טיול בפורטוגל - שבועיים במרכז המדינה

למי שכבר היה באתרים העיקריים של אירופה יש כמה סיבות טובות לבלות חופשה בפורטוגל: יש בה ארכיטקטורה מרתקת וייחודית, חופים מרהיבים, אוכל שהוא חגיגה מתמשכת לחובבי דגים ופירות ים, מחירים זולים יחסית לאירופה ואנשים חביבים ומסבירי פנים. בכתבה שלפניכם, מסלול טיול והמלצות לטיול במרכז המדינה.
מרגלית בן-ארי
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: טיול בפורטוגל - שבועיים במרכז המדינה
© איתמר ברק

הגעה לפורטוגל

בדרך כלל, אין טיסות ישירות מישראל לפורטוגל ולכן יש שתי אפשרויות: לטוס דרך יעד כלשהו באירופה או לטוס למדריד ומשם לנסוע ברכב. אנחנו בחרנו באפשרות הראשונה והשתדלנו (וגם הצלחנו) למצוא שילוב טיסות שלא הצריך המתנה ארוכה מדי בשדה התעופה.

אופי הטיול

פורטוגל מחולקת לשלושה אזורים עיקרים: אלגרבה בדרום, איזור פורטו וצפונה והמרכז, הכולל גם את ליסבון, עיר הבירה. אנחנו, זוג בוגר, מטיילים לבד עם רכב שכור ומעדיפים טיול נינוח ללא נסיעות ארוכות, לכן בחרנו להתרכז באזור המרכז בלבד. את כל המלונות הזמנו מראש והשתדלנו להישאר יומיים רצופים באותו מלון (כשזה התאפשר). מחוץ לליסבון נסענו ברכב שכור. יש כבישים מהירים ונוחים (חלקם בתשלום) ויש גם דרכים צרות ומתפתלות שהנסיעה בהן איטית. בסך בכל, הנהיגה נוחה למדי, אולם צריך לקחת בחשבון את זמן הנסיעה לפי אופי הכביש. חשוב לדעת: בחלק מכבישי האגרה ניתן לשלם במקום, אולם במספר מקומות יש רק גביה אוטומטית. שלט מעל לכביש מודיע על עלות המעבר, המערכת מזהה את הרכב ועלות הנסיעה נרשמת. יש לשלם עבור האגרה בסניף דואר תוך מספר ימים.

מסלול הטיול בפורטוגל

יום 1 – הגעה לליסבון (אחרי טיסת לילה), ברכב שכור ל-Setubal.
ימים 3-2  - Evora, Elvas . Monsaraz לינה ב-Evora.
יום 4 - Maravao. באיזור Castelo Branco
יום 5 - Belmonte. נסיעה דרך Serra de Estrella. לינה ב-Coimbra.
יום 6 -.Coimbra.
ימים 7,8 - ביקור במנזרים ולאורך החוף: Nazare, Tomar, Alcobaca, Batalha. לינה על יד Alcobaca.
ימים 9,10 - Obidos. לינה באיזור Sintra.
ימים 11-14 - שלושה לילות בליסבון. כשהגענו לליסבון החזרנו את הרכב השכור.

במזרח פורטוגל, לאורך הגבול עם ספרד יש כפרים משומרים עם מבצרים מרשימים. את התרבות, העושר והחופים היפים תמצאו במערב. צריך לשקול אם לעשות את הסיבוב מזרחה או אולי לנסוע צפונה לאורך החוף ולהמשיך לאיזור פורטו (Porto). בלמונטה (Belmonte) היא עיירה ציורית במזרח ובה קהילה יהודית פעילה ומוזיאון מרתק על היהודים המומרים של פורטוגל. יש גם מבצר ואתרים נוספים. שווה ביקור. האכזבה הגדולה הייתה Serra de Estrella. הבטיחו לנו נופים מרהיבים, אבל מזג האוויר לא שיתף פעולה ונסענו כל הדרך בתוך ענן בלי לראות כלום. צריך גם מזל... הבחירה ללון ב-Setubal הייתה כדי לא לעשות נסיעה ארוכה אחרי לילה ללא שינה. המקום לא מצדיק יום שלם והיה עדיף להתחיל בשהייה בליסבון ומשם להמשיך ל-Evora (אולי בדרך להגיע לביקור קצר ב-Palmela). מכיוון שאין טיסה ישירה, אפשר לטוס לליסבון ולחזור מפורטו (או להיפך). זה חוסך כיוון אחד של נסיעה מליסבון לפורטו.

לאורך המסלול עברנו דרך כפרים ועיירות משומרים ומטופחים. יש שם בתים מסויידים לבן, לעתים עם עיטורי צבע, חלונות ודלתות מקושטים, עבודות ברזל מושקעות, כנסיות ציוריות ועוד. במרכז ניצב עמוד הקלון (Pilory) המעוטר, המעיד בגאווה שבעבר היו פה סדר ומשפט. בין המקומות שביקרנו בהם, כדאי להזכיר את Obidos הציורית (והתיירותית), את Monsaraz הזעיר והמטופח, את Maravao שעל גבול ספרד ואת בלמונטה, שמציעה למבקר את המוזיאון לתולדות היהודים המומרים (ומספר מוזיאונים קטנים נוספים). גם ב-Tomar אפשר לשוטט מספר שעות אחרי ביקור החובה במנזר.

ב-Elvas שבמזרח יש אמת מים מפוארת, מבצר מוקף חומות ועוד מספר אתרים שלא הצלחנו לבקר בהם, כי הגענו ביום שני (מוסר השכל: לברר מתי פתוח לפני שיוצאים לדרך). שווה עצירה אם עוברים באזור. Evora היא עיר אמיתית עם קתדרלה (Se בפורטוגזית), כיכר מרכזית ואזורי מסחר. בחלק העתיק של העיר סמטאות צרות ובתים מסויידים בלבן. העיר משופעת במסעדות ונחשבת למרכז גסטרונומי. תיירים נוהרים לקפלת העצמות שבכנסייה הפרנציסקאנית – מומלץ בעיקר לחובבי קוריוזים מקאבריים.

אמת המים ב-Elvas, צילום: מרגלית בן אריאמת המים ב-Elvas, צילום: מרגלית בן ארי


Coimbra היא עיר אוניברסיטאית, שמזכירה קצת את חיפה. חלקה על ההר וחלקה למרגלותיו. במקום ים יש שם נהר ומעברו השני מנזר סנטה אנה, שעוד יוזכר בהמשך. באוניברסיטה העתיקה שבראש ההר כדאי לבקר בספריה העתיקה ובעוד מספר אתרים. משם אפשר לרדת בזהירות בסמטאות המובילות לקתדרלה הישנה. לא לשכוח – העיר היא אחד ממרכזי הפאדו של פורטוגל.

מבצרים, מנזרים וארמונות בפורטוגל

רבים מהכפרים והערים מתהדרים במבצר, וזה אומר נקודת תצפית מעולה וחומות שאפשר להלך עליהן ולעתים גם מוזיאון או כנסיה עתיקה. בחלק מהמקומות הוסב חלק מהמבצר למלון מפואר- פוסאדה (זה נשמע רומנטי, אבל כרוך פה ושם בטיפוס ממגרש החניה לחדר). ביקרנו במספר מבצרים, ובעיקר התלהבנו מ-Palmela ומ-Monsaraz. באחרון יש זירה למלחמת שוורים בתוך המבצר.

מנזר אולי מתקשר לכם עם משהו צנוע וסגפני, אבל לא בפורטוגל. מיטב הארכיטקטורה הפורטוגזית מקשטת את המנזרים במערב ואת חצרותיהם הפנימיות (Cloisters). ביקרנו ב- Tomar, ALcobaca ו- Batalha והתפעלנו. אסור להחמיץ גם את מנזר סן – ג'רונימו שבליסבון ואם מגיעים לאזור Coimbra, כדאי לבקר גם במנזר סנטה אנה הישן (לא לבלבל עם החדש). ניגוד קיצוני לעושר ולפאר של הנ"ל אפשר למצוא במנזר הקפוצ'ים שליד סינטרה. שם מחכה למבקר חוויה נזירית אמיתית בתוך יער ירוק וקסום. מומלץ לשכור את המדריך הקולי המצוין.

באזור ליסבון מספר ארמונות מעוטרים בפאר רב. אנחנו בחרנו לבקר בארמון Pena וב-Quinta de Regaleira, שניהם על יד סינטרה ושניהם משופעים בעיטורים וקישוטים כמעט עד כדי הגזמה. ארמון Pena הוא ממש "לונה פארק" ארכיטקטוני, שכולל מרכיבים מכל סגנון אפשרי. מישהו כאילו אמר למתכנן "תביא מהכל..". המקום גדול, שוכן בתוך פארק ענק ושווה כמה שעות של ביקור או אפילו יום שלם אם רוצים לטייל ברגל בפארק. Quinta de Regaleira הוא בעיקר גן גדול, מטופח ומעוצב ובתוכו מספר מבנים מעוטרים בעושר רב. נחמד להסתובב בעקבות המפה שמקבלים בכניסה, לטפס במעלה הגבעה ולגלות את ה"אלמנטים" השונים.

Azolejos הם אריחי הקרמיקה המצויירים. רואים אותם בכל מקום – ברחובות, על חזיתות, הבתים ובתוכם. לעתים הם מציגים דגם גיאומטרי ולעיתים תמונה ממשית שמשתרעת על פני אריחים רבים. ניתן להתרשם ממגוון הצורות והסגנונות במוזיאון האזולז'וס שבליסבון. אמנם הוא קצת מרוחק ממרכז העיר, אבל אפשר להגיע אליו בקלות באוטובוס. שווה ביקור.

החופים בפורטוגל

לפורטוגל חוף ארוך, של האוקיאנוס האטלנטי כמובן, שמושך תיירים לרוב. החופים חוליים עם מצוקים מרשימים ונמלי דייג. באפריל (תקופת ביקורנו) אין מתרחצים, אבל יש הנאה מרובה בתצפית על החופים השלווים ובשוטטות על החול הנקי. לא אוכל לספר לכם איך זה בעונת הרחצה. ממערב לעיירה סינטרה יש מספר חופים ציוריים ואפשר גם להגיע לנקודה המערבית ביותר ביבשת אירופה (Cabo de Roca). ראוי לציון גם החוף של העירה Nazare (כן, כמו נצרת שלנו), שם ניתן לעלות לחלק העליון של העיר לתצפית מרהיבה. נמלי הדיג מאוכלסים בסירות צבעוניות ולידם ניתן תמיד למצוא מבחר מסעדות דגים. אתם בוחרים את הדג ובמטבח יצלו אותו למענכם. המחיר – לפי הסוג והמשקל.

החוף ב-Nazare, צילום: מרגלית בן אריהחוף ב-Nazare, צילום: מרגלית בן ארי

הנופים בפורטוגל

מרכז פורטוגל הוא לא איזור של נופים דרמטיים (למעט החופים). שטחים חקלאיים, הרים לא גבוהים ומטעים בלתי נגמרים של אלוני שעם וכשנגמר השעם רואים זיתים, זיתים, זיתים. פארק Serra de Estrella הוא אחד האזורים הגבוהים במדינה, עם הרים מושלגים, מעברי הרים ונופים דרמטיים. לפחות כך הבטיחו לנו. בפועל – לא ראינו כלום! הגענו לאזור ביום גשום מאוד, טפסנו להר בתוך ענן וראינו רק את התרמומטר במכונית שירד וירד וירד (עד מעלה אחת ויחידה). זו הייתה כאמור האכזבה של הטיול. האם הנוף שם באמת "שווה"? תצטרכו לשאול מישהו אחר.

העיר ליסבון

ליסבון הבירה ראויה לכתבה נפרדת, ולכן אקצר. זו עיר של ים והר, שדרות רחבות וסמטאות עתיקות. מבצר ומנזר וקתדרלה ושלל מוזיאונים ובעיקר אוירה תוססת, המון מסעדות ומועדוני פאדו. טעמנו את טעמה של העיר במשך שלושה ימים, התרשמנו מהאווירה והבטחנו לעצמנו לחזור לביקור נוסף.

יום האחד במאי

אחד המאי הוא חג לאומי בפורטוגל. תושבי פורטוגל מוטרדים מאוד מהאבטלה וממצב הכלכלה והם מנצלים את היום להפגנות גדולות. הגענו לליסבון ישר לתוך תהלוכה ענקית, ססגונית ורועשת בהשתתפות קבוצות מכל רחבי המדינה. המפגינים קראו לצדק חברתי, לעבודה, רווחה ותחבורה.

לתחילת הכתבה

רוצים לקרוא עוד על טיול בפורטוגל? הכתבות הבאות עשויות לעניין אתכם:

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על פורטוגל