צפון יוון- קפיצה קטנה לגן עדן

הכתבה פורסמה בוי נט ביולי 2019

https://www.ynet.co.il/vacation/worldtrips/article/BkYMw2HGr

מעקה ציורי מעץ גס, המורכב מגזעי עצים המחוברים ביניהם, חוצץ ביני לבין תהום עמוקה הפעורה מתחתי - קניון מדהים ועוצר נשימה ביופיו- קניון ויקוס Vikos, סלעיו הנישאים מכוסים בעלווה ירוקה ועבותה ופרחים צהובים מעטרים אותו, פרפרים יפים חוגגים מסביב את האביב המאוחר ומתעופפים להם בין הפרגים התורמוסים והשלהביות ואני צריכה לצבוט את עצמי כדי לוודא שאינני חולמת..

בחודש יוני האחרון מצאתי את עצמי עולה על מטוס לאתונה ומגיעה לחמישה ימים מרוכזים בגן עדן, עם עוד כמה חבר'ה משוגעים לדבר. גילינו חבל ארץ יפהפה, שמורת טבע שאינה נמצאת על מפת התיירות העולמית, והמוני התיירים, תאווי החופש והאטרקציות טרם הסתערו עליה. נא להכיר: זגוריה וצומרקה שבחבל אפירוס Epiros בצפון מערב יוון. נדהמתי משפע המעיינות החבויים , גבי המים, המפלים והנהרות שיש למקום להציע, מגווני הכחול והטורקיז שהיו למים, מהכבישים המפותלים עם ההרים הנישאים בצידם, מהכפרים הציוריים, מהדמויות המיוחדות שפגשתי, וכדי שלא אתעורר מהחלום הנפלא הזה המצלמה שלי תיעדה את הכל.

מעקה העץ על שפת התהום של קניון ויקוס- צילום אורטל צבר

מחוז אפירוס, כאמור , הוא אזור פחות מוכר ומתוייר בצפון יוון. זהו קסמו ויתרונו הגדול , בנופיו הבראשיתיים הטבעיים. הרבה מהשבילים והדרכים לא תמיד מסומנים או משולטים ועליך לחפש במפות ובאתרים מידע ודרכי גישה. יחד עם זאת, המקום זוכה בשנים האחרונות להתחדשות . נסללו כבישים חדשים ונכנסה גם רוח צעירה ורעננה של חבר'ה יוונים צעירים שבונים מלונות בוטיק בכפרים העתיקים בתמיכת הממשלה, בלב הטבע עוצר הנשימה הזה והם מחכים לכם! היוונים הם אוהבי אדם, מארחים למופת ויותר מזה רבים מהם אוהבי ישראל ויעשו הכל לתת לך הרגשה נפלאה . ביוונית קוראים לזה פילוקסוניה. אהבת הזר.

הקיץ הוא עונה נפלאה ומומלצת לטיולים בצפון יוון זמן טוב לברוח מהחום אל אויר ההרים אל הצל ואל שפע מקורות המים וזו גם התקופה שהמפלים והמעיינות בשיא הזרימה .

אין צורך להיות מיטיב לכת, או הייקרים כדי ליהנות מכל השפע הזה: גם משפחות, זוגות או קבוצות יכולים לבלות בטיול בין הכפרים הציוריים, ליהנות משפע המים במעיינות ובנחלים, להתענג על האוכל היווני הנפלא שיש למקום להציע ולהתנתק לשבוע מהציוויליזציה.

ניתן להגיע לאזור זגוריה וצומרקה בכמה דרכים:

1.בטיסה מאתונה, לשם יש הכי הרבה טיסות סדירות ומשם בנסיעה של כ500 ק"מ לזגוריה בדרך יפהפהיה עם עצירות בדרך

2. מסלוניקי בנסיעה של כ-4 שעות 3.טיסה

3. בטיסה לקורפו- יש בעונה טיסות ישירות אך אלה הן טיסות צ'רטר - מוגבלות לשבוע בלבד, לא יותר ומשם במעבורת לאיגומניצה (נמל) ושם שוכרים רכב ובנסיעה של כשעה וחצי מגיעים לזגוריה (או צומרקה). צריך לזכור שהיצע הרכבים מוגבל ואינו מגוון כמו מאתונה.

4.בטיסה ליואנינהמשם ברכב כשעה וחצי לזגוריה או לצומרקה.

נחתנו באתונה ועשינו את הדרך לזגוריה ביום אחד, מפאת קוצר זמן. אולם לא מומלץ לעשות מסלול זה ביום אחד אך אפשרי ביומיים. עם חניות ביניים.

שלוש הפתעות בדרך לזגוריה

תעלת קורינתוס

"מהרו, יש אניה בתעלה " קרא אחד החברים כשעצרנו לאחר 100 ק"מ מערבה מאתונה לתצפית על תעלת קורינתוס.

מיהרנו לצאת בריצה לכיוון הגשר ואז מתחתנו, בעומק של כ 80 מטרים , ראינו מחזה מרהיב: מעבורת אדומה נגררת על ידי ספינה קטנה , בתוך תעלה עמוקה שמימיה כחולים כחולים ודפנותיה הצרים יוצרים צורת חרוט, מחזה יפהפה ונדיר למדי, כי רוחב התעלה אינו מתאים לאניות משא רחבות בנות ימינו.

תעלת קורינתוס שנכרתה בשלהי המאה ה19 חוצר את מיצר היבשה של קורינתוס ומקצרת את המרחק מהים האדריאטי לפיראוס ב 320 ק”מ.

אורכה כ 6 קמ ורוחבה 21 מ' בקרקעית ו 25 בקודקוד . עומק המים 8 מ וגובה הדפנות מגיע עד 80 מ מעל פני הים

מעל התעלה הוקמו שלושה גשרים אחד למסילת רכבת ושניים לכביש ראשי ממרכז יוון לפלופונס . בשני קצות התעלה הוקמו גשרם המורמים מעליה לצורך מעבר כלי רכב.

מעבורת נדירה בקורינתוס- צילום: אורטל צבר

המשכנו כ 130 ק"מ משם לאורך צפון הפלופונס אל אחד הגשרים המדהימים בעולם - גשר המיתרים המפורסם ריו אנטיריו

גשר ריו אנטריו Rio Antirio

הגשר הזה נחשב לגשר המיתרים הכי ארוך בעולם: כ 2.2 ק"מ אורכו והוא ונבנה בתקנים מחמירים הגנה מרעידות אדמה וסופות הוריקן. אז אם בחרתם לסוע עליו אתם יכולים להיות רגועים..

הגשר מעוגן הכבלים מקשר בין העיר ריו בצפון הפלופונס לעיר אנטיריו הממוקמת מעבר למפרץ קורינתוס במערב יוון. הגשר שנחנך ב 2004 משפר דרמטית את הגישה לפלופונס שלפני כן היתה רק דרך מיצר קורינתוס.

רוחבו 2 מטר והוא כולל 6 נתיבים: מהם ארבעה המיועדים לרכבים ושני נתיבים להולכי רגל. יש אפשרות לחצות את המפרץ מעל הגשר אך אנחנו חצינו אותו בהפלגה במעבורת שהיא חווייתית לא פחות.

הנסיעה על הגשר ברכב כרוכה באגרת מעבר ואורכת 15 דקות.

גשר אנטריו - צילום: אורטל צבר

ההפלגה במעבורת נמשכת כ20 דקות. ירדנו מהמעבורת והמשכנו עוד 90 קמ צפונה עד שהגענו למקום קסום ומפתיע.

לורוס ספרינגס- לתפוס שלווה מול בריכת טורקיז קסומה

השעה כבר היתה 18.30 בערב והשמש החלה לרדת אם כי היה עדיין חם בחוץ. הנהג שלנו עשה פניה חדה לשביל צדדי, לתוך יער קטן ולעיננו נגלה לפתע מחזה קסום ועוצר נשימה של בריכה יפהפיה בצבע טורקיז .

קשה היה לעמוד בפני המים המפתים האלו ואורי- הצעיר והאמיץ שבחבורה –נתן קפיצה למים- קפיצה שלוותה בצווחה חדה עם המפגש עם המים הקפואים שהטמפרטורה בהם היתה 5 מעלות בקירוב.

לורוס ספרינגס הוא למעשה נקודת נביעה של נהר הלורוס הזורם בחלק המערבי של מחוז אפירוס . דרומית מיואנינה. נקודת הנביעה הפכה לבריכת מים טבעית עמוקה והמים בוקעים מסלע בתחתית האגם הקטן.

הבריכה מוקפת בצמחייה ובעצים ומסביב לו יש שביל הליכה שכולל גם ספסלי ישיבה. מקום אידיאלי למרגוע ולפיקניק . זו היתה נקודת פתיחה טובה למפגש עם הטבע המרהיב שציפה לנו בהמשך..

הוראות הגעה : מפיליפאידה נוסעים לכיוון יואנינה על הכביש הישן עד השילוט שמאלה למעיינות שם כנסו פנימה חצו את הגשר מעל הנהר ומול תחנת המים פנו ימינה והמשיכו לנסוע 1 ק”מ . המעייינות יופיעו מימינכם

השתקפויות בבריכת לורוס- צילום: אורטל צבר

רגעי שלוה בלורוס ספרינגס- צילום: אורטל צבר

לאחר שתיעדנו את כל היופי הזה, המשכנו בדרכנו. כ-80 ק"מ וכשעה וחצי נסיעה משם הביאה אותנו בשעת השקיעה היפה, אל המלון המקסים שלנו Aberratio הנמצא בכפר ארסטי בזגוריה שבצפון מחוז אפירוס .

מלוןAberratio צילום: אורטל צבר

אריסטי הוא כפר ציורי ומקסים ביופיו, אחד מ 46 כפרי הזגוריה, היושב לשיפולי ההר המקביל להר גמילה . וניתן ביום עם ראות טובה לצפות לעבר העמק ולראות באופק הקרוב את הכפרים, פפיגו, מיקרו פפיגו וויקוס .

חבל זגוריה מאגד 46 כפרים בהרי פינדוס PINDUS ששטחו כ1000 קמ"ר אולם רק 6000 תושבים מתגוררים בו.. אמנם כיום נסללו כבישים מסודרים לאזור אולם בעבר הדרכים היו לא קלות והצעירים עזבו לערים הגדולות לחפש פרנסה. יופיו של המקום ניכר בכך שהכפרים נשתמרו מהתקופה העותמנית וחלק מהבתים הפכו למלונות בוטיק מקסימים שחוקי השימור המחמירים אילצו אותם לעמוד בסנטדרט גבוה שקבע אף את עובי הקירות ואת סוג החלונות וכך שימרו את יופיים והאותנטיות שלהם.

בחור צעיר נמוך קומה וחייכן העונה לשם Panagiotis panos או בקיצור פאנוס- קיבל את פנינו בכניסה למלון הבוטיק היפהפה Aberratio הצופה לנוף קניון ויקוס. המלון בן 12 החדרים הוא מלון משפחתי . כל חדר/סוויטה הם יחודיים ומעוצבים בטוב טעם ברמה של 4 כוכבים. מחיר לחדר נע בממוצע בין 120-150 יורו ללילה.

את ארוחת הערב המיוחדת אכלנו בכיכר הכפר אצל ליאנה במסעדת En Aristi שמטעמיה המיוחדים ואישיותה הנעימה עשו להם שם בסביבה. בין השאר הגישה מעדן מחצילים ברוטב עגבניות בטעם חמצמץ, בצק פילו ממולא תרד וגבינה, גבינה מקומית שהיא מעין תערובת של קוטג ולבאנה, ועוד מטעמים מעשי ידיה.

קניון ויקוס - צילום: אורטל צבר

בבוקר למחרת בדרכנו לתצפית על קניון ויקוס עצרנו בתצפית על כביש הנחש שמאוחר יותר נסענו בו. הכביש עובר בתוך יער ובין מספר כפרים מקסימים, גשרים, נחלים וצימחיה עשירה, לכן על אף שהמרחק הוא 25 ק"מ בקו אווירי מהפניה בכביש הראשי על לפפיגו הדרך בכביש המפותל ארוכה יותר.

כביש הנחש צילום: אורטל צבר

משם הגענו לתצפית הצפונית על קניון ויקוס vikos . בחודש יוני האביב עדיין חוגג פה במלוא עוזו, פרפרים יפים התעופפו להם בין התורמוסים, הפרגים ושלל הפרחים שפרחו במקום. נדהמנו לראות שמול הנוף המדהים הזה הוצבו להם 4 כסאות רעועים שמושביהם מתקפלים ושאנחנו קראנו להם "כסאות קולנוע" המזמינים אותך לשבת להירגע ולהסניף את המתנה הנפלאה הזו שמעניק לנו הטבע..

שבו לצפות בסרט- קניון ויקוס

קניון ויקוס הנחשב לקניון הסלע הצר העמוק בעולם. שוכן למרגלות הר טימפי ( Tymfi ) ונמתח לאורך 12 ק"מ בין הכפרים מונודנדרי Monodendri ופפיגו Papingo . המקום הוכרז על ידי אונסקו כאתר שמירה עולמי בו מעל 1800 מיני צמחים וסוגי בעלי חיים ביניהם הדב החום. במקום מסלול הליכה מפורסם בקרב מטיילים ומטפסי הרים מאירופה. בסמוך לתצפית ויקוס יוצא גם מסלול הליכה אל מעיינות הוידומאטיס.

פליו גפירו

ואכן גם אנחנו יצאנו לטיול רגלי לאורך הנהר עד לשרידי גשר עתיק – פליו גפירו Palio Gefiro (בתרגום מיוונית – גשר ישן) שמתחתיו גילינו פינת חמד קסומה ביותר – מעין אגם קטן עם מימי טורקיז משם יוצאים גם סירות רפטינג לשיט בנהר. בהמשך השביל יש זרימה חזקה ומרשימה של מים.

גשר גפירו צילום: אורטל צבר

גשר גפירו צילום: אורטל צבר

גבי רוגובו

המשכנו במעלה כביש הנחש המתפתל עד לכפר פפיגו ומשם נסענו לאחד המקומות היפים והציוריים באזור: גבי המים של רוגובו –Rogovo Ovires. שהן בריכות מים טבעיות כלואות בין סלעים מרשימים מפוסלים ומחורצים . הלכנו במסלול קצר ויפהפהה ורטוב בתוך בריכות המים שבעונה זו של השנה עולות על גדותיהן. בסוף השביל היה מפל ובריכת מים. הבריכה ניתנת לטבילה וניתן לבלות במקום כמה שעות.

הוראות הגעה: בכניסה לכפר פפיגו פונים ימינה ומיד שמאלה ישנו שילוט לכיוון מיקרו פפיגו ממשיכים עם הכביש 1.2 ק"מ ותראו מימינכם מגרש חניה מאולתר. מחנים את הרכב, חוצים את הכביש ונכנסים לאפיק הנחל ולגבי המים

.

גבי רוגובו- צילום אורטל צבר

גבי רוגובו- צילום אורטל צבר

אחרי הבילוי המהנה בגבי רוגובו הגיעה השעה לארוחת צהרים. נסיעה קצרה אל הכפר מיקרו פפיגו Mikro Papingo. הביאה אותנו אל מלון הספא מיקרו פפיגו 1700 פה טיפסנו ברגל במעלה ההר בעליה תלולה וכה אפיינית ליוון, אבל בסוף העליה חיכתה לנו הפתעה : מלון ספא מדהים של אלזה וקוסטס מי שהתקשה בטיפוס קיבל טרמפ עם הטרקטורון המקומי המשרת את האורחים

אלזה

אשה צעירה ויפה בשער בלונד אסוף ובחלוק לבן קיבלה את פנינו במלון הספא המשפחתי המרשים שלה ושל בעלה מיד כיוונה אותנו אל המרפסת היפה הצופה אל הכפר, שם כיבדו אותנו בתה צונן עשוי מעשבים שנקטפו מהשדה ליד הבית. מיד לאחר מכן הגיעו הצלחות המקושטות והציוריות עם הסלטים הרעננים והחתוכים להפליא. לאחר מכן הגיעה פשטידת התרד עם הגבינה - ספנה קופיטה – שאי אפשר היה לעמוד בפניה. ליקקנו את האצבעות מהנאה כי האוכל היה כה טעים והקינוח- גלידה מקומית בריבת אוכמניות תוצרת בית היה סיום הולם לארוחה הנפלאה שלוותה גם ביין מקומי תוצרת בית.

אלזה - צילום: אורטל צבר

צילום: אורטל צבר

סיפורם של אלזה ובעלה קוסטס kostas Kentaris הוא ספור מרתק. קוסטס זכה בשנת 2000 במדליית זהב בריצת 200 מ"ר באולמפיאדת סידני שבאוסטרליה והפך למפורסם מאד ביוון. הוא החליט למנף את הצלחתו והקים ביחד עם אשתו המקסימה אלזה את המלון שנבנה בחלקו על קרקעות משפחתיות בכפר.

אלזה היא המנהלת בפועל של המלון המשפחתי שכולל גם ספא ובריכה על הגג והיא מפורסמת מאד באזור וביוון כולה. היא מכינה סלטים ציוריים וארוחות בריאות מיוחדות ואחד המטעמים המיוחדים שלה הוא ספנה קופיטה – מאפה פילו עם תרד מקומי תוצרת בית וגבינה. היא מלקטת את המרכיבים המשובחים לאוכל שהיא מכינה מחלקות שונות בכפר, שם מגדלים : פטריות, תרד, דובדבנים, עגבניות, פלפלים ועוד. ויש לה גם זרעים של גידולים מיוחדים מימי סבתא שלה אותם היא זורעת מחדש בכל שנה. אם חסר לה מרכיב מסויים כמו קישואים או תרד היא לא קונה בשוק אלא מודיעה ללקוחות שכרגע המאכל המיוחד אינו בתפריט.

אלזה סיפרה לי שיש להם 8 מבנים בכפר עם חדרים וסוויטות. שרובם מהמאה 17 וכולם על פסגת ההר בגובה 1000 מ' . אונסקו הכריזה על האתר מיקרו פפיגו כאתר מורשת עולמית

הגשרים של נהר הוידאמטיס

משם המשכנו למרכז זגוריה לצפות ולצלם את גשר קוקורוס Kokkoros Bridges , המתנשא מעל נהר הוידומאטיס. גשר גדול ומרשים בעל קשת גדולה הנמתח בין שני צוקים לצד הכביש המוביל אל הכפר קיפוי kipoi . למרבה אכזבתנו הערוץ היה יבש והסיבה לכך היתה שככל הנראה מי הנהר הזורמים, נכנסים בשלב מסוים מתחת לאדמה. אך בכל זאת עשיתי סדרת צילומים לתעד את הגשר הנפלא הזה.

גשר קוקורוס צילום אורטל צבר

גשר קוקורוס צילום אורטל צבר

קליאו
כשהגענו לכפר דילופו Dilofo, ראינו בית קפה בככר אולם מלבד כמה תיירים שאכלו שם, גילינו שהמקום די נטוש. אחד החבר'ה סיפר שבכפר מתגוררת זקנה מיוחדת במינה בת 90 ומעלה הלך לחפש אותה. הוא מצא אותה יושבת לבדה בחצר הכנסיה המקומית לבושה בסוודר מפוספס חצאית שחורה וגרביים תואמות . גילינו זקנה יפה חרושת קמטים בעלת עיני דבש טובות, שחייכה חיוך נטול שיניים ולא הפסיקה לדבר ביוונית למרות שלא הבנו דבר ממה שאמרה. היא שמחה מאד לבואנו והחלה לשתף אותנו בזכרונותיה מתקופת מלחמת העולם השניה. את זה הבנו מאחד המדריכים שתירגם את דבריה וסיפר שבתה שהיא מורה בבית ספר ביואנינה ומבקרת אותה פעמיים בשבוע .

קלואי - צילום אורטל צבר

הממשלה דואגת לזקנים שהתגוררו בבתים ישנים ומטים לנפול והעבירו אותה ואחרים כמותה למבנים משופצים.בכפר ונציג מטעם הממשלה אף מגיע לתת תרופות ולתת להם אוכל אחת לשבוע. ואנחנו בילינו במחיצתה שעה ארוכה ומצלמים אותה ללא הרף. עם לכתנו חיבקה ונישקה אותנו ואז קמה ועמדה בפתח הכנסיה ונראתה כה בודדה וחסרת ישע וליבי יצא אליה.

מדילופו המשכנו אל עוד נקודת תצפית עוצרת נשימה- ה"מרפסת " של Oxya. הצופה לקניון ויקוס מכיוון אחר נפרש למרגלותנו עמוק ומרשים ביותר וליבי החסיר פעימה. מול עוצמתו של המקום. בהמשך השביל הצר יש שלטי אזהרה למטיילים המודיעים כי ההליכה בהם היא על אחריותם בלבד.

קניון ויקוס- צילום אורטל צבר

אקיס קיקיצה

בדרכנו לארוחת הערב עצרנו ל"קפה קצר" אצל אקיס קיקיצה במונודנדרי –momodendri. אקיס, כמו כל היוונים מכניסי האורחים , כל כך שמח לקראתנו ובהתלהבות רבה החל להגיש לנו מטעמים מעשה ידיו שקשה היה לעמוד בפניהם. נהננו במיוחד מהמאפה המושלם שלו המוכר בכל יוון בשם "אלברופיטה - מעין פשטידה קריספית ממולאת בגבינה בטעם נפלא הקרויה על שמו- "פיתה קיקיצה." אקיס, גבר שרמנטי וחם בן 52 , הוא מסעדן ותיק וידוע. המסעדה שלו קיימת משנת 1958 והיא אחת הטובות במונודנדרי.

אקיס- צילום אורטל צבר

ביום השלישי הדרמנו אל העיר יואנינה Ioannina, בירת המחוז (מחוז אפירוס Epirus).
והיה לנו מפגש נימוסין קצר שפת האגם עם מושל חבל אפירוס - Kachramenis – עשינו סיור קצר בעיר העתיקה, ובין החומות ומשם המשכנו דרומה אל חבל צומרקה Tsumerka.

נסענו בכביש יפה ומתפתל החוצה את נהר הארכטוס Arachtos, כשלעיננו נגלה לפתע פסל מרשים ומוכסף של דמות ללא פנים פורשת ידיה לצדדים.בזעקה. כשעצרנו במקום התגלה לנו שמדובר באנדרטה לזכרם של הרוגי תאונת האוטובוס שאיבד את בלמיו והתהפך לתהום במקום זה לפני כעשור– תאונה בה נהרגו 29 אנשים. את הפסל יצר פסל מפורסם ביוון - פאפא יאניס – אשר השתמש בשרידי האוטובוס כחומר הגלם לפסל. בעקבות התאונה הטראגית המחוז החל בפיתוח הכבישים בחבל צומרקה. במקום אנדטרה עם שמותיהם של הנספים ופרחים לזכרם.

אנדרטת אסון האוטובוס- צילום אורטל צבר

ברוכים הבאים לצומקרה

הדרך לצומרקה היתה ארוכה ומפותלת אך עוצרת נשימה ביופייה .המיניבוס שלנו השתרך לאיטו בעליות ובסיבובים הרבים . השילוב הנפלא של ההרים העצומים בגודלם מכוסים בירוק מול הפריחה הצהובה של שיחי האחי רותם לצידי הדרכים יצרו תמונה נפלאה .


בתחנה הראשונה בצומרקה נעתקה נשימתנו מול הנוף שנגלה לפנינו בפסגה בגובה שלשל כ1300 מ' . עמדנו ברחבה של בכנסיה עתיקה בכפר בשם Agios Georgios משם השקפנו על נהר הארכטוס ואל הכפרים ורכס הרי צומרקה. זו אחת התצפיות המדהימות של הטיול המשקיפה על כל האזור הנפלא הזה. שילבנו ידיים במעגל כשהרחפן מעלינו מנציח את כל היופי הזה.

הוראות הגעה

: בצומרקה 4 קילומטר לפני שמגיעים לכפר סיראקפונים שמאלה במעלה ההר

ומגיעים לתצפית - שם נמצאת כנסיה עתיקה (על שם אגיוס גיאורגיוס)

תצפית Agios Georgios צילום מרחפן: אורי מגנוס

מעיינות קויאסה

עזבנו את אגיוס גיאורגיוס בדרכנו לאחת ההפתעות הגדולות של הטיול. – מעיינות קויאסה. שום דבר לא הכין אותי למחזה שנגלה לעיני כשצעדתי על שביל העיזים הצר בין העצים הסבוכים בדרך למעיינות קויאסה,. לא ראיתי במקום כל שלטי הכוונה ופשוט המשכנו עם השביל עד שהגענו לתחנת מים שהפכה לבית קפה קטן וחמוד בלב היער אותו מתפעלות אם ובתה ומוכרות דבש מקומי, ריבות תוצרת בית, קרקרים ושוקלדים למיניהם וגם קפה ותה להשיב את הנפש.ליד בית הקפה יש ספסלים ושולחנות פיקניק על שפת המים הזורמים.

מאחרי המבנה המשיך המסלול לאורך אמת מים עתיקה שופע בצמחיה ירוקה . חציתי גשר קטן על המים השוצפים ומעבר לסיבוב נגלה לעיני לפתע גן העדן האבוד- מעיין בצבע תכלת טורקיז ולצדו נחל עם המפל מדהים ביופיו, מוקף בסלעים שניתן לשבת עליהם ולשכשך רגלים במים. המים קרים מאד בעונה זו של השנה.(יוני)

מעיינות קויאסה- צילום אורטל צבר

מעיינות קויאסה- צילום אורטל צבר

דקות ארוכות ישבנו שם מהופנטים מיופיו של המקום הנסתר הפראי והנפלא הזה.. מאזינים לזרימת המים ומתמכרים לשלווה הנפלאה של המקום. המסלול מוגדר כדרגת קושי קלה – 20 דקות לכל צד ומתאים גם למשפחות

לפרטי הגעה למקום חפשו- מעיינות קויאסה.

משם המשכנו לארוחה קלה אצל דינה (קוסטנטינה) ואנגלוס, במלון Anavasi בכפר Pramanta שפינקו אותנו במטעמים המקומיים ודואגים שחלילה לא נשאר רעבים. פילוקסוניה- זוכרים ?

חשבנו כבר שנגמר היום ושנפרוש לחדרים למנוחה כי השמש כבר התחילה לרדת. אבל המארחים שלנו תכננו לנו עוד הרפתקאה. נסיעה למפלי קטארקטיס Katarraktis. נסיעה של שעה מהכפר פראמנטה הביאה אותנו לאזור מדהים בשעת שקיעה .

שקיעה ב מפלי קטארקטיס- צילום אורטל צבר

הליכה קצרה בשביל הביאה אותנו אל מפלי קטארקטיס Katarraktis , מפלים גבוהים המצויים סמוך לכפר בעל שם זה (שמשמעותו ביוונית: מפל). המפלים המדהימים והגבוהים האלו. זורמים בעונת האביב בלבד, כיוון שמימיהם מגיעים מהפשרת השלגים. מפל אחד היה כבר יבש לחלוטין ואת השני תפסנו בימיו האחרונים אך גם הוא היה בעל זרימה מרשימה ביותר, הבנו שבשיאם הזרימה שלהם סוערת במיוחד.

מפלי קטארקטיס- צילום אורטל צבר

אחרי יום גדוש ועמוס ומלא חוויות חזרנו אל הכפר פרמנטה, למלון Orizontes . המלון התגלה כמלון רחב ידים בסטנדרט גבוה עם לובי מפואר ומרשים בגודלו ברמת 5 כוכבים . במלון חדרים שבהם קיר לבנים ואח שבוערת בחורף . והוא צופה לנוף נפלא ורחב ידיים. ויחד עם זאת מחיר חדר/סויטה כ 120 דולר בלבד. הבופה בארוחת הבוקר היה מרשים ומגוון ובמלון 12 חדרים.

ראפטינג על נהר הארכטוס

מרבית היום הרביעי הוקדש לראפטינג על נהר הארכטוס. אחת החוויות החזקות שלי מהטיול. כדי להגיע לנקודת המוצא היינו צריכים לסוע במשך כשעה וחצי ברכב של אכילאוס ללא חלונות וללא מיזוג.. והדבר היחיד שניחם אותנו היה הנוף שנשקף מהחלונות.

הגענו אל גשר פוליצה שם פגשנו את הצוות המקצועי אשר חילקו לנו חליפות ההצלה צמודות ומגפים נגד רטיבות שאמורים היו לשמור על חום גופנו במקרה של נפילה למים .. בכל סירה ושיט מקצועי – סטודנט צעיר היושב בירכתיים חותר ונותן הוראות. נוהלי הבטיחות בשיט מסוג זה הם מחמירים ביותר וטרם עלינו לסירה קיבלנו הדרכה מאחד המדריכים. הראפטינג היה מאד חווייתי אך לא מוגדר כאקסטרים.

רפטינג בנהר - צילום ג'ורג חמלידיס

סיימנו את מסלול הראפטינג בגשר פלאקה Plaka, שקרס בעקבות הגשמים הכבדים בשנת 2014 ונמצא כעת בשחזור ובניה.

משם המשכנו כ-40 ק"מ אל דרום צומרקה, אל הכפר וורגרלי Vourgareli, פה כבר חיכו לנו בקוצר רוח במלון Rouista הזוג הצעיר והמקסים מרינה ודימיטרי מנהלי המלון.

מרינה ודימיטריס

הם נראים כמו זוג צעיר ויפה חסר דאגות בשנות העשרים שלו, אך המראה הזה מטעה כי הזוג הזה נושק לשנות ה 40 שלהם , הורים לשני ילדים קטנים ומנהלים בית מלון משפחתי מצליח שנפתח לפני כשנתיים. הזוג הזה מכשיר את הדרך להרבה צעירים אחרים בכך שהוא מפיח רוח צעירה באזור . דימיטריס ומרינה עושים רבות לפיתוח התיירות באיזור כולל איתור וסימון מסלולי הליכה וולוקיישנים לטיול באיזור. במלון שלהם יחידות אירוח במתחם של מבני אבן מסורתיים בכניסה לפארק הלאומי צומרקה זהו מלון ריסורט 3 כוכבים בלב הטבע הנפלא של הכפר והאזור כולו. ויש עליו חוות דעת נפלאות. לילה אחד לזוג עולה בתקופה הנוכחית 260 שח ללילה בלבד.

מרינה ודימיטריס הכירו באוניברסיטה ושם פרחה אהבתם.. מרינה סיפרה לי שיש בכפר אגדה שמי ששותה ממי המעיין מתחתן ובא לגור בכפר. וכך יום אחד כשדימיטרי בא לבקרה בכפר היא לקחה אותו למעיין והציעה לו לטעום ממי המעיין. וכל השאר כבר הסטוריה.

במלון המשפחתי שהם מנהלים מרינה היא הרוח החיה ומנהלת המלון, האם משמשת כמבשלת, האחות הצעירה ובעלה עוזרים בניהול המלון , ודימיטרי עוסק בעיקר בשיווק ובניהול הטרקים והטיולים בסביבה עם האורחים.

לטייל דרך עיניים מקומות של אנשים שמתגוררים במקום וחיים אותו זו היא חוויה אחרת, ואכן לעת ערב, יצאנו עם מרינה לסיור בכפר וורגרלי , טיפסנו במדרגות לחצר כנסיה קטן שם ראינו את המעיין המפורסם,. משם המשכנו לפארק קטן ויפהפה עם גשר טורקי ישן מוביל לנחל עם זרימת מים נהדרת שפע צמחייה ומפלים קטנים .ממש חלקת אלוהים קטנה.

במעלה המדרגות לכנסיה בוורגרלי- צילום אורטל צבר

גשר ישן בכפר וורגרלי - צילום אורטל צבר

בכפר וורגרלי - צילום אורטל צבר

לאחר ארוחת הבוקר הדשנה יצאנו בליווי דימיטריס, מרינה ופיליקוס, החבר שלהם, אל עבר הכפר תיאודוריאנה Theodoriana, כ-40 דקות נסיעה מוורגרלי, המכונה גם "בירת המים" של צומרקה. הכפר מוקף מעיינות טבעיים.

יצאנו אל מפל סודה Souda, המסלול מתחיל בסמוך למרכז הכפר, הוא קל ונעים נמשך כ 15 דקות במסלול הררי יפהפה . בסוף המסלול הקצר הגענו אל שני המפלים השוצפים – שזורמים כל השנה.

מפל סודה - צילום אורטל צבר

התחנה האחרונה בטיול שלנו היתה ב"חוף צומרקה" נסענו דרך הכפר תיאודוריאנה ובכביש יפיפה אלהמקום אליו מגיעים המקומיים לשחות בקיץ. פינה קסומה זו נמצאת על שפת נהר האכלוס Achelos. ולהגיע אליה צריך לעבור בשביל קצר במשך 10 דקות. המים בנהר בגוונים משגעים של ירוק טורקיז ומאד מזמינים לטבול בהם, גם אם הם קרים מאד. מעל הנהר בצד השני נמתח גשר חבלים שבטיחותו אמנם מוטלת בספק אך הוא ציורי ומצטלם להפליא. נפרדנו פה ממארחינו הצעירים ומכאן המשכנו בדרכנו הארוכה חזרה לאתונה לתפוס את הטיסה לישראל.

חוף צומרקה- צילום אורטל צבר

תם ולא נשלם

הטיול הזה היה משב רוח מרענן, פסק זמן מהחיים ומפגש בלתי אמצעי עם טבע טהור, נקי ולא מהונדס, ועם אנשים טובים ומכניסי אורחים המחוברים לאדמה ולסביבה שבה גדלו וצמחו , מקום שרוצים תמיד לחזור אליו.

אדיו יוון היפה – אני עוד אשוב אליך.. בקרוב.

אורטל צבר צלמת טבע וסביבה והאתר שלי https://www.ortaltzabar.com/

כתובת מייל tz_or@walla.co.il

הסיור באירוח האתר צפון יוון והאיים https://www.greece-islands.co.il/

מסלול הטיול: