טיול בארמניה וגיאורגיה 29.9 עד ה-10.10 משפחת אסף

התכנון הראשוני היה לעשות טיול בארמניה אבל מכיוון ואין טיסות ישירות מישראל לארמניה ואנחנו (חמשת אנשי משפחת אסף) טסנו דרך גיאורגיה החלטנו שבמקום לבצע את הטיסה הקצרה מטבליסי לירואן אנחנו נתחיל את הטיול מטבליסי ונעבור עם הרכב לארמניה וגם נחזור בסופו של הסיבוב בארמניה לגיאורגיה לחבל קאחטי בו לא ביקרנו בטיול קודם ואשר נימצא בתקופה זו בשיא עונת הבציר.

חברת הרכב ממנה שכרנו את הרכב היתה ב-http://georgia4you.ge שהומלצה ע"י מספר אנשים באתר למטייל. החברה מאפשרת העברת רכב מגיאורגיה לארמניה. ואכן כשנחתנו חיכה הרכב שהזמנו מיצובישי מונטרו 2006 בנמל התעופה עם נציג החברה. הרכב היה במצב מצויין. זו הפעם השניה שאנו שוכרים רכב בגיאורגיה בשיטה הזו ועד כה זה היה סידור מעולה. במיקרה הזה דמי השכירות כללו גם השתתפות עצמית כך שלא נאלצנו אפילו להשאיר ערבון. החברה גם הכינה לנו אישור מעבר לצורך העברת הרכב מגיאורגיה לארמניה. זה עולה כ-70 יורו. גם השירות של הבאת והחזרת הרכב בשדה התעופה עלה כסף במיקרה זה. למרות כל זאת עלויות שכירת הרכב דרכם היתה זולה בהרבה מכל רכב דומה בחברה אחרת. חברה מומלצת.

את הלילה הראשון בילינו במלון ES הנימצא לא רחוק משדה התעופה וממש אידאלי להעברת לילה לקראת היציאה למחרת מטבליסי. אנחנו לא תכננו להשאר בטבליסי. גם מלון זה הומלץ באתר מטייל ומופיע בבוקינג ואנחנו מצטרפים להמלצה.

יום 1 ה-30.9 – לאחר ארוחת בוקר במלון יצאנו ישירות למעבר הגבול בסודוחלו. זו נסיעה של כשעה וחצי - שעתיים. היציאה מגיאורגיה פשוטה מאוד אבל הכניסה לארמניה מחיבת קבלת ויזה העולה 3000 דרם לאדם מעל גיל 18 וכדאי להכין כסף ארמני מראש. רק לאחר מכן ניגשים למעבר הגבול ואז צריך לגשת למשרד נוסף בו מקבלים את אישור המעבר לרכב כאשר מציגים את האישור שהוכן ע"י חברת ההשכרה. זה לא מוסבר ע"י אף אחד מהפקידים במעבר הגבול ורק לאחר שהחזירו אותנו ממחסום היציאה ממעבר הגבול הבנו מה צריך לעשות. באותו משרד שבו מקבלים את האישור גם קיים סניף בנק ובו ניתן להחליף כסף והשער שם היה בהחלט טוב ומומלץ להחליף בו כסף.

לאחר מעבר הגבול, למרות שלא ממש היה לנו מידע עליו ביחוד כיצד מעבירים רכב, לקח בסופו של דבר לא יותר משלושת רבעי שעה, ויצאנו לטיול בארמניה. היעד הסופי של יום זה היתה IJEVAN ואנחנו נסענו דרך M16 שהיא דרך יפה ונופית העוברת דרך Noyembrian המהווה נקודה מצוינת להצטידות בגז כסף למי ששכח וגם אוכל למרות שאנחנו מעדיפים בדרך כלל את המכולות בצידי הדרכים.

איור 1. מראות מהדרך מ-m16

לארוחת הצהרים ניכנסנו ל- Acharkt עברנו את הכפר והמשכנו בדרך 4X4 לכיוון מנזר Kirants לאחר כמה מאות מטרים יש מצד שמאל פינת פיקניק מקסימה ליד גשר הרוס המופיע במפות של תוכנת הניווט בה השתמשנו – OSMEND כ-Samson Bridge .שם ערכנו פיקניק ראשון בארמניה- מומלץ. להלן תמונה מהמקום. כאן המקום להזכיר שני דברים שמאוד עזרו במהלך הטיול. האחד- תוכנת הניווט החינמית Osmend שהוכיחה את עצמה כתחליף GPS אולטמטיבי מדויק ומעודכן כולל שבילים בשטח. מתאים רק לאנדרואיד (לא מצריכה אינטרנט). השני הוא אתר אינטרנט של בחור בשם Rick Ney שחיבר ספר הדרכה אלקטרוני מפורט על ארמניה הניתן להורדה (טוב בהרבה כמובן מלונלי פלנט או כל מדריך אחר הנימכר ברשת) להלן הקישור לאתר שלו - http://www.tacentral.com/.

איור 2. גשר שמשון-פינת פיקניק ליש Acharct

משם המשכנו למנזר Makaravanq היושב במקום מקסים בלב היער. השער היה נעול אבל טיפסנו מעליו כפי שמוצג בתמונה הבאה וניכנסו למנזר וניתקלנו בפעם הראשונה מקרוב בארכיטקטורת הכנסיות המאפינת את ארמניה. גם זו פינה טובה לעצירת פיקניק למי שמזדמן לו או סתם לקפה. המקום נטוש אבל בהחלט נישמר נקי ודי מטופח.

איור 3. חוצים מעל קשת השער כדי להכנס- זה שביל ברור

איור 4. מנזר מאקראוונק במלוא תפארתו.

משם המשכנו ל-Yenokkavan ולמלון Apaga מתוך כוונה לישון בו. המלון מורכב מקוטג'ים הצופים על העמק למטה ודרך משובשת למדי מובילה עליו. הוא יחסית יקר וממנו מתחילה דרך לאתר מערות הנימצא בנחל למטה בשם Lastiver שתכננו לרדת אליו. במלון גם משכירים סוסים לטיולים באיזור. אבל האנשים והמלון לא ניראו לנו (בהמשך גילינו שהארמנים פשוט לא מחיכים יותר מדי) והחלטנו לרדת למצוא מקום ב-IJEVAN עצמה.

הסתבר שזו משימה קשה ואין כל כך שלטים המצביעים על בתי הארחה ולכן ניכנסו לגסטהואס של Anakhit (אנהיט) (גם ממולץ מאוד) שקיבלה אותנו במאור פנים הציעה לנו תה קפה ועוגיות וגם תפוחים ואפרסמונים . לה לא היה מקום אבל היא הציע את עזרתה בחיפוש מקום לינה וגם הציעה לנו לבוא לאכול אצלה את ארוחת הערב. המקום שעליו היא שלחה אותנו בסופו של דבר הוא מאין אתר נופש יומי גם עם מספר חדרים ללינה (שלא היו ממש אטרקציה) ועם גן חיות קטן שדי זעזע אותנו בגלל שלושה דובים שועל וקוף שהוחזקו בכלובים קטנים. העלות שם היתה 5000 דרם לאדם.

איור 5. מבט מהמרפסת של אנהיט

לא רצינו ארוחת בוקר שם. את ארוחת הערב אכלנו אצל אנהיט (כ-4000 דרם לאדם) וגם קבענו שאצלה נישן למחרת. למרות שכבר לפני זה הזמנו ללילה השני מקום ב- Dilijan . יש לה מרפסת יפה וחדרים נקיים והאוכל טוב והיא גם מדברת מילה או שתיים באנגלית. את רוב התקשורת איתה ביצענו דרך מדריכת טיולים דוברת ארמנית שהדרכה קבוצה שוויצרית ששהתה באותו ערב במקום.

יום 2 ה-1.10 – למחרת יצאנו לדרך הישנה בין Ijevan ל- Berd דרך H36 . הדרך מטפסת על הרכס בסדרת פיתולים ומתאימה לרכב 4X4 או סתם רכב גבוה. דרך יפה וממולצת שמשום מה מדריכי הטיולים הרגילים מזהירים לא לנסוע בה. כאשר הגענו לפס נעצרנו ליד אוהלים של משפחות רועים החיות שם ומייד הוזמנו להיכנס לביתם (אוהלם) ולהתכבד ביוגורט וגבינה תוצרתם. להן תמונה מהאירוע. וכל זה בלי שלמעשה נוכל להחליף מילה איתם . כל שיכולנו לתת להם בתמורה היו מזכרות קטנות שהבאנו מהארץ בהם מוזכרים ישו או ירושלים ותנו נתנו לכל מקום בו ישנו כמזכרת.

איור 6. בתוך האוהל בפס בין Ijevan ל-Berd עם המארחים הארמנים.

מהפס הדרך יורדת בתוך יער שהיה בשלכת וכרי דשא עד חציה של נהר Hakhowm שם עצרנו להפסקת קפה . כניראה שגם הארמנים אוהבים להגיע לשם.(תודעת הנקיון שלהם זה לא משהוא).

איור 7. בדרך בין Ijevan ל-Berd

משם המשכנו להצטלבות עם דרך H38 . שהיא דרך נופית יפה לכיוון אגם סוואן הדרך למעשה מתאימה לכל רכב אך איננה דרך סלולה וכרגיל רצוי רכב גבוה. בדרך הזאת המשכנו עד Getik ואז עלינו לאורך דרך H30 העוברת לאורך נהר בחזרה לכיוון Dilijan ונכנסו לביקור במנזר היומי -Goshvank. כאן האתר במרכז הכפר עם דוכני מזכרות. הכנסיות בהחלט יפות מבחוץ אבל כרגיל בכנסיות הארמניות די דלות בקישוטי הפנים.

איור 8. ממראות דרך H38 עם תוספת ישראלית.

מגושוונק המשכנו לאגם Parz בדרך יפה בתוך יער בשלכת . האגם הוא נקודת תיירות מרכזית באיזור וכולל אתר לספורט אתגרי כולל אומגה מעל האגם. בהחלט אטרקציה לילדים . שלנו העדיפו את הסירות ויצאנו לשייט על פני האגם. לאחר מכן חזרנו ל-Ijevan בקניון היפה של נהר ה-Aghstev ללינה אצל אנהיט. 5000 דרם לאדם כולל ארוחת בוקר. המקום מומלץ.

איור 9. על אגם parz

יום 3- ה- 2.10- חזרנו לכיוון Dilijan ועלינו לביקור במנזר Haghartsin. הדרך למינזר עוברת בתוך יער ולאורכה נקודות פיקניק רבות. המינזר עצמו עבר שיפוץ ושיקום רציני והקומפלקס מאוד יפה מבחינה חיצונית. הגענו בדיוק כאשר פתחו את דלתות הכנסיות והחדרים השונים באתר. בהחלט שווה ביקור.

איור 10. מנזר Haghartsin

משם המשכנו בדרך היפה מ-Dilijan ל-אגם סוונק ללא מעבר במניהרה בדרך AH83. לאורך הדרך הזו מפוזרים מוכרי תירס חם שכאשר עברנו אותם היו בדיוק בשלבי ההתארגנות לקראת עמל יומם. מיהרנו לכנסיית Sevanavank על חצי האי באגם כדי לחזות במיסה של יום ראשון שם. בעליה לכנסיה יש רחוב מזכרות ומי שרוצה גם יכול להפריח יונים. הנוף למעלה יפה ואנו המשכנו לפסגת האי לתצפית. כאשר הגענו ראינו את כל פרחי הכמורה ממהרים למיסה וגם אנחנו נכנסנו. התהודה בכנסיה נפלאה וגם קרן השמש שחדרה מהחלון עשתה רושם. השירה בטקס היתה שירת גברים בניגוד לגיאורגיה בה ברוב המיסות בהן נוכחנו השירה היא שירת נשים. להלן תמונה במהלך המיסה. וגם מהנוף הנישקף מפסגת חצי האי כאשר ברקע כבר רואים פסגות מושלגות. כזכור האגם נימצא בגובה 1900 מטר.

איור 11. המיסה בכנסיה בחצי האי באגם סואנק

איור 12. מראות אגם סואן ממרומי הגבעה בחצי האי

משם המשכנו לאורך הצד המערבי של האגם לשדה החצ'קרים של Noratus . מראה סוריאלסטי ומרשים מאוד ויש שם גם הרבה הסברים על התפתחות תרבות החצ'קרים כולל פולחן המים הקדום שהיה קשור בזה. שם פגשנו בפעם הראשונה ישראלים ארמנים מאילת שהיו במסע שורשים כזה או אחר. האגדה הארמנית מספרת שפעם השדה הזה הציל אותם מכובש טורקי שחשב שאלפי המצבות הן חיילים ולא העז לתקוף.

איור 13. שדה החצ'קארים ב-Noratus

המשכנו לארך האגם וחיפשנו מקום לפיקניק בוהריים. כשהתחלנו להתקרב לחלק הדרומי של האגם התחילו להופיע דוכני הדגים המעושנים וליד אחד כזה שבו גם היתה ירידה לחוף עצרנו לארוחת צהרים וגם קנינו דג אחד כדי לטעום. במקום היה מאין מעגן של סירות דיגים וכמה סככות צל בסגנון ארמני. בהמשך הגיע גם זוג ארמני צעיר וצוהל שבעיקר ידע כמה מילים בצרפתית וכמובן שהצטלמנו למזכרת. להלן תמונות של מוכר הדגים שלנו וצילום משותף עם הזוג על רקע האגם.

איור 14. דגים מעושנים לחופי אגם סואן

איור 15. אנחנו בחברת ארמנית חיכנית על גדות אגם סואן

כפי שניתן לראות בתמנות ההרים ברקע קרחים מעצים והתמונה היתה מתאימה גם לצילום על חוף הים באילת או לאורך החוף בסיני. ואכן מכאן ואילך נכנסו לשטח החצי מדברי של ארמניה בעצם ערבה גבוהה מכוסה בעונה זה בעשב צהוב הנחצית ע"י נחלים ופלגי מים המגיעים מפסגות ההרים שכפי שכבר הוזכר חלקן עדיין היה מכוסה בשלג. אני משער שבאביב כאשר הכל פורח המראה מרהיב. להלן תמונה מהדרך למעבר סלים על כביש m10 המדגימה זאת.

איור 16. מראות הערבות הגבוהות בדרך למעבר סלים

בדרך למעבר (כ-2400מטר) ראינו שני רוכבי אופניים על כל ציודם נוסעים על כבישי ארמניה חסרי השוליים שבהם העקיפה אפשרית בכל מצב כולל גם אם רכב בא מולך – זו בעיה שלו שירד לשוליים. בהמשך פגשנו בעוד רבים כאלו. משיא המעבר נשקף העמק המוריק למטה וחאן הדרכים המפורסם של המעבר –בתרגום חופשי "ארמון השיירות". נופי ההר הגבוה בנגב או אילת אבל עם קצת יותר ירוק.

איור 17. מראה מראש מעבר סלים לחאן השירות ולעמק מתחתיו

ירדנו לחאן שהוא מיבנה שקוע בחלקו ועד שלא ניכנסים לתוכו לא ניתן להעריך כראוי את גודלו ואת יופיו. המיבנה העיקרי מורכב מאולם מרכזי שמשני צדדיו מקום להכנסת הבהמות. בין העולמות מפרידים האבוסים ואולמות הצד לבהמות נמוכים מאשר האולם המרכזי. התאורה מפתחי אורור בתיקרה. שם גם ניפגשנו עם רוכבי האפניים שהתברר שהם מבלגיה ומבלים את חופשתם על אופניים בארמניה. וגם את המישפחה מישראל שהציעו לנו לקנת יין אצל בעל הבסטה המקומית. טעמנו את היין אבל לא קנינו כי הוא מכר רק בכמויות של 5 ליטר.

איור 18. בתוך החאן עצמו באולם המרכזי

המשכנו למטה עד לצומת לכיוון Yeghegis ושם פנינו שמאלה לעמק של הנהר Yeghegis . העמק יפה עם הניגודיות בין הקירות המדבריים לעמק הירוק. עברנו בכפר היפה יארגיס המכוסה בעצי אגוז מלך וממש ביציאה פנינו ימינה לדרך שלא ממש היתה מסומנת לכיוון בית הקברות היהודי. ירדנו עד שהגענו למיכוורת לידה עצרנו את ההרכב . חצינו את הנחל ועלינו מעט בשביל עד לשער הכחול עם מגן הדוד המופיע בכל התמונות. המקום עבר שיפוץ ושיקום ויש בו כעת שלטים המסבירים גם בעיברית את תולדות המקום. להלן מספר תמונות. המקום כשלעצמו הוא פינה יפיפה לטיול קטן בעמק או סתם לעצירת פיקניק על גדת הנחל.

איור 19. בית הקברות היהודי ושלטי ההסבר בכניסה

משם המשכנו לבית המלון בחרמון – Lusi tour שהוא מקום מושקע עם גן יפיפה וחדרים טובים וחוץ מחוסר הבנה לגבי ארוחת הערב המקום בהחלט מרהיב ועם בריכת שחיה מחוממת ומקורה. מופיע בבוקינג ובכל האיזור יש שילוט כיצד להגיע אליו. המקום מוזכר במספר תיאורים של טיולי ג'יפים אבל ללא השם המפורש ובהזדמנות זאת כדי להזכיר את אתר הסיור הוירטואלי בעיקבות טיול ג'יפים שהכין יואב חרמוני באתר שלו http://www.hermoni.co.il . אתר ממולץ ביותר . וזו ההזדמנות להודות לו.

יום 4 ה-3/10 – יצאנו מחרמון לכיוון Karmrashen על H 43 . הדרך מטפסת על דפנות עמק הירגיס ועולה לרמה שאותה מנקז נהר Herher . הדרך מתאימה לרכב 4X4 או רכב גבוה (כרגיל לאדות מסתובבות עליה בחופשיות). הנופים לאורך הדרך מרהיבים ולמעלה נימצאים על רמה המנוקדת בכמה תילים געשיים שהגבוה שבהן הוא ההר Vayots Sar המצוי ממש ליד קרמרשאן שאנחנו מצאנו בו מעט סימני חיים כניראה כל התושבים יצאו לעבודה. אנחנו חצינו את הכפר והנהר לצד השני של הנהר כדי להגיע לתצפית על מפל הרהר. ניתן לראות את הקניון אבל לא את המפל אלא אם כן יורדים ברגל כמה מאות מטרים. כמעט הרגשנו שאנו על רמת הגולן. להלן תמונות המתארות את הנוף וגם את חציית הנחל שלידו גדלו עצי תפוחים עם תפוחים מאוד טעימים. פגשנו גם שלושה מקומיים כאשר עצרנו לפיקניק ליד פלג קטן שירדו לדוג בנהר ואמרו שאם נחכה שעה הם יחזרו ונעשה ארוחה משותפת. מימי הנהר ניתפסים בצינור ומובלים לעמק הרהר למטה וכניראה לאגם הרהר בהמשך. בנקודת התפיסה קימת בריכה ולשם ירדו הדייגים.

איור 20. מראה לעבר הקניון ועמק הרהר

איור 21.חוצים את הנחל ליד Karmrashen

אנחנו המשכנו להרהר, בכפר וירדנו בתוכו למרכז הכפר לכנסיה העתיקה. המשכנו גם עד חציית הנהר אך שם הנחל כבר היה יבש.

המשכנו לאורך אגם הרהר שכרגיל יוצר ניגוד יפה בין המדבר שסביבו והאגם הכחול בתווך . עד המיפגש עם כביש E117 (הכביש הראשי דרומה) לאורך נהר ה-Arpa.פנינו ימינה ונסענו כמה עשרות מטרים למסעדה בשם Vorskan (זה לא כתוב באנגלית אך זו המסעדה -מלון הראשונה שפוגשים כשפונים בצומת ימינה ואת הטיפ קיבלנו מרחל לבון באחד הבלוגים שלה שהתפרסמו במטייל).

איור 22. מאגר הרהר

זו היתה הפעם הראשונה שעצרנו לאכול צהרים במסעדה והסיבה היתה מיקומה של המסעדה בסגנון דג על הדן. אנחנו הזמנו בעיקר בשר ובהחלט היה סביר אבל כפי שאמרתי המקום פשוט יפה.

איור 23. המסעדה על נהר הארפה

משם המשכנו בעמק היפה של הנר ה-Arpa וגילינו שיש עוד מקומות כאלו לאורך הדרך. הדרך עולה למעבר Vorotan וגולשת לעמק Vorotanכאשר מאגר Spandaryan מופיע מימין עם תצפית יפה על הדלתא של Vorotan כאשר הוא ניכנס לאגם.

נקודת העצירה הבאה היתה מפלי Shaki. ניכנסים לכיוון Sisianוקצת אחרי הכפר יש פניה מסומנת למפלים בדרך עבירה לכל רכב לאורך ה-Vorotan עד לחניון לפני המפלים לאחר מעבר התחנה ההידרו אלקטרית. לא ידענו אם המפלים יזרמו או לא אבל כפי שניתן לראות בתמונה המצורפת הם זרמו והמראה מרהיב. זו הליכה של כ-300 מטר מהחניון למפלים.

איור 24. מפל שאקי במלוא תפארתו

ליד התחנה ההידרו אלקטרית יש פינה יפיפייה ליד הנחל ואנחנו עשינו שם הפסקת קפה. מומלץ.

איור 25. פינת פיקניק בדרך למפל שאקי על נהר Vorotan

משם נסנו דרך סיסיאן לאתר ל-Zorats Karer הסוטנהג' או רוג'ום הירי של ארמניה עם סידור האבנים המיוחד והאבנים המחוררות שהקדמונים שבנו אותו צפו בעזרתו לשמים. אנחנו בעיקר תירגלנו צילום דרך החור באבן. הסבר מצויין על האתר נימצא בספר האלקטרוני של Rick Ney.

איור 26. מראה דרך החורים באבנים באתר Zorats Karer

משם נסענו ישירות לגוריס למלון של Mira שהומלץ באתר מטייל. הגענו ממש עם חשכה וגוריס בהחלט הפתיעה כאשר בבת אחת עזבנו את הרמה המידברית ונכנסו למדרון המיוער שבו יורדת הדרך לגוריס כאילו חזרנו לנופי צפון ארמניה. אצל מירה היה נפלא. החדרים גדולים נקיים ומרווחים. המלון מאוד קרוב למרכז העיר. לארוחת הערב הלכנו לאחד המקומות שהומלצו על ידה. אחד היה מסורתי יותר והשני מודרני ובעלה של מירה שאינו דובר אנגלית אמרנו ללכת למודרני יותר שנימצא בתוך פארק כמאתיים מטר מהמלון. למלון גם גינה יפה שלאור הטמפרטורות ששררו לא ניצלנו אותה. למטה , תמונה שלנו עם מירה. מומלץ בחום ונימצא בבוקינג. דרך אגב מהגג שלה יש תצפית נפלאה על אתר המערות של גוריס הישנה.

איור 27. בלובי של המלון של מירה עם מירה הנהדרת

יום 5 ה- 4/10 – את מירה עזבנו בבוקר לאחר ארוחת בוקר טובה לכיוון חנדג'ורס Khandzoresk אתר המגורים במערות שלמעשה אויש עד לפני כמאה שנה והיה הכפר הגדול באיזור. הוא נימצא דרומית לגוריס. נוסעים בכביש .M12 ניכנסים לכיוון חנדג'ורס וקצת לפני הכניסה לכפר יש דרך ימינה העוקפת את הכפר ומגיעה לנקודת תצפית על האתר וכניסה לגשר התלוי המוביל לאתר.

איור 28. מראה כללי של חונדג'ורס והגשר התלוי המוביל אליו

ניתן גם להגיע דרך הכפר עצמו אבל אז מפספסים את מראה המערות על דופן ההר. לגשר יש לרדת בדי הרבה מדרגות. ירדנו וחצינו . אין מסלול מסודר ומשולט כמו בורדזיה למשל . אנחנו פנינו מהגשר שמאלה לכיוון מעין הכפר בתוך מיבנה מעניין ומשם לכנסיה שנישתמרה ורק לאחר מכן חזרנו לשיטוט במערות. בהרבה מיקרים דומה למערות המגורים מתקופת המרד הגדול אצלנו אבל לא צריך לזחול. גם אצלם המקום נותן גם הגנה טובה מתנאי מזג האויר וגם הגנה מפני אויבים. באתר מתבצעות עבודות ויתכן ובהמשך יוכן שם מסלול סיור משולט. מיד בירידה מהדרגות לפני חציית הגשר יש מוזיאון קטן המספר את תולדות המקום ומראה כיצד ניראה הכפר בתחילת המאה העשרים לפני שננטש ותושביו עברו לחיות בכפר העליון הנוכחי.

איור 29. מעין הכפר בחונדג'ורס

איור 30. אחד החללים בכפר הנטוש

לאחר הביקור בכפר וחציית הגשר התלוי טיפסנו במעלה המדרגות בחזרה לרכב והתחלנו לנסוע לכיוון מינזר טאטב דרך גוריס בה רצינו להחליף כסף. כמה מילים על החלפת כסף בארמניה. מחוץ לירואן זה לא דבר טרויאלי כמו בגיאורגיה בה יש changeבכל פינה. אפשר לעשות זאת בבנקים או בתוך סופרמרקטים בהם ניגשים לקופה ושואלים אם אפשר להחליף וקופאיות קוראות לחלפן. בסניפי SAS יש בדרך כלל עמדה של חלפן. הבנק הנוח ביותר להחלפה הוא אררט בו יש עמדה ספציפית לנושא. ומי שמגיע דרך היבשה כמונו כדי להחליף במעבר הגבול.

בתקופה בה טיילנו באזורים רבים בארמניה החקלאים זרעו את השדות- החקלאות יחסית מודרנית עם טרקטורים וכלי עיבוד סבירים. ליד גוריס ראינו שדות שאפשר היה לזהות בהם הצצה של חיטה (או כל דגן אחר) לאחר הגשם הראשון בדיוק כמו אצלנו . כשחזרנו מחנדג'ורס הבחנו משני צידי הדרך - בשדות הזרועים וגם באלו שלא במרבדים של כרכומים סגולים. עצרנו לצלם, וגם קצת דרכנו על השדה הזרוע והרגשנו מאוד אשמים. הכרכומים היו גדולים והמראה מרהיב. מסתבר שאצלם כבר ירד היורה.

איור 31. שדה חיטה מכוסה כרכומים בדרך לחנדג'ורס

המשכנו לגורי דרך פקק כבשים- ים של כבשים בדרך למרעה או בחזרה ממרעה העושה את דרכו בשלווה על הכביש בליווי מספר רועים על סוסים. מראה מאוד שכיח בארמניה. גם בכביש ראשי. בהמשך אותו יום ניתקלנו בפקק דומה על הכביש בו מתנהל כל התנועה בין דרום ארמניה לצפונה כולל משאיות אירניות בדרכן לגיאורגיה או רוסיה.

איור 32. ים של כבשים והרועה בדרכו לאן שהוא על הכביש

עברנו דרך גוריס הצטידנו בכסף ואוכל ונסענו לטאטב בדרך קיצור משובשת ויפה היוצאת מגוריס ומתחברת ל-h45 . הגענו לכנפיים של טאטב – הרכבל . ארבעה מאיתנו קנו כרטיסים ואילו אני העברתי את הרכב לטאטב כדי שבדרך חזרה נבקר בגשר השטן וגם נוכל להגיע לתצפית על המינזר. הדרך עד לגשר היא כביש ואילו משם הדרך סלולה ועבירה לכל רכב בנסיעה זהירה. בג'יפ זה יותר קל. נוסעי הרכבל בהחלט ממליצים על הנסיעה. לדברי הארמנים הרכבל הארוך בעולם לפחות מבחינת אורך הכבל התלוי הנסיעה לוקחת 12 דקות ויש הסברים תוך כדי.

ביקרנו במינזר שכרגיל מרשים יותר מבחוץ, לצערי הארמנים גם לא גובים כסף אבל גם אין הסברים משולטים בכל האתרים. למינזר מוזיאון יפה בבית הבד לידו. מהמינזר תצפיות יפות על הקניון שמתחתיו ואנחנו עלינו לתצפית הנימצאת ק"מ מהמינזר עצמו.

איור 33. מנזר טאטב מהתצפית

משם ירדנו לגשר השטן. ירדנו לבריכות שאמורות להיות חמות. הן בעיקר לא היו ממש קרות. ירדנו בעזרת יתדות וחבל המותקן במקום לנהר מתחת לבריכות . יש שם מראות יפים של הזרימה והטרורטין. (מזכיר את מפלי פרוד). כדי להגיע מתחת לגשר השטן עצמו צריך להיכנס למים ולטעמנו היה קר מדי. באחת הפינות שם אכלנו את ארוחת הצהרים כשמצטרף עלינו מטייל גרמני שסיפר שהואמתכונן עוד לעלות למעלה לטאטב בטרמפ או ברגל. הוא סיפר כי הוא מטייל בארמניה, כאשר מזמינים אותו ישן בבתי המקומיים ואם לא יש לו אוהל. והוא נע מתקדם ברחבי ארמניה באמצעות טרמפים. בארמניה למי שיש מקום עוצר.

איור 34. ליד גשר השטן מתחת לבריכות בתוך הערוץ

לאחר ארוחת הצהרים יצאנו למסע חזרה צפונה לכיוון ינגדזור. (החלטנו להוסיף יום בגיאורגיה על חשבון ארמניה) חלפנו על פני עמק הארפה על מסעדותיו על מספר פקקי כבשים , משאיות ארמניות ואירניות והגענו לקראת ערב ל- Yeghenadzor לגסטהאוס של NATALY . מופיעה בבוקינג עם המלצות מצוינות. ואנחנו מצטרפים אליהן בכל לב. קיבלנו את כל הקומה עליונה לרשותנו. זו למעשה דירת מגורים עם סלון מטבח ומיקלחת ומספר חדרי שינה. עם נוף להרים. הבן של בעלי המקום אמר שאם רוצים לאכול יש לרדת למסעדות לאורך הכביש וכך אמנם עשינו ומצאנו מסעדה על הכביש במרחק מספר קילומטרים לכיוון ארני בסגנון הבקתות ליד אגם. הזמנו את מה שהארמנים עושים הכי טוב – סלט גבינות ובשר על האש והיה מצוין.

למחרת קיבלנו את ארוחת הבוקר הטובה ביותר שהיתה לנו בארמניה. פשוט לא הבנו במה זכינו. בהמשך שאלנו את הבן –Set איך מגיעים לגשר המשוקם מימי הביניים אתר מעניין ופחות ידוע והוא פשוט הוביל אותנו לשם אבל על כך ביום הבא. אז אם אתם מגיעים לינגדזור הגסט האוס של נטלי מומלץ מאוד.

יום 6 ה-5/10 – כפי שכבר סיפרתי פתחנו את הבוקר בארוחת הבוקר הכי טובה שלנו בארמניה. ולאחריה הבן שגם מדבר קצת אנגלית וממונה על קשרי החוץ הוביל אותנו לגשר המשוקם מעל נהר הארפה. מקום יפה שבלי לשאול את המקומיים לא ניתן להגיע אליו.

איור 35. הגשר מעל הארפה ליד ינגדאזור

משם המשכנו לנורואנק ולקניון היפה שלו המתחיל בקניון מאוד צר שבהמשך מתרחב ואז גם מתחילים להופיע הסלעים האדומים. נורואנק עצמו בהחלט יפה ומשוחזר היטב ואפילו עם הסברים מצוינים על המקום. חוץ מאשר הבור בין שני המיבנים שאין לו הסבר בשום מקום. ואפילו הצטלמנו על גרם המדרגות הצר. כפי שכתוב בכל המדריכים אתר חובה ובצדק.

ביציאה מהקניון ניסינו לבקר בקפה המפורסם בתוך המערה. אבל אנחנו הגענו מוקדם והם היו עדיין בהתארגנות של פתיחת המקום.

איור 36. על המדרגות הצרות המינזר נורואנק

התחנה הבאה היתה ארני. כמה ימים לאחר פסטיבל היין ולמעשה לא היה שום דבר בעל עניין מיוחד לראות. ביקרנו ביקב שלמרות שעמד בו ריח של ענבים לאחר סחיטה לא הכיל דבר וגם היין הארמני שמיוצר בשיטות שונות מהשיטות המערביות לא תפס אותנו. בהמשך גילינו שהמקום לראות יקבים הוא גיאורגיה וזאת למרות הוויכוח העיקש בין הארמנים לגיאורגים היכן התחילו לייצר יין קודם.

איור 37. היקב בארני

מארני ירדנו לעמק האררט תוך מעבר בנופים מידבריים ועמקים ירוקים בדרך לחור ויראפ ולתצפית על האררט עצמו. הטמפרטורות עלו והראות הניפלאה שליוותה אותנו אותו רגע נעלמה אף היא.

מינזר חור ויארפ שמור היטב. וגם החור או הבור בו ישב גריגור במשך 13 שנה בהחלט קיים. ועדיין מהווה מקום לא נעים לאור הזבובים הרבים שנימצאים בו וחוסר היכולת לצאת כל עוד אנשים ניכנסים דרך הסולם התלול המוביל עליו. עלינו גם לתצפית על גבעה סמוכה. למרות כל זאת כדי לבקר ולו רק בגלל החשיבות שלו בהתפתחות ארמניה הנוצרית והמראה היפה של האררט בימים יותר צלולים.

איור 38. חור ויראפ מהתצפית וגם קו הגבול

איור 39. החור עצמו

מחור ויראפ נסענו לגארני וקניון Azat בכביש או ליתר דיוק דרך משובשת המחברת את Arevshat עם H3 ומאפשרת ביקור במאגר Azat ואפשר להגדירה כדרך נופית המתאימה לרכב גבוה. בגראני ירדנו עם הרכב לערוץ ה-Azat בדרך "סולינג". הכביש מורכב מאבנים ועביר לכל רכב, אם נוסעים בזהירות , ויש לעקוב אחרי השלטים המפנים למסעדת – חוות הפורלים הנימצאת בערוץ. כשיורדים למטה פונים שמאלה למסעדה – חווה. שם אכלנו ארוחת דגים מצוינת על שפת הנחל בסגנון הביתנים הארמנים. כדי להרכיב את התפריט לקחו אותנו למיטבח כי לא דוברים שם אנגלית וגם שלו כמה דגים מהבריכה ושאלו את מי נירצה. בנוסף אופים שם לחם מצויין בתנור חרס מסורתי. מקום מומלץ ביותר.

משם יצאנו לסיור חלקו רכוב וחלקו ברגל בקניון Azat על משושי הבזלת המושלמים שלו עד לתחנה ההידרו אלקטרית מתחת למקדש גארני.

איור 40. קניון Azat ואפילו מקדש גארני אי שם ברקע

משם עלינו לביקור במיקדש גארני עצמו. שילמנו אפילו דמי כניסה מצחיקים. במיקדש המשוחזר הסברים טובים ונוף יפה של הנחל למטה. והוא גדול בהרבה מהרושם שניתן לקבל בתמונות המופיעות במדריכים השונים. אחרי גארני החלטנו שראינו מספיק מנזרים לאותו יום וויתרנו על מינזר גאראד ונסענו ישירות לירואן. למלון בשם comfort guest house . מופיע בבוקינג ובהחלט במקום טוב ושקט עם חדרים נקיים וטובים ובמחיר טוב לא ממש קרוב לכיכר הרפובליקה אבל קרוב לכל השאר.

איור 41. מקדש גארני

בלילה עוד ביקרנו במופע המזרקות המנגנות בכיכר הרפובליקה שנמשך מעל שעתיים אנחנו ישבנו שם מעל שעה. משם נסענו לאיזור המדרגות שסביבו מרוכזים חיי הלילה של ירואן .אבל לאור חוסר הסכמה משפחתית לא ישבנו באף אחד מעשרות הבארים ובתי הקפה מפוזרים באיזור.

ירואן היא עיר מודרנית יפה גדולה ומוארת שבה הרוב מדבר אנגלית . כלומר יש את ארמניה ויש את ירואן. לדעתנו החלק המעניין של ארמניה לא נימצא בירואן ולכן תכננו לשהות בה רק לילה אחד.

יום 7 ה-6/10 – את הבוקר התחלנו בצעידה לכיוון קומפלקס המדרגות בו ביקרנו גם בלילה הקודם. מצד שמאל של המדרגות נימצא מוזיאון האומנות שחלק מיצירותיו מוצגות ברחבה לפני המדרגות.

איור 42. האשה השמנה עם הסיגריה

המוזיאון גם מאכלס את המדרגות הנעות העולות לראש המיכלול. היצירות בהחלט שוות ביקור וגם הפסלים ברחבה לפני המוזיאון כולל האשה השמנה השוכבת עליה יש שמירה מיוחדת כדי שאף אחד לא יחליט לטפס עליה או לשכב לידה לצילום. ליד המוזיאון גם אולם הופעות מוזיקאליות שאפילו אמנים ישראלים מופיעים בפסטיבלים הנערכים בו.

איור 43. מודעה על קונצרט של אמן הדודק מישראל

המשכנו לכיכר האופרה וניכנסנו בטעות לבית קפה שם, מה שהסתבר כטעות קשה. משם חלקנו הלך לשוק היד השניה Vernissage שליד כיכר הרפובליקה ואילו אני חזרתי למלון לאסוף את המטלטלים והרכב. מהשוק נסענו לאתר לזכר השואה הארמנית. האתר מרשים אך התצוגה בתוך המוזיאון אינה מעבירה את המסר כמו ביד ושם וצריך הדרכה כדי לעקוב אחר מהלך הדברים. למרות ששאלנו מסתבר שאין שם הדרכה יזומה ו/או מכשירי אודיו שינחו את המבקרים. אנחנו הצטרפנו לכמה קבוצות עם מדרכים דוברי אנגלית ורק כך למעשה הבנו מה קורה שם.

לאחר ה מוזיאון ניפרדנו מירואן בקניות בקניון הנימצא בקירבת אתר ההנצחה. הברנדי הארמני מפורסם בעולם כולו. ומשם נסענו להר ארגאטס טיפסנו במעלה הדרך היפה המובילה לאגם Kari ברום של מעל 3000 מטר. ליד האגם יש אפילו מלון ומסעדה ומשם יוצאים מטפסים לפסגות המושלגות מסביב. אנחנו הסתפקנו בכוס קפה שהכנו ובשיחה עם זוג ארמני שגם הוא בא לבקר.

איור 44. אגם Kari עם פסגות מושלגות ברקע

משם ירדנו למצודת אמבר השחורה. טיפסנו לראשי המגדלים שלה וביקרנו גם בכנסיה השמורה שלידה. כאן גובים דמי כניסה קטנים ויש הסברים על המקום. בנחל מתחתיה עוברת דרך ג'יפים יפה שאנחנו לא הגענו דרכה אבל מלמעלה זה ניראה כמסלול יפה (מופיע באתר של חרמוני).

איור 45. מראות מיבצר אמבר והכנסיה שלידו

לאחר הביקור במצודה ירדנו בדרך המחברת את H20 עם M3 לאתר האותיות הארמניות.

איור 46. אתר האותיות הארמניות

ומשם למלון שלנו במקום שכוח אל מעל מאגר Aparan שבעליו ווידע שאכן אנחנו מתכוונים למה שהזמנו. זה מתחם של מספר קוטג'ים מיטבח מרכזי ומסעדה שלא היו ממש פעילים המופיע בבוקינג ושמו Pote הנימצא במין כפרון בשם Jarmbar מעל מאגר Aparan. לכבודנו הכינו דירה הכוללת שני חדרי שינה וסלון. ואפילו הביאו לנו ראוטר אלחוטי לאחר שאמרנו שאנחנו חייבים אינטרנט. הכנו ארוחת ערב במיטבח שלהם שהיה מצויד היטב כדי להאכיל קבוצות גדולות משלנו. כרגיל הצוות שכלל גבר ואישה לא ידע אנגלית אבל היה נחמד ומשתדל להפליא. והמיקום מצוין. זה היה הלילה האחרון שלנו בארמניה.

יום 8 ה- 7/10 – היום האחרון בארמניה. הכוונה היתה לנסוע דרך קניון דבד לגבול ואולי לבקר בדרך באחד משני המינזרים האגפאט וסנהין. אבל כבר שכשהגענו לוונדזור ראינו שכביש u6 לא ממש ממשיך אלא מפנה אותנו ל-Dilijan . אנחנו התעלמנו והמשכנו בו, ונכון שראינו שעובדים על הכביש וכל המכולות לאורכו סגורות אבל לא יחסנו לזה חשיבות עד שהגענו למקום בשם Dzoraget בו הכביש נחסם לגמרי. (יש שם מינהרה בדרך כלל) אבל שמאלה עולה דרך צרה ותלולה שלפי נמפה מגיעה בסופה ל- Odzun . שמחנו שיש לנו ג'יפ והמשכנו בדרך הזו שהתבררה כיפה להפליא. היא עלתה לרמה חצתה את נחל Dzoraget ועלתה בחזרה לרמה שבה נימצא Odzun. למי שיכול הדרך מומלצת.

איור 47. חצית נחל Dzoraget

הגענו ל-Odzun ביקרנו בכנסיה המפורסמת של המקום. עשינו תצפית יפה על הקניון למטה והחלטנו שזה הזמן לעזוב את ארמניה. ונסענו למעבר סודחולו. המעבר הפעם היה מהיר יותר אבל עדיין נידרש תשלום על מעבר המכונית באותו מקום בו בוצע התשלום בכניסה. מנפיק האישורים גילה שהתאריך הוא תאריך ההולדת שלי וכולם איחלו לי מזל טוב.

ניכנסו לגיאורגיה מיהרנו למצוא מאפית חאצ'פורי שלידה גם היה חלפן כספים שאצלו המרתי את הכסף הארמני שהיה לי לכסף גיאורגי והתחלנו את הנסיעה הארוכה לסירניארי שעברה דרך שיפולי טיבליסי. בגיאורגיה יש לאורך הדרכים מקומות לקנות קפה וכשהגענו לחבל קאחתי ראינו שאכן זו תקופת בציר וחלפנו על פני משאיות עמוסות ענבים ובכלל האיזור מכוסה כרמים לכל מלוא העין. סירניארי יושבת על איזור הררי מיוער והיא מקדמת את פניך ברחובות עתיקים ומטופחים. אנחנו התכוננו לישון אצל נאטו ולדו (הבת והאבא). הזמנו שם חדר אחד גדול לחמשתנו. אם המשפחה לא אהבה את החדר ולדו שלח אותנו למלון אחר אבל הזמין אותנו לבוא ולהרים כוסית בהמשך הערב.

בערב לא התייעצנו לאן כדי ללכת לאכול והצלחנו ליפול על המסעדה הכי רעה בכל גיאורגיה שמה Old house. המיקום יפה אבל הזמנו בירה וקיבלנו בירה חמה, שאותה החזרנו, המנות היו קטנות ולא טעימות. אל תגיעו לשם!.

החלטנו לנצל את ההזמנה של לאדו והלכנו להתכבד אצלו בכוס יין וגם קצת צ'צה ואפילו קיבלנו מבחור נוסף שישב שם, וכניראה מארגן סיורים, המלצות למחר. לאדו ואשתו המקסימה בהחלט תיקנו את מצב הרוח ואפילו נתנו לי בקבוק יין לכבוד יום ההולדת. למחרת חזרנו אליהם לארוחת בוקר. אז אנחנו מצטרפים לכל ההמלצות שיש על המקום. גיאורגיה במיטבה.

יום 9 ה-8/10 – אחרי ארוחת בוקר על המרפסת של לאדו שבה זכינו אפילו לכוס קפה נחלה שלצערנו ניגמר לנו כבר בארמניה יצאנו לסיור קצר בסמטאות סירניארי היפה.

איור 48. ברחובות סירניארי

לאחריו המשכנו לכנסית נינו הקדושה ב-Bodbe מקום מטופח להפליא ע"י מנזר הנשים שלידו. בכנסיה ציורי קיר מרהיבים. הציורים מכילים את המוטיבים אותם רואים בכנסיות המצוירות ברומניה אבל ברומניה זה היה תמיד בקירות החיצוניים ופה בתוך הכנסיה. משם ירדנו בשביל המתפתל על צלע ההר למעיין של נינו שהרחצה בו היא סגולה לכל מחלה. ואכן שהגענו בדיוק גיאורגי אחד ביצע בו טבילה כאשר אישתו שומרת על הפתח. מבפנים זה ממש ניראה כמו מיקוה. פגשנו שם נזירה ששמרה על המקום . היא הסבירה שזו תורנות במינזר של פעם בחודש. היא סיפרה כמה היא אוהבת את ירושלים והעם היהודי ואנחנו כמובן הצטלמנו איתה למזכרת. שלחנו כבר באמצע ירידה נציג מהמשפחה כדי שיוריד את הרכב למעיין . למעיין גם ניתן להגיע ברכב.

איור 49. ליד המעיין של נינו עם הנזירה שחולמת להגיע יום אחד לירושלים

מהמעיין המשכנו ליקב של Khareba ב- קאורלי. זהו היקב עם המינהרה הארוכה. המקום הומלץ לנו ע"י זוג ישראלי שפגשנו אצל לאדו למרות שלאדו והמדריך שפגשנו בערב הקודם טענו שהיקב ממוסחר מדי ודורש מחיר גבוה מדי על הסיור. היה בהחלט שוה להגיע למרות שהיקב, כניראה, הוא בעיקר מרכז מבקרים אבל עם גן מרהיב ותמורת כ-15 לארי לאדם מקבלים מדריכה אישית הדוברת אנגלית מצוינת שנותנת סקירה על יצור יין בשיטה הגיאורגית וכמובן סדרת טעימות של ייו המיוצר בשיטה הגיאורגית לעומת השיטה האירופית. היה כדי להגיע. ובסוף זכיתי לשיר יום הולדת מצד חבורת טנורים שעמדה בחוץ ומהוה חלק מהאטרקציות של היקב.

איור 50. בתעלות של יקב Khareba עם המדריכה בזמן הטעימות קר. הטמפרטורה של 14 מעלות

משם חזרנו ליקב Shumi ב- Tsinandali . זה יקב פעיל שלידו מרכז מבקרים ללא תשלום. הגן הרבה פחות יפה אבל הפעם קיבלנו הסבר מגיאורגית יהודיה. לטענתה היקב כבר היה לאחר העונה אבל יש שם הדגמה ממשית של יצור יין בשיטה הגיאורגית בעזרת כדי החרס כולל היין בשלושת שלביו השונים. הם גם מארגנים ארוחות לפי הזמנה. אנחנו כבר רכשנו מומחיות מסוימת בביקור הקודם אבל היה מאוד מעניין לראות כיצד זה קורה בפועל.

איור 51. כדי החרס הטמונים להכנת יין גיאורגי עם מיץ הענבים וגם הקליפות והחרצנים בשלב הרשון של התסיסה ביקב שומי

איור 52. בין אחמטה לטיאנטי

ביקרנו גם באחוזה של Chavchavadze הסמוכה בגן האנגלי היפה המקיף אותה. נחמד. מכיוון והתכוננו להגיע לאנוארי בדרך נוף המחברת את Akhmeta עם Tianeti ובהמשך ל-Chinti ולדרך הצבאית, ורצינו להנות מהנוף, לא התעכבנו זמן רב בגן והמשכנו ל-Telavi שגם עליה החלטנו לפסוח ונסענו בדרך sh42 שבהמשך הופכת לדרך sh43 . דרך יפה המתחילה את דרכה לאורך נהר ilto שזרם בניגוד להרבה נהרות אחרים בעמק שהיו יבשים. עשינו לידו פיקניק של צהרים. באותו יום נערכו בחירות לפרלמנט בגיאורגיה ולא הצלחנו למצוא מאפית חצ'אפורי אלא רק לחם שגם הוא טעים בפני עצמו ביחוד לאחר שיצא מהתנור. אולי בגלל שחיפשנו בצהרים ולא בבוקר.

משם המשכנו בדרך שחוצה את הרכס המיוער . הדרך כרגיל מיועדת לרכב גבוה. אבל לא מהוה מחסום למונית הגיאורגית האולטימטיבית – פורד טרנזיט.

לאורך הדרך מראות שלכת יפים . לקראת הרכס גם הופיעו רועים עם עדרי צאן גדולים ואפילו עצרו אותנו כדי לקבל סיגריה. להלן תמונות ממראות הדרך.

איור 53. הדרך מאחמטה לטיאנטי

איור 54. בדרך בין אחמטה לטיאנטי

מ- Tianeti הדרך הופכת לכביש שרובו כבר הושלם ולפי הכלים לאורך הדרך תוך מספר חודשים כל הדרך עד לדרך הצבאית תהפוך לכביש אספלט. הגענו כבר בחשיכה למלון הדרכים שלנו בסגנון מוטל אמריקאי בשם hostel Begicha. המקום מופיע בבוקינג. למרות הקירבה לכביש החדרים שקטים ואפילו הביאו לנו ארוחת ערב מצויינת של סלט, מרק וחינקלי. דרך אגב זו יכולה להיות גם נקודת יציאה בדרך לשאטילי (כפר המגדלים). ואכן בעלי המלון שאלו אם ביקרנו שם. בגלל חוסר זמן זה יקרה בביקור הבא בגיאורגיה.

יום 10 ה- 9/10 - יצאנו בבוקר לכיוון הקזבאגי עברנו את מבצר אנוארי שעוד היה סגור וחיפשנו מקום לקפה וארוחת בוקר. וקצת לפני Khando מיד לאחר חציית גשר ראינו התגודדות של מהרושקות ואנשים בצד שמאל של הדרך וגם שלט של מלון ומסעדה (למקום קוראים Kakhaberi).

עצרנו שם לקפה וחצ'פורי והיה נהדר. יש שם דרך הניכנסת להרים ולדעתי שווה סיור בפני עצמו.

משם המשכנו למעלה בליווי מסיבי של משאיות (בפעם הקודמת שהינו בגיאורגיה הגבול הרוסי היה עדיין סגור ובכביש היתה תנועה די מועטה). חלפנו על פני גודארי עצרנו למספר תצפיות ובאנדרטת האחוה הרוסית. והמשכנו למעבר ג'וארי ולאחריו לסלע הכתום הנוצר בגלל המים החמים יחסית ועשירי הגופרית המוזרמים עליו. הסלע אינו חלק ומאפשר טיפוס עלהקיר.

איור 55. הקיר הכתוםאחרי מעבר ג'וארי

משם המשכנו ישירות ל- Stepantsminda ועלינו לכנסית השילוש הקדוש. לעומת הפעם הקודמת בה הגענו באביב הפעם הדרך היתה יבשה אבל קופצנית כרגיל ומחייבת רכב 4X4. בכלל זה היה יום ראשון והיתה ממש תנועה אדירה של מכוניות ומטפסים במעלה ההר. היער בו עוברת הדרך היה בשלכת נפלאה.

איור 56 כנסית השילוש הקדוש והקזבאגי ברקע

הגענו למעלה הצטלמנו על רקע הר הקזבק (באביב הוא היה עטוף בעננים) שמענו אפילו תפילה של יום ראשון. והחלטנו לרדת לפינה יפה שראינו הדרך למעלה. המקום ליד בית הקברות של Gergeti.

איור 57. יער בשלכת בדרך לכנסית השילוש הקדוש

בדרך למטה היה ממש פקק תנועה. עצרנו לצהרים במסעדה ברחוב הראשי שהיה עליה שלט בעיברית וגם המלצר הראשי הוא יהודי שהיה בישראל וחזר לגיאורגיה ודובר עיברית. המרק והחינקלי היו בהחלט בסדר.

אחרי הצהרים קדרו פתאום השמים ולכן לא ביצענו טיול למפל הנימצא במעלה הדרך אלא רק נסענו בקניון המאוד מרשים המוביל לגבול הרוסי. ביקרנו באגם הניסתר המוזכר באתר המצויין שכתבו שירה ואור http://www.2georgia.co.il . יכול להיות שאם היתה שמש הינו מתלהבים יותר. דרך אגב באותו אתר הם מדגימים שכאשר יש ערפל וגשם בדרך לתושתי צריך מיד להסתובב ולחזור.

עלינו למנזר ולכנסיה ליד המעבר ולאחר מכן החלטנו לחזור ולנסוע בעמק סנו. עד ג'וטה. דרך יפה. ופגשנו שם מספר ישראלים שחזרו מטרק באיזור.

איור 58. בדרך העולה לג'וטה מעמק סנו.

משם חזרנו לגסט האוס שלנו Lia&Ramaz בהחלט סביר. הבת מדברת אנגלית מצוינת. פגשנו שם ישראלים שהמליצו על מקום אחר אבל אנחנו הזמנו מראש. קאזבאגי היא מקום יקר ביחס לשאר גיאורגיה. לארוחת הערב נסענו למסעדה ב- Tsanareti שהומלצה בלמטייל והתאכזבנו. אולי לא הזמנו את הדברים הנכונים. אבל היה מאוד לא טעים. ובסוף גם טעו בחשבון.

יום 11 ה-10/10 – יום אחרון וטיסה לארץ . יצאנו מוקדם מספטנצמינדה לכיוון טביליסי. ואכן תוך שלוש שעות הגענו לטביליסי כאשר המטרה העיקרית היה ביקור בשוק הניפלא הנימצא בין אצטדיון דינאמו לתחנת הרכבת וניקרא Station square market או Kidobani . יש גם המלצה עליו בלמטייל ואנחנו כבר מכירים אותו מהפעם הקודמת. זה הוא שוק ענק המכיל הכל, פשוט הכל. ובדרך כלל בחצי מחיר מאשר באיזורי הקניות האחרים בטבליסי. את כל מה שרוצים לקנות בגיאורגיה אפשר לרכז שם. ובנוסף פשוט מרתק להסתובב. גם הגדולים שלנו חשבו כך ולאחר שעתיים וחצי פשוט בגלל שניגמר הזמן והינו צריכים להתחיל לזוז לכיוון נמל התעופה הסכימו לעזוב. אין שם ויכוחים גדולים על המחיר ובהרבה חניות הוא רשום על המוצרים . אבל אין על מה להתווכח כי המחיר פשוט נמוך והמיבחר אין סופי. עד עתה לא מצאתי שוק דומה בבירות אירופה השונות. יש גם בתי קפה במרכז השוק אם מצליחים למצוא עם חצ'פורי טרי וקפה. ובקשר לחניה – בגיאורגיה קיים מן מינהג שבו זכיין מקבל שטח ומנהל בו את החניה ותמורת 2 לארי ניתן להחנות אצלו. אנחנו גילינו שזה מאוד נוח בטבליסי במקום לחפש מקומות חניה. וגם ליד השוק יש הרבה מקומות כאלו כך שגם אם באים עם רכב זה לא בעיה.

משם עוד עשינו סיבוב קצר במרכז ליד הרכבל לאמא גיאורגיה והמשכנו לשדה התעופה שבדרך אליו יש עוד קניון מודרני ושוק שלא ניכנסנו אליו.

בנמל התעופה החזרנו את הרכב לנציג החברה שקצת איחר להגיע, מצד שני, זה המקום להזכיר את שדה התעופה הנפלא והמודרני של טבליסי. הוא קטן ומודרני ותהליך הבידוק והצ'ק אין לוקח בו כרבע שעה. זה גם נכון בהגעה, ובערך רבע שעה לאחר נחיתה אתה כבר אחרי איסוף המזוודות. תמיד יש לי שם הרגשה שהשדה הזה מיועד בעיקר לטיסות לישראל וממנה. אבל זו עוד נקודה לזכותה של גיאורגיה.

אתרים מועילים לטיול בארמניה-

< >למטייל תמיד עוזר. וביחוד הקישורים הבאים:הבלוג של רחל לבון - https://www.lametayel.co.il/%D7%90%D7%A8%D7%9E%D7%A0%D7%99%D7%94+%D7%94%D7%A4%D7%A0%D7%99%D7%A0%D7%94+%D7%A9%D7%91%D7%9B%D7%AA%D7%A8+062012הבלוג של אריה - https://family.lametayel.co.il/%D7%9E%D7%A1%D7%A2+%D7%A2%D7%A6%D7%9E%D7%90%D7%99+%D7%9C%D7%90%D7%A8%D7%9E%D7%A0%D7%99%D7%94+41012141012האתר של Rick Ney - http://www.tacentral.comהאתר של יואב חרמוני - http://www.hermoni.co.ilהאתר של מישפחת נחשון - http://www.tapuz.co.il/blogs/viewEntry/3903038לגיאורגיה יש הרבה יותר חומר והרבה מאוד בלוגים בלמטייל אבל בין כולם אתר של שירה ואור ממש מועיל למרות שניכתב לפני מספר שנים - http://www.2georgia.co.il