רשמים (וטיפים) מסיור בארמניה בשבוע השני של אפריל 2014.
אז אולי נתחיל מהסוף ונאמר שארמניה היא יעד מומלץ אבל בהחלט לא לכל אחד וכדי להינות ממנה יותר יש להנמיך ציפיות וללמוד משהו על הרקע ההיסטורי גיאוגרפי של האיזור והעם הארמני. אני גם לא ממליץ לשלב את ארמניה בטיול ליעד אחר (כמו למשל גרוזיה או אזרבאיג'ן אבל אולי כן עם מזרח טורקיה) אלא לתת לה את הכבוד המגיע לה ופשוט לטייל בארמניה.
הארמנים הם אנשים נחמדים בצורה בלתי רגילה, אינם רודפי בצע כלל ובאופן כללי ההרגשה בארמניה היא בטוחה מאוד הן בירבן והן במקומות הנידחים ביותר.
להלן תיאור המסלול והרשמים ממנו. ההתחלה היא פשוטה וקלה נוחתים בשדה התעופה של ירבן ולאחר תהליך קצר של הוצאת ויזה (כרוך בתשלום של כ-8$ בכסף ארמני ניתן להחליף במקום) כבר נמצאים בחוץ. הדרך הזולה להגיע למרכז העיר היא באוטובוס מס' 18 היוצא כל 5-10 דקות.
העיר ירבן לטעמי אינה אטרקטיבית בעליל. מומלץ להתרשם ממנה ולהצטייד להמשך אבל לא מעבר לכך. לאחר יומיים בירבן חזרה לשדה התעופה כדי לשכור ג'יפ להמשך הטיול. נכון לעכשיו חברת סיקסט היא היחידה בעלת משרד בשדה התעופה וההצעה שלה היתה האטרקטיבית ביותר: 45$ ליום כולל כל הביטוחים כולל אפילו פנצ'רים (נבדק).
התחלתי בנסיעה דרומה לכיוון ארטשט. מחוץ לירבן הנסיעה פשוטה ביותר מאחר וכמעט אין כבישים בארמניה. אין צורך בתוכנות ניווט כי פשוט לא ניתן לטעות בדרך וניתן להסתפק בכל מפת כבישים שהיא. איכות הכבישים היא גרועה עד גרועה מאוד. הם מלאים בבורות שיכולים להגיע לעומק של 20 ס"מ ואף יותר. לכן מומלץ שלא לנסוע בשעות החושך ולבדוק ולוודא שהצמיג הרזרבי תקין ומנופח. קחו בחשבון שבגלל איכותם הירודה של הכבישים לא תוכלו בדרך כלל לנסוע במהירות הגבוהה מ-80 קמ"ש ולמעשה ברוב הזמן לא תוכלו לנסוע במהירות הגבוהה מ-60 קמ"ש. אם זה לא היה ברור עד עכשיו מומלץ לשכור רכב עם הנעה ארבע גלגלית הגבוה ככל האפשר מעל הכביש.
לא התעקבתי בארטשט והמשכתי לנוברנק. כאן אולי כדאי להזהיר שמגוון האטקרציות בארמניה מוגבל בעיקרו לכנסיות ומנזרים עתיקים (מאות 9-13). אני ממליץ לדלג על הכנסיות והמנזרים הממוקמים בתוך כפרים מודרניים ולבקר אך ורק באילו המצויים מחוץ למקומות ישוב. כמו כן לבקר באותם מעט אתרים שאינם בקטגורית כנסיות ומנזרים על מנת לגוון את הטיול. אני אזכיר כמה בהמשך.
המנזר בנוברנק מומלץ ביותר ומכיל אמנות ארמנית במיטבה. משם המשכתי לכיוון טטב (שגם הוא מומלץ מאוד) ובדרך עצרתי באחד האתרים המענינים ביותר לדעתי: קרהונג'. זהו אתר פרה-היסטורי המכיל אבני בזלת גדולות המסודרות בשני מעגלים קונצנטריים ומכניס אותך לאווירה מיוחדת מאוד המשתלבת יפה בנוף המקסים מסביב. בדרך לטטב (או בחזרה) ניתן לעצור בנקודה הנמוכה ביותר (היכן שנגמר האספלט ומתחילה דרך עפר) ולבקר בכמה מבנים עתיקים. אני גם ממליץ לא להגיע לטטב ברכב אלא למצוא דרך לעלות לשם ברגל. אם אין דרך מענייינת יותר אז בדרך העפר המיועדת לרכבים. העליה היא בהחלט מרשימה יש נופים יפים ובסוף מגיעים למנזר מקסים. הכפר טטב עצמו אינו מעניין במיוחד פרט לעובדה שהוא די מנותק מסביבתו. אם תרצו תוכלו ללון בתשלום אצל בעל המכולת. הלינה בארמניה עולה בד"כ כ-10 יורו ללילה והתנאים מינימליים (כדאי להצטייד בנייר טואלט מהארץ) ברמה של כוכב אחד אם יש דבר כזה.
בבוקר למחרת החלטתי לא להמשיך דרומה לכיוון מגרי אלא דווקא לכיוון ימת סוון והצפון.
אחרי שתיקנתי את הפנצ'ר מאתמול בעיר גוריס חזרתי בכביש הראשי לכיוון אגגנדזור ועליתי צפונה לכוון מעבר ההרים סלים. בדרך עצרתי לטרק באתר מדהים בשם סמטברד. ניתן להגיע לכנסיה מבודדת וכן למבצר. הנופים מקסימים ובסוף מגיעים לכנסיה מעניינת לא פחות. על המבצר דילגתי אבל מומלץ להגיע גם אליו אם זמנכם בידכם.
כאן אולי כדאי להעיר שכדי ליהנות יותר מארמניה יש ללמוד ולהכיר במעט את הרקע של התקופה בין המאות 10 ל-13. מדובר בתקופה שכוללת בתוכה את מסעי הצלב לא"י שבהם שיחקו הארמנים תפקיד שאינו רק שולי. כדאי ומומלץ מאוד לבקר בכנסיית סנט. גיימס בעיר העתיקה בירושלים לפני שיוצאים לארמניה (בוודאי תרצו לשוב לשם לאחר הטיול). לא מפתיע שכנסיה זו מהמאה ה-12 שמורה היטב ובהחלט משמשת מבוא טוב לסיור בארמניה. מומלץ יותר אבל קשה לדרוש זאת מהמטייל הממוצע להקדים לטיול בארמניה טיול באיזור המכונה "ארמניה הקטנה" שנמצא בדרום מרכז טורקיה של היום בין הרי הטאורוס. כדאי ללמוד מבצרים כמו ילאן, סיליפקה, ואנרבאזה ולהשוות אותם לאילו בארמניה. גם מדרום להרי הקצ'קר תוכלו למצוא שרידים לכנסיות ארמניות.
נמשיך בטיול. במעבר ההרים סלים ישנו קרבנסרי (חאן) סופר מעניין וכדאי להתעכב בו. משם ישירות לכיוון מרתוני. עוד לפני שמגיעים רואים את ימת סוון והמראה מדהים. המשכתי לכיוון העיר סוון ועצרתי לישון במקום מומלץ ביותר הנמצא על הכביש הראשי מיד לאחר שעוברים את הפניה לאתר הצלבים בנורטוס. המלון הנמצא על הדרך הוא ברמה גבוהה מאוד שאינה מאפיינת את ארמניה. המחיר גבוה מהממוצע אבל שווה. בבוקר ביקרתי באתר הצלבים (קצ'קרים). זהו אתר מעניין המכיל קרוב לאלף מצבות עתיקות עם חריתות צלבים ארמניים מתקופות שונות. לא הייתי ממליץ להגיע לשם במיוחד אבל אם אתם כבר באיזור בהחלט כדאי להתרשם.
משם המשכתי צפונה ועצרתי בהריבנק (לא מדהים אבל אם אתם כבר בדרך אז מאוד כדאי). משם לכיוון העיר סוון שנראית תיירותית ביותר (באופן יחסי לארמניה) על פי מספר המלונות באיזור ולכן לא התעקבתי בה. המשכתי לדיליז'ן ומשם לכנסיה הגרטסין. בכלל לא חובה להגיע למרות שזהו אתר פופולרי ביותר. משם לאיז'בן ואז לכנסייה מקרבנק. זו כבר מומלצת מאוד לטעמי אבל כדאי להיעזר במדריך טוב כדי לא לפספס פרטי אמנות רבים. המשכתי צפונה כמעט עד לגבול גרוזיה ואז הדרמתי לכיוון אקטלה ומשכתי למנזר הגפת. המנזר בהחלט נחמד (אפילו מאוד) ממוקם בתוך כפר ולכן אני לא יכול להמליץ עליו בחום.
משם המשכתי לכיוון ספיטק ומשם דרומה דרך מעבר פמבק. העברתי את הלילה במוטל מאולתר בתחנת דלק. תנאים סניטריים מתחת לכל ביקורת (ישנתי בחדר שבו לנה בד"כ המלצרית של המסעדה אשר לצורך העניין עברה לישון באותו הלילה במקום אחר. בהחלט חוויה מעניינת. כמובן שלא טרחו להחליף מצעים מגבות ולנקות (ובהחלט היה מה לנקות) אבל לא היה לילה בארמניה שבו ישנתי יותר טוב. אחרי מקלחת בקבוקים בבוקר יום המחרת המשכתי לכיוון אפרן ומשם עוד דרומה עד לכנסיה יפה בהובנבק הממוקמת מעל ואדי עמוק מאוד (שוב, אינני ממליץ בחום מפאת העובדה שהכנסיה נמצאת בתוך ישוב). מכאן דרומה לאשטרק ואז מערבה לאגרק. כאן עולים צפונה לכיוון פסגת ארגט שהוא כיום ההר הגבוה (4000 מטר) בארמניה. בעונה זו של השנה השלג נערם מגובה של 2500 מטר ומעלה. לכן לא תוכלו בדרך כלל להגיע גבוה יותר אבל מרחב האפשרויות הוא עדיין רחב מאוד (האיזורים המיושבים בארמניה ככלל שוכנים מגובה 1000 מטר עד 2000). מנגד תוכלו ליהנות מזרימה יפה בנחלים, טמפרטורות נעימות ונוף נחמד המטובל בשלג על הפסגות.
הכביש הוא טוב מאוד ובאופן כללי ככל שעולים צפונה בארמניה מצב הכבישים משתפר מאחר ומדובר במחוזות במצב כלכלי טוב יותר המאוכלסים במידה רבה יותר (הכל יחסי כמובן). המחוזות הדרומיים מוזנחים מהבחינה הזו ומאוכלסים בדלילות אבל זה מוסיף להם הרבה חן ואוטנטיות וגם על כן הם המומלצים יותר. לא ניתן להמשיך לכיוון הפיסגה אבל מגיעים לתחילת מסלול הליכה המצויין בתמרור ומוביל לכנסיה והמבצר באמברד. מומלץ ביותר!! זהו טרק נחמד מאוד 3-4 שעות כולל הדרך חזרה העובר שני ואדיות זורמים והנופים מאוד יפים כולל פריחה בשלב הזה של השנה. בנסיעה חזרה כדאי גם לעבור דרך טגר והכנסיה המרשימה שם. כל הכנסיות על ההר בנויות בזלת ושמורות היטב (מצב ההשתמרות הטוב מאפיין הרבה מאוד מהכנסיות העתיקות בארמניה גם בשל העובדה ששימשו כבמצרים וגם בשל טכניקות הבניה המעולות של הארמנים. מביך להשוות למצב ההשתמרות של כנסיות ומבצרים מקבילים בארץ למרות שההשוואה לא תמיד הוגנת).
על הכביש הראשי המשכתי מערבה לכיוון קוש ושם תוכלו להגיע לכנסיה עתיקה ( סנט סטפן, מאה 7) הממוקמת נפלא מחוץ לישוב ובנויה על צלע ואדי (טרק קצר). משם חזרה לכיוון אשטרק (העברתי את הלילה במוטל חביב על הכביש הראשי בחצי הדרך לאשטרק). למחרת נסיעה לכיוון ירבן (דרך בזיליקה עתיקה השמורה במצב גרוע באגדזק) וחזרה הביתה.
 לסיכום אני ממליץ להתרכז באיזור דרום ארמניה שהוא כמעט מדברי ובעל נוף יחודי. הוא הררי יותר ומאוכלס פחות ולכן קרוב לוודאי שבו חווית הטיול תהיה חזקה יותר. צפון ארמניה יפה אף הוא ודומה יותר לנוף הגרוזיני בקווקז הקטן. זהו איזור מיוער ומאוכלס יותר בצפיפות. כדאי מאוד לקרוא על ההיסטוריה והארכיטקטורה של ארמניה לפני שמגיעים כיוון שמגוון האטרקציות מוגבל מאוד ומקיף בעיקר כנסיות ומנזרים מימי הביניים (מאות 9-13). טיול נעים.