קתדרלת נוטרדם - דברים שכדאי לדעת על הקתדרלה המפורסמת

קתדרלת נוטרדם דה פריז היא אחת מן הקתדרלות המפורסמות בעולם שנבנתה בסוף תקופת הרומנסק וראשית הגותיקה. עד השריפה באפריל 2019, קתדרלת נוטרדם היתה אחת מאטרקציות החובה לכל מבקר בפריז. כיום, תוכלו רק להתרשם מהמבנה מבחוץ ומתהליך השיקום.
מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: קתדרלת נוטרדם - דברים שכדאי לדעת על הקתדרלה המפורסמת
צילום: איתמר ברק

מידע כללי על קתדרלת נוטרדם

קתדרלת נוטרדם דה פריז (Noter dame de paris) היא קתדרלה בסגנון גותי והיא כנראה המפורסמת בעולם - אלפי תיירים מגיעים אליה מדי שנה. הכנסייה נבנתה במשך כמאתיים שנה (בין השנים 1163 עד 1345) והיא ניצבת על אותה פיסת קרקע, בה עמד בעת העתיקה מקדש גאלו רומי ומאוחר יותר בזיליקה נוצרית.

בניית הקתדרלה המפוארת הזו מסמנת את תום תקופת הרומנסק, עם פיסול ותבליטים נהדרים על שערי הכניסה לקתדרלה ואדריכלות גותית מונומנטלית ומרשימה, אחרי מאות שנים בהם לא פיסלו או בנו בסדר גדל שכזה. במיוחד מענין לראות את מה שנקרא "פיסול השוליים"- אותן דמויות מפלצתיות ודמיוניות, שהוצבו למשל בקצות המרזבים, דמויות שמסמלות את הרוע והשאול ומאפשרות הצצה אל עולמם של אנשי התקופה.

בעקבות השריפה שהתחוללה בקתדרלה באפריל 2019, לא ניתן לבקר עוד במקום לאורך זמן, עד לשיקומה בעתיד.

מקום מושבה של קתדרלת נוטרדם

משמעות שמה של הקתדרלה בשפה הצרפתית היא "גבירתנו". כנסיות וקתדרלות רבות בצרפת ובמדינות דוברות צרפתית אחרות קרויות בשם נוטרדם (על שם מרים, אם ישו), ולכן נהוג להבדיל את זו שבפריז על ידי הוספת הסיומת "דה פארי". הקתדרלה נמצאת שנמצאת בכיכר Pl. du Pravis Notre Dame בלבה הגאוגרפי וההיסטורי של פריז, באי איל דה לה סיטה (Île de la Cité) שבלב נהר הסן. מפת פריז לעיונכם. בכיכר פארווי, אשר לפני הכנסייה, נמצאת לוחית ארד המציינת את נקודת האפס אשר ממנה נמדדים כל המרחקים היבשתיים בצרפת. סמוך לכנסייה נמצא מוזיאון נוטרדם שנוסד בשנת 1951. המוזיאון מציג תיעוד היסטורי של האירועים החשובים, שלקחו חלק בכנסייה.

הידעת כי...

  • בשנת 1239 הפקיד המלך לואי ה-9 בקתדרלה את "כתר הקוצים", שעל פי המסורת הנוצרית הונח על ראשו של ישו כשהובל לצליבה.
  • בשנת 1455 ביקשה איזבל רומי, אמה של ז'אן ד'ארק, שיוצא צו אפיפיורי שיבטל את הרשעתה ככופרת ובשנת 1909 טוהרה מאשמה בידי הכנסייה.
  • לאורך השנים נערכו בקתדרלה טקסים ממלכתיים חשובים, כהכתרת מלכים וגם טרסי נישואין.
  • בתקופת המהפכה הצרפתית "ערפו" את ראשיהם של הפסלים בחזית ושמעל השערים (מלכי יהודה וישראל) וכל הפעמונים הותכו.
  • הקתדרלה שימשה רקע ליצירתו המפורסמת של ויקטור הוגו משנת 1831 - הגיבן מנוטרדאם.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

נקודות עניין שהוזכרו בכתבה

כתבות מומלצות עבורך על פריז