המון קייב יש משני עבריו של הדנייפר. חדשה, ישנה, מתקדמת, מתעכבת, שגרתית ומפתיעה. אופנת החורף העכשווית למשל, של רבות ורבים משני מיליון תושביה, נראית כלקוחה מחדר השינה: הרבה רכות ועיצוב מחדש של שמיכת החורף העבה כמעיל ארוך, שבחלקו העליון כובע ענק המקנה ללובשים אותו מראה של בובת שלג. זאת למרות שהתושבים מסבירים כי חורף כזה הוא נדיר בהחלט: "אני לא זוכר מתי דצמבר וינואר היו בלי שלגים וקרח" אמר נהג הובר אחד, שהוזמן להסיע ארבעה מטיילים למקום הכי מצחיק בעיר ואולי גם ביחס למקומות אחרים – מוזיאון האשליות בתמונות (PHOTO ILLUSION MUSEUM). שני חללים בגודל של כיתה ממוצעת, שבכל אחד מהם פינות תפאורה המזמינות את המבקרים להצטלם בתוכן, כאשר התוצאה בהחלט מפתיעה, מצחיקה ומשעשעת ילדים, צעירים ומבוגרים. פה הראש בתוך לוע של דינוזאור, כאן בני זוג מקטינים ומגדילים אחד את השני, בפינה אחת אשליית הגוף המרחף ובאחרת שיקוף שונה של דמות במראה.

ברחוב הסמוך, בכיכר שכונתית רחבה ומרוצפת, התקיים שוק חג מולד כמו במקומות נוספים רבים בעיר, בהם מוכרים מזכרות, מאכלים מסורתיים וכרטיסים למשחקי שוק, כמו גלגל ענק, קליעה למטרה ורכיבת סוסים.

חורף 2019 2020 בהחלט היה נוח למטיילים שהקור האוקראיני פחות מוכר להם. רק 4- מעלות נמדדו בימי חג המולד ואפשר היה לצאת בהם לסיורים באזורים השונים של העיר. סיור מודרך בלוויית מדריכה מקומית ולימוזינה HUMER משופצרת ומדוגמת לעילא ולעילא, הסתכם במחיר סביר בהחלט (35 דולר לאדם) ועבר בכל אותם מקומות חובה בקייב, שהם בעיקר בתי ראשית העיר בסוף האלף הראשון ותחילתו של השני, כנסיות שונות, נקודות תצפית, אתרי זיכרון וזיכרונות וכן נופיה של בירת אוקראינה מהנהר שחוצה את ליבה ועד לרכס הגבעות שבשיפוליו העיר בנויה. סיור עצמאי, מגלה מהר מאד את מטה הקסם של העיר: תת קייב. במקומות רבים לאורך רחובות ראשיים, יש חללי ענק מתחת לאדמה, בהם קניונים ומרכזי מסחר, בידור, אוכל ותעסוקה לילדים. גם באלה אפשר למצוא הפתעות, כמו למשל מסעדה מעולה, שהכניסה אליה מחייבת הכרת קוד סודי והגישה מזכירה את המבואה לתחנת קרינג קרוס, רציף 9.3/4 לרכבת הוגוורט אקספרס בדרך לבית הספר לקוסמים ברבלוגיה 'הארי פוטר': במעלית יש לשם כפתור מיוחד עליו יש ללחוץ כדי להגיע לקומה שבה נמצאת המסעדה ובה עצמה יש כמה רעיונות ישיבה והגשה מקוריים ביותר, כמו כיסאות נוסעים העוברים מחדר המבואה לחדר האכילה, ובדרך אפשר לבחור את המנות.

למדנו בסיור המודרך שראשית העיר בשלהי האלף הראשון, שהיא עברה כמה דורסים מהמונגולים ועד לסובייטים והנאצים, שהיא מתפתחת באופן משמעותי ביותר ונבנות בה שכונות חדשות, חדישות וחדשניות, שהיא מנציחה את גיבוריה והאירועים שחוותה בפסלים, אנדרטאות ואמצעי איזכור מושכים את העין, שיש בה כמה מפלאי ושיאי העולם החדש והישן כמו למשל תחנת רכבת תחתית העמוקה ביותר בעולם, גשרי נהר ארוכים ואחרים. בסיור עצמאי גילינו שאפשר למצוא בה זהויות מחירים גבוהות ונמוכות ביחס לשאר העולם, שהיא צבעונית ומאירה בתפאורת חג ומכילה סמטאות ורחובות חשוכים מאד, שאפשר לטייל בה מתחת לשדרות ומעליהן ושבכל מקום שעליו ואליו הולכים, יש מה לראות שהוא מוכר וידוע או חדש ומפתיע. אפשר לרקום סיפור אהבה עם האוכל במסעדות העיר ולהשתומם לנוכח עוני אכזרי וקר או מחירי נסיעה זולים ביותר בהובר, לשתות תה ג'ינג'ר חריף וטעים וקפה מסוגים שונים במאות דוכנים מחופים ומחוממים שנראים על כל מטר רביעי בעיר ולהשתגע נוכח דרישות תשלום שהן לעיתים מוגזמות מדי. להיכנס לחצרות סגורות מאחורי בניינים שבהן מרכזי פעילות ומסחר שונים ומזמינים ולהירתע ממוכרים של סוגי טובין, הנטפלים ברחוב ומנסים לדחוף מוצרים שאין בהם צורך. היה גם חביב לראות כלבלב לבוש באפודה ונועל נעלי עקב, כדי למנוע מגע רגלים עם הקרקע הקפואה. מוזכר כאן כרעיון לבעלים של חיות מחמד, היוצאים עימם בלהט הקיץ או כפור החורף להסתובב על המדרכות ושבילי טיול.

שעות קצרות היינו 'ידוענים' כשהסתופפנו בחברתם של זוכי האקס פקטור המקומיים במסיבת ראש השנה האזרחי, במלון בו שכנו במרכז העיר. מנחי המסיבה טרחו לציין זאת פעמים רבות בדיבוריהם הארוכים והמשמימים לעיתים, אבל בלגימות שתיה זהירות וקצת ריקודים סוחפים וסוערים עם להיטי המקום והעולם, היה החג בהחלט עוד חוויה סבירה, באסופה שכורכת כבר כמה וכמה כאלה במקומות שונים בעולם. אפשר להגיד: 8 בסולם אלווליד תורס.