קולוסיאום (Colosseum) - מדריך למבנה המפורסם של רומא

האמפיתיאטרון קולוסיאום ממוקם בליבה ההיסטורי של העיר רומא ונחשב לאחד המבנים המפורסמים בה. מבנה זה הוא עדות חיה להיסטוריה המפוארת של העיר ולאדריכלות הרומית יוצאת הדופן. בכתבה שלפניכם תמצאו את כל מה שצריך לדעת על האמפיתיאטרון קולוסיאום
עמית פלד - מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: קולוסיאום (Colosseum) - מדריך למבנה המפורסם של רומא
© ליאור כהן

מידע כללי על קולוסיאום

קולוסיאום (Coliseum או Colosseum) הוא אמפיתיאטרון עצום מימדים, שנבנה לפני קרוב ל-2000 שנה בעיר רומא על ידי שלושה קיסרים רומים משושלת פלביאן – וספיסיאו, טיטוס ודומישיאן. הקולוסיאום נבנה על חורבותיו של ארמונו של נרו, השליט הרומי הקודם והשנוא. סמוך לארמון ניצב פסל ענק של נרו, שנקרא בשם קולוסוס (Colossus) ומכאן הגיע שמו של המבנה - קולוסיאום.

בתחילת דרכו, שימש האמפיתיאטרון קולוסיאום כמתחם למלחמות גלדיאטורים, מלחמות בין בעלי חיים ומלחמות בין בעלי חיים לבני אדם. קרבות אלה נועדו לעורר את אהדת התושבים כלפי השליט ולספק להם אמצעי שעשוע. הגלדיאטורים שהשתתפו בקרבות היו ברובם עבדים או אסירי מלחמה. חנוכת הקולוסיאום נמשכה מאה ימים, במהלכם התקיימו מופעים אלה ללא הפסקה. מבנה הקולוסיאום הוא אליפטי, אורכו הוא 189 מטרים, רוחבו 156 מטרים וגובהו כמעט 50 מטרים.

 המופעים השונים הסתיימו בקולוסיאום בשנת 404. הסיבה להפסקת המופעים היתה בעיקרה כלכלית ונבעה מהמשבר הצבאי שפקד את האימפריה, כתוצאה מהפלישות הזרות לשטחה. בשנים שלאחר מכן, שימש הקולוסיאום ככנסייה, כבית קברות וכמבצר.

מתכננים ביקור בקולוסיאום? כדאי להזמין כרטיס מראש ולחסוך זמן! לפרטים נוספים »

לאורך השנים, עבר מבנה הקולוסיאום שינויים בעקבות פגעי הטבע, בהם רעידות אדמה, שפגעו בחלקו הפנימי והחיצוני. חלקים מהמבנה שנפלו בעקבות פגעי הזמן והטבע שימשו לבניית מבנים נוספים ברומא, בהם כנסיות וארמונות. במאה ה-18 החלו עבודות שיקום של המבנה שהביאו לשימורו עד היום.

 את הקולוסיאום מקיפים 80 שערים, אשר שימשו שערי כניסה לכ-55 אלף צופים. הוא מחולק לארבע קומות, הקומה העליונה היתה מיועדת עבור בני המעמד הנמוך והתחתונות עבור שועי העיר. מתחת לאדמת הקולוסיאום נבנו כלובים, בהם הוחזקו חיות הטרף אשר מאוחר יותר השתתפו בקרבות השונים. מעל מבנה הקולוסיאום הוצב גגון, שנועד להגן על הצופים מפני השמש הקופחת.

הצטרפו לסיור מודרך בקולוסיאום, כולל במעברים התת קרקעיים והארנה! קנו כרטיסים מראש וחסכו את התור » 

כיום, הקולוסיאום הוא אחד האתרים הפופולאריים ביותר על מפת רומא בפרט ובאיטליה בכלל, ומיליוני מבקרים מגיעים אליו מדי שנה כדי להתרשם מהקומפלקס המיוחד ומחשיבותו ההיסטורית. הוא ניצב בליבה ההיסטורי של רומא ומהווה עד היום את האמפיתיאטרון הגדול בעולם. כיום, מתקיימים בשטח הקולוסיאום מופעים שונים ותערוכות.

מידע שימושי על קולוסיאום

  • כתובת: Piazza del Colosseo, 1 Rome
  • שעות פתיחה: נובמבר-15 בפברואר: 8:30-16:30, 16 בפברואר-14 במרץ: 8:30-17:00, 15 במרץ-השבת האחרונה בחודש: 8:30-17:30, ראשון האחרון במרץ-31 באוגוסט: 8:30-19:15, ספטמבר: 8:30-19:00, אוקטובר: 8:30-18:30
  • הגעה: קו מטרו B עד תחנת Colosseo; קווי אוטובוס 51, 75, 85, 87 ו-118; קו חשמלית מספר 3.
  • מחיר: 12 אירו. הכניסה לאתר קולוסיאום כלולה בכרטיס מיוחד המאפשר כניסה לאתר זה, לפורום הרומאי ולגבעת הקפיטול. לא ניתן לרכוש כרטיס מסוג אחר ומשום שהתורים בכניסה לפורום הרומאי קצרים הרבה יותר מאלו שבכניסה לקולוסיאום, מומלץ בחום לבקר קודם בפורום הרומאי ורק אחר כך לבקר בקולוסיאום. תוקפו של הכרטיס שתרכשו הוא ליומיים מרגע ההנפקה, כך שאין מה לדאוג - גם אם תגיעו לפורום הרומאי בסופו של יום טיול, תוכלו לבקר בקולוסיאום בטווח 48 השעות הבאות. הכניסה חינם מתחת לגיל 17, ולכל מי שיגיע ביום ראשון הראשון של כל חודש.
  • אתר אינטרנט: www.the-colosseum.net

הזמינו כרטיסים לקולוסיאום מראש וחסכו את התור לקופה:

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

הזמנת כרטיסים מראש

בשיתוף Ticketbar

נקודות עניין שהוזכרו בכתבה

כתבות מומלצות עבורך על רומא