צפון שוויץ ודרום גרמניה עם ילדים

גם ילדים קטנים יכולים ליהנות מטיול בשוויץ וגרמניה כאשר משלבים בו יעדים מתאימים וכאלה יש למכביר: רכבות המטפסות לגבהים, פארקי שעשועים מיוחדים ומגלשות הרים, כל אלה יקסימו את הילדים אך גם המבוגרים שביניכם לא יוותרו אדישים.
משפחת שוורץ
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: צפון שוויץ ודרום גרמניה עם ילדים
Depositphotos/Photogearch ©


צפון שוויץ

טיילנו במשך 11 יום בצפון שוויץ ודרום גרמניה עם שני ילדים קטנים בני 6 ו- 3, במחצית השנייה של אוגוסט 2007. להלן תיאור של המסלול שעשינו, כמו גם מספר התרשמויות ועצות כלליות. הטיול שלנו התמקד בשלושה אזורים, בכל אחד מהם שהינו 3-4 לילות: Interlaken בשוויץ, אגם Constance והיער השחור בגרמניה. תכננו מסלול רגוע יחסית בעקבות ניסיוננו המצטבר בטיול עם ילדים קטנים, וניסינו לשלב בו יעדים המתאימים לגילם. החלטנו לטוס אל ציריך ולחזור ממנה, משום שהיא קרובה יותר לאזור שבו טיילנו מאשר יעדים אחרים כמינכן ופרנקפורט.

יום 1: טסנו בצהרים לציריך (Zurich), שכרנו את הרכב ונסענו למלון ב- Brienz אליו הגענו בשעות הערב. הנסיעה אמורה להימשך כשעה וחצי עד שעתיים, אבל היא נמשכה מעט יותר בשל עבודות בכביש ופקקים ליד לוצרן.

יום 2: טיילנו קצת על הטיילת היפה והפסטורלית המשתרעת על גדת אגם Brienz, ומשם נסענו ל- Aareschlucht (קניון נהר האארה). הלכנו במסלול מקצהו האחד אל השני, ובדרך חזרה נסענו ברכבת שתחנתה חצובה בצלע ההר. לאחר מכן נסענו אל מעברי ההרים Grimsel ,Furka ו- Susten. ב- Furka עצרנו לביקור במערת הקרח הכחולה אשר חצובה בתוך הקרחון, שימו לב שהיא לא נמצאת במעבר עצמו אלא מעט מתחתיו ליד מלון-מסעדה בשם Gletscher Belvedere.

יום 3: נסענו ברכבת ה- Brienz Rothorn אשר מטפסת אל אחת מהפסגות שמעל לאגם Brienz. זוהי רכבת הקיטור הפעילה האחרונה בשוויץ, ומשום כך היא מהווה אטרקציה תיירותית. הנופים הנשקפים בדרך יפים והרכבת עצמה מעניינת, אבל הנסיעה לכל כיוון נמשכת כשעה ולטעמנו היא ארוכה מדי, הילדים איבדו בשלב מסוים סבלנות ומלבד זאת מדובר בתענוג יקר למדי (72 פרנק שוויצרי למבוגר). בפסגת ה- Rothorn ישנם מספר מסלולי הליכה באורכים שונים, אבל ביום שבו טיילנו היה ערפל כבד והראות שאפה לאפס כך שגם לא ראינו דבר. הסתובבנו מעט למעלה ולאחר זמן קצר ירדנו עם הרכבת בחזרה, סך הכל נחמד אבל הרגשנו שבדיעבד יכולנו לנצל את הבוקר בדרך טובה יותר.

לאחר ארוחת הצהרים נסענו למפלי Trummelbach. הביקור באתר נמשך כשעתיים, עולים במעלית למעלה ואז יורדים דרך סדרת המפלים המרשימה בחזרה עד לכניסה. לאחר מכן רצינו לעלות לפסגת הר Schilthorn הסמוך אולם התברר לנו שהרכבל האחרון למעלה יוצא בסביבות השעה 16:00, קחו זאת בחשבון. המשכנו לטייל באזור ונסענו אל Grindelwald היפה, שוטטנו מעט ברחובות ובין השאר נכנסו עם הילדים למיני-גולף שמצאנו על הכביש הראשי במרכז העיירה. משם המשכנו ל- Interlaken, ולאחר טיול בעיר וארוחת ערב חזרנו ל- Brienz.

יום 4: עזבנו את המלון ב- Brienz לאחר ארוחת בוקר אחרונה במסעדה המשקיפה אל האגם, ונסענו למפלי הריין ב- Schaffhausen. שטנו בסירה אל תוך המפלים עצמם, ולאחר ארוחת צהרים במסעדת ה- Self Service המשכנו אל Stein am Rhein. העיירה הקטנה ממוקמת ממש על נהר הריין, והמרכז הצבעוני והציורי שלה נראה כאילו נלקח היישר מימי-הביניים. הכיכר המרכזית מוקפת בבתים יפיפיים אשר עומדים על תילם מזה מאות שנים, ונדמה כאילו דבר לא השתנה בה מאז שנבנו. לאחר הפסקת קפה ועוגה המשכנו אל אגם Constance, עברנו את הגבול לגרמניה ותוך שאנו מקיפים את האגם הגענו אל המלון שהזמנו בעיירה Lindau. הספקנו עוד לערוך שיטוט קצר ומהיר בעיר העתיקה הבנויה על אי, ומצאנו מסעדה סינית מצויינת בה אכלנו ארוחת ערב.

דרום גרמניה

יום 5: היום הוקדש כולו לביקור בפארק לגולנד, אשר נמצא במרחק של כשעה וחצי נסיעה מ- Lindau ליד העיר Günzburg. במהלך הבוקר ירד גשם טורדני, אולם לקראת הצהרים הוא פסק והשמש החלה לזרוח. הפארק עצמו נחמד מאוד, אבל הוא מיועד בהגדרה לילדים קטנים מבחינת סוג ומגוון המתקנים שבו ולא מתקרב לפארק אירופה בו ביקרנו בהמשך. לנו הוא התאים מאוד, אך קחו בחשבון שילדים גדולים יותר ובוודאי בני נוער עלולים להשתעמם בו. הפארק לא גדול יחסית ואפשר למצות אותו בהחלט ביום אחד, ואם במקרה אין עומס אפילו בפחות. כשחזרנו הספקנו עוד לטייל שוב ב- Lindau היפה, ולאכול ארוחת ערב באחת המסעדות שבנמל.

יום 6: לאחר ארוחת הבוקר יצאנו אל טירות המלכים ב- Fussen, מרחק של כשעה וחצי נסיעה מ- Lindau. האתר הוא אחד ממוקדי התיירות המרכזיים באזור, ומכאן שהוא מושך המוני מבקרים. במקום ישנן שתי טירות שניתן לבקר בתוכן רק באמצעות סיור מאורגן, אליו חייבים לרכוש כרטיסים לשעה מסוימת. ניתן אמנם להזמין כרטיסים בטלפון, אך לא ביום הביקור עצמו. כמו כן, אם מזמינים כרטיסים מראש חייבים לאסוף אותם מהקופה לפחות שעה לפני מועד הסיור המתוכנן. מכיוון שלא הזמנו מראש נאלצנו להמתין בתור הגדול, ובנוסף התברר לנו שהסיור הפנוי הבא מתקיים רק לאחר כשעתיים. החלטנו לבקר רק בטירת Neuschwanstein ("הטירה של וולט דיסני") הבנויה גבוה מעל העיירה, ואת הזמן שנותר עד לסיור העברנו בארוחה קלה וביקור בטירת Hohenschwangau מבלי להיכנס לתוכה. כדי להגיע לטירת Neuschwanstein נסענו באחת מהמרכבות הרתומות לסוסים, מכיוון שטיפוס רגלי נמשך כ- 40 דקות. עם זאת, קחו בחשבון שגם למרכבות עצמן ישנו תור הנמשך בין חצי שעה לשעה... הטירה עצמה אכן נראית כאילו שנלקחה היישר מסיפורי האגדות, אבל הביקור בתוכה שנמשך כחצי שעה בלבד הותיר עלינו רושם בינוני ביחס לציפיות ולכמות האדירה של המבקרים, כנראה משום שהתכוננו למשהו מרשים הרבה יותר. בכל מקרה גם אם אתם מזמינים כרטיסים מראש צאו מנקודת הנחה שמדובר על סיפור של חצי יום לפחות, אם לא יותר. לאחר מכן חזרנו שוב ל- Lindau ושוטטנו באזור הטיילת היפה בנמל, אשר מלאה בבתי קפה, ציירי רחוב ותיירים.

יום 7: עזבנו את המלון ב- Lindau ונסענו אל Meersburg השוכנת על גדתו הצפונית של אגם Constance. גילינו עיירה יפיפייה, לטעמנו אפילו יותר מ- Lindau, שבה מרכז עתיק וצבעוני, טיילת ארוכה ויפה והמון חנויות קטנות ונחמדות ובתי קפה בהם ניתן למצוא עוגות נהדרות. לאחר ששוטטנו מעט בעיר שטנו בסירה אל אי הפרחים Mainau (את הרכב השארנו בחניון ב- Meersburg, למרות שניתן לחצות את האגם אל העיר Konstanz במעבורת שמעבירה גם רכבים). Mainau מוגדר בדרך כלל כיעד חובה למשפחות עם ילדים, ואני חייב לציין שגם הפעם לא הבנו לחלוטין מדוע.

האי הוא בעצם גן בוטני גדול ופתוח, ולמרות שיש בו שבילים יפים, פרחים רבים, שיחים מפוסלים, וכדו`, הוא לא הפיל אותנו. ביקרנו בביתן הפרפרים, נתנו לילדים לרכב על סוסי הפוני, ללטף עיזים ולהשתולל מעט במגלשות, ולאחר ארוחת צהריים שהפתיעה לטובה באחת ממסעדות ה- Self Service שטנו חזרה ל- Meersburg, קינחנו בגלידה מצוינת והמשכנו בדרכנו אל אגם Titisee. הגענו אל המלון המקסים בשעה מאוחרת יחסית והחלטנו לנצל את ארוחת הערב שהגיעה לנו, האוכל במסעדה המפוארת היה מצוין (למרות שהיינו עייפים מעט...).

דרך שעוני הקוקיה ופארק אירופה

יום 8: את היום הקדשנו ל- "דרך שעוני הקוקייה". פתחנו בשעון הקוקייה הגדול בעולם שנמצא בעיירה Schonach, אשר התברר כפלופ המשעשע של הטיול. מדובר בבית קטן שנמצא בתוך העיירה (קצת קשה למצוא אותו), אשר נבנה במיוחד כדי להכיל את השעון. לגמרי במקרה הגענו כמה דקות לפני 12 שיא היום מבחינת הקוקייה, ולפני שהבנו מה קורה הסיפור נגמר. אם אתם מאוד מתעניינים באיך בנוי המנגנון הפנימי של שעון קוקייה שווה לעצור, אחרת תרגישו רגועים לגמרי להמשיך הלאה ולחסוך שעה. משם נסענו למפלי Triberg, שימו לב שאפשר לעצור בחניון העליון ואז יש טיפוס רציני בדרך חזרה (כמו שאנחנו עשינו...) או בחניון האמצעי ואז קל יותר לחזור אל הרכב. טיילנו קצת ב- Triberg עצמה, אכלנו צהריים במסעדה איטלקית מעולה בשם פינוקיו שנמצאת ברחוב הראשי, והמשכנו ל- Gutach. שתי האטרקציות העיקריות באזור הן מגלשות ההרים והמוזיאון הפתוח של היער השחור. המגלשות מתאימות גם לילדים קטנים במידה שהם יושבים על ההורים, ואנחנו נהנינו בהן לפחות כמו כמוהם (אם לא יותר). לאחר כמה גלישות עברנו למוזיאון המרשים, שבו כמה עשרות מבנים בני מאות שנים המייצגים את הבנייה המסורתית באזור היער השחור לדורותיה, אשר הועתקו ממקומותיהם המקוריים ונבנו מחדש במוזיאון אבן-אבן. הילדים אמנם איבדו סבלנות בשלב מסוים, אבל המקום בהחלט שווה ביקור.

יום 9: היום הוקדש לפארק אירופה, הממוקם ליד העיירה Rust במרחק של כשעה נסיעה מ- Titisee. הפארק גדול מאוד יחסית, מושקע, מגוון ובהחלט משתווה ברמתו לפארקי דיסני. חלק מהמתקנים לא התאימו לילדים שלנו מבחינת גיל ו/או גובה, ולכן נאלצנו לעיתים להתפצל. במקרה כזה כדאי לקבוע מקום שבו יש לילדים הקטנים מה לעשות, ובצורה כזאת הורה אחד מעסיק אותם בזמן שההורה השני והילדים הגדולים יותר עולים על המתקן. מפאת גודלו אין סיכוי למצות את הפארק ביום אחד, ואם אתם בעניין של פארקי שעשועים כדאי להקדיש לו יומיים שלמים. אפשר גם ללון באחד ממלונות ה- Theme הבנויים בתוך הפארק, המחיר אמור להיות כ- 200 יורו ללילה. שימו לב שמיד לאחר הכניסה לפארק כדאי למהר דווקא לקצהו המרוחק (האזור של ספרד וסקנדינביה), גם משום שבו מרוכזות כמה מהאטרקציות השוות יותר וגם מפני שבצורה כזאת נעים בכיוון ההפוך ביחס למסה של רוב המבקרים אשר מתחילים באופן טבעי מהצד שבו נכנסו.

יום 10: ארזנו את החפצים ואחרי ארוחת הבוקר נפרדנו לשלום מהמלון הנהדר ב- Titisee ויצאנו להסתובב בעיירה עצמה. מכיוון שהיה יום ראשון ומזג האוויר היה מצוין, המרכז היה תוסס ומלא בתיירים ומבקרים. עלינו על רכבת קטנה שהובילה אותנו לסיבוב של כשעה בגבעות וביער הסמוכים, שטנו בסירת פדלים על האגם, קנינו כמה מזכרות (שעוני קוקייה כמובן) ואכלנו ארוחת צהרים מצוינת באחת מהמסעדות בטיילת. לאחר מכן נסענו ל- Friberg, בה הסתובבנו מעט כדי להתרשם מהמרכז היפה ובמיוחד מהקתדרלה המרשימה. משם יצאנו בדרכנו אל ציריך.

יום 11:
 לאחר קימה מאוחרת והתארגנות, השארנו את הרכב בחניון של המלון ונסענו ב- Tram למרכז ציריך. בילינו כמה שעות בשיטוט ברחובות הקטנים והצרים של העיר העתיקה, טיפסנו (בעצם רק אני) למגדל של הקתדרלה, ערכנו קניות אחרונות ונפרדנו מהטיול בעוגה משובחת באחד מבתי הקפה המעוצבים. לאחר מכן חזרנו למלון, עלינו על הרכב ויצאנו בדרכנו לשדה התעופה.

טיפים

טיול עם ילדים:

  • הספקנו עד כה לטייל עם הילדים בכמה יעדים מקובלים יותר כאיטליה, סלובניה, קרואטיה ואורלנדו, ומקובלים פחות כניו-זילנד וקוסטה-ריקה. האזור שבו ביקרנו פעם מתאים בהחלט לטיול משפחות עם ילדים קטנים, אולם ישנם לדעתנו אזורים שמתאימים לכך יותר. הסיבות העיקריות לכך הן המרחקים הגדולים יחסית בין היעדים השונים (בחלק מהמקרים, לא בכולם), העובדה שחלק מרכזי מהעניין הוא העיירות הקטנות והרומנטיות והנופים המרהיבים אשר לא ממש מדברים לילדים קטנים, והיחס הצונן והמרוחק לילדים המאפיין בדרך כלל את המקומיים. אם זוהי הפעם הראשונה שאתם יוצאים לטיול משפחתי כדאי לדעתנו לבחור ביעד אחר, כגון צפון-איטליה או הולנד (בה ביקרנו ללא ילדים).
  • רצוי מאוד לקחת הרבה משחקים שונים לילדים, כגון מדבקות, חוברות צביעה, קלפים, כמה ספרים אהובים, וכדו`. תמצאו שהדבר שימושי מאוד בטיסות, בעת המתנה לאוכל במסעדות, ובכלל. אם הילדים קטנים, כדאי מאוד לקחת גם עגלה (או טיולון מתקפל) וגם מנשא. חשוב להשקיע במנשא טוב ולנסות אותו בארץ לפני הטיול, כדי לוודא שהוא נוח לכם ולילד/ה.
  • הכי חשוב: צריך לזכור שבטיול עם ילדים קטנים הקצב איטי יותר, לעיתים נאלצים לוותר על מקומות ויעדים מסוימים, ובאופן כללי כדאי לתכנן את המסלול כך שהוא מתמקד במספר מצומצם של אזורים על מנת למנוע מעבר תכוף מדי.

לינה

מומלץ מאוד להזמין מקום לינה ליעד הראשון אליו מגיעים מהארץ, גם אם לא מזמינים את שאר המלונות מראש. בחרנו לישון במלונות קטנים ומשפחתיים ולא בצימרים או ב- B&B, ולאחר חיפוש מקדים בטיפים של אתר למטייל ובאינטרנט הזמנו את המקומות כחודש וחצי לפני הטיול. בדרך כלל אנחנו מעדיפים שלא להזמין לינה מראש אלא "לראות בעיניים" ולהחליט במקום, אולם הפעם החלטנו להזמין הכול מראש משום שטיילנו באזורים מתויירים יחסית בעונה הבוערת. ההתרשמות שלי עם זאת היא שהיה אפשר בהחלט להסתדר תוך כדי תנועה, למרות שהיינו נדרשים להקדיש באופן טבעי חלק מהזמן למציאת מקום לינה והדבר היה בא על חשבון הטיול עצמו. באופן אישי אנחנו מעדיפים שלא לבשל או להכין אוכל בטיולים, ולכן בכל המקומות שבהם לנו אכלנו ארוחת בוקר במלון עצמו. במקרה שלנו הדבר לא היה רלוונטי, אולם שימו לב שלא בכל המקומות תוכלו לקבל מיטת תינוק. במקרה כזה חובה לבדוק מראש בעת ביצוע ההזמנה, או לחילופין להביא מהארץ לול Camping מתקפל.

1. בעיירה Brienz שליד Interlaken בשוויץ ישנו במלון Lindenhof. המלון ממוקם מעל האגם והוא מורכב ממספר בתים נפרדים הפרוסים על צלע ההר עם נוף לאגם. קיבלנו דירונית של 2 קומות, בראשונה סלון קטן, פינת אוכל, מטבחון וחדר אמבטיה, ובשנייה חדר שינה עם מיטה זוגית וחדרון שינה לילדים עם מיטה כפולה נוספת. החדר עצמו אינו מפואר אבל הוא היה בסדר גמור, המלון עצמו יפהפה, ארוחת הבוקר מעולה ויש בריכה וסאונה. המחיר ששילמנו היה 210 פרנק שוויצרי ללילה, כולל ארוחת בוקר. אתר המלון: www.hotel-lindenhof.ch

2. בעיירה Lindau שעל גדות אגם Constance בגרמניה ישנו במלון Bräuhotel Steig. קיבלנו חדר אחד גדול עם שתי מיטות זוגיות שהיה בסך הכל סביר, אבל המלון עצמו נמצא עמוק בתוך העיר (לא על האי), אינו ממוקם טוב ואין בו שום דבר מיוחד, ולכך בסך הכל אני לא מציין אותו כמקום מומלץ. המחיר ששילמנו היה 105 יורו ללילה, כולל ארוחת בוקר. אתר המלון: www.braeuhotel-steig.de

 3. בעיירה Titisee שבגרמניה ישנו במלון Alemannenhof. המלון מורכב מהמבנה הראשי שנמצא על האגם ממש וממספר מבנים נוספים שממוקמים מעליו על צלע ההר. באחד מאלה קיבלנו דירונית בת 2 קומות שבה מטבחון, סלון קטן, פינת אוכל, ספה שנפתחת למיטה זוגית עבור הילדים ובקומה התחתונה חדר שינה ואמבטיה גדולה ומרווחת. הנוף לאגם Titisee מרהיב, המלון חדש ומטופח וארוחת הבוקר מעולה, המחיר ששילמנו היה 152 יורו ללילה כולל ארוחת בוקר ו- "חבילת משפחה" שכללה ארוחת ערב אחת במסעדת המלון (המצוינת) ושוברים למיני גולף, רכיבה על סוסי פוני לילדים ושיט על האגם. בשורה התחתונה מקום נהדר ומומלץ בחום. אתר המלון: www.drubba.com

4. את הלילה האחרון בילינו בציריך, משום שלא רצינו לקחת סיכונים לגבי הגעה לטיסה בזמן וללא תקלות. ישנו במלון Novotel City West, בו קיבלנו חדר סביר לגמרי עם שתי מיטות זוגיות במחיר של 225 פרנק שוויצרי, כולל ארוחת בוקר (לא כולל 21 פרנק עבור חנייה). אתר המלון: www.accorhotels.com.

רכב

שכרנו מהארץ רכב משפחתי סטיישן דרך סוכנות Alamo במחיר של 630 פרנק שוויצרי, כולל ביטול השתתפות עצמית. כשהגענו לשדה התעופה הוספנו 10 פרנק שוויצרי ליום עבור נהג נוסף, ושדרגנו את הרכב בעלות של 10 פרנק שוויצרי נוספים ל- Alpha Romeo 156 סטיישן עם GPS (בכל זאת מותר קצת להתפנק...). למרות שהדרכים ברורות ומשולטות יחסית ה- GPS בהחלט הוכיח את עצמו, ועזר לנו בכמה מקרים שבהם התברברנו מעט.לקחנו כיסאות בטיחות לרכב עבור הילדים מהארץ, גם משום שלא רצינו לסמוך על הכיסאות שנקבל במקום ועל מידת התאמתם וגם משיקולי העלות המצטברת. אורזים את הכיסאות היטב בתוך ציפה ישנה או עוטפים אותם בניילון נצמד ושולחים עם שאר המטען למטוס, מלבד אי נוחות קלה בשדות התעופה לא מרגישים אותם כלל.

 מזג האוויר:
באופן כללי היה לנו מזג אוויר טוב, ולאורך רובו של הטיול היה שמשי וחם. היו אמנם יומיים סגריריים ואף ירד בהם גשם בבוקר, אולם הוא פסק לקראת הצהרים ויכולנו להמשיך לטייל. רוב הזמן לבשנו מכנסיים ארוכים וחולצות קצרות, בערבים ובמקומות הגבוהים (בעיקר בשוויץ) היה קריר יותר ולכן לבשנו סווצ`רים ומעילים קלים. כדאי להביא מטריות, מעילי גשם דקים ובגדים קצרים וארוכים, אבל אין צורך בביגוד חם של ממש כגון מעילים עבים, סוודרים, כפפות, וכדו`.
אם יש שאלות נשמח לסייע. טיול מהנה!

כתבו וצילמו: משפחת שוורץ (ענבל, אורי, שירלי ועמיר שוורץ)

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

דילים לחופשה המושלמת

כתבות מומלצות עבורך על אירופה

קצת השראה לטיול הבא

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם