בולגריה מבעד לעדשה

הכתבה פורסמה בוי נט בחודש ספטמבר 2019 https://www.ynet.co.il/vacation/worldtrips/article/rySWD6NIr

מהדרכים הכפריות והכבישים המתפתלים מוקפי היערות, בהרי הרילה, דרך אגמים מפלים ונהרות, בהרי הרודופי ועד למנזרים, לקניונים, לגשרי ענק , ערים יפות וכפרים עתיקים בבלקן, נסענו, 10 צלמים , בהובלתו של הצלם עמיר חיל, לראות לצלם ולתעד את יופייה הלא ידוע של בולגריה, כל זאת בעונה הכי נפלאה בשנה בה מתקיים פסטיבל הורדים. בדרכנו פגשנו חסידות מקננות על עמודי חשמל, ביקרנו במפעל מסורתי לאריגת שטיחים לבית המלוכה הבריטי , נפגשנו עם חלילן המייצר חמת חלילים, השתתפנו בפסטיבל הוורדים, הססגוני, ורקדנו עם צוענים בקטיף בשדות הורדים, ביקרנו במפעל קרמיקה משפחתי ולקינוח טעמנו את הבניצה הבולגרית הידועה ושתינו איירון (רוויון) מקומי. חזרנו טעוני חוויות והרבה צילומים נפלאים.

בולגריה, המוכרת לרבים בעיקר כיעד לנופש קליל וזול, לחופשות מרפא וספא, או לבילויים של הימורים התגלתה לנו כארץ מפתיעה ומיוחדת במינה: וכיעד לאוהבי טבע. למרות ששרידי השלטון הקומונסטי ניכרו בכל- במבנים הרוסים וישנים, בתשתיות רעועות ובקידמה שבוששה להגיע למקומות רבים בבולגריה, גילינו שיש בה פינות חמד רבות והיא הפתיעה אותנו באותנטיות שלה, בנופיה, בפולקלור המיוחד, ובשונות שלה מארצות אירופאיות אחרות.

בולגריה היתה שנים רבות תחת השלטון העותמני (מהמאה ה14) עד שזכתה לעצמאות בשנת 1878 לאחר שהאימפריה הרוסית הביסה אותה. לאחר מכן היתה בולגריה נסיכות בולגרית ובעלת שלטון מלוכני במשך שנים ארוכות עד 1944 בה הופל השלטון המלוכני וזמן לא רב לאחר מכן השתלטה המפלגה הקומוניסטית על בולגריה באלימות והיא הפכה לרפובליקה עממית. עד לשנת 1991 היתה בולגריה תחת השלטון הקומוניסטי דבר אשר ניכר בכל מקום. כיום בולגריה היא דמוקטריה פרלמנטרית ובפרלמנט שלה 240 חברים!

מנזר רילה

שעתים נסיעה מסופיה הביאו אותנו למקום מהאגדות: בתוך יער סבוך בין הרי הרילה שוכן לו מזר יפהפה. כשנכנסנו בשער הגדול נעתקה נשימתנו למראה המבנה המרשים שנראה כמו צוייר ביד אמן. מבנה קשתות ועמודים בגוונים של אדום שחור ולבן.

האתר הוכרז בשל יחודו הרב, כאתר מורשת עולמית מטעם אונסקו בשננת 1983.

צילום: אורטל צבר

כנסיית לידת ישו היא המבנה הבולט ביותר בחצר המנזר לצדה מטבח המנזר, מספר מוזיאונים, מגדל ומבני מרפסות מרשימים עם קימורים וקשתות.

המנזר שהוקם במקור במאה העשירית לספירה, שוכן בחלק המערבי של רכס הרי הרילה במרכז יער סבוך בגובה 1147 מטרים מעל פני הים וקרוי על שם נזיר בשם רילסקי ,אשר הוכרז כקדוש על ידי הכנסיה הנוצרית אורתודוכסית, ועצמותיו (יש אומרים כף ידו) קבורים במנזר. המבנה הנוכחי נבנה במאות ה18 וה 19 והוא מוקף חומות בגובה 24 מ' ולו שתי כניסות בעלות עיטורים המשתלבים ביופיו של המבנה. המנזר והמבנה והשטחים החקלאיים סביב לו משתרעים על שטח של 8800 מ"ר.

ששה נזירים בלבד מתגוררים כיום במנזר ואנחנו פגשנו כמה מהם .

מנזר רילה- צילום עמיר חיל

הרי הרודופי-

המפעל הקטן ליצור שטיחים לבית המלוכה הבריטי ולארמון ורסאי

ביום השני לקח אותנו עמיר לביקור במפעל קטן ומיוחד במינו ליצור שטיחי צמר משובחים ויוקרתיים בשיטה מסורתית.

המפעל הכמעט סודי הזה אינו מוכר למטיילים ואפילו לא למקומיים- הוא נמצא בכפר מוסלמי קטן ונידח בדרום בולגריה והוא בבעלות משותפת של בריטי ובולגרי.

בין השטיחים הנארגים כאן על פי הזמנות, יש גם כאלו המוזמנים על ידי בית המלוכה הבריטי, ארמון ורסאי ועוד. על השטחים המיוצרים פה יש 200 שנה אחריות יצרן!!!

עם כניסתנו למקום נגלו לעיננו מספר נשים בגיל העמידה היושבות על דרגשים ללא משענת, מול נולים גדולים ואורגות בשיטה מסורתית של שתי וערב את שטיחי הצמר, על פי דוגמא מצולמת התולה מעל ראשיהן. בכל יום הן אורגות 3-4 ס"מ שטיח בלבד. יש שטיחים שזמן הכנתם לוקח כמה חודשים ועד כשנה. שכר עובדת הוא כ 600 ש"ח לחודש בעוד המנהלת שלהם מקבלת 800 שח לחודש.

צילום עמיר חיל

צילום אורטל צבר

צילום עמיר חיל

צילום עמיר חיל

מנהלת העבודה סיפרה לנו כי השותף הבולגרי מקבל בתור הזמנה צילום או ציור שעל פיו נארג השטיח. בשלב הראשון הוא עושה הפרדת צבעים שלוקחת לו כחודש ימים!

7000 גוונים שונים יש לצמר ממנו אורגים את השטיחים. לצורך יצור הגוון המדוייק נמהלת אבקת צבע במים - עד ליצור הגוון הרצוי. לאחר מכן צובעים את הצמר בדוד מים רותחים ושמים ליבוש.

הבקבוקים בהם נמהלת אבקת הצבע- צילום אורטל צבר

טבילת הצמר בצבע צילום אורטל צבר

משם המשכנו בדרכנו דרך ארץ האגמים ועצרנו לצלם ליד שני אגמים יפהפיים האחד אגם באטק אגם מלאכותי יפהפה, הקרוי על שם העיירה הסמוכה. על שפת האגם מצאנו שדה פרחים מרהיב ומעברו השני של האגם התנשאו רכסי הרים ששימשו מסגרת מושלמת לתמונה.

אגם באטק- צילום: אורטל צבר

האגם השני בו פגשנו הוא אגם דוספט הגדול והמרשים ביופיו. האגם נוצר על ידי הסכר השני בגודלו בבולגריה שהוקם על נהר Dospaska אשר לחופו הדרומי שוכנת העיירה דוספט . מדובר באזור נופש וניתן לשוט באגם בסירות. על שפת האגם יש מסעדה המשקיפה עליו . בעל המסעדה דובר עברית קלה ולקח מאיתנו הזמנה בעברית J

אגם דוספט – צילום אורטל צבר

בדרכנו לדבין עצרנו לצלם גשרים טורקיים עתיקים שמי הנחלים זורמים תחתם.

גשרים עתיקים – צילום אורטל צבר

דבין

דבין היא עיירה בלב הרי הרודופי המשקיפה לנוף יפהפה וידועה כמקורם של מים מינרלים מבוקבקים ואף מפורסמת בזכות המרחצאות החמים שלה. בעיירה שכונות מטופחות לצד שכונות ותיקות ומוזנחות אך במרכז העיירה זורם לו נחל יפהפה. היה מעניין להסתובב ולצלם בשש בבוקר את העיירה המנומנמת מתעוררת לחיים. גברת אחת הוציאה כמה אדניות למרפסת והשקתה את הפרחים, באחת החצרות פגשנו גבר המלטף אפרוח צעיר, טרם צאתו לעבודה, אנשים שתו קפה ואכלו בניצה (מאפה ממולא בגבינה) בקיוסק הפינתי ואחרים המתינו להסעה שלהם והכל באוירה שליווה ורגועה של חיי כפר.

דבין – עיירה בהרי הרודופי- צילום אורטל צבר

רחובות העיר דבין- צילום עמיר חיל

לאחר ארוחת הבוקר יצאנו לבקר בשירוקה לאקה בין הכפרים מיוחדים שבהרי הרודופי . שירוקה לאקה , כפר יפהפה השוכן למרגלות הפסגה הגבוהה ביותר של הרי הרודופי. – גוליאם פרליק. בכפר מתגוררים כמה מאות תושבים בתי אבן יפים בעלי גגות רעפי הציפחה המיוחדים שהתלהבנו מהם, במרכז הכפר ופגשנו קשישים היושבים על הספסל (קלוץ) לפרלמנט של בוקר ומעבירים את הזמן בחברותא ובניחותא.

בשירוקה לקה התגורר אחד מחסידי אומות העולם סטפן מטרופוליטן. שהיה אחד משני ראשי הכנסייה הפרובוסלבית בסופיה אשר תרם להצלת יהודי בולגריה מהצורר הנאצי, תוך סיכון חייו ומשרתו והיה בין אלו שמנעו את המשלוח של 50 אלף יהודי בולגריה למחנות. בכפר קיים פסל לזכרו ותעודת כבוד שהונפקה על ידי יד ושם בשפה העברית

תעודת הכבוד צילום: שאול יהודה

פסל סטפן מטרופוליטן צילום: אורטל צבר

קאלין - החלילן

בכפר שירוקה לאקה נולד אורפיאוס- גדול המשוררים והנגנים ובמקום מתמחים ביצור חמות חלילים. שם גם פגשנו וצילמנו את קאלין- חלילן ויצרן של חמת חלילים המתגורר בישוב שהוא גם מורה בבית הספר למוסיקה, הצטופפנו בסדנא הפרטית הקטנה שלו והוא הסביר לנו בפרוטרוט כיצד הוא בונה את חמת החלילים וניגן לנו כמה יצירות בכלי המיוחד הזה.

חמת חלילים הוא כלי נגינה עתיק שמתחבר לנו עם מראות של צאן , רועים ונוף הררי והצלילים שהוא מפיק נשמעים למרחוק. הוא מאד נפוץ בשירה העממית בבולגריה ומהווה חלק מהפולקלור הבולגרי.

מדי שנה מתקיים בחודשי הקיץ פסטיבל חמת חלילים בהרי הרודופי .

החלילן דבין צילום:אורטל צבר

עין הנשר - Orlovo oko

משירוקה לאקה נסענו כ 25 קמ לכיוון מערב עד שהגענו לכפרים טריגרד ויאגודינה בהרי הרודופי. ביאגודינה קיימת תצפית עוצרת נשימה בשם עין הנשר הנמצאת בגובה של כ 1563 מ"ר והדרך היחידה להגיע אליה היא ג'יפים פתוחים –דרך רצופת חתחתים וקפיצות -אך בסופה תצפית עוצרת נשימה

כששאלתי את טוני המדריך מדוע לא בנו רכבל לתצפית עין הנשרכדי שיקצר את הדרך למטיילים ,קיבלתי תשובה מעניינת: ראש הכפר יוגודינה בו מתגוררים 100 תושבים מחזיק בחברת ג'יפים מקומית, המסיעה את התיירים לפסגת ההר. אשתו של ראש הכפר מנהלת את המסעדה המקומית אליה מגיעים המטיילים לאחר טיול הג'יפים הקופצני, ואביו מפעיל את מערת הנטיפים המקומית שאף היא אחת האטרקציות למטיילים בסביבה.

עסק משפחתי משגשג..

המסע אל תצפית עין הנשר לא מיועד לבעלי לב חלש.. יושבים בג'יפ פתוח כשהנהג בקבינה קדמית ולפעמים צריכים לאחוז חזק חזק כדי לא לעוף מהג'יפ .. אולם למרות הכל החוויה בסוף הדרך התגלתה כשווה ביותר.

בדרך לעין הנשר צילום: אורטל צבר

עם הגיענו לפסגה נגלה לעיננו נוף עוצר נשימה של קניון ענק ועמוק ירוק ויפהפה. בראש ההר נבנתה ב 2009 מרפסת צרה ממנה ניתן להשקיף למטה על כל הקניון הענק והמרשים שמתחתיה

תצפית עין הנשר- צילום עמיר חיל

באזור קיימות שתי מערות : מערת יאגודינה שאורכה 10 ק"מ בחמישה מפלסים נפרדים ונחשבת לארוכה ולעמוקה ביותר באירופה, ובה תצורות סלע מעניינות, ומערת גרון השטן שאורכה 110 מ ורוחבה 35 מ' ובה נתיבי הליכה ומפל הנופל מגובה 45 מ'.

צילום זרימות- עמיר חיל

פלובדיב

עצרנו בדרכנו בעיירה הנהדרת והפופולרית פלובדיב. הסתובבנו ברחובות צרים ומרוצפי האבן בעיר העתיקה וצפינו על האמפיתאטרון הרומי המרשים הבנוי משיש ושבו 6000 מושבים. התיאטרון שנבנה במאה השנייה לספירה והיה חלק מהאקרופוליס של העיר משמשת לקונצרטים והופעות תיאטרון.

האמפי תאטרון הרומי. צילום: עמיר חיל

פלובדיב היפה- צילום עמיר חיל

מנזר בצ'קובו

בצ'קובו אליו הגענו למחרת בבוקר הוא מנזר מרשים ומלא הוד לא פחות ממנזר רילה והוא שוכן למרגלות מדרונות מיוערים של הרי הרודופי.

חצר המנזר גדושה ערוגות פרחים, עצים אקזוטיים ומזרקות שתייה. את המנזר הקימו שני אחים גרוזינים בשם בקוריאני בשנת 1083. הם היו מצביאים בצבא הביזנטי. המינזר הוחרב על ידי העותמנים במאה ה 16 ושוחזר במאה ה17. האדריכלות המיוחדת שלו וציורי הקיר שבו הפכו אותו לאתר מורשת עולם של אונס"קו.

מנזר בצ'קובו צילום: אורטל צבר

במקום ציור קיר פנורמי הגדול בבולגריה פרי עמלו של אלקסי אטנאסוב ושמו תהלוכת האיקונה הפלאית.

תוך כדי הסיור במקום נגלה לעיננו נזיר בעל חזות מרשימה שהפך מיד מודל לצילומים שלנו.

צילום עמיר חיל

הגשרים המופלאים

למחרת בבוקר נסענו לראות ולצלם את הגשרים המופלאים בהרי הרודופי . עמדנו בגובה 1450 מ' מעל פני הים , משתאים מול עוצמתם, והרגשנו לפתע קטנים וחסרי ישע. במורד השביל זורם נחל ויש מפל קטן ויפהפה.

בעבר, הגשרים היוו מערה, שנוצרה על ידי פעילות ההרסנית של מי הנהר. חלקים מסלעי הקארסט האלו קרסו ויצרו גשרי שיש אדירים. רוחבו של הגשר הגדול כ- 15 מ' בחלקים הרחבים ואורכו כמעט 100 מ' והוא מורכב משלוש קשתות. הגשר הקטן הוא במרחק 200 מ' מהגדול לאורך הנהר - בלתי עביר, אורכו 60 מ', בגובה כולל של 50 מ', וגובהה של הקשת הוא 30 מ'. לאחריו ישנו גשר שלישי קטן מאוד, שהוא מערה פונורית, שבה מימי הנהר ארקיופריה נעלמים, כדי להופיע שוב על פני השטח לאחר 3 ק"מ.

חלון לחלום: עמיר חיל

הגשרים המופלאים. צילום: עמיר חיל

מרטיניצה – החסידות המבשרות את בוא האביב והאהבה

מתחת לגשרים ראינו חוטים אדומים שזורים כצמות התלויים על הענפים של העצים . כששאלנו לפשר הדבר הסביר לנו המדריך כי מדובר במנהג בולגרי עתיק. ב1 למרץ קושרים את הסרט על היד לאהובים ולבני המשפחה ועם בוא החסידות מאפריקה הם קושרים אותם על העצים כאות לכך שהחורף הקשה נגמר והאביב הגיע. השם מרטיניצה מלשון מרץ.

מרטיניצה- צילום אורטל צבר

פסטיבל הורדים בקאזאנלק

ניחוחות עזים של ורדים קיבלו את פנינו עם כניסתנו לעמק הורדים בדרום בולגריה. בעמק שבירתו קזאנלק חוגגים הבולגרים בחודשי הקיץ את פסטיבל הורדים ברוב טקס והדר. בתקופה זו מתבצע קטיף ורדים בשדות ממנו מפיקים שמן ורדים לתעשיית הקוסמטיקה.

העמק מפורסם בגידול הוורדים מזן ורד בולגרי הנקרא דמסצנה, אשר מעלי הכותרת שלהם מופק שמן ורדים, מוצר יקר שמחירו עולה על מחיר הזהב וממנו מפיקים מוצרים קוסמטיים רבים. נדרשים 3 טון של ורדים ליצר ליטר אחד של שמן ורדים! המחיר 11 אלף יורו לליטר אחד!


הצרכנים העיקריים של השמן הם הצרפתים המייצרים משמן זה את הבשמים ומוצרי הקוסמטיקה שלהם..
מתברר שרוב הוורדים בעולם (מעל 60%), שמהם מפיקים את שמן הוורדים ואת מי הוורדים, גדלים בעמק זה!
קטיף הוורדים מתבצע בחודשים מאי-יוני מהזריחה ועד שעות הבוקר המוקדמות, בהם עלי הורד סגורים וזאת כדי למנוע התאיידות שמן הוורדים. נדהמנו לשמוע שלכל ק"ג ורדים שהם קוטפים משלמים להם 2 שח בלבד

במסגרת הפסטיבל מחוללות להקות של צעירים הלבושים בבגדים מסורתיים ומופיעות בפני קהל המבקרים הגדול הצופה בהן.

אחת הרקדניות בפסטיבל צילום:אורטל צבר

רקדניות בפסטיבל צילום : עמיר חיל

לאחר שצילמנו את החוגגים יצאנו לחפש את הפועלים העובדים בשדות ועוסקים הלכה למעשה במלאכת הקטיף הקשה. הגענו לשדות ואכן פגשנו שם את הצוענים הקוטפים ורדים בשדות תוך כדי שהם שרים ורוקדים מעת לעת ובין לבין גם ממלאים את השקים בוורדים. ביניהם היתה ילדה יפה כבת עשר לבושה בסוודר ורוד וכשהתחלנו צלם אותה. היא שמה ורדים בשערה והתמסרה למצלמות. שלנו.

צועניה קוטפת פרחים צילום: אורטל צבר

צועניה קוטפת ורדים. צילום: עמיר חיל

אחד הצוענים המבוגרים שבחבורה והזמין אותי לרקוד איתו לצלילי מוסיקה שבקעה מרדיו קטן שהביאו עמם לשדה, לקול צחוקם של חבריו וחברותיו.

לרקוד עם צועני- צילום עמיר חיל

בעיירה דמסצנה ובסביבותיה בעמק הורדים עורכים פסטיבל ריקודים ומופעים. רקדניות ורקדנים לבושים בבגדים מסורתיים ובידם סלסלות ורדים, הופיעו כמיטב המסורת בריקודים מול קהל ישוב ליד שולחנות בעיירה דמסצנה. בעיירות הסמוכות נערכו גם פסטיבלים ותחרויות שירה וריקודים בלבוש מסורתי, עם רקדנים ורקדניות מבוגרים יותר ואוירת הפסטיבל ניכרה בכל.

להקת גיל הזהב בעמק קזנלק בפסט יבל הורדים צילו אורטל צבר

וליקו טרנובו-

הביקור בבולגריה לא היה מושלם ללא ביקור בבירה הקודמת של הממלכה השניה בבולגריה הלא היא וליקו טרנובו. בשנת 1393 נפלה טרנובו בידי העותמנים והיתה בחזקתם במשך כ-480 שנים. העיר היפהפיה הממוקמת על צלע גבעה ומשקיפה לנוף מדהים, מצטיינת באדריכלות מדהימה ובשפע אתרים היסטוריים והפכה להיות אחת הערים היפות בבולגריה. בעיר עובר נהר הינטרה . אחד האתרים המרשימים שבה הוא מצודת צרבץ שממוקמת בראש הגבעה וצופה לנוף מדהים ביופיו. המצודה הזו היתה מקום מושבם של מלכי בולגריה ושל אצילים ודיפלומטים זרים. עם הכיבוש העותמני נהרס המקום כליל ורק חלק קטן מ 400 המבנים ו22 הכנסיות שהיו בה שוקמו.

תצפית על העיר מהמצודה וליקו טרנובו- צילום :אורטל צבר

בדרך אל המצודה נגלה לנו נוף יפהפה של הנהר הגשרים והבתים עם הגגות האדומים טיפסנו במדרגות במעלה הגבעה אל המצודה היפה עד שהגענו אל פסגת המבצר משם נשקף הנוף המדהים של העיר. הגענו עד לכנסיה בראש הגבעה- כנסיית גאורגיוס הקדוש על קירותיה מצויירים פרסקאות של קדושים אורתודוכסים שהם ציורי קיר מדהימים המכסים את קירות הכנסייה.

בחודשי הקיץ מתקיים כמעט מדי לילה מופע אור קולי מהמצודה המגיע לשיאו בצלצול פעמונים ובזיקוקי דינור.

צילום עמיר חיל

מפעל קרמיקה משפחתי

באחד הבקרים נסענו לעיר הקרמיקה טרוייאן הידועה במוצרי הקרמיקה המיוחדים המיוצרים בה. שם מצא לנו עמיר מפעל משפחתי קטן יפהפה ומיוחד במינו ליצור מוצרי קרמיקה עדינים בעבודת יד. אב אם ובתם ועוד 3 פועלים שעובדים לצידם מייצרים מוצרי קרמיקה ייחודים המשווקים לכל העולם ובמחירים נוחים.

צילום עמיר חיל

תמונות של מפעל הקרמיקה – צילום עמיר חיל

חתמנו את הטיול שלנו בסיור ברחובות סופיה הבירה, כשגולת הכותרת היתה בית הכנסת היהודי. בית הכנסת המפואר והמרשים הוא הגדול ביותר בבלקן והשלישי בגודלו באירופה. האדריכל שתכנן את המבנה היה אוסטרי פרידריך גרינאנגר :במאה ה 19. הבניין משלב סגנונות בנייה שונים - בעיקר בסגנון נאו-מורי, אלמנטים של סגנון ונציאני ושל סגנון הזצסיון הוינאי והוא דומה לבית הכנסת הספרדי העתיק בוינה.. במרכזו נברשת ענק השוקלת 1700 ק"ג אשר יוצרה בוינה. בבית הכנסת למעלה מ 1100 מקומות ישיבה .

בית הכנסת בסופיה- צילום: עמיר חיל

בתום תשעת ימי הטיול חזרנו לארץ מלאי חוויות ושלל צילומים ורצון לחזור ולבקר שוב בארץ הנפלאה והמפתיעה הזו שטומנת בחובה הרבה יותר ממה שנראה ממבט ראשון, כל זאת במרחק שעתיים וחצי מישראל.

מוזמנים לבקר באתר שלי – צילום כדרך הטבע https://www.ortaltzabar.com

מוזמנים לבקר באתר של עמיר חיל – צלם טבע מנחה סדנאות צילום בארץ ובחו”ל

https://www.amirhail.com