נסיעה עם תינוק היא נסיעה מאתגרת ושונה מכל מה שאתם מכירים, לדעתי הדבר החשוב ביותר הוא לתכנן מראש את הטיול כך שלא יהיה בו הרבה הליכה, והרבה חום, ממש טיול תיירים לפי הספר ;)

היום הראשון

יום רביעי 28.8.19

הגענו לקייב בטיסה ישירה מישראל, וכבר בשדה התעופה קיבלנו את הניכוח האוקראני ישראלי המפורסם. עשרות נהגי מוניות, פורטי כספים, מוכרי כרטיסי סים ועוד, עטו עלינו כשכל אחד מציע את מרכולתו, ניכר שהבידול התחרותי שלהם הוא אוצר מילים רחב בעברית.

תחבורה ציבורית

יש מספר דרכים לצאת משדה התעופה בתחבורה ציבורית, אנחנו בחרנו בנהג פרטי עם מיני וואן, גם בגלל שחמישה אנשים פחות נכנסים לרכב אחד, ובעיקר כי העדפנו להזמין דרך חברת מוניות שמנהל בחור ישראלי.
 לגבי אוטובוסים, אם אתם לא חייבים לעשות את זה, פשוט אל.

אגב, הבחירה שלנו בחברה ישראלית היא לא בגלל איכות הנהגים, כולם נוהגים פה בצורה מזעזעת, עם אפס מודעות לכביש, במהירות מטורפת מעל המותר וכמובן בלי חגורות. רצינו לשאול את הנהג מה הוא חושב על טלפון בנהיגה, אבל לא הצלחנו לתפוס אותו, הוא בדיוק היה באמצע כתיבת הודעה.

פריטת כסף
 עדיין לא מצאתי פורט חאפר, עם שער המרה נמוך יותר מהבנק, על יורו קיבלתי מהבנק 27.5 גריבנה, ברחוב הוא נתן 22 תוך כדי שהוא מסביר לי בשלוש שפות שונות שהוא יותר זול מהבנק. בהחלט יכול לשכנע, מישהו שלא עשה מספיק שיעורי בית.

את הדירה לקחנו מ- airbnb, האמת שהיא הייתה בסדר, למרות שבאתר היה כתוב שהיא ממוזגת, בפועל רק שני חדרים מתוך ארבע היו ממוזגים, אבל בהתחשב במזג האוויר בקייב, זה היה מספיק.

ביום הראשון שלנו בקייב, יצאנו לסיבוב שופיניג, או כמו שאישתי אוהבת לקרוא לזה "סיבוב חמצן", בקניון גוליבר, מאה קומות של חנויות מותגים ועוד, יש תחושה שיש פער אדיר בין הרחוב האוקראיני לבין הרצון שלהם להידמות למערב, נראה שאפשר להוציא את הקומוניזים מאוקראינה ולא את אוקראינה מהקומוניזים. אחרת אין הסבר הגיוני לפערים האלו בין הבתים, סוג העבודות ומבנה הרחובות לבין תנופת הבניה חדשנית, והקניונים היקרים, אני חושש שאפילו המוכרים בחנויות לא יכולים להרשות לעצמם לקנות באותה חנות עצמה שהם עובדים.
 אולי זה מסביר למה רוב הקניונים האלו ריקים מאנשים…

היום השני
יום חמישי 29.8.19 

החלטנו שביום הזה אנחנו מתרחקים יותר מאיזור הדירה ונצא לטור באמת את העיר.

גם הפעם בחרנו לקחת נהג פרטי שילווה אותנו כל היום, הוא לקח לנו 5 דולר לשעה ועוד חישוב כל שהוא לפי קילומטר, בסופו של דבר לאחר שבע שעות משותפות יצא לנו 73 דולר.

את המסלול התחלנו בשייט בנהר, הגענו לטיילת מהממת, שאני מניח שאם היינו מגיעים בלילה היו שם גם אנשים. מבחינת חנויות, ברים בתי קפה ועוד, היו בשפע וכולם היו פתחים. השייט עצמו כמו שייט קליל, מרענן ונחמד. עלה לנו 150 גריבנה לאדם, על התינוק (ארבעה חודשים) לא משלמים, השייט אורך שעה, ונותן הצצה נחמדה לזווית אחרת של העיר.

משם המשכנו לקניון הנהר (RIVER MALL), קניון יחסית חדש, דבר שראינו על פי כמות החנויות שעדיין לא נפתחו בו. גם הוא כמו קודמו (גוליבר) יחסית ריק מאנשים, והמחירים שם מתאימים יותר לצפון תל אביב מאשר לעיר קלאסית במזרח אירופה, שהמטבע המקומי שלה הוא ביחס של 1:6 למטבע שלנו.

בסיום הסיבוב בקניון שהיה יחסית קצר, המשכנו לארמון ויקטור ינקוביץ, כבר מרחוק זה נראה מקום מטריף, מזכיר קצת בגנים שלו את גן הברון בזיכרון יעקב. עלות כניסה לשם 150 גריבנה לאדם, וכמו בשייט, על תינוקות לא משלמים. אפרופו תינוקות, סביר להניח שרצו לבחור את רכב הגולף (150 גריבנה לאדם ל35 דקות נסיעה, כמובן עם נהג צמוד) כדי לסייר בנוחות במקום, הבעיה היא שהם לא מאשרים לתינוקות לעלות. הגעתם עם תינוק? נגזר עליכם לצעוד...

כשהתבשרנו בידיעה הזו מיד סבנו על עקבותינו וביקשנו החזר כספי, הם לא הסכימו כיון שספחי הכרטיסים כבר נקרעו, השומר שקרע אותם וראה שנכנסנו ומיד יצאנו בא ממש לקראתנו וניסה להסביר לחבר'ה בקבלה. כישראלים טובים עמדנו בכניסה לקבלה והצענו למכור את הכרטיסים, תוך דקה חמישה אנשים נחמדים קנו אותם בהנחה של חמישים גריבנה, אחרי הכל לא נעמוד להתמקח בשביל שישה שקלים.

היום היה מתיש, והחלטנו לחזור לדירה לארוחת צהריים ערב וקצת לנוח.

למחרת מחכה לנו נסיעה ארוכה לאומן, שם נשאר עד יום ראשון.
אומן

היום השלישי

יום שישי 30.8.19 

לאחר נסיעה של כשעתיים בערך הגענו בדרך עוצרת נשימה עם נוף פראי ואין סופי וכבישים שבורים, הגענו לאומן, עייריה יחסית קטנה, אבל מאז נפילת מסך הברזל בשנות 90 הופכה עם השנים לקמונה יהודית מפותחת.

אם בעבר היה ניתן לראות משאבות מים שכונתיות ושירותי בול פגיעה היום ניתן לראות בתי מלון עם חימום תת ריצפתי ומערכת מיזוג עיילי משוכללות.

בין אומן לבין הכפרים/עייריות אחרות בסביבה יש עולם שלם. לא להאמין שבשעה נסיעה אפשר להגיע לנסוע 100 שנה אחורה בזמן.

בגדול, אם אין לך שום קטע עם רבי נחמן, או שבא לכם לחוות ראש השנה עם עשרות אלפי איש, אין באמת סיבה להגיע לאומן. מי שרוצה לבקר בכפר עתיק יכול למצוא הרבה בדרך, אין דבר מיוחד דווקא שם.
 אלו המבקרים שם, כמוני למשל. זה נטו כי רבי נחמן קבור שם.

היום הרביעי
יום שבת 31.8.19
שבת באומן היא חוויה יוצאת דופן, גם בגלל האירוח המדהים שקיים שם, בתי מלון נחמדים ומזמינים, אנשים מצחיקים ועוד. וגם בגלל שתמיד כיף לפגוש כמות של יהודים דוברי עברית, שלטים ובעצם חוויה ישראלית, במרחק 3,000 ק'מ מהבית.
 וגם כי מצחיק לראות את המקומיים שוברים את השיניים בניסיון לדבר עברית. אגב, חלקם עושים זאת בהצלחה גדולה מאוד.

התארחנו במלון uman in מיום שישי עד ראשון בעלות של 140 דולר לאדם. המחיר האמיתי הוא 150 דולר לאדם, אבל באומן כמו באומן, הכל פתוח למשא ומתן, גם כשבעל המלון הוא ישראלי.

היום החמישי
יום ראשון 1.9.19
 בבוקר יצאנו עם נהג מונית שעצרנו ברחוב המרכזי (פושקינא) סביב הציון, התעריף הוא דולר לאדם כולל המתנה. שילמנו 5 דולר ונהנו מהמתנה של 45 דקות, לשוק המקומי הממוקם בקו אווירי מקביל לרחוב המרכזי ממנו יצאנו, בשוק עצמו זו חוויה מקומית להסתובב שם, בשוק המקורה יש המון דוכנים לממכר בגדים, נעליים, כובעים פרטי לבוש והרבה שמעטס, ובחלקו הפתוח יותר ממוקדים דוכני המזון, ירקות, דגים פירות.

מחירי השוק יחסית זולים, וכמו תמיד אפשר להתמקח ולצאת עם דילים טובים, בשוק ניתן גם למצוא מזכרות, מתנות צעצועים ועוד.

אגב לשוק המקומי ניתן להגיע גם בהליכה ברגל דרך קיצור דרך הממוקם אחרי קיברו של רבי נחמן, אבל בגלל החום בחרנו במונית

מהשוק המשכנו בתוספת 5 דולר לגן סופיה, הממוקם חמש דקות נסיעה מפושקינא ועשר דקות נסיעה מהשוק. רחוב פושקינא יושב כביכול כצומת טי, כאשר בפניה ימינה יוצאים לפארק ובפניה שמאלה יוצאים לשוק. שם הנהג חיכה לנו שעתיים וחצי בהם הסתובבנו בתוך הגן.

הכניסה לגן עולה 75 גריבנות לאדם (12.5 ש'ח בערך), גן סופיה עצמו מורכב משבילי אספלט משולבים עם חצץ שעוברים בשיחים וגינות נוי, האטרקציה המרכזית היא המזרקה הממוקמת באגם המרכזי, כאשר ניתן לצלוח אותו בשייט בסירת משוטים. כמובן שהמים אסורים לרחצה. חלקו של הגן חשוף לשמש יוקדת, וחלקו האחר מוצנע תחת צמיחה עבותה, אולם בגדול כדאי להצטייד בכובע שמש.

אפשר לעשות סיור בעגלה וסוס, ברכב גולף וברכיבה על פוני. גיל הגן מורכב מזרי פרחים, ומשתנה בהתאם כל שנה.

אחרי שעתיים של הליכה החלטנו שמספיק לנו והגיע הזמן לחזור למלון ולהתארגן לניסה חזרה לקייב ומשם בטיסה ישירה לארץ.

 לסיכום הטיול לקייב ולאחריו לאומן היה נחמד מאוד, יצאנו מרוצים ובמחיר שווה לכל כיס. אמנם בקייב היה חם וקצת חנוק וזה לא עשה טוב לתינוק, אבל השתדלנו שהוא יהיה במזגן ובסופו של דבר הוא היה מבסוט ומאושר.

תודה שלקחתם חלק בחוויה הזו, ניפגש בטיול הבא 😊