היבטים רפואיים לפני נסיעה עם ילדים

ההנאה שבטיול משפחות לרוב עולה בהרבה על הסיכונים, אולם אם אתם באמת רוצים שדבר לא יקלקל את שמחת הטיול, חשוב להקפיד על כמה כללים. ראשית, אם יש לכם ילדים קטנים (בעיקר מתחת לגיל שנתיים), עדיף לנקוט במכונה כיום כ`רפואה מונעת` – כלומר: עדיף לא לטייל עם ילדים קטנים מאוד בארצות בהן הסיכון הבריאותי גבוה ושטיפול רפואי טוב אינו זמין. שנית, כדאי להתחיל את ההכנות הרפואיות לנסיעה לפחות חודשיים קודם, מכיוון שקיימים חיסונים הניתנים במספר מנות ודרוש זמן להתפתחות של תגובה חיסונית רצויה. כל המידע - בכתבה שלפניכם.
ד"ר אנט בורשטיין
|
תמונה ראשית עבור: היבטים רפואיים לפני נסיעה עם ילדים
© Nadezhda/Depositphoto

חיסונים

חשוב לדעת, שדווקא החיסונים ה"שגרתיים" הניתנים לכל ילד בארצות מפותחות הם החיסונים החשובים ביותר, מכיוון שמחלות קשות ומסכנות חיים (כמו חצבת, דיפטריה וכד`) נפוצות בארצות מתפתחות ודלות אמצעים, בהן גם לא קיים טיפול תרופתי יעיל (כמובן, שהסכנה לחלות במחלות אלו בארצות מפותחות כמו ישראל וארה"ב היא נמוכה מאוד, מכיוון שמרבית האוכלוסייה מחוסנת). אם כן, הדבר הראשון שכדאי להורה לעשות הוא לוודא שהילד קיבל את כל החיסונים השגרתיים הניתנים בתחנות בריאות המשפחה טרם היציאה לטיול. על החיסונים השגרתיים הללו נמנים החיסונים הבאים: דלקת קרום המוח (עקב המופילוס אינפלואנזה), שיתוק ילדים, דיפטריה, חצבת, חזרת, אדמת, שעלת, טטנוס ואבעבועות רוח. משפחה המתכננת טיול עם תינוק לא מחוסן יכולה לזרז את מתן החיסונים השגרתיים, כמובן, תוך התייעצות עם אנשי משרד הבריאות.

 חשוב לציין, שעד גיל שנתיים המערכת החיסונית של הילד אינה מפותחת דיה וחלק מהחיסונים אינם יעילים. באופן כללי, החיסונים ניתנים לילדים בגיל בו התגובה החיסונית לחיסון יעילה. אם הילד בכל זאת מקבל חיסון לפני הגיל המקובל, הוא יזדקק למנות נוספות של החיסון. תוכלו לקרוא על החיסונים השגרתיים ועל המחלות שהם מונעים באתר של משרד הבריאות.

חיסון נגד חצבת
 מקובל לחסן נגד מחלה קשה זו ילדים רק החל מגיל שנה (מדובר בחיסון משולש נגד חצבת, חזרת ואדמת), מכיוון שחלק מילדים שחוסנו בעבר בגיל 9 חודשים לא פיתחו רמה מספקת של נוגדנים. במקרה של נסיעה לארץ מתפתחת בה קיים סיכון חצבת ניתן לשקול מתן חיסון זה בגילאים 6-12 חודש, אבל יש לתת מנה נוספת של החיסון בגיל 12-15 חודש.

חיסון נגד דלקת בכבד מסוג A
 מחלה נפוצה מאד בין מטיילים לארצות מתפתחות. החיסון נכנס לשגרת חיסונים בארץ מזה שנתיים, הוא ניתן בארץ לילדים בני 18 חודש ומנת דחף ניתנת בגיל שנתיים. מדובר לרוב במחלה מאד קלה אצל ילדים מתחת לגיל שנתיים, כאשר המחלה מחמירה עם העלייה בגיל. ניתן לחסן ילדים קטנים בחיסון סביל זמני עם אימונוגלובולינים.

חיסון נגד דלקת בכבד מסוג B
 חיסון זה ניתן בארץ באופן שגרתי משנת 1992. מומלץ לחסן ילדים אשר נולדו לפני שנת 92` נגד המחלה.

חיסון נגד אבעבועות רוח
 ניתן לחסן ילדים כבר מגיל שנה.

חיסון נגד שפעת
 מכיוון שלמחלה זו יש לפעמים סיבוכים קשים, ניתן לחסן תינוקות מעל גיל שישה חודשים.

חיסונים מומלצים לטיול:

 • חיסון נגד טיפוס הבטן: המחלה נדירה בין מטיילים, אבל מאד קשה אצל ילדים. החיסון הקיים כעת לא יעיל אצל ילדים קטנים והוא מתאים לילדים מעל גיל שנתיים.
 • חיסון נגד דלקת קרום המוח מנינגוקוקלית: חיסון זה מומלץ בעיקר לטיול ב"חגורת המנינגיטס" בארצות אפריקה הסמוכות למדבר סהרה, כמו גם במקרים של שהייה ממושכת בתנאי צפיפות ומגע הדוק עם אכלוסיה מקומית. מדובר במחלה קשה עם אחוז תמותה גבוה שגורמת לנזק קשה במערכת עצבים. קיימים מספר זנים של החיידק. החיסון הקיים מחסן רק נגד הזנים A,C,Y,W. החיסון לא יעיל אצל ילדים מתחת לגיל שנתיים, פרט למחלה הניגרמת עקב זן A . במקרה התפרצות של המחלה מזן A ניתן לחסן תינוקות כבר מגיל 3 חודשים מה שנותן להם הגנה זמנית. באנגליה נמצא בשימוש חיסון יעיל נגד הזן C.
 • חיסון נגד קדחת צהובה: מדובר במחלה המועברת דרך עקיצות יתושים עם כ-60% תמותה. החיסון הקיים מאד יעיל ותקף ל- 10 שנים. מותר לחסן ילדים מעל גיל 9 חודשים. אסור לחסן תינוקות שמתחת ל- 4 חודשים, ומחסנים רק במקרים מיוחדים תינוקות מתחת לגיל 9 חודשים.
 • חיסון נגד דלקת מוח יפנית: מומלץ לנסיעה לארצות אסיה באזורים בהם קיים סיכון של המחלה, בעונות מעבר. אצל רוב האנשים המחלה סמויה (כמו במקרה שיתוק ילדים). משערים שמכל 200 מקרי הדבקה, בן אדם אחד חולה. מרבית הנפגעים מהמחלה הם ילדים מתחת לגיל 15, עם אחוז תמותה של 25%. ל-30-80% מהשורדים דווח על נזק למערכת עצבים מרכזית. מותר לחסן ילדים מגיל שנה.
 • חיסון נגד שחפת: חיסון זה לא ניתן באופן שיגרתי בארץ. במקרה של טיול ממושך בארץ בה קיים סיכון גבוה לחלות במחלה (ארצות אפריקה,הודו וכו) ,או של קיום מגע הדוק עם אכלוסיה מקומית, ניתן לשקול מתן חיסון זה או לפחות להקפיד על בדיקת עובדי משק הבית.
 • חיסון נגד כלבת: חשוב להסביר לילדים שאסור להתקרב לבעלי חיים בזמן הטיול. אסור להתקרב לגורים ולשאת מזון בקרבת בעלי חיים כמו קופים.מרבית קורבנות הכלבת בעולם הם ילדים ובארצות מתפתחות יש הרבה בעלי חיים משוטטים שאינם מחוסנים. במקרה פציעה יש לרחוץ היטב את הפצע במים שוטפים, לחטא אותו ולפנות מיד לטיפול רפואי. מדובר בחיסון יקר אבל במקרה של שהייה ממושכת בארצות עם סיכון גבוה ניתן לחסן ילדים מגיל שנה.

לתחילת הכתבה

צילום: עמית פלדצילום: עמית פלד

ערכת עזרה ראשונה

כאשר מטיילים בחברת ילדים, חשוב שערכת עזרה ראשונה תכיל את הרכיבים הבאים:

 • חומרי חיטוי וחבישה
 • מד חום דיגטלי
 • משחות כנגד גרוד ועקיצות, כגון פניסטיל ג`ל, משחה אנטיביוטית כגון: פוסידין, בקטרודרם,
 • משחה נגד פטרת בעור: פוליקוטן, אגיסטן ועוד
 • מקדם הגנה נגד שמש
 • כדורים/ סירופ/ נרות נגד חום וכאבים
 • כדורים/סירופ נגד תגובה אלרגית
 • קל בטן לטיפול בשלשולים קלים
 • תכשירים למניעת התייבשות הניתנים דרך הפה: Rehydrate, Orset , Electrorice .

במידה ונוסעים לארצות מתפתחות יש להוסיף לערכה:

 • אטיביוטיקה (הסוג המתאים יקבע בהתייעצות עם הרופא)
 • כדורים לחיטוי מים, פילטר טוב לסינון מים.
 • תכשירים למניעת מלריה
 • תכשירי הגנה כנגד עקיצות יתושים

בטיחות

תאונות דרכים: למרות הדעה הרווחת בציבור, הסיבה העיקרית לפגיעה בילדים במהלך הטיולים היא תאונות דרכים. יש להקפיד לחגור את הילדים בחגורת בטיחות. ילד עד גיל 4 שנים חייב לשבת בכיסא בטיחות.
טביעה: הסיבה השניה בשכיחותה לפגיעה בילד בזמן טיול היא טביעה, על כן דרושה השגחה מתמדת.
אחסון ומינון תרופות: יש לאחסן תרופות במקום בטוח הרחק מהישג ידם של ילדים. תרופות שהורים השאירו במקום לא בטוח עלולת לסכן את הילדים.
מינון: מינון יתר של תרופות למניעת מלריה עלול להיות קטלני.
בטיחות חשמל: כשמגיעים לאכסניה/מלון במקום לא מוכר יש לבדוק בטיחות חשמל .
ביטוח רפואי: חשוב לעשות ביטוח רפואי מקיף בהתאם לאופי ויעד הטיול.

לתחילת הכתבה

בזמן טיסה

מומלץ לא להעלות לטיסה תינוקות מתחת לגיל שבועיים ועדיף לחכות עד לגיל 6 שבועות. במידת האפשר רצוי לבחור מושבים במעבר כדי לאפשר חופש תנועה. בשל שינויי לחץ האוויר במטוס, ילדים רבים מתלוננים על כאבי אוזניים (כ- 15%), בעיקר בעת המראה ונחיתת המטוס. מומלץ להצטייד בסוכריות מציצה לילדים גדולים יותר ולתת שתייה/ להיניק את התינוקות. גם חימום האוזניים מקל על הכאבים. עדיף לדחות טיסה לשבועיים לאחר דלקת אוזניים חריפה, וכל פעולה כירורגית במערכת אף אוזן גרון. בעקבות דיווחים שילדים נפגעו בזמן מערבולות אויר, המליץ ארגון הבריאות העולמי שילדים מתחת לגיל שנתיים יהיו חגורים בחגורת בטיחות במשך הטיסה.

מחלת ים (Motion sickness): ילדים מתחת לגיל שנתיים לא סובלים בדרך כלל ממחלת ים. ילדים בגילאי 4-10 שנים הם הסובלים העיקריים. אחוז בנות גבוה יותר מאחוז הבנים. גורמים המגבירים את הסיכון כוללים: אכילת מאכלי חלב, אכילת מזון עשיר בנתרן, חלבונים או קלוריות, עשן סיגריות, התרגשות עקב הנסיעה ועוד. אצל ילדים מתחת לגיל 5, מחלת ים מתבטאת לרוב בחוסר שיווי משקל. בגילאים יותר מבוגרים בולטות בחילות, הקאות, הזעה קרה, סחרחורת וחיוורון.

טיפול: כדורי TRAVAMIN(dimenhydrinate) במינון 5 מ"ג לק"ג מחולק ל 4 מנות בכדור המצוי בארץ יש 100 מ"ג יש להתחיל טיפול חצי שעה לפני הטיסה. תופעות לוואי אפשריות: נמנום ויובש בפה, לא מומלץ לחולים הסובלים מאי ספיקת לב . Promethazine (Phenergan) - מצוי בארץ כסירופ המכיל 5 מ"ג ב- 5 סמ"ק המוכר לרבים כתרופה להקלת השיעול. כדור המכיל 25 מ"ג, לא מומלץ מתחת לגיל 2 שנתיים. המינון: חצי מ"ג לק"ג כל 12 שעות. יש להתחיל בלילה לפני הטיול ולחזור על הטיפול בבוקר. תופעות לוואי נפוצות: נמנום, יובש בפה. כדאי לבדוק את תגובת הילד לפני הטיסה כיוון שלילדים מסוימים יש תגובה הפוכה לתרופה ובמקום להירגע הם מתנהגים באי שקט קיצוני. טיפולים נוספים: ג`ינג`ר (זנגביל) הניתן ממתק או באבקה. תה צמחים: אניס, בבונג, נענע, מיץ גזר ועוד. אקופונקטורה.

 פער שעות Jet Lag: ילדים קטנים הרגילים לשגרת יום קבועה עלולים להתקשה להסתגל לזמני שינה ואכילה חדשים. ניתן להתחיל לסגל את הילד לזמני שינה ואכילה של ארץ היעד מספר ימים לפני הטיסה. במידת האפשר רצוי להגיע לארץ היעד בשעות אחר הצהרים המאוחרות. במידה ומעונינים לתת תרופת הרגעה כגון פנרגן, יש להתייעץ עם הרופא המטפל של הילד, ולבדוק את התגובה לתרופה כמה ימים קודם.

לתחילת הכתבה

התנהגות מונעת בזמן טיול בארצות המתפתחות

שירותי בריאות מקומיים
 בארצות מתפתחות דלות אמצעים לא תמיד קיים ציוד חד פעמי במרפאות ובתי חולים. מכיוון שמחלת האיידס, דלקת כבד מסוג B ו-C נפוצות,יש להימנע עד כמה שניתן מטיפולים חודרניים. לפני הטיול יש לברר רשימת מרפאות ובתי חולים פרטיים בהם קבלת טיפול רפואי בטוחה יותר. חשוב להדריך את הילד לגבי כללי התנהגות המתאימים לארץ היעד.

מניעת מחלות המועברות דרך מזון ושתייה
 ילדים קטנים נוטים לחלות בדלקות מעיים בקלות רבה יותר מאשר מבוגרים. שלשולים והקאות גורמים להם לאיבוד נוזלים במהירות וקיימת סכנה של התייבשות. אחוז הנדבקים במחלות מעיים בין המטיילים המבוגרים הוא בין 20%-50% (אין מספיק נתונים על גבי אחוז הנדבקים בקרב הילדים.), אבל יש מקום להניח שאחוז הנדבקים יהיה גבוה יותר. גם בארץ עשרות ילדים קטנים מתאשפזים כל שנה עקב איבוד נוזלים ונזקקים לטיפול בהזלפה תוך ורידית.

כללים:

 • חשוב להרגיל את הילדים לרחוץ ידיים לפני שהם שותים ואוכלים.
 • יש לשתות מים מינרלים (לבדוק את הפקקים של הבקבוקים. (יש מקומות בהם ממלאים בקבוקים במי ברז). במידה ושותים מי ברז יש להרתיח אותם (השיטה הכי בטוחה) או לטהר אותם בעזרת פילטרים וכדורים לטיהור מים.
 • יש להימנע מהוספת קוביות קרח למשקאות מכיוון שהן עשויות לרוב ממי ברז.
 • עדיף לשתות ישר מהבקבוק דרך קשית.
 • יש לחטא את הכוסות ואת בקבוקי השתייה של הילדים.
 • במידת האפשר עדיף להניק תינוקות לפחות עד גיל 6 חודשים.
 • יש לצחצח שיניים עם מים בטוחים.
 • בהרבה ארצות מתפתחות מערכות הביוב אינן מוסדרות והחקלאים משתמשים במי שפכים לא מטופלים להשקיה ובצואה כדשן. על כן מסוכן לצרוך ירקות טריים ומזון שאינו מבושל היטב.
 • בשר יש לאכול רק כאשר הוא מוגש מבושל היטב וחם מאד. עדיף לאכול פירות עם קליפה עבה כמו בננות ותפוזים.
 • לפני אכילת מזון מן יש לקלפו, להרתיחו ולבשלו.
 • יש לצרוך מוצרי חלב מפוסטרים או להרתיח את החלב.

מניעת עקיצות חרקים
 לקבוצת מחלות המועברות דרך עקיצת חרקים שייכות הרבה מחלות קשות, כגון: מלריה, קדחת הדנגי, דלקת מוח יפנית, קדחת צהובה, מחלת שינה ועוד. לחלק מהמחלות הללו אין חיסון ואין טיפול. נגד מלריה, מהמסוכנות והנפוצות שבהן, קיים טיפול מונע וחשוב שילדים יקבלו אותו בנוסף על אמצעי הגנה נגד עקיצות יתושים. המחלות הנ"ל נפוצות באזורים של 2000 מטר גובה, בעיקר ליד מקורות מים ולאחר גשמים. יתושים המעבירים מלריה ודלקת מוח יפנית פעילים בעיקר בשעות החשכה. יתושים המעבירים את קדחת הדנגי פעילים בעיקר בשעות היום. בשעות החשכה מומלץ להישאר עם ילדים במקום מוגן: חדר מרוסס, ממוזג ועם חלון סגור, או חדר עם חלונות מרושתים ולישון מתחת לכילה. במידה ונמצאים בחוץ, רצוי להקפיד על כיסוי מרבי של הגוף ואת חלקי הגוף החשופים למרוח בתכשיר דוחה יתושים.

תכשירים דוחי חרקים
 Deet. החומר היעיל ביותר נגד יתושים, קרציות, פרעושים וזבובים עוקצניים הינו Deet המהווה מרכיב בהרבה תכשירים דוחי חרקים. ל- Deet יש חסרון: הוא נספג דרך העור ולעיתים נדירות מתפתחות בתגובה תופעות לוואי קשות (בעיקר אצל ילדים). קיימים תכשירים המבוססים על פולימרים של Deet אשר מגבילים את הספיגה דרך העור וע"י כך את תופעות הלוואי. ב- Deet משתמשים בריכוז של 30%-35%. חשוב לקרוא את הוראות השימוש המצורפות לתכשיר. בשוק קיימים תכשירים עם שחרור מושהה (Ulthraton ו- Sawyer Controled Release Lotion הפעילים עד 12 שעות). אצל ילדים קטנים רצוי להשתמש בריכוזים נמוכים יותר מחשש לתגובה רעילה. חשוב להקפיד לא למרוח את התכשיר על הידיים מפני סיכון למגע עם פה ועיניים. לתינוקות עדיף להשתמש בתכשירים על בסיס טבעי אבל הם פועלים כ20 דקות וחשוב לזכור שמרבית קורבנות המלריה הם ילדים. קיימים גם תכשירים צמחוניים אבל הם פחות יעילים: אלה המכילים שמן אקליפטוס פועלים בערך שעתיים, אלה המבוססים על פולי סויה פועלים 90 דקות, אלה המבוססים על ציטרונלה פועלים כ-20 דקות.

מלריה
 מחלה זו קשה במיוחד אצל ילדים מתחת לגיל שלוש. אחוז התמותה הגבוה גם בין ילדים מטיילים נובע בין השאר מהתעלמות מהמלצות על טיפול מונע נגד המחלהומאבחנה מאוחרת שלה. המחלה מתחילה עם תסמינים דומים לשפעת: חום, עייפות, כאבי שרירים, צמרמורת, לעיתים שלשולים והקאות. בד"כ התסמינים מופעים רק שבוע או יותר אחרי העקיצה. במידה והתסמינים מופיעים פחות משבוע לאחר הגעה לאזור סיכון קרוב לודאי לא מדובר במלריה. בכל מקרה חשוב לפנות לטיפול רפואי. קיימת סכנת מלריה גם אצל מטיילים שחזרו מטיול בארץ טרופית אפילו אחרי שנה. קיימים 4 זני מלריה (ראו הרחבה בפרק על מחלות). גם עם טיפול טוב תמותת ילדים עקב הזן המסוכן פלזמודיום פלציפרום מגיעה ל3.5%. מתחת לגיל 3 שנים, קיים סיכון גבוה של מלריה מוחית. התמותה אז נעה בין 10%-40% ואצל 9% מהשורדים נשארים נזקים קבועים כגון: שיתוק במחצית הגוף, פיגור, עיוורון ועוד.

טיפול מונע נגד מלריה
 המלצות על טיפול מונע משתנות לעיתים קרובות עקב הופעת עמידות לטיפול מונע. אי לכך מומלץ לעקוב אחר הנחיות משרד הבריאות. עד כה, לא קיים טיפול מונע יעיל ב-100 אחוז. חשוב לשמור את התרופות במכלים סגורים רחוק מהישג ידם של הילדים. מינון יתר עלול להיות קטלני. יש להקפיד לתת את התרופה באופן מסודר ועקבי. במידה והילד אינו יכול לקחת כדורים יש להזמין בבית מרקחת הכנת כמוסות ג`לטין המכילות את המינון המומלץ עבור הילד. מכיוון שלכל התרופות הללו יש טעם מר, יש לרוקן את הכמוסה לתוך מיץ או ממרח שוקולד.

לריאם (Mephloquine,Lariam) של 250 מ"ג: לריאם, תרופה שנוטלים פעם בשבוע, הנה הטיפול המונע היעיל ביותר נגד מלריה ברוב הארצות הטרופיות. יש ליטול את התרופה עם אוכל ולשתות אחריה לפחות כוס מים.
המינון לילדים לילדים השוקלים פחות מ-15 ק"ג נותנים 5 מ"ג לק"ג
ילדים במשקל 15-19 ק"ג מקבלים רבע כדור,
ילדים במשקל 20-30 ק"ג מקבלים חצי כדור
 ילדים במשקל 31-45 ק"ג מקבלים שלוש רבעי כדור

דוקסילין: תרופה שנוטלים פעם ביום (לאחר אוכל ושותים לאחר מכן כוס נוזלים). דוקסילין יעילה במניעת מלריה באזורים בהם טפיל המלריה עמיד בפני לריאם (בתאילנד בגבול עם קמבודיה, לאוס ובורמה). התרופה מותרת לילדים מעל גיל 8 שנים במינון 2 מ"ג לק"ג

ארלן (Chloroquine) של 500 מ"ג: תרופה המשמשת טיפול מונע באזורים שטפילי מלריה אינם עמידים נגדו. נוטלים אותה פעם בשבוע, מתחילים שבוע לפני החשיפה, ממשיכים במשך השהות ו-4 שבועות אח"כ. יש לקחת אותה עם אוכל. מינון לילדים: 8.3 מ"ג לק"ג

Hydroxy chloroquine
(plaquenil)
400 מ"ג פעם בשבוע. יש ליטול אחרי אוכל ויש לה תופעות לוואי דומות לכלורוקוין
מינון לילדים 6.5 מ"ג לק"ג
 יעילות דומה לכלורוקוין.

מלרון Atovaquone Proguanil: תרופה חדשה זמינה בהרבה ארצות (ארצות הברית, אוסטרליה, אנגליה ועוד). תופעות לוואי נדירות: כאבי בטן, בחילות, כאבי ראש. מתחילים ליטול אותה יום-יומיים לפני הגעה לאזור סיכון, פעם ביום כל עוד נמצאים שם ורק שבוע לאחר העזיבה. התוויות נגד: חולי כליות, נשים בהריון או מניקות, ותינוקות השוקלים פחות מ-11 ק"ג. עקב מחירה הגבוה בערך 5$ לכדור היא תשמש לטיול קצר באזור סיכון גבוה (ספארי באפריקה). כדור של מבוגר מכיל 250 מ"ג atovaquone ו- 100 מ"ג proguanil. כדור של ילד מכיל 62.5 מ"ג atovaquone ו-25- מ"ג proguanil.

 המינון לילדים:

 • לא מומלץ לילדים השוקלים פחות מ-11 ק"ג
 • ילדים במשקל 11 ל- 20 ק"ג מקבלים כדור אחד ליום
 • ילדים במשקל 21 -30 ק"ג מקבלים שני כדורים ליום
 • ילדים במשקל 31 ק"ג ל40 ק"ג מקבלים 3 כדורים ליום
 • ילדים ששוקלים מעל 40 ק"ג כדור של מבוגר ליום

רחצה באתרי מים מתוקים
 מים מתוקים עומדים עלולים להיות מזוהמים במי ביוב. בנוסף בארצות אפריקה בעיקר, אבל גם בדרום אמריקה ואסיה המים עלולים לאכסן שבלולים הנושאים טפילי סכיסטוזומה (בילהרציה), על כן מומלץ לא להתרחץ שם.

מחלת גבהים
 המחלה נפוצה אך קשה לאבחן אותה אצל ילדים קטנים. המחלה יכולה להתבטא באי שקט קיצוני, נמנמת, ירידה בתאבון אשר מופיעים עם הגעה למקום גבוה. ניתן לטפל בדיאמוקס במינון של 5 מ"ג לק"ג, עדיף לרדת למקום נמוך יותר ולאפשר לילד להתאקלם.

Myaisis geohelminth tungiasis
 זחלי זבובים שחדרו דרך העור. על מנת למנוע זאת יש להקפיד לא להשכיב את הילד ישירות על הקרקע ולעמוד על כך שלא ילך יחף. במידה ומייבשים בגדים מחוץ לבית עדיף לגהץ אותם.

לתשומת הלב - במקרה נסיעה עם ילד הסובל מבעיה רפואית יש להתייעץ עם רופא המטפל, להצטייד במכתב רפואי המפרט את הבעיה (באנגלית), מלאי תרופות למשך הטיול ומרשמים עם השם הגנרי של התרופות (שם זהה בכל העולם).

לתחילת הכתבה

 המידע נכתב ע"י: ד"ר אנט בורשטיין מ``מרכז בריאות למטייל`` של קופת חולים כללית ומנהלת פורום בריאות באתר "למטייל"

רוצים לקרוא עוד על טיול משפחתי? הכתבות הבאות עשויות לעניין אתכם:

יעדי הכתבה

אטרקציות באירופה

מלונות ומקומות לינה באירופה

מדריכים ונותני שירות באירופה

נהגים באירופה

דילים לחופשה המושלמת

כתבות מומלצות עבורך על אירופה

כתבות ומדריכים לחופשת סקי

חדשות התיירות והתעופה

המיוחדים שלנו

קצת השראה לטיול הבא

מתארגנים לטיול: ציוד, ביגוד, המלצות וטיפים לדרך

ביטוח נסיעות לחו"ל: כל מה שצריך כדי לטוס בראש שקט

מגזין החיים הטובים: לייפסטייל והשראה לחופשה

פסח 2024 -לאן לטוס לחופשה הבאה?

ספארי צלילה: המדריך לצולל המתחיל

תמונות מהטיול: היעדים שהכי כיף לצלם

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע