המסלול בנחל תבור הוא אחד המרשימים שבגליל התחתון במיוחד עכשיו כשמתחילים להרגיש את האביב באוויר. הנחל זורם ומתפתל בשלווה אל נהר הירדן, המרחבים הפתוחים מוריקים והפריחות משגעות בצבען. קבלו המלצה למסלול מעגלי מאתגר של 8 ק"מ הכולל ירידה אל תוך הקניון והליכה בתוואי הנחל שבסופו עלייה לא קלה עם נוף מדהים ששווה את המאמץ.

את הרכב נחנה בדרך עפר מיד אחרי היציאה מקיבוץ גזית, בוויז תכתבו: נחל תבור שמורת טבע. בתקופה הזאת קיימת תחנת מידע שם תוכלו לקבל מידע נוסף על המסלול. תוכלו גם למצוא את מפת עם תיאור של המסלול (מומלץ לצלם בפלאפון). מכאן תתחילו בירידה בסימון שבילים האדום בדרך עפר שאחרי הגשמים יכולה להיות בוצית. בדרך ההליכה תוכלו להיכנס למצפה אלעד שבו תמצאו שולחנות מוצלות ונוף יפיפה.

הנוף מתצפית אלעד. צילום: אפרת בן חמו

מתצפית אלעד תמשיכו בשביל העפר המתפתל עד למפגש שבילים עם הסימון הכחול. תוכלו לעצור בנקודה זו להפסקת קפה בשולחנות הפיקניק שבמקום ולהמשיך לאחר מכן בסימון הכחול לעבר קניון הבזלת.

מעבר לסימון הכחול לכיוון קניון הבזלת. צילום: אפרת בן חמו
תרמוס ההרים הכחול. צילום: אפרת בן חמו

ההליכה בסימון הכחול צמודה לזרימת הנחל ותוכלו למצוא כאן פריחה יפיפיה בעונה זו של תרמוס ההרים הכחול, כלניות, נקריסים ועוד. זה המקום להוריד הילוך, להינות מההליכה בין בריכות ומפלונים קטנים ומהיופי מסביב. תצטרכו לחצות מספר פעמים את הנחל הזורם- פעילות וחוויה בפני עצמה.

פריחה צבעונית לאורך המסלול. צילום: אפרת בן חמו
תחצו את הנחל מספר פעמים. חוויה בפני עצמה. צילום: אפרת בן חמו

בדרך תגיעו לקניון הבזלת שבו בריכות ומפל נמוך שזורם סביב סלעי הבזלת. בנקודה זו תצטרכו לטפס בעזרת מספר ידיות אחיזה מעלה וזו נקודה נהדרת לעצירה ומנוחה לקראת העלייה על צלע ההר מעלה.

קניון הבזלת. צילום: אפרת בן חמו
השביל עובר בצמידות לזרימת הנחל. צילום: אפרת בן חמו

מכאן מתחילה עלייה תלולה לכיוון גזית של כ-500 מטר. שווה מידי פעם לעצור ולהביט סביב 360 מעלות. הנוף יפיפה מכול זווית שרק תביטו. בסוף העליה מחכה לכם מצפור לזכרו של אורן ליפשיץ. 

הנוף בעלייה התלולה. צילום: אפרת בן חמו
הר תבור. צילום: אפרת בן חמו

מהמצפור ממשיכים בצעידה קצרה עדין במסלול הכחול, מתחברים לקטע קצר עם סימון שבילים שחור וחוזרים שוב למסלול האדום לכיוון גזית עד לחנייה בה השארתם את הרכב.  אל תשכחו לקחת אתכם כובע רחב שוליים, נעליים נוחות ומים. מסלול חוויתי ומרשים- אל תוותרו. מוזמנים לעקוב אחרי, להרים לייק ולשאול שאלות. ועד הפעם הבאה, צאו לטייל ושמרו על הטבע נקי.