סיפורי השוק בעיר העתיקה בירושלים

הכתבה פורסמה בכתב העת מסע אחר: https://bit.ly/33EI8BO

להלך בסמטאות העיר העתיקה בירושלים זו חוויה מיוחדת במינה.

מעת לעת אני נוהגת לשוטט בין סמטאות העיר העתיקה, נהנית לתעד ולצלם דמויות מעניינות, טקסים דתיים שונים או מבנים מעניינים, לפגוש את תושבי המקום, להכיר אותם מקרוב ולהרגיש גם קצת כמו תיירת, בעיר שלי ירושלים.

בשיטוטים שלי אני נתקלת בכל מיני טיפוסים ואנשים מרתקים, מהארץ ומכל רחבי העולם, אנשים מכל הדתות: בקבוצות תיירים, בצליינים נוצרים ביהודים ובמוסלמים, בתושבי העיר ובסוחרים מקומיים, בתוך כור ההיתוך הצבעוני והמרתק הזה אני מוצאת את עצמי לעיתים משפשפת את עיני לוודא שאינני חולמת...

העיר העתיקה בירושלים משתרעת על 850 דונם המוקפים על ידי החומות, והיא מחולקת לרבעים רבעים: הרובע היהודי הרובע הנוצרי, הרובע הארמני, הרובע המוסלמי, ועוד רבעים פחות מוכרים. ועל פני השטח נראה שכולם חיים בשלום עם כולם.

לעיתים קרובות בסופי השבוע הומה העיר העתיקה אדם וקשה לפלס דרך בסמטאותיה בשל הצפיפות הרבה .

בעיר העתיקה יש מוקדי משיכה רבים אולם העיקריים שבהם הם האתרים הדתיים וסמלי הדתות השונות: הכותל, הר הבית וכנסיית הקבר. המושכים אליהם בהמוניהם מאמינים משלושת הדתות. על כל אלו ראוי להקדיש פוסט מפורט אולם הבלוג שלי מתמקד הפעם דוקא בירושלים של מטה- בשוק העיר העתיקה על סוחריו וכמה מדמויותיו הססגוניות.

מגדל דוד לאור ירח

כנסיית הקבר בחג האור

הכותל בברכת כהנים בחג הסוכות

ואכן יש המגיעים לעיר העתיקה בירושלים , בעיקר בזכות קסמה המיוחד, בשל הסמטאות גדושות החנויות לממכר תבלינים, מזכרות, דברי עור, בגדים בדים, תיקים ומה לא? וגם למסעדות הקטנות עם החומוס והאוכל הים תיכוני שאין לו תחליף.

השוק הזה ממחיש לנו יותר מכל את הגדולה של החיים בדו קיום עם בני עמים אחרים שגם הם חלק בלתי נפרד מהנוף הירושלמי.

ליקטתי עבורכם כמה סיפורים של אנשים קטנים – גדולים מהחיים – אנשים שחיים בשוק עובדים בו ונושמים אותו יום יום אלו שבלעדיהם השוק הזה היה נראה אחרת..

סיפורי השוק בעיר העתיקה-

החייט

איפה אפשר למצא מכנסיים ב 120 ₪ מחייט בישראל?

פגשתי את מוחמד במתפרה שלו, באחת הסמטאות ברובע הארמני. הפשטות והצניעות שלו נגעו לליבי. מוחמד הוא חייט ירושלמי ותיק אשר המתפרה הקטנה שלו עמוסת בדים ומכונת תפירה אחת. הוא שמח כשנכנסתי לחנותו וניאות להצטלם ולספר לי על המתפרה הקטנה שלו.

העסק הקטן של מוחמד ידע ימים יפים יותר של שגשוג ושפע , בהם עבדו אצלו כ 40 איש במתפרה.

אולם היום הוא יושב לבדו בחנותו הקטנה עם מדפים מעלי אבק וממתין בציפיה ללקוחות שיגיעו להזמין ממנו תיקונים או תפירת בגדים. הוא דובר עברית חלקית ובעיקר ערבית.

כששאלתי כמה יעלה לי לתפור זוג מכנסיים ענה- 120 ₪...

חומוס מאבו שוקרי האמיתי

בירושלים יש לא מעט מסעדות שנושאות את השם א"בו שוקרי המקורי" אבל את זיאד, בנו האמיתי של אבו שוקרי המקורי, פגשנו באחת הסמטאות, ברחוב הנוצרים, בתחנה השמינית של דרך היסורים ( via Delarosa) במסעדה צנועה אך מיוחדת במינה ולצידו עוזר לו במסעדה בנו טארק בן ה 30.

זיאד מנהל מסעדה קטנטונת - שקיימת מאז 48 - מסעדה שאביו ניהל עד יום מותו – במסעדה יש מקום ל 4 שולחנות בלבד ל כ 10 סועדים אולם יש רבים שלוקחים חומוס לדרך. אם תטעמו את החומוס תרגישו את ההבדל.. החומוס הזה מכיל לימון אמיתי שטעמו גן עדן..

זיאד עם העיניים היפות והטובות, אינו דובר עברית ,אולם את סיפורו שמענו מחבר טוב שלו שהגיע לבקרו – אלברט - הארמני.

זיאד הוא בן 63 הוא מוסלמי שגדל ברחוב הגיא ברובע המוסלמי בקרבת ההוספיס האוסטרי ובהשפעת השכנים הנוצרים התרחק מהדת ונותר מוסלמי חילוני. אחיו הגדול היה בעל חנות ספרים גדולה אך נפטר ממחלה. והוא נותר היורש של המסעדה של אביו.

הוא המשיך את המסורת של אביו בהכנת החומוס הידוע והמסעדה הקטנה תמיד מלאה בלקוחות מקומיים ולא מקומיים אשר יודעים להעריך טעמו של חומוס אמיתי.

מוח'מד מלך הכאפיות

את דמותו של חאג' מוחמד, החייכן -מוכר הכאפיות בסמוך לכנסיית הקבר, אי אפשר לפספס הוא תמיד מסתובב עם חליפה כאפייה לראשו וכאפיות בשלל צבעים בידיו.

האיש החביב והחייכן הזה חי בין שני עולמות. יש לו בית ובנות בחברון ואשה ובן אחד בירושלים..

הוא עוצר את העוברים ושבים מציע להם למדוד כאפייה וגם מעניק להם סוכריה שתמיד יש בכיסו.

עצרנו לשוחח אתו מעט באנגלית, מעט בערבית ומעט בעברית וכמובן שצילמנו אותו .

רוצים קפה? שאל אותי ואת עמיר בן זוגי.. שנינו הרמנו גבה ואז הוא שלף מכשיר פלאפון מכיסו והתקשר להזמין לנו קפה ,שהגיע עם “שליח” נושא טס אחרי כמה דקות וכך עמדנו לנו באמצע הרחוב שותים קפה ירושלמי אסלי.

הוא לא נתן לנו ללכת לפני שהעניק לי כאפייה במתנה..

יוסף וכתונת הפסים

את בילל אבו כלף סוחר הבדים פגשתי באחת הסמטאות ליד כנסיית הקבר., בשוק אבטימוס בשכונת המוריסטן. איש מיוחד ששמו הולך לפניו. כששאלתי את אחד הרוכלים על חנות בדים טובה כיוון אותי ישירות לחנות של בילל שהוא דמות מוכרת בשוק.

עם כניסתי לחנות הבדים ראיתי איש יפה תואר כבן שישים וחמש הלבוש בכתונת פסים, כמו יוסף הצדיק. חנותו היפה מסודרת ומרשימה ועל המדפים מסודרים בסדר מופתי בדים איכותיים , שאותם הוא מביא מארבע כנפות תבל: מסוריה, ממרוקו ממצרים ומהודו ומעוד ארצות מוסלמיות. 28 שנה עוסק בילאל במקצוע ובקיא בסוגי בדים שונים ויודע לזהות את הבדים המשובחים ביותר. לקוחותיו הם מכל גווני הקשת הירושלמית - יהודים ונוצרים אנשי דת וכמורה :פטריארכים ,חרדים, נזירות ומוסלמים ואף חתנים וכלות.

מוצאו של בילאל מכורדיסטן ומשפחתו עלתה ארצה בשנת 1936 לירושלים - 40 משפחות ש20 מהן נותרו בירושלים ו 20 עברו לחברון.

בצעירותו למד מדעי המדינה באוניברסיטה בקהיר ולאחר מכן, משלא מצא עבודה, הצטרף לאביו בחנות הבדים ולמד את רזי המקצוע. הוא איש מלומד השולט בהרבה שפות ונוסע הרבה לעסקיו ברחבי העולם.

לפני כמה שנים החליטו הוא ואחיו להרחיב את חנותם ועברו לחנות הנוכחית בשוק אבטימוס ואז כשחפרו כדי להגדיל את החנות גילו להפתעתם כי חנותם נמצאת מעל שרידי כנסייה צלבנית מלפני 1300 שנה. בשיתוף עם רשות העתיקות הוחלט להניח רצפת זכוכית מעל השרידים כדי שלמבקרים בחנות תהיה אפשרות לצפות בממצאים העתיקים.

בילל הוא דמות מוכרת אולם לא רבים יודעים כי התאלמן מאשתו הראשונה בגיל 32 אחרי 6 שנות נישואין מאושרות ונותר לגדל 3 ילדים קטנים. היה לו קשה להתאושש ממותה אולם לאחר שנה אמו החליטה לחפש לו שידוך ונסעה לירדן למצא לו אישה. היא הצליחה למצא שתי נשים והוא בחר אחת מהן שאותה פגש והתאהב בה ממבט ראשון. לזוג 2 ילדים והם חיים באושר עם ילדיו מאשתו הראשונה.

בילל נותן הדרכות לקבוצות בלבוש הרשמי שלו ומספר להם על ההבדלים בין הגלימות של כמרים כתולים לכמרים פרוטסטנטים, באלו בדים שזורים חוטי זהב ומאלו בדים נתפרו שמלות כלה בימים עברו. יש לו הרבה סיפורים לבילל ואישיותו הנעימה מושכת אליו אנשים מכל גוני הקשת. מאז פגשתי אותו לראשונה אני מגיעה מעת לעת לבקר בחנותו לשתות כוס תה ולשמוע עוד מסיפוריו.

יש עוד הרבה דמויות מרתקות ומעניינות בשוק ובסמטאות השונות ולכל אחת סיפור משלה כל שצריך הוא להתבונן לחייך ולדעת להקשיב כל השאר יבוא מאיליו... כי בירושלים כל סיפור מביא עימו את משק כנפי ההיסטוריה.