צפרות באיזור הכנרת

הכנרת מוכרת כאזור נופש וקיט וכמאגר המים של המדינה, אך לא רבים מודעים לטבע העשיר באגם ומסביב לו. סביבת הכנרת עשירה בבעלי כנף - מתי כדאי לבוא לצפות בציפורים בכנרת? אילו ציפורים תוכלו לראות? והיכן מומלץ לראותן? - על כך בכתבה שלפניכם.
דן אלון
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: צפרות באיזור הכנרת
Depositphotos/Empty Vectorist

צפרות חורף וקיץ

עבור רבים הכנרת מוכרת כאזור נופש וקיט וכמאגר המים של המדינה, שבכל חורף כולנו עוקבים בדאגה אחר מצב המפלס שלו. לא רבים מודעים לטבע העשיר באגם עצמו ומסביב לו. הכנרת עשירה בעופות, כי היא מקווה מים גדול, ואף על פי שלרובנו הוא נראה הומוגני, הרי לא כך הדבר. מסביב לאגם יש שטחי ביצה רבים, סבכי קנים ואשלים, שפכי נחלים ולגונות. גם מיקומה של הכנרת על הבקע הגדול בלבו של ציר נדידה חשוב, תורם לעושר הטבעי מסביב לאגם.

 אחת מהסיבות לכך שהכנרת איננה ידועה כאתר צפרות מוביל, קשורה בגודלו של האגם. חלק גדול מהעופות הפוקדים את הכנרת, בעיקר בחורף, נמצאים בעומקו של האגם וקשה מאוד לראותם ללא אמצעים מתאימים או שיט על האגם. אך גם מסביב לכנרת, ממזרח, ממערב, מצפון ומדרום, יש אתרי צפרות חשובים ונגישים.

מתי כדאי לבוא לכינרת לצפות בציפורים:

 בחורף, מנובמבר עד מרץ: כמו במקווי מים אחרים, החורף הוא עונה שבה מינים רבים של עופות מים פוקדים את הכנרת. בשנים האחרונות הפכה הכנרת לאתר חריפה מרכזי עבור הקורמורן הגדול. הקורמורן, שאיננו רצוי בבריכות הדגים צפונית ודרומית לכנרת, נדחק למעשה לכנרת. כ-10,000 קורמורנים מבלים את החורף באגם, בחוף הצפוני באזור כנסיות כפר נחום, בפינה הדרום-מזרחית של האגם באזור מעגן, וגם באזור השפך הדרומי ליד סכר דגניה. באזור הבטיחה ובעיקר באזור גשר אריק יש ריכוז לינה גדול, ולמעשה ניתן לראות במקום לאורך כל היום בחודשי החורף אלפי קורמורנים עומדים על האקליפטוסים הגדולים בסמוך לגשר אריק או בסבך הקנה והאשל בשפך הירדן.

 בכנרת מצוי גם הקורמורן הגמדי, ששב לקנן בישראל רק בעשור האחרון, ובחורף ניתן לראותו לאורך החופים על האשלים שצמחו בכנרת בשנות השפל שלה.

 הכנרת היא ריכוז החריפה הגדול ביותר של הטבלן המצויץ. המין, שבעבר אף קינן בארץ (גם בכנרת), איננו מקנן בישראל מזה כמה עשורים, אבל בחודשי החורף שוהים באגם כמה מאות פרטים. הטבלן המצויץ הוא ללא ספק מהעופות היפים הפוקדים את האזור. לא תמיד קל לצפות בטבלנים, כיוון שרובם שוהים במים העמוקים, וצריך ציוד מתאים כדי לראותם, או לחזות בהם בשיט על הכנרת. גם הטבלן הבינוני והטבלן הגמד נמצאים בכנרת וקל יחסית לראותם. לאחרונה נצפה כאן הטבלן לבן הלחיים, הנדיר ביותר במקומותנו. המים העמוקים יחסית של הכנרת הם גם אתר חריפה מצוין עבור ברווזים צוללים - צולל חלודי וצולל מצויץ, החורפים כאן גם הם במספרים גדולים.

 באביב ובקיץ, ממרץ עד יולי: הכנרת היא אתר קינון נפלא עבור מינים רבים. הקורמורן הגמד, שכבר הוזכר, מקנן בכמה מושבות מסביב לאגם, מושבות מעורבות עם מיני אנפות שונים כמו: לבנית גדולה, אנפת לילה, אנפה ארגמנית ואנפית סוף. כל המינים האלה ניזונים מהדגה העשירה של הכנרת.

 באזורי הביצה בשפך הירדן הצפוני ובאזורי הבטחה מקננים מינים רבים של עופות סבך וביצה: קנית קטנה, קנית אפריקנית, צטיה, שיחנית קטנה, סופית, טבלנים גמדיים ועוד. שני מיני השלדגים המקננים בישראל - השלדג לבן החזה והפרפור נפוצים כאן מאוד. מסביב לכנרת מקנן מגוון גדול של מינים המאפיינים אזורים יבשים יותר. על שיפולי הגולן יש מושבות קינון יפות של עופות המקננים בחורים כמו: שרקרק אירופי, כחל וכוס החורבות. הפרנקולין היפה נפוץ בעיקר בצפון-מזרח הכנרת, בשטחי בור ושטחי מראה.

לתחילת הכתבה

צפרות באביב ובסתיו

עונות הנדידה באביב ובסתיו: באביב אזור מזרח הכנרת ושיפולי הגולן וכן האזור שמדרום-מערב לכנרת - בקעת יבנאל ורמת סירין, ידועים כציר נדידה חשוב של עופות דורסים. בעיקר נפוצים כאן עקב החורף המזרחי ועיט החורש, כמו גם אלפי חסידות לבנות שחולפות כאן בנדידה. רבות מהן אף מתעכבות בבריכות הדגים של קיבוץ האון או באזור הבטיחה ועל שיפולי הגולן. גם בסתיו עוברות כאן חסידות רבות, אם כי פחות מאשר באביב. אזורי הביצה בבטיחה, בבריכות האון ובמקומות שונים לאורך החוף המזרחי והצפוני של הכנרת, מהווים אתרי עצירה ושהייה לחופמאים רבים ולציפורי שיר: קניות, סבכיים רבים, גיבתונים ועוד.

אתרי צפרות באזור הכינרת: ברכות הדגים של האון היו במשך שנים אתר צפרות עשיר מאוד. כאן היתה אחת ממושבות הקינון הראשונות של הקורמורנים הגמדיים. סבכי הקנה והאשל כאן עשירים מאוד בתקופות הנדידה וגם בעונת הקינון ובקיץ. קיבוץ האון הפסיק את השימוש בבריכות הדגים שלו לפני שנים אחדות. מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע, קיבוץ האון, רשות הטבע והגנים בסיוע המועצה האזורים עמק הירדן ומשרד התיירות, משקמים בחודשים האחרונים את הברכות וככל הנראה בתוך כמה חודשים הן ישובו לתפקד כאתר צפרות וישמשו אכסניה לאלפי ציפורים ממאות מינים.

החוף הצפוני של הכנרת, בין גשר אריק לכפר נחום, הוא אתר נפלא לצפות בקורמורנים ובעוד מינים רבים של ציפורים. בחודשי החורף והאביב מארגנים כאן מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע, רשות הטבע והגנים וקיבוץ עין גב סיורים מיוחדים על גבי סירות. הסיורים מאפשרים מבט שונה וחווייתי ביותר על אלפי הקורמורנים, השחפים, הטבלנים הברווזים ועוד.

חוף עין גב, בחוף שנמצא מצפון לכפר הנופש של עין גב עשיר מאוד, בעיקר בחורף, בטבלנים, ברווזים, קורמורנים שחפים ועוד. מומלץ להצטייד בטלסקופ.

 לפרטים: מרכז הצפרות החברה להגנת הטבע 03-6449622, סיורי צפרות ושיט בכינרת: 054-5658006, 04-6658008.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על אסיה