החזר מע"מ בחו"ל: איך לקבל את ההחזר על הקניות שלכם

החזר המס על קניות במדינות שונות באירופה, עשוי להגיע לסכומים נאים, שיהפכו את חוויית השופינג שלכם להרבה יותר משתלמת. מה צריך לדעת לפני? היכן תוכלו לקבל החזר? ולמה כל כך חשוב לשמור את הקבלות? הנה כל המידע שצריך על החזרי מס ביעדים האהובים עליכם
מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: החזר מע"מ בחו"ל: איך לקבל את ההחזר על הקניות שלכם
© depositephotos/ake

החזר מע"מ באנגליה

החזר מס בסך 20% ניתן על קניות באנגליה, מעל 30 פאונד בחנויות מסויימות ומעל סכומים גבוהים יותר באחרות – יש לשאול לפני ביצוע הרכישה. אפשר לבצע קניות שונות באותה חנות ולבסוף לבקש להוציא קבלה אחת על סך כל הקניות שנעשו. חשוב מאוד שתבקשו טופס Tax Refund, ולא תסתפקו רק בחתימה על החשבונית שלכם. שימו לב כי יתכן ותתבקשו להציג דרכון בעת החתימה על טופס ה-VAT בחנות, אז חשוב שתיקחו אותו אתכם.

בהגיעכם לשדה התעופה בדרך הביתה, קיימת אפשרות להציג את הטפסים אחרי הצ'ק אין, אבל חשוב מאוד לקחת איתכם את הפריטים שקניתם. יתכן שתתבקשו להציג אותם ואם לא יהיו בידיכם, לא תוכלו לממש את זכותכם להחזרת המע"מ. על כן, מומלץ לבצע את התהליך לפני הצ'ק אין, בדוכנים המיוחדים לכך. לפני הצגת החשבוניות, יש למלא בהן פרטים שונים - שם, מספר דרכון וכתובת.

טסים משדה התעופה לוטון? חשוב שתדעו כי בשדה עצמו לא קיימת עמדת החזר מע”מ, אלא רק תיבה כחולה אליה תוכלו לשלשל את המעטפה עם הקבלות וטפסי ההחזר. התיבה ממוקמת מיד לאחר היציאה מבדיקות השיקוף. את ההחזר עצמו, תקבלו לאחר כחודש-חודשיים, ישירות לכרטיס האשראי שלכם.

במידה שקיים תור ארוך בעמדה להחזרי מע"מ, קיימת אפשרות לבקש שההחזר יתבצע דרך כרטיס האשראי שלכם. נציגים יעמדו בתור ויציעו לכם את האפשרות הזו. החיסרון הוא שהכסף ייכנס לחשבונכם תוך פרק זמן של שישים יום, לעומת קבלתו במזומן בדלפק עצמו. אפשרות זו טובה אם אין לכם מספיק זמן עד הטיסה.

על הבקשה להחזר מע"מ משלמים עמלה נוספת ועל חלק מהקניות לא תוכלו לקבל תשלום במזומן, אלא זיכוי בכרטיס האשראי בלבד, שיתבצע בתקופה של בין שמונה לעשרה שבועות מיום עזיבת המדינה.

טיפ עם עודף: מעדיפים שלא לעמוד בתור בשדה התעופה? בתום קניותכם בלונדון, תוכלו לקפוץ לחנות הכל-בו House Of Frasser, בכתובת: 318 Oxford Street ולהזדכות שם על המע”מ.
מקדש הקניות האנגלי פרימרק. צילום: יעל כפירמקדש הקניות האנגלי פרימרק. צילום: יעל כפיר

החזר מע”מ בספרד

החזר מס של 21% ניתן בספרד על רכישות של מעל ל-90 אירו ברשת מסויימת. ניתן לבצע מספר קניות בחנויות מאותה רשת, לשמור את הקבלות ולאחר שצברתם את הסכום המינימלי, לגשת לאחד הסניפים ולבקש שימלאו עבורכם את טופס הבקשה (IVA) אותו עליכם להציג בשדה התעופה בדלפק החזר המע"מ. אין בעיה לאחד קבלות ורוב החנויות/רשתות מכירות את התהליך כבר בעל פה וימלאו עבורכם את הטופס המתאים.

בשדה התעופה, יש להגיע לדלפק המכס בשדה עם המוצרים שקניתם, שכן יתכן ותתבקשו להציגם. לכן, יש לעשות את הפעולה לפני הצ'ק אין ולפני שליחת המזוודות אל בטן המטוס.

לאחר חתימתו של פקיד המכס אפשר לעשות צ'ק אין ולאחריו לחפש את הדוכן של חברות המס, בראשן Global Blue, שם תקבלו את כספכם בחזרה.

טיפ עם עודף: תוכלו לבחור אם לקבל את סכום ההחזר שמגיע לכם במזומן – בניכוי עמלה, או את הסכום במלואו – ישירות לכרטיס האשראי.

החזר מע”מ בגרמניה

שיעור המע"מ בגרמניה הוא 19% אולם על חלק מהמוצרים הוא 7%. בכל חנות בה מבצעים רכישה מעל סכום של 25 אירו ניתן לבקש טופס של החזר מס, אותו תקבלו בצירוף מעטפה מיוחדת. יש לשמור עליה, שכן לא ינתן החזר בהצגת חשבונית הקנייה בלבד.

בשדה התעופה יש לגשת לדלפק המכס ולהחתים את החשבוניות אותן תציגו, לאחר החתימה יש לגשת לדלפק החזר המס (באחת החברות Global Blue Tax Free Worldwide או Premier Tax Free) שם יוחזר לכם כספכם, במזומן או אל חשבון כרטיס האשראי, והנה כל הרשתות הכי שוות לשופינג, שתמצאו בגרמניה »

קיימת אפשרות לשלוח את המעטפה מהארץ ולקבל דואר חוזר עם צ'ק, אך מומלץ לבצע את התהליך בשדה התעופה ולקבל את הכסף במזומן. מהסכום שיינתן תנוכה עמלה. חשוב לעשות את התהליך לפני ביצוע הצ'ק אין ושליחת המזוודות לבטן המטוס.

טיפ עם עודף: בדלפק המכס בשדות התעופה שבגרמניה, חובה להציג בפני הפקיד את המעטפה המיוחדת שקיבלתם בחנות בה בוצעה הרכישה. לא תוכלו לקבל את ההחזר, אם תציגו אך ורק את חשבונית הקנייה.

החזר מע"מ בצרפת

הסכום המינימלי הדרוש לשם החזרת המע”מ בצרפת הוא 175 אירו ושיעור המס משתנה ומגיע עד כדי 20%. לאחר ביצוע הקנייה (אחת או מצטברת באותה חנות), יש לבקש בקופה טופס החזר מס (Bordereau de Détaxe), זוהי חשבונית נוספת על חשבונית הקנייה, עליה מוטבעת החותמת להחזר המס.

בשדה התעופה יש להחתים את החשבוניות בדלפק המכס, יתכן שיידרשו מכם להציג את המוצרים שרכשתם ולכן חשוב לעשות את התהליך הזה לפני הצ'ק אין, כאשר הם נמצאים עמכם. קיימת אפשרות לשלוח את הבקשה להחזר המס בדואר ולקבל דואר חוזר עם צ'ק או זיכוי של כרטיס האשראי, בניכוי עמלה.

טיפ עם עודף: חשוב מאוד לשמור בצוותא את שתי החשבוניות שקיבלתם בחנות, ולהציג אותן בשדה התעופה. אחרת לא תוכלו לקבל את ההחזר.

החזר מע”מ בהונגריה

במהלך השנים האחרונות, הפכה בודפשט לאחת הערים האהובות ביותר על התייר הישראלי. אחת הסיבות לכך היא המחירים הזולים יחסית ומגוון החנויות החדשות והקניונים.

בהונגריה שיעור המס עומד על 27%, אולם במהלך ההחזר לא תקבלו לצערנו את הסכום במלואו אלא רק בחלקו (כ-14%). ניתן לקבל החזר על כל רכישה מעל 54,000 פורינט (כ-710 ש”ח) בחנות אחת. חשוב לבקש מהמוכר או הקופאי את את הטופס להחזר המע”מ וכמובן לשמור את הקבלה.

בשדה התעופה חשוב מאוד שפקידי המכס יחתמו לכם על הטפסים ואז תוכלו לבחור לקבל את ההחזר במספר דרכים: מזומן (בניכוי עמלה), המחאה (שתשלח בדואר) או זיכוי לכרטיס האשראי.

טיפ עם עודף: דלפק ההחזר Tax Free ממוקם בשדה התעופה של בודפשט, באולם הטיסות היוצאות מצד ימין. העמדה פעילה 24 שעות.

החזר מע”מ באיטליה

שיעור המע”מ באיטליה משתנה בהתאם לסוג המוצר ועשוי להגיע עד 22%. ההחזר ניתן אם ביצעתם קנייה של מעל 150 אירו, בחנות אחת באותו היום, לכן מומלץ לרכז את הקנייה במקום אחד וביום אחד, במקום לפזר אותן על פני חנויות שונות.

את הטפסים (Fattura) יש לבקש בחנויות בהן מתבצעת הרכישה, בנוסף לקבלה על הקנייה. בדלפק המכס עשויים לבקש לראות את המוצרים שקניתם. לאחר החתימה על הטפסים יש לגשת לאחד ממשרדי החברות האמונות על החזרת המס (Global Refund ו-Premier Tax Free הן שתי הבולטות) ושם לקבל את הכסף, במזומן או ישירות לחשבון האשראי.

קיימים מקרים בהם החנות בה בוצעה הרכישה אינה עובדת עם אחת החברות האלה ובמקרה זה יש לשלוח אליה בדואר את הקבלות החתומות ולקוות שיגיעו בשלום ויזכו להתייחסות. לעיתים, הזיכוי יגיע בדואר בצורת צ'ק, והפקדתו בבנק בארץ תהיה כרוכה בעמלה גבוהה. חשוב לדעת, שגם אם הדלפק סגור אפשר לקבל את ההחזר, צריך לברר בשדה התעופה כיצד לעשות זאת ומי מטפל בכך. גולשים דיווחו על לא מעט טרטור בכל הנוגע להחזרי מס באיטליה, כדאי לקחת זאת בחשבון.

טיפ עם עודף: בקרב המוכרים והקופאים ברחבי איטליה, ישנה מודעות נמוכה יחסית לנושא החזרי המס, על כן כשאתם משלמים בקופה, צלמו לפני זה בסמארטפון את את הלוגו של חברת Global Refund למשל, והראו את הצילום למוכרים. כך הם יבינו בוודאות מה אתם מבקשים.

החזר מע”מ בפולין

אחד מיעדי השופינג הלוהטים של השנים האחרונות היא פולין וכמובן בירתה ורשה, שהפכה לשם נרדף לחופשת קניות משתלמת. גובה המע”מ בפולין עמוד על 23%' אולם בפועל תוכלו לקבל בין 10-13% החזר. מצד שני, סכום הרכישה המינימלי הוא 200 זלוטי (כ-200 ש”ח).

בפולין ניתן לקבל את ההחזר באמצעות חברת Global Blue אולם הוא ניתן אך ורק במזומן ובניכוי עמלה. תוכלו לעשות זאת במרכזים שונים של החברה בעיר ורשה לדוגמה או לחילופין בשדה התעופה שופן. שימו לב כי בשדה התעופה התהליך מעט ארוך. עליכם להגיע לדלפק המכס רק אחרי שביצעתם את הצ'ק אין, אולם טרם שלחתם את המזוודות. פקידי המכס יבדקו ויחתימו את הטפסים שברשותכם (שקיבלתם בחנות בה התבצעה הרכישה). לאחר קבלת אישורם, תוכלו לגשת לדוכן הצ'יינג בחנות הדיוטי פרי ולקבל את ההחזר במזומן בלבד.

טיפ עם עודף: המחירים בישראל ובפולין זהים למדי, ומכיוון שהתהליך עצמו מעט ארוך ומסורבל, חשבו היטב את הזמן העומד לרשותכם, שלא תפסידו את הטיסה חזרה בגלל החזר קטן…

החזר מע”מ בצ'כיה

לידיעת הנוסעים הרבים לפראג , החזר מס בצ'כיה ניתן על כל קנייה מעל 2,001 קרונות, מחנות אחת ובקנייה אחת. תוכלו לקבל החזר מס של כ-11-17% מסכום הקנייה.

בצ'כיה ישנן שתי חברות עיקריות שעוסקות בהחזר המס: Global Refund ו-Premier Tax Free, ולשתיהן יש עמדות החזרה הממוקמות בקניון פלאדיום, שבלב העיר, בנוסף לשדה התעופה.

במידה ותבחרו לקבל את ההחזר בדלפקים המיועדים לכך בשדה התעופה, תידרשו ככל הנראה להראות את המוצרים לפקידי המכס, ולקבל את חתימתם על גבי הטפסים, לפני שתגישו אותם בדלפקי החברה.

טיפ עם עודף: במידה ובחרתם להגיש את הבקשה להחזר בדלפק שבקניון פלאדיום בפראג, חשוב להקפיד להגיע עם הדרכון, ועם כרטיס אשראי על שמו של מחזיק הדרכון, אשר באמצעותו בוצעה הרכישה.

עוד כמה טיפים שיעזרו לכם לחסוך

  • להחזר המע"מ (VAT) זכאים רק תיירים, המציגים דרכון של מדינה שאינה חברה באיחוד האירופי (לדוגמה ישראל). 
  • כדאי לוודא מראש שהחנות בה אתם מתכוונים לבצע רכישה גדולה משתתפת בהסדר החזרת המס.
  • יש לבקש לפדות את הכסף המגיע לכם לפני שלב הצ'ק אין בשדה התעופה.
  • אנשי עסקים יכולים לקבל החזר VAT גם על לינה ואוכל. הדבר אינו נכון עבור תיירים, שאינם זכאים להחזר מס על רכישת שירותים אלה ובמדינות מסויימות גם לא על מוצרים כמו ספרים ומוצרי לילדים.
  • מומלץ לקחת בחשבון אפשרות של המתנה ארוכה בתור להחזר המס בשדה התעופה וכן זמן למציאת דוכני המכס, ולכן הקפידו להגיע מוקדם מהרגיל לשדה.
  • פרק הזמן במהלכו ניתן לממש את החזר המע”מ מרגע הקנייה עומד על שלושה חודשים.
  • על מנת להקל על תהליך קבלת החזר המס, וגם על מנת שתוכלו לעקוב בצורה מסודרת אחרי החיובים השונים במהלך הטיול, מומלץ לשלם בכרטיס אשראי. הקפידו לשמור במקום אחד את כל הקבלות של הרכישות, וכך תייעלו ותקצרו את משך זמן הטיפול בקבלת ההחזר.

מתכננים נסיעה לחו”ל בקרוב? הנה כמה כתבות בדיוק עבורכם:

יעדי הכתבה

רוצה להוציא את המקסימום מחו"ל?