אוגוסט 2023, הולנד. הרכב: זוג + בת 7 ובן 4. 9 ימים ברוטו, 7 נטו.

יום ראשון, אמסטרדם: ארמון המלך וכיכר דאם, מוזאון נמו ושיט תעלות

ביום הראשון לטיול קמנו באמסטרדם, אחרי יום ארוך של טיסה. אכלנו ארוחת בוקר במלון, ויצאנו ב9:45. היעד הראשון שלנו היה ארמון המלך שנמצא בכיכר דאם. ההליכה מהמלון לכיכר לקחה בערך רבע שעה, כשבדרך חצינו גשרים ועצרנו להסתכל על התעלות - דרך מצויינת להתחיל טיול בהולנד.

הגענו לארמון ב10:00 (הזמנו באותו הבוקר כרטיסים ל10:00 באתר של הארמון - ילדים בחינם). הארמון עצמו יפה ומרשים מאוד מבפנים ולדעתי מומלץ גם עם ילדים, למרות שהרבה מוותרים עליו - הגדולה מאוד התלהבה והתרגשה להיות ב"ארמון אמיתי", לראות את כל החדרים ולשמוע הסברים. סה"כ זמן בארמון - 45 דקות.

ארמון המלכות, אמסטרדם

אחרי הארמון הלכנו לכיכר דאם הסמוכה. ישבנו להפסקה על המדרגות של האנדרטה (הילדים קבלו עוגיה הולנדית מהמלון). הילדים נהנו להסתכל ביונים שבכיכר, שהחליטו משום מה כל דקה שהן צריכות לעוף כולן בבת אחת לנקודה אחרת בכיכר. במרחק כמה מטרים מהכיכר נכנסנו לLego store - חנות לגו של 2 קומות שיש בה פינות לבנייה בלגו, תחנת רוח מלגו, מדרגות מלגו וכו'. שמעתי המלצות על החנות הזו כאטרקציה, והיא באמת מיוחדת - אבל למי שלא משוגע על לגו ממש לא חובה.

Lego store

אחרי החנות נסענו בtram למוזאון נמו. הנסיעה היא עד לתחנה המרכזית ומשם הולכים כ15 דקות על המזח עד למוזאון. כשהגענו לתחנה המרכזית היה כבר גשם שלא היה צפוי לעצור - עצרנו לקפה לנו ושוקו לילדים במתחם של התחנה (סוג של קניון קטן) ואחר כך הוצאנו מטריות ומעילי גשם ויצאנו לדרך. גם בגשם, ההליכה על המזח נחמדה - ריח של ים, סירות ושחפים בכל מקום.

למוזאון נמו הגענו ב13:30, ונשארנו בו עד 17:15. בהתחלה כשהגענו בן ה4 היה צריך מנוחה, אז לקחתי אותו לנוח באיזור שקט של בנייה בקוביות בקומה הראשונה, בזמן שבעלי המשיך עם הגדולה שישר נכנסה לעניין והתעניינה ממש בהכל. אחרי שהקטן נח וחזר לעצמו, עלינו לקומת הגג לאכול צהריים בקפיטריה שעל הגג.

הגג של מוזאון נמו הוא חוויה נחמדה מאוד בפני עצמה, יש שם מוצגים וגם אזור משחק במים לילדים ונוף מקסים של אמסטרדם. אחרי האוכל ובכוחות מחודשים, התחלנו לחקור (אני עם הקטן ובעלי עם הגדולה) את המוזאון מלמעלה למטה. הקומה הרביעית והעליונה מוקדשת לאדם - למשל יש שם עוברים בגדלים ושלבי התפתחות שונים שעיניינו גם את בן ה4, אבל גם הרבה דברים שפחות מעניינים לילדים קטנים. 3 הקומות הנוספות משכו את הילדים יותר. הקטן אהב בעיקר פינות של הרכבת צורות שונות ממשולשים (קומה 2), כיסאות שאפשר למשוך בחבל ולהרים את עצמך כשאתה יושב עליהם (קומה 1) ובניה של סכרים לעצירת מים משקים קטנים (קומה 1) אבל השיא מבחינתו היה האזור של הבועות בקומה 1 - בשלב הזה כבר היינו כולנו יחד, והמוזאון היה פחות עמוס אז לא היה לחץ על המוצגים - ושניהם בילו לא מעט זמן במתקנים שמאפשרים לך להכניס את עצמך לבועה, לייצר קיר מבועה ועוד. סה"כ מדובר במוזאון באמת מרשים וגדול עם המון מה לראות - אפשר לבלות בו בכיף 4 שעות. מצד שני, הוא גם מאוד עמוס, צבעוני ורועש ויכול להעמיס על החושים - אז למי שפחות מתחבר לעומס כזה כדאי לבוא בפתיחה או בסוף היום כשיותר רגוע.

מוזאון נמו

סיימנו את היום הראשון בשיט של שעה עם פיצה (הזמנו מראש דרך viatour) שיצא בשעה 18:00 ממיקום קרוב יחסית לנמו. כל אחד מאיתנו קבל פיצה אישית (טובה) ושתיה (בירה/יין לנו ומיץ לילדים), והמדריך סיפר מידי פעם אנקדוטות נחמדות שקשורות לאתרים שעברנו ליידם. משם חזרנו בtram למלון ונרדמנו ישר אחרי יום עמוס.

יום שני: פארק בארג אן בוס, עמי ותמי

ביום השני לשהייה בהולנד אכלנו ארוחת בוקר במלון וישר אח"כ עזבנו את המלון באמסטרדם ולקחנו את הרכב שלנו מAVIS (סניף שממוקם במרכז אמסטרדם, קרוב למלון שלנו). אני רוצה לציין לטובה את השירות שקבלנו בAVIS: מהיחס הנעים במשרד עצמו (כולל קפה), דרך העובדה שכשביקשנו להחזיר את הרכב יום לפני המועד שהגדרנו מראש הסכימו והורידו את התשלום על היום הנוסף בלי שום בעיה, ועד לעובדה שקבלנו רכב ברמה גבוהה משמעותית ממה שהזמנו (מרצדס שבעלי התקשה להפרד ממנה).

מכיוון שאת הלילה הבא כבר בילינו בכפר הנופש Rabbit Hill, וב18:00 היתה לנו הזמנה לעמי ותמי, רצינו לעשות משהו יותר קליל וקרוב לכפר הנופש כדי להשאיר זמן לנוח קצת בחדר בין לבין - ובחרנו בפארק הקופים שבבארג אן בוס Apenheul. בעצם, מדובר בפארק שמשלב יער עם פארק, ובתוכו (כ-10 דקות הליכה בתוך הפארק) יש את Apenheul - "פארק הקופים". הפארק ענקי, הרבה יותר ממה שחשבנו שיהיה (גם פארק הקופים וגם הפארק שסביבו) - וגם הרבה יותר יפה ממה שציפינו. הקופים היו חמודים, אבל הכיף האמיתי היה פשוט לראות את הנופים והאגם עם המזרקה בפארק, להסתכל על פרחי המים והברווזים בנחלים ובסוף לעשות פיקניק קטן באזור המיוער. עוד חלק נחמד מאוד היה גן המשחקים בפארק הקופים, שהיה הרבה יותר מעניין ממה שציפינו, וכלל ביתנים שונים שבהם אפשר לעשות כלמני פעילויות שקשורות לקופים - למשל הורדות ידיים עם גורילה (לא אמיתית כמובן), הרמת משקולות שמייצגות רמת כוח של קוף ועוד. בסוף היינו שם מ11:30 עד 15:30 - הרבה יותר ממה שתכננו, וממש לא הספקנו הכל (אבל התעייפנו).

פארק הקופים
פארק ברג אן בוס

התכנית המקורית היתה להגיע לRabbit Hill סביב 14:00 ולנוח שם קצת. בפועל, הגענו רק סביב 16:00. בכל זאת, היה לנו קצת זמן לנוח עד 17:30 - מתי שהיינו צריכים לצאת לכיוון עמי ותמי (חצי שעה נסיעה).

עמי ותמי זו אחת האטרקציות (כביכול מסעדה, אבל בפועל יותר אטרקציה ממסעדה) ששמעתי עליה הכי הרבה דעות חלוקות לפני שנסענו ובעקבות זה היתה לנו התלבטות לגביה. בגדול, מדובר במסעדת פנקייקים מעוצבת בסגנון של הבית של עמי ותמי, אבל בפועל זה ממש פארק שעשועים נושאי קטן. במקרה שלנו זו היתה אחת האטרקציות היותר כיפיות - גם לילדים וגם לנו. האווירה במקום מכשפת, בכל פינה יש הפתעה, משחק או משהו שקורה (הרצפה זזה, המכשפה מעל הדלפק מתחילה לנגן..) כמעט כל פריט, מהרגליים של השולחנות ועד הסידור של האוכל בצלחת, כלולים בעיצוב. אנחנו הזמנו מקומות בפנים, וטוב שכך, כי גם בפנים יש המון מה לראות (בעיני יותר יפה מבחוץ), למשל בית קפה הפוך על השולחן, תזמורת מנגנת ועוד מליון פרטים מגניבים - ואם אתה יושב בחוץ פחות תחווה את זה. הזמנו לילדים מנות ילדים של פנקייק (כדי שיקבלו מטבע לקנות סוכריה אצל המכשפה - כלול בארוחת ילדים) ולנו פנקייקים עם עוף וסלמון. הכל היה בינוני כמו כמעט כל האוכל בהולנד, אבל לא גרוע כמו שחשבתי שיהיה לפי ביקורות ששמעתי. בנוסף, הזמנו לילדים לימונדת מכשפות - שהיתה להיט מבחינתם כי היא מגיעה בכוסות שקופות שמחליפות צבעים, וזה נראה כאילו הלימונדה מחליפה צבעים (את הכוסות מקבלים מתנה). אחרי שסיימנו לאכול ומיצינו את פנים המסעדה (כולל צילום של הילדים בקדרה המפורסמת) יצאנו החוצה והילדים שיחקו במתקנים למשך קצת פחות משעה (חלק מהמתקנים היו רטובים כי בצהריים ירד שם גשם, אחרת בטח היו משחקים יותר). ביציאה עברנו בבית של המכשפה "לקנות" סוכריות עם המטבעות שהילדים קבלו במנת הילדים - וחזרנו לכפר הנופש.

עמי ותמי

יום שלישי: חיטהורן

אחרי יומיים שיצאו עמוסים יותר ממה שתכננו, החלטנו להוריד הילוך. במקור, התכנון היה ללכת לחיטהורן ולפארק הסחלבים (היה צפוי להיות יום יפה עד אחה"צ - הזדמנות טובה לנסוע לחיטהורן) - אבל בסוף החלטנו לוותר על פארק הסחלבים כדי לקחת את הזמן בחיטהורן ולהספיק גם להנות מכפר הנופש.

התחלנו את היום עם ארוחת בוקר מהירה של קורנפלקס, ויצאנו לדרך. בעקבות המלצות, כיווננו את הways לSmith giethoorn, לשם הגענו ב9:15, שמסתבר שזה מוקדם. הזמנו במקום שיט של שעה (יש מסלול שונה לשעה ולשעתיים) וקבלנו מפה עם הסבר על המסלול. היינו ממש בין הראשונים, וזה היה נהדר כי לא היו הרבה סירות נוספות סביבנו והאווירה היתה מאוד רגועה. חיטהורן מקסימה ומרגיעה מאוד. מרגע שמתחילים את השיט, זה מרגיש כאילו נכנסתה לתוך ציור - הכל ככ קטן ומקסים ומטופח. בגלל שהגענו בין הראשונים, התלוו עלינו לכל מקום נחיל עצום של ברווזים, שעדיין היו רעבים מאוד. הילדים נהנו מאוד להאכיל אותם. למרות שעשינו את המסלול שמוגדר לשעה אחת ולא התעקבנו בדרך, לקח לנו כמעט שעתיים (לא גבו ממנו יותר בגלל זה). בסוף השיט עשינו הליכה ברגל למרכז חיטהורן, אכלנו שם צהריים וחזרנו לRabbit Hill.

בערב ירד גשם. בעלי לקח את הילדים לבריכה של כפר הנופש, בזמן שאני קניתי מצרכים בסופר והכנתי להם ארוחת ערב של ספגטי בלונז (המאכל האהוב עליהם בבית). היה ממש נחמד לשבת בבקתה כשבחוץ גשום ולאכול אוכל ביתי.

חיטהורן

יום רביעי: Rabbit Hill

בהמשך למגמה של הורדת הילוך, בשלב זה הרגשנו שכולנו צריכים משהו רגוע יותר, והחלטנו לוותר על התוכניות שהיו לנו לאותו היום (גן חיות בורגרס) ולהשאר בכפר הנופש. גם לנו וגם לילדים עשה טוב להוריד הילוך ולהנות מהמתקנים של הכפר בלי מסגרת זמנים.

את הבוקר הילדים בילו בעיקר בגן המשחקים הפנימי של הפארק, שהוא גדול ומושקע מאוד, והטרמפולינה הסמוכה - בזמן שאנחנו התחלפנו בלהשגיח עליהם ולעשות סידורים (כביסה, בישולים וסופר), ובערב שוב הלכנו לבריכה.

יום חמישי: אפטלינג

אפטלינג זה ללא ספק השיא של הטיול, ורק על הפארק הזה אפשר לכתוב פוסט שלם. הגענו ביום לא עמוס במיוחד (מוגדר "Lively" באתר של אפטלינג) ולא היו תורים ארוכים בכלל - אפילו בן ה4 חיכה יפה ולא התלונן. הגענו ב9:30 (המתקנים מופעלים ב10:00, אבל הפארק נפתח כבר לפני) ומכיוון שאין אצלנו ביקוש לרכבות הרים, הספקנו את כל המתקנים שרצינו בלי בעיה. לילדים גדולים יותר או כאילו שאוהבים אקסטרים או לא יכולים להספיק להגיע בפתיחה - עדיף להשאר שם יומיים ולקחת לילה במלון, שממה ששמעתי הוא חוויה בפני עצמה, למרות שהוא יקר מאוד.

בכניסה שכרנו טיולון לבן ה4 - חשוב מאוד כי ההליכות בהתחלה ובסוף היו ארוכות, והוא גם מאוד נהנה מהטיולון (לא רגיל לעגלות וכו').

את המסלול בתוך אפטלינג תכננו מראש בעזרת האפליקציה המאוד נוחה שלהם: הסתכלתי באתר של אפטלינג על המתקנים, החלטתי מה אנחנו הכי רוצים לעשות, מה רוצים אבל לא חובה ומה בכלל לא מתאים והגדרתי את המועדפים כfavourites באפליקציה. אחרי זה הסתכלתי במפה ותכננתי מסלול שלוקח בחשבון:

 1. להתחיל מהמתקנים עם התורים הכי ארוכים, כי סביב 12:00 התור כבר יכול להיות ארוך מאוד

 2. מסלול הליכה הגיוני (הפארק גדול), ושמתחשב גם בעובדה שב19:15 רוצים לראות את מופע המזרקות שבאגם בכניסה

 3. להשאיר לצהריים מתקנים שאין בהם תור, כמו יער האגדות ודאיורמה

הנחתי מראש שבמציאות דברים לא ילכו ממש כמו בתכנון, אבל באופן מפתיע דוקא הלך ממש לפי התכנון ואפילו הארכות הזמנים היו נכונות. להלן סדר המתקנים שעשינו, כולל תאור:

 1. Symbolica - מה שאנחנו קוראים לו "מתקן מסע", כלומר, אתה יושב על קרון והוא לוקח אותך למסע בעולם כלשהו. במקרה הזה, ממלכה קסומה - כולל נשף מלכותי ואזור שנראה כמו בית ספר לקסמים. זה המתקן עם התורים הכי ארוכים וכנראה הכי פופולארי, והוא גם נמצא יחסית קרוב לכניסה. מתקן חובה שמכניס לאווירה של הפארק.

  תמונה מתוך אתר למטייל
 2. Droomvluncht - גם מתקן מסע. לוקח אותך ליער קסום של פיות וטרולים. קצר ויפה מאוד - גם מתקן חובה לילדים בגילאים צעירים.

 3. Monrail + Volk van Laaf - אזור בפארק שהוא בעצם כפר פסטורלי של יצורים (דומים לגמדים) שגרים בבקתות שכל אחת מהן מיועדת לעיסוק אחר (מאפייה, מבשלה, תינוקיה, בית ספר וכו'). בנוסף לסיבוב בכפר והצצה בבקתות, יש מתקן (Monrail) של נסיעה בקרונות בצורת חלזונות בין הצמרות של העצים מעל הכפר. מתקן נחמד מאוד לילדים (ולילדים בנפשם) וגם מרגיע ולא עמוס בד"כ.

 4. יער האגדות - הבסיס שסביבו בנוי אפטלינג, ולחלוטין חובה. מדובר במסלול ביער שעובר בין אגדות שונות, כשהדמויות בד"כ גם זזות או אומרות משהו. לדוגמה: בחלק של פינוקיו אפשר לנסות לדוג את הלוויתן ולראות את פינוקיו בפנים, וגם את שמשון ויובב מציצים מהפחים ועכברים שרוקדים בבית של ג'פטו. יש אגדה שלא הכרתי בשם "ליליות המים של הקיסר" (תרגום חופשי) שם פרחי המים נפתחים ויוצאות מתוכם פיות שרוקדות, באגדה על 7 הברבורים יש שיט קצר על ברבור לתוך טירה, הדרקון נושף עליך עשן אם מנסים להזיז את הכתר שבאוצר שהוא שומר עליו ועוד. לקח לנו קצת יותר משעה.

 5. Diorama - עולם מיניאטרות שמתאר נוף הולנדי כפרי, חלק ביום וחלק בלילה, כאשר הפריטים זזים (רכבות מיניאטוריות נוסעות וכו'). זה לא מתקן חובה, אבל הוא נחמד ונמצא ממש לייד יער האגדות ואין אליו תור (כי זה חדר פתוח), אז כדאי להגיע אליו בשעת העומס של התורים.

 6. Stoomcarrousel - קרוסלה יפה מאוד שמסתובבת בהתחלה לאט ואז יותר מהר. מתקן כביכול פשוט מאוד אבל גם יפה מאוד - גם הגדולה מאוד נהנתה ממנו (וגם אני). אפשר לשבת בכרכרות או על סוסים או חזירים. נמצא צמוד לDiorama.

 7. Anton Pieckplein - כיכר עם הרבה קרוסלות קטנות. לא עלינו כי הילדים לא התלהבו, אבל היה מקום נחמד לעצירת קפה.

 8. Carnaval Festival - המקבילה של אפטלינג ל"עולם קטן מאוד" של דיסני. מאוד צבעוני ושמח, בן ה4 היה בעננים במתקן הזה.

 9. Sirocco - מתקן מהעולם של סינבד, של סירות עגולות שכביכול נקלעות למערבולת ומתחילות להסתובב. גם המתקן הזה היה מהמועדפים על בן ה4.

 10. Archipel - לייד המתקן של sirocco יש אזור שהוא כביכול האי של סינבד, עם ביתני עץ קטנים מעל המים. אנחנו רק הסתכלנו, אין באמת משהו לעשות שם חוץ מללכת על קרשים או בולי עץ כדי לעבור בין הביתנים ולא רצינו ליפול למים בשלב זה.

 11. Gondoletta - שיט בגונדולות קטנות באגם. חמוד אבל אפשר לוותר.

 12. Pagoda - לייד הגונדולות יש פאגודה שעולה גבוה ומאפשרת לראות את הנוף של אפטלינג. זה מתקן נחמד. לא חובה, אבל אין תור (כי יש מקום להרבה אנשים למעלה) אז למה לא

 13. Pirana - אחד המועדפים לדעת כולנו. אבובים ששטים במסלול עם קצת מפלים וכו' (נרטבים!!!) בעיצוב אינדיאני. הילדים התלהבו וצחקו כל פעם שהאבוב עשה משהו קצת "אקסטרים". השארנו את המתקן הזה לסוף היום, גם כי הוא נמצא קרוב למופע המזרקות וגם כי ידענו שאולי נרטב ולא רצינו להרטב כבר בהתחלה. כדאי לעלות עם מעילי גשם או להביא בגדים להחלפה, ונרתיק נגד מים לדרכונים.

 14. Fata Morgana - מתקן "מסע" שלוקח אותך בסירה למסע בארץ בסגנון אלאדין/אליבאבא עם שד ששומר על אוצר, רקדניות בטן ונמרים בארמון וגם רחובות של אזורי עוני. יש שם דמויות קצת מפחידות, כמו קבצנים, צלף שיורה, שד ונחשים - אבל הילדים אהבו בכל זאת וזה לא הפחיד אותם.

יער האגדות - פינוקיו
Carnaval festival
Symbolica
Monrail
Sirocco

בערב שכרנו מלון בשם גאסטהאוס הוטל קאצובל שנמצא ממש לייד אפטלינג, וגם מטר מסופרמרקט אלברט היין - מלון נחמד מאוד במיקום מושלם.

יום שישי: טירת דה האר וזאנסה סחאנס

אחרי יום מדהים ועמוס באפטלינג, החלטנו לקום קצת מאוחר ולעשות בוקר רגוע. בערב של אותו יום, היינו צריכים להגיע חזרה לאמסטרדם, ולכן תכננו מסלול לאורך הדרך בין אפטלינג ואמסטרדם.

היעד הראשון היה טירת דה האר: הטירה ממש אבל ממש מרשימה ויפה. היא ממוקמת בתוך גנים יפים, באמצע אגם גדול והכל נראה כמו גלויה. יש אפילו מוזיקת רקע בגנים לאווירה. אפשר להסתפק בכרטיס לגנים של הטירה, אבל גם החלק הפנימי מאוד מרשים וכדאי להכנס (למרות שבדיעבד הייתי משאירה את בן ה4 עם אחד מאיתנו בגנים והיינו נכנסים בתורות פנימה עם הגדולה - הוא היה קצת עייף ותסכל אותו לראות הרבה כסאות ומיטות מפוארות שאסור לו לעלות עליהן).

כדי לחבר את הילדים, יש שם גם Treasure hunt ששולח אותם לחפש את האופה של הטירה בכל חדר (בכל חדר יש תמונה של אופה), כשבסוף המסלול מסתיים במטבח של הטירה, שם יש שחקן שלבוש כמו אופה שמברך את הילדים שמצאו אותו.

לפני הנסיעה קראתי על הטירה בספר "משפחה מטיילת", שם הציעו לא להכנס לטירה עם ילדים כי אפשר להכנס רק בסיור מודרך. זה כנראה היה נכון כשהספר נכתב, אבל היום זה לא ככה.

טירת דה האר
טירת דה האר

אחרי טירת דה האר, יצאנו לכיוון זאנסה סחאנס. הטיול בעיירה היה נחמד מאוד - הילדים התלהבו להכנס לקבקבים הצהובים שנמצאים בכניסה. אח"כ הלכנו לראות הדגמה של ייצור קבקבים, ושל ייצור גבינות. בהדגמה של ייצור הגבינות היו גם טעימות גבינות הולנדיות. המקום אומנם תיירותי מאוד (חנויות מזכרות בכל בית) אבל עדיין מצליח להשאר נעים. אחרי ההדגמות הלכנו לאורך האגם לצד תחנות הרוח (לא נכנסנו לתחנות). בין התחנות היה דוכן קטן של הרינג, שמוכר הרינג, סלמון ושרימפס הולנדי - טרי או מוחמץ. קנינו כריך של הרינג טרי שהיה נהדר.

דוכן הרינג בזאנסה סחאנס
זאנסה סחאנס

לקראת ערב, הגענו חזרה לאמסטרדם. לשני הלילות האחרונים בעיר שכרנו בית סירה בשם Amsterdam houseboat amstel . בעלי הוריד אותנו בבית הסירה עם המזוודות ונסע להחזיר את הרכב לסוכנות.

בית הסירה היה פשוט נהדר - נקי, מאובזר ומעוצב יפה וממש כיף לשבת בסלון ולהסתכל על הברווזים והסירות שעוברות ממש ליידך.

יום שביעי, אמסטרדם: וונדל פארק

ביום השביעי (והאחרון, לא כולל טיסה) קמנו בבוקר לגשם חזק. התכנית המקורית היתה ללכת למוזאון הימי, אבל המוזאון נמצא במרחק 15 דקות הליכה מתחנת הtram הקרובה ביותר (לייד מוזאון נמו), והפעם הגשם היה חזק מידי.

בבוקר לא ממש התחשק לנו לצאת ולהרטב. בעלי ניצל הפוגה קצרה בגשם כדי לקנות לנו מאפים במאפייה קרובה לבית הסירה שלצערי אני לא זוכרת את שמה. ישבנו במטבח עם קפה ומאפה והסתכלנו על התעלה מהחלון. לשמחתנו, גילינו שחבורות ברבורים גדולות אוהבות לבלות את הבוקר בשיט בין בית סירה אחד לשני בחיפוש אחרי אוכל. הילדים שמחו להאכיל את הברבורים ובילינו בוקר נעים מאוד של האכלת ברבורים, קפה ומאפה.

houseboat amstel

אחרי שהגשם הפסיק, טיילנו לכיוון כיכר דאם. התכנית היתה ללכת למוזאון ריפלי (חיפשנו מקום סגור) ואח"כ לאכול צהריים ולנסוע לוונדל פארק. בהתחלה באמת נכנסנו למוזאון ריפלי, אבל מהר מאוד הבנו שזה מפחיד מידי לגילאים של הילדים ומשעמם מידי בשבילנו.

בת ה-7 בקשה לנסוע באוטובוס קומותיים של התיירים והחלטנו לזרום עם זה. על האוטובוס קבלנו מפה ואוזניות ושמענו הסברים על אמסטרדם - אפשר גם בעברית. הילדים נהנו לנסוע באוטובוס. ירדנו בתחנה של וונדל פארק.

וונדל פארק פארק יפה מאוד, שמקיף אגם גדול. מאוד נחמד להתרחק קצת מהאווירה הצפופה של העיר ולראות אגמים, צמחי מים ואנפות מים. עשינו טיול לא ארוך מאוד אבל נחמד. פיקניק לא יכלנו לעשות כי הכל היה רטוב.

וונדל פארק
וונדל פארק

אחר כך התיישבנו לאכול במסעדת Heard rock caffe שנמצאת מול הכניסה לפארק. האוכל שם בסגנון אמריקאי, פעם ראשונה שהצלחנו להזמין לילדים המבורגר בלי כלום בפנים ובאמת לקבל אותו בלי כלום בפנים. הילדים קבלו (כחלק מארוחת הילדים) גלידה בכוס גדולה עם קצפת ודובדבן, והיחס של המלצרים היה נהדר. שינוי מרענן מהאוכל ההולנדי, שהוא הצד החלש של הולנד.

בסיום עלינו שוב על אוטובוס התיירים והשלמנו סיבוב עד שהגענו חזרה לתחנה שנמצאת לייד המלון שלנו.