גרמניה - מהצפון לדרום בשבועיים

גם בימים גשומים ואפורים, כשמזג האויר קר והיום נראה לא מתאים לטיול, אפשר להעביר ימים כיפיים בגרמניה. יום אחד בעיירת ספא, יום אחר בטירות מרגשות ויום נוסף בנסיעות בין כפרים יפהפיים. כל זאת בטיול אחד של שבועיים, המתחיל בצפון גרמניה ונגמר בדרומה.
לובינסקי אבי וכרמית הדר
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: גרמניה - מהצפון לדרום בשבועיים
© איתמר ברק

תכנון הטיול ומידע כללי

טסנו באמצע יוני מתל אביב לבון ובחזרה מממינגן ארצה, עם חברת תעופה גרמנית - Tufly. הרכב נלקח בבון העיר והוחזר בשדה התעופה בטרימנל ממינגן ביום הטיסה (ניתן להשאיר מפתחות במשרדSIXT  בטרמינל גם כאשר המשרד סגור).

 מזג האוויר הפכפך, למעט הימים הגשומים. מומלץ להצטייד בלבוש קצר וארוך, מעיל קל ומטריה חובה. כל הלינות הוזמנו מהארץ כחודש לפני הנסיעה. למעט שתי ארוחות במסעדה קנינו מוצרי מזון בסופרמרקטים גדולים. פיקניקים עשינו בחיק הטבע וארוחות חמות בדירות ששכרנו.
לתחילת הכתבה
ימים 1-4: קלן, קובלנץ, עמקי הריין והמוזל
טסנו טיסת לילה ועם שחר נחתנו בבון. נסענו באוטובוס למשרד השכרת רכב בעיר בון. עלות המונית: 30-40 יורו (עשרים דקות נסיעה). באוטובוס או רכבת העלות היא 6.5 יורו לאדם. משם נסענו ישירות ללינה בקלן. לאחר התרעננות, נסענו לעיר העתיקה. לא נרחיב את הדיבור, היה שווה להקדיש לה יום. לינה: פנסיון Storch - חדר קטן, נקי, מטבחון קטנטן, אך שימושי, כיריים, קומקום חשמלי, שירותים ומקלחת.
 • כתובת: Me Stavenhof 22
 • טלפון: 49-221326993
 • עלות: 43 יורו לזוג ללא ארוחת בוקר
ביום השני נסענו לקובלנץ. טיילנו בעיר העתיקה וסמטאותיה, במונומנטים ההיסטורים ובפינה הגרמנית - מפגש הנהרות הריין והמוזל. מעבר לגדה ישנו מבצר ענק וניתן לחצות את הגשרים אליו עם רכב, או ברגל. מזג האוויר מעונן וקר וישנם ממטרים לפרקים. קנינו מטריה גדולה ומשם נסענו לבופרד. בכניסה לעיירה יש רכבל כסאות שמסיע לתצפית גבוהה מעל עמק הריין. אנחנו ויתרנו מפאת מזג האוויר הקר. נכנסנו לסופר מרקט, ערכנו קניות לשלושה ימים ונסענו לסט גור ללינה. בעיירה יש את מבצר ריינפלד וגם תחנת מעבורת ושייט על הריין. לינה: אצל Walter Huppentz - דירה בקומה הראשונה. הדירה מאובזרת עד הפרט הקטן ביותר. ניתן להתחבר לאינטרנט בתשלום+מיסוי מקומי.
מזג האוויר ביום השלישי היה מעונן וגשום ואנחנו נסענו לעמק המוזל. לאורכו של העמק עיירות מקסימות ומצויירות, בתים בני מאות בשנים. הגענו לעיירה קוכם לטירת רייכסבורג. ניתן להעפיל אליה עם שירות של אוטובוס, היוצא כל עשר דקות מהכיכר המרכזית (4 יורו לזוג לכל כיוון) ובחזרה ירדנו ברגל. בעיירה בלשטיין יש לאוהבי ההיסטוריה את מבצר מטרניק, אך קחו בחשבון שנשארו חורבות בלבד. עיירת טרבן טרבך - עצירה לכוס קפה ועוגה. משם נסענו לטרייר - עיירה מקסימה, שופעת מונומנטים היסטוריים. אפילו את ההפגנה כנגד הפאשיזם והנאציזם לא החמצנו. אחרי יום עמוס וגדוש חזרנו לדירתנו - 150 ק"מ בערך, אבל היה שווה.
ביום הרביעי מזג האוויר היה סוער וגשום. המסלול המתוכנן שלנו היה: עמק הריין ועיירותיה. החלטנו להתחיל מהסוף, בתקווה שמזג האוויר השתפר. נסענו לטירת ריכנשטיין, לפני העיר בינגן - המוזיאון מרשים, משם לעיירה בכרך, בה היה שומם מאוד. מפאת הגשם השוטף, נסענו דרכה ברכב להתרשמות קלה וחזרנו לדירה, כאשר אנו מתפעמים מהטירות והמבצרים במרומים, המוארים באורות פנסים לכל אורך הדרך.
לתחילת הכתבה
יום 5-9: היידלברג, היער השחור, שטרסבורג ומפלי הריין   
נסענו להיידלברג לעיר העתיקה - עיר יפה ושופעת במונומנטים ארכיטקטונים. בין הגשר הראשון והשלישי, לאחר ששבענו מהעיר, נסענו ליער השחור, לבדן בדן. לא לפספס את הטיילת ההומה תיירות - כיכר גוטה וגן שושנים מרהיב. משם נסענו ללינה בפורבך, במקטע של הדרך הרומנטית, שהתחלתה היא בעיר רסטט ועד פרודנסטט - העיירה פורבך נמצאת באמצע. לאחר התרעננות קלה, יצאנו רגלית לטייל בעיירה ונכנסו לפאב לכוס קפה ושירותי אינטרנט. לינה: ישנו בפורבך (Forbach) בפנסיון סביר. הייתי אומר שזה מקום להעביר לילה, אך לא מעבר. 
 • כתובת: Eckstave 10
 • טלפון: 49-7228/2310 
 • אתר: www.pension-gerbes.de
 • עלות: 60 יורו ללילה כולל ארוחת בוקר
מפורבך שבנו לכביש 500, עד לאגם הקטן ממולסי. עצרנו לארוחת בוקר וכוס קפה. במקום יש שייט סירות פידלים ועשינו סיור מסביב לאגם. אחר כך העפלנו (ברגל) לפסגת ההר הורנשסגריד (1614 מטרים), הגבוה ביער השחור הצפוני. מצד ימין של האגם יש שילוט. כמובן שביקרנו בחנות מזכרות ענקית. חנייה יש במפלס העליון והתחתון, אנו חנינו בעליון, בכניסה לאתר ישנו בית קפה-מסעדה עם שרידים עתיקים. בשביל היורד למפלים שדרות העצים עטופים ביריעות בד המצויירים על ידי בני נוער. ליד כל עץ יש מתקן עם פרטי היוצר. היצירות הן של פרחים גדולים וזה מרהיב ביותר.
המסלול עורך כ - 45 דקות בירידה מתמדת, המלווה בכ - 170 מדרגות. זוהי חווית טבע ומים עוצרת נשימה. ניתן לחזור רגלית את כל הירידה, או אחד מבני הזוג חוזר רגלית ויורד בכביש עם הרכב לאסוף. משם נסענו ללינה באוברקירק. לינה: ישנו באוברקירק (Oberkirch), נמצא ברובע אודסבק כ - 4 ק"מ מהעיירה, במקום שנקרא Burg Hildegrd
 • כתובת:  Waldenstrabe 13
 • טלפון: 49-7802/1455
 • עלות: צימר - 38 יורו ללילה כולל ארוחת בוקר. דירה - 30 יורו ללילה, כולל מיסוי וניקיון סופי, ללא ארוחת בוקר, תוספת לארוחת בוקר לאדם: 5 יורו.
ביום השביעי נסענו לשטרסבורג, צרפת, כ -; 30 ק"מ ממקום הלינה. לא נרחיב את הדיבור, אך העיר העתיקה גדולה מאוד ויש הרבה מה לראות. לקחנו סיור מודרך באנגלית. מיני טרם, היוצאת מרחבת הדום עלה 6 יורו לאדם. הסיור ערך כחצי שעה והיה שווה בהחלט. בדום יש מופע פעמונים בשעה 12:00.
משם, נסענו למנזר סט אודיל, הנמצא כ-30 ק"מ משטרסבורג. מעפילים עם הרכב בכביש מפותל אל צוק הר גבוה, הנוף מדהים ביופיו. יש במקום בית קפה-מסעדה. משם, נסענו חזרה לגרמניה לאופנבורג, בדרך עצרנו בפארק יפה וגדול על גדות הריין לפיקניק קצר בחיק הטבע, בעיירה על הגבול קלן. באופנבורג סיירנו בעיר העתיקה, עשינו מנוחה קצרה של קפה ועוגה וחזרנו ללינה.
בבוקר נסענו למפלי טריברג. המסלול יפהפה. בכניסה אפשר לקנות שקית בוטנים להאכלת סנאים בעליה למפל. אם תבחרו במסלול האדום, תגיעו בסופו לבית קפה-מסעדה, הגובל באגם קטן. לאחר מסע רגלי, עשינו מנוחה חוויתית ברחוב המוביל לאתר המפל. יש במקום חנויות רבות לשעוני קוקייה. משם נסענו לפורטנגן - סיור קצר ונסיעה לחור המכשפה. הדרך מרשימה, במקום בית קפה-מסעדה, חנות מזכרות, בית מלאכה קטן לייצור שעוני קוקייה וטחנת מים עתיקה.
המשכנו בנסיעה לאגם טיטיזי. החנייה סמוכה לאגם, משם צועדים רגלית לאגם המקסים והמאוד מתוייר. יש במקום כצפוי חנויות ודוכנים לרוב. השעה היתה כבר 17:00 ומיהרנו לסופרמרקט לקנות מוצרי מזון לארבעה ימים נוספים. לאחר מכן, נסענו ללינה בבירקנדורף (ביום א` החנויות סגורות). משך היום משעה 06:00 -; 22:00 ואז מתחילה החשיכה. העסקים, בערך בשעה 20:00, נסגרים במשך השבוע. לינה: ישנו ב - Pension Manfred Schopp, מארחים מיוחדים במינם, עסוקים מבוקר ועד ערב במלאכת הארוח. חצר הבית מטופח להפליא, עם פינת ישיבה וברביקיו. מומלץ בחום. יש במקום מספר דירת בגדלים שונים. 
 • כתובת: Hohlgassc 10
 • טלפון: 49-7743/430 
 • אתר: www.ferienwohungen-schropp.de
 • עלות: 30 יורו ללילה כולל ארוחת בוקר.

ביום התשיעי נסענו לשפהאוזן - מפלי הריין בשוויץ. חצינו את הגבול בוולדשטט, טינגן - הדרך בה נסענו לא תתואר במילים, הטבע בעוצמתו, צוקים סלעיים המתמרים לגובה רב. באתר המפלים יש ארבעה סוגי שייט. אנו לקחנו שייט מספר 4 - 9 יורו לזוג, השייט מגיע בסמוך למפלים, את העיירה שטיין אם ריין, פיספסנו כי טעינו בדרך. עלינו על כביש מהיר החוצה לעיר קונסטנז בגרמניה, נכנסנו לאי מינאו - אי הפרחים ב - 14.90 יורו לאדם. יש להקדיש למקום די זמן, כי יש הרבה מה לראות. סעדנו ארוחת צהרים-ערב במקום וחזרנו ללינה.

יום 10-15: איזור אגם קונסטנץ, ממינגן
עצרנו בעיירה סט בלשיין וראינו את הקתדרלה המרשימה שכולה שיש. לאחר מכן נסענו לרכבל בפלדברג ב - 8 יורו לאדם. המחיר כולל נסיעה ברכבל הלוך וחזור, עלייה למגדל תצפית, החולש על כל האזור ב - 360 מעלות. משם, נסענו למפלי טודטנאו ולאחר מכן הגענו לאטרקציה השנייה של המקום - רכבל כסאות וירידה במגלשה אלפינית Hasenhom Coaster  במדרון מאוד תלול. יש שילוט בכניסה לעיירה. זו חוויה לאמיצים, המסלול ארוך ומאיץ את דופק הלב בטירוף מוחלט. משם נסענו לפרייבורג. היתה לנו חוויה בקתדרלה Munster, למזלנו הרב היה אירוע - חתונה. כמובן שהסרטנו ולאחר מכן חזרה ללינה.

 יום למחרת נסענו לעיירה טודמוס -; במקום ישנו מכרה, הנקרא 
Bergwork. לאחר הליכה של כ-20 דקות בתוך היער, הסתבר שסגור, כמה חבל. המשכנו למערת Erdmannsholl בהסן, 6 יורו לאדם עם הנחה של כרטיס אורח. מערת הנטיפים בארץ, בבית שמש, יפה יותר, אך החוויה במערה זה ללכת בנתיב, שחלקו בהליכה שפופה ובחלקו צר מאוד. למזלנו בטרום עונה זו, היינו לבד במערה, שזו חוויה בפני עצמה. משם המשכנו לבד-סקינגן על גבול עם שוויץ וסיירנו בעיר העתיקה. במרכז ישנו גשר להולכי רגל החוצה את הריין, המהווה גבול בין שתי המדינות. חצינו את הגבול כדי לתדלק את הרכב, זה זול יותר משמעותית: 1.38 יורו בגרמניה, לעומת 1.07 יורו בשוייץ.

 בבוקר נסענו למירסבורג. בדרך עצרנו בבירנאו, נכנסנו לקתדרלה המרשימה, כאשר פעמוני הכנסייה מזמינים את הקהל לתפילת יום א`. התרשמנו משירת המקהלה, המלווה בצלילי עוגב. כשהגענו למירסבורג סיירנו בעיירה העמוסה בתיירים ובחנויות. ניתן לקחת מעבורת עם כלי הרכב לעיר קונסטנז, או לצאת בשייט באגם הגדול. לאחר ששבענו מהעיירה נסענו לרבנסבורג (Ravensburg) ללינה. לאחר התרעננות קלה, נסענו לעיירה ווינגרטן ושם שוב נכנסנו לקתדרלה, עשינו סיור קצר וחזרנו ללינה. לינה: ישנו בבית דירות ברבנסבורג - מרווח ומאובזר, הנקרא Ambs Brigitte and Hermann. בקרבת הבית יש חצר משחקים לילדים, מרעה פרות ועצי פטל עסיסיים.
 • כתובת: Dorfbrunnenstrabe 27
 • טלפון: 49-7516/4077
 • עלות: 109 יורו לשני לילות כולל ניקיון ומיסוי
יום גשום וסוער נוסף ואנו נוסעים ללינדאו. רצוי להחנות את הרכב לפני חציית הגשר לאי, החנייה בתוך לינדאו קצרות מועד - חצי שעה מקסימום. בצהרים חזרנו לדירה ובערב נסענו למרחצאות במיסבורג, בעלות של 15 יורו לאדם. המקום פתוח עד 22:00 והחנייה מחוץ למרחצאות בחינם. ביום גשום וקר כזה, הטוב ביותר לעשות הוא לטבול במים טרמיים וחמים. שבועיים עברו ובבוקר נסענו לממינגן (Mammingenberg) למרכז. סיירנו בעיר העתיקה, בכיכר המרכזית, בשוק עם דוכני פרחים גבינות, נקניקים לחמים וכו`. בצהרים נסענו להתמקם במקום הלינה שהזמנו ובערב שבנו לסייר בעיר.

לינה: המקום נקרא Franz Kroppa, ממוקם כ - 2 ק"מ משדה התעופה. מדובר בבית פרטי עם קומת מרתף, חדר גדול -; פינת ישיבה גדולה, טלויזיה, שולחן כתיבה גדול, נקודת אינטרנט חופשית. מחוץ לחדר: פינת מטבח, מקלחת, מכונת כביסה. החיסרון: השרותים בקומת הכניסה לבית המארח, אך מקום הלינה שווה רק ללילה אחד.

 • כתובת: Strassgarten 10
 • טלפון: 49-8331/885407
 • עלות: 50 יורו ללילה ללא ארוחת בוקר
ביום האחרון בשעה 06:00 נסענו לשדה התעופה בממינגן, כ - 5 דקות נסיעה. החנינו את הרכב בחנייה השמורה לחברת ההשכרה, שילשלנו את המפתח של הרכב לתיבה במשרד של חברת ההשכרה (SIXT) בטרמינל וטסנו הביתה.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על גרמניה