת תשתית ושירותים שונים כמו פינות ישיבה ושתיה, ביתני שירותים מסודרים ונקיים, דק עץ לאורך הטיילת וגם רציפי עץ שנבנו והורכבו ממש מעל הים, לתצפית קרובה, ככל האפשר, על מי הים.
תוך כדי ההליכה בטיילת תעברו גם בין מזרקות מים ובריכות קטנות, מגרשי משחקים וספורט
ומסלולי אופניים, מדשאות ירוקות  וכמובן ביתני קפה חמודים בפינות שונות של הטיילת.

ואכן, זו שוקקת חיים כל העת, גם בשעות היום ובודאי בשעות הערב בה היא מוארת ובטוחה להליכה, ומהווה מקור של גאווה לעיר ולא בכדי. רבים מבני המקום נראים, לאורך כל שעות היום כמו גם התיירים הרבים, כשהם מתהלכים בה, רצים, רוכבים על גלגליות ואופניים או סתם יושבים להנאתם על הספסלים הרבים הפזורים לאורכה למול הים, ויש המעדיפים להתמקם על חופי הים המאולתרים הנושקים לטיילת ושוחים להנאתם במי הים הצלולים . 
בטיילת הכה פופולרית המרכזת עניין רב  אצל המקומיים והמבקרים בעיר, תמצאו  אטרקציות שונות לאורכה ולרוחבה, וגם אם היא עוברת לאורך פיסות חוף קטנות, שהן לא ממש חופי רחצה רשמיים ופחות נגישים ומסודרים, עדיין החוויה מאד מיוחדת ומרגיעה כמו גם הנוף הנשקף מהטיילת  המהנה והמרשים.

הטיילת בצידה האחד קרובה, יחסית, לכביש הראשי על המסעדות, החנויות, בתי הקפה והברים למיניהם הצמודים לו, ובצדה האחר נושקת לכל אורכה לחוף הים כשהיא משתלבת היטב מהקצה האחד המרוחק מעט מהעיר העתיקה  ועד לקצה הנוגע  בנמל הישן בעיר העתיקה, בתוך פארק מולוס
(Molos Seaside Park)) המרשים שבו היא עוברת ונחשבת למעשה כחלק בלתי נפרד ממנו.
הפארק מטופח מאד, מרשים בנקיונו, עשיר במדשאות בגנים יפים וירוקים, בבריכות מים יפות ומיוחדות, במזרקות מרשימות ובפסלים רבים לאורך הטיילת  ולא רק בפארק הפסלים הייחודי הנמצא בקצה השני של הטיילת הרחוק יותר מהנמל הישן.

פארק הפסלים (Sculpture Park) -   פארק הפסלים ממוקם בשטח הטיילת,(במרחק כ – 700 מ' מהנמל הישן)  באחד המקומות הצפופים והמתוירים ביותר בלימסול, וכולל סט מיוחד  של  16 פסלים שנוצרו במקום בעיקר על ידי אמנים מקפריסין ויוון  תוך שימוש בחומרים מקומיים בלבד כמו אבן מקומית ושיש.


 הנמל הישן של לימסול  (Limassol Old Port)

הנמל הישן של לימסול, הממוקם ממש בלב מרכז העיר ודקות ספורות מהמרינה שמאחריו , הוא למעשה נמל דייגים ישן שהתפתח מאד והפך בשנים האחרונות למרכז תיירותי פופולרי מאד ושוקק חיים.
הנמל הוא חלק בלתי נפרד מהעיר העתיקה והוא מחובר לאטרקציות השונות בעיר העתיקה כמו למשל טירת לימסול על ידי המדרחוב Agiou Andreou הנוח והנגיש להולכי הרגל בעיר העתיקה.

 נמל הדייגים הישן, על האוירה המיוחדת האופפת אותו, מושך אליו את התיירים הרבים הפוקדים אותו בכל שעות היום כמו גם את המקומיים שמוצאים בו מקום בילוי מרכזי ומיוחד עבורם.
אך למרות המראה המודרני שלו המהווה, לכאורה, ניגוד לנוף הישן והציורי, סירות הדייג הקטנות והישנות שיוצאות מידי ערב לדייג ופורקות בבוקר את שלל  הדגה שעל סיפונן, על רקע המבנים החדישים שלצדו, מעידות על כך שהוא נשאר נאמן לשורשיו המקוריים והצנועים כנמל דייגים קטן ואותנטי.

פרויקט השיפוץ והשיקום שהסתיים לפני מספר שנים לא רב  הביא איתו תוספות אטרקטיביות של מיזמים תרבותיים, מסחריים  וקולינריים שונים כמו מסעדות ובתי קפה, חנויות חדשות, ואירועי תרבות  המתקיימים לאורך כל השנה  בכיכר הגדולה שנבנתה בנמל, במדרחוב החדש ובאולם אירועי תרבות שהוקמו במקום.

הנמל, שבמקורו הוקם לפני עשרות רבות של שנים, משלב כיום את הישן של אז, כמו למשל המזח הציורי והרומנטי והסירות הישנות לצדו ויחד  עם החדש והמודרני של היום  לצד נוף הים הניבט מכל נקודה בנמל, הפך את המתחם לאחת מהאטרקציות הבילוי המובילות של לימסול ולא רק בחודשי הקיץ שאז הנהירה אליו גדולה במיוחד בשל התיירים והמבקרים הרבים הפוקדים את העיר.

חובבי הקולינריה בכלל , ואלו המעדיפים את מאכלי הים השונים ימצאו באיזור הנמל מענה נרחב לציפיותיהם במסעדות הפזורות במתחם ובסביבתו שנשענות, במיוחד בנוגע למאכלי הדגים השונים, על השלל שתפסו הדייגים והועברו, לאחר זמן קצר, למסעדות בנמל וגם לחנויות המתמחות במאכלי ים.

 המרינה של לימסול

הליכה של מספר דקות בודדות מהנמל הישן מובילה הישר למרינה של לימסול  הממוקמת מעט אחריו.
תוך מעבר בין הנמל הישן למרינה אפשר לחוש בשילוב המעניין  בין שתי האטרקציות המובילות בלימסול, השילוב בין העיצוב המודרני של המרינה לחלק ההיסטורי מסורתי של הנמל הישן. 

המרינה של לימסול נושקת לעיר העתיקה ( פחות מ – 5 דקות הליכה מטירת לימסול) וגם מיקומה במתחם התייירות הקלאסי הופך אותה לאטרקציה תיירותית המושכת את המבקרים בעיר וזאת בנוסף לחוף המרינה  ( Marina Beach )  הנחשב כאחד מחופי הים  היפים, הנקיים והנעימים לבילוי ורחצה בים.

המרינה שעברה שיפוץ מאסיבי מאד, הנחשב כאחד מהפיתוחים הגדולים של העיר לימסול, משמשת כמעגן גדול מסוגו המסוגל להכיל מעל 600 יאכטות אך היא הרבה מעבר למעגן יאכטות והפכה למרכז בילוי ותרבות ער ושוקק חיים ומרכז קולינרי המושך אליו מבקרים רבים הפוקדים את המקום.

  ובנוסף לכל אלו המתחם משמש גם  כמקום מגורים רחב היקף  וברמה ואיכות בסטנדרט גבוה מאד של דירות ווילות יוקרתיות עם מעגן סירות הצמוד להן, כשאזור המגורים משתלב עם המתחם המסחרי שבו רוחשת הפעילות הבלתי פוסקת של  חנויות, מסעדות ובתי הקפה לאורך כל שעות היום והלילה. הלינה בלימסול

מבחר בתי המלון ומקומות האירוח האחרים בלימסול הוא גדול ותוכלו לבחור את בית המלון/מלון דירות  הנוח לכם על פי ההמלצות והביקורות באתרי ההזמנות השונים והרבים בהם אתם נוהגים לשוטט, לבדוק ולהזמין.
בגדול, ההמלצה שלי, ובפרט במקום כמו לימסול, לא להתפשר בנוגע למיקום ולנסות למצוא בית מלון  באיזור מרכזי הקרוב ככל האפשר לכל אותן אטרקציות שבעיר העתיקה המהווה את המרכז התיירותי, קולינרי כמו גם היסטורי של לימסול.

נכון, המלונות הממוקמים ממש באיזור העיר העתיקה יקרים, מן הסתם, מהמלונות המרוחקים מרחק מה מהעיר העתיקה ואם כך, כדאי לנסות לאתר  מלון המרוחק אך במעט ובמידה סבירה מהמרכז –אך  זאת כמובן למי שאין בעיה בהליכה רגלית מתונה למרחק שאינו גדול ולא תהיה לו בעיה ללכת לאזור העיר העתיקה ולחזור למלון למנוחה ואחר לצאת שוב לטיול או בילוי בשעות הערב המאוחרות יותר ולחוות את לימסול עם רדת היום שאז היא לא פחות אטרקטיבית מאשר באור יום.  

כמובן שקיימת גם האפשרות להזמין מלון טוב אך מרוחק קצת יותר מהמרכז ולהתנייע, מספר פעמים ביום ובערב, ברכב שכור או במונית ומי שמוכן להוצאה הכספית הנוספת הכרוכה בכך, בהחלט זו אופציה אפשרית ולחלק מן האנשים תהווה פיתרון במידה וחשוב להם יותר אירוח במלון משופר ברמה גבוהה ובמחיר מוזל בשל המרחק מהעיר העתיקה.
אפשרות אחרת למי שלא מתעקש דווקא על אירוח במלון רגיל -  ללון  במלון דירות או דירה פרטית,  לרוב ללא ארוחת בוקר, במחיר מוזל יותר באיזור העיר העתיקה.

חשוב לדעת כי התחבורה הציבורית בעיר בסיסית, מוגבלת, ואפילו מאד וקו האוטובוס העיקרי שאולי תעשו בו שימוש הוא קו מספר 30 העובר לאורך חוף הים. לכן אם אתם מחליטים לבחור במלון טוב, ובמחיר מוזל יותר המרוחק מהמרכז התיירותי דהיינו, מאיזור העיר העתיקה ומקטע הטיילת הקרוב לשם, מומלץ לבדוק אם יש תחנת אוטובוס בקרבת המלון שלכם בה עובר  אוטובוס לאיזור העיר העתיקה ולאו דווקא כזה המוביל לאיזורים אחרים שאינם רלוונטים בעבורכם כך שהאלטרנטיבה האחרת בעבורכם תהיה הליכה רגלית, לעיתים די מתישה, לאזור העיר העתיקה או שימוש תכוף במוניות.

המלון בו שהינו מספר לילות היה ,Ajax Hotel ,   מלון ברמה גבוהה ומעולה כמעט מכל הבחינות, כולל מחיר מפתיע, למעט המיקום: מסתבר שבעת החיפוש במפה אחר מלון  הקרוב לעיר העתיקה נפלה טעות
(נדיר מאד) וצויין במפה כאילו מלון זה קרוב  מספר דקות מהמרכז. (אגב, גם במלון הופתעו מאותה טעות וזו תוקנה אך מבחינתנו מאוחר מידי עבורנו...)
מסתבר שהמלון די מרוחק מהעיר העתיקה ( 3.8 ק"מ) אך למרות האכזבה בשל הטעות באשר למיקום כל שאר נתוני בית המלון התבררו כהפתעה נעימה וטובה מאד והמרחק, גם אם כמובן היה עדיף שיהיה במקום מרכזי, לא מנע מאיתנו את ההליכה הרגלית לכל האטרקציות שבעיר העתיקה.

את ההליכה עד לקצה טיילת המרוחק מהעיר העתיקה  ניתן לעשות ב – 10-15 דקות  לערך  ומשם עוד כחצי שעה הליכה נהדרת ומעניינת לאורך  הטיילת השוקקת חיים עד לנמל הישן ולשאר האטרקציות שבסביבה וחזרה באותה הדרך ממש.
אפשר לקצר את המסלול במעט אם עוברים דרך גן החיות של לימסול בין הבתים והרחובות ונחשפים  בכך לשכונותיה הנאות והשקטות של לימסול.  יש לקחת בחשבון שאין תחבורה ציבורית בין המלון לעיר העתיקה ואפילו לא לחוף הים (למעט מוניות) כך שהאפשרות להגיע לטיילת היא הליכה רגלית של כרבע שעה ומשם או להמשיך ללכת ברגל לעיר העתיקה או לנסוע באוטובוס קו 30, הקו המרכזי בלימסול, המוביל לעיר העתיקה ומסיים את המסלול בקניון של לימסול.

הפיצוי על המיקום המעט בעייתי הוא המלון שמדורג "רק" 4 כוכבים אך מנסיוננו לא נופל מהמלונות הטובים ביותר במחיר אטרקטיבי מאד ומלון שיש בו הכל מכל:  מלון נקי מאד, חדרים מרווחים ביותר וכך גם המיטה הזוגית, שירות מצויין, בריכה מזמינה, חדר אוכל מרשים בפנים ועל שפת הבריכה, לובי נהדר (למי שזקוק לכך) וגולת הכותרת  האוכל – ארוחת בוקר בסגנון בופה גדול וטעים מאד (למרות שבחלק מהביקורות באתרי ההזמנות נכתב, משום מה, שארוחת הבוקר מצומצמת למדי..) בהחלט הפתעה נעימה מאד להתחיל כך את היום...

אגב, במרחק קצר מבית המלון יש  מספר מועט של מסעדות - אחת מהן היא מסעדה סינית עממית על הכביש הראשי בבנין עוקב למלון, כעין מסעדת פועלים שמשמשת גם לאוכל למשלוחים ובמקום 2 שולחנות בלבד. מחירים זולים ותמורה סבירה בהחלט.

עוד מלון במחיר סביר בהחלט גם כן, עליו שמענו ביקורות טובות למדי הוא  Pefkos City Hotel     המרוחק קצת פחות מ- 20 דקות הליכה רגלית מהעיר העתיקה.

תחבורה ציבורית מקומית ובינעירונית

תחבורה ציבורית בתוך לימסול: קו 30 הוא הקו הפופולרי בעיר ועובר במסלול ארוך לאורך חוף הים והטיילת, עובר סמוך לעיר העתיקה  וממשיך עד  לנמל החדש, שם מוריד את הנוסעים המבקשים לעלות על אוטובוסים בינעירוניים לערים האחרות בקפריסין וממשיך משם לתחנה האחרונה My Mall, הקניון של לימסול.
בלימסול, בדומה לשירות האוטובוסים המקומי בערים האחרות, תוכלו  לרכוש מהנהג כרטיס יומי שיאפשר נסיעה חופשית באוטובוסים במשך כל היום ( 5 יורו) אך בכל מקרה כדאי לקחת בחשבון שהתחבורה הציבורית בעיר מוגבלת מאד, ממש כמו בערים האחרות ואינה מכסה את שטח העיר כולו  כמו שאנו רגילים  בישראל ובארצות אחרות אלא משרתת  איזורים מסויימים בעיר שלרוב אינם   רלוונטים לתיירים.

מלימסול לערי קפריסין האחרות: תחנת האוטובוס  הבינעירונית בנמל החדש ( New Port), שבסמוך לרציף הקרוזים הפוקדים את לימסול, היא תחנת אוטובוס קטנה באמצע הכביש.  למרבה הפלא, בתחנה (כעין עמדת אבן מקורה ובה ספסל) אין  שום סימון, שלט או הסבר כלשהו המעיד כי זו התחנה הסופית לאוטובוסים הבינעירוניים המגיעים ללימסול מרחבי האי וגם  משמשת כתחנת היציאה  הראשונה בלימסול ממנה יוצאים האוטובוסים  לערים השונות בקפריסין, כמו לרנקה, פאפוס וניקוסיה.

קצת מוזר היה להמתין באותה "תחנה" נטולת סימני הזיהוי של חברת האוטובוסים הבינעירונית
 ( intercity ) כשהתיירים  המגיעים  לתחנה זו בדרכם ליעדים אחרים בקפריסין  בין אם הגיעו מערים אחרות באוטובוסים הבינעירוניים או בין אם ירדו מהאוטובוס העירוני  של לימסול, גם הם, בתחילה, אינם בטוחים כלל כי אכן זו התחנה הנכונה כך שאם הגעתם לשם בדרככם לעיר אחרת, אל חשש, זו התחנה...

אגב, לא ניתן לדעת, אם אין בידכם אינפורמציה מוקדמת, מתי יגיע  האוטובוס הבינעירוני שיוביל אתכם ליעד המבוקש כי אין שום שלט המעיד על היעדים השונים וכמובן שגם לא לוח זמנים... רק כאשר מגיע אוטובוס של חברת אינטרסיטי הוא עוצר בתחנה או בסביבתה הקרובה, הנהג מחליף לאחר כמה דקות שלט קרטון עליו רשום לימסול, העיר אליה הגיע זה עתה, בשלט  אחר כמו לרנקה, פאפוס או ניקוסיה ורק אז תוכלו לדעת שזה האוטובוס ליעד שלכם... עד החלפת השלט לא ניתן לדעת אם זה האוטובוס הנכון ולא נותר  אלא להמתין בסבלנות...

בנוסף לתחנה הראשונה בנמל החדש יש עוד תחנות איסוף בלימסול (ויש לא מעט) בהן האוטובוס הבינעירוני עוצר ומעלה נוסעים לערים השונות אך לא תמיד מומלץ לעלות בשכונות השונות ברחבי העיר ולא ראינו שהאוטובוס שעשה דרכו לפאפוס, למשל, עבר באיזורים המוכרים לנו מהטיולים השונים בעיר אלא יותר בשכונות מרוחקות מהעיר העתיקה ומאזור התיירות העיקרי ולכן העדפנו , ליתר ביטחון, את התחנה הראשונה שלו, בנמל החדש, ממנה הוא יוצא לערים השונות בקפריסין.


קניות בלימסול: 

סצנת הקניות בלימסול מתמקדת בעיקר בקניון הגדול ובחנות ג'מבו (כמו בכל עיר גדולה בקפריסין) ובמתחם העיר עתיקה. My Mall  הוא הקניון הגדול בלימסול, אליו  ניתן להגיע בעיקר עם אוטובוס קו 30 עד לתחנה האחרונה שלו וכך גם לחזור בכיוון הפוך למרכז העיר.

ואם לא בא לכם  להגיע עד לקניון שבקצה העיר ומעדיפים לחפש מציאות במרכז העיר גם זו אפשרות חביבה: ממש בליבה של  העיר העתיקה תוכלו  לשוטט בניחותא בין החנויות השונות כולל אלו של הרשתות הידועות והמפורסמות הממוקמות באיזור ובמיוחד ברחוב הקניות הארוך המוכר והפופולרי  Anexartisias, רחוב המרושת לכל אורכו בחנויות שונות מכל סוג כמו חנויות אופנה גדולות, ביגוד ונעליים, קוסמטיקה ועד חנויות לממכר שמנים ודברי מזון ומזכרות. 


רון מילרד, עיתונאי ועורך תיירות