רודוס: אטרקציות מומלצות באי היווני

רציתם אי שטוף שמש עם חופים כחולים, אבל שיהיה משולב עם מעט היסטוריה ומתובל בנופים ירוקים? הגעתם למקום הנכון! רודוס מציעה מגוון רחב של אטרקציות ומבטיחה שכל אחד ימצא בה את מבוקשו. אז הנה מיטב האטרקציות והאתרים שיש לרודוס להציע
מערכת אתר למטייל
|
תמונה ראשית עבור: רודוס: אטרקציות מומלצות באי היווני
Arsty/Depositphotos

זה לא מקרה שהאי רודוס נחשב ל"אי השמש" עוד מימי המיתולוגיה היוונית וערי המדינה. מזג האוויר שטוף השמש באי המקסים, הוא ללא ספק אחד הגורמים המשמעותיים להפיכתו ליעד תיירותי מוביל ולאחד האיים האהובים על הקהל הישראלי.

אזור העיר רודוס

העיר העתיקה של רודוס

העיר העתיקה הנקראת גם היא רודוס, ידועה באוצרותיה הארכיאולוגים שוכנת בקצהו הצפוני של האי. העיר רודוס משלבת באופן מופלא בין ישן לחדש: העיר העתיקה והעיר החדשה. העיר העתיקה של רודוס מוקפת חומה ובה נמצאות עדויות לעברו המפואר של האי, שבשל מיקומו האסטרטגי היה מקור להתקפות ולכיבושים במהלך ההסטוריה. זו העיר המיושבת ביותר מבין ערי ימי הביניים הקיימות באירופה וניתן לראות בה את הארכיטקטורה של אותה תקופה במלוא תפארתה.

בעבר ניצב כאן אחד מפלאי העולם העתיק - הקולוסס, פסל ענק שהוקם, לפי המסורת, בכניסה לנמל בעיר, אך הוא נהרס ולא נותר לו כל זכר. את חשיבותה של העיר העתיקה של רודוס ניתן להבין מהעובדה שאונסק”ו קבעה שמדובר באתר מורשת עולמי.
 
 העיר העתיקה מחולקת לשניים - החלק הצפוני הקרוי קאסטלו (Castello), בו חיו חברי מסדר האבירים וכיום נמצאים בו בנייני הממשל והחלק הדרומי הקרוי חורה (Chora), בו חיו כל שאר התושבים, בהם גם היהודים. שני חלקי העיר הופרדו האחד מהשני על ידי חומה. רובע האבירים הוא אחד המקומות שמשקפים נאמנה את הלך הרוח ששרר באי בימי הביניים: סמטאות צרות מרוצפות אבנים וקשתות אבן המתקמרות מעליהן.

ארמון ראשי המסדר (The Palace of the Grand Masters)

הארמון נבנה במאה ה-14, שימש כמקום מושבם של אבירי מסדר סנט ג'ון. בזמן שלטון התורכים שימש הארמון כבית כלא, נחרב בפיצוץ בשנת 1856 ונבנה מחדש על ידי האיטלקים, אשר הפכו אותו למעון הקיץ של מוסוליני ושל המלך ויקטור עמנואל ה-3, איש מהם לא ביקר בו. הארמון שמר על צביונו "האבירי" כלפי חוץ, אך בפנים לבש אופי איטלקי וניתן למצוא בו גרמי מדרגות משיש וחדרים עמוסי מוזאיקות שהובאו מהאי הסמוך קוס.

שתי תערוכות קבועות המוצגות במקום עוסקות ברודוס העתיקה וברודוס מהמאה ה-4 עד לכיבוש העות'ומאני וכדאי להגיע לארמון מוקדם בבוקר, לפני זרם התיירים. בקרבת מקום (רחוב Plateia Mousiou) נמצא המבנה ששימש במאה ה-15 כבית חולים וכיום שוכן בו המוזיאון לארכיאולוגיה.

 • כתובת: הארמון נמצא בקצה רחוב איפוטון (Ippoton) - שדרת האבירים
 • שעות פעילות: אפריל-נובמבר 08:00-20:00, נובמבר-אפריל 08:00-15:00

הרובע היהודי

בעיר העתיקה, בין הרחובות Dossiadou ו-Simiou, נמצא בית הכנסת קהל שלום. זהו בית הכנסת העתיק ביוון והיחיד שנותר ברודוס וניתן להכנס ולהתפלל בו. חלק מבית הכנסת משמש כיום כמוזיאון היהודי בו מוצגים מסמכים, תמונות ועדויות לחיים שניהלה הקהילה היהודית המפוארת שחייתה ברודוס.

אתר נוסף ברובע היהודי היא כיכר הקדושים היהודים (Martyron Evreon) לזכר היהודים תושבי רודוס, שנשלחו מכאן למחנות ההשמדה ובה אנדרטה לזכרם. בית הקברות היהודי ברודוס הוא אחד מבתי הקברות השמורים ביותר באירופה וניתן למצוא בו קברים מהמאה ה-16 ועד ימינו. בית הקברות נמצא מחוץ לעיר העתיקה, בדרך לקליתיאה (Kalitheas). מומלץ לתאם מועד הגעה במייל.

רובע היפוקרטס

נמצא בליבה של העיר העתיקה והוא מרכז חיי הבילוי והלילה של רודוס. כאן תמצאו חנויות מזכרות, טברנות ומסעדות רבות ומטבע הדברים ריכוז התיירים בו גדול וכך גם מידת המסחריות ונסיון המקומיים לגרור אתכם לעסקיהם. ברובע זה נמצא מסגד סולימאן, המסגד הגדול והחשוב מבין המסגדים ברודוס.

לצד הארכיטקטורה הונציאנית בעיר, ניתן למצוא גם עדויות לשליטים אחרים שמצאו את מושבם באי - הכיבוש העות'ומאני הותיר צריחי מסגדים מרשימים, עיטורי עץ ועיצוב בתים עשיר ולצידם מתנשאות כנסיות ביזנטיות וטירות גותיות המעוטרות באלמנטים ערבים. סמוך לשער החירות (Pili Eleftherias) נמצאים שרידיו של מקדש אפרודיטה, שנבנה במאה ה-3 לפנה"ס.

האקרופוליס של רודוס

האקרופוליס של רודוס (Acropolis of Rhodes) נמצא במרחק של כ-3 ק"מ ממרכז העיר וניתן להגיע אליו ברגל או בנסיעה עם אוטובוס מספר 5 היוצא מכיכר Eleftherias. נמצא על גבעת מונטה סמית', הקרוייה על שם האדמירל האנגלי שקבע את האתר הזה כנקודת מעקב אחר התקדמות כוחותיו של נפוליאון. מהאקרופוליס של רודוס נשקפים נופיו של הים האגאי ובימים בהירים ניתן גם לראות את קו החוף התורכי.

דרומית לגבעה נמצאים כמה שרידים ארכיאולוגים נוספים, בהם אצטדיון מההמאה ה-2 לפנה"ס, שמשמש אפילו היום כאתר להופעות. סמוך לאצטדיון נמצא תיאטרון עתיק ומעל לכל אלה משקיפים שרידיו של מקדש אפולו (Pythian Apollo). אזור זה על מבני התרבות השונים שלו היווה את מוקד חיי האמנות והתרבות של רודוס העתיקה. הכניסה למתחם האקרופוליס היא ללא עלות.

האקווריום של רודוס

בקצהו הצפוני של האי ממוקם האקווריום של רודוס (Rhodes Aquarium). המבנה הוקם בשנת 1934 ושימש כתחנה ההידרו-ביולוגית של רודוס. כיום פועלים במקום מוזיאון, אקווריום ומרכז למחקר ימי. כאן ניתן לצפות ולהתרשם מזנים ומינים שונים של דגים, סרטנים, צבי ים, כרישים ושאר יצורים ימיים שלא נתקלים בהם בחיי היום יום. כך שבהחלט ניתן לומר כי רודוס עם ילדים זו חופשה מומלצת ומעניינת גם לקטנים.

 • כתובת: Kos Str
 • שעות פעילות: בחודשים אפריל-נובמבר 9:00-20:30, בחודשים נובמבר-מרץ 9:00-16:30

פארק רודיני

פארק רודיני (Rodini Park) הנעים נמצא בלב ערוץ של נחל ומהווה מקום מוצל ושליו להעביר בו את השעות החמות של היום, לסייר על גדות הנחל או לנוח בצידו. הפארק מהווה אזור רביה של טווסים ורבים מהם מסתובבים בו באופן חופשי. בפארק נמצאים שרידי אמת מים מהתקופה הרומית וקבר הלניסטי החצוב בסלע, המעוטר בעמודים בסגנון דורי. כמו כן, יש שם גן משחקים וגן חיות קטנטן. זוהי ממש שמורת טבע קטנה שתשכיח מכם את המולת העיר של רודוס ואת המוני התיירים. מומלץ גם לערוך שם פיקניק.

 • הגעה: הפארק נמצא במרחק של כ-3 ק"מ מהעיר. ניתן להגיע אליו ברכב או בקו 3, שיוצא ממרכז העיר (טרמינל הניו מרקט). למגיעים לפארק מקצהו הדרומי של האי, הפארק ימצא מימין לרמזורים הראשונים הנמצאים בדרך לעיר.

גבעת פילרימוס

גבעת פילרימוס (FilerimosHill) נמצאת במרחק 15 קילומטרים מהעיר ובשטחה קיימים כמה מבנים עתיקים, הקשורים להיסטוריה ארוכת השנים של האי. יש בה שרידים של כנסיה ביזנטית ובזיליקה נוצרית מוקדמת. הגבעה נקראת כך על שמו של נזיר, שהגיע לכאן במאה ה-13. ניתן לעלות לראש הגבעה בחינם, אך הכניסה למתחם הכנסיות עולה 6 אירו.

אטרקציות בחוף המערבי

טירת מונוליתוס

צעידה של כ-3 ק"מ בכיוון דרום מערב מהכפר מונוליתוס לכיוון הים תוביל אתכם לטירת מונוליתוס (Monolithos Castle). הטירה, שהוקמה בתקופה הביזנטית נבנתה על קצהו של צוק, בגובה 236 מטרים ומכאן גם שמה: Monos lithos פירושו צוק בודד. בתוך הטירה נמצאת קפלה קטנה מהמאה ה-15 והטירה מספקת תצפית יפה על חופה המערבי של רודוס.

 • הגעה: ניתן להגיע לטירה באוטובוסים מהעיר רודוס. 

קמירוס

אחת מהערים העתיקות של רודוס, נבנתה במאה ה-7 לפנה"ס לערך ועדיין ניתן לראות בה שרידים בני אלפי שנים ולקבל מושג על הדרך בה חיו אנשים במאות קדומות. קמירוס (Kaemiros) היתה אחת משלוש הערים של רודוס בעת העתיקה וחלק מפדרצית הערים הדוריות ה-"הקספוליס" (Hexapolis). במאה ה-2 לפנה"ס נחרבה העיר ברעידת אדמה ורק בשנת 1928 החלו לחשוף את שרידיה.

במעלה הגבעה נמצא קומפלקס של מקדשים - מקדש אתנה והסטואה שנבנתה מעל מאגר מים ששימש את משפחות האזור. שרידים נוספים הנמצאים כאן הם מקדש שיועד ככל הנראה לאל אפולו, בית המרחץ של התושבים ולידו האגורה (Agora), שוק שבשטחו נהגו להתכנס לשם קיום טקסי דת. נהוג להשוותה לעיר פומפיי מבחינת חשיבותה כאחת מהערים ההלניסטיות השמורות ביותר.

 • הגעה: אוטובוסים סדירים לקמירוס יוצאים מהעיר רודוס. 
 • שעות פעילות: 08:00-19:30

חופי מערב רודוס

מה דעתכם על צפיה בשקיעה על אי בודד? לבד לא תמצאו את עצמכם, אך זהו עדיין אי והשקיעות בו מקסימות. באחד הערבים קחו רכב וסעו לאורך החופים המערביים של רודוס. חופים אלה הם פראיים יותר, פחות מתויירים ופחות תיירותיים. קחו אתכם בקבוק יין וכמה חטיפים וסעו על הכביש שבין קרינתיה לסיאנה. בדרך תראו נקודת עצירה שנוצרה בדיוק למטרה לשמה הגעתם. עצרו, התרווחו לכם והביטו בשמש השוקעת. מלבד חופים מקסימים, בכל הנוגע למקומות לינה, מלונות ברודוס יש בשפע והם בהחלט משלימים את חווית הנופש באי.

אטרקציות בחוף המזרחי

לינדוס

העיירה לינדוס (Lindos) היא עיירה עתיקה הנמצאת כ-50 ק"מ דרומית מזרחית לעיר רודוס ומהווה מוקד משיכה עיקרי לתיירות המגיעה לאי בשל בתיה הלבנים, החופים המזמינים ובעיקר השרידים הארכיאולוגים המעניינים שבה ובראשם האקרופוליס של לינדוס. מצודה זו שתשבה את ליבם של חובבי הארכיאולוגיה, נמצאת בראשה של גבעה והמעוניינים להגיע אליה יוכלו לעשות זאת ברגל או על גבי חמורים. מהאקרופוליס נשקפים נופים יפים של מפרץ לינדוס ושל בתיה הצבועים לבן. באקרופוליס עצמו כדאי לבקר בשרידיו של מקדש אתנה מלינדוס (Temple of Lindian Athena) ובכנסיה הביזנטית איוס יואניס (Church of Agios ioannis).

מפרץ סנט פול (St. Paul Bay)

המפרץ קרוי על שמו של הקדוש שעל פי האמונה הביא את הנצרות אל האי, הוא אחד משני המפרצים של העיירה ומהווה מקום מצויין לרחצה ולשנורקלינג. הכניסה לעיירה עם מכוניות אסורה וכאשר רואים את הסמטאות הצרות והלבנות, מבינים מדוע.

 • הגעה: אוטובוסים ללינדוס יוצאים בתדירות גדולה מהעיר רודוס, כמו כן ניתן להגיע אליה בסירה מנמל מנדראקי (Mandraki) ומפאליראקי.
 • שעות פעילות: בחודשים אפריל-נובמבר 8:00-20:00, בחודשים נובמבר-מרץ 8:00-15:00

מרחצאות קליתיאה

מרחצאות קליתיאה (Kalithea thermi) נבנו בתחילת המאה ה-20 על ידי האיטלקים והתפרסם בשל מימי המרפא שבו. כיום כמעט ולא נותר זכר למרחצאות שכן מאז עזבו האיטלקים המקום הוזנח ומימיו יבשו. האטרקציה המרכזית הקיימת כיום באזור הוא החוף הקטן, הסמוך למרחצאות. זהו חוף מומלץ, המתאים לרחצה, שנורקלינג וצלילה והמוקף בעצי אורן ודקלים.

 • הגעה: אל מרחצאות קליתיאה ואל החוף שלצידן ניתן להגיע בכל אחד מהאוטובוסים שיוצאים מהעיר רודוס לכיוון פאליראקי (Faliraki).

מפרץ אנתוני קווין (Anthony Quinn Beach)

עם מים בצבע קריסטל כחול, וחוף שקט ומרוחק מכל ישוב (אבל קרוב מספיק בנסיעה של 15 ק”מ מהעיר רודוס), אין זה פלא שמפרץ “אנתוני קווין” נחשב לאחד החופים היפים ביותר בכל האי רודוס. החוף עצמו מנוקד בסלעים ובעצי אורן, המספקים צל טבעי. את שמו הייחודי, על שם אחד השחקנים היוונים הידועים בכל העולם אנתוני קווין (כוכב “זורבה היווני”), קיבל החוף משום שכאן, צולם הסרט “תותחי נברון” משנת 1961 בכיכובו של קווין. ניתן להגיע ברכב פרטי או תחבורה ציבורית, ומומלץ מאוד לבלות שם כמה שעות של שלווה ורוגע.

עמק שבעת המעיינות

את המקום הזה לא כדאי להחמיץ. כביש צר יוביל אתכם לעמק השליו עמק שבעת המעיינות (Epta Piges) שבו אגם קטן אליו זורמים מים משבעה נחלים. הליכה של כ-1 ק"מ לאורכה של תעלה תוביל אתכם לאגם, האמיצים שבכם יוכלו לעשות את הדרך הזו בתוך התעלה החשוכה והצרה... על העמק מצל יער אורנים אשר בצירוף כמה שבילי הליכה מוצלים בהם משוטטים גם ברווזים וטווסים, הופכים את המקום לאתר שנעים להגיע אליו בימים החמים. הגעה: אוטובוסים הנוסעים מרודוס לכיוון לינדוס עוצרים בכניסה לעמק.

עמק הפרפרים

עמק הפרפרים (The Valley of Butterflies) הוא אחת האטרקציות הידועות של רודוס והוא מהווה את אחד מהפופולארים שבמסלולי הטיול ברודוס. העמק, הנמצא במרחק 25 ק"מ מהעיר רודוס והסמוך לכפר קלמונאס (Kalamonas), מצוי בעמק ירוק ופורח שנחל זורם בו. הצעידה בעמק מתבצעת על גבי גשרים מעץ ומדרגות אבן. עמק זה הוא שמורת טבע הידועה בשל אלפי הפרפרים הצבעוניים מזן Panaxia quadripunctaria הפוקדים אותו בחודשים יוני-אוגוסט. הירק מסביב, העצים המצלים, צינת המים ויופיים של הפרפרים הפכו את האזור למקום פופולרי למי ששבע מהחופים המתויירים ומעוניין לטעום במהלך חופשתו מעט טבע ושלווה. יש לציין, שמספר הפרפרים יורד משנה לשנה וזאת בשל כמויות התיירים הפוקדות את העמק. במנזר הבתולה מקלופטרה (Panagia Kalopetra) הנמצא על ראש גבעה תמצאו שולחנות לפיקניק ונופים נפלאים.

 • הגעה: אוטובוסים יוצאים לעמק מהעיר רודוס.

הכפר אסקליפיוס

בדרום מזרח רודוס שוכן לו הכפר הציורי אסקליפיוס (Asklipios), שבו מספר אתרים ראויים לביקור: שרידי טירה מימי הביניים, שרידי כנסייה מהתקופה הביזנטית, ציורי קיר מהתקופה הביזנטית ומוזיאון קטן. בקצה הגבעה של הכפר יש שרידי ביצורים, שמהם נשקף נוף יפה של החוף הארוך.

פארק המים פליראקי

פארק המים פליראקי (Faliraki) הוא פארק המים הגדול ביותר באירופה והוא מושך אליו תיירים רבים ובצדק. מיטב המתקנים וכל פעלולי המים האפשריים שבו יעלו חיוך (ואת רמת האדרנלין) על פניהם של ילדים ומבוגרים כאחד. כולם ימצאו כאן משהו לעשות, בין אם מדובר בשיט אבובים רגוע, החלקה באחת מהמגלשות המהירות והמפותלות או רביצה בבריכת הילדים הרדודה. ליד כל מתקן מצויינת דרגת הקושי שלו ולפיה ניתן לדעת לאיזה גילאים הוא מתאים - משולש אדום מעיד על מתקן שבו רמת האדרנלין מגיעה לשיאים כמו מגלשת הקמיקזה ואילו ריבוע ירוק מעיד על מתקן רגוע המתאים לילדים. כמובן שיש גם בריכות שחייה רגילות ומזנונים להצטיידות בחטיפים ובגלידות לצינון החום, אם המים הקרירים לא עשו זאת.

 • שעות פתיחה: יוני-אוגוסט - 9:30-19:00, בחודשים מאי, ספטמבר, אוקטובר - 9:30-18:00
 • מחיר: פעוטות עד גיל 3 – חינם, ילדים מגיל 3-12 – 17 אירו, מגיל 12 ומעלה – 24 אירו.

ספורט ימי

מעבר לשחיה ובילוי באחד מהחופים המקסימים של האי ניתן גם ליהנות מספורט ימי. החוף המזרחי של רודוס מתאים במיוחד לסקי מים. למלונות הגדולים בלינדוס ופאליראקי יש ציוד מלא. למלונות הגדולים יש ציוד לגלשני רוח ובבחופים המסודרים יש אופני ים, מצנחים וציוד סקי להשכרה. יש גם מרכז רכיבה ובתי ספר לצלילה. אפשרות נוספת היא לשכור כלי שייט שונים וליהנות מהפלגה רוגעת בסביבת רודוס והאיים השכנים. מה יותר נעים מאשר לשייט בין המפרצונים הפראיים, לשחות באין מפריע ולספוג את הנופים היפהפיים. אם הגעתם עם חבילת נופש זולה לרודוס או לא, אין ספק שספורט ימי חייבים לנסות.

ניתן לשכור סירה שתיקח אתכם לסיבוב שכזה, או אם יש לכם את הכישורים הדרושים לשייט, עשו זאת בכוחות עצמכם. ברודוס נמצא גם אחד ממעגני היאכטות המפותחים ומועדון שייט פעיל.

במרינה אין הגבלה על גודל כלי השייט, רוחות מזרחיות עד דרום מזרחיות בדרך כלל נושבות במימי האי. השירותים אותם ניתן לקבל כוללים חשמל, מים, תיקונים, מנוף 40 טון, דיזל ודלק, ועוד. אין ספק כי רודוס, אחד מתוך שפע איי יוון הנפלאים, מציע למבקריו שלל אטרקציות, טיולים ומסלולי טיול נפלאים.


 לפניך כתבות נוספות על רודוס, העשויות לעניין אותך:

יעדי הכתבה

מקומות ונותני שירות שהוזכרו בכתבה

כתבות מומלצות עבורך על רודוס

אטרקציות ברודוס

מלונות ומקומות לינה ברודוס

מדריכים ונותני שירות ברודוס

נהגים ברודוס

הזמנת חופשה לרודוס

טיסות לרודוס

חדשות התיירות והתעופה

המיוחדים שלנו

קצת השראה לטיול הבא

מתארגנים לטיול: ציוד, ביגוד, המלצות וטיפים לדרך

ביטוח נסיעות לחו"ל: כל מה שצריך כדי לטוס בראש שקט

מגזין החיים הטובים: לייפסטייל והשראה לחופשה

חופשה של פעם בחיים

תמונות מהטיול: היעדים שהכי כיף לצלם

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

כתבות ומדריכים לחופשת סקי