המסע להרי האטלס- מרוקו

הצילומים בכתבה של אורטל צבר (למעט אם צויין אחרת)

מרוקו היא רכבת הרים מטורפת ... ארץ אקזוטית של ניגודים קיצוניים ארץ בלתי צפויה מפתיעה ומרתקת שונה מכל מה שחושבים עליה עד שמגיעים אליה.

היינו חבורה של 11 צלמים נלהבים עם עיניים בורקות, חמושים במצלמות, שבאו לכבוש את מרוקו. אבל כל מה ששמענו וקראנו עליה לפני בואנו לא דמה למציאות שפגשנו שעלתה על כל דמיון. במשך 11 יום לא הפסקנו להתפעל ולהתלהב מהקסם ומהעושר שיש לארץ הזו להציע: תרבות עשירה, אסתטיקה ויופי, קידמה ושפע, מול דלות עוני ומסורת, נופים עוצרי נשימה, אוכלוסייה מרתקת, גנים וארמונות מול ה בתי הבוץ וחיי המדבר הפשוטים של הברברים והשבטים הערביים. חוויה שאין דומה לה.

הגענו לשדה התעופה מלאי התלהבות אך גם חששות מפני הלא נודע. בחוץ חיכו לנו שוטרים שהובילו אותנו אל המדריכים שלנו שחיכו לנו במיניבוס. במרוקו, המלך באמצעות צבא שוטרים גדול ,יודעים על כל אדם שנכנס למדינה ועוקבים אחריו בכל זמן שהותו בארץ. הנוכחות המשטרתית מאד בולטת בכל מקום וגם תמונתו של מלך חסן השני המופיעה בכל מקום והמוטו: ויש תחושה חזקה של משילות. יש בזה משהו מרגיע שהאח הגדול שומר ומגן עליך.

את המסע שלנו בן 2000 הק"מ התחלנו בעיר האדומה מרקש . עיר מדהימה שקל להתאהב בה, דווקא בגלל אופיה הבלתי צפוי והתזזיתי. מיד שירדנו מהמיניבוס בדרכנו למלון שלנו, חשנו את הטמפו המטורף וחסר המנוח שלה: פילסנו דרכנו בסמטאות צרות בין עשרות הולכי רגל, רוכבי אופניים, חמורים, עגלות עם סוסים, מכוניות, ואופנועים, המצפצפים לך שתזוז מדרכם ונכנסנו מיד לאווירה של הבלגן המאורגן של העיר ללא הפסקה.


במרקש מתגוררים למעלה ממיליון תושבים והיא מחולקת לעיר חדשה ולעיר העתיקה. העיר החדשה מאופיינת בשדרות רחבות, בניינים מודרניים ואדריכלות מיוחדת, מרכזי קניות מודרניים שלטי ענק ולוק מערבי לכל דבר עד כי זכתה לכינוי "פריז של מרוקו".

העיר העתיקה- המדינה- זה כבר סיפור אחר. זה הרובע העתיק בו מתגוררים תושבים בצפיפות גדולה ובנפרד מאזור המגורים קיים גם השוק של מרקש אשר כולל עשרות סמטאות עם שפע של חנויות קטנות לממכר דברי אוכל ותבלינים אך גם בדים, מוצרי עור, קרמיקה, תכשיטים, ומוצרים שונים אחרים. העיר העתיקה מחולקת ה לרבעים שונים שבכל אחד מהם ישבה גילדה אחרת שהכתיבה את הכללים וסוג משלח היד של חבריה. השוק מתנהל לפי חוקים כלכליים ברורים. בלב השוק נמצא שוק הבדים (סוק אל קומאש) המכונה גם "שוק האדונים " שהוא שוק הסוחרים המכובדים, ולצידו שוק הבשמים (סוק אל עטארין) , במרחק מה משם נמצאים שווקי חרשי הנחושת והמסגרים ורחוק יותר שווקי הצבעים והבורסקאי.

הופתענו לראות כיצד העבודה המסורתית של בעלי המלאכה השתמרה עד היום ובין הסמטאות פגשנו בעלי מלאכה ואמנים שכבר לא פוגשים כל כך במקומותינו: צובעי עורות – בורסקאים, רקעי נחושת, ועוסקים במתכות שונות אורגי בדים, כדרים ועוד ועוד.

המלון בוטיק שלנו – הריאד - שכן במרכזה של המדינה בסמוך לככר הידועה ג'מע אל פנה – מלון אסתטי מעוטר בעיטורי אמנות מרוקאים טיפוסיים שבו 7 חדרים בלבד ואוכל ביתי מסורתי טעים ביותר ממטעמיה של הטבחית של המלון.

לאחר ששתינו את התה המרוקאי המתוק שנמזג לנו כמיטב המסורת שמנו פעמינו לככר המפורסמת ג'מע אל פנה. משמעות שמה של הכיכר היא "כיכר התכנסות המתים", שכן בכיכר זו נהגו להציג לראווה ראשים של פושעים ומורדים שנערפו על ידי השליטים .

בכל ערב, עם שקיעה, מתאספים בכיכר כמה מאות רוכלים, מספרי סיפורים, מרפאים, מכשפים, להטוטנים, רקדנים, מתופפים, מכשפי נחשים, שחקנים, מציגים ואחרים, אפופים עשן סמיך מעשרות דוכני המזון והגריל בכיכר המרכזית של העיר העתיקה. הכיכר, "ג'אמע אל-פנא", מוארת במאות נורות קטנות והופכת למקור משיכה לתושבי העיר, לבני יישובים אחרים תיירים המרותקים למספרי הסיפורים.

ככר ג'מע אל פנה

תושבי מרקש התגלו כחמי מזג ולא תמיד אהבו שהנפנו מולם את המצלמות עם העדשות הגדולות שלנו . חלקם ביקשו בקשיש על הצילום וחלקם פשוט התנגדו שנצלם אותם ונופפו מולנו אצבעות מאיימות ואנחנו פיתחנו לנו שיטות מיוחדות לצלם מבלי שירגישו...

ממרקש המשכנו בדרכנו צפונה לעיירה שפשואן- כשאנו עוברים בין כפרים ועיירות קטנות וקסומות .

בדרכים פגשנו כפריים , רועי צאן , כובסות בנהר אנשים החיים את החיים הפשוטים אך לא נראו סובלים או קשי יום.

בעונה זו שבין החורף לקיץ הטבע מתהדר בשלל צבעים :מרבדים ירוקים ופריחות של לבנדר חרדל פרגים ועוד.ממש . חגיגה לעיניים. לא יכולנו להסיט מבטינו מהנופים המדהימים בדרכים שהשתנו באופן תדיר. לעיתים נדמה היה לנו שאנחנו באירופה ולא במרוקו שאותה חשבנו לפני כן למדברית וצחיחה.

העיר הכחולה- שפשואן 

לשפשואן הגענו מרבאט בה לנו בלילה הקודם אחרי מספר שעות נסיעה ועצירות בדרך. נפעמנו מיופיה של העיירה המדהימה הנמצאת בין הרי הריף של מרוקו וששמה ניתן לה על שם צורת ההרים ממול הדומות לקרני העז.

העיר זכתה לכינוי "גן העדן על ההר" בעקבות יופיה המשכר ומיקומה הגבוה.

הסתובבנו כשיכורים בין הסמטאות הכחולות של העיר המדהימה הזו שבה ארכיטקטורה אנדלוסית נמזגת במסגדים ומינרטים מתומנים. היינו בככר המרכזית שבה ובאזור השוק והלכנו לאיבוד בסמטאות בין הבתים הלבנים עם הגגות האדומים.

הצבע הכחול השולט בסמטאות העיירה ניתן לה על ידי היהודים שהגיעו אליה במאה ה15 אחרי גירוש ספרד.

הארכיטקטורה המיוחדת של הסמטאות והבתים היתה תפאורה נהדרת לנוף האנושי המיוחד שלה וכל דמות שעוברת ברחוב נראית כאילו יצאה מתוך סרט.... גן עדן לצלמים...

באחת הסמטאות "צד" אותנו בחור מקומי שהבטיח לקחת אותנו למקומות שהתיירים לא מגיעים לשם ואכן הוביל אותנו בין הסמטאות לאזור המגורים הרחוק מהמרכז המסחרי לאזור המגורים הפחות תיירותי בין סמטאות יפהפיות ופגשנו ילדים מקומיים משחקים כדורגל בין הבתים הלבנים והסמטאות הכחולות .

המשכנו לשוטט במשך שעות עד רדת החשיכה עד שהגשם הבריח אותנו אל המלון לסיום יום גדוש וקסום.

פאס

העיר פס (Fes) היא אחת הערים המרתקות במרוקו. כשהגענו אליה הרגשנו שהגענו לעיר ממלכתית ורוחנית יותר ואכן פס מהווה עיר קדושה ומרכז דתי, רוחני ותרבותי . למעשה היא אחת מארבע הערים המלכותיות של מרוקו (פס, מרקש, מקנס ורבאט) והעתיקה שבהן. פס משלבת בין ישן לחדש. והיא העיר השניה בגודלה אחרי קזבלנקה ושולטת בעמדות הכוח במדינה. כיום מתגוררים בה כ 2 מליון תושבים.

למעשה פאס מהווה כיום איחוד של שלוש ערים : פאס אל באלי- העתיקה פאס אל ג'דיד –החדשה-שנוספו לה כעבור 500 שנה מאפייני אדריכלות ספרדיים על ידי הסולטנים השונים ופאס המודרנית (וייל נובל) שנבנתה 2 ק"מ משם, על ידי הצרפתים במאה ה 20.

לצד המסגדים המפוארים והמדרסות המעוטרות התפתחה בעיר גם תרבות חומרית נפלאה של אומנות, עם גילדות מקצועיות של קדרים, מעבדי עורות ומעבדי עץ, מפרזלים, יוצרי אריחי קרמיקה, אורגי שטיחים ועוד.

המדינה היא העיר העתיקה כוללת לא פחות מ 9,400 רחובות וסמטאות מלאות בחנויות ובתי מלאכה. ואין בה כניסה לכלי רכב, מלבד לחמורים.

בעלי המלאכה

הסתובבנו בין הסמטאות המפותלות של השוק – ביקרנו בשוק התבלינים –סוק אל עטארין-בשוק הנגרים- סוק 

אל נגארין- בשוק הנחושת והקדרים, שוק העורות ועוד ועוד. – חגיגה של צבעים וניחוחות. 

אחד המבנים החשובים בעיר העתיקה הוא מדרסת אבו עינניה –שנבנתה במאה ה 13 והיא מרהיבה 

עיטוריה. יש בה שילוב של עץ ארז גילופים בסטוקו ומזאיה של אריחים מזוגגים. המדרסה נוסדה כבית ספר כאשר בחצר התחתונה התבצעו הלימודים ובקומה העליונה היו חדרים ששימשו ללינה.

אבל גולת הכותרת של הביקור שלנו במדינה היתה הביקור במפעל לצביעת עורות- בשוק הבורסקאים –סוק אל דבחין- ,נכנסנו לחנות לממכר דברי עור אשר מהמרפסת שלה ניתן היה לצפות בתהליכי הצביעה של העור המסורתיים שלא השתנו במשך השנים. חוויה "ריחנית" במקצת אך הנענע שקיבלנו הקלה על עוצמת הריח. בתוך הבורות יוצקים תמיסות צבע חריפות ואת העורות טובלים שוב ושוב בתוך הבורות עד לקבלת הגוון הרצוי. בסיום הצביעה והיבוש מעמיסים את העורות על חמורים או על חמוריםאנושיים ומעבירים אותם לסוחרים לצורך שיווקם. .

המלאח-שכונת היהודים

היהודים בפס היו מתגוררים במדינה במעין גטו-המלאח. שכונות סגורות כדי להגן עליהם מפני העוינות בסביבה. רבים מהם הגיעו לעיר עם גירוש ספרד במאה ה 15. השם מלאח – מקורו במילה מלח שניתנה להם לפי אחת הסברות בשל העובדה שהגטו הוקם על שוק מלח שהיה במקום. ועל פי סברה אחרת משום שאחד מעיסוקיהם היה שימור ראשיהם של אויבי המלח שנערפו – בעזרת מלח- כדי להציג אותם לראווה על חומת העיר.

היהודים היו בני חסות במרוקו והמלך נתן להם הגנה תמורת שירותים שסיפקו לו בעיקר בתחום הכלכלה והכספים. כיום לא מתגוררים יהודים מלאח אולם יש שם שני בתי כנסת שם מבקרים התיירים ובאחד מהם ניתן להתפלל(צרפתי).

פאס היא עיר מרתקת אפשר לבלות בה בשקט לפחות יומיים שלמים ולספוג מהשפע שיש לעיר 

..אנחנו המשכנו בדרכנו אל הסהרה- שהיתה פסגת הטיול שלנו במרוקו

יום הנסיעה אל הסהרה הוא יום ארוך.בדרכנו עברנו בעיירה מקסימה בשם איפראן- הקרויה השוויץ של מרוקו. עיר קיט מושלגת בעונה זו של השנה בגובה 1650 מ"ר.שמורת טבע בלב האטלס התיכון. משם חצינו את הרי האטלס בנופים מגוונים ומשתנים נוסעים לאורכו של עמק הזיז וחוצים יערות אלונים, ומרבדים 

ירוקים עם עדרי כבשים .קשה להתיק עיניים מהחלון במשך שעות הנסיעה הארוכות.

מדבר הסהרה הוא הגדול בעולם ומשתרע על 8 מליון ק"מ – ( לשם השואה ארה"ב כולה היא 10 מליון ק"מ) 

הסהרה עד 1975 היתה בריבונות ספרדית ב6 בנובמבר 1975 אירגן המלך חסן השני את המצעד הירוק שהיה מצעד של מאות אלפי נתינים לסהרה בו השתתפו כחצי מליון צועדים בלווי עשרים אלף חיילים מרוקאים כדי לדרוש ריבונות על חבל הארץ שהיה בידי הספרדים. הצועדים שהוסעו למקום באמצעות רכבות מטוסים ואניות הניפו ספרי קוראן ודגלים אסלמים ולכן נקרא המצעד הירוק שבסופו סופח חבל ארץ זה למרוקו. מאז חוגגים המרוקאים את היום הזה בכל 6 בנובמבר.

הנוף בדרכים הפך לאט לאט לצחיח ומדברי והטמפרטורה הקרירה של הבוקר התחלפה במזג אויר מדברי חמים . עברנו דרך עיירות מדבריות מחנות צבא וחצינו את העיירה ארפוד הידועה כשער של הסהרה. ארפוד היא עיר חדשה שהוקמה על ידי הצרפתים ב-1917 על פי תכנון של רחובות אורתוגונליים ובהם גם בתים הבנויים חומר וקש. הצבע האדמדם של בתי העיר מוסיף לה נופך מיוחד, במיוחד בשקיעות האדומות-כתומות. רבים התיירים המגיעים ללון בה כבסיס יציאה לדיונות אולם אנחנו בחרנו להמשיך דוקא למרזוגה הנמצאת כ 60 קמ מזרחית לארפוד ושוכנת ממש למרגלות הדיונות.

הגענו למלון שלנו לעת ערב מלון מדברי הבנוי כמעין ארמון באמצע המדבר ושחדריו היפים ורחבי הידיים והמיטות הענקיות נראו כלקוחים מארץ לילה ולילה. בכל סוויטה כזו היתה מרפסת גג שפונה לעבר הדיונות 

צילום מתוך אתר המלון יסמינה.

השכמנו קום בשעה 4 לפנות בוקר כשבפתח המלון המתינו לנו בחושך מוחלט הגמלים והטוארגים המובילים אותם- ברברים תושבי הסהרה שמתפרנסים מהובלת שיירות. בהתרגשות גדולה טיפסנו על הגמלים ובשיירה מובלים ידי הטוארג שלנו רכבנו לעבר הדיונה הגדולה.. 

במשך 40 דקות רכבנו על הגמלים עד שהגענו אל הדיונוה הגדולה, שם ירדנו מהגמלים וטיפסנו מעלה , 

לעיתים בעזרתם של הטוארגים שדחפו אותנו כדי שלא נשקע בחול.

ממעלה הדיונה התגלה לעיננו ראה מרהיב של דיונות חול באור ראשון ובגוונים המשתנים מרגע לרגע 

כשברקע שיירות גמלים על רוכביהן בדרכם לדיונה גדולה לצפות בזריחה. המצלמות לא פסקו מלתקתק ולתעד את המראות הקסומים האלו שכל כך חיכינו להם.

לעת ערב חזרנו לצלם את הדיונות באור השקיעה עם הצללים הארוכים מראה מרהיב לא פחות!

אחרי כשעתיים שבהם שהינו באזור הדיונה הגדולה, שבנו רכובים על הגמלים אל המלון שלנו לארוחת בוקר והתרעננות ויצאנו שוב לסיור ג'יפים לבקר את הברברים דרי המדבר המתגוררים בשולי הדיונות. נדהמנו לגלות דמיון בין התושבים הברברים של המדבר לבין הבדואים המסורתיים בארצנו שעדיין מתגוררים באוהלים. אלא שאלו שמתגוררים בסהרה חיים בבידוד ובדלות גדולה מאד ובכל זאת נראה שהם מסתפקים במועט ולמדו להסתדר עם מה שיש להם הם גרים באוהלים ובבתי בוץ עלובים למדי. כשהם רואים רכב המתקרב למאהל שלהם הנשים והילדים מגיעים ופורשים שמיכה ועליה מציעים ממרכולתם הדלה: בדים רקומים מעשי ידם, תכשיטים, מתאבנים או על מיני מוצרים אחרים. . לכל גבר יש כמה נשים העוסקות במממכר מוצרים לתיירים שחלקם עבודות יד ובאחזקת "הבית". וטיפול בילדים . הם מתגוררים באהלים וישנים על מזרנים שבמשך היום מניחים אותם זה על לגבי זה. הנשים לובשות לבוש מסורתי ורעלה המסתירה את הפנים למעט העיניים. הילדים שפגשנו נראו מאושרים ושמחים ולא ניכר היה שהדלות והעוני פוגעים בשמחת החיים שלהם..

הקסבה היפה בעולם- באית בן חדו 

אית בן ח'דו הוא כפר מבוצר, או קסר במרוקו. הכפר ממוקם ליד אפיק נחל וארזאזאת— לאורך נתיב השיירות העתיק בין הסהרה לבין העיר מרקש וחופי האוקיינוס האטלנטי. ליבו של הכפר - הקאסר - שוכן במעלה גבעה מבוצרת שעליה בתי אדמה בנויים בצפיפות, והוא מוקף בחומות גבוהות שבפינותיהן מגדלי שמירה. רובע זה מכונה לעתים גם בכינוי קסבה.רוב תושבי הכפר הם ברברים אשר החליפו את חיי הנוודות במגורי קבע. הוא ידוע במספר גדול של סרטים היסטוריים אשר צולמו בתחומו, ובהם: לורנס איש ערב, יהלום הנילוס, ישו מנצרת, הפיתוי האחרון של ישו, גלדיאטור ואלכסנדר. איית בן ח'דו הוכרז בשנת 1987 כאתר מורשת עולמית בשל היותו דוגמה מצוינת לאדריכלות הסהרה המוקדמת ולאדריכלות בדרום מרוקו.

אנחנו טיפסנו לפסגת הקאסר לצפות על הכפר מלמעלה ובדרכנו פגשנו תושבים הגרים בתוך הקסבה בבתים קטנים, בחנויות תיירים שהציעו ממרכולתם ונכנסנו לחצר הקסבה שם היה מעין מוזאון חי קטן שהציג את החיים בתוך הקסבה.

איסווירה 

העיר - שנקראה בעבר מוגדור- שוכנת סביב מפרץ לאגאדיר בין קזבלנקה - זו עיר נמל השוכנת על חצי אי. 

פירוש השם איסווירה- תמונה יפה - מבטא את יופיה של העיר הנפלאה הזו שהוכרזה כאתר מורשת עולמית בשנת 2001.

הגענו אליה בין הערביים לנמל הדיג ולשוק הדייגים השוקק אדם. שחפים התעופפו סביבנו מכל עבר והרגשנו כמו לוקחים חל בסרטו של היצ'קוק הצפרים.

נפים עיקריים שמהם התפרנסו תושבי העירבאיסווירה מתגוררים כיום כ 70 אלף תושבים המתפרנסים בעיקר ממסחר דיג ותיירות. .

בשוק הדייגים מוכרים הדייגים ממרכולתם דגים שונים סרטנים ופירות ים שונים וחלקם אף מכינים במקום ומוכרים דגים על הגריל. 

מעבר לנמל יש שוק בדים ומוצרי עור וחנויות שונות לתיירים ולתושבי המקום. איסווירה היא עיר קיט ונופש בכל קנה מידה עם גוון של אותנטיות מקומית שהופכת אותה יפה עוד יותר, מקום של רוגע 

רומנטיות ויופי שתמיד משאיר טעם של עוד. מקום אידיאלי לסיים בו את המסע למרוקו, 

כתיבה וצילומים:אורטל צבר צלמת טבע וסביבה 

:מוזמנים לאתר התמונות שלי

https://www.ortaltzabar.com

.