החלטנו לנסוע להתאוורר מכל מה שקורה בארץ, סיציליה נראתה כיעד מתאים לאחר 8 ח' במלחמה ולזמן הטיסה. יש טיסות ישירות של ישראייר מתל אביב לקטניה ב- 3:15 שעות. בחרנו להתמקד בעיקר בצד המזרחי ולוותר על פאלרמו וסביבתה עקב חשש מאנטישמיות באזור זה. לפיכך המסלול המעגלי נקבע כלהלן:

ימים 1-3 - טאורמינה, סבוקה, הר אטנה, שייט לאיים האיואליים - לינה בג'יארדיני נקסוס

יום 4 - מסינה, צ'פאלו - לינה בצ'פאלו

יום 5 - וילה רומאנה , אגריג'נטו - לינה באגריג'נטו

יום 6 - רגוסה, נוטו וסירקוזה - לינה בסירקוזה

יום 7 - סירקוזה, קטניה וסיור - לינה במלון צמוד לשדה התעופה קטניה בשל הטיסה בשעות הבוקר למחרת.

נסענו כ- 1250 ק"מ בשבוע הזה.

השכרת רכבים - שימו לב שמשרדי חברות ההשכרה פתוחים בשעות מוגבלות. הטיסות של ישראייר חזרה לארץ הינן בבוקר ובשעת ההחזרה אין מי שיקלוט את הרכב ויאשר לכם במקום שהרכב תקין (ניתן להשאיר את הרכב ולשים את המפתחות בתיבה). אנחנו ישנו במלון ליד שדה התעופה והחזרנו את הרכב בערב שלפני בשעה 20:00. בשעות מאוחרות יותר או בשעות הבוקר לפני 8 או 9 אין עם מי לדבר...

מפת הטיול הכללית של הטיול

27/5/24 יום ב'

הטיסה המריאה מתל אביב ב- 6:00 ונחתה ב- 8:15 בקטניה.

שכרנו את הרכב ויצאנו לכיוון ג'יארדיני נקסוס, שם הזמנו את מקום הלינה, שהיה מעין בית חווה Villa Laura Apartment, דווידה בעל המקום היה ממש נחמד, נתן לנו חדר מאד מרווח וקיבלנו בקבוק יין מתנה, שמנו את המזוודות ויצאנו לכיוון SAVOCA.

סבוקה - להקדיש לה כ- 1-2 שעות, היא עיירה עתיקה ויפה. שמה נובע מצמח הבכור/קשיש (savucu בניב סיציליאני), שיח בעל פרחים לבנים וריחניים שעדיין גדל בר בסדקים שבין הבתים והוא מיוצג בסמל מימי הביניים של הכפר. עיקר פרסומה נובע מכך שכאן צולמו הסצנות המפורסמות ביותר בקולנוע העולמי, הסצנה בקפה ויטלי מהסרט " הסנדק" בה מייקל קורלאונה מבקש את ידה של אפולוניה בתו של בעל המקום וכמו כן גם סצנת החתונה שצולמה בכנסיית סן ניקולו בעיירה. חנינו ליד משרד קטן של התיירות עם סימן i יש מדחן לחניה וכל שעה עולה 1 יורו. הבר עצמו נמצא במרחק של כ- 200 מטר, אבל יש מסלול שניתן לבצע בעזרת מפה שנמצאת בשלטים. כפר יפה ועם נוף מקסים. בסיום הסיור עצרנו כמובן בבר ויטלי לקפה קר...

משם נסענו לטאורמינה TAURMINA וחנינו ב Parcheggio Lumbi (מחיר לשעה 1 יורו), חניון ענק שמשם יש שאטל חינם למרכז העיר. התדירות של האוטובוסים גבוהה מאד. התחנה נמצאת ממש ליד האזור המטוייל עמוס התיירים בשדרת קורסו אומברטו. גם הדואומו של העיירה נמצאת קרוב. בהמשך פיאצה 9 באפריל עם ארמון מהמאה ה- 13.  מגיעים עוד קצת לכיכר ושם יש כנסיה עם תצפית אל המפרץ, שעון עתיק מהמאה ה- 3, אמפיתאטרון . העיירה יפה ומלאת אווירה נחמדה מאד. ניתן לרדת לאיזולה בלה בהרבה מדרגות, אבל אנחנו בחרנו להגיע לחוף ביום אחר, היות שהשעה כבר הייתה מאוחרת, קריר בשביל ים והיינו עייפים לאחר לילה ללא שינה. היות שאכלנו במהלך הטיול בעיר מגוון מאכלי רחוב שהם חובה, כגון: ארנצ'יני, קנולי וגלידה, היינו די שבעים, אז נסענו חזרה לדירתנו Villa Laura Apartment.

28/5/24 יום ג'

אכלנו ארוחת בוקר עשירה וטעימה לפני שיצאנו לדרכינו ובדקנו במשרדי החברה שההפלגה אכן יוצאת באותו היום. יום זה תוכנן להפלגה לאיים האיואליים, היות שרצינו לראות את ההתפרצויות הגעשיות של הר הסטרומבולי STROMBOLI בערב. אומרים שאודיסאוס עבר באיים במסעותיו והיוונים האמינו שהאיים נשלטים ע"י אאולוס אל הרוחות, המחזיק אותם כאן בכלא שלהם כדי להסביר את הסערות הרבות באזור.

הפלגות הערב מתקיימות בתקופה זו רק 2-3 פעמים בשבוע ומבחינת הלו"ז והמסלול שלנו, זו היתה האופציה היחידה עבורנו. ההפלגה יצאה מ- MILAZZO בשעה 12:00 וחזרה לקראת 23:00. הנסיעה למילאצו ממקום הלינה ארכה קרוב לשעתיים. נסענו דרך כבישי אגרה (עלה 4:40 יורו) , בחלופה ללא אגרה לוקח 4 שעות. יש להגיע כשעה לפני היציאה על מנת למצוא חניה ברחוב בסימן כחול ליד (יש לקנות כרטיסי חניה בחנות הטבק שליד משרדי החברה ולשים מספר כרטיסים).

ככה כרטיסי החניה נראים...

לא הזמנו באתר האינטרנט מראש, כי רצינו להיות בטוחים שמזג האויר יתאים, כאשר הגענו למשרד, ההנחה שיש באתר כבר נסגרה. מי שבטוח לגבי מועד ההפלגה, יכול להזמין כרטיסים מראש, יש הנחה של 10% באון ליין...

אנחנו בחרנו להפליג עם חברת NAVISAL (יש עוד חברה, שמחיריה יקרים יותר - TARNAV). ההפלגה עלתה לנו 74.5 יורו לאדם כולל דמי כניסה לאיים. (בחברה השנייה המחיר היה 91.5 ירו למרות שבפרטים באתר נתנו בדיוק את אותם דברים). הבורדינג מתרחש משער אפור במרחק של כ- 100 מ' ממשרדי החברה, משם מתבצע בורדינג גם לחברות נוספות, אז יש עומס אנשים. כשיושבים למעלה על הסיפון הפתוח יש רוח ממש קרה אפילו שהיה חם, חשוב מאד להביא ג'קט ויש כאלו ששמו כובעים להגן על האוזניים.

יוצאים לדרך מהנמל של מילאצו
מילאצו מהסירה

עוד לפני שמגיעים לפנראה, רואים מרחוק את הר סטרומבולי מעשן.

לפני ההגעה למזח של פנראה

ההפלגה עצרה לאחר 1:40 ש' באי PANAREA וניתן זמן חופשי של כשעתיים, האי נחמד עם בתים יפים בבעלותם של כל מיני סלבס, עם סמטאות צרות וכמובן בתי קפה ומסעדות. יש גם חוף ים למי שמעדיף...

מהמזח של פנראה

ב16:15 בדיוק יצאה ההפלגה לכיוון האי סטרומבולי (אסור לאחר, יוצאים אפילו 2 דקות לפני הזמן!), מכאן לקח כשעה נוספת של הפלגה, כאשר בדרך רואים מרחוק גם איים אחרים של הקבוצה: ליפארי, וולקנו, סלינה, בסילוצו.

כשהתקרבנו לסטרומבולי..

כשהגענו למזח של סטרומבולי נאלצנו להמתין כי היה עומס בעזיבת מבקרים מהבוקר.

בסטרומבולי ניתנו לנו 2.5 שעות חופשיות, האי פחות יפה מקודמו, אז טיילנו והחלטנו לאכול את הארוחה במסעדה LA LAMPARA , שהאוכל בה היה טעים.

אם מישהו רוצה לטפס להר עצמו, נדרשות מספר שעות לכך, יוצאים טיולים מאורגנים מהעיירה של 4-6 שעות, ואז נדרשת לינה באי ולכן גם הפלגה מסוג אחר...

בשעה 19:30 ההפלגה יצאה (שוב בהקדמה של 2 דקות- לא בודקים ברמה שמית, אלא רק סופרים את האנשים, אז אל תבנו על זה שיחכו לכם).

בדרך עברנו ליד האי הקטנטן סטרומבוליקו עם מדרגות למגדלור וסלע בצורה של ראש סוס.

ומשם הפלגנו לכיוון תצפית על ההתפרצויות של הסטרומבולי, כשבדרך ראינו שקיעה מדהימה.

ההתפרצויות אורכות שניה או מספר שניות ומי שרוצה להספיק לצלם פשוט צריך להמתין עם המצלמה פועלת ביד במצב וידיאו. התדירות אינה קבועה, אך כל כמה דקות יש . קצת רחוק, צריך זום אם רוצים צילומים טובים. בשלב מסויים ההפלגה ממשיכה חזרה למילאצו. רוב האנשים מעדיפים בשלב הזה לשבת בסיפון התחתון הסגור, כי חשוך וממש קר...

בסופו של יום, שאלנו עצמינו האם זה היה שווה יום טיול, והתשובה אינה חד משמעית, כי אם לא היינו עושים היינו מרגישים שפספסנו... אז שכל אחד יחשוב מה מתאים לו. חזרנו למקום הלינה.

29/5/24 יום ד'

הבוקר יצאנו לכיוון הר האטנה לאחר ארוחת הבוקר. ההר אטנה מעשן כל השנה ומשנה צורתו. היוונים ראו בו את ביתם של וולקן אל הנפחים והקיקלופים. הערבים קראו לו מונג'יבלו, הסיציליאנים קוראים לו הענק הטוב.

מורדותיו הנמוכים פוריים וחיים בקרבתו כ- 1/5 מאוכלוסיית סיציליה. הוא הר הגעש הגבוה והפעיל מבין הרי אירופה. המקומיים אמרו שאפילו המאפיה לא יכולה לסתום לו את הפה.

הפולחן הנוצרי קושר את התפרצויות האטנה לסנטה אגתה ילידת המקום נוצריה המושלכת לבית זונות, אך באורח פלא שומרת על בתוליה. הרומים כורתים את שדיה ואז מתפרץ האטנה וכך הופכת לפטרונית ההר. (שרידיה נמצאים בקתדרלה של קטניה. בפברואר נערכות תהלוכות לכבודה ברחבי העיר).

הדרך ארכה כ- 1:40 ש', ללא כבישי אגרה. יש לרשום בוויז Rifugio Sapienza שזהו החניון הענק ליד תחנת הרכבל התחתונה של האטנה. בתוך החניון עולה 1.20 יורו לשעה ויש לשים כרטיס חניה לזמן שמתוכנן. אנחנו המשכנו עוד כ- 300 מ' בכביש לכיוון מסעדה La Cantoniera שלידה יש חניון גדול חינמי.

תצפית ממקום החניה שלנו על מתחם החניון והקרייטרים סילבסטרי. מימין הנמוך ומשמאל, הגבוה.

משם הליכה של כמה מאות מטרים לעבר לועות הגעש  craters silvestri.

יש קרייטר אחד שהוא פשוט לטיפוס של 5 דקות ויש אחד נוסף גבוה יותר משמעותית שבתחתיתו כתוב שהעליה אורכת 25 ד', אבל זה היה פחות. יש מסלול אחד שהוא תלול בצורה קיצונית ואחד אחר מתון יותר. ארז עשה את התלול ואני עשיתי את המתון, בשניהם מגיעים לאותו מקום ומהר מהרשום... הנוף מרשים ויפה מאד, ומהקרייטר הגבוה ישנם מסלולים מאד יפים ומהנים ללועות נוספים בסביבה - מומלץ ביותר.

2 המסלולים התלול והמתון לקרייטר הגבוה
תצלום של הקרייטר הנמוך מהשביל לקרייטר הגבוה.

לאור העובדה שהיה מאד מעונן בפסגה וגם גשום מדי פעם, לא ראינו טעם לעלות ברכבל למעלה, לכן לסיום שתינו קפה ונסענו חזרה למקום הלינה, החלפנו בגדים ושמנו פעמינו לכיוון

איזולה בלה ISOLA BELLA - החוף היפהפה של טאורמינה. חנינו בחניון שליד הרכבל (נמצא לא רחוק מהירידה לחוף), שעה ראשונה עולה 3 יורו וכל שעה נוספת 2 יורו ויש להחליט מראש כמה זמן רוצים להיות ולהוציא כרטיס במכונות האוטומטיות. יורדים אל החוף במדרגות. עמוס אנשים אבל ממש יפה. כדי לעלות על האי צריך לעבור בתוך המים עד הברכיים. החוף מלא אבנים...באי הקטנטן יש מוזיאון שעולה 5 יורו ואסור להיכנס כשכל הגוף רטוב...אנחנו ויתרנו, אבל מי שרוצה להיכנס, שלא ירטיב את כל הגוף לפני הביקור.

האבנים במים צבעוניות ויפות
שביל הכניסה לאי בתוך מים רדודים
מהאי לכיוון החוף

לסיום שתינו קפה בבית קפה על החוף (מחירים מופקעים - 11 יורו לזוג ).

משם נסענו לקסטלמולה CASTELMULA שנמצאת מעל טאורמינה כמה ק"מ. עצרנו בחניון שמשלמים עם מטבעות בלבד במדחן, אז תדאגו שיהיו לכם מטבעות, אנחנו נאלצנו לחפש מקום שיפרוט לנו שטרות...הכפר יפהפה, סמטאות עם חנויות, נופים מהממים.

עצרנו בסוף לארוחת ערב במסעדה עם נוף מקסים ממנה, RISTORANTE BELVEDERE , האוכל היה בסדר, לא מדהים.

לאחר מכן חזרנו למקום הלינה ועברנו לצלם את הבריכה היפה...

30/5/24 יום ה'

לאחר ארוחת הבוקר נפרדנו מדווידה ויצאנו לכיוון העיר מסינה MESSINA דרך כביש האגרה. חניה Parcheggio Cavalotti . החניון בעל 4 קומות היה עמוס מאד למרות שהוא גדול, שעה חניה 1 יורו. ליד החניה כיכר די עלובה עם מזרקה לצד תחנת אוטובוסים. הלכנו לכיוון הקתדרלה של העיר עם השעון האסטרונומי. בשעה 12:00 השעון משמיע קולות הכוללים שאגות אריה, קריאות תרנגול וצלילי מוסיקה. העניין אורך כ- 15 דקות...יש נוף שמשקיף על המיצרים, הלכנו בשדרות סן מרטינו, רחוב נחמד. היינו בעיר 2-3 שעות, אם היא לא בדרך של המסלול, אפשר לוותר...

משם המשכנו בכביש האגרה (עלה 8.8 יורו) לכיוון צ'פאלו C'EFALU, לכיוון המלון שלנו B&B Panorama שהבטיח חניה חופשית לידו, אך המקום היה עמוס לעייפה ונאלצנו להתרחק לחניה חינמית שנמצאת כמה מאות מטרים משם והליכה למלון עברה דרך מדרגות (עם מזוודות, שידית של אחת מהן נקרעה תוך כדי). החדר היה בצ'ק אין עצמי, היה קטן משמעותית מהמובטח, אם כי היה נקי וחדיש למדי. יצאנו לטייל ברגל לכיוון פיאצה דואומו, נכנסנו לקתדרלה.

טיילנו במסלול שנמצא מחוץ לחומה לאורך הסלעים, היה יפה ומדהים לראות שהקירות החיצוניים חלונות ומרפסות ממש נמצאים על הים...היה יום חם במיוחד, אבל זה היה שווה.

הגענו לאזור המזח וחופי הרחצה החוליים ולאחר מכן טיילנו ברחובות מלאי האווירה והתיירים במסעדות ובארים... לא התחשק לנו להיכנס למכבסה ההיסטורית Lavatoio Mediavale , אבל גם היא אטרקציה למטיילים. לבסוף עצרנו לאכול במסעדה, לא משהו שראוי לציון מיוחד.

31/5/24 יום ו'

ארוחת בוקר במלון שדווקא הפתיעה לטובה במבחר ובטריות האוכל עם בחורה אלבנית, יונה, שגרה בסיציליה כבר 15 שנים שהייתה ידידותית מאד ונעימה ותקשרה איתנו באמצעות הטרנסלייט הקולי...

יצאנו לכיוון VILLA ROMANA שנמצאת דרומה במרכז האי, הוקמה במאה ה- 4 לספירה, שהינה כמו ארמון ובה קרוב ל- 50 חדרים עם פסיפסים מדהימים ביופיים וחלקם אף בגודלם. כרטיס כניסה 12 יורו לאדם. ליד העיירה פיאצה דה ארמרינה. פסיפסים שנעשו ע"י אומנים מצפון אפריקה. הקדשנו למקום כשעתיים , כולל עצירה בסוף לקפה קר.

פסיפס מפורסם של נערות בביקיני בפעילות ספורטיבית

משם המשכנו לנסוע לאגריג'נטו לראות את חוף המדרגות סקאלה די טורקי SCALA DI TURCHI. חניה היה קשה למצוא, אבל לבסוף הצלחנו לצדי הכביש במרחק של מאות מטרים מהירידה לחוף. יורדים לחוף ציבורי יפה וכשמגיעים למטה יש לפנות ימינה, הולכים עוד כמה מאות מטרים ואז מגיעים לאזור בו רואים את המדרגות. בהחלט חוף יפה ומומלץ לביקור, בין אם לצפות ובין אם להתרחץ בו. לצערנו לא היה לנו זמן לשהות, כי רצינו להספיק לראות באותו היום גם את עמק המקדשים.

לאחר החוף נסענו לשים את המזוודות ולעשות מקלחת התרעננות במקום הלינה היה הכי מפואר ומפנק שהיינו בו בטיול הנוכחי Villa sece – luxury rooms - מומלץ מאד!

פינוקים חינם בחדר - היין היה שלנו

נסענו לעמק המקדשים, חנינו בחניון שליד הכניסה שנמצאת ליד מקדש יונו, החניה עולה 1 יורו לשעה, הכניסה עולה 12 יורו לאדם . יש שביל מאד מסודר שלאורכו רואים את שרידי המקדשים ומערות קבורה, חלקי חומה ולאחר צעידה בחום ולחות משמעותיים הגענו למקדש קונקורדיה, שנשמר בצורה מצויינת ומאד מזכיר את האקרופוליס באתונה. אמנם המקום מאד מדובר, אבל לדעתנו לא כזה שווה את המאמץ. מי שמגיע לאגריג'נטו רק כדי לראות את המקום, צריך באמת לאהוב ארכיאולוגיה. הביקור ארך כשעה ומחצה.

המון סברס באתר עם פריחה יפה

משם נסענו למסעדה שהומלצה ע"י הבעלים של הווילה, שהייתה פשוט מצוינת ועם מחירים סבירים בהחלט. OSTERIA EX PANIFICIO . יש חניון ענק לידה, תשלום במכונות בסיום החניה היה רק במזומן... לאחר המסעדה יצאנו לטייל ברחובות היפים באזור המרכזי

ולאחריה נסענו לצפות בעמק המקדשים בלילה שמואר יפה. אין עמדת תצפית ספציפית, פשוט חיפשנו ועצרנו היכן שניתן היה...

1/6/24 יום שבת

לאחר ארוחת בוקר סיציליאנית של טעימות מפנקת ומוגשת בצורה אסתטית

יצאנו לכיוון רגוסה RAGUSA.

חנינו ליד הקתדראלה ומסתבר שבצהריים 13:00-16:00 החניה חינם... טיילנו קצת באזור הקתדראלה וברחובות, חיפשנו תצפית ומצאנו , אבל הקדשנו למקום כשעה ומי שלא עובר שם ממילא, אפשר לוותר על הביקור, כי נוטו וסירקוזה מרשימות הרבה יותר כערי בארוק..

המשכנו לנסוע לנוטו שהוקמה על חורבות עיר שחרבה. עיר בארוק. יש לחנות מחוץ לעיר ליד שער העיר PORTA REALE FERDINANDEA . גם כאן בשעות הצהריים החניה חינם. משם צעדנו לאורך שדרת קורסו ויטוריו עימנואלה בה בנייני ציבור מרשימים ויפים מאד. מומלץ להקדיש למקום כשעה-שעתיים.

המשכנו לסירקוזה SIRACUSA נוסדה בידי קורינתוס בשנת 734.  עיר הלידה של ארכימדס. משנת 213 לפנה"ס היה מצור רומי על סיקוזה במשך 3 שנים. המצור נהדף במידה רבה ע"י מכונות מלחמה משוכללות שבנה ארכימדס. מסופר שבעזרת מראות קעורות הצליח להבעיר אש במפרשי אוניות האוייב. מסופר שמצביא רומאי מרקוס קלאודיוס מרצלוס הורה לחוס על חייו של ארכימדס. אחד החיילים שחיפש אותו נתקל בזקן שישב ושרטט צורות גאומטריות בחול ושאל אותו היכן ארכימדס. הזקן נזף בו שהשחית את שרטוטו והחייל הרג אותו. זה היה ארכימדס.

נסענו קודם למלון לשים מזוודות. התאכזבנו מאד מהמלון BeBIGEA Siracusa שהיה בצ'ק אין עצמי להפתעתנו (לא היה כתוב מראש ), כתב בבוקינג כמה דברים מטעים על החניה פרטית זמינה, על איטום מרעש - הרגשנו שאנחנו ישנים בתוך הרחוב מרוב הרעש, שמירת חפצים - היתה רק במסדרון של מתחם החדרים כאשר אין שם גורם אחראי, היה טחב במקלחון וכדומה - בקיצור, ממליצים מאד להימנע מלהגיע אליו למרות שהיה לו ציון גבוה מאד, דבר מפתיע ביותר.

משם הלכנו לחוף הים הקרוב, שהיה כ1.5 ק"מ מהמלון. חוף סתמי, אבל היה כל כך חם שהרגשנו שחייבים קצת להתאוורר. ילדים שיחקו שם עם חפירות בחול ועם סרטנים שדגו.

ליד החוף אכלנו במסעדה עם מנות טעימות אך קטנות ויקרות...

2/6/24 יום א

סירקוזה - הסתבר שזהו יום הרפובליקה והסיציליאנים חוגגים אותו. הפארק הארכיאולוגי PARCO ARCHIOLOGICO NEAPOLIS , שהיה קרוב למלון פתח שעריו חינם באותו היום. הפארק נחמד, בעיקר בשל הפסלים המיוחדים שנמצאים בו ומערה אקוסטית לא טבעית שמכונה אוזנו של דיוניסוס. התיאטרון היווני מכוסה בספסלים להופעות ולכן פחות מרשים כעתיקות...

הפסל שבתוך המערה החשוכה לחלוטין

המשכנו לכיוון הקטקומבות של סאן ג'ובאני CATACOMBE SAN GIOVANNI מערות קבורה תת קרקעיות מהתקופה הרומית, אך התברר שניתן להיכנס רק בסיור מודרך שהיינו אמורים להמתין לו כשעה. עולה כ- 10-11 יורו.. ויתרנו על ההמתנה כי היה לפנינו יום עמוס.

הקטקומבות מבחוץ

המשכנו ללב העיר העתיקה חצי האי אורטיג'ה לקתדראלה, מעיין ארטוזה והסמטאות היפות. המקווה היהודי היה סגור, אז לא נכנסנו (מחיר כניסה היה כתוב 7 יורו)... הסיור בסמטאות היה נחמד, הרבה אנשים ויש אווירה נחמדה בעיר.

כנסיה חדישה
מעיין ארטוזה
הרחוב של המקווה

חזרנו לרכב לאחר שישבנו לאכול ונסענו לכיוון קטניה, קודם למלון לשים מזוודות (גם כאן היה צ'ק אין עצמי, אבל הבעלים היה זמין לשיחה בווטסאפ והכל עבד כשורה). המלון היה AEROPORTO KATANÈ ROOMS.

לאחר השארת המזוודות נסענו למרכז העיר קטניה, חנינו עם מדחן כמה מאות מטרים מאזור הדואומו.

טיילנו בכיכר הדואומו, נכנסנו לקתדראלה והיה שם טקס עם המון אנשים בשם יום הרפובליקה, לשאלתנו, הוסבר לנו שאנשי המשטרה והכמורה חוגגים. לפי גוגל מדובר בחג לאומי לזכר המשאל עם שנערך בבחירות הכלליות בשנת 1946, אחרי מלחמת העולם השנייה, בו נשאלו האיטלקים מהי צורת הממשל המועדפת עליהם. בזכות תוצאות משאל זה נפרדה איטליה מהפשיזם ומהשלטון המלוכני והפכה לרפובליקה. בתרגום ישראלי זה מקביל ליום העצמאות שלנו.

טיילנו ברחובות מלאי האנשים וחנויות ומסעדות בסביבה, טיילנו לרחוב ויה אתנאה, שהוא רחוב הקניות.

הכנסיה עמוסה בשל הטקס של יום הרפובליקה
אנשי הכמורה הרבים עם לבוש רשמי והיו גם המון מאבטחים
רחוב הקניות

נסענו להחזיר את הרכב השכור ולאחר מכן למלון. ארוחת ערב אכלנו במסעדה פיצריה שהיתה מול המלון, שהפתיעה מאד לטובה באוכל הטעים, בגודל המנות ובמחירים הזולים...

3/6/24 יום ב'

צעדנו בבוקר המוקדם מהמלון עם המזוודות כ- 1 ק"מ לטרמינל. יש לציין שהסיציליאנים לא דאגו שיהיו מדרכות להולכי רגל בחלק מהדרך והצעידה לעיתים מסוכנת על הכביש, אבל בסה"כ היה בסדר ובטרמינל התהליך היה די מהיר והטיסה המריאה בזמן בשעה 9:15.

ניתן לסכם את הטיול כהתאווררות נחמדה ומהנה. לא בטוחה שנחזור לשם, כי האלטרנטיבה של חופי יוון , מניסיוננו, נראית טובה יותר בשל הקרבה והחופים המגוונים.

תמונה מתוך אתר למטייל